preloader

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Yazı Boyutu:

Lüksün sınırlarını zorlayan markaların SUV sularındaki gezinmeleri, Maserati, Alfa Romeo ve Ferrari gibi ikonlaşmış markaların da bu konuya kayıtsız kalamamasıyla çoğalıyor. Yüksek performanslı SUV denilince artık sadece içten yanmalı geleneksel motorlar değil, tamamen elektrikliler de devreye giriyor. En popüler lüks SUV otomobil modellerini keşfedin.

Otomobil dünyasında SUV çılgınlığı devam ediyor! Aston Martin’in bile SUV ürettiği bir dünyada Ferrari’nin de Purosangue isimli arazi aracını tanıtıyor olması artık garipsenmiyor. Öte yandan Mercedes-Benz G Serisi gibi ikonların daha kompakt ve kentli versiyonları, GLB ya da tamamen elektrikli kardeşi EQB adıyla üretilerek, “Ulaşılabilir Lüks” konusunu otomotiv sektörüne de taşıyor. Bu trende en son katılanlardan biri de Grecale ile Maserati oldu. Diğer bir kulvar ise tamamen elektrikli kanattan geliyor. Mercedes’in EQE SUV’u bunun en yeni örneklerinden. SUV dünyasındaki lüks anlayışında değişim devam ediyor, rekabet soluksuz sürüyor. En popüler ve en iyi SUV araç modellerini keşfedin.

Volkswagen Yeni Touareg – Yenilenen Özelliklerle Yeni Premium SUV

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Volkswagen’in premium sınıftaki iddiasını ortaya koyan Touareg modeli, yeni teknolojik özellikleri ve sunduğu daha fazla konfor ile yenilendi. Yenilenen ilerici teknoloji seviyesi, üst düzey kaliteye sahip iç mekanı ve gücünü motor sporları geçmişinden alan üstün yol tutuşu ile dikkatleri üstüne çeken Yeni Touareg, yeni ön ve arka tasarımıyla hemen fark ediliyor. Ön tarafta radyatör ızgarası, farlar ve ön tamponun oluşturduğu üniteye yeni bir görünüm kazandırılmış. Logoya uzanan LED ışık şeridi, 3 lensli animasyonlu LED farlara uzanıyor. Alt bölümde ise genişleyen tampon tasarımı dikkat çekiyor. Arka kısımda kesintisiz yatay LED ışık şeridi ve kırmızı aydınlatmalı Volkswagen logosuyla görünüm daha da keskinleşiyor. Bugüne kadar Türkiye’de sunulan Volkswagen modelleri arasında ilk defa Yeni Touareg’de aydınlatmalı Volkswagen logosu kullanılıyor.

Dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri olan HD Matrix farlarla pazara sunulan ilk Volkswagen modeli olan Yeni Touareg, iç mekanının yüksek kalite düzeyi ise daha da geliştirildi. Örneğin, orta konsol detayları artık eskisinden daha yumuşak ve ekstra konforlu. Kapı içlerinde ve konsolda bulunan çift dikiş detayları, premium hissi artırıyor. Ayrıca iki ayrı bölgede birbirinden farklı 30 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatma iç mekanı daha keyifli hale getiriyor.

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Sinem Genç Deneyimledi

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Volkswagen ile çıktığımız Kapadokya yolculuğumuzda Volkswagen Yeni Touareg modelini deneyimleme ve keşfetme fırsatı bulduk. Yenilenen teknolojileri ve daha fazla konforu ile adından söz ettiren Yeni Touareg, içine girer girmez kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor. Koltuğa oturduğunuz anda boyunuza göre kendini ayarlayan koltuklar, daha rahat ve konforlu bir sürüş ve yolculuk deneyimi yaşamanız için size ilk desteği sağlıyor. Aracın, benim ve büyük ihtimalle deneyimleyen herkesin hayran kaldığı özelliği ise sürücü koltuğu ve yan koltuğunun masaj sistemine sahip olması. Led ekranda sunulan koltuk masaj seçenekleri ile sırt, boyun gibi vücudun farklı noktaları için masaj türünü seçip, uzun ve yorucu yolculukları daha rahatlatıcı ve keyifli hale getirebiliyorsunuz.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Bugüne kadar Türkiye’de sunulan Volkswagen modelleri arasında ilk defa Yeni Touareg’de aydınlatmalı Volkswagen logosu kullanılıyor. Bu detay ise aracın özel ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olduğunu ilk bakışta hissettiriyor. Örneğin, orta konsol detayları artık eskisinden daha yumuşak ve ekstra konforlu. Kapı içlerinde ve konsolda bulunan çift dikiş detayları, premium hissi artırıyor.

Yenilenen Touareg, bilgi-eğlence sistemine yapılan iyileştirmelerle kullanım kolaylığı da sağlıyor. Discover Pro Max’in getirdiği çeşitli işlevler arasında, şerit detaylarını hassas bir şekilde gösteren navigasyon sistemi, yüksek çözünürlüklü HD harita verileri ve sezgisel kullanım ön plana çıkıyor. Ayrıca, standart sesli komut sisteminin iyileştirilmiş olması da önemli bir artı. Sürücü, gözlerini yoldan ayırmadan aracın birçok özelliğini sesli komutlarla kontrol edebiliyor. Bu özellikler sayesinde sürücü, yolculuğunu daha güvenli ve konforlu hale getirebiliyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Yeni Touareg’in kendine hayran bırakan bir diğer özelliği ise motor sporları geçmişinden gelen üstün yol tutuşuyla sürücüye güven veren bir otomobil olarak öne çıkması. Kapadokya’da belirlenen off-road parkurunda deneyimlediğimiz Yeni Touareg, bu özelliğini tüm gücüyle kanıtladı. 3.0 litrelik 6 silindirli turbo dizel motoruyla yüksek performans ve güvenilir sürüş sunan model, 8 ileri otomatik şanzıman ve 4MOTION sürekli dört tekerlekten çekiş standart olarak sunarken, güncellenen havalı süspansiyon da sürüş konforunu artırıyor. Bu özellikleri ile gidilemeyen yollardan rahatça giden Yeni Touareg kendine hayran bıraktı.

Mercedes EQE SUV – Yıldızlı Markanın Kalbindeki Elektrikli SUV

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Neredeyse her sınıfta bir adet SUV sunan Mercedes, tamamen elektrikli markası EQ’deki eksikleri de birer birer tamamlamayı sürdürüyor. EQS SUV’den kısa bir süre sonra EQE SUV de geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Ortak platformdaki kardeşlerden EQE SUV, AMG tarafından geliştirilen ilk tamamen elektrikli SUV unvanını alan Mercedes-AMG EQE SUV alternatifiyle de performans tutkunlarına sesleniyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

EQE SUV, E-Serisi’ne denk gelecek sınıftaki, GLE’nin elektrikli alternatifi gibi değerlendiriliyor. Yani, markanın tam da kalbindeki bir konumda yer alıyor. 4863 mm uzunluk, 1940 mm genişlik, 1686 mm yükseklik ve 3030 mm’lik aks mesafesi de bunu kanıtlıyor. Özellikle aks mesafesinin bu derece uzun olması, iç mekanda devasa bir alanın olduğuna işaret ediyor. Arka aks yönlendirmesi ile çok kıvrak bir yapı sunan EQE SUV, 19 inçlik jantlarındaki 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısıyla da Alman mühendisliğini hangi noktalara geldiğini gösteriyor. Bu kocaman kütleli SUV, adeta havayı keserek ilerliyor. Bunun en temel sebebi, elektrik enerjisini en verimli şekilde kullanarak verimliliğe odaklanmak.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

EQE 350+, EQE 350 4MATIC ve EQE 500 4MATIC olmak üzere üç farklı versiyon mevcut. Giriş seviyesinde sadece arkadan itişli, tek motorlu versiyon 292 beygir ve 565 tork üretiyor. Çift elektrik motora geçilince 4×4 de olan EQE 350 4MATIC ise yine 288 beygir ancak bu sefer tork değeri 765 Nm gibi etkileyici bir hal alıyor. Serinin en üstünde EQE 500 4MATIC, 543 beygir ve 858 Nm tork sunmasıyla yer alıyor. Ancak performans burada bitmiyor çünkü bir de AMG versiyonu mevcut.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Mercedes-AMG EQE SUV, tüm diğer kardeşlerinden daha fazla performans vad ederken, tasarımında da AMG dokunuşlarını barındırıyor. Jantları, ızgaraları ve iç mekanındaki kırmızı odaklı donanımlarıyla AMG etkisi sağlanıyor. Sadece görünümde değil sunulan güçte de bir üst kademeye geçiliyor. 3 güç seçeneği mevcut. 476 beygir ve 858 tork ile Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC SUV ilk aşamada. İkinci aşamadaki Mercedes-AMG EQE 53 4MATIC+ SUV, 626 beygir ve 950 tork sunarken, AMG Dynamic Plus Paketi aldığınızda 687 beygir ve 1000 torka ulaşıyorsunuz. Bu şekilde 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniyeye iniyor. Resmen çılgınlık!

Tüm EQE SUV modellerinin menzil değerleri, bataryaları tamamen dolu olduğunda, versiyona bağlı olarak, 459 ile 590 km arasında değişiyor.

Nissan X-Trail – Türkiye’de Yılın Otomobili Seçildi!

Nissan’ın Türkiye’deki en üst SUV seçeneği olan X-Trail, sağlamlığı, geniş iç hacmi ve 4×4 seçenekleriyle popülerliğini koruyor. 7 koltuklu seçeneğiyle şehir içi ve arazi şartlarında geniş ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan yapısıyla dört dörtlük bir performans sunan Nissan X-Trail, e-POWER güç aktarması ve e-4ORCE dört tekerlekten çekiş sistemiyle eşi benzerine az rastlanır bir seçenek sunuyor. İçten yanmalı motoru bir jeneratör görevi görürken, tekerleklere aktarılan güç elektrikten yani bataryalardan geliyor. e-POWER, Nissan’ın yeniden şarj etmeye gerek kalmadan elektrikli araç sürüş olanağı sağlayan yenilikçi bir sistemi. Yeni X-Trail’in sahip olduğu benzersiz e-POWER sistemi, değişken sıkıştırma oranlı benzinli motor, güç jeneratörü, invertör ve 150 kW ön elektrik motoru ile entegre yüksek çıkışlı bir batarya ve aktarma organlarından oluşuyor. Bu benzersiz güç-aktarma sistemi, tekerleklere sadece elektromotorla güç aktarılması anlamına geliyor. Bu da gaz pedalına anında, doğrusal tepki demek oluyor. Yeni X-Trail, geniş aile veya arkadaşlarla geçirilen günler için uygun bir seçenek. X-Trail ayrıca 2023 Kadınlar Dünyasında Yılın Otomobili (WWCOTY-The Women’s World Car of the Year) jürisi tarafından 2023 yılının En İyi Büyük SUV’si seçildi. Bu ödülün ardından X-Trail, Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasında da “2023’ün Yılın Otomobili” ödülünü kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Togg T10X – Beklenen Elektrikli Yerli SUV Artık Yollarda!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Yerli otomobil Togg’un ilk C-SUV modeli olan T10X, teknik özellikleri ile segmentinde ön plana çıkıyor. 200 beygirlik ve 400 beygirlik olarak iki versiyonu bulunan T10X modeli, segmentinde en uzun aks mesafesine sahip olması ile dikkat çekiyor. Arkadan itişli, dört tekerlekten çekişli, iki motorlu ve tek motorlu olarak farklı opsiyonlar sunulan modelin pil paketleri de içeriğine göre değişiyor. Teslimatları Nisan 2023’de başlayan ve oldukça uzun bir bekleme sırasına kısa zamanda ulaşan modelin fiyatlarını görmek için tıklayın.

Maserati Grecale – Lüks SUV’de Işıldayan İtalyan!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Levante ile ilk SUV modelini birkaç sene önce yollara çıkartan Maserati, daha kompakt boyutlardaki “küçük kardeş” Grecale’yi yollarımızla buluşturdu. Maserati Innovation Lab (Maserati İnovasyon Laboratuvarı) tarafından geliştirilen ve Cassino Fabrikası’nda üretilen Grecale, geniş bir motor yelpazesiyle, yüksekte yolculuk etmek isteyen Maserati tutkunlarına sesleniyor. Grecale, V6 benzinli motor, hibrit ve Maserati tarihinin ilk yüzde 100 elektriklisi “Grecale Folgore” olmak üzere üç farklı güç-aktarma sistemiyle tüm ihtiyaçları karşılıyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Maserati Grecale’deki yeni, “% 100 Maserati Araç Dinamik Kontrol Modülü”nün (VDCM) sağladığı yol tutuş ile her yolculuk konfor ve unutulmaz bir sürüş deneyimini birleştiren benzersiz bir maceraya dönüşme iddiasında. Grecale’nin tasarımı, Maserati’nin MC20 ile başlattığı ve yeni modelleri benzerlerinden ayrıştıran tasarım yaklaşımını yansıtıyor. Otomobilin önünde konumlanan alçak ve çarpıcı ızgara ile karbon-fiber kullanımlarıyla vurgulanan kıvrımlı gövde profili dikkat çekiyor. Aracın arka kısmında Giugiaro 3200 GT’den ilham alan bumerang stili lambalar göze çarpıyor. Tasarımdaki coupé etkisi sportif görünümü destekleyerek Grecale’yi daha da çarpıcı bir hale kavuşturuyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Grecale; “GT”, “Modena” ve “Trofeo” olmak üzere lansman anında üç farklı versiyon ile satışa sunuluyor. Grecale GT, dört silindirli 300 beygirlik mild hibrit sistemiyle şehir içi kullanımı çağdaş minimalizm temasıyla birleştiriyor. Grecale Modena, dört silindirli 330 beygirlik yarı hibrit sistemiyle, doğa tutkunlarına hitap ediyor. Grecale Trofeo, 530 beygir gücünde V6 motorun sağlamış olduğu üstün performansla, daha çok güç ve adrenalin meraklılarına hitap ediyor. Grecale Trofeo 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlıyor ve 285 km/s’lik azami hıza ulaşabiliyor. Sürüş deneyimini en üst düzeye çıkarmak üzere, Comfort, GT, Sport, Corsa (sadece Trofeo’da sunuluyor) ve Off-Road olmak üzere beş farklı sürüş modu ise Grecale’nin karakterini kullanım gereksinimlerine uygun bir hale getirmesini sağlıyor. Maserati Grecale ürün gamı, 2023 yılında 400V teknolojisiyle yüzde 100 elektrikli “Grecale Folgore” tamamlandı.

Range Rover Evoque – Lüks Kompakt SUV İkonu!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

En lüks arazi ikonu Range Rover’ı daha geniş kitleler ile buluşturan Range Rover Evoque, tamamen yenilenerek ikinci jenerasyonu ile yollarda. Markanın tasarım alanındaki yönünü belirleyen Evoque, genel hatlarını koruyarak, geleceğe doğru güvenlik ve konfor alanındaki donanımları eksiksiz sunuyor. Satışa sunulduğu ilk yıllarda fazla bir rakibi olmayan Evoque, ikinci neslinde daha geliştirilmiş arazi kabiliyeti ve bağlanılabilirlik alanındaki teknolojilerine güvenerek, yeni rakiplerine göz dağı vermeyi sürdürüyor. Yeni Evoque için 160 beygirlik mild-hibrit ya da 309 beygirlik, şarj edilebilen hibrit seçenekleri sunuluyor. Üst versiyonun bataryaları tam dolu olduğundan 100 km’de sadece 1.4 litre benzin tüketmesi ise adeta rüya gibi…

{27837}

Aston Martin DBX – Üst Düzey Performans SUV’u!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Sonunda bu da oldu dedirten bir model ile daha karşı karşıyayız. Aston Martin’in 110 yıllık tarihindeki ilk SUV olan DBX için yıllarca süren Ar-Ge çalışmalarının sadece 4 yılı fiziksel testlere ayrıldı. Markanın muhteşem tasarımlı GT otomobillerinin SUV formundaki hali olan DBX, pek çok rakibindeki kaba hatların yok edilmesi için ustalıkla şekillendirildi. Markanın en büyük logosunu taşıyan ön bölümde, Aston Martin karakteristiği radyatör ızgarası da görkemli yapısıyla yerini aldı. Ön çamurluklarındaki fonksiyonel hava kanalları aracın yan bölümüne hareket katarken, rüzgarın şekillendirdiği arka bölümde tamponun bagaj spoylerinden daha derinde yer alması da yarış otomobillerini andırmasını sağlıyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Normal şartlar altında eleştirebileceğimiz devasa entegre arka spoyler ise söz konusu bir Aston Martin olunca gayet kabul edilebilir bir his uyandırıyor. Bu bölümün ardında ise 632 litrelik devasa bir bagaj yer alıyor. DBX’in kapıları hem önde hem de arkada aynen diğer Aston Martin modellerinde olduğu gibi yukarıya doğru hafif bir eğimle, adeta yarım bir kanat gibi açılıyor. Bu sayede zemine kadar uzanarak arazi sürüşlerinden sonra paçalarınızın temiz kalmasını sağlayan kapılar, kaldırımlara da sürtmemiş oluyor. Aston Martin DBX’in kalbindeyse Mercedes-AMG’den alınan ve İngilizler tarafından elden geçirilen 4.0 litrelik turbo beslemeli bir V8 yer alıyor. Seriye bir de 707 beygirlik DBX707 eklendi. Bu modelin 0-100 km/s hızlanması sadece 3.3 saniye!

Alfa Romeo Tonale – Duygulara Hitap Eden SUV!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Stelvio’nun ardından uzun yıllardır beklenen bir diğer Alfa Romeo SUV’si olan Tonale’nin üstündeki sır perdesi de sonunda kalktı. Daha kompakt boyutlardaki bir Stelvio gibi görünen ancak marka geleneğinden izleri de barındırarak büyük kardeşinden ayrılan Tonale, Türkiye yollarıyla buluştuğu gibi sipariş yağmuruna tutuldu. Bir kaç saat içinde Türkiye kotasının tamamı tükenirken, her yeni sipariş ile Alfa Romeo’nun ülkemizdeki payını da artırmaya devam ediyor. Tonale’nin şarj edilebilir hibrit versiyonunda 1.3 litre turbo dört silindirli benzinli ünite, arka aks üzerine konumlandırılan elektrik motoru desteği, 6 kademeli otomatik şanzıman ve 15.5 kWs’lık bataryasıyla muhteşem bir paket gibi duruyor. Plug-in Hybrid Q4 olarak adlandırılan bu versiyon, dört tekerlekten çekişli olacak ve toplamda 275 HP güç üretiyor. Karma kullanımda 60 km, şehir içi kullanımda ise 80 km’ye kadar saf elektrikli sürüş menzili sunan batarya, 7.4 kW wallbox ile 2.5 saatte tam şarj olabiliyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Ağırlığı 2 tona yakın olmasına rağmen 0-100 km/s hızlanmasını sadece 6.2 saniyede tamamlayan bu versiyon sizin için fazla hızlıysa, bu sefer daha alt versiyonları tercih edebileceksiniz. “Alt” dediysek yanlış anlaşılmasın; 48V hafif hibrit desteğine sahip önden çekişli seçenekler, 1.5 litre turbo 4 silindirli benzinlileriyle 130 veya 160 HP gücünde. Tasarımıyla tam bir Alfa Romeo olan Tonale, iç mekanında kişiselleştirilebilir 12.3 inç dijital gösterge paneli ve 10.25 inç dokunmatik multimedya ekranlarıyla dikkat çekiyor.

{52922}

Citroen C5 Aircross – Kompakt SUV’de Konfor Ondan Soruluyor!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Uzun bir aradan sonra Premium modellere ciddi bir rakip çıkaran Citroen, C5 Aircross ile SUV segmentinde konforun nasıl olması gerektiğini gösteriyor. 2022 itibarıyla yenilenen bu konfor SUV’si, markanın tamamen kendi geliştirdiği özel amortisörler sayesinde adeta uçan halı etkisine sahip. C5 Aircross, yolcuların vücut şeklini alan koltuklarıyla da “Fransız Avangard”ını yaşatıyor. Tasarımıyla kişiselleştirme özelliklerine imkan tanıyan Citroen C5 Aircross, kontrast renkler ve markanın simgesi krom Chevron logosuyla hemen kendini belli ediyor. Yerden yüksek, yola hakim sürüş pozisyonunda yumuşak direksiyonun da etkisiyle sürüşler keyifle gerçekleşiyor.

Audi Q8 – Dinamik ve Atak!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri
Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Premium otomobil dünyasında 4×4 denildiğinde akıllara ilk gelen marka olan Audi, Q8 ile bir kez daha adından söz ettiriyor. Q7 gibi 7 kişilik ve büyük hacimli bir SUV yerine daha sportif bir seçenek arayanlar için geliştirilen Q8, çıtasız kapılarıyla coupe gönderiminde bulunuyor. Hem önde hem de arkada markanın muhteşem LED aydınlatma sistemlerine sahip olan Audi Q8, devasa trapezoid radyatör ızgarasıyla da rakiplerine meydan okuyor. Mutlak performans sağlayan güçlü motorları, meşhur “quattro” 4 tekerlekten çekiş sistemi üzerinden zemine aktarılıyor.

Volvo XC40 – Premium Kompakt SUV’nin Simgesi Haline Geldi!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Artık sadece güvenlik değil, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla da adından söz ettiren Volvo, otomobil trendlerini belirleyenler arasında. Markanın en kompakt boyutlu SUV’si XC40, geri dönüşümlü plastikten üretilen iç mekan kaplamaları, İsveç sadeliğindeki dekorasyonu ve özel zemin halılarıyla kendini sürüden nasıl ayıracağını çok iyi biliyor. Tasarım ödülleri alan görünümünde heybetli ama sade bir çizgisi olan XC40, özellikle farklı renkte tavan seçildiğinde çok daha çekici oluyor. XC40 için, 1.5 litre benzinli, şarj edilebilen hibrit ya da tamamen elektrikli seçenekler sunuluyor olması avantajını artırıyor ve sürdürülebilirlik konusundaki girişimleriyle adından söz ettiriyor. Çift elektrikli motorlu Volvo XC40 incelememizi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

{58461}

Subaru Forester E-Boxer – Onu Bilen Biliyor!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

4×4 araçlar arasında kendine has kitlesiyle az ama öz biçimde yoluna devam eden Subaru, kendi geliştirdiği hibrit Forester ile belirli bir kitle için trend oluşturuyor. Benzinli motorunu destekleyen elektrikli motoruyla özellikle şehir içinde yakıt tüketiminde ciddi avantajlar sağlayan Forester e-Boxer, dünyanın ilk ve tek boxer motorlu hibrit yani melez motoruna sahip. Tasarımında da değişiklikler yapılan Forester, gösterişten ziyade ne istediğini bilen, güvenlikten ödün vermeyen ve her türlü hava koşulunda hem kendi hem de sevdikleri için kesintisiz ulaşımı hedefleyenlerin adresi olmayı sürdürüyor. Simetrik 4×4 ve EyeSight gibi teknolojiler ise en güncel versiyonlarıyla Forester e-Boxer’da kullanılıyor.

BMW X2 – Tasarım Kültü Yolunda İlerliyor!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

SUV kullanmak istiyor ancak coupe zevkinden de vazgeçemiyor musunuz? O noktada BMW’nin size X2 adında muhteşem bir teklifi var. BMW’nin efsanevi coupe modellerinde olduğu gibi C sütununda marka logosunu taşıyan BMW X2, kompakt boyutlu bir araç. Dinamik şehir hayatında harikalar yaratan ataklığıyla dikkat çeken aracın özellikle altın rengini tercih etmenizi öneririz.

BMW X1 – Aranan Her Şeyi Sunuyor!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Öte yandan BMW X1’i tercih ederek, BMW X2’ye göre daha fazla SUV, ya da BMW’deki adıyla SAV görünümlü bir seçeneğiniz olduğunu da unutmayın! 2022 itibarıyla tamamen yenilenen BMW X1, artık çok daha görkemli bir tasarım sunuyor. Yeni BMW X1, benzinli, hibrit ve tamamen elektrikli iX1 ile geleneksel otomobillerden geleceğin otomobillerine geçişteki muhteşem bir çeşitlilik sunuyor. 2023 yılı itibarıyla belki de BMW SAV ailesi içinde, Türkiye’ye en uygun SUV modelin BMW X1 ve iX1 olduğunu ifade edebiliriz. Eğer bu iki seçenek de size küçük gelirse; bu sefer de BMW X3’e yönelebilirsiniz.

{35101}

Mercedes-Benz GLB – Açık Ara Favorilerden!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri
Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Arazi araçları arasındaki en büyük ikonlardan Mercedes-Benz G-Serisi, yaklaşık yarım asırlık hayatının en kapsamlı yenilenmesini yaşamasıyla hem yol hem de yol dışı koşullarda standartları bir kez daha belirlemişti. Ancak her şeyin bir bedeli var. O muhteşem araca sahip olmak için Türkiye’de 10 milyon TL’nin üzerinde bir bedel ödemeniz gerekiyor. Peki sadece şehrin ritmine ayak uydurabilecek, daha kolay park edilebilen ve tasarımıyla bu ikonu andıran bir alternatif olamaz mı? Bu sorunun yanıtını Mercedes-Benz, GLB modeli ile verdi. Markanın kompakt sınıftaki hemen hemen her boşluğu doldurma çabasının bir başka ayağı olan GLB, yuvarlatılmış olsa da köşeli hatları ile G-Serisi’nin küçük kardeşi gibi görünüyor. Markanın kompakt sınıftaki ilk 7 kişilik aracı olan GLB, 5 kişilik olarak da tercih edilebiliyor. MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin en güncel versiyonuyla satılan GLB, sizinle iletişim halinde olarak sizi daha yakından tanıyacak ve bir saatten sonra trafikteki vazgeçilmez yardımcınız olabilecek. Dileyenler EQB’nin tamamen elektrikli kardeşi EQB’ye de göz atabilirler.

Mercedes-Benz GLA – Şehirdeki Dinamizm!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Eğer GLB sizin için fazla “Aile işi” ise, bu sefer de devreye yeni GLA giriyor. İkinci nesil Mercedes-Benz GLA, daha dinamik hatlarına rağmen, GLB’de olduğu gibi yerden yüksek oturma pozisyonu sayesinde güven aşılıyor. Kıvrak yapısı ve MBUX gibi yapay zekaya sahip, öğrenebilme yeteneğiyle sizi her geçen gün daha fazla tanıyarak yardım eden multimedya sistemiyle geleceğin geldiğine dair bir izlenim yaratıyor. GLB’de olduğu gibi GLA’nın da tamamen elektrikli kardeşi EQA’yı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Rolls-Royce Cullinan – Lüks SUV’nin Zirvesi!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Otomotiv dünyasının en lüks markası olarak bilinen Rolls-Royce da SUV çılgınlığından uzak duramayarak Cullinan’ı üretti. Ekim 2019’da Türkiye’de satışa sunulan Cullinan, markanın tamamen alüminyum “Lüks Mimarisi” üzerine konumlandırılan ikinci modeli. Şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük elmas taşının adını taşıyan Cullinan, Rolls-Royce’un ilk yüksek gövdeli, her türlü engeli aşabilen, her rotaya ulaşabilecek bir arazi aracı. Rolls-Royce’un ünlü “Magic Carpet Ride” yani “Uçan Halı Sürüşü”, Cullinan’ın ayarlanabilir havalı süspansiyonlarıyla her türlü arazi koşullarında yaşanabiliyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Cullinan’ın diğer ultra lüks SUV seçeneklerden ayıran bir diğer özelliği ise; opsiyonel olarak alınan “bölme duvarı”. Yolcu kabini ile bagajı ayıran bu cam seperatör sayesinde diğer Rolls-Royce modellerindeki ultra sessiz ortam yakalanabiliyor. Araçtaki bir diğer opsiyon ise “Viewing Suite”. İki parçadan oluşan bagaj kapağı içindeki bu isteğe bağlı donanımda, aracı istediğiniz bir yere park edip manzarayı izlemeniz için bir çift deri koltuk ve elbette bir de kokteyl masası ortaya çıkarabiliyorsunuz. Cullinan’ın motoru da çok iddialı bir kapasitede. 6,75 litrelik çift turbolu V12 motor 563 HP güç ve 850 Nm tork üreterek devasa SUV’si adeta bir GTI gibi hareket ediyor.

{34552}

DS 7: Formula E Teknolojisinin Yollarla Buluşması

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Fransız Lüksü’nün temsilcisi DS Automobiles, 2022 yılında yenilediği DS 7 Crossback modelini artık sadece DS 7 olarak adlandırıyor. Kapsamlı yenilenme ile artık daha lüks ve modern görünen DS 7, kompakt boyutları, geniş bagaj hacmi ve üst düzey multimedya donanımlarına ek olarak sadece kendi segmentinde değil, daha üst düzey SUV’lerde bile olmayan benzersiz konfor özelliklerini barındırıyor. Yolu tarayarak çukur ve tümseklere hazırlık yapabilen süspansiyon sistemi sayesinde eşi benzeri olmayan bir konfor DS 7 ile yaşanabiliyor. Opera donanım seçeneği tercih edildiğindeyse, iç mekanda adeta alcantara ve elde özenle üretilen Nappa deri döşeme bolluğu sağlanıyor. Kapaklı eşya gözlerinin bir deri kaplı olması eşine az rastlanan bir özellik. İnsanı şımartan bu lüks donanımlar Formula E’den aktarılan teknik altyapıyla destekleniyor. DS 7’de turbo dizel ya da turbo benzinli motor seçenekleri Türkiye pazarında görülürken, bütün bunlara ek olarak E-TENSE adındaki şarj edilebilen hibrit’ler de dikkat çekiyor. 225 HP’lik E-TENSE versiyon önden çekiş aktarmaya sahipken, 300 ve 360 HP’lik E-TENSE versiyonlarda 4×4 aktarma standart. DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360 ise serinin en üst noktasını oluşturuyor. Markanın Formula E’deki temsilcisi DS PERFORMANCE tarafından geliştirilen altyapısıyla bu SUV adeta performans ve verimliliğin zirvesini belirliyor!

Ferrari Purosangue – Kartlar Yeniden Dağıtılıyor!

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Ferrari’nin FUV olarak adlandırdığı ve hiçbir şekilde SUV demek istemediği model, Eylül 2022 itibarıyla Ferrari Purosangue adıyla tanıtıldı. Porsche’den, Aston Martin’e uzanan çok sayıda rakibe karşı, geç ama emin bir şekilde yollara çıkmaya başlayan Ferrari Purosangue, diğer ultra lüks ve performanslı SUV modellerinden farklı olarak bu alandaki pek çok deneyimi yeniden tanımlıyor.

Lüksün Sınırlarını Zorlayan En İyi SUV Modelleri

Öncelikle; diğer rakipler gibi arka kapıları var ama bunlar geriye doğru açılarak fark yaratıyor. İç mekanda da 4 kişi için ayrı dünyalar tasarlandı. Sürücünün tamamen direksiyona ve yola odaklanmasının amaçlandığı bir tasarımda ön yolcunun önündeki ekrandan tüm araç kontrolleri gerçekleştirilebiliyor. Bugüne kadar neredeyse görülmemiş bu iç mekan tasarımının yakın zamanda çokça kopyalanabileceğini tahmin ediyoruz. Ferrari Purosangue’ı diğer modellerden ayıran bir diğer özelliği de fiyatı. Rakip olarak nitelendirilebilecek performans SUV’lerinden çok daha yüksek satış fiyatı, Ferrari’nin bilinçli gerçekleştirdiği bir strateji. Mantık sınırlarını zorlayan fiyatını, bir SUV Ferrari ne derece mantıklıysa,o derece mantıklı karşılamak en iyisi.

SUV Nedir?

SUV; İngilizce’de Sports Utility Vehicle kelimelerinin kısaltmasıdır. SUV’nin Türkçesi, “Sportif Amaçlı Araç” olsa da genel kullanımda bu ifade pek kullanılmaz. Bunun yerine “Arazi Aracı” ya da “Cip” gibi isimleri Türkçe’de görülmektedir. SUV terimi, önceleri “Arazi Aracı”, “Arazi Taşıtı” gibi adlandırılan segmentteki araçlar için kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusu tarafından kullanılan GP (General Purpose) isimli Willys üretimi 4×4 araçlar zamanla fonetik olarak “Jeep” kelimesine evrilerek ilerleyen dönemlerde yeni bir markanın doğmasına yol açmıştır. 4×4 aktarmalı araçlara genel olarak Jeep denilirken, bu isim marka tescillidir. Bir jenerik ürün ismi olan “Cip” de denilen arazi taşıtları, doksanlar itibarıyla SUV olarak anılmaya başlanmıştır. SUV’a ek olarak CUV, Crossover ve Cross gibi ifadelerle de yerden yüksek yapılı, arazi aracı görünümlü, 4×4 aktarması olmayan binek otomobiller özellikle 2000’lerde popülerliğini artırdı.

{11096}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları