Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Mayıs 2022

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Nisan 2022

Çocuklar baharın keyfini Mayıs 2022 Çocuk Etkinlikleri listesi ile yaşayacak…

Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek aslında göründüğü kadar zor değil; bazen bir oyun kurarak bazen de mutfakta birlikte bir kek yaparak aslında bunu ortaya çıkarabilmek mümkün. Çok basitmiş gibi gözükse de önemli olan anda kalıp zamanı en etkin şekilde değerlendirebilmeyi başarmak da. Bazen yaratıcılığını öne çıkaracak bir atölye ya da severek izleyeceği, ilham alacağı bir tiyatro ya da yeni dünyalar keşfedeceği bir gezi; çocukların ufkunu açmaya yardımcı olabilir. Günlük koşuşturma sırasında ebeveynler çoğu zaman yeterli enerji ya da vakti çocuklarına gönüllerince ayıramamaktan şikayetçi, aslında teknolojinin de yardımı ile çevrim içi alternatiflerle çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru aktiviteyi bulmak artık çok kolay. İster fiziksel ister çevrim içi olsun birçok tiyatro, etkinlik, atölye ve gezi tam da çocukların seveceği, ilgi duyacağı biçimde hazırlanıyor.

Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarına göre siz de onu sanat, kültür, eğlence, gezi ve bilgi ile besleyebilirsiniz. Birçok alternatif çocukların hayal dünyasını geliştirmek için farklı kanallardan size ulaşmayı bekliyor.

Plan yapmadan önce; baharın gelişini ve güzel havaların keyfini çocuğunuzla doyasıya çıkarmak için OGGUSTO olarak derlediğimiz Mayıs 2022 Çocuk Etkinlikleri istemize göz atmanızı öneririz, çocuğunuzdaki değişim ve mutluluğu siz de fark edeceksiniz…

Tiyatrollyria Diyarının Aslanları

William Shakespeare’in Onikinci Gece adlı oyunundan uyarlama llyria Diyarının Aslanları çocuk tiyatro severler ile buluşuyor. Hakimiyetin hayvanlarda olduğu bir dünyada Illyria adında bir ülke varmış.

İkiz aslan kardeşler, gösterişli tavus kuşu lordlar, hüzünlü ceylan leydiler, yaban domuzu şövalyeler, dans eden dodo kuşları, sırtlan hizmetçiler ve korsan maymunların olduğu bu renkli dünyada eğlence olduğu kadar karmaşa da hüküm sürermiş.

Macera dolu oyun çocukları büyülü bir dünyaya davet ediyor. 6 yaş ve üzeri çocuklara uygun olan oyun 60 dakika.

Yer: Cevahir Sahne

Tarih: 7 Mayıs 2022

Saat: 13:00 ve 15:00

Bilet: Biletix

TiyatroPezzettino

Atta Festival'in yazar Leo Lionni’nin “Pezzettino” kitabından aynı adla uyarladığı yeni çocuk oyunu çocuklarla buluşuyor.

O, herkesin kocaman olduğu ve cesaret isteyen, harika işlerin yapıldığı bir dünyada yaşar. Küçüktür, bir “parçacıktır” yalnızca. “Herhalde bir başkasının parçasıyım, bir başkasına ait olmalıyım” diye düşünür ve bir gün, kime ait olduğunu öğrenmek için yola düşer. Küçük bir çocuğun, büyük insanların dünyasındaki bütün özlemlerini derinden kavrayan bir öykü, tiyatro oyununa dönüşüyor.

Ali Eyidoğan’ın uyarlayıp yönettiği 45 dakikalık oyun 3 yaş ve üzeri tüm çocuk ve aileleri için uygun.

Yer: Fişekhane İkinci Sahne

Tarih: 7 Mayıs 2022

Saat: 15:00

Bilet: Biletix

TiyatroBully Bully

Yürümeye yeni başlayan bir çocuk ile ortalama bir dünya liderinin ortak noktası nedir? Liderler de süpermarket koridorlarında çocuklar gibi sürüklenir mi? Ya da istediklerini alana kadar çığlık atarlar mı? Bir hayalperest konuşur ve yetişkin bir adam bir sürü şey saçmalayarak gevezelik eder. Yeterince yakından baktığınızda aradaki farkı pek göremezsiniz. Sadece birinin söyleme hakkı vardır ve diğeri söyleneni yapmak zorundadır.

Bully Bully'de iki dünya lideri sahipsiz topraklarda buluştuklarında kültür çatışması yaşarlar. Huzursuz bir karşılaşma yaşayan iki güçlü ama çocuksu yetişkin, yavaş yavaş birbirlerine alışırlar. Bully Bully, iki oyuncunun, birçok şarkı, komik atışmalar, gürültülü patırtılı ifadelerle iletişim kurduğu ve sonunda dost oldukları bir oyundur.

Bully Bully; yönetmen René Geerlings'in dünya çapında binlerce küçük çocuğu ve ebeveyni heyecanlandıran “Tavşan Aranıyor”, “Aaipet” ve “Pak’m” oyunlarından sonra merakla beklenen yeni performansı. 3 yaş ve üzeri tüm çocuklara uygun olan oyun 40 dakika.

Yer: Fişekhane İkinci Sahne

Tarih: 7 Mayıs 2022

Saat: 13:00

Bilet: Biletix

KonserBarış Ormanı

"Bir zamanlar barış içinde yaşayan 'Barış Ormanı' sakinlerinin eski huzuru yoktur. Herkes kendi hırslarına yenik düşmüş, barış yerini düşmanlığa bırakmıştır. Aslan Kral ve arkadaşları bu konudaki düşüncelerini paylaşırken, ormanda başka gelişmeler olur."

Doğa sevgisi, birlik, beraberlik ve sanayileşmenin getirdiği olumsuz sonuçları ele alan oyun, eğlenceli bir dille işlenmiştir.

Çocuklara çevrenin, doğanın korunmasına yönelik bir farkındalık sağlayan "Barış Ormanı", müzikleri ve renkli sahneleme teknikleriyle minik seyirciler kadar yetişkinlerin de ilgisini çekecek.

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Tarih: 8 Mayıs 2022

Saat: 11:20

Bilet: CRR Konser

TiyatroCharlie’nin Çikolata Fabrikasında

Dünyanın en ünlü çikolatacısı olan Willy Wonka, 5 altın bileti bulan 5 çocuğa daha önce kimsenin görmediği fabrikasını gezdirmeye karar verir. Bu fabrikada düzenlediği yarışmada birinci olan çocuğa da kimsenin bilmediği bir büyük ödül vardır. Diğer çocuklar altın bileti bulmak için farklı yollar denerken Charlie tamamen şans eseri bileti bulur ve macera başlar.

Çocuklar, bu eğlenceli oyunda beş farklı çocuğun yarışmadaki süreçlerine, büyükbabanın Charlie’ye duyduğu sevgisine ve Willy Wonka’nın muzip danslarına şahit oluyor.

Yer: Mall of İstanbul MOİ Sahne

Tarih: 14 Mayıs 2022

Saat: 13:00 ve 15:00

Bilet: Biletix

KonserGeveze Piyanist Bach’ın Bilmecesi

Emir Gamsız’ın New York’ta geliştirdiği ve dünyanın en büyük sanat komplekslerinden Lincoln Center’da konser serisine dönüşen “Geveze Piyanist” karakteri CRR Konser Salonu’nda izleyici ile buluşuyor. New York’ta Oscar’lı yönetmen Mike Nichols dahil birçok ustayla çalışan oyuncu, yönetmen ve yazar Ege Maltepe ile Emir Gamsız’ın birlikte hazırladıkları yeni eserde iki müziksever, Geveze Piyanist’in farklı ülkelere serpiştirdiği bilmecelerin peşinde bir maceraya çıkıyor.

Gamsız ve Maltepe’nin yarattığı Teatral-Konser formundaki bu eser, J. S. Bach’ın müziği ile örülü, Mimar Sinan’dan, Harizmi’ye, Fibonacci’den İbn Haldun’a matematik, müzik, mimari ve felsefenin en ilginç ve eğlenceli sırlarıyla bezenen bir hikâye anlatıyor. Birkaç dilde oyunculuk yapabilen nadir yeteneklerden biri olan Ege Maltepe ve Ali Pınar’ın canlandırdığı karakterler, 50’den fazla çocuk kitabı olan ve Geveze Piyanist’i çizgi film kahramanına dönüştüren çizer Nalan Alaca’nın hazırladığı animasyonlar ve Geveze Piyanist’ten canlı dinlenecek Bach’ın eşsiz eserleri, çocukları ve aileleri bilmecelerle dolu, maceralı bir yolculuğa davet ediyor.

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Tarih: 15 Mayıs 2022

Saat: 11:30

Bilet: Biletix

KonserEzo Sunal İle “Lalala” Çocuk Konseri

Ezo Sunal'ın proje önderliğinde 2-8 yaş grubuna yönelik hazırlanan Lalala Konseri'nde çocuklar ve aileleri, birbirinden eğlenceli şarkıları birlikte söylemenin keyfine ortak olacaklar. İnteraktif konserde çocuklar, eğlenceli oyunlar ve şarkılara eşlik ederek unutulmaz anlar yaşayacaklar.

Yer: Watergarden Performans Merkezi – Duru Tiyatro

Tarih: 15 Mayıs 2022

Saat: 13:00

Bilet: Biletix

TiyatroBir Don Kişot Macerası

Doğayı ve insanları seven Kahraman Şövalye Don Kişot'un gönüllü olarak koruduğu, herkesin mutlu ve kardeşçe yaşadığı, Yeşil vadi adında masal gibi bir orman vardı. Yeşil vadi ormanın en güzel yanı herkesin kurallara uyduğu tertemiz bir orman olmasıydı. Fakat birden kötü kalpli poşet cadının ortaya çıkmasıyla güzelim yeşil vadi de büyük bir çevre kirliliği meydana gelmişti.

Don Kişot hariç ormanda olan herkes korkuyla yaşamaya başlamıştı. Kahraman olarak gördükleri Don Kişot'tan poşet cadıyı yakalamasını istiyorlardı. Fakat Don Kişot da aslında cesur bir kahraman değil korkak bir şövalyeydi. Cadı'yı yakalamak isteyen bir diğer  kahramanımız Bekçi Şakir ile Don Kişotun’un yolları ormanda kesişir. Güçlerini birleştirip cadıya karşı yeni planlar hazırlarlar. Birlikte el ele vererek zor da olsa poşet cadıyı yakalayıp kirliliğin sadece ormanı değil her yere yayılabilir bir şey olduğunu ve hayatımızda temizliğin ne kadar önemli bir şey olduğunu anlatırlar.

Yer: Bahçelievler Kültür Merkezi

Tarih: 21 Mayıs 2022

Saat: 13:00

Bilet: Biletix

KonserFonikler Köyü “Çocuklar ve Büyükler İçin Senfonik Masal” 

Sadece çalgı çalanların yaşadığı bir hayali köy: Fonikler Köyü. Orkestrada görebileceğiniz tüm enstrümanları bu köyde de görebilirsiniz. Keman, flüt, kontrbas, trombon... Herkesin müzik yaparak vaktini geçirdiği şirin bir köy. Tolga Taviş’in beste ve orkestra şefliğindeki etkinlik tüm müziksever çocukları bekliyor.

Yer: CRR Konser Salonu

Tarih: 22 Mayıs 2022

Saat: 11:30

Bilet: Biletix

TiyatroPapagenolar

DenizBank Çocuk Operası’nın sevilen prodüksiyonu Papagenolar, Tan Sağtürk Akademi dansçılarının maceraya katılmasıyla Zorlu PSM’de çocuklarla buluşuyor.

W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanan Papagenolar, çocukların doğa ve insan sevgisini, müzik, dansla doyasıya yaşamaları, operanın en eğlenceli halinin tadını çıkarmaları için, Caner Akın’ın rejisörlüğünde ve orkestra şefi Umut Kosman’ın yönetiminde, Symphonista Oda Orkestrası eşliğinde Duende yapımıyla sahneleniyor.  

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 7 Mayıs 2022

Saat: 13:00

Bilet: Passo

TiyatroPeter Pan ve Varolmayan Ülke

Akbank Çocuk Tiyatrosu 50. yılına özel Zorlu PSM iş birliğiyle Peter Pan ve Varolmayan tiyatro severler için perdelerini aralıyor.

Metin ve söz yazarlığını Mehmet Ergen’in üstlendiği müzikalin müziklerini Tuluğ Tırpan bestelerken koreografisini Beyhan Murphy üstleniyor.

Wendy her akşam kardeşlerine masallar anlatıp yataklarına yatırır. Ancak bu gece, farklı bir gecedir. Masalların büyümeyen çocuğu Peter Pan, koruyucu perisi Tinkerbell ile çıkagelir. Kahramanlarımız, peri tozunun da yardımıyla Varolmayan Ülke adında bir adaya yolculuğa çıkar. Adada korsanlar ve deniz kızlarıyla yaşadıkları maceralar, Kayıp Çocukların yaşamını değiştirecektir.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 8 – 15 – 21 Mayıs 2022

Saat: 15:00

Bilet: Biletinial

AtölyeUkulele Atölyesi

Çocuklar bu atölyede temel akorlar ve parmak kombinasyonlarını öğrenerek o atölye için belirlenen şarkıyı hem çalıp hem de söylemeyi öğreniyor. Eda Kocatürk eğitmenliğinde 5-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye aynı zamanda “Her Mama Bir Nota” grubunun sosyal sorumluluk projesi.

Yer: AKM Çocuk Sanat Merkezi / Atölye

Tarih: 14 Mayıs 2022

Saat: 14:30 ve 15:30

Bilet: AKM 

TiyatroPeluş Amca’nın Oyuncak Makinesi

Çocuklar tarafından bir kenara atılmış, artık oynanmayan oyuncakları izin almadan alarak yeniden üreten bir makineye sahip olan Peluş Amca, yalnızca bir oyuncağı olan Boncuk’un oyuncağını asla bırakmaması ile bir çıkmaza düşer. Boncuk’un kardeşi Minik ve Peluş amcanın yardımcısı Dedektif Kocaman’ın planları ile bu çıkmazın çözümü sevgi ve paylaşma ile çözülecektir.

Yer: Barış Manço Kültür Merkezi

Tarih: 15 Mayıs 2022

Saat: 13:00 ve 15:00

Bilet: Biletix

Atölye: Kır Yapıştır

6 – 9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu atölye, katılımcıları OyunBu başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla buluntu nesneler üzerine düşünmeye ve kır-yapıştır tekniğiyle hayali figürler üretmeye çağırıyor. Volkan Aslan’ın Pazar: Kırılacak Eşya (2013) başlıklı eserini oluşturan, sanatçının kırık parçaları birleştirerek ürettiği biblo koleksiyonunu keşfeden çocuklar, ardından buluntu nesneleri kırıp yapıştırarak onlara yeni görünümler kazandıracak ve kendi özgün karakterlerini tasarlayacaklar.

Yer: Arter

Tarih: 21 Mayıs 2022

Saat: 11:00

Bilet: Arter

Tiyatro: Seksen Günde Dünya Turu

Phileas Fogg dünya turunu tamamlayan kişinin çok önemli bir bilgi öğreneceğini bilir. Bir gün bu bilgiyi öğrenmek için uşağı Passeportaut ile dünya turuna çıkar. Yolculuk sırasında tren yolculuklarından gemi seferlerine, vahşi hayvanlardan vahşi insanlara ve hatta sirke bile dahil olan Fogg ve Passeportaut büyük bir maceraya atılır. Bu serüvende dostluğu, sevgiyi, birlikte olmayı, başarmak için mücadele etmeyi ve birçok kazanımlar elde ederler.

Jules Verne’in ölümsüz eseri tiyatro sever çocukları eşsiz bir maceraya davet ediyor.

Yer: Kozzy Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi

Tarih: 22 Mayıs 2022

Saat: 13:00

Bilet: Biletinial

Müzikal: Annie

Broadway’in en çok bilinen müzikallerinden olan Annie, Amerika, İngiltere, Avustralya başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki onlarca ülkede, binlerce kez sahnelenmiş ve ödüller almış bir başyapıt.

Yetimhaneye bırakılmış, anne ve babasını arayan, kalbi özlemle dolu olan Annie için bir umut doğar. Karşılaştığı durumlar beklediği gibi gitmese de Annie’nin iyimser duruşu ona çok farklı kapıları aralar.

Filmlere de konu olan Annie, bu kez izleyicisi ile Zorlu PSM’de buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 26 Mayıs 2022

Saat: 14:00 ve 20:30

Bilet: Biletinial

Müzikal: BabyConcerts, “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk”

BabyConcerts, “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk” programıyla Anadolu Yakası’nın çocuklar için tasarlanmış özel sahnelerinden olan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde!

Türkiye’de ilk ve tek olan 0+ konseptiyle, 3 aylık ya da 3 yaşında fark etmeksizin tüm bebek ve çocuklar, aileleriyle klasik müzik dinleme ve bir balerin ile hikaye anlatıcısı eşliğinde müzikal bir yolculuğa çıkma şansı buluyor.

Amerika’dan başlayan müzik yolculuğu, klasik müziğin Avrupa’dan doğuşuna tanık olmamızı sağlayan ustalarla devam edecek. Minikler bu yolculukta G.Bizet, J.Brahms, J.Strauss, S.Joplin, P.I.Tchaikovsky gibi dünyaca ünlü bestecilerle tanışacak.

Yer: Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi

Tarih: 28 Mayıs 2022

Saat: 11:00

Bilet: Passo

 

OGGUSTO Çocuk Editörü Hayal Türkmen Yılmaz’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.