preloader

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Elektrikli mobilitenin sınırlarını yeniden tanımlayan D segmentindeki Hyundai IONIQ 6’nın tüm özelliklerini keşfedin.

Hyundai, elektrikli otomobil pazarındaki atağını, IONIQ markası altındaki ikinci model olan IONIQ 6 ile sürdürüyor. Hyundai, 0.21cd’lik muhteşem aerodinamik tasarımıyla tüm bakışları üzerine toplayan D segmentindeki yeni üyesini Türkiye ile buluşturdu. IONIQ 6, markanın özel E-GMP platformuyla üretilirken aynı zamanda Hyundai’nin Electrified Streamliner (Aerodinamik Elektrikli) ürün gamına da uygun bir şekilde geliştirildi. Elektrikli mobilitenin sınırlarını yeniden tanımlayan Hyundai IONIQ 6, Türkiye’deki elektrikli otomobiller arasında en düşük sürtünme katsayısına sahip modellerden biri konumuna geldi.

Tek Kavisli Tasarım

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hyundai Prophecy EV Concept’in ilham verdiği IONIQ 6, marka tasarımcılarının “Duygusal Verimlilik” olarak tanımladığı, temiz ve basit hatlar üzerinde yükselen aerodinamik bir form ile karakterize edildi. IONIQ 5 ile gözler önüne serilen markanın üstün tasarım stratejisi, IONIQ 6’nın tanıtılmasıyla tek bir stil yaklaşımında kalınmayacağını, bunun yerine farklı yaşam tarzlarının da göz önünde bulundurulduğunu kanıtladı. Hyundai, kapsamlı aerodinamik tasarım ve mühendislik sayesinde IONIQ 6’nın elektrikli sürüş menzilini de 519 km seviyesine kadar çıkarabiliyor. Teknolojik aracın 0,21’lik düşük sürtünme katsayısı, markanın ürün yelpazesindeki en başarılı değer anlamına geliyor ve ayrıca otomotiv dünyasında da birkaç modelden biri olarak anılabilmesini sağlıyor.

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6’nın aerodinamik görünümü, estetik harikası tasarım detaylarıyla şekillendiriliyor. Aktif hava kapağı, tekerlek hava perdeleri, entegre arka spoyler ve tekerlek boşluğu azaltıcılar gibi çeşitli tasarım öğeleri, modelin aerodinamik performansını önemli ölçüde artırarak onu dünya çapındaki en zarif araçlardan biri olarak özelleştiriyor. IONIQ 6, hem görsellik hem de pil verimliliği açısından üst düzey bir otomobil olarak dikkat çekiyor. IONIQ 6, tasarımının genelinde marka kimliğini güçlendirmek için akıllı ön aydınlatma sistemi, LED stop lambaları, ön alt sensörler, havalandırma ızgaraları ve orta konsol göstergesi gibi çeşitli yerlerde, 700’den fazla Parametrik Piksel detaya yer veriyor. Sıra dışı teknolojik otomobil, premium hissiyatı güçlendiren 8 farklı gövde rengiyle satışa sunuldu. IONIQ 6, 4855 mm’lik uzunluk, 1880 mm’lik genişlik ve 1495 mm’lik yükseklik ile benzersiz oranlara sahip.

İç Mekânda Kusursuzluğa Doğru

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6’nın koza şeklindeki iç mekânı, hem rahat bir oturma alanı sunuyor hem de günlük kullanımda hayatı kolaylaştıracak birçok şık detaya yer veriyor. Üstün mobilite deneyimi ve çevre dostu bir yaşam tarzı için de pratik özellikler, sürdürülebilir malzemelerle harmanlandı. Otomobilin 2950 mm’lik uzun dingil mesafesi, Hyundai tasarımcılarının araç içindekileri rahat ettiren optimize edilmiş diz mesafesi kullanmasını da sağladı. Otomobilde daha fazla ferahlık yaratmak için iç, ön ve arka kısımları genişleten mühendisler, kullandıkları tamamen düz bir zeminle de tüm yolculuklarda maksimum konfor sunabildiler.

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6’nın kullanıcı odaklı iç mekânı, dikkat dağınıklığını azaltmak ve güvenli sürüşü teşvik etmek için merkezi olarak konumlandırılan ergonomik bir kontrol ünitesine sahip. Dokunmatik ekranlı 12,3 inçlik gösterge paneli ve yine 12,3 inçlik tam dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, modüler panelle yeni nesil dijitalleşmeyi deneyimleme imkânı sunuyor. “Köprü Tipi” orta konsol da son derece kullanışlı bir saklama alanını içeriyor. Ambiyans aydınlatması, aracın iç mekânına genel bir hoşluk sağlıyor. Kullanıcıların rahat ve konforlu hissetmeleri için Hyundai renk uzmanları tarafından geliştirilen 64 farklı renk aydınlatma arasında seçim yapılabiliyor. Geleneksel modellere göre yaklaşık yüzde 30 daha ince, rahatlatıcı özellikli, konforlu koltuklar da yalnızca açı değiştirilmesiyle bile araç içi konforu zirveye taşıyabiliyor.

Büyüleyici Konfor Ekipmanlarında Geri Dönüştürülmüş Malzemeler

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hyundai IONIQ 6’da, Akıllı İnteraktif LED direksiyon, Sanal Gösterge Paneli (Head Up Display), Hafızalı Sürücü Koltuğu, Sürücü ve Ön Yolcu İçin Elektrikli Koltuklar, Ön ve Arka Koltuk Isıtması, Ön Koltuklarda Soğutma ve Rahatlama Pozisyonlu Ön Koltuklar da öne çıkan diğer konfor özelliklerinden. IONIQ 6’nın epik, benzersizlik temasına uygun olarak, günümüzün çevre bilincine sahip tüketicilerinden ilham alan tasarımcılar, ömrünün sonuna gelmiş lastiklerden kaplamaya kadar birçok malzemeyi geri dönüştürülmüş olarak kullanıyor. Pigment boya ve iç mekândaki bazı yerler dahil olmak üzere otomobilde tamamen sürdürülebilir malzemeler kullanıldı. IONIQ 6’nın sürdürülebilirliği destekleyen eko deri koltukları başı çekerken aynı zamanda, bio ön panel ve kumaş tavan kaplaması da elde edildi. Kapılar için de bitkisel yağlardan elde edilen bio boya ve geri dönüştürülmüş atık malzemeler kullanıldı. IONIQ 6’nın halılarında ise atık balık ağlarından yararlanıldı.

Güçlü Elektrik Sistemi

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6, performanstan ödün vermeden kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli motor ve pil paketleri ile birlikte sunuluyor. Kullanıcılar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iki farklı batarya seçeneği arasından tercihlerini yapabiliyor. Tam 519 km gibi uzun bir menzil sunan 77,4 kWh batarya, iki elektrikli motor düzeniyle eşleştiriliyor. Arkadan itişli (RWD) veya dört tekerlekten çekişli (AWD) olarak tercih edilebilen IONIQ 6, 77.4 kWh’lik versiyonda 239 kW (325 Beygir) güç ve 605 Nm tork gibi etkileyici değerler sergiliyor. Bu güçlü seçenek sadece dört tekerlekten çekiş ve 20 inçlik jantlarla kombine ediliyor. Spor otomobilleri aratmayan IONIQ 6, sadece 5,1 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıkabiliyor.

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serinin diğer IONIQ 6 seçeneği, 18 inçlik aero jantlarla hareket ederek etkileyici bir performans sergilerken aynı zamanda son derece verimli bir enerji tüketim oranı sağlıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine ek olarak, RWD yani arkadan itişli “single motor” seçeneği ise 53 kWh’lik standart bir batarya ile 429 km yol gidebiliyor. İdeal bir performans değeri sunan bu versiyonun gücü 111 kW (150 Beygir), enerji tüketimi ise 100 km’de 13,9 kWh (WLTP birleşik). Bu tüketim, IONIQ 6’yı otomotiv sektöründeki en tasarruflu elektrikli araçlardan biri yapıyor.

Ultra Hızlı 800 Volt Şarj ve Devasa Bir Powerbank Haline Gelinmesini Sağlayan V2L Teknolojisi

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6’nın üstün E-GMP mimarisi, standart olarak 400 ve 800 volt şarj altyapılarını destekleyebiliyor. Otomobil, ek bileşenlere veya adaptörlere herhangi bir ihtiyaç duymadan 400 voltluk şarjı da kullanabiliyor. IONIQ 6, ultra hızlı 350 Kw’lık bir şarj cihazıyla yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor ve 15 dakikalık şarj ile 351 km’lik bir menzile ulaşabiliyor. IONIQ 6’nın etkileyici menziline ek olarak, kamp veya herhangi bir açık hava eğlencesi gibi etkinlikler esnasında kullanılabilecek elektrikli bisiklet, scooter veya kamp ekipmanı gibi elektrik gereksinimleri için ideal bir güç aktarma sistemi bulunuyor. V2L adı verilen araç güç kaynağı, otomobili devasa bir powerbank gibi çalıştırmış oluyor. Mevcut bir aksesuar adaptörü kullanılarak etkinleştirilen bu sistem ile araç 220V şehir elektriğini anında sağlamış oluyor. V2L işlevi, 3,6 kW’a kadar güç sağlayabiliyor ve aynı zamanda bir diğer EV aracı da şarj edebiliyor.

Güvenlikte Eksiksiz Doluluk

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6, markanın “Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri” olan “Hyundai Smart Sense” teknolojisinin bir sonraki seviyesi ile donatıldı. Bu üst düzey donanımlar sayesinde seyir halindeyken güvenlik ve rahatlık sağlanıyor;

 • IONIQ 6’da, Park Sensörü (Ön/Arka/Yan), Kör Nokta Görüntüleme Asistanı (BVM)
 • Çevre Görüş Kamera Sistemi (SVM)
 • Arka Park Çarpışma Önleme Asistanı (PCA)
 • Arka, Güvenli Çıkış Uyarı Sistemi (SEW)
 • Dur ve Kalk Özellikli Akıllı Hız Sabitleme Kontrolü (SCC w/S&G)
 • Şeritte Kalma Asistanı (LKA)
 • Şerit Takip Asistanı (LFA)
 • Uzun Far Asistanı (HBA)
 • Akıllı Hız Limitleme & Tabela Okuma Asistanı (ISLA)
 • Ön Çarpışma Önleme Asistanı 2.0 (FCA 2.0)
 • Kör Nokta Çarpışma Önleme Asistanı (BCA)
 • Arka Çapraz Çarpışma Uyarısı ve Asistanı (RCCA-W&A)
 • Akıllı Park Yardım Asistanı 2.0 (RSPA 2.0)
 • Araç İçi Acil Çağrı Sistemi (E-Call) gibi güvenlik donanımları ve sürüş yardım sistemlerini standart olarak sunuluyor.

Hyundai IONIQ 6, tüm bu gelişmiş güvenlik özelliklerinin katkısıyla, Euro NCAP’ten 5 yıldız alarak güvenlik alanındaki iddiasını ispatladı.

Sürüş Karakteri de Kişiselleştirilebiliyor

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 6’nın kişiselleştirilmiş sürüş deneyimi, direksiyon tepkilerini (spor, normal), güç çıkışını (maksimum, normal, minimum), gaz pedalı hassasiyetini (yüksek, normal, düşük) ve çekiş sistemini (AWD, AUTO AWD, 2WD) sürüş modlarına göre adapte ediyor.

IONIQ Serisi Genişliyor

Hyundai IONIQ 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IONIQ 5 ile başlayan bu yeni modeller, 2023 yılında IONIQ 6 ile devam ederken 2024 yılında da markanın yeni bir SUV modeli olan IONIQ 7’nin otomobil severlerle bir araya getirilmesi planlanıyor. Hyundai Grubu’nun 2030 yılına kadar 30’dan fazla elektrikli modeli tanıtacağı ve satış hacminin de 3.5 milyon adede çıkacağı öngörülüyor. Şirket, 10 yıl içinde dünyanın ilk 3 elektrikli otomobil üreticisinden biri olmayı hedefliyor. IONIQ markasının ortaya çıkarılması, hızla büyüyen pazar talebini karşılamaya yönelik çok önemli bir hamle olarak nitelendiriliyor ve aynı zamanda Hyundai’nin küresel EV pazarına da liderlik etme planını gözler önüne seriyor. IONIQ 6, Hyundai Motor Grubu’nun Electric-Global Modüler Platformunu (E-GMP) temel alan ikinci Hyundai modeli. E-GMP, markanın yeni nesil BEV serisi için temel bir teknoloji olarak hizmet ediyor ve tüm modellerde de kullanılması için fazlasıyla esnek bir platform olarak dikkat çekiyor. BEV’ler için özel olarak tasarlanan E-GMP, içten yanmalı motorlar için geliştirilen platformlara kıyasla çeşitli avantajlar sağlıyor. Platformun öne çıkan faydaları arasında; artırılmış geliştirme esnekliği, güçlü sürüş performansı, artırılmış sürüş menzili, güçlendirilmiş güvenlik özellikleri, oturma pozisyonu ve yüksek hacimli bagaj kapasiteleri bulunuyor. E-GMP’yi, sedanlar, SUV’ler ve CUV’ler dahil olmak üzere çoğu araç kullanabiliyor ve aynı zamanda modelin geliştirilmesine de izin vererek modülerleştirme ve standardizasyon yoluyla karmaşıklığı azaltıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları