preloader

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Yazı Boyutu:

Dünyanın en pahalı otomobili sürekli el değiştirse de 0 km olarak anons edilen en pahalı otomobilleri keşfedin.

Dünyanın en pahalı arabası denildiğinde 0 km olanlar ya da açık arttırmalarda satılanlar gibi ayrım yapmak gerekiyor. Çünkü dünyanın en pahalı otomobili denildiğinde, o aracın ilk sahibi olunması ya da koleksiyonerler arasında el değiştirmesi gibi durumlar etkili olabiliyor. 2021’in başında, 0 km olarak satışa sunulan otomobiller arasında yaptığımız listenin en tepesinde Bugatti La Voiture Noire varken, 2021’de listenin başına 28 milyon dolarlık fiyatı ile Rolls-Royce’un Boat Tail geçti. Tarihler Ağustos 2023’ü gösterirken Rolls-Royce kendi rekorunu yeniledi. Marka sadece 4 adet üretilecek Droptail serisi için 31.2 milyon dolarlık bir fiyat belirledi. Bu modelin ilk örneği ise La Rose Noire Droptail olarak dünyaya tanıtıldı.

Açık arttırma sonucu dünyanın en pahalı otomobil unvanı ise 2022’deki bir açık arttırmada 48.4 milyon dolarlık fiyatıyla 1963 Ferrari 250 GTO’dan 142 milyon dolarlık 1955 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’ye geçmişti. Şimdi ise üretilen son W16 motoru barından Bugatti Chiron Profilée, “Açık arttırmayla satılan en pahalı yeni otomobil” unvanını 2023 itibarıyla 10 milyon 771 bin 200 dolarlık (9 milyon 792 bin 500 Euro) fiyatıyla ele geçirdi.

Mercedes – Maybach Exelero, 8 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Her ne kadar 2005 yılında sadece 1 adet üretilmiş olsa da Mercedes-Maybach Exelero, hâlâ dünyanın en pahalı 0 km otomobilleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 8 milyon dolara satılan bu muhteşem otomobil, Mercedes-Benz’in çift turbo beslemeli V12 motoru ile hareket ediyor. Yaklaşık 690 HP güç ve 1000 Nm tork değerlerine ulaşan araç, 350 km/s’de limitlenmiş bir maksimum hıza sahip. Mercedes-Maybach Exelero’nun üretilmesinin sebebi ise oldukça ilginç. Fulda lastik markasının ağır otomobillere yönelik yüksek performanslı lastiklerinin test edilmesi için üretilen Mercedes-Maybach Exelero, bu testlerin gerçekleştirilmesinin ardından koleksiyonerlerin radarına girdi. Bu otomobil bugün el değiştirse, yaklaşık 11-12 milyon dolara bile satılabileceği konuşuluyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Bu otomobili dünyada çok az kişi gördü; kullanan sayısı iki elin parmakları kadardır. OGGUSTO farkı da burada ortaya çıkıyor. Çünkü bu otomobil ile seyahat edebilen nadir “ölümlülerden” biri de benim! Fulda’nın Exelero lastiklerinin 2005’te Berlin’deki dünya lansmanına katılmıştım. O tarihe kadar varlığından haberimiz olmayan bu otomobilin dünya lansmanı da yapılmıştı. Sadece bir lastik lansmanına gidip, birkaç otomobili kullanarak markanın yeni lastiklerini deneyimleyeceğimizi düşünürken karşımızda bir anda bu muhteşem başyapıtı çıkarmışlardı. Şu an bile düşününce tüylerim diken diken oluyor. O gün, kuru ağırlığı 2.660 kg olan Mercedes-Maybach Exelero’yu, Nardo Yüksek Hız Pisti’nde 351,45 km/s’ye çıkaran ünlü pilot Klaus Ludwig’in yanında seyahat etmiştim. Bunu da ayrıca bir ara okumak isteyenler için hazırlayacağız.

Bugatti Centodieci, 9 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Ağustos 2019’da tanıtılan Bugatti Centodieci, markanın 110’uncu yaşı için sadece 10 adet üretilmişti. Bu sebeple aracın adındaki “Cento” İtalyanca’da “100”, “Dieci” de “10” demek! Yaklaşık 9 milyon dolarlık satış fiyatı taşıyan bu Bugatti, aslında markanın doksanlı yıllardaki yeniden dirilişindeki EB110 modeline de gönderme yapıyor. Bugatti EB110’a verilen isim ise markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin 110’uncu doğum gününe gönderme yapıyordu.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Bugatti EB110’dan ciddi anlamda tasarım öğeleri taşıyan Centodieci, markanın at nalı şeklindeki ızgarasını tamponunun önünde ufak bir biçimde barındırıyor. Ortadaki motora hava sağlayan yan delikler de benzer biçimde EB110’a gönderme yapıyor. Ancak performans değerlerinde EB110 ile Centodieci arasında büyük farklar var. Centodieci’de W yerleşimli 16 silindirli, 1.600 HP’lik bir motor mevcut ve aracın 0-100 km/s hızlanması sadece ama sadece 2.4 saniye! 0-300 km/s hızlanması ise 13.1 saniye. Maksimum hız ise 380 km/s ile sınırlı! Her ne kadar Bugatti EB110, 90’ların en hızlı seri üretim otomobili unvanını elde etmiş olsa da aradan geçen 30 yılda bazı rekorların kırılması gerekiyor!

Bugatti Chiron Profilée, 10.7 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Bugatti, Rimac markasıyla birleşmesiyle beraber gelecek modellerinin elektrikli olacağını açıklayınca son saf içten yanmalı motora sahip Bugatti’lerin fiyatlarının yükseleceği tahmin ediliyordu. Ancak bu kadar da yükseleceğini Bugatti yönetimi bile beklemiyordu. Paris’teki Sotheby’s açık arttırması esnasında teklifler gelirken her bir Bugatti yöneticisi yerinde duramazken, adı açıklanmayan son lot ile ulaşılan zirve de belli oldu: 9 milyon 792 bin 500 Euro yani 10 milyon 771 bin 200 dolar! Vergiler eklendiğinde bu fiyatın daha da yükseleceğini belirtmekte fayda var.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

İkonik, 4 turbo beslemeli, 1600 beygirlik W16 benzinli motorun son örneğini taşıyan Bugatti Chiron Profilée, dünyanın en pahalı yeni (0 km) otomobillerinden biri oldu ama Rolls-Royce’u yakalayamadı. Rolls-Royce Boat Tail ile bu modelin unvanları arasındaki fark, Boat Tail’in fiyatı direkt açıklanırken, Bugatti Chiron Profilée, “Bir açık arttırmada satılan en pahalı yeni otomobil” unvanını kazanmış oldu. Yine de Bugatti üzülmesin çünkü La Voiture Noire ile zaten bir dönem rekortmen onlardı.

{8504}

Rolls – Royce Sweptail, 12.8 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Takvimler 2017’yi gösterdiğinde Rolls-Royce, Sweptail adındaki özel aracını 12.8 milyon dolarlık satış fiyatıyla ortaya çıkardı. O yıl dünyanın en pahalı 0 km otomobili unvanı, bir kez daha İngiliz markanın oldu. Üretilmesi yaklaşık 4 yıl süren Rolls-Royce Sweptail’in her noktası eşsiz olsa da alamet-i farikası ise arka tasarımı. Yarış botlarını anımsatan arka bölümde sonsuza kadar uzayacakmış gibi bir izlenim veren tavan hattı dikkat çekiyor. Kapıların üstünden arkada omurga şeklinde birleşen tavanın orta bölümü tamamen cam. İç mekanda ise aynen yarış botlarında olduğu gibi parlatılmış ahşap, alüminyum ve deri döşemeler dikkat çekiyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Sadece 1 adet üretilen Rolls-Royce Sweptail’de markanın karakteristiği olan “Pantheon” radyatör ızgarası ise önde dev bir alanı kaplıyor. Sweptail’in ortaya çıkma sebebi ise Rolls-Royce markasının kişiye özel, “türünün tek otomobilleri” imajına vurgu yapmak. Sadece 2 kişilik olan Sweptail, arka koltuklarının yerinde muhteşem ahşap işçiliğiyle şekillendirilmiş bir düzeneğe sahip. Ön koltukların ortasındaysa soğutucu ve kadeh tutucular yer alıyor.

Pagani Zonda HP Barchetta, 17.5 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Dünyanın en pahalı otomobilleri arasında çok az listede kendini fark ettiren bir örnek var. O da Pagani Zonda’nın “HP Barchetta” uzantılı versiyonu. Arjantin doğumlu otomobil gurusu Horacio Pagani’nin, Ferrari ve Lamborghini gibi markalara rakip olarak ortaya çıkardığı Pagani markası kapsamında üretilen en pahalı örnek, bu tavanı olmayan Zonda. Sadece 3 adet üretildiği söylenen Pagani Zonda HP Barchetta’nın biri markanın sahibine ait. Top Gear Dergisi’nin iddiasına göre bu araç 2018 yılında yani 0 km iken 17.5 milyon dolarlık bir satış fiyatına sahipti. Bu da aracı an itibarıyla, “Yola çıkabilen otomobiller” arasında dünyanın en pahalısı konumuna getiriyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Mercedes-AMG tarafından üretilen V12 motora sahip olan Pagani modellerinin ilk örnekleri 2009 yılında yollara çıkmaya başladı. Pagani Zonda HP Barchetta ise 2017’de ilk olarak gözler önüne çıktı. O dönem markanın ikinci modeli Huayra da tanıtıldığından, Zonda’nın son evresi olarak bu aracı değerlendirebiliriz. Tavanı olmayan ve kesilmiş bir ön camı bulunan Pagani Zonda HP Barchetta, adındaki “küçük tekne” benzetmesine uygun bir tasarıma sahip. Diğer Zonda modellerinden, arka tekerlerinin yarı kapatılmış olması ya da motoru tepeden soğutmaya yarayan girişiyle ayrılan araçta manuel şanzıman kullanılmış olması da ne derece vahşi bir otomobille karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

{17954}

Bugatti La Voiture Noire, 18.9 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Dünyanın en pahalı 0 km otomobili unvanı Haziran 2021’e kadar Bugatti La Voiture Noire’deydi. 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve sadece 1 adet üretileceği anons edilen La Voiture Noire’in detaylı haberini o zaman sayfalarımıza taşımıştık. Aradan geçen 2 yılda aracın sahibinin kim olduğu halen gizemini koruyor. İlk başta Bugatti’nin de sahibi olan Volkswagen Grubu’nun efsanevi CEO’su Ferdinand Piech’in bu aracı aldığına dair dedikodular çıkmıştı.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Ancak sonrasında aracın sahibinin Cristiano Ronaldo olduğu da iddia edildi. Bunun gerçek olup olmadığını 2021 gibi öğrenme ihtimalimiz bulunuyordu çünkü Nisan 2021 itibarıyla otomobilin yol testleri esnasında fotoğrafları görüntülendi. Mayıs 2021 gibi de Bugatti, bitmiş aracın fotoğraflarını servis etti. Ancak aracın sahibi üzerindeki gizem halen korunuyor.

Rolls – Royce Boat Tail, 28 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Mayıs 2021’in son günlerinde tanıtılan Rolls-Royce Boat Tail, 28 milyon dolarlık (20 milyon sterlin) fiyatıyla dünyanın en pahalı otomobili unvanını kazanmıştı. Yaklaşık 4 yıllık bir uğraş sonucunda, ilk etapta sadece 1 adet üretilen Rolls-Royce Boat Tail’den toplamda 3 adet üretileceği ancak sahiplerinin ise kimler olacağı açıklanmıyor. Güncel Rolls-Royce Phantom 8 şasisi üzerinden üretilen bu otomobil, “Lüksün Mimarisi” olarak adlandırılıyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Yol üstünde süzülen bir tekne olarak tanımlanabilecek olan Rolls-Royce Boat Tail, önde 2 arkada da 2 kişilik bir oturma düzenine sahip. Aracın en vurgulu noktası, tartışmasız bir biçimde, otomobile adını da veren J Sınıfı tekneleri andıran arka tasarımı. Anahtar üzerinden, yanlardan ortaya doğru yükselerek açılabilen arkadaki çift bagaj kapağından bu aracın çok özel donanımlarına ulaşılabiliyor. Bunların arasında; bir sofra takımı, içecekler için buzdolabı, ayarlanabilen kokteyl masaları, katlanabilen sandalyeler ve güneş şemsiyesi bulunuyor.

Rolls-Royce La Rose Noire Droptail, 31.2 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı Otomobilleri

Dünyanın en pahalı otomobili bir kez daha Rolls-Royce oldu. Sadece 4 adet üretilecek 2 koltuklu, üstü açılabilen bu muhteşem sanat eserinin ilk örneği tam olarak Rolls-Royce La Rose Noire Droptail olarak adlandırılıyor. Fiyatı ise yeni bir rekoru beraberinde getiriyor: 31.2 milyor dolar! Rolls-Royce’un Coachbuild departmanı tarafından ortaya çıkarılan rekortmen otomobil, el işçiliğindeki emekle de rekorları beraberinde getiriyor. Örneğin iç mekandaki siyah ahşap üçgenlerden oluşan dekorasyon, toplamda 1.603 adet parçadan oluşuyor. Ahşap işçiliğinin tamamlanması neredeyse 2 yıl sürmüş.

Rolls-Royce marka tarihindeki ilk roadster olan La Rose Noire Droptail, “Karanlık Baccara” gülünden esinlenen renklere ve detaylara sahip. Düşen gül yapraklarından esinlenilen arka tasarımda yüzlerce parça da ince bir işçilikle bir araya getirilmiş. İç mekândaki bir diğer eşsiz parça ise Audemars Piguet saat. Çıkarılabilir sabit bir kemere sahip olan saat, gerektiğinde kendine özel yere yerleştiriliyor, gerektiğinde de yerinden çıkarılarak takılabiliyor. Saatin yerinde olmadığında oluşan boşluk ise titanyum bir kapak ile kapatılarak kokpit tasarımı bütünlüğünü koruyor. Aracın göz alıcı rengi ise “True Love” olarak adlandırılıyor.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları