preloader

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

03.05.2020
OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Yazı Boyutu:

OGGUSTO editörleri herkesin evde olduğu bu süreci nasıl geçiriyor? Editörlerimizin favori ev aktivitelerini keşfedin.

Özlem Güsar, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Korona günlerinde hep yaptığım bir şeye devam ettim, çalışmak, çalışmak, çok çalışmak. OGGUSTO’nun büyüdüğünü görmek ve her gün bu sayede yeni bir şeyler öğrenmek beni çok mutlu ediyor. Pandemi dönemine de tüm ekip olarak, herkese bilgi, motivasyon ve pozitiflik dağıtmaya and içtik ve evden çıkmadan hepimiz çok çalıştık. Bunun haricinde neler yaptığımı merak eden varsa…

Ne Öğrendim: Anda kalmanın ne demek olduğunu anladım ve aslında hayatın kendisinin belirsizlik demek olduğunun farkına varıp her anıma şükrettim.

Ne Yaptım: Doğayı seyrettim, köyde yaşadığımız için toprakla uğraşıyorum, baharın her anını gün be gün yaşayıp anlamaya çalışıyorum. Doğanın eşsiz bonkörlüğü, her şeye rağmen kendi özüne sadık kalması, kıskançlığının olmaması bunların hepsi beni büyülüyor.

Neye Başladım: Ayurveda felsefesine uygun yaşamak için ciddi efor sarfediyorum, dil temizliğinden, sabahları ağzımı yağla çalkalamaya, sıcak su içmekten duşa girmeden vücuduma yağla masaj yapmaya kadar elimden geldiğince ayurvedayı hayatımın ayrılmaz bir parçası haline getirdim.

Neyle Mutlu Oldum: Köpeklerimle her an beraberim ve birlikte o kadar mutluyuz ki, gerçek hayata dönünce anti depresana ihtiyaç duymalarından korkuyorum. Korona başlamadan önce oğlum, Kurt ve Rottweiler karışımı 45 kiloluk göreni korkutan bir köpekti, karantinada 40 gün birlikte olduktan sonra şu an şımarık bir kaniş kıvamında diyebilirim.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Bergin Azer, Sanat Editörü

Üzerinde çalıştığım kitaba ilave, seyahat edebileceğimiz günlere hazırlık olarak Biarritz’ten Malaga’ya uzun sürecek araba yolculuğunun güzergahını da şehir şehir araştırarak detaylandırıyorum. Bu günleri İspanya’nın sunduğu sanat, gastronomi ve moda çeşitliğini yerinde görebilmeye hazırlık olarak değerlendiriyorum. Kendime verdiğim izin saatlerinde ise yemek, kitap, film ve spor ile dolu geçiyor.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Ceren Onar, İzmir Ediörü

Yaklaşık bir yıldır Seramik sanatçısı bir arkadaşımın atölyesinde seramik hamuruna şekil vermeyi öğreniyor. Yaşadığımız sıra dışı bu günlerde hayatımda olmasından mutlu olduğum seramik çalışmalarıma evde imkanların el verdiği şekilde devam ediyorum ve hayal ettiklerimi seramiğe yansıtmaya çalışıyorum. Bir şey ortaya çıkarmanın mutluluğu belirsizlik ve endişelerden uzaklaşmayı sağlıyor.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Uzun zamandır Yoga yapıyorum ve bu yılbaşı aldığım bir kararla Yoga Eğitmenlik Eğitimlerine başladım. Tam eğitimlerimiz başlamışken beklenmedik süreç başladı ve #evdekal durumu eğitimlerimizin online bir sürece taşınmasına sebep oldu. İlginç olanı bu süreç birbirinden değerli yoga öğretmenlerinin desteği ile normalden bile daha çok yoganın içinde kalmamızı sağlıyor.

Şu günlerde bana en iyi gelen şey yoga ve meditasyon ile kalabilmek.

Elif Tuncel, Güzellik Editörü

Bu süreçte ilk olarak beden-zihin-ruh dengemi korumaya, ikinci olarak da senelerdir yoğun çalışma tempom nedeniyle vakit ayıramadığım yapılacaklar listemi hayata geçirmeye odaklandım. Haliyle, evdeyken de ajandam oldukça dolu diyebilirim! Bir yay burcu olarak, haftalardır evde kalmanın beni en çok zorlayan kısmı, hareketimin kısıtlanması. Bu nedenle evde spor mevzusunu biraz abartmış olabilirim. Yoganın meditatif öğretilerini pilates egzersizleriyle buluşturan yogalates ve kendi vücut ağırlığımı kullanarak birçok kas grubunu aynı anda çalıştırmamı sağlayan TRX antrenmanlarından oluşan bir spor rutinim var. Dahası, uzun yıllar önce bıraktığım latin danslarına geç ama hızlı bir dönüş yaptım ve Lisa Vogler – Samuel Kramer ikilisinin online salsa sınıfına kaydoldum.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Hareket etmekten bitap düştüğüm zamanlarda ise, denemem için aylardır çekmecelerde beni bekleyen cilt bakım maskelerini uyguluyorum. Cilt bakımı, benim için terapi gibi. Üniversiteden bu yana pratik yapmadığım için unuttuğum İtalyancamı geri kazanmak adına da çalışmalara başladım. Şimdilik eski gramer kitaplarımla idare ediyorum ama birkaç hafta sonra seviyemi biraz ilerletip, online özel derse başlamak istiyorum. Bu aralar elimden düşürmediğim kitap ise, Eckhart Tolle’den “Şimdi’nin Gücü”.

Esra Er Kursan, Güzellik Editörü

Evde geçirdiğim zamanı, konularım için denemeler yaparak değerlendiriyorum. Örneğin geçen haftalarda rahatlamak için evi neredeyse bir SPA merkezine çevirip, devamında da “Evde Spa Keyfi İçin Öneriler” yazmıştım. Ardından da kaçınılmaz olarak, sürekli yıkamaktan aşırı kuruyan ellerim ve tırnaklarım için en iyi yöntemleri araştırdığım “El Bakımı” ve “Evde Sağlıklı Manikür” nasıl yapılır konuları geldi. Şimdiyse evde kalmanın en büyük avantajını değerlendiriyorum; çevresel kirliliği, kimyasal güneş koruyucu kalıntılarını ve makyajı cildimden uzaklaştırmışken son iki haftadır cildimi sadece arındırarak ve nemlendirici yerine C vitamini ve hyalüronik asitli serumlar kullanarak cilt detoksu deneyimliyorum. Sonucu paylaşıp yeni bir konuya çevirmek icin 21 günümün dolmasını bekliyorum ama spoiler vereyim; iki haftada bile sonuç muhteşem!

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Feride Çelik, Sanat Editörü

Haftanın belli gün ve saatlerinde online derslerim olduğu için bazen yeni dersler hazırlıyorum. Hazır olan derslerime de günlük bana gelen ya da güncel sanat olaylarından yeni düzenlemeler yapıyorum. O yüzden günümün büyük bir kısmı internette sanat gündemini okuyarak geçiyor.

Sabah erken saatlerde site içerisinde yürüyüş yapıyor ve aynı zamanda podcast dinliyorum. “Nasıl Olunur?” ve “Nereden Başlasam?” isimli podcast’ler favorim. Bazı günler yoga ve pilates yapıyorum. Yoga eğitimi aldığım için kendime uygun hareket serisi hazırlayıp, yapıyorum. Okuma listemde yer alan kitapları ve dergileri okumaya başladım. Ruhum Doysun’dan yeni yemek tarifleri deniyorum. Çocuklarımla her sabah yemek ve kahvaltılarda korona haberleriyle ilgili yorumlar yapıyoruz. Onlarla bazen klasik kutu oyunu olan monopoly oynuyorum.

Fırsat buldukça çok sık olmasa da Netflix’de Roman Empire dizisini seyretmeye devam ediyorum. Bu arada iki film izledim: Adaptation ve Mucizeler Koğuşu.

Düşüncemi arttıran diğer bir yaptığım sanatsal faaliyet ise mandala çizmek.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

{772908}

Hayal Türkmen Yılmaz, Çocuk Editörü

Kutu oyunları aile olarak en sevdiğimiz ev aktivitelerinin hep en başında gelmiştir. Evde kaldığımız bu günlerde de akşamları keyifli vakit geçirmek için yine kutu oyunları imdadımıza yetişiyor. Monopoli, jenga, Kızmabirader, uno, Tabu Junior, Dixit, Scrabble ve Pie Face Cannon! bu aralar en favori kutu oyunlarımız arasında. Bizim evin değişmez şampiyonu ise hep kızım Talya.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Koronavirüs günlerinde biz insanlar evde oturmanın zorlukları ile mücadele ederken bu sürecin en mutluları ve şanslıları tartışmasız evcil hayvan dostlarımız. Evimizin küçük kara kızı Naomi’nin, bizim 7/24 evde olmamızdan hiç şikayeti yok. Sevgili Ali Yeşilırmak’ın eğitim videoları ile bizim küçük kara kıza numaralar öğretmeye çalışmamız da hafta sonumuzun eğlenceli aktivitelerinden…

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Melis Topaloğlu Kasnaklı – Yayın Koordinatörü

Korona günleri dijital dünyada çalışanlar için aslında oldukça yoğun geçiyor. Ama yine de dışarıda geçirdiğimiz vakit azalıp evlerde geçen süre uzayınca favori aktiviteler de oldukça değişiklik gösterdi. Bu kadar çok evde olmamızdan en mutlu olan tabii ki köpeğimiz Toffee. Onunla vakit geçirmek gerçekten çok büyük bir şans ve insana inanılmaz bir huzur ve mutluluk veriyor. Toffee dışında ben özellikle mutfakta ve balkonda çok daha fazla vakit geçiriyorum. Mutfakta yeni tarifler denemekten inanılmaz zevk alıyorum. Şemsa Denizsel ve Çakal Lezzetler’in YouTube kanalları favorilerimden. Seçip deniyorum ve hepsi de inanılmaz güzel oluyor. O kadar ki dışardaki yemeklerden bile daha iyi olduğu için bunca zaman sürekli dışarda yediklerimizi sorgulatır hale getiriyor. Bir diğer vakit ayırdığımız konu balkon tarımı. Maydanoz, sarımsak, soğan, biberiye, havuç, nane… Eskiden çöp olduğunu düşündüğümüz pekçok şeyi şu anda sürdürülebilir hale getiriyoruz ve atıklarımızı daha fazla değerlendiriyoruz; bu süreçte sokaktaki hayvanları da ihmal etmiyoruz tabii ki.

Son olarak her şey de verimlilik üzerine olmamalı deyip Netflix dizilerini, son dönem kaçırdığım filmleri izliyor ve bu yaşta tanıştığım ama evdeyken sevdiğim bir aktiviteye dönüşen Playstation oynuyorum. Ve eskiden olsa hayatta oynamam dediğim Playstation’dan da keyif almaya başlamamı şaşırarak izliyorum. Şu anda NBA2K20’ye sarsam da; Trivial Pursuit, Until Dawn, Detroit favori oyunlarım arasında.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Naz Gürlek, Dekorasyon Editörü

Evlere kapandığımız bugünlerde beni en çok cezbeden şey her zamanki gibi bitkiler! Kırsalda yaşayıp bahçesi olan şanslı azınlıklardan biri olarak, her gün doğadan yeni bir şey öğreniyorum. Bu yaz içinden sebze ve meyveler toplamayı hayal ettiğim bostan hazırlıklarım için güneş, su ve rüzgar etkenlerini göze alarak uygun bir yer belirledim. Yükseltilmiş bitki tarhlarını oluşturmaya ve toprağı ekim için hazırlamaya başladım. Aynı zamanda atalık tohum ve doğal fide arayışım devam ediyor. İnternetten ısırgan otu gübresi yapmayı öğrendim ve evde bir deneme yaptım, çok yakında bunu bitki tarhlarında deneyeceğim. Bu uğraşlarımda başlıca yol göstericilerim ve yararlandığım kaynaklar; “permaculture agroécologie etc.” YouTube kanalı, zamanında çeşitli atölyelerine katıldığım Dilek Yalçın Demiralp, Nejat Pars, Nazım Tanrıkulu, Neriman Özhatay’dan aldığım kıymetli notlar, Gülnar Onay imzalı Organik Bahçe Rehberi kitabı, Larousse yayın evinden çıkan “Mon grand-père jardinait comme ça!” adlı kitap ve internetteki sonsuz vaha…

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Pınar Toprak Öztürk, Lifestyle Editörü

Bol bol pişirdik taşırdık, spor yaptık oyun oynadık, kitap okuduk, film seyrettik ama itiraf etmeliyim ki bu süreçte beni en çok kendi kendime ayırdığım zaman iyi hissettiriyor. El ayak çekilip çocuklar uykuya gittiklerinde günlük koşturmacanın içinde neleri erteledim diye şöyle bir düşündüm. Ben resim yapmayı hep çok sevdim ve uzun seneler resim dosyam benimle keyifle dolaştı. Bir süre sonra günlük rutinler ve seyahatler sebebiyle ihmal ettim, öteledim ve tekrar başlamak için yeterli vaktimin olmadığını düşümdüm. Geçtiğimiz hafta şimdi tam zamanı diyerek boyalarımı çıkardım ve tekrar başladım çizmeye. Çocuklarımın masasını boyamaya karar verdim. Kafasında çiçekleriyle, resme olan aşkıyla, yaşadığı onca acıya ve özleme inat dimdik hayatta duran, Frida Kahlo’yu çizdim. Çizdikçe kaygılarımdan uzaklaştım, ruhumu dinlendirdim ve artık evin bir köşesinde bugünlerden bana hatıra bir parça var. Bazen ihmal ettiğimiz güzellikleri size geri verir zaman. Ruhumuzun kanatlarıyla havalanmak çok kolay yeter ki hayal etmekten ve keyif aldığımız şeylerden vazgeçmeyelim.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

{771888}

Şule Kaya, Yat Editörü

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Yakın gelecekteki hayalim Güney Amerika’ya gitmek. Bu sebeple 1,5 yıl önce İspanyolca öğrenmeye başladım. Aslında Covid-19 salgını ortaya çıkmasaydı planım bir ay İspanya’da kalıp, daha rahat konuşabilir hale gelmekti. Haliyle bu planımı erteledim, şimdilik… Madem salgın yüzünden dışarı çıkamıyorum deyip evde geçen vaktimin bir kısmını İspanyolcamı geliştirmeye ayırdım. Dışarı çıkamadığımız için hayıflanmak yerine gelecek hayalimdeki seyahatler için hazırlıklarımı şimdiden hızlandırdım. Bence bu bir fırsat ve olumlu yandan görebilmek için bakış açımızı biraz değiştirmek yeterli.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Yaprak Üner, Well-Being Editörü

Ben bir çok kişiye göre şanslı sayılan gruptayım. Ev ofis çalıştığım için alışkınım ve bu süreçte zorlanmıyorum. Hatta aile olarak bir arada olduğumuz için mutluyum diyebilirim. Uzun zamandır aklımda olan online eğitim programlarına katılmaya fırsat buluyorum. Ayrıca kendi programlarımı gözden geçirip, yenilerini yazıyorum. Sağlıklı beslenme, uyku konusunda kitaplar okuyup, yoga, meditasyon pratiklerime ayırdığım süreyi uzatıyorum. Bağışıklık sistemimizi artıracak yeni tarifler de deniyorum.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Zeynep Özar Berksu, Konular Editörü

Yaklaşık 4 yıldır şehirden uzakta izole bir hayat sürdürdüğüm için kalabalıklarla arama sosyal mesafe koymak benim için çok zor olmadı. Bu hayatı, kurucu ortağı olduğum yavaş moda markası one square meter’ı büyütmek için seçmiştim; evden ziyade kendi ritmini zaman içinde oturtmuş, keyifle işleyen bir ‘atölye hayatı’ kurmuştum kendime ve COVID-19 ile birlikte markamı nasıl ayakta tutabileceğimi düşünmek benim için bir öncelik haline geldi. Endişemi Instagram üzerinden paylaştığımda aldığım geri dönüşler öyle güzel ve umut vericiydi ki atölyede geçirdiğim vakitte neredeyse hiç azalma olmadı. one square meter çatısı altında tasarlamaya ve üretmeye devam edebilme gücünü, kurulan ilişkilerin gerçekliğinden almak son derece kıymetli. Bu izolasyon süreci bana bunu çok hoş bir şekilde gösterdi.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Başak Güsar, Lifestyle Editörü

Her sabah yaş maması için sabırsızlıktan miyavlayarak beni uyandıran kedim ile birlikte mutfağa giderek başlıyorum. Ona mama verdikten sonra kahvemi demlemeye başlıyorum. Sabah evden 7’de çıkmak zorunda olsam bile kahve demleme benim için çok keyifli bir ritüel haline gelmişti. Corona sürecinde ise üçüncü nesil kahve demleme yöntemleri konusunda kendimi oldukça geliştirdim ve evde yapılabilecek en lezzetli filtre kahveyi artık neredeyse her gün aynı lezzette tutturabiliyorum. Tüm gün Zoom toplantılarıyla ve OGGUSTO ile geçiyor, sonrasında ise genelde Podcast dinleyerek yemek yapıyorum. 90’ların sonunda yayınlanmaya başlamış olan Six Feet Under ve Sopranos gibi kült HBO dizilerini izlemek için vakit bulamıyordum, kendimi çok kaptırdığım için akşamları ve haftasonlarımın çoğunda göz kırpmadan dizi izliyorum. Motive olduğum günlerde ise evde spor yapmaya çalışıyorum, en eğlendiğim Leslie ile yürüyüşler.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

{772112}

Cemre Bosnalı, Yazı İşleri Yöneticisi

Ben bu sıralar online Reiki eğitimine başladım. Özellikle hafta sonları, bu eğitimi yapıp sonrasında pratik yapmak ile geçiyor. Bunun yanı sıra kendime bir hedef koydum; günlük yoga pratiğimin sonrasında, mutlaka 15-20 dakika bana zor gelen yoga pozlarını çalışıyorum.

Bunun haricinde kitaplığımda uzun süredir okunmayı bekleyen kitapları okuyup, izleme listemde olan film ve dizileri izliyorum. Son okuduğum kitap, Matt Haig’in Zamanı Durdurmanın Yolları. Kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ederim, insanı içinde bulunduğu zamandan çıkarıp bambaşka bir yere sürüklüyor.

Bu süreçte hem fiziksel sağlığıma hem de cilt sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum. Örneğin Ayurveda’nın bazı prensiplerini hayatıma dahil etmeye başladım. Cildim için ise mutfağa girip doğal maske ve peelingler hazırlıyorum.

Kısaca evde olduğum bu günlerde yapmayı en sevdiğim şey, bütünsel sağlığıma dikkat ederek yaşamak…

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Zeynep Ülgen, Proje Yöneticisi

Evde kaldığımız bu dönem aslında bana iyi geldi diyebilirim. Her hafta yapılacak bin tane iş, gidilecek tonlarca yer, akşamları arkadaşlarımla buluşma derken yapmak istediğim çoğu şeye vakit bulamıyordum. İzlemek istediğim film ve dizilerin, okumak istediğim kitapların listesi artık gözümü korkutmaya başlamıştı. Bu dönemi sanki zorunluluktan değil, bilerek evde kendime ayırmışım gibi düşünmeye çalışıyorum. Dijital bir iş yaptığım için açıkçası her gün şükrediyorum. Çünkü işlerimiz aynı seyrinde, hatta kendimize yeni şeyler katarak devam ediyor. Tabi sürekli evde olduğumuzdan mesai kavramı pek kalmasa da zaten çalışmayı sevdiğim için pek sorunum yok. İzleyemediğim dizi veya filmleri bitiriyorum, karantina başladığından beri 3. kitabıma başladım, çok sevdiğim şeylerden biri puzzle yapmak ve bir türlü sağlam kafayla başına oturamıyorum. 3. Puzzle’ıma da çok yeni başladım. İş ve sosyal hayat yoğunluğundan yapmak istediğim araştırmalar, katılmak istediğim online kurslar vardı. Bazen bir şeyleri daha iyi anlamak veya kurcalamak için bir durup iyice derinlemesine çalışmak gerek. Şu anda hafta içi akşamları veya hafta sonumu tüm bunlara göre organize ediyorum. Bir de hem iş hem de özel hayatımdaki herkes bilir, ben mutfakta çok kötüyümdür. Şimdi hafta sonları mutfağa girip kendimce bir şeyler yapıyorum ve bundan da zevk almaya başladım. Bu karantina dönemi bence hepimizi en çok da doğayı dinlendirdiğini düşünüyorum. Ben kendi adıma bu dönemi kendime bir şeyler katarak geçirdiğime inanıyorum.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

Elif Özşahin, Stajyer Editör

Bu dönem aslında biraz kendime yönelmeme yardımcı oldu diyebilirim. Kontrolü benim elimde olmayan olayları akışına bırakmaya ve enerjimi harcamamaya çalışıyorum. Aslında çok uzun bir zamandır günlük hayatımda ertelediğim veya zamanımın olmadığını düşündüğüm şeylere başka bir gözle bakmaya başlamıştım. Zamanım yok, uğraşamam dediğim şeyleri üşenmeden ve zaman yaratarak yapıyordum. Evde geçirdiğimiz bu dönemde dengemin şaşmaması için hem günlük yapmam gerekenleri yapıyorum, hem de biraz aylaklık… Son 5 senedir Hollanda’da yaşadığım için uzun zamandır ailemle hiç bu kadar zaman geçirmemiştim doğrusu. Puzzle yapmak, film izlemek, ve yemek yapmak keyifli aktivitelerimizin arasında. Son zamanlarda daha çok araştırma yaptığımı, online kurslara katıldığımı, kitap okuduğumu, yeni müzikler keşfettiğimi ve Podcast dinlediğimi fark ettim. Buna ek olarak, bedenimi, zihnimi ve ruhumu dinlendirmek için haftada 1-2 kere online pilates derslerime Zoom üzerinden katılıyorum ve Nike Training Uygulaması ile haftada 4 kere evde sporumu yapıyorum. Sanırım beni en çok heyecanlandıran ise uzun zamandır başlamak isteyipte başlayamadığım Friends dizisine başlama fırsatı oldu.

OGGUSTO Editörlerinin Favori Ev Aktiviteleri

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları