preloader

En Popüler Dış Mekan Trendleri

24.05.2021
En Popüler Dış Mekan Trendleri

Yazı Boyutu:

Evlerinizin açık havaya açılan bölümlerini daha işlevsel hale getirip, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak yeni trendler mercek altında!

İster yemek pişiriyor, ister egzersiz yapıyor ya da ister sadece dışarıda vakit geçiriyor olun, bu yıl arka bahçeler, verandalar, teraslar ve balkonlar evlerin iyi donanımlı uzantılarına dönüşüyor. Siz de evinizin açık havaya açılan bu bölümlerini daha işlevsel hale getirmek istiyorsanız, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak bu trendlere mutlaka göz atın!

Bu senenin açık havada yaşam trendleri ön veya arka bahçenizi, verandanızı ve hatta balkonunuzu bile günlük hayatınızda birer yaşam alanına dönüştürmeye odaklanıyor. Ancak bu dönüşüm yalnızca dekorasyondan ibaret değil. Bu sefer akıllı teknolojiler, çok amaçlı eklentiler ve yalnızca sıcak havalarda değil tüm yıl boyunca açık havada vakit geçirebilmenizi sağlayacak yapılar ön planda. Dış mekan trendleriyle popülerleşen sebze yetiştirebileceğiniz alanlar, verandalar ve yemek pişirebileceğiniz bölümlerle artık bahçenizin keyfini doyasıya çıkarabileceksiniz…

Evin Şefleri İçin Açık Mutfaklar

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Pandeminin hayatlarımızda değişime sürüklediği alanlardan biri de yeme-içme alışkanlarımız. Bir yandan restoranların dönem dönem kapanması, diğer yandan evlere kapandığımız dönemlerde hobi olarak birer aşçıya dönüşmemiz bunun en büyük sebeplerinden biri. Ancak artık yemek pişirmek sadece mutfak sınırları içinde kalan bir aktivite olmanın dışına çıkıp, evin açık havaya açılan alanlarında yapılan bir etkinliğe dönüşüyor. Öyle ki; talep edenlerin sayısındaki artış sebebiyle, dış mekan mutfakları tasarım trendleri arasına çoktan girdi bile! Ancak dış mekan mutfakları elbette birden fazla seçenek sunuyor. Bunlardan biri de ızgara ve pizza fırını gibi ana mutfağınızı tamamlayıcı özelliğe sahip, ek pişirme elementleri içeren uydu mutfaklar. Diğer bir seçenek ise bağımsız mutfaklar. Hazırlık alanı, lavabo, depolama ve soğutmanın yanı sıra çeşitli pişirme elemanlarını içeren bu mutfak tipinde ayrıca yemek yemek için de ek oturma alanı bulunuyor.

Topraktan Mutfağa Giden Lezzet Bahçeleri

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Doğayla yeniden tanışıp haşır neşir olduğumuz bu dönemde edindiğimiz bir diğer alışkanlık da bahçecilik. Çiçekten bitkiye, meyveden sebzeye kadar yaşatabildiğimiz ve yiyebildiğimiz her şeyi pek çok kişi bu dönemde yetiştirmeyi öğrendi. Ancak bunun da tek sebebi hobi olmasından ibaret değil. Dünya ne kadar sağlıklıysa insanlık da o kadar sağlıklı… Bunun yüzden dünya için sürdürülebilir yaşam, insanlık içinse bağışıklık sistemi daha önce hiç olmadığı kadar öneme sahip olduğunu gösterdi. Tarladan tabağa felsefesinin çok daha fazla kişi tarafından benimsenmesi balkon ve bahçeleri adeta birer bağışıklık bahçesine dönüştürdü. Sebze yetiştirmek için bahçesine küçük seralar oluşturanların da, balkonunu saksılarla donatanların da ortak noktası; sağlıklı ve bağışıklığı güçlendiren besinlere odaklanmaları. Bunun akla gelen ilk örneklerinin başında ise hem bağışıklık sisteminde hayati bir role sahip olan hem de sofraların vazgeçilmezi domates, salatalık ve biber yer alıyor. .

Çok Amaçlı Mobilyalar

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Mobilyalar sadece tasarım ve stilden ibaret değildir, nasıl yaşadığınızla da ilgilenerek şekillenir. Eğlence anlayışı değiştikçe ve eskiye kıyasla daha az eğlenceye odaklandıkça, dış mekan mobilyaları da hem günlük yaşantıda hem de beklenen sosyalleşme buluşmalarında beklentileri karşılayacak şekilde tasarlanmaya başlandı. Görünüş olarak pek de farklı görünmeyen mobilyaların farkı ise gizli özellikleriyle birden fazla işleve sahip olmaları. Birden fazla işlevi yerine getirmek üzere tasarlanan parçalar, artık kullanıcıların seçtiği her alanda kullanılabilecek şekilde çok yönlü hale getiriliyor. Sosyal mesafeyi ayarlayabilme imkanı sunan modüler masalardan, gizli içecek bölmeleri olan mobilyalara kadar pek çok farklı dış mekan mobilyası bu senenin trendleri arasında.

Ön Bahçede Yaratılan Sosyal Alanlar

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Ön bahçeler artık evlerin yeni yaşam alanları, hem de en sosyal yaşam alanları! Daha önce ev ile sokak arasındaki sınırı belirleyerek mahremiyet çizgisi görevi üstlenen ön bahçeler, artık evinizin kullanışlı hale getirilen ve çok daha fazla kullanılan alanlarından biri haline gelmekte. Bunun en büyük sebebi ise salgın ve sosyal yaşantıda meydana gelen değişimin, insanlarda artık eskiye kıyasla çok daha fazla birbirine bağlı olma ve birlikte vakit geçirme isteği uyandırması. Özlediğimiz eğlence ve sosyalleşme için adeta yeni bir alana sahip olmakla eş değer imkanlar sunan ön bahçelerde, özlenen atmosferi yaratmak içinse tek ihtiyacınız burada bir “açık havada yaşam alanı” yaratmak. Böylelikle evinizin bu bölümü yalnızca günlük yaşamda mevcut alanı maksimize etmekle kalmaz, aynı zamanda misafirlerinizi ağırlamak için de ideal yaşam alanı görevi üstlenir. Arka bahçelere kıyasla sadeliğin ön planda olduğu ön bahçelere hayat vermek için bistro masa ve sandalyeler, bir salıncak veya rahat bir bank yeterlidir.

Gizlilik ve Korumayı Ön Planda Tutan Yapılar

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Açık havada geçirilen zaman arttıkça mahremiyetle birlikte gölge alanlar ve farklı hava koşullarından korunma ihtiyacı da artıyor. Açık alan aktiviteleriniz için dış mekanlarda mahremiyet ve konforu bir arada sağlayan farklı peyzaj tasarımları mevcut. Evin mimarisine göre değişiklik gösterebilen alternatifler arasında üst paneller, perdeler, sarmaşıklı bitki duvarları ve açılıp kapanabilen ya da çardak gibi kullanılabilen şemsiyeler bulunuyor. Ayrıca duvarlarda kullanılan taş, ahşap, beton ve tuğla görünümüne sahip dokulu malzemeler ise tüm alan için mükemmel bir arka plan oluştururken, dış mekanlarınızda tasarımsal bütünlük sağlar.

Dış Mekan Teknolojileri

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Dış mekan tasarımlarında bu sene en çok ilgi gören taleplerden biri de teknoloji. İç mekanlarda kullanılan neredeyse tüm teknolojiyi evin dışına taşımak isteyenler, adeta teknolojiyi dış mekanla birleştirmeyi hedefliyor. Film izlemek gibi sosyal aktivitelerden, uzaktan çalışma gibi zorunlu durumlara kadar en çok ihtiyaç yaratan teknoloji, Wi-Fi sinyalini yükselten güçlendiriciler oldu. Çoğu teknoloji dış mekan yaşam alanlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilebildiği için açık hava sinemaları ve home Office gibi yepyeni alanlar da en popüler dış mekan trendleri haline geldi. Bunların yanı sıra müzik sistemleri ve seyir keyfinin kalitesini artıran teknolojiler gibi mekanın havasını değiştirmek için renk değiştiren LED ışıklandırma sistemlerinden oluşan estetik yenilikler de bulunuyor.

Dış Mekan Sezonunu Uzatan Ürünler

En Popüler Dış Mekan Trendleri

Artık yalnızca ilkbahar ve yaz aylarında değil, dört mevsim açık havada vakit geçirmeyi sağlayan dış mekan tasarımları ön plana çıkıyor. Bu sebeple daha uzun süre dışarıda zaman harcamaya yardımcı olan mobilyalar, aksesuarlar ve eklentilerin popülerliği yükselişe geçmiş durumda. Bunların başında ise soğuk havalar için ateş çukurları, bahçe şömineleri ve ısı lambaları, sıcak havalar içinse su sisi sitemleri ve fanlar geliyor. Ayrıca dış mekan halıları, battaniyeler ve ısıtıcılar gece saatlerinde ve serin günlerde konfor sağlayan aksesuarlar arasında. Bu ürünler şu an için pek yeni olmasa da dış mekanları dört mevsim günlük yaşam alanlarına dönüştürürken çok daha popüler hale geliyor.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları