preloader

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

Yazı Boyutu:

Elektrikli mobilite ile tanışmaya başlamamızla birlikte hayatımıza giren en iyi elektrikli scooter modellerini keşfedin.

Elektrikli mobilitenin hayatımıza gerçek anlamda girişleri, elektrikli scooter’lar ile başladı desek, zannediyoruz ki yanılmayız. Elektrikli scooter kavramı aslında geniş seçenekleri kapsıyor. Aslında “Scooter”, Vespa gibi şirketlerin önderliğinde, içten yanmalı motorlarla hareket eden, iki tekerlekli, ayaklarınızı gövdenin içinde saklayabileceğiniz araçlara verilen isim. Yani Scooter motor! Bir diğer “Scooter” şekli ise, daha çok çocukların kullandığı, kaykay’a küçük tekerler takılmış ve bir de yüksek gidonu bulunan taşıtlara deniyor. İlk olarak motorsuz olan bu “Scooter” modelleri ayakla ittirilerek hareket ettirildiklerinden “Kickscooter” olarak anılıyor. Geçmişte bu tasarıma içten yanmalı motorların takıldığını da görmüştük ancak günümüzdeki elektrikli örnekleriyle kıyaslandığında hem performansları düşüktü hem de gürültülü çalışıyorlardı. Son 5 yıldır e-Scooter çılgınlığı tüm dünyada yaşanıyor.

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

Günümüzde “Scooter” denildiğinde aklımıza direkt, elektrikli “Kickscooter”lar gelmeye başladı. Elbette motosikletten anlayanlar halen Vespa gibi olanlar zannediyor; o ayrı! Kickscooter’lar, katlanan kadroları, hafiflikleri ve kolay satın alınabilmeleriyle kısa zamanda kalabalık şehir ulaşımında etkin bir çözüm oldular. Karbon nötr bu ulaşım şekli, hem üreticileri hem de startup’ları harekete geçirdi. Ürünün kendisini üretenler haricinde otomobil üreticileri de kendi markalarını taşıyan işbirlikleri yaptılar. Bu haberimizde de “En İyi Scooter” modellerini derledik.

Satın Almak Mı Kiralamak Mı?

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

E-Scooter kullanım seçenekleri arasında satın almak yerine anlık kiralamak daha yaygın. Çünkü bu ulaşım çözümüne sürekli ihtiyacınız olmayabiliyor. Bu durumun popüler tanımı “Paylaşımlı Mobilite”! Türkiye’de Martı Scooter olarak tanınan paylaşımlı scooter kullanımında telefonunuz üzerinden ödeme, anlık kiralama ve arama işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Martı ile başlayan start-up örneklerini zaman içerisinde Hop!, BinBin, Kedi, Mobi, Dost, Palm gibi diğerleri takip etti.

Scooter Fiyatları

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

Ancak sürekli e-Scooter ile ulaşım yapabilecek bir rotanız varsa, bu durumda satın almak çok daha kârlı. Elbette piyasada 3 bin TL ile 50 bin TL gibi geniş bir aralıkta marka ve model bulabiliyorsunuz. Hatta, Kawasaki, Seat ve Peugeot gibi çok bilindik markaların bile e-Scooter modelleri var. Bazı kullanıcılar ise e-Scooter’larını otomobillerinin bagajında taşıyor. Trafiğin sıkıştığı yerlerde ya da şehir merkezlerine girerken bu mobilite seçeneğiyle yollarına devam ediyorlar. Bu sebeple 0 km tercih edebileceğiniz gibi çok hareketli bir 2. El Elektrikli Scooter (e-Scooter) piyasası da var.

En Havalı Marka: Bugatti

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Bugatti Elektrikli Scooter

Bugatti’nin Hırvat hiper otomobil üretici Rimac ile birleşmesi, gelecekteki Bugatti modellerinin nasıl elektrikli olacağına dair bir işaretti. Ancak elektrikli bir Bugatti, hem de milyonlarca dolar ödemeden ulaşabileceğiniz, şimdiden gözler önüne çıktı. O da bir e-Scooter. New York merkezli Bytech International ile yapılan iş birliği sonucunda ortaya çıkan e-Scooter, 700w motoru, yaklaşık 35 km’lik menzili ve 36v piliyle segmentteki en kuvvetlilerden bir tanesi. 3 farklı sürüş modu da bulunuyor. Çevik mavi, gümüş ve siyah renkleri de Bugatti kartelasından. Tasarımındaysa Bugatti Chiron’daki stop lambaları bu mobilite çözümüne uygulanmış. Seyir esnasında yere yansıtılan “EB” ışık logosu ise ne derece özel bir scooter olduğuna işaret ediyor. Fiyatı ise 1.200 dolar.

Türkiye’de Otomobil Fiyat Listelerine De Girmişti: Seat

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Seat Elektrikli Scooter

VW Group bünyesindeki İspanyol otomobil markası Seat, elektrikli scooter’ı EXS KickScooter’ı bir dönem Türkiye’de de satış sundu. Birkaç yıl önce yaklaşık 5.500 TL’lik fiyatıyla Türkiye’de satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı Seat mobilite çözümü olan EXS KickScooter 25 kilometre menzile sahipti. Segway ile yapılan işbirliğiyle satılan bu scooter, 3.5 saatte şarj ediliyordu. Spor, Normal ve Eko olmak üzere 3 farklı kullanım modu bulunan EXS KickScooter, dış etkenlere bağlı olarak 25 km maksimum hıza ulaşabiliyor. Katlanarak elde taşınma imkânı sunan EXS KickScooter’ın ağırlığı ise 12,5 kilogram.

Menziliyle Dikkat Çeken Audi

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Audi Elektrikli Scooter

Audi, Segway ile olan iş birliğiyle bir e-Scooter’ı geçtiğimiz yıllarda satışa sundu. Avrupa’da 1.414 Euro’ya satılmaya başlanan bu Kickscooter kısa zamanda tükendi. Şimdilerde ancak ikinci el olarak satın alabiliyorsunuz. Tek bir şarjda 65 km menzil sunmasıyla dikkat çeken ve 20 km maksimum hıza ulaşabilen Audi Electric Kick Scooter Powered by Segway, 19.1 kg ağırlığındaydı.

BMW Motorrad Destekli Scooter

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
BMW Motorrad Elektrikli Scooter

Uçak ve motosiklet üretimlerinin ardından otomobil üretiminde devleşen BMW, köklerine geri dönüşleri de arada sırada yapıyor. BMW’nin motosiklet departmanı BMW Motorrad tarafından, çok sayıdaki elektrikli mobilite çözümleri arasında farklı e-Scooter’lara da yer veriyor. Çok çeşitli modeller arasında konfor özellikleriyle dikkat çeken X2City Scooter, ZEG ile olan iş birliğiyle ortaya çıktı ve Kettler markası tarafından satış operasyonu yürütüldü. 2.500 Euro’luk Avrupa fiyatı diğer e-scooter’ların üstünde olsa da geniş ayak koyma yeri, kalın kadrosu ve buna rağmen 20 kg’lık makul sayılabilecek ağırlığıyla standart e-scooter’lardan fazlasına sahip.

Mercedes-AMG & Xiaomi: Lewis Hamilton Da Bundan Kullanıyor!

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Mercedes-Benz Elektrikli Scooter

Rekabetin yoğun olduğu e-Scooter ortamında Lewis Hamilton gibi bir ikonu kullanmak avantaj sağlayabilir. Mercedes-Benz de Mercedes-AMG Petronas Takımı’nın pistlerdeki aktiviteleri için Xiaomi markasıyla işbirliğine giderek, kendi markasını taşıyan e-scooter’lar ürettirdi. Kısa bir dönem Türkiye’de de satılan bu modelin adı Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 Mercedes-AMG Formula 1 Edition idi. 2022 sonu itibarıyla bu modelleri 10.000 TL seviyesinde satın alabiliyorsunuz. Özellikleri ise doğal olarak Formula 1 otomobillerinin biraz gerisinde (!): 3 mod özelliğine göre 25 km/s maksimum hız, 35-40 km menzil, 14,2 kilogram toplam ağırlık, 8-9 saatte tam şarj.

Xiaomi Scooter’larda Seçenek Çok

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Xiaomi Mi Essential Scooter

e-scooter sektörünün en büyüklerinden olan Xiaomi, Türkiye’de de oldukça güçlü bir konumda. 2022 itibarıyla fiyatları 8 bin ila 16 bin TL arasında değişen seçenekler sunan Xiaomi, özel distribütör garantisiyle de dikkat çekiyor. Xiaomi Mi Essential Scooter, şimdilerde serinin en uygun fiyatlı olanı. 12 kg ağırlık, 20 km menzil ve 20 km/s maksimum hız ile temel bütün ihtiyaçları karşılıyor.

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Xiaomi Hifree G1 500 Watt Elektrikli Amortisörlü Scooter

Xiaomi’nin en üst modelleri arasında yer alan “Hifree G1 500 Watt Elektrikli Amortisörlü Scooter” ise 75 km’lik menzili, 48 km/s maksimum hızı, 10 inçlik havalı lastikler ve katlanabilir alüminyum gövdesiyle premium bir e-scooter arayanlara hitap ediyor. Bu modelin en dikkat çekici özelliği, gelişmiş amortisörleri sayesinde konforun üst seviyede olması. Pek çok e-scooter’da olmayan süspansiyon sistemi sebebiyle özellikle şehir içindeki sürüşlerinizde böbrek taşınızın kalma ihtimali kalmazken Hifree G1’de bu durum yaşanmıyor!

Formula 1 Esintili Renault

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Renault RS E-Scooter Sport V2 Katlanabilir Scooter

Formula 1’deki takım için mobilite çözümü arayan Renault, RS E-Scooter Sport V2 Katlanabilir Scooter ile bu sorununu çözdü ve bir dönem Türkiye’de de satıldı. Şimdilerde sadece 2. El elektrikli scooter arayanlar bu modele ulaşabiliyorlar. 25 km/s hıza ulaşabilen, 25 km menzili olan bu elektrikli scooter, tam şarjlı konumda 1 saat kullanım sağlıyor ve 3 saat içerisinde şarj edilebiliyor.

Hyundai’den 3 Açılı Katlanma

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Hyundai Elektrikli Scooter

Hyundai’nin konsept olarak tanıttığı scooter’ın Hyundai ve Kia markalı araçların bagajında yer alması yakın bir gelecekte mümkün olabilir. Hyundai’nin konsepti, markanın elektrikli otomobillerine verdiği IONIQ adı ile de oturuyor. Hyundai’nin fikri, diğer modellerden biraz ayrı. Sadece gidon değil, arka teker uzantısı da katlanarak scooter’ın bir el çantası boyutuna gelişine şahit oluyoruz. Bu sayede hem elde hem de otomobil içinde taşıması çok daha kolay oluyor. 7.7 kg ağırlık da bunu destekliyor.

Peugeot’den Özel Tasarım

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Peugeot Micro E-Kick Scooter

Sadece otomobilleriyle değil, scooter’ları ile de tanınan Peugeot, Micro E-Kick isimli özel tasarımlı mobilite çözümüyle adından söz ettirmişti. Gidon tasarımı iki ayrı mahmuz gibi yukarı doğru yükselerek görünümde farklılaşan bu e-scooter, SUV 3008 modeliyle beraber tanıtılmış ve aynen otomobilin kendisi gibi tasarım ödüllerini kazanmıştı. Sadece 8.5 kg ağırlığı, 25 km/s’lik maksimum hızı ve 12 km’lik menziliyle, gereken ihtiyaçları karşılıyordu.

e-scooter’da Lamborghini İmzası

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Lamborghini elektrikli scooter

Süperspor otomobil üreticisi Lamborghini’nin de bir e-scooter modeli bulunuyor ve adı da Lamborghini AL1. Magnezyum gövdeli bu elektrikli scooter, 350W’lık motoruyla 30 km’lik menzilde hizmet verebiliyor. 13 kg’lık ağırlık, 100 kg’lık taşıma kapasitesi sunuyor. Avrupa satış fiyatı 500 Euro.

Zero 10X

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri
Zero 10X Elektrikli Scooter

Türkiye’ye Ecovolt Scooters tarafından ithal edilen Zero marka elektrikli scooter’lar, piyasadaki en hızlı ve güçlüler arasında yer alıyor. Şirket aynı zamanda Kaabo ismindeki markanın ürünlerinin de satış ve pazarlamasını yapıyor. Zero 10X modelinin 43 bin TL’lik fiyatı bir e-scooter için yüksek ama sundukları da yüksek. Bu elektrikli scooter, gövdeden bağımsız süspansiyonları ile bozuk zeminlerde dahi pürüzsüz sürüş keyfi sağlıyor. 65 km/s maksimum hız, 60 km’lik de menzil sunarken, bunun karşılığında 32 kg’lık ağırlığı da biraz fazla. Bu da onu ayrı bir ulaşım çözümü haline getiriyor. Zero 11X ise 95 km/s maksimum hız, 100 km’lik de menzil sunarken, 55 kg’lık ağırlığı var.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları