Dünyanın En Pahalı 6 Otomobili

Dünyanın En Pahalı 5 Otomobili

Dünyanın en pahalı otomobili unvanı sürekli el değiştiriyor. 2021’in başında, 0 km olarak satışa sunulan otomobiller arasında yaptığımız listenin en tepesinde Bugatti La Voiture Noire varken, bu durum Haziran 2021 itibarıyla Rolls-Royce’un eline, 28 Milyon Dolar’lık fiyatlı Boat Tail ile geçti.

Dünyanın en pahalı arabası denildiğinde 0 km olanlar ya da açık arttırmalarda satılanlar gibi ayrım yapmak gerekir. Çünkü dünyanın en pahalı otomobili denildiğinde, o aracın ilk sahibi olunması ya da koleksiyonerler arasında el değiştirme durumları etkili olabiliyor. Bu sebeple bu haberimizde 0 km iken açıklanan en yüksek satış bedeline sahip 6 otomobili derledik.

Mercedes-Maybach Exelero, 8 Milyon Dolar

Her ne kadar 2005 yılında sadece 1 adet üretilmiş olsa da Mercedes-Maybach Exelero, hala dünyanın en pahalı 0 km otomobilleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 8 milyon dolara satılan bu muhteşem otomobil, Mercedes-Benz’in çift turbo beslemeli V12 motoru ile hareket ediyor. Yaklaşık 690 HP güç ve 1000 Nm tork değerlerine ulaşan araç, 350 km/s’de limitlenmiş bir maksimum hıza sahip. Mercedes-Maybach Exelero’nun üretilmesinin sebebi ise oldukça ilginç. Fulda lastik markasının ağır otomobillere yönelik yüksek performanslı lastiklerinin test edilmesi için üretilen Mercedes-Maybach Exelero, bu testlerin gerçekleştirilmesinin ardından koleksiyonerlerin radarına girdi. Bu otomobil bugün el değiştirse, yaklaşık 11-12 milyon dolara bile satılabileceği konuşuluyor.

Bu otomobili dünyada çok az kişi gördü; kullanan sayısı iki elin parmakları kadardır. Oggusto.com farkı da burada ortaya çıkıyor. Çünkü bu otomobil ile seyahat edebilen nadir “ölümlülerden” biri de benim! Fulda’nın Exelero lastiklerinin 2005’te Berlin’deki dünya lansmanına katılmıştım. O tarihe kadar varlığından haberimiz olmayan bu otomobilin dünya lansmanı da yapılmıştı. Sadece bir lastik lansmanına gidip, birkaç otomobili kullanarak markanın yeni lastiklerini deneyimleyeceğimizi düşünürken karşımızda bir anda bu muhteşem başyapıtı çıkarmışlardı. Şu an bile düşününce tüylerim diken diken oluyor. O gün, kuru ağırlığı 2.660 kg olan Mercedes-Maybach Exelero’yu, Nardo Yüksek Hız Pisti’nde 351,45 km/s’ye çıkaran ünlü pilot Klaus Ludwig’in yanında seyahat etmiştim. Bunu da ayrıca bir ara okumak isteyenler için hazırlayacağız.

Bugatti Centodieci, 9 Milyon Dolar

Ağustos 2019’da tanıtılan Bugatti Centodieci, markanın 110’uncu yaşı için sadece 10 adet üretiliyor. Bu sebeple aracın adındaki “Cento” İtalyanca’da “100”, “Dieci” de “10” demek! Yaklaşık 9 milyon dolarlık satış fiyatı taşıyan bu Bugatti, aslında markanın doksanlı yıllardaki yeniden dirilişindeki EB110 modeline de gönderme yapıyor. Bugatti EB110’a verilen isim ise, markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin 110’uncu doğum gününe gönderme yapıyordu.   

Bugatti EB110’dan ciddi anlamda tasarım öğeleri taşıyan Centodieci, markanın at nalı şeklindeki ızgarasını tamponunun önünde ufak bir biçimde barındırıyor. Ortadaki motora hava sağlayan yan delikler de benzer biçimde EB110’a gönderme yapıyor. Ancak performans değerlerinde EB110 ile Centodieci arasında büyük farklar var. Centodieci’de W yerleşimli 16 silindirli, 1.600 HP’lik bir motor mevcut ve aracın 0-100 km/s hızlanması sadece ama sadece 2.4 saniye! 0-300 km/s hızlanması ise 13.1 saniye. Maksimum hız ise 380 km/s ile sınırlı! Her ne kadar Bugatti EB110, 90’ların en hızlı seri üretim otomobili unvanını elde etmiş olsa da aradan geçen 30 yılda bazı rekorların kırılması gerekiyor!

Rolls-Royce Sweptail, 12.8 Milyon Dolar

Takvimler 2017’yi gösterdiğinde Rolls-Royce, Sweptail adındaki özel aracını 12.8 milyon dolarlık satış fiyatıyla ortaya çıkardı. O yıl dünyanın en pahalı 0 km otomobili unvanı, bir kez daha İngiliz markanın oldu. Üretilmesi yaklaşık 4 yıl süren Rolls-Royce Sweptail’in her noktası eşsiz olsa da alamet-i farikası ise arka tasarımı. Yarış botlarını anımsatan arka bölümde sonsuza kadar uzayacakmış gibi bir izlenim veren tavan hattı dikkat çekiyor. Kapıların üstünden arkada omurga şeklinde birleşen tavanın orta bölümü tamamen cam. İç mekanda ise aynen yarış botlarında olduğu gibi parlatılmış ahşap, alüminyum ve deri döşemeler dikkat çekiyor.

Sadece 1 adet üretilen Rolls-Royce Sweptail’de markanın karakteristiği olan “Pantheon” radyatör ızgarası ise önde dev bir alanı kaplıyor. Sweptail’in ortaya çıkma sebebi ise; Rolls-Royce markasının kişiye özel, “türünün tek otomobilleri” imajına vurgu yapmak. Sadece 2 kişilik olan Sweptail, arka koltuklarının yerinde muhteşem ahşap işçiliğiyle şekillendirilmiş bir düzeneğe sahip. Ön koltukların ortasındaysa soğutucu ve kadeh tutucular yer alıyor.

Pagani Zonda HP Barchetta, 17.5 Milyon Dolar

Dünyanın en pahalı otomobilleri arasında çok az listede kendini fark ettiren bir örnek var. O da Pagani Zonda’nın “HP Barchetta” uzantılı versiyonu. Arjantin doğumlu otomobil gurusu Horacio Pagani’nin, Ferrari ve Lamborghini gibi markalara rakip olarak ortaya çıkardığı Pagani markası kapsamında üretilen en pahalı örnek bu tavanı olmayan Zonda. Sadece 3 adet üretildiği söylenen Pagani Zonda HP Barchetta’nın biri markanın sahibine ait. Top Gear Dergisi’nin iddiasına göre bu araç 2018 yılında yani 0 km iken 17.5 milyon dolarlık bir satış fiyatına sahipti. Bu da aracı an itibarıyla, “yola çıkabilen otomobiller” arasında dünyanın en pahalısı konumuna getiriyor.

Mercedes-AMG tarafından üretilen V12 motora sahip olan Pagani modellerinin ilk örnekleri 2009 yılında yollara çıkmaya başladı. Pagani Zonda HP Barchetta ise 2017’de ilk olarak gözler önüne çıktı. O dönem markanın ikinci modeli Huayra da tanıtıldığından, Zonda’nın son evresi olarak bu aracı değerlendirebiliriz. Tavanı olmayan ve kesilmiş bir ön camı bulunan Pagani Zonda HP Barchetta, adındaki “küçük tekne” benzetmesine uygun bir tasarıma sahip. Diğer Zonda modellerinden, arka tekerlerinin yarı kapatılmış olması ya da motoru tepeden soğutmaya yarayan girişiyle ayrılan araçta manuel şanzıman kullanılmış olması da ne derece vahşi bir otomobille karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Bugatti La Voiture Noire, 18.9 Milyon Dolar

Dünyanın en pahalı 0 km otomobili unvanı Haziran 2021’e kadar Bugatti La Voiture Noire’deydi. 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve sadece 1 adet üretileceği anons edilen La Voiture Noire’in detaylı haberini o zaman sayfalarımıza taşımıştık. Aradan geçen 2 yılda aracın sahibinin kim olduğu halen gizemini koruyor. İlk başta Bugatti’nin de sahibi olan Volkswagen Grubu’nun efsanevi CEO’su Ferdinand Piech’in bu aracı aldığına dair dedikodular çıkmıştı. 

Ancak sonrasında aracın sahibinin Cristiano Ronaldo olduğu haberi iddia edildi. Bunun gerçek olup olmadığını 2021 gibi öğrenme ihtimalimiz bulunuyor çünkü Nisan 2021 itibarıyla otomobilin yol testleri esnasında fotoğrafları görüntülendi. Mayıs 2021 gibi de Bugatti, bitmiş aracın fotoğraflarını servis etti. Ancak aracın sahibi üzerindeki gizem halen korunuyor.  

Rolls-Royce Boat Tail, 28 milyon dolar

Dünyanın en pahalı otomobili bir kez daha Rolls-Royce oldu. Mayıs 2021’in son günlerinde tanıtılan Rolls-Royce Boat Tail, 28 milyon dolarlık (20 milyon sterlin) fiyatıyla yeni bir rekora imza attı. Yaklaşık 4 yıllık bir uğraş sonucunda, şimdilik sadece 1 adet üretilen Rolls-Royce Boat Tail’in toplamda 3 adet üretileceği ve sahiplerinin ise kimler olacağı açıklanmıyor. Güncel Rolls-Royce Phantom 8 şasisi üzerinden üretilen bu otomobil, “Lüksün Mimarisi” olarak adlandırılıyor. 

Yol üstünde süzülen bir tekne olarak tanımlanabilecek olan Rolls-Royce Boat Tail, önde 2 arkada da 2 kişilik bir oturma düzenine sahip. Aracın en vurgulu noktası, tartışmasız bir biçimde, otomobile adını da veren J Sınıfı tekneleri andıran arka tasarımı. Anahtar üzerinden, yanlardan ortaya doğru yükselerek açılabilen arkadaki çift bagaj kapağından bu aracın çok özel donanımlarına ulaşılabiliyor. Bunların arasında; bir sofra takımı, içecekler için buzdolabı, ayarlanabilen kokteyl masaları, katlanabilen sandalyeler ve güneş şemsiyesi bulunuyor. 

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.