Balkonunuz İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Balkon dekorasyonunuz için yaratıcı fikirler ve trendlerin izini süren ilham kaynaklarını bir araya getirdik.

Evinizde rahat bir soluk alabileceğiniz en güzel yerlerden biri balkonlarınız. Açık havanın verdiği huzuru, mükemmel bir dekorasyon ile tamamladığınız zaman balkon keyfiniz ikiye katlanacak. Takip edeceğiniz birkaç dekorasyon önerisi ile balkonunuzu baştan yaratmaya ne dersiniz? İşte balkon dekorasyonunuz için ilham veren fikirler… 

Doğal bir ortam yaratın

Kalebodur Rockstone

Balkon dekorasyonunun en önemli parçası bitkiler. Yerleştireceğiniz yeşil bitkilerle, balkonunuzun havasını anında değiştirebilirsiniz. Tavandan aşağı sarkan makrame askılar veya sepetler içerisine yerleştireceğiniz bitkiler, balkonunuz için en güzel alternatiflerden. Çeşitli tipte cam kavanozlar, küçük ev seraları veya cam küre şeklindeki terrarium'ların yanı sıra dekoratif saksıların içerisine yerleştireceğiniz büyük bitkiler de balkonunuzda kişisel botanik bahçenizi yaratmak için ideal ortam oluşturacaktır.

Ayrıca balkonunuzda kaya dokusu gibi taşlar kullanarak da balkonunuzda gerçek bir doğa hissi yakalayabilirsiniz.

Mudo Concept

Satın Al

Root Concept

Satın Al

Koltuk ve sandalyelerini yastıklarla süsleyin

Mavi suların derinliklerinden veya yeşil bitkilerden ilhamını alan bir renk paletini, balkonunuza yerleştireceğiniz yastıklarda tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra birbirini takip eden renkli motifler, çizgililer, taş baskılar da yastıklarda ön plana çıkıyor. Koltuklarınızın üzerine bolca yastık yerleştirmekten çekinmeyin, emin olun dekorasyonunuzu çok daha güzelleştirecek.

Zara Home

Satın Al

Mudo Concept

Satın Al

Doğal ışıklandırma kullanın

Bahar ve yaz akşamlarında balkonda vakit geçirmek ayrı bir zevk. Hafif bir esinti eşliğinde balkonunuzda keyif yapmanın tadı paha biçilemez. Bu zevki üst seviyelere çıkarmak içinse balkon dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var, o da ışıklandırma. Göz yormayan, loş bir ortam yaratmak için sarı ve çok ışık yaymayan bir aydınlatma seçin. Bolca mum yakın veya mum ışığı gibi görünen ampüllerden kullanın. Ayrıca tavana asılan lambalar da balkonunuza ayrı bir hava verir, bizden söylemesi!

Mudo Concept

Satın Al

Cumba Selection

Satın Al

Hoş ve konforlu hamaklar kullanın

Hem dekoratif hem de daha az yer kaplayan bir mobilya seçimi de tek kişilik bahçe salıncakları ve hamaklar… Balkonunuzun köşesine yerleştirebileceğiniz tek kişilik hamağı yastıklarla süsleyebilir, hamağın yanına koyacağınız küçük sehpalarla hoş bir görünüm yaratabilirsiniz. Eğer balkonunuzda yer varsa klasik hamaklardan da tercih edebilirsiniz. Hamakta sallanarak balkonunuzda keyif yapmak çok daha güzel olacak!

İKEA

Satın Al

Mudo Concept

Satın Al

Etnik desen ve renklerle bohem şıklık yaratın

Geleneksel doku ve tekstillerle modern formları bir araya getirerek balkonunuzda bohem bir şıklık yaratabilirsiniz. Bohem şıklık diyince aklınıza Frida Kahlo geliyorsa, gelin sizi onun evine götürelim… Zanaatkâr tasarımlara ağırlık vererek özgür ve renkli bir yaşam alanı kurgulamanın dekorasyon anahtarlarını keşfedin.

Mudo Concept

Satın Al

Pera Bulvarı

Satın Al

Mobilya seçimini balkonunuzun şekline göre yapın

Kalesinterflex Terrazzo

İnce uzun bir balkonunuz varsa bu forma uygun mobilyalar seçmeye çalışın. Duvara yaslayacağınız bir divan veya bank, koltuk ve sandalyelere göre daha az yer kaplayacaktır. Ayrıca üzerine yerleştirdiğiniz renkli minder ve yastıklarla konforlu ve dekoratif bir köşe yaratabilirsiniz. Mekanın size sunduğu mimari katmanlardan da yararlanmayı unutmayın. Balkon demirlerine asılacak askılar, duvara monte edebileceğiniz dış mekan aydınlatmaları ve aplikler bunlara güzel birer örnek.

Vivense

Satın Al

Cocodema

Satın Al

Perde kullanarak özel alanınızı oluşturun

Balkonunuzda otururken hem mahremiyetiniz korumak hem de güneş ışınlarının direkt geldiği saatlerde gölge bir alan oluşturmak için dekoratif perdeler kullanabilirsiniz. Mobilyalarınıza uygun bir renkte seçeceğiniz perdeleri, kullanmadığınız zamanlarda ortadan bağlayarak hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Ayrıca hem gölgelik hem perde görevini üstlenen yukarıdan aşağı sarkıtabileceğiniz hasırlarla, balkonunuza estetik bir görünüm verebilirsiniz.

Dama desen zemin döşemesi kullanın

Balkon dekorasyonunu farklı bir boyuta geçiren en güzel özelliklerden biri dama desen zemin döşemesi. Siyah ve beyazın uyumunu en güzel şekilde ortaya çıkartan dama desenini balkonunuzda boydan boya kullanmak, son derece güzel bir seçim. Bu zemin döşemesini kullandığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, mobilyalarınızın olabildiğinde sade oması. Aksi halde balkonunuz göz yorucu olabilir.

Zemin döşemesi için alternatifler

Çanakkale Seramik Ornament

Fas stiliyle balkonunuzda sıcak, renkli ve zengin bir görünüm yaratabilirsiniz. Doğanın izlerini süren yaprak desenler, çini seramikler, mozaikler ve puantiyeler dış mekanınızda güzel bir atmosfer yaratacak.

Ayrıca kendinizi deniz kenarında hissetmenizi sağlayacak bir önerimiz var; çakıl taşları… Balkon zemininizi çakıl taşlarıyla döşeyerek adeta kendinizi dünyanın en güzel sahilinde hissedebilirsiniz.

Küçük balkonlar için dekorasyon önerileri

Küçük bir masa sandalye koyun

Satın alacağınız küçük bir masa ve iki sandalye ile balkonunuza tatlı bir kafe havası verebilir, sabah kahveleriniz için keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. Balkon demirlerinizi çiçeklerle süslemenin yanı sıra masanın üzerine de çiçek veya küçük objeler koymayı ihmal etmeyin!

IKEA

Satın Al

Vivense

Satın Al

Duvarlarınızı maksimize edin

1. Duvarınızı canlı bir renge boyayın

Duvarınıza hareket katmanın en güzel yollarından biri, duvarınızı canlı renklere boyamak... Balkon duvarınızı, evinizin içindeki renklerden farklı ancak yine evinizle uyum içerisinde olacağı bir renge boyayın. Böylece balkona çıktığınızda, kendinizi bambaşka bir atmosferde hissedeceksiniz. Renkli duvarınıza, bitki, çerçeve veya tablolar asmak da harika bir seçenek!

Paşabahçe

Satın Al

H&M Home

Satın Al

2. Duvar rafı kullanın

Küçük balkonları süslemek için fazla yer bulunmuyor. Bu yüzden küçük balkonlara sahip olanlar, duvarlara dekoratif dokunuşlar yapabilir. Duvarlarınızın hareketlendirmenin en iyi yöntemlerinden biri duvar rafı kullanmak. Duvarınıza monte edeceğiniz raflarınızın üzerine çerçeve, çeşitli objeler ve küçük bitkiler yerleştirebilirsiniz.

3. Duvarları kumaşlarla giydirin

Son zamanların en trend süslerinden biri, duvar örtüleri. Duvar kağıtlarının yerini alan bu kumaşları balkonunuzda kullanarak dekorasyon trendine uyum sağlayabilirsiniz. Zevkinize ve eşyalara uygun seçeceğiniz desendeki kumaşla, balkon dekorasyonunuzu bir adım öteye taşıyacaksınız.

Northshire

Satın Al

Wallhang

Satın Al

4. Objeleri farklı biçimlerde değerlendirin

Kalebodur Hued

Günlük hayatınızda kullandığınız bazı objeleri şimdi duvarlarınıza taşıma zamanı. Nasıl mı? Örneğin 3-4 adet seramiği duvarınızda sergileyebilir ya da büyükçe tahta kaşıkları altlı üstlü olacak şekilde asabilirsiniz. Petek şeklindeki cam askılıkları taşlarla doldurabilir ya da büyük bir fincanı saksı olarak kullanıp içine çiçek dikebilirsiniz.

Bunların yanı sıra çerçeve kenarlarına bitkiler yerleştirerek, çerçeve asma sanatını daha ileriye götürebilirsiniz. Objeleri farklı şekillerde kullanmanın bir kuralı yok, tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Pera Bulvarı

Satın Al

Porland

Satın Al

5. Kullandığınız aksesuarları tekrarlayarak duvarlarını hareketlendirin

Az önce günlük kullandığınız objeleri farklı bir hale getirerek duvarınıza asabileceğinizi söylemiştik. Şimdi ise duvarınızda kullandığınız objeleri tekrarlayarak, yani aynı objeden çokça kullanarak duvarınıza iki kat daha hareketlendirebileceğinizi söylüyoruz. Duvar tabakları ve duvar sepetlerinin haricinde şapka, çanta gibi aksesuarlar da kullanabilirsiniz. Emin olun çok güzel duracak!

Cumba Selection

Satın Al

Zara

Satın Al

Balkon demirinize bar kurun

Balkonunuzda masa koyacak yer yoksa, ya da masayla yer kaplamak istemiyorsanız, balkon demirlerinize bar kurabilirsiniz. Barın önününe de yüksek tabure koyarak şık bir alan yaratabilirsiniz. Akşam üzeri koktelyinizi yudumlarken, adeta kendinizi teraslı bir mekanda hissedeceksiniz. 

Yere minderler atın

Mobilya koyacak kadar yeriniz yoksa çözümünüz minderler. Tek kişilik ya da iki kişinin rahatça oturabileceği minderler alabilirsiniz. Ancak güzel ve canlı bir görünüm için minderler mutlaka renkli olsun! Minderlerin önüne şirin bir yer sehpası koyarak balkonunuzda daha rahat keyif yapabilirsiniz.

Yargıcı Home

Satın Al

Bella Maison

Satın Al

Editörün Notu: Kale, balkonunuzu kolayca yenilemeniz için sizlere ipuçları veriyor! Seramik döşemesinden boyaya, birçok alanda sizlere destek ve fikir veren Kale ile kendi başınıza balkonunuzu yenilemeniz mümkün. Balkon dekorasyonunuzu değiştirmeden mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Detaylar için tıklayın.

Teras ve bahçeler için dekorasyon önerileri

bahçe dekorasyonu

Balkonun yanı sıra teras ve bahçelerinizin de atmosferini değiştirmek için dekorasyon önerilerinmiz var! Takip edeceğiniz birkaç dekorasyon çözümü ile evinizin açık alanına farklı bir soluk getirmek mümkün. Açık havada daha keyifli vakit geçirebilmeniz için evinizde rahatlıkla uygulayacağınız çözümleri keşfedin.

 Bütünsel sağlığınızı göz önünde bulundurarak açık alanları dekore edin

Uzmanlar açık havada vakit geçirmenin kaygı, depresyon, öfke, kafa karışıklığı ve yorgunluk düzeylerini düşürdüğüne işaret ediyor. Bütünsel sağlığınızı göz önünde bulundurarak evinizin açık alanını nasıl dekore edeceğinizi öğrenin.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.