preloader

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

01.01.2023
Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

Yazı Boyutu:

Askeri kullanım için tasarlanan modelleri ile otomobil sektörüne giriş yapan Hummer markasının tarihini ve modellerini keşfedin.

Askeri kullanım için tasarlanan modelleri ile otomobil sektörüne giriş yapan Hummer markası, 1990’larda siviller arasında da hızla popüler olmaya başladı. Satış oranlarının düşüşe geçmesinden dolayı 2010 yılında üretimi durdurulan Hummer, 2020 yılında GMC tarafından tekrardan otomobil sektörüne giriş yaptı. Hem lüks hem de sağlam bir araç isteyenler için popüler bir seçim olan Hummer, yeni modelini ise 2020 yılında sipariş alımına açtı. Elektrikli SUV olarak karşımıza çıkan Hummer EV SUV modelinin önceki Hummer modellerinden daha yakıt tasarruflu ve çevre dostu olduğu biliniyor. Arazi yetenekleriyle öne çıkan, büyük ve güçlü SUV modeli Hummer EV SUV ile karşımıza çıkan Hummer markasının tarihini ve modellerini keşfedin.

Hummer Markasının Tarihi

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

Hummer markası, ilk olarak 1980’lerin başında Amerikalı ağır sınıf kamyon üreticisi AM General tarafından kuruldu. 1984 yılında ABD Ordusu ile sözleşme imzalayan AM General firması, Jeep ve Land Rover’lardan daha yetenekli olarak kabul edilen HMMWV, bir diğer adıyla Humvee adlı askeri bir araç geliştirdi. Ortaya çıkan bu Humvee modeli büyük bir başarı oldu ve ABD ordusu tarafından Körfez Savaşı’nda kullanılarak Amerikan gücünün bir sembolü haline geldi.

1992 yılında AM General, Humvee’nin Hummer H1 adlı sivil bir versiyonunu satmaya başladı. Başta, bu modelin seri üretime geçirilmesi için büyük çaba harcayan Arnold Schwarzenegger olmak üzere ünlüler ve varlıklı kişiler arasında hızla hit olan Hummer H1, bir lüks ve statü sembolü olarak görüldü. Kısa sürede, her türlü arazide kullanılabilen bir araç isteyenler için popüler bir seçim haline geldi. 1999’da ise AM General, sivil Hummer markasını General Motors firmasına sattı.

{52922}

Hummer Markasının Otomobil Modelleri

Hummer markası, yıllar boyunca birçok model üretti. İlk olarak askeri Humvee’ye dayanan Hummer H1 modeli, yakıt açısından pek verimli olmayan büyük ve güçlü bir araçtı. Hummer markasını satın alan General Motors, 2002 yılında H2 modelini tanıttı. Hummer H2, Hummer H1’den daha küçük ve yakıt açısından daha verimliydi. Firma son olarak 2005 yılında Hummer H3 modelini tanıttı. H3 modeli ise H2’den daha küçük, yakıt açısından daha verimliydi ve daha genel bir kitleyi hedefliyordu.

Hummer H1

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

Orjinal Hummer modeli olan Hummer H1, askeri Humvee’ye dayanıyordu ve yakıt açısından pek verimli olmayan büyük, güçlü bir araçtı. Hem iki kapılı hem de dört kapılı başta olmak üzere, pick-up, station ve sedan benzeri kasalı modelleri bulunan H1, 170 beygir güç üreten 6.2 litrelik V8 dizel ile hareket ediyordu. Arazide sürüş yeteneğine sahip H1 modeli, genellikle ünlüler ve zengin kişiler tarafından kullanılıyordu.

Hummer H2

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

2002’de piyasaya çıkarılan Hummer H2, H1’den daha küçük ve yakıt açısından daha verimliydi. Kısa sürede en popüler Hummer modeli olmayı başaran H2, GMC’nin büyük boy SUV’leri ile aynı platformu paylaşıyor, temel Hummer tasarım özelliklerini daha sivil bir çerçevede sunuyordu. 300 beygir güç üreten 6.0 litrelik benzinli bir V8 motordan güç alan H2, ayrıca arazi sürüşü yeteneğine de sahipti. Ancak yine de H1 modeli kadar yetenekli değildi.

Hummer H3

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

Hummer H3, 2005 yılında piyasaya sürüldü. H2’den daha küçük olan H3 modeli, yakıt açısından daha verimliydi ve daha genel bir kitleyi hedefliyordu. Hummer H3, 245 beygir güç üreten 3.7 litrelik V6 benzinli bir motora sahipti. H3, arazide H1 veya H2 kadar yetenekli değildi ancak yine de yetenekli bir SUV olarak kabul ediliyordu. H3, bir Hummer modeline ulaşabilmenin en kolay yolu oldu.

Hummer HX

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

General Motors, 2007 yılında Hummer HX adında bir konsept sergiledi. Çok amaçlı bir konsept olarak tasarlanan HX modeli, Hummer markalı bir aracın daha küçük boyutlu ve daha düşük fiyatlı bir alternatifi olarak düşünülüyordu. Ancak artan yakıt fiyatları ve Hummer markasının satış başarısını sürdürememesi sebebiyle seri üretime aktarılamadı.

Hummer EV SUV

Hummer Markasının Tarihi ve Modelleri

2020’de siparişleri alınmaya başlanan tamamen elektrikli SUV model Hummer EV, firmanın 2010 yılından bu yana üretilen ilk Hummer modeli. Hummer EV, toplam 1000 beygir gücü üreten üç elektrik motoruyla hareket ediyor. 350 mile kadar bir menzile sahip ve sadece 3 saniyede 0’dan 60 mil/saate çıkabiliyor. Yetenekli bir arazi aracı olan Hummer EV, önceki Hummer modellerinden, kullanım esnasındaki emisyon değerleri sebebiyle daha çevre dostu. Hummer EV’nin rakipsiz özelliklerinden biri ise yengeçler gibi yan yana gidebildiği “Crab Walk” modu.

{26992}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları