preloader

Çabasız, Lüks İskandinav Stil Rehberi

25.10.2023
Çabasız, Lüks İskandinav Stil Rehberi

Yazı Boyutu:

Sıradan bir Kuzey Avrupalının kalabalık içerisinden dahi fark edilebilir olmasındaki başarının sırrı sizce nedir? Sakin, lüks, zamansız formlarda ve aynı zamanda şık görünebilmenin altın kural sayıldığı İskandinav stilini analiz ediyoruz!

Tıpkı mobilya, gastronomi gibi modada da gösterişten uzak işlevselliğin ön planda olduğu İskandinav stili çılgın renkler, göz yoran desenler ya da abartılı detaylar içermeyen bir kavrama sahip. Hızlı trendlerden uzak, doğaya saygılı markaların izinden giden stil tercihlerinde kaliteye oldukça önem veriyorlar. Kapsül gardrop mantığıyla her duruma ve her görünüme uyum sağlayabilmek de önemli bir detay. Tıpkı bir İskandinav gibi giyinebilmek için dolabınızda bulundurabileceğiniz bazı temel parçalar ve stil ilhamlarını birlikte inceleyelim.

Yün Kazak

İskandinavlar kumaş kalitesine oldukça önem verirler, üst segment bir ürün alırken uzun süre giyilebilecek kaliteye sahip parçalara yatırım yaparlar. Örme kategorisindeki ürünlerin; yün, alpaka, kaşmir, angora gibi lüks dokuya sahip ve doğal içerikli olmasına önem verilir. Sentetik içeriğin ise olabildiğince minimum oranda olması kritik bir detay.

Tercih ettikleri renk tonları ise çoğunlukla nötr tonlarda. Doku, form ve rengin bu kadar nötr olması ise kombinlenme çeşitliliğini arttırıyor tabi ki. Örneğin angora krem rengi bir kazağı şık bir pantolon ile ofiste giyerken, jean ile casual bir görünümde kombinlemek mümkün.

{174413}

Minimalist Kaban

İsveçlilerin havaya göre giyinmeyi özetleyen bir deyimi vardır: ”Kötü Hava yoktur, kötü giysiler vardır.” Hava şartları ne olursa olsun İskandinavlar bu konuda oldukça tedbirli ve deneyimliler. Eksi derecelerde dahi, stil sahibi görünebilmeyi başarıyorlar.

Kat kat giyim elbette önemli, vücuda en yakın parçanın yün olması gerektiğini de onlardan öğrendim. Dış giyim konusunda sakin, rahat kalıba sahip genellikle yere yakın uzunluktaki kabanlar tercih ediyorlar. Kötü hava şartlarına karşı korucuyu bir kalkan gibi…

Geniş Kesim Pantolon

Mevsim ne olursa olsun, rahat kesim kumaş pantolonlar sevdikleri parçalar arasında. Üzerine oversize bir gömlek ya da sportif bir sweatshirt ile kombinleyebilirler. Bu tip şık parçaları ter köşe ürünlerle birleştirmek tam bir İskandinav stili diyebiliriz. Tamamlayıcı parçalar arasında parmak arası terlikler görmek de oldukça yaygın bir durum Kuzey Avrupa’da.

Deri Tote Çanta

İskandivlar aslında tutumluluklarıyla övünen bir kültüre sahipler. Dolayısıyla; az, öz ve uzun süreli kullanılabilecek tasarımdaki parçaları satın almaya özen gösterirler. Çanta tercihlerinde göze sokulan logo, metal detayı ya da akla gelen diğer detaylardan arınmış olanları tercih ederler. Deri gibi uzun ömürlü malzemeler hem hava koşullarına uygun hem de eskimesi zaman alan malzemeler olduğu için her İskandinav’ın muhakkak deri bir çantası vardır diyebiliriz.

Nordik kültürüyle tanıdığımız Fjällräven Kånken gibi öne çıkan markalar tabi ki sık tercih ediliyor ancak bu tip markalar çoğunlukla daha genç kesim tarafından satın alıyor.

{2443}

Spor Ayakkabı

İskandinav stilinin temel parçalarından biri sneaker’lar elbette ki! Genellikle koşu ayakkabısı gibi sıra dışı görünümdeki ayakkabıları sakin casual görünümlerine uyarlamayı seviyorlar. Aynı zamanda ikonik retro sneakerlara da kesinlikle zaafları var. Son zamanlarda ilham verici markalardan Cecile Bahnsen‘in Asics, Simone Rocha‘nın ise Crocs ile işbirlikleri uzun zamandır gördüğüm en ilham verici birleşimlerden biri.

Kapak Görseli : Mark Kenly Domino Tan

Ceren Akdeniz
Ceren Akdeniz Tüm Yazıları