Türkiye’de satılan en iyi C-SUV modellerini motor seçenekleri ve performanslarına göre karşılaştırdık. 2026’nın öne çıkan SUV’ları burada…
Türkiye’de SUV satışları her yıl artmaya devam ediyor. Özellikle C-SUV segmenti, hem şehir içi kullanım hem de aile ihtiyaçları için en çok tercih edilen sınıf haline geldi. Yüksek sürüş pozisyonu, geniş bagaj hacmi ve farklı motor seçenekleriyle C-SUV modeller; sedan konforu ile SUV pratikliğini bir arada sunuyor.
Benzinli, dizel ve hibrit alternatiflerin yanı sıra tamamen elektrikli C-SUV modeller de artık Türkiye pazarında güçlü bir yer edindi. Üstelik hem ana akım markalar hem de premium üreticiler bu segmentte iddialı modellerle rekabeti kızıştırıyor.
Bu rehberde, Türkiye’de satılan en iyi C-SUV otomobilleri; fiyat-performans dengesi, donanım seviyeleri, motor seçenekleri ve kullanıcı beklentileri doğrultusunda bir araya getirdik. Eğer hem şehir içinde rahat hem de uzun yolda güven veren bir SUV arıyorsanız, doğru yerdesiniz.
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz EQA

- Motor: Tamamen elektrikli
- Güç: ~140 kW / ~190 bg (EQA 250+)
- Menzil (WLTP): ~500–560 km aralığında
- 0–100 km/sa: ~8,6 s
- Batarya: ~70,5 kWh
- Şarj: DC hızlı şarj ile ~30 dk
- Segment: Elektrikli C-SUV
- OGGUSTO Notu: EQA, şehir içi ve günlük kullanıma odaklanan, lüks SUV deneyimini elektrikli güç aktarma organıyla sunan premium bir seçenek. Menzi̇li̇ ve konforu BMW iX2 gibi rakiplere göre daha “yaygın kullanıcı” beklentisine hitap edecek şekilde dengelenmiş; tasarımda marka DNA’sı hissediliyor.
Mercedes-Benz EQA, markanın kompakt elektrikli SUV ailesinin giriş seviyesi modeli olarak C-SUV segmentine lüks bir dokunuş getiriyor. GLA’nın SUV mimarisini elektrikli altyapıyla buluşturarak hem şehir içi konforunu hem de markaya özgü premium sürüş hissini bir araya getiriyor.
Mercedes-Benz EQB

- Güç & Motor: ~140–215 kW aralığında elektrik motoru; ön tekerlekten çekiş veya 4MATIC dört tekerlekten çekiş seçenekleri mevcut.
- Menzil (WLTP): ~407-517 km arası (versiyona göre değişir).
- Batarya: ~66,5–70,5 kWh lityum-iyon paketi.
- 0-100 km/s: ~8,9 s – 6,2 s (motor gücüne göre).
- Bagaj Hacmi: 495 L (5 koltuk) / 465 L (7 koltuk) geniş seçeneklerle aile boyu konfor.
- Şarj: DC hızlı şarj ile %10-80 yaklaşık 30–35 dk.
- OGGUSTO Notu: EQB, premium elektrikli SUV isteyenler için “lüks + pratik + menzil” üçlüsünü dengeliyor. 7 koltuk seçeneğiyle segmentte nadir bir aile dostu elektrikli model sunması, onu uzun yol ve günlük kullanımda çekici kılıyor.
Mercedes-Benz EQB, kompakt SUV segmentini tamamen elektrikli hale getiren premium bir seçenek. Aileler için ferah iç mekân, opsiyonel 7 koltuk yerleşimi ve yüksek sürüş pozisyonunu sürdürüyor; aynı zamanda sıfır emisyonlu sürüş ve güçlü performans sunuyor.
BMW
BMW iX1

- Motor: Tamamen elektrikli eDrive20
- Güç: ~150 kW (~204 bg)
- 0–100 km/sa: ~8,5–8,6 sn
- Elektrikli Menzil (WLTP): ~430–475 km arası (şehir/rota koşullarına göre)
- Batarya: ~64,7 kWh
- Şarj: DC hızlı şarj ile hızlı dolum imkânı
- Segment: Elektrikli C-SUV
- OGGUSTO Notu: iX1, BMW’nin premium elektrikli SUV deneyimini daha ulaşılabilir kılıyor. Uzun menzil skoru ve elektrikli altyapısı, özellikle şehir içi ve haftasonu kaçamaklarında yeterli performans sunuyor; tasarım ve teknolojik donanım da bu segmentte öne çıkan detaylar arasında.
BMW’nin kompakt elektrikli SUV’u iX1, tamamen elektrikli altyapısı, premium işçilik detayı ve ferah iç mekânıyla C-SUV kategorisine kendi stilini getiriyor. Konforlu sürüş, geniş bagaj hacmi ve sürüş destek teknolojileri sayesinde şehir içi ve uzun yol kullanımını dengeliyor.
BMW iX2

- Motor: Tamamen elektrikli (eDrive20)
- Güç: 204 bg
- 0-100 km/s: 8,6 sn
- Menzil (WLTP): ~430–480 km
- Şarj: DC hızlı şarj ile %10–80 yaklaşık 30 dk
- Segment: Premium C-SUV (coupe form)
- OGGUSTO Notu: Tasarım önceliği olan, elektrikliye geçerken premium hissiyat arayan kullanıcı profiline hitap ediyor. Bagaj ve arka baş mesafesi coupe form nedeniyle klasik SUV’lara göre biraz daha sınırlı; ama stil sahibi.
BMW iX2, C-SUV segmentinde coupe formunu tamamen elektrikli altyapıyla buluşturan premium bir alternatif. Sportif tasarımı, yüksek sürüş pozisyonu ve dijital kokpit mimarisiyle özellikle şehir içi kullanımda konforlu; uzun yolda ise sessiz sürüş karakteriyle öne çıkıyor. Elektrikli SUV’a geçmek isteyen ama “BMW sürüş hissinden” vazgeçmek istemeyenler için…
Volkswagen
Volkswagen ID.4

- Motor: Tamamen elektrikli
- Güç: 125 kW (≈170 PS)
- Menzil (WLTP): ~354 km (birleşik), şehir içi ~455 km
- 0–100 km/sa: ~9 s
- Şarj: 11 kW AC / 145 kW DC hızlı şarj (%10-80 ≈25 dk)
- Bagaj Hacmi: ~543 L
- Segment: Elektrikli C-SUV
- OGGUSTO Notu: ID.4, “ilk elektrikli SUV” beklentisini pratik gerçeklikle dengeliyor; menzil ve günlük sürüş konforu, sınıfında rekabetçi. Stil ve geniş iç mekân arayanlar için mantıklı bir seçim.
VW ID.4, elektrikli SUV segmentinde pratiklik, geniş iç hacim ve günlük kullanımda yeterli menzili buluşturan bir C-SUV alternatifi. Aileler ve şehir içi rotalar için rahat tasarımıyla öne çıkıyor; elektrikli sürüşün sessizliğini ve çevre dostu karakterini SUV konforuyla sunuyor.
Volkswagen Tiguan

- Motor Seçenekleri: Benzinli (1.5 eTSI mild hybrid) ve dizel alternatifleriyle satışta
- Güç Aralığı: ~130–193 PS (versiyona göre)
- Boyutlar: ~4.54 m uzunluk, geniş iç hacim ve ferah bagaj kapasitesi
- Teknoloji: 12.9″ multimedya ekran, dijital gösterge paneli, IQ.LIGHT HD Matrix farlar ve adaptif şasi kontrolü
- Sürüş: 4MOTION dört tekerlekten çekiş seçeneğiyle her koşula hazır
- OGGUSTO Notu: Tiguan, “gerçek SUV” hissiyatını günlük şehir hayatıyla buluşturan sağlam bir seçenek. Modern teknoloji ve geniş iç mekânla sınıfında denge kuruyor; özellikle bagaj hacmi ve konfor arayan aileler için mantıklı.
VW’nin kompakt SUV ailesinin en tanınmış üyelerinden Tiguan, hem günlük kullanım hem de uzun yol ihtiyaçlarını dengeleyen, aileler ve geniş iç hacim arayanlar için ideal bir C-SUV alternatifi. Yeni nesil tasarımıyla aerodinamik yapıyı güçlendirirken, mild-hibrit motor teknolojileri, geniş bagaj ve gelişmiş sürüş yardımlarıyla segment ortalamasının üzerine çıkmayı hedefliyor.
Renault
Renault Austral

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve hibrit (E-TECH)
- Güç Aralığı: ~130–200 bg (motor tipine göre)
- Şanzıman: Otomatik (EDC)
- Yakıt/Enerji: Hybrid versiyonlarda daha düşük tüketim
- Bagaj Hacmi: ~500–550 L (arka koltuk konumuna göre)
- Teknoloji: Büyük multimedya ekran, sürüş destek sistemleri
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO yorumu: Austral, “günlük sürüşte konfor + pratiklik + yakıt verimliliği” üçgenini dengeli biçimde sunuyor. Aile kullanımı ve şehir içi beklentilerini yüksek performans odaklı rakipler kadar zorluk çıkarmadan karşılıyor, bu da onu segmentte mantıklı bir seçenek yapıyor.
Renault Austral, modern C-SUV segmentinde pratiklik, ferah iç hacim ve dengeli sürüş karakteri arayanlar için akıllı bir alternatif. Geniş bagajı, konfor odaklı koltukları ve günlük kullanıma uygun motor seçenekleriyle şehir içi ve uzun yola aynı anda hitap ediyor.
Renault Duster

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve dizel
- Güç Aralığı: ~115 – 150 bg (versiyona göre)
- Çekiş: Önden çekiş / 4×4 (bazı versiyonlarda)
- 0–100 km/sa: ~10,5–12,5 sn
- Bagaj Hacmi: ~445 L
- Şanzıman: Manuel / otomatik seçenekler
- Segment: C-SUV / kompakt SUV
- OGGUSTO Notu: Duster, “fazla süse değil, işe odaklı SUV” isteyenler için akıllı bir seçim. Fiyat/performans dengesi, geniş iç hacmi ve 4×4 seçenekleriyle özellikle bütçe bilinci olan sürücüler için mantıklı bir alternatif. Urban C-SUV’dan ziyade “her yola hazır” hissi veren pratik bir model.
Renault Duster, C-SUV segmentinde “sade, sağlam ve iş bitirici” bir seçenek. Özellikle makul fiyat, pratik iç hacim ve araziye yakın kullanım beklentisiyle tercih edilen model, şehir içi günlük sürüşten hafif arazi rotalarına kadar geniş bir yelpazede fonksiyonel bir profil çiziyor.
Kia
Kia Niro EV

- Motor: Tamamen elektrikli (≈150 kW / ~204 bg)
- Menzil (WLTP): ~460–463 km (tam şarjda)
- 0-100 km/s: ~7,8 sn civarı
- Batarya: ~64,8 kWh
- Enerji Tüketimi: ~16,2 kWh/100 km
- Şarj: DC hızlı şarj desteği (yaklaşık 45 dk %10-80)
- Segment: Elektrikli C-SUV
- OGGUSTO Notu: Elektrikli SUV pazarında dikkat çeken bir oyuncu. Özellikle WLTP’ye göre ~460 km menzili günlük sürüşlerde özgürlük hissi veriyor; hızlı şarj desteği ise şehirlerarası rotalarda pratikliği artırıyor.
Kia Niro EV, kompakt C-SUV segmentinde elektrikli sürüşü uygun fiyat-performans dengesiyle sunan önemli bir alternatif. Modern çizgileri, ferah iç mekânı ve elektrikli altyapısı sayesinde günlük kullanımdan uzun rotalara kadar verimli bir deneyim vaat ediyor. Türkiye’de elektrikli SUV arayanlar için menzil ve donanım dengesiyle öne çıkıyor.
Kia Sportage

- Motor Seçenekleri: Benzinli, hibrit ve plug-in hibrit
- Güç Aralığı: ~150–265 bg (motor tipine göre)
- 0–100 km/sa: ~7,7–9,8 sn aralığında
- Bagaj Hacmi: ~587 L (arka koltuk dik)
- Teknoloji: Geniş multimedya ekran, Apple CarPlay/Android Auto, gelişmiş sürüş destek sistemleri
- Yakıt/Verimlilik: Hibrit ve plug-in hibrit versiyonlar daha düşük tüketim ve çevreci performans sunar
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Sportage, “her işi yapan SUV” özeti gibi. Konforlu iç mekân, farklı güç seçenekleri ve dengeli sürüş karakteriyle geniş kullanıcı yelpazesine hitap ediyor. Aile, şehir kullanımı ya da uzun yola çıkacaklar için makul fiyat-performans dengesini koruyor.
Kia Sportage, C-SUV segmentinin en çok satan ve dikkat çeken modellerinden biri olarak performans, konfor ve pratikliği bir araya getiriyor. Modern tasarımı, geniş iç hacmi ve farklı motor seçenekleriyle (benzinli, hibrit ve plug-in hibrit) hem şehir içi günlük kullanımda hem de uzun yol maceralarında güçlü bir aday.
Diğerleri
Hyundai Tucson

- Motor Seçenekleri: Benzinli, dizel, hibrit alternatifleri
- Güç Aralığı: ~136–180 bg civarında (versiyona göre)
- Yakıt Tüketimi: Ortalama 6–8 l/100 km arası (motor tipine göre)
- Bagaj Hacmi: Geniş SUV standartlarında bagaj alanı (~558–620 L)
- Donanım & Teknoloji: LED farlar, dijital ekranlar, bağlantı teknolojileri ve gelişmiş sürüş destekleri
- Segment: C-SUV, şehir & uzun yol dengesi
- OGGUSTO yorumu: Tucson, “tek bir SUV’da hem günlük konfor hem uzun yol performansı” diyenler için etkili bir kombinasyon sunuyor. Tasarım ve pratik kullanım açısından sınıf referanslarından biri; fiyat/performans dengesi ile de C-SUV listelerinde güçlü bir aday.
Hyundai Tucson, C-SUV segmentinin en çok satan ve kullanıcıları tarafından sevilen modellerinden biri. Modern parametrik tasarımı, geniş iç hacmi ve çok yönlü motor seçenekleriyle hem şehir içi konforu hem de uzun yol kullanımı için dengeli bir performans profili sunuyor. Türkiye’de benzinli, dizel ve hafif hibrit alternatiflerle satılan Tucson, pratiklik ve donanım/performans dengesini arayan aileler için mantıklı bir tercih.
Nissan Qashqai

- Motor Seçenekleri: 1.3 Mild-Hybrid, e-Power seri hibrit gibi alternatifler
- Güç Aralığı: ~158–190 PS (versiyona göre)
- Hızlanma 0–100 km/s: ~7,9–9,9 sn arası (motor tipine bağlı)
- Boyutlar: ~4425 mm uzunluk, ~1835 mm genişlik, ~1625 mm yükseklik
- Teknoloji & Donanım: 12,3″ dijital gösterge, gelişmiş sürüş destekleri, geniş bagaj ve konfor odaklı kokpit
- Segment: C-SUV, aile & günlük kullanım
- OGGUSTO Notu: Qashqai, kompakt SUV’larda “klasikleşmiş” bir seçenek olarak konfor, donanım ve teknolojiyi bir arada sunuyor. e-Power gibi hibrit yaklaşımlarla yakıt verimliliğini artırırken, ferah iç mekânı ve modern tasarımıyla da geniş kullanıcı yelpazesine hitap ediyor.
Nissan Qashqai, kompakt C-SUV segmentinin kilometre taşlarından biri. Cesur tasarımı, geniş iç hacmi ve teknolojik donanımıyla hem şehir içi hem de uzun yol kullanımlarına uygun bir seçenek. Yeni nesil versiyonuyla hibrit ve e-Power alternatiflerini de sunan model, segmentindeki pratiklik-verimlilik dengesini temsil ediyor.
Ford Kuga

- Motor Seçenekleri: Benzinli, dizel, hibrit ve plug-in hibrit (PHEV) alternatifleri var
- Güç: Hibrit sistemli versiyonlarda ~243 bg civarında (kombine)
- Yakıt & Elektrik: Plug-in hybrid ile kısa elektrik sürüşleri ve düşük yakıt tüketimi sunar
- Teknoloji: 13,2″ SYNC 4 dokunmatik ekran, kablosuz Apple CarPlay/Android Auto
- İç Mekân: Geniş diz mesafesi, esnek bagaj alanı ve konfor odaklı koltuklar
- Segment: C-SUV, şehir & uzun yol dengesi
- OGGUSTO Notu: Çok yönlü motor seçenekleri ve fonksiyonel tasarımıyla “tek bir araçla her şeyi halletmek” isteyenler için mantıklı bir seçenek. Hem ekonomik sürüş hem de yeterli iç hacim isteyen C-SUV alıcılarını hedefliyor.
Ford Kuga, C-SUV segmentinin pratik ve çok yönlü oyuncularından biri. Hem geleneksel benzin/dizel seçenekleri hem de hibrit ile plug-in hibrit motor alternatifleri sunarak şehir içi kullanımdan uzun rotalara kadar geniş bir yelpazede tercih edilebiliyor. Modern dış tasarımı ile dikkat çekerken, ferah iç mekânı ve gelişmiş bağlantı teknolojileri konforu artırıyor.
BYD Atto 3

- Motor: Tamamen elektrikli (150 kW / ~204 PS önden çekiş)
- Menzil (WLTP): ~390–420 km (şehir/karma kombinasyonu)
- 0–100 km/s: ~7,3 s
- Batarya: ~60,48 kWh LFP Blade batarya
- Şarj: DC hızlı şarj ile %10–80 arası ~30–37 dk
- Bagaj Hacmi: ~440 L
- OGGUSTO Notu: Elektrikli SUV’ta pratik menzil, ferah iç mekân ve bol teknoloji arayanlar için cazip bir oyuncu. Üst segment rakiplerine göre fiyat/performans odağıyla öne çıkıyor; hızlı şarj altyapısı sayesinde günlük kullanıma uygun bir alternatif oluşturuyor.
BYD Atto 3, tamamen elektrikli C-SUV segmentinin Çinli dev markası BYD tarafından geliştirilen kompakt SUV’u. Modern, minimalist tasarımı ve geniş iç mekânı ile şehir içi konforunu, elektrikli menzil verimliliğiyle dengeliyor; aynı zamanda yenilikçi batarya teknolojisi ve dijital altyapısıyla dikkat çekiyor.
Togg T10X

- Motor & Güç: Tek elektrik motorlu arkadan çekişte ~160 kW / 218 bg ve 350 Nm tork (AWD çift motorlu 435 bg varyant da mevcut).
- Menzil (WLTP): ~314 km (52,4 kWh) veya ~523 km (88,5 kWh) uzun menzil seçeneğiyle.
- 0–100 km/s: ~7,4–7,8 sn (tek motor).
- Şarj: DC hızlı şarj ile ~20–80 % yaklaşık 28 dk.
- Bagaj: Yaklaşık 441 L.
- Segment: Elektrikli C-SUV.
- OGGUSTO Notu: Pratik menzil seçenekleri, sağlam performans ve geniş iç mekânla T10X, elektrikli SUV arayanlar için millî bir alternatif. Premium rakiplerle kıyaslandığında fiyat-performans dengesi güçlü. Yerli üretim avantajıyla segmentte dikkat çeken bir oyuncu.
Türkiye’nin yerli elektrikli SUV’su Togg T10X, tamamen elektrikli C-SUV kategorisinin ulusal temsilcisi. Modern teknolojisi, ferah iç mekânı ve rekabetçi menziliyle Avrupa pazarında da boy göstermeye başladı; aileler ve çevreci SUV arayanlar için yerli alternatif.
Alfa Romeo Tonale

- Motor Seçenekleri: 0–100 km/s: ~8,5 s (PHEV ile)
- Tasarım: Alfa’nın karakteristik V-şekilli ön ızgarası ve sportif çizgiler.
- İç Mekân: Premium his veren malzemeler; geniş ön diz ve baş mesafesi.
- Bagaj Hacmi: C-SUV ortalamasına yakın pratik kapasite.
- Sürüş: Agresif direksiyon tepkisi ve dengeli süspansiyon ile sportif karakter.
- OGGUSTO yorumu: “SUV ama sporcu” diyenleri hedefliyor. Sürüş dinamiği ve İtalyan tasarım dili, listede daha sakin SUV’lara göre fark yaratıyor; hibrit seçenekler de günlük yakıt verimliliği isteyenler için avantaj.
Alfa Romeo Tonale, İtalyan tasarım estetiğini C-SUV segmentinde sportif bir karakterle birleştiren model. Dinamik sürüş yapısı, çarpıcı hatlara sahip dış tasarımı ve kaliteli iç mekân detaylarıyla “sıradan SUV” hissinin ötesine geçiyor. Türkiye’de hem hibrit hem plug-in hibrit güç aktarma seçenekleriyle satılıyor; bu da yakıt verimliliği ile performansı dengeliyor.
Audi Q3 & Q3 Sportback

- Motor: 1.5 TFSI benzinli (150 bg) başta olmak üzere farklı versiyonlar
- Şanzıman: S tronic otomatik
- Çekiş: Önden çekiş / quattro seçenekleri
- Bagaj: Q3 ~530 L | Q3 Sportback ~530 L (form farkı nedeniyle kullanım alanı değişebilir)
- Segment: Premium C-SUV
- Karakter Farkı:
- Q3: Daha dik tavan, daha pratik kullanım
- Q3 Sportback: Daha sportif silüet, daha alçak tavan çizgisi
- OGGUSTO Notu: Fonksiyon mu tasarım mı? Q3 akılcı tercih; Q3 Sportback ise duygusal seçim. İkisi de premium C-SUV denkleminde güçlü oyuncu.
Audi’nin kompakt premium SUV ailesinde Q3 daha klasik ve fonksiyonel bir karakter sunarken, Q3 Sportback coupe formuyla daha dinamik ve stil odaklı bir duruş sergiliyor. Her iki model de yüksek malzeme kalitesi, dijital kokpit teknolojisi ve konforlu sürüş karakteriyle C-SUV segmentinde premium algıyı güçlü şekilde temsil ediyor.
Volvo XC60

- Güç Aktarma: Mild-hybrid ve plug-in hibrit seçenekler
- Motor Gücü (ör. B5 mild-hybrid): ~247 bg
- Plug-in Hibrit (T8): ~455 bg kombinasyonel güç
- Sürüş Tipi: AWD (tüm tekerlekten çekiş)
- Koltuk Sayısı: 5
- Bagaj & Konfor: Geniş iç mekân, ergonomik detaylar, yüksek kalite malzemeler
- Teknoloji: Büyük merkezi ekran, güvenlik sistemleri, Apple CarPlay & Google entegrasyonu
- OGGUSTO Notu: XC60, premium SUV arayışında “lüks + güvenlik + çok yönlülük” üçgenini dengeli tutan bir oyuncu. Plug-in hibrit versiyonuyla hem performans hem de verimlilik isteyen kullanıcılar için güçlü bir alternatif.
Volvo XC60, premium C-SUV segmentinin “İskandinav tarzı + güvenlik” birleşimini temsil eden ağır toplarından biri. Hem mild-hybrid hem plug-in hibrit versiyonlarıyla farklı kullanıcı beklentilerine yanıt veriyor; zarif dış tasarımı, konfor odaklı iç mekânı ve gelişmiş sürüş teknolojileriyle özellikle konfor, güvenlik ve kalite duygusuna önem veren sürücüler için güçlü bir seçenek.
DS 7

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve plug-in hibrit (PHEV)
- Güç Aralığı: ~180–225 bg (versiyona göre)
- Plug-in Hibrit: Kombine ~300 bg’e kadar
- 0–100 km/s: ~8–9 sn (PHEV varyantlarda)
- Bagaj Hacmi: ~555 L
- Donanım & Teknoloji: 12″ dijital panel, premium deri detaylar, gelişmiş sürüş asistanları
- Segment: Premium C-SUV
- OGGUSTO Notu: DS 7, “sıradan SUV’ların dışında bir deneyim” arayanlara hitap ediyor. Tasarım ve detay işçiliği ile konfor odaklı sürüş hissiyatını premium SUV dünyasında farklı bir damakta topluyor.
DS 7, Fransız zarafetini ve premium C-SUV konforunu harmanlayan bir model. Şık tasarımı, detaylara odaklı lüks iç mekânı ve konfor odaklı sürüş dinamikleriyle segmentinde “farklı bir tat” arayanlar için çekici bir alternatif. Hem benzinli hem plug-in hibrit güç aktarma seçenekleriyle esnek kullanıcı beklentilerine yanıt veriyor.
Jaguar E-Pace

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve hafif hibrit (MHEV) varyantlar
- Güç Aralığı: ~160–250 bg (versiyona göre)
- 0–100 km/sa: ~6,9–9,0 saniye aralığında (motor gücüne göre)
- Çekiş: Önden çekiş / AWD opsiyonları
- Bagaj Hacmi: ~410–425 L
- Segment: Premium C-SUV
- OGGUSTO Notu: E-Pace, sürüş dinamiğini SUV pratikliğiyle harmanlıyor; özellikle viraj tutuşu, direksiyon tepkisi ve sportif altyapı arayan premium alıcılar için akıllı bir seçim. Tasarım dili zarif ve kaslı; sürüş hissi ise bir Jaguar’dan bekleneceği gibi canlı.
Jaguar E-Pace, İngiliz markanın kompakt C-SUV segmentindeki sportif ifadesi. Klasik SUV çizgilerini korurken dinamik sürüş karakteri ve premium iç mekân detaylarıyla “sıradan C-SUV’dan daha fazlasını” isteyen sürücüler için cazip bir alternatif. Hafif hibrit destekli motor seçenekleriyle yakıt verimliliği ve performans arasında dengeli bir profil çiziyor.
Range Rover Evoque

- Motor Seçenekleri: Benzinli, dizel ve hafif hibrit (MHEV) versiyonlar
- Güç Aralığı: ~160 – 300 bg civarı (versiyona göre)
- 0–100 km/s: ~6,6 – 8,9 sn aralığında
- Çekiş: AWD (Standart veya opsiyonel)
- Bagaj Hacmi: ~591 L
- Teknoloji: Pivi Pro multimedya, dijital gösterge paneli, 3D çevre kamera
- Segment: Premium C-SUV
- OGGUSTO Notu: Evoque, premium SUV segmentinde sürüş konforu ve dijital donanımda iddialı. Dinamik tasarımı ve prestijli marka algısıyla, hem şehir içi hem uzun yol rotalarında “güçlü + rafine” bir C-SUV.
Jaguar Land Rover’ın kompakt premium SUV segmentindeki ünlü temsilcisi Range Rover Evoque, dikkat çeken stil ve lüks SUV hissiyatını kompakt boyutta sunuyor. Keskin hatlar, yüksek sürüş pozisyonu ve zarif iç mekânla “şehirde de prestij, yolda da konfor” isteyenler için tasarlanmış bir model.
Cupra Formentor

- Motor Seçenekleri:
- 0–100 km/s: ~5,4 – 9,0 sn (motor gücüne göre)
- Çekiş: Önden çekiş / 4Drive (AWD)
- Bagaj Hacmi: ~450 L
- Segment: Performans-odaklı C-SUV
- OGGUSTO Notu: Formentor, SUV konforundan ödün vermeden “sürüş hissi” ni önceliklendirenlere hitap ediyor. Performans, dinamik çizgi ve tasarımda özgünlük arıyorsanız C-SUV listesinin en duygusal üyelerinden.
Cupra Formentor, performans-odaklı tasarım ve sürüş dinamiğini C-SUV segmentine taşımış, karakteri net bir model. SUV’un pratikliğini korurken agresif hatlar, sportif sürüş özellikleri ve güçlü motor seçenekleriyle “sıradan SUV’dan fazla” bir profil sunuyor. Sürüşü eğlenceli, dış tasarımı çekici; özellikle dinamik sürüş deneyimi arayan sürücüler için alternatif bir C-SUV ifadesi.
Seat Ateca

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve dizel alternatifler
- Güç Aralığı: ~115 – 150 bg (versiyona göre)
- 0–100 km/s: Yaklaşık ~9,5–10,5 sn arası
- Çekiş: Önden çekiş / 4Drive (AWD)
- Bagaj Hacmi: ~485 L
- Multimedya & Teknoloji: Dokunmatik ekran, Apple CarPlay/Android Auto
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Ateca, “süper spor değil ama asla sıradan da değil” diyen sürücüler için bir C-SUV alternatifi. Pratiklik, tutumluluk ve günlük konforu ön planda tutan yapısıyla segmentin makul fiyat-performans köşesinde yer alıyor.
Seat Ateca, C-SUV segmentinin pratik, akıllı ve “günlük odaklı” karakterini en net yansıtan modellerden biri. Ferah iç mekân, dengeli yol tutuşu ve makul bagaj hacmiyle şehir içi kullanım kadar uzun yollarda da güven veren bir profil çiziyor. Aileler-yolculuklar ve şehir-şehirler arası dengede bütçe-performans arayanlar için…
Skoda Karoq

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve dizel alternatifler
- Güç Aralığı: ~115–150 bg (versiyona göre)
- Şanzıman: 6 vites manuel / DSG otomatik
- Çekiş: Önden çekiş / 4×4 opsiyonel
- Bagaj Hacmi: ~521 L (arka koltuklar dik)
- Teknoloji: Dijital ekran, Apple CarPlay & Android Auto
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Karoq, “süslü nitelikler değil, saf mantık” diyenlere hitap ediyor. Geniş bagajı ve ferah iç hacmiyle pratiklik odağını güçlü tutarken, dengeli sürüş ve ekonomik motorizasyonlarla günlük hayatın temposuna uyum sağlıyor.
Škoda Karoq, C-SUV segmentinde akılcı, ferah ve fonksiyonel karakteriyle öne çıkan bir model. Sınıfına göre geniş bagaj hacmi, ergonomik iç mekânı ve sade detaylarıyla aileler ve günlük şehir/uzun yol sürüşü isteyenler için ideal bir “iş bitirici” SUV.
Honda CR-V

- Motorlar: 2.0 L e:HEV tam hibrit (≈184 PS)
- 0-100 km/s: ~9,5 sn (hibrit)
- Çekiş: Ön tekerlek / Elektronik AWD seçenekleri
- Bagaj Hacmi: Yaklaşık 570-580 L (arka koltuklara göre)
- Teknoloji: Honda Sensing güvenlik, Apple CarPlay/Android Auto, dijital ekranlar
- Segment: C-SUV, hibrit odaklı seçenekler
- OGGUSTO yorumu: CR-V, “SUV ama ekonomik ve konforlu” diyenler için güçlü bir klasik. Geniş iç hacmi ve hibrit verimliliğiyle şehir-şehirlerarası kullanıma uygun; AWD ile farklı yol koşullarında da dengeli.
Honda CR-V, uzun yıllardır dünya çapında en çok satılan kompakt SUV’lardan biri olarak tanınıyor; güçlü aile SUV’u kimliğini güncel hibrit teknolojileri ve konfor odaklı iç mekânıyla pekiştiriyor. Sınıfının standartlarını yüksek tutan Honda Sensing güvenlik paketleri ve AWD çekiş sistemiyle şehir içi ve uzun yol dengesi iyi kuran bir C-SUV profili çiziyor.
Jeep Compass

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve dizel alternatifler
- Güç Aralığı: ~130–180 bg (versiyona göre)
- Çekiş: 4×4 (özellikle Trailhawk versiyonlarında arazi odaklı)
- 0–100 km/s: ~8,5–10,5 sn aralığı
- Bagaj Hacmi: ~438 L
- Teknoloji & Donanım: Apple CarPlay/Android Auto, dijital ekran, gelişmiş sürüş asistanları
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Compass, “SUV’un sadece görünüşü değil karakteri de olsun” diyenlere sesleniyor. İster şehir içinde ister hafif arazi rotalarında, Jeep’in 4×4 zekâsıyla dengeli ve maceracı bir deneyim arayanlar için mantıklı bir C-SUV alternatifi. LifeStyle SUV’dansa Outdoor SUV diyebileceğiniz bir havası var.
Jeep Compass, klasik SUV kimliğini C-SUV segmentinde “gerçek arazi ruhu + şehir konforu” formülüyle buluşturan bir model. Markanın 4×4 deneyimini günlük kullanıma taşırken, güçlü güvenlik ve sürüş destek paketleriyle uzun yol performansını da dengeliyor.
Toyota RAV4

- Motor: 2.5 L tam hibrit Dynamic Force motor (benz + elektrik)
- Güç: ~219–236 bg (AWD versiyonlarda)
- Yakıt Tüketimi (WLTP): ~5,8–5,9 L/100 km (hibrit)
- Çekiş: AWD-i akıllı 4×4 sistem (standart ya da opsiyonel)
- Teknoloji: 10.5″ multimedya ekran, Toyota Safety Sense akıllı güvenlik paketi
- Bagaj & İç Mekân: Geniş SUV iç hacmi ve pratik yerleşim
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO yorumu: RAV4, SUV pazarındaki “dengeli hibrit performans + güvenilirlik + geniş kullanım alanı” yelpazesinde ender modellerden. Aile yolculukları ya da yoğun şehir trafiğinde yakıt dostu davranışıyla segmentin akıllı seçimlerinden.
Toyota RAV4, kompakt SUV segmentinin yıllardır “verimlilik + güvenilirlik” dengesiyle en çok tercih edilen modellerinden biri. Toyota’nın ileri hibrit teknolojisi sayesinde benzin-elektrik kombinasyonuyla verimli sürüş performansı ve şehir içi/uzun yol konforunu bir arada sunuyor; AWD-i akıllı çekiş sistemiyle zor koşullarda da güven veriyor.
MINI Countryman

- Motor Seçenekleri: Benzinli ve plug-in hibrit (Cooper SE Countryman ALL4)
- Güç Aralığı: ~136 – 220 bg (motor tipine göre)
- 0–100 km/sa: ~6,9 – 9,8 sn aralığında
- Çekiş: Önden çekiş veya ALL4 dört tekerlekten çekiş
- Bagaj Hacmi: ~450–500 L
- Teknoloji: Büyük multimedya ekran, dijital gösterge, Apple CarPlay/Android Auto
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Countryman, “sıradan SUV’lardan farklı karakter” diyenler için akıllı bir seçim. Yüksek sürüş pozisyonu beklediğini verirken, MINI’nin dinamik sürüş hissiyatı ve şehir içi canlı performansı SUV konforuyla birleştirilmiş; plug-in hibrit versiyonuyla çevreci/performans dengesini de yakalayabiliyor.
MINI Countryman, C-SUV segmentini “minimalist tasarım ve karakterli sürüş” ekseninde ele alan, markanın karakterini SUV formatına taşıyan model. Küçük görünebilir ama iç hacmi ferah, multimedya ve bağlantı teknolojileri canlı ve kullanıcı dostu; şehir içi dinamik sürüş ile uzun yol konforunu dengeleyen bir alternatif.
MG HS

- Motor Seçenekleri: 1.5 L turbo benzinli ve plug-in hibrit versiyonlar
- Güç Aralığı: ~170–272 bg kombinasyonel (PHEV dahil)
- 0–100 km/s: ~9,6 sn civarı (benzinli)
- Bagaj Hacmi: ~507 L (arka koltuklar dik)
- Teknoloji: 12.3″ dijital ekranlar, Apple CarPlay/Android Auto entegrasyonu
- Segment: C-SUV aile SUV’u
- OGGUSTO Notu: HS, “kalabalığın arasından sıyrılan pratik SUV” formülü arayanlara mantıklı bir seçenek. Geniş iç mekân, yüksek bagaj ve zengin teknoloji paketiyle günlük hayatı kolaylaştırırken, PHEV seçeneğiyle çevre dostu yaklaşıma da kapı açıyor. Özellikle fiyat/performance dengesiyle segmentten daha pahalı modellerle yarışan bir profil çiziyor.
MG’nin C-SUV sınıfındaki temsilcisi HS, geniş iç hacim, modern donanım ve rekabetçi fiyatıyla öne çıkan bir alternatif. Hem benzinli hem plug-in hibrit versiyonlarıyla farklı kullanıcı beklentilerine cevap verirken, günlük sürüşten uzun rotalara kadar dengeli bir performans profili çiziyor.
Opel Grandland

- Motor Seçenekleri: Benzinli, dizel ve plug-in hibrit (PHEV)
- Güç Aralığı: ~130 – 225 bg (motor tipine göre)
- Şanzıman: Otomatik / manuel seçenekler
- 0–100 km/sa: ~8,9 – 10,5 sn (versiyona bağlı)
- Bagaj Hacmi: ~514 L
- Teknoloji: Büyük multimedya ekran, Apple CarPlay/Android Auto, gelişmiş sürüş asistanları
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: Grandland, “sade ama akıllı” SUV isteyenlere uygun. Aile kullanımı ve günlük şehir trafiğinde rahat; plug-in hibrit seçeneğiyle de yakıt verimliliğini yükseltmek isteyenlere mantıklı bir alternatif. Özellikle “gereksiz süsten çok fonksiyonellik” diyenler için dengeli bir C-SUV seçeneği.
Opel Grandland, C-SUV segmentinde akıllı tasarım + çok yönlülük üçgenini güçlü tutan bir model. Geniş iç hacmi, modern multimedya ve sürüş destek sistemleriyle hem şehir içinde konfor hem de uzun rotalarda pratiklik sunuyor; ayrıca benzinli/dizel seçeneklerinin yanında plug-in hibrit versiyonuyla daha verimli sürüş isteyenlere de hitap ediyor.
Peugeot 3008

- Motor Seçenekleri: Benzinli, dizel ve plug-in hibrit (PHEV)
- Güç Aralığı: ~130 – 225 bg (versiyona göre)
- 0–100 km/sa: ~8,4 – 10,5 sn aralığında
- Bagaj Hacmi: ~520 L
- Multimedia & Teknoloji: Peugeot i-Cockpit dijital panel, büyük dokunmatik ekran, gelişmiş sürüş asistanları
- Segment: C-SUV
- OGGUSTO Notu: 3008, “günlük konfor + premium algı” üçgenini güçlü tutan bir SUV. İçi-dışıyla modern tasarımıyla öne çıkarken, PHEV versiyonu düşük yakıt tüketimi arayanlar için de çekici bir alternatif. C-SUV segmentinde tarz ve fonksiyonelliği bir arada isteyenler için akıllı bir seçim.
Peugeot 3008, C-SUV segmentinde tasarım, konfor ve teknoloji dengesini en net kuran modellerden biri. Markanın karakteristik i-Cockpit kokpit tasarımı, yüksek kaliteli iç mekân malzemeleri ve yenilikçi sürüş asistanlarıyla sıradan bir SUV’dan fazlasını vaat ediyor. Benzinli, dizel ve plug-in hibrit güç aktarma seçenekleriyle farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor.
Chery OMODA 5

- Motor: 1.6 T-GDI turbo benzinli
- Güç: ~183 bg
- Tork: ~275 Nm
- 0–100 km/sa: ~8,6 sn
- Bagaj Hacmi: ~400 L (arka koltuklara göre)
- Şanzıman: 7-ileri DCT otomatik
- Çekiş: Önden çekiş
- OGGUTO Notu: Omoda 5, “makul fiyat + geniş iç hacim” diyenler için mantıklı bir alternatif. Aile kullanımı ve şehir içi/uzun yol dengesi açısından güçlü fiyat-performans duruşu var; premium SUV’larda bulduğunuz donanımı daha erişilebilir bir pakette sunuyor.
Chery Omoda 5, Türkiye pazarına giren uygun fiyatlı C-SUV alternatiflerinden biri. Keskin hatlara sahip modern tasarımı, geniş iç mekânı ve pratik bagaj hacmiyle günlük hayatı kolaylaştırırken, turbo benzinli motoruyla performans ve verimliliği dengeliyor. Petrol motoruyla sunulan versiyonlar şehir içinde çevik, otoyolda yeterli dinamizm sağlıyor; premium SUV’lara göre daha uygun bir seçenek arayanlar için mantıklı bir adres.


