preloader

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Yazı Boyutu:

C-SUV pazarına her geçen gün yeni seçeneklerle eklenen otomobil dünyasının en popüler arabalarını keşfedin.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada SUV çılgınlığında en ufak bir azalma yok. Ana akım markalar haricinde premium otomobil üreticileri de bu alanda model çeşitliliğini arttırıyor. Yılların sportif markaları ya da lüks üreticileri bile bu alandaki yeniliklerini durmadan çoğaltıyorlar. Öyle ki benzinli, dizel ya da hibrit seçenekler haricinde tamamen elektrikliler de mevcut. Ancak bu haberimizde elektriklilere yer vermiyoruz çünkü o da bir başka haberimizde mevcut. C-SUV otomobil almadan bu haberimizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

BMW X1 & X2: İsteyene Hacim, İsteyene Tasarım

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

BMW, C-SUV’da iki farklı model sunuyor: X1 ve X2. Artık sadece benzinli motorla satılan BMW X1’de otomatik şanzımanı standart olarak sunuyor. Kompakt boyutlarında oldukça geniş iç mekân sunabilen BMW X1, büyük bagajıyla da oldukça rekabetçi. Bu anlamda hem genç ailelerin hem de aktif yaşamı benimsemiş bireylerin de odak noktasında bir SUV olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

BMW X2 ise, sadece benzinli-otomatik olarak, tasarıma önem verenlerin tercihi oluyor. Özellikle M Sport paketiyle çok havalı bir görünüm sunan BMW X2, markanın efsanevi coupe modellerinden izler taşıyor. Bunlardan biri de C sütunundaki BMW logosu. Şehir hayatının şık alternatifindeki özel renkleri ise ayrıca öneriyoruz.

Mercedes-Benz GLA & GLB: Kentlilere Odaklı, Dileyene 7 Koltuklu

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Lüks C-SUV konusunda GLA ile segmente adım atan Mercedes-Benz, ikinci nesil GLA’da çok daha fazla SUV karakterine kavuşan modeliyle adeta yok satıyor. MBUX gibi akıllı zekâyı barındıran multimedya sistemiyle fark yaratan GLA, çok çeşitli iç mekân aydınlatmalarıyla da kıyafetinize göre iç mekânın ambiyansını değiştirebilmenize olanak sağlıyor. Yerden yüksek yapısı ve sürüş pozisyonuyla şehirde kıvrak bir yardımcı olan GLA’da benzinli motora alternatif olarak bir de EQA adındaki tamamen elektrikli kardeşi bulunuyor.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

C-SUV’daki az sayıdaki 7 koltuklu seçenekten biri olan Mercedes-Benz GLB, söz konusu kompakt lüks SUV olduğundaysa neredeyse rakibi olmayan bir araç. Dileyenler GLB’yi 5 koltuklu olarak da sipariş edebiliyorlar. Yuvarlatılmış köşeli hatlarıyla markanın arazi ikonu G-Serisi’ne gönderme yapan GLB, GLA’daki teknik özellikleri sunmasına ek olarak bir de 4MATIC adındaki dört tekerlekten çekiş sistemini sunuyor. EQB adındaki elektrikli bir versiyonu da olan GLB’nin tavsiye ettiğimiz rengi: Rosegold!

Togg T10X

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Yerli otomobil Togg’un C-SUV segmentindeki modelini T10X yollara çıkıyor. Segmentinde en uzun aks mesafesine sahip olan modelin arkadan itişli, dört tekerlekten çekişli, iki motorlu ve tek motorlu farklı opsiyonları bulunuyor. 200 beygirlik ve 400 beygirlik olarak iki farklı versiyonu bulunan T10X’in Nisan’da teslimatlarının başlaması planlanıyor. Modelin tüm detaylarını ve fiyatlarını görmek için tıklayın.

{775088}

Alfa Romeo Tonale: Tasarımı ve NFT’si ile Fark Yaratıyor

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Otomotiv dünyasının en köklü marklarından Alfa Romeo, yıllardır beklenen C-SUV modeli Tonale’yi, 24 Haziran 2022’den itibaren Türkiye pazarında satışa sunmaya başladı. Lansmana özel 1.5 litrelik, 160 HP’lik hibrit motorlu “Edizione Speciale” özel seri versiyonunun ön siparişleri alınan Tonale’nin, Eylül 2022 itibarıyla 1.6 litre 130 HP’lik dizel ve otomatik vitesli versiyonu da yollara çıktı. Tonale’nin zirve noktasını, 275 HP’lik “Q4” belirleyecek. Tonale Q4, dört tekerlekten çekişli şarj edilebilir hibrit olmasıyla, bataryaları tam dolu olduğunda kısa mesafelerde sıfır emisyonlu sürüş ve süperspor otomobillerin performansını bir arada sunabilecek.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Tasarımının her noktasında Alfa Romeo’nun sportif genlerini barındıran Tonale; Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere 3 donanım seviyesine sahip. Full LED Matrix üç modüllü farlar, “3+3” olarak adlandırılıyor ve Tonale’nin ön kısmında benzersiz bir görünüm oluşturuyor. Gündüz sürüş farları, dinamik sinyaller ve “Karşılama ve Uğurlama” işlevleri ile her zaman en iyi aydınlatma koşullarını sunuluyor.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Alfa Romeo’nun kompakt SUV segmentindeki yeni kozu, NFT (Değiştirilemeyen Dijital Varlık) dijital sertifikasıyla satışa sunulan ilk otomobil olarak da fark yaratıyor. Tonale’de ayrıca yenilikçi donanım ve teknolojiler standart olarak sunuluyor. Yaya veya bisikletliyi algılayarak sürücüyü tehlikeye karşı uyaran ve çarpışmayı önlemek veya aracı tamamen durdurmak için “Hassas Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren”, sürücü yorgunluğunu algılamak için aracın hareketlerini denetleyen “Sürücü Yorgunluk Algılama” gibi sistemler, Tonale’deki standart özelliklerden birkaçı olarak öne çıkıyor. Otomobilde ayrıca “Arka Koltuk Hatırlatma Uyarısı” da bulunuyor. Sistem, bagaj kapağından arka koltuğa yerleştirilen nesneleri algılayabiliyor.

Audi Q3 & Q3 Sportback: Dinamik Kardeşler

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Q7 ile başladığı SUV modellerini kısa zamanda çeşitlendiren Audi, Q3 ve Q3 Sportback ile C-SUV’da iki farklı alternatif sunuyor. 150 HP’lik turbo benzinli motor ve S tronic adındaki otomatik şanzıman gibi temel özellikleri aynı olan modellerin üstünde bir de 400 HP’lik RS Q3 Sportback yer alıyor.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Audi Q3 ve Q3 Sportback’i birbirinden ayıran en temel özellik, arka bölümlerindeki tasarım ayrışması. Audi Q3 daha dik inen bir arka bölüme sahipken, Q3 Sportback’in coupe’leri andıran daha dinamik bir arka bölümü dikkat çekiyor. Bu noktada kararınızı verirken, sizi daha fazla hangi aracın yansıttığına karar vermeniz gerekiyor.

Volkswagen Tiguan: Kompakt SUV’nin Mihenk Taşı

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

C-SUV nedir bilmeseniz bile Tiguan’ın bu alandaki öncülerinden biri olduğunu bilirsiniz. İkinci neslinde adeta yok satmaya devam eden başarılı kompakt SUV’un bir de Tiguan Allspace isimli uzun gövdeli 7 koltuklu bir alternatifi bulunuyor. 150 HP’lik benzinli ve 200 HP’lik dizel motorlarıyla Tiguan, artan SUV çeşitliliğine rağmen halen en fazla tercih edilen C-SUV’lar arasındaki yerini koruyor. Özellikle de R Design paketi tercih etmenizi öneririz.

Volkswagen T-ROC: Coupe Formlu SUV Alternatifi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Volkswagen’in T-ROC modeli kısa zamanda C-SUV arayışında olanları tavladı. 1.5 litrelik turbo benzinli motorunda 150 HP barındıran T-ROC, hem performans hem de ekonomiyi tek bir potada eritiyor. Hakim sürüş pozisyonuyla şehirde kıvraklık sunan T-ROC, geniş ve korunaklı iç mekânıyla da özellikle kadınların satın almak istedikleri ilk seçenekler arasında.

Volvo XC40: Arzu Nesnesi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Güvenliğin otomotivdeki simgesi Volvo, XC90 ve XC60’ın ardından kompakt boyutlardaki XC40 ile C-SUV segmentine adım attı. Tasarımıyla rakiplerinden ayrışan XC40, yüksek güvenlik seviyesine ek olarak çevreci malzeme kullanımı ve geri dönüşümlü parçalarıyla da sürdürülebilirlikte öncü oluyor. Bu noktada 129 HP’lik turbo benzinli, 262 HP’lik şarj edilebilen hibrit ve 231 HP’lik tamamen elektrikli modellerden birini seçmek size kalıyor!

{27837}

DS 7: Fransız Lüksü ve Konforu Yenilendi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Göz alıcı farları, 2022 sonunda makyajlanarak daha da çekici hale gelen DS 7, tüm değişimlerinin ardından artık DS 7 Crossback değil sadece DS 7 olarak adlandırılmaya başlandı. Özel renk seçenekleriyle ve kabinde dokunduğunuz hemen her noktada el işçiliğiyle şekillendirilen Opera donanımıyla dikkat çeken DS 7, C-SUV alanındaki en havalı gözüken ve bir o kadar da konfora odaklı alternatiflerden bir tanesi. Özel süspansiyon sistemi kadar elde üretilen özel deri koltuklarıyla da Fransız lüksünü sonuna kadar yansıtan DS 7, güçleri 130 ile 300 beygir arasında değişen benzinli, dizel veya şarj edilebilen hibrit seçenekleri sunarak bu alandaki en fazla seçme özgürlüğünü sunan az sayıdaki SUV’den bir tanesi.

Hyundai Tucson: Türkiye’de Yılın Otomobili Seçildi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Kompakt SUV segmentinin en köklü modellerinden Hyundai Tucson, yeni neslindeki “Parametrik Gizli Farlar”ı ve markanın dijital teknoloji ile üretilen geometrik algoritmalar aracılığıyla şekillendirilen tasarımı kadar, Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin Türkiye’de Yılın Otomobili Ödülü’nü kazanmasıyla da dikkat çekti. Hyundai Tucson ile ilgili tüm bilgileri alttaki detaylı haberimizde okuyabilirsiniz.

{774069}

Lexus NX: Ayrıcalıklılar İçin

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Toyota’nın, “Dünyanın En İyi Otomobili” sloganıyla 80’lerin sonunda oluşturduğu markası Lexus, yakın zamanda NX adındaki yeni SUV’si ile premium kompakt rekabetinde yerini aldı. Hibrit ve şarj edilebilen hibrit versiyonlarıyla Lexus NX, kusursuzluğun amaçlandığı bir anlayışla üretiliyor. Bu da hem genel tasarım hem de iç mekândaki parçaların yerleşiminde kendini gösteriyor. Lexus ayrıca kullanıcılarına çok ayrıcalıklı hizmetler sunuyor. Oldu da aracınız bozuldu -ki pek bozulduğunu duymadık- o zaman özel Lexus teknisyenleri helikopterle olay yerine gönderilebiliyor. Bu hizmetin bugüne kadar Türkiye’de hiç kullanılmaya ihtiyaç duyulmadığını hatırlatmak isteriz!

Jaguar E-Pace: Dinamik Vahşi Kedi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Jaguar’ın bu segmentteki ilk denemesi olan E-Pace, dinamik tasarımı kadar büyük iç mekânı ve bagajıyla dikkat çekiyor. Lüks SUV’ler arasında sürücü odaklı iç mekânda, markanın F-Type’ını andıran ancak yükseğe konumlu sürüş pozisyonu dikkat çekiyor. R-Dynamics donanım paketini ise özellikle öneriyoruz.

Range Rover Evoque: O Genç Bir İkon!

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

İkonluk mertebesine ulaşmak zaman alır. Ancak söz konusu Range Rover Evoque olunca, markanın tüm tasarım akışını belirleyen ilk nesilden sonra, şimdilerde ikinci nesliyle de lüks kompakt SUV’nin nasıl görünmesi gerektiğini belirleyen model benzetmesini yapmak yanlış olmayacaktır. Tüm güncel güvenlik, konfor ve lüks teknolojileri barındıran Range Rover Evoque’da, 1.5 litrelik turbo benzinli mild hybrid motor haricinde artık şarj edilebilen bir hibrit de sunuluyor. Bu sayede bataryalar tam doluyken kısa mesafeli yolculuklarda neredeyse hiç yakıt harcanmıyor.

Cupra Formentor: İspanyol Ateşi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Adını yeni duymuş olabilirsiniz ancak yabancılık çekmeyin. Seat’ın performans markası Cupra, Formentor modeliyle safkan spor otomobilleri SUV-crossover gövdede birleştiriyor. 150 ve 310 HP’lik kompakt atletler markanın bronz detayları haricinde özel yazılımlarıyla da pistlerin ruhunu caddelere taşıyor.

{58461}

Cupra Ateca: Seat’ın Ateşli İkizi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Volkswagen Tiguan, Skoda Karoq ve Audi Q3’ün yakın akrabası olan Seat Ateca, en performanslı versiyonunu Cupra markası altında sunuyor. Cupra Ateca adındaki bu çılgın SUV, 300 HP’lik turbo benzinlisi, DSG şanzımanı ve 4Drive’ı ile az ama öz bir kitleye hitap ediyor.

Seat Ateca: 2 Farklı Paket

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Volkswagen Grubu’nun İspanyol ayağında da kompakt bir SUV var: Ateca. 1.5 litrelik turbo benzinli motorunda 150 HP’yi barındıran Seat Ateca, Xperience donanımı haricinde FR adındaki sportif paket ile de tercih edilebiliyor. Eğer daha fazla iç mekân ve fazladan 2 koltuk daha isterseniz, o noktada Seat Tarraco devreye giriyor.

Skoda Karoq: Kromlu Kuzen

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Volkswagen Tiguan’ın Çek kuzeni, krom detaylı tasarımıyla elegant bir etki bırakıyor. 150 HP’lik turbo benzinli motorda 150 HP güç ve efsane DSG şanzıman standart. 3 farklı donanım içinde özel opsiyonlar da bulunuyor. Renk seçenekleri arasında Graphite Gri Metalik, Phoenix Turuncu Exclusive ve Kadife Kırmızısı Exclusive favorilerimiz.

{774676}

Citroen C5 Aircross: Makyajla Beraber Gelen Yenilenme

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Fransız Citroen’in kısa zamanda yüksek satış adetlerine ulaşan SUV modeli C5 Aircross, 2022 yılı itibarıyla makyajlandı. Farları, radyatör ızgarası ve tampondaki değişim haricinde arkada da yeni aydınlatma grubu dikkat çekici. Bu sayede araç daha modern ışıltılar saçıyor. İç mekânda daha büyük bir ekran ve havalandırma menfezleriyle tazelenen Citroen C5 Aircross’ta, 1.5 dizel ve 1.6 benzinli motorlar kullanılıyor. Her iki araçta 8 kademeli otomatik şanzıman standart.

Subaru XV & Forester: Dengeden Gelen Güvenlik

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Rafine kitlesiyle Subaru, boxer motorlarının da katkısıyla sektördeki en dengeli ve dolayısıyla güvenli SUV’leri sunmaya devam ediyor. Kompakt XV modeliyle daha çok crossover görünümü sunan marka, Forester modelinde daha fazla SUV tutkunlarına sesleniyor.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

XV’deki 1.6 litrelik atmosferik motorun örneklerini artık fazla bulamıyoruz. Yine de her hava koşulunda sürekli 4×4 olması onu durdurulamaz yapıyor. Forester ise hibrit desteğiyle özellikle şehir içinde çok düşük yakıt tüketimine ulaşabiliyor. Her iki modeldeki EyeSight güvenlik teknolojileri dünyanın dört bir yanından aldıkları ödülleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Subaru Solterra EV: İlk Elektrikli Subaru

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Subaru da tamamen elektrikli otomobiller kervanına katıldı. Modelin adıysa Solterra. “Doğa Dengesini Buldu” sloganıyla 3 farklı donanımda satılan Solterra, 218 beygirlik elektrikli gücünü dört tekerleğine birden aktarıyor. 466 km menzil hedefindeki C-SUV, kısa zamanda bekleme sırasının oluşmasını sağlayan bir ilgiye maruz kaldı. Markanın güvenlik alanındaki çok başarılı EyeSight özellikleri bu modelde de standart olarak sunuluyor.

Honda CR-V: Kompakt SUV’deki Japon İkon

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Doksanlardan günümüze -aralıksız- hemen her yıl Türkiye’de satılan Honda CR-V, adeta belli bir sosyo-ekonomik kitlenin olmazsa olmazı arasında. Garajlarına ağırlıklı olan genellikle premium binek otomobilleri park eden kitle, pratik ve ekonomik kullanımlı Honda CR-V’yi mutlaka radarında tutuyor. Günümüzde 1.5 turbo benzinli ve 2.0 Hybrid versiyonlarıyla satın alabileceğiniz Honda CR-V, bu segmentin en köklü simge modellerinden biriyken, sorunsuzluğu, Range Rover’ı anımsatan sürüş pozisyonu ve ileri derece güvenlik donanımlarıyla müthiş bir paket sunmaya devam ediyor.

{775124}

Jeep Compass: Güçlü Hibrit

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Arazi araçlarına, SUV’lere adını veren marka Jeep, Compass ile kompakt boyutlu bir alternatifi barındırıyor. 5 kapılı kolay kullanımlı Compass, bir küçük kardeşi Renegade ve “Büyük Şef” Grand Cherokee arasına konumlanıyor. Elbette bir de safkan arazi aracı Wrangler da mevcut. Jeep Compass, 1.3 litrelik turbo benzinli motorunda üretilen 150 HP’lik gücünü ön tekerleklere aktarıyor. Dileyenler, şarj edilebilen hibrit versiyon 1.3 PHEV’i tercih ederek hem 240 HP’lik sistem gücüne hem de 4×4 aktarmaya sahip olabiliyor.

Kia Sportage: En Köklü Kompakt SUV’lerden Biri O!

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Kia ailesinin en istikrarlı modellerinden Sportage, aynı zamanda kentli SUV çılgınlığının ilkleri arasında yer alıyor. Günümüzde futuristik tasarımlı beşinci nesliyle yollarda. Karkateristik gündüz farlarıyla bir anda rakiplerinden ayrılan Sportage, özellikle koyu metalik yeşil rengiyle favorimiz. 136 HP dizel ve 150 HP benzinli motor seçenekleri Mild Hibrit olan Sportage’da otomatik şanzıman standart. Sportage’ın bir de 230 HP’lik tam hibrit seçeneğini de görmenizi tavsiye ederiz. Kia Sportage’a alternatif olarak bir de kompakt crossover XCeed modelini de inceleyebilirsiniz.

Suzuki S-Cross: Hem Turbo Hem Hibrit

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Kompakt SUV’nin sessiz ama derinden ilerleyen modeli S-Cross, yenilenmesinin ardından turbo hibrit bir enerji kaynağına sahip oldu. Bu sayede çok daha iddialı olan Suzuki S-Cross, 6 kademeli otomatik şanzımanı standart, AllGrip isimli 4×4 sistemini ise isteğe bağlı olarak sunuyor.

{774968}

Mazda CX-5: Bulunması Zor Güzellik

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Mazda, vergi avantajı bulunmayan motor seçenekleri nedeniyle gölgede kalan güzelliklerden bir diğeri CX-5’e sahip. Hemen her aşamasında kusursuz olan Mazda CX-5, sadece 2.0 litrelik benzinli motora sahip. Onu da özel bayilerde bulabilmeniz halinde satın alabiliyorsunuz.

Toyota RAV4: Dünyanın En Çok Satılanı

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Toyota RAV4, beşinci jenerasyonuyla satıldığı bu yıllarda, dünyanın en çok satılan Toyota modeli gibi bir unvanı barındırıyor. Hemen her kıtada ve coğrafyada alıcı bulan bu eşsiz SUV, ülkemizde 2.5 Hybrid ile mücadele ediyor. Tamamı 4×4 olan RAV4 modellerinde CVT şanzıman da standart.

MINI Countryman: En Maksi MINI

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Countryman ile ilgili “En Büyük MINI” gibi klişeleri bir yana bırakırsak, Kompakt SUV pazarındaki en dinamik seçeneklerden birine denk geliyoruz. Mutlak sürüş karakteriyle her daim atak olan Countryman, genç aileler kadar aktif çiftlerin de her zaman radarında. 136 HP’lik benzinli haricinde bir de 306 HP’lik John Cooper Works Countryman’i de unutmamak gerekiyor. Tüm modellerde otomatik şanzıman standart.

MG HS & EHS: Benzinli ya da Şarj Edilebilir Hibrit

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

MG markasının popülerliği, C-SUV segmnetindeki HS modeliyle artıyor. 162 HP’lik benzinli (HS) ve 258 HP’lik şarj edilebilir hibrit (EHS) versiyonlarda tercih edilebilen MG modeli, çok sessiz kabin özellikleriyle dikkat çekiyor. Özel yalıtımlı iç mekâna özel bir çalışma gerçekleştirilmiş. Kaliteli malzemeler ve geniş güvenlik donanımıyla dikkat çekici bir C-SUV olan MG HS ve EHS için bir test sürüşü randevusu almanızı öneririz.

Ford Kuga: Havalı ve Donanımlı

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Ford’un üçüncü nesil Kuga’sı, Style, Titanium ve ST-Line donanım paketlerinde zengin özellikleriyle dikkat çekiyor. Dileyenler 1.5 litrelik 120 HP’lik motorda dizel ya da benzinli tercihi yapabiliyor. 182 HP’lik turbo benzinli ise çok daha fazla tercih edilen bir versiyon.

Nissan Qashqai: Onu Anmadan Olur Mu?

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Kompakt SUV sınıfından bahsedeceksek elbette Nissan Qashqai olmalı! Bu sınıfı ortaya çıkaran olmasa da özellikle Türkiye’de patlama yaşanmasını sağlayan model olan Qashqai, artık üçüncü nesliyle yollarda. 1.3 litrelik 158 HP’lik turbo benzinli motorunda X-Tronic CVT isimli otomatik şanzıman standart. 5 farklı donanımdan ikisi için 4×4 seçenekleri de sunuluyor. Bu da Qashqai’yi bir adım öne taşıyor. Qashqai’yi öne taşıyan bir diğer durum da e-POWER ismindeki güç aktarımlı versiyonu. Oldukça dikkat çekici olan bu versiyonda benzinli motor bir jeneratör gibi çalışarak elektrikli motoru besliyor. Bu sayede aracı şarj etmenize gerek kalmadan elektrikli sürüş gerçekleştirebiliyorsunuz. Tekerleklere güç aktarmayan benzinli motor sayesinde menzil kaygısı olmadan yolculukları gerçekleştirmek mümkün.

Opel Grandland: Yeni Marka Yüzüyle Makyajlandı

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Opel’in yeni bakışlarını barındıran marka yüzüyle makyajlanan Grandland, ikisi de 130 HP olan 1.2 litrelik turbo benzinli ya da 1.5 litrelik turbo dizel motorlara sahip. Elbette otomatik şanzıman standart ve tam 8 kademeli. Bu da hem performans hem de yakıt ekonomisi anlamına geliyor.

Peugeot 3008 & 5008: Son Yılların En Popüler İkilisi

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Peugeot, ikinci nesil 3008 ile muhteşem bir ivme yakaladı. Kısa zaman önce makyajlanarak daha da alımlı hale getirilen Peugeot 3008, adeta kapanın elinde kalıyor. Hem 0 km bulmak zor hem de ikinci elde hızlıca el değiştirebiliyor. Özellikle kadın sürücüler yeni 3008’in tasarımına bayılıyorlar. Genel tasarımdaki özen iç mekânda da devam ediyor. Piyano tuşlarını andıran detaylar ve kıvrımlar sayesinde benzersiz bir sürüş deneyimi yaşatılıyor.

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Eğer amacınız Peugeot 3008 gibi bir SUV’ye sahip olmanın yanında bir de 7 kişilik yolculuksa; o zaman adresiniz Peugeot 5008. Adeta rakibi olmayan 5008, 3008 ile benzer teknik özelliklere ek olarak arka bölümünde daha büyük bagaj ya da gerektiğinde katlanan 2 fazladan koltuğa sahip.

SsangYong Korando

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

1.5 turbo benzinli ve 1.6 turbo dizel motorlarında 4×2 aktarmaya sahip olan SsangYong Korando, kompakt SUV’nin çok köklü modelleri arasında. Her yeni neslinde biraz daha kentli olan Korando, son olarak 2019 yılında güncel görünümüne kavuştu.

Chery OMODA5: Çin’den Gelen Radikal Değişim

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Yıllar sonra Türkiye’ye geri dönen Chery, Mart 2023 itibarıyla fiyatlarını açıklayarak rekabette ciddi bir alternatif olduğunu gösteriyor. Jaguar-Land Rover ortaklığından kaynaklı platform sayesinde tasarım, güvenlik ve teknoloji donanımlarıyla dikkat çeken yeni Chery SUV’leri arasında OMODA5, radikal tasarımıyla kısa zamanda çok kişinin radarına girdi. 1.6 litrelik turbo benzinli motor, 4×2 aktarması ve 7 kademeli Getrag otomatik şanzımanıyla performans iddialı OMODA5, Euro NCAP’ten 5 yıldız almasıyla da güvenliğini tescilledi. Kullanılan malzeme ve işçilik ise pek çoğumuzun “Kalitesiz Çin Malı” algısını yıkıyor. Premium SUV gibi olan Chery OMODA5’in renk seçenekleri de canlı.

Chery TIGGO 7 PRO: Yeniden Tiggo Ama Bu Sefer Bambaşka

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Türkiye pazarındaki en başarılı Chery modeli olan Tiggo, Mart 2023 itibarıyla, aradan neredeyse geçen 15 yılın ardından muhteşem bir dönüş yapıyor. 1.6 litrelik turbo benzinli motor, 4×2 aktarma ve 7 kademeli Getrag otomatik şanzımana kapsamlı güvenlik donanımları ve üst düzey malzemelerle oluşturulan bir iç mekân eşlik ediyor.

Dacia Duster: Her Keseye Uygun SUV

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

Dacia’nın premium olma gibi bir iddiası yok ancak Duster sayesinde binek bir otomobil fiyatına SUV’ye sahip olma imkânı sağlanıyor. Bu sebeple de çok satılıyor. Eğer sizin de ihtiyaç amaçlı bir SUV’ye ihtiyacınız var ve çok para ödemek istemiyorsanız, Dacia Duster’a bakmanızı öneririz.

C Segment Araçlar ile C Segment SUV’lar Arasında Ne Fark Var?

Türkiye’de Satılan En İyi C-SUV Otomobiller

SUV çılgınlığı devam ediyor ama gerçekten SUV ya da Crossover olarak anılan bu ifadelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? SUV, Sports Utility Vehicle kelimelerinin kısaltması. Türkçesi, Sportif Amaçlı Araç olarak pek anılmasa da SUV denildiğinde, önceleri “Arazi Aracı” ya da bu segmentin jenerik markası Jeep’ten türetilen “Cip” ifadeleri de kullanılabiliyor. Crossover ise “Sınıflar Üstü” ya da “Sınıflar Arası” araç tiplerine deniyor. Bir zamanlar SUV denildiğinde 4×4 olmazsa olmazlar arasındayken günümüzde SUV, CUV, Truck, Crossover, Cross, vb terimler tamamen birbirlerine karışmış durumda. Tüm bu ifadelerden bağımsız olarak otomotiv dünyasında segmentasyonlar yani araçların hangi sınıflarda yer aldığı A’dan başlayan harflerle sıralanıyor. Örneğin en küçük otomobiller A Segmenti olarak nitelendirilirken Türkiye’deki en popüler arabalar C Segmenti’nde yer alıyor. C Segmenti’ndeki binek otomobiller ya da araçlara Ford Focus, Toyota Corolla, BMW 1 Serisi, Volkswagen Golf, Renault Megane Sedan ya da Fiat Egea gibi örnekleri verebiliriz. C-SUV araçlar ise bu sınıftaki binek otomobillerin, yerden daha yüksek, bazılarının 4×4 aktarma opsiyonu olan üyeleri.

{773856}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları