preloader

Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

11.12.2023
Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Tesla’nın ilk otomobili Roadster’ın hiper otomobillere kafa tutan yeni versiyonunu keşfedin.

Otomotiv sektörünün aykırı markası Tesla, geçtiğimiz yıl ülkemizde yalnızca Model Y‘i satışa sundu ve en çok tercih edilen elektrikli otomobil markası oldu. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl dünyada en çok satılan otomobil de Model Y oldu ve ilk defa zirvede bir elektrikli otomobil yer aldı. Tüm bu başarı hikâyelerini başlatan otomobil ise Tesla’nın Roadster modeliydi. Elon Musk’un Mars yörüngesine gönderdiği bu otomobilin yeni versiyonu geçtiğimiz yıllarda tanıtıldı ve iddialı özellikleriyle kendinden çokça söz ettirdi.

Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öyle bir otomobili düşleyin ki sadece 2 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor, 400 km/s maksimum hızı aşabiliyor ve sadece elektrik gücü kullanarak 1000 km’nin üzerinde menzil sağlayabiliyor. Tüm bu hiper otomobil özelliklerine sahip olup tahmini fiyatı ise yalnızca 200.000 dolar seviyesinde. Tesla bu kez normal sedan veya SUV otomobiller yerine milyonlarca dolar fiyat etiketine sahip hiper otomobilleri hedef almış durumda.

Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Tesla Roadster ise bugüne kadar yapılmış tüm Tesla modellerinden çok daha ötede performans verileri sunuyor. Dört tekerindeki elektrikli motorlarıyla 4×4 aktarmasına sahip olan Tesla Roadster, 2 saniye içinde 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve bu tırmanış 4.2 saniye sonra 160 km/s’nin üzerine çıkıyor. 400 metre deparını 8.8 saniyede tamamlayabilen Tesla Roadster bu sayede kalkış yarışlarında neredeyse tüm seri üretim otomobilleri ardında bırakabiliyor. Elektrikli otomobiller ne kadar güçlü olursa olsunlar genellikle 300 km/s hıza yaklaşamazlar bile ancak Tesla bu modelinin 400km/s hıza ulaşabildiğini iddia ediyor.

Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tesla Roadster’ın ikisi arkada, bir tanesi ise önde olmak üzere üç elektrikli motoru var. 250 kWh’lik bataryalarıyla, şehirlerarası yollarda yaklaşık 1000 km menzil sunuyor. Tesla Roadster’ın tekerleklerindeki tork değeri ise 10.000 Nm. Tabii bütün bunların hepsi Elon Musk’ın iddiaları. Tanıtıldığında Elon Musk 2020 yılında yollarda olacağını belirtmişti ancak bu modelin seri üretimine aradan geçen 4 yıla rağmen henüz başlanmadı.

Tesla Roadster Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adı her ne kadar Roadster olsa da bu araçta 4 koltuk bulunuyor. Plaid modellerinde gördüğümüz yarım direksiyona benzer bir direksiyonu olan Roadster’ın kabininde sadelik hakim. Sadece ortada dev bir dokunmatik ekran var. Bir de yolcuların her biri için performans verilerini takip edebildikleri ön cam hizasına konumlu küçük ekranlar. Amerika pazarındaki baz fiyatının 200.000 dolar olacağı açıklanan Roadster’ın ön siparişleri şu an Amerika özelinde açık ancak teslimatların ne zaman başlayacağı halen belli değil.

{12389}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları