preloader

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Togg adındaki yerli otomobil hakkında bilmeniz gerekenleri bu haberimizde derledik.

Türkiye’nin yerli otomobil rüyası 2023 itibarıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına denk gelecek şekilde gerçek oluyor. Togg adındaki yerli otomobil hakkında bilmeniz gerekenleri bu haberimizde derledik.

Togg’un Anlamı

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olarak Togg adını alan marka, ilk olarak tüm harfleri büyük yani TOGG olacak şekilde yazılıyordu. 2021’den itibaren markanın adı Togg olacak şekilde yazılıyor.

Togg’un Logosu

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2017 yılında yerli otomobil fikrinin ilk açıklanışının ardından 25 Haziran 2018’de TOGG logosu ile yola çıkan girişimin logosu 18 Aralık 2021’e kadar kullanıldı. İkinci ve an itibarıyla kullanılmaya devam eden logo ile birlikte Togg olarak marka adı yazılmaya başlandı. Togg’un logosundaki iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde bir araya gelerek; Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor. Logo aynı zamanda Togg’un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı; bugünün ve yarının kesişim noktasını temsil ediyor. Ayrıca logoda turkuaz renk kullanılarak Anadolu toprakları ve Türkiye’nin geçmişine gönderme yapılıyor.

Togg’un Teknik Özellikleri

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 farklı güç seçeneğine sahip Togg’un, arkadan itişli versiyonunda 200 beygir, 4 tekerlekten çekişli versiyonundaysa 400 beygir güç üretmesi bekleniyor. Otomobilin daha az güce sahip versiyonunun tam şarj ile 300 kilometre, güçlü versiyonun ise 500 kilometre menzile sahip olacağı açıklandı. 0-100 km/s hızlanmasının 5 saniye seviyesinde olması da bekleniyor. Gemlik’teki fabrikanın test pistinde aracı deneyenler buna yakın değerlerde hızlanmaya şahit oldular.

{58461}

Togg’un Modelleri

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg, ilk aşamada C-SUV segmentindeki modelini yollara çıkarıyor. Daha önce yapılan açıklamalarda C-SUV’u sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri takip edecekti. Ancak 2022’de yapılan açıklamada değişikler dikkat çekti. Buna göre 2023’de yollara çıkan C-SUV’dan sonra C-Sedan için 2025 yılına tarih verildi. C-Hatchback modelin yerine geçecek olan C-X Coupe’nin de piyasaya çıkışının 2026 yılını bulması bekleniyor. B-SUV modelin ise 2028’de yollarda olması bekleniyor. C-MPV ise 2030 yılına kadar hazırlanacak.

Togg’un Renkleri

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

29 Ekim 2022’deki seri üretim başlangıç töreniyle beraber Togg’un renk seçenekleri de açıklandı. Togg, Türkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden ilham alarak tasarlanan otomobilin dış renklerine “Anadolu” (Kırmızı), “Gemlik” (Mavi), “Oltu” (Siyah), “Kula” (Gri), “Kapadokya” (Bej) ve “Pamukkale” (Beyaz) isimleri verildi.

Togg’un Fiyatı

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg’un ilk C-SUV modeli T10X için Trumore dijital platformu ve Togg web sitesi üzerinden ön siparişler açıldı. Fiyatının C-SUV segmentindeki rakiplerinin seviyesinde olan Togg T10X modelinin fiyatı 953 bin TL’den başlıyordu. Ancak yapılan son zam ile T10X’in baz modelinin fiyatı 1 milyon 207 bin TL oldu. Açıklamaya göre V1 RWD Standart Menzil 1 milyon 207 TL, 1 milyon 55 bin TL olan V2 RWD Standart Menzil 1 milyon 307 bin TL, 1 milyon 215 bin TL olan V2 RWD Uzun Menzil ise 1 milyon 537 bin TL’den satışa sunulacak. Nisan 2023’te ilk teslimatların gerçekleşmesi beklenen elektrikli otomobil Togg T10X’in 2023 yılının sonuna kadar 20 bin araç teslim edilmesi planlanıyor.

{35101}

İlk Togg’ları Kim Alabilecek?

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mart 2023 tarihinden itibaren satışa çıkacak olan ilk otomobillerin kimlerin olacağına dair bilgiyi Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır açıkladı. Kacır, ilk otomobillerin büyükelçilere, sonrasında da 81 ilin valilerine tahsis edileceğini söyledi.

Togg’u Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg, mobilite deneyimini A noktasından B noktasına gitmekten öteye taşıyarak yeniden tanımlayan dijital platformu Trumore’un ilk temas noktası olan mobil uygulamasını App Store, Google Play ve App Gallery üzerinden kullanıcıların hizmetine sundu. İlk etapta sadece Türkiye’de kullanıma açık olacak platform üzerinden Togg için ön sipariş vermek de mümkün.

Togg, daha önce 12 bin adet olarak açıkladığı çekilişle teslim edilecek akıllı cihaz sayısını da 20 bin olarak güncelledi. Ön sipariş sürecinde ön ödeme için banka yoluyla e-cüzdan’a yapılacak transferler, 27 Mart 2023 tarihinde saat 17.00’ye kadar işleme alındı ve aynı gün saat 22.00’de sipariş sistemi kapandı. Dijital çekiliş tarihi ise de bir gün ileriye alınarak, 29 Mart tarihine çekildi. Sipariş verebilmek için ön ödeme ise 60.000 TL olarak belirlendi.

Togg’u Nerede Görebilirsiniz?

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Satışına başlanmasıyla beraber çok sayıda deneyim merkezini de devreye alacak olan Togg, şimdilerde Zorlu AVM’de seri üretime ilk başlanan C-SUV modeliyle incelenebiliyor. Online olarak satın alınabilecek olan “akıllı cihaz” ile ilgili servisler de dijital platformlar üzerinden yönetilecek.

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg’un C-Sedan ve C-Cross Coupe modelleri hakkında ipuçları veren konsept çalışması ise İstanbul Havaalanı’nda sergileniyor. Geriye doğru açılan arka kapıların seri üretimde yerini daha geleneksel olanlara bırakacağı yüksek bir ihtimal.

{27837}

Togg’un Hissedarları

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017’de açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Günümüzde bu oranlar Anadolu Grubu (%23), BMC (%23), Turkcell (%23), Zorlu Holding (%23) ve TOBB (%8) olacak şekilde güncellendi.

Togg Yatırımı

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun dönemli yatırımlar kapsamında hayata geçirilmesi planlanan Togg projesinde 2023 yılında 1.8 milyar tutarında ek yatırım yapılacağı açıklandı. Togg’un 15 senelik toplam yatırım tutarının 3.5 milyar euro’yu bulması bekleniyor.

Togg’un Fabrikası

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18 Temmuz 2020’de inşasına başlanan fabrika Bursa-Gemlik’te. Sahası yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare olan fabrika, 29 Ekim 2022 tarihinde açıldı. Gemlik’te şantiyede 1.850’den fazla kişi görev yaptı. Gemlik’teki Togg fabrikasında 14 bin 500 ton çelik montajı yapılan boya tesisinde, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 16 bin 734 metrekare abs kör kalıp montajı yapıldı. Fabrikanın kendine ait özel limanı bulunuyor.

{52922}

Togg’un Tasarımcıları

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg’un gövde tasarımı İtalyan tasarım şirketi Pininfarina tarafından yapıldıktan sonra seri üretim aşamasında, aralarında Murat Günak’ın da olduğu bir ekip tarafından tamamlandı.

Togg Neden Elektrikli?

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çok küresel otomobil markası, önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen elektrikli araçlara geçeceklerini açıklarken, Togg da ilk aşamadan itibaren batarya elektrikli bir araç olarak tasarlandı. Araç gücünü lityum iyon pillerden alıyor. Elektrikli otomobiller, kullanım esnasında 0 emisyon salınımı gerçekleştirdikleri için çevrecilik açısından öne çıkıyor. Togg’un içten yanmalı (Benzinli ya da dizel) motor seçeneği olmayacak.

Togg’un Bataryaları

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg, üreteceği elektrikli otomobilde görev yapacak bataryaları da kendi geliştiriyor. Bataryada çözüm ortağı olarak Farasis ile anlaşan Togg bu kapsamda Farasis ile birlikte Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş.’yi (SIRO) kurdu. Togg’un batarya modül ve paketlerini üretecek SIRO, Türkiye ve çevre ülkelerde enerji depolama çözümleri geliştirecek Türkiye’nin enerji sistemi verimliliğinin artırılmasında rol oynayacak, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve enerji sistemi gelişimini hızlandıracak. Gemlik’te yer alan SIRO fabrikasında, 2030’a kadar 20 GWh’lik batarya yatırımı yapılması bekleniyor.

{34552}

Togg’un NFT’si

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evet. Togg, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak üretilen “100. Yıl Özel Seri” NFT koleksiyonunun detaylarını dijital deneyim platformu Trumore üzerinden paylaştı. 5-15 Şubat tarihleri arasında yapılan açık artırmada NFT satın alanlar, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak üretilen ve 2023 yılının nisan, mayıs ve haziran aylarında kullanıcılarına teslim edilecek “100. Yıl Özel Seri” Togg Akıllı Cihazları için ön siparişe katılma ve sıralamasını belirleme hakkı da elde ediyor.

Togg Beyond X Nedir?

Togg Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mobilitenin yarından sonrasının ipuçlarını veren, Togg Dizayn Stüdyosu’nun tasarladığı ve Pininfarina ile birlikte geliştirilen Beyond X alanı, Las Vegas’taki CES 2023’de deneyimlendi. Kişiselleştirilmiş bir mobilite deneyimi sunulan Beyond X, heykelsi ve dairesel bir kapsülün içinde hayal gücünü zorlayan bir görsel sanat eşliğinde mobilite deneyimi yaşattı. Katılımcılar, kendileri için en uygun müzik ve ortamın içinde, Satürn, Orman, Fütüristik Şehir ve Sanatsal Türkiye gibi dört olası senaryodan birini yaşadı.

{4725}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları