OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 29 Kasım - 5 Aralık

OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 29 Kasım - 5 Aralık

OGGUSTO ekibinin bu hafta listesinde neler var? Nereye gidiyor, hayallerini neler süslüyor, neyin peşine düşüyor ve haftayı şahane geçirmek için ne planlıyor?

İş dünyasında neler olduğunu takip etmekten hayatımıza keyif katan en yeni teknolojik aletleri kullanmaya, her şeye rağmen hayatta olduğumuz için mutluluk duyacağımız küçük kaçamaklardan kendimizi daha güzel hissetmemizi sağlayacak güzellik ipuçlarına, evimize şık bir dokunuş katacak önerilerden mutfağı alt üst edecek bile olsa mutlaka denemek istediğimiz tariflere kadar her şey planlarımız dahilinde. OGGUSTO’nun haftalık planlarından biri mutlaka size göre.

Müzisyen kimliği kadar farklı lezzetlerin kaşifi olarak da tanıdığımız Ayhan Sicimoğlu ile 3 Aralık günü Sahne 42’deki Latin All Stars gecesinde benzersiz bir müzik ve gastronomi deneyimi yaşayacağız.

Latin müziği denince Türkiye’nin en önde gelen perküsyon sanatçılarından biri olan Ayhan Sicimoğlu ile “hastasıyız!” dedirtecek Latin All Stars gecesi için geri sayıma başladık! 3 Aralık Cuma gecesi Sahne 42’de gerçekleşecek olan bu geceye önce 81 ilimizin en eşsiz lezzetlerini sunan gastronominin en değerli merkezlerinden Türk Lezzet Müzesi’nde gerçekleşecek olan nefis bir lezzet şöleniyle başlayacağız. Ardından da Ayhan Sicimoğlu konseri ile sınırsız müzik ve eğlencenin tadını çıkaracağız

2021’in merakla beklenen filmlerinden Wes Anderson‘ın 3 Aralık’ta vizyona girecek olan son yeni yapımı The French Dispatch için geri sayıma başlayacağız.

 

2021’de heyecanla beklediğimiz filmlerden bir yenisi daha bu hafta vizyona giriyor! Bu haftaki sinema turumuzda ise Rushmore, The Royal Tenenbaums ve The Grand Budapest Hotel gibi filmlerle gönlümüzü fetheden ‘’renkli simetri’’ ustası Wes Anderson‘ın son yeni filmi The French Dispatch var. Timothée Chalamet, Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Adrien Brody, Owen Wilson gibi birçok başarılı ismi de gördüğümüz yapım, bir dergi etrafında şekillenen bilmeceli bir cinayet öyküsünü anlatıyor. Aslında film kurgusal bir dergide geçiyor olsa da aslında ünlü yapımcının The New Yorker’a olan sevgisine dayanan bir hikayeyi konu alıyor. Filmde yer alan konular da aynı doğrultuda The New Yorker’ın yayımladığı makalelerden izlere sahip.

Tasarım, performans ve teknoloji konusunda yeni bir seviye belirleyen Braun Series 9 Pro tıraş makinesi ile mükemmel tıraş ve taşınabilirliği bir arada elde edeceğiz.

OGGUSTO centilmenleri olarak bu hafta tıraş makinelerinin amiral gemisiyle tanışıyoruz! Piyasadaki üst seviye tıraş makinelerinin çoğu normal büyüyen kısa kirli sakallarda iyi performans gösterebiliyorken, üstün Alman teknolojisi ile üretilen Braun Series 9 Pro’nun ayırım yapmaksızın tüm sakal durumlarıyla baş edebiliyor olması en başta ilgimizi çeken özelliklerinden biri. Kutu içerisinde bulunan Powercase şarj kutusuna gelince kendisi güçlü dahili Li-İon piliyle dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Mükemmel tıraş ve taşınabilirliği bir arada sunan ürünün bir nevi kablosuz kulaklık kutularıyla benzer bir amaca hizmet eden bu özellikle sağladığı şarj kapasitesi sayesinde yanımızda bu kutu varken 1,5 aylık bir seyahate bile şarj kablosu olmadan çıkabileceğiz!

Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında olan Ahmet Ümit’in; “Okuduğum, en zekice yazılmış en eğlenceli kitap diyebilirim, keşke ben yazmış olsaydım” dediği Voltaire'in Candide kitabını kütüphanemize ekleyeceğiz.

Bu haftaki keşif listemiz için polisiye romanlarının yaratıcısı Ahmet Ümit’in, hayatını değiştiren ve ilham aldığı kaynaklar radarımızda. İşte bunlardan birisi de “Okuduğum, en zekice yazılmış en eğlenceli kitap diyebilirim, keşke ben yazmış olsaydım” dediği Voltaire'in “Candide” adlı romanı. Ancak keşifler bu kitapla bitmiyor, kitapların yanı sıra filmler ve podcastler de listemizde.

1-5 Aralık tarihleri arasında sürdürülebilir bir gelecek olasılığını gözler önüne seren Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ne ücretsiz kayıt yaptırıp daha sürdürülebilir bir yaşam için festivaldeki filmlerden ilham alacağız.

Dünyamızın verdiği kırmızı alarm karşısında sürdürülebilirliğin her geçen gün çok daha önem kazandığı bu dönemde atılacak en ufak bir adım bile büyük önem taşıyor. Biz de 1-5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ve ücretsiz katılım sağlanabilen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ne katılıp, hem farkındalığımızı geliştirip hem de yaşamlarımıza dokunacak yeni şeyler öğreneceğiz. Bunun için de surdurulebiliryasam.net platformu üzerinden toplamda 20 filmin izleyiciyle buluşacağı festivale ücretsiz katılım için kayıtlarımızı yaptıracağız.

Evrenin ve doğanın işleyiş düzenini sembolize eden tasarımlarında form ve fonksiyon konseptlerini sorgulayan sanatçı Chiara de Rocchi’nin eserleri Maslak’taki atölyesinde keşfedeceğiz.

Bu hafta sanat keşfi radarımızda takılanlarda Chiara de Rocchi var! Doğanın sunduğu olağanüstü ham maddelerle üretilen Chiara de Rocchi tasarımları, ahşap ve demir gibi natürel malzemeler ile hayat buluyor. İçinde yaşadığımız gezegenin bize sunduğu doğal zenginliklerden ilham alan sanatçının tasarımları kendi içinde bütünleşirken aynı zamanda bir tezatlığı da ortaya koyuyor. “Gece olmadan gündüzü anlayamayacağımız gibi kötü olmadan da iyiliklerin değerini bilemezdik” diyen sanatçı bu iniş çıkışları, bir diğer deyişle yin ile yangı, hayatın kendisini oluşturduğuna ve tasarımlarına ilham olduğuna inanıyor. Biz de bu kontrastların yarattığı harmoniyle hayat bulan tasarımları keşfetmek için hafta içi bir gün Maslak’taki atölyesini ziyaret edeceğiz.

Haftanın Önerileri: 22 - 28 Kasım

Sıkça tükettiğimiz hayvansal gıdaların vegan alternatiflerini Metro Türkiye’nin sunduğu zengin çeşitlilikle sofralarımıza taşıyacağız.

Peynirden süte, hamburgerden mayoneze hatta kebaptan içli köfteye kadar çok severek tükettiğimiz lezzetleri bu hafta bitkisel alternatifleriyle sofralarımıza taşıyoruz! Gün içinde tükettiklerimize bakınca hayvansal gıdalar beslenme alışkanlıklarımızın üzerinde adeta hakimiyet kurmuş durumda. Ancak söz konusu bitkisel kaynaklı beslenme olunca Metro Türkiye sayesinde sofralarımızdan bu lezzetleri kaldırmak yerine, vegan alternatifleriyle değiştirmemiz yeterli olacak. 

Gucci’nin 100 yıllık tarihindeki entrika dolu moda ve aile serüvenini beyazperdeye aktaran House of Gucci filmi için geri sayıma başlayacağız.

 

Kadrosunda Lady Gaga, Jared Leto, Adam Driver, Salma Hayek ve Al Pacino gibi yıldızları barındıran House of Gucci, moda dünyasının karanlık yüzüne ışık tutuyor. Geçtiğimiz günlerde filmin Londra’da gerçekleşen prömiyerinin ardından sosyal medyanın gündemini günlerce meşgul eden House of Gucci, 24 Kasım’da izleyiciler ile buluşmak için gün sayıyor. Biz de heyecanla beklediğimiz bu filmi ilk izleyenlerden olmak için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Saat dünyasının en prestijli ödülü GPHG’de (Grand Prix d'Horlogerie de Genève) Altın İbre Ödülü kazanan Bvlgari Octo Finissimo saati yakından inceleyeceğiz.

Saat Oscarları açıklandı! Her yıl Cenevre’de düzenlenen GPHG (Grand Prix d'Horlogerie de Genève) sonuçlarına göre Elemeyi geçen 84 adet saatten 14 farklı kategoride liderler belirlendi. Bvlgari’nin sekizgen şekil ve yuvarlak hatlarını mükemmel bir şekilde birleştirdiği tasarımı olan Octo Finissimo, saat oscarlarının en büyük ödülü olan Altın İbrenin 2021’deki sahibi oldu. Titanyum kasa ve kadranı, metal bileziği estetik seçiciliği, güçlü yapısı ile birleştiriyor. Tam kurum sonrasında  60 saat güç rezervi özelliği bulunuyor. 

Her sene yeni yılı karşılamaya hazırlanırken yepyeni ve sınırlı sayıda bir koleksiyon çıkaran Jo Malone London’ın bu seneki kokularından Starlit Mandarin&Honey ile tanışacağız.

Jo Malone London’ın her sene olduğu gibi bu sene de yeni yıla özel çıkardığı sınırlı sayıdaki kokulardan biri, Starlit Mandarin&Honey. Üst notaları mandalina, ağaç kavunu ve yıldız anasonundan oluşan Starlit Mandarin&Honey’e, alt notalarındaki bal ve kumarin notaları sıcak bir dokunuş katıyor. İlhamını en karanlık gecelerde parlayan yıldızlardan alan bu koku kullananlara da yıldızlar arasında bir macera vadediyor.Biz de yılbaşı dönemi boyunca satışta olacak bu yeni kokuya yakından keşfetmek için Jo Malone London mağazalarından birini ziyaret edeceğiz.

Uluslararası düzeyde tanınmış özel konuklar eşliğinde  İtalyan mutfağının  geleneklerinin tanıtılacağı “İtalyan Mutfağı Haftası” etkinliğine katılacağım.

OGGUSTO Genel Yayın yönetmeni Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki:

22-28 Kasım tarihleri arasında online ve hibrit şekilde gerçekleştirilecek olan İtalyan Mutfağı Haftası etkinliği ile İtalya’yı tadıyoruz! Bu sene altıncısı düzenlenen ve 124 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlik gastronomi eşliğinde tarih, sanat, bilim arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yılki konusu “İtalyan mutfağı geleneği ve perspektifi: gıda sürdürülebilirliği bilinci ve desteklenmesi” olan bu nefis etkinliğin programı kapsamında “İtalyan gıda ve tarım sektörü, seçkin gıda ve şarap ürünleri ve menşei adı korunmuş ve kontrol edilen ürünler, İtalyan mutfağı ve Akdeniz diyeti’nin sağlık ve besin değerleri ve bunların yerel farklılıkları, gastronomi ve şarapçılık sektörü kapsamında yeşil ekonomi, döngüsel ekonomi ve çevre sürdürülebilirliği, gıda ısrafına karşı mücadele” gibi konular ön planda. 

Los Angeles Bağımsız film festivalinde “En İyi Film” ödülü alan, Türk yönetmen Pekin Azer ‘in 19 Kasım’da vizyona giren “Yan Etki” filmini izleme listemize alacağız.

 

Los Angeles Bağımsız Film Festivali’nde en iyi film seçilen, Montreal Bağımsız Film Festivali’nde resmî seçime giden, Seattle Film Festivali, World-Fest Uluslararası Film Festivali ve Floransa Film Festivali olmak üzere 3 farklı film festivalinde finalist olan Pekin Azer yönetmenliğindeki Yan Etki filmi bu haftaki izleme listemizde!. “Biyolojik bir silah geliştirirken Cem’in hastalığına bulunan çare, beklenmedik yan etkilerle onun hayatını alt üst eder. Özel güçlere dönüşen bu yan etkilerse karanlığı da beraberinde getirir…”

Stilimize mevsimin renkleriyle yaratıcı ve yenilikçi bir dokunuş katmak için BAQA’nın Sonbahar/Kış koleksiyonundaki özgün tasarımlarını keşfedeceğiz.

Her mevsimin bir güzelliği var ve bu mevsimin bir güzelliği de renkleri! Dökülen yaprakların kırmızı, kahverengi, haki, kiremit ve ebru renkleri ise elbette gardırobumuza da yansıyor. Bunun için biz de bu renklere bürünen maskülen ceketler, kaşe kabanlar ve rahat formlardaki elbiselerden oluşan koleksiyonuyla BAQA’nın modern sonbahar silüetlerini keşfe çıkacağız.

Otizmli bireyler yararına her yıl düzenlenen ve bu sene güçlerini Le Bedesten ile birleştiren Tohum Otizm Vakfı’nın Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek olan Yılbaşı Alışveriş Şenliği için 1-2-3 Aralık tarihlerini şimdiden ajandama not ediyorum.

OGGUSTO Kurucusu Özlem Güsar diyor ki:

Otizmli bireyler yararına her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve büyük ilgi gören alışveriş şenliği, bu yıl güçlerini Le Bedesten’le birleştiriyor. 100’ü aşkın seçkin markanın yer alacağı Tohum Otizm Vakfı x Le Bedesten Yılbaşı Alışveriş Şenliği misafirlerine takı, giyim, dekorasyon, ev tekstil ürünleri, mücevher, kozmetik, aksesuar ve antika gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Üstelik etkinlik giriş ücreti ve katılımcı firmalardan sağlanan gelirin tamamı Tohum Otizm Vakfı’nın projelerine ve eğitim bursuna ihtiyaç duyan otizmli çocuklara aktarılıyor.  Bu yıl yine birçok tanınmış marka sosyal sorumluluk bilinci ile şenlikteki yerini alırken ben de bu alışveriş festivaline katılıp sevdiklerimize hediyeler alarak Tohum Otizm Vakfı’na destekte bulunacağım. 

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiir imgesinden yola çıkılarak derlenen ve farklı dönemlere ait değişik tekniklerle yaptığı 30 eserden oluşan “Al Gözüm Seyreyle” sergisini keşfedeceğiz.

Resim sanatımızın çağdaşlaşmasında, akım ve üsluplara ulaşmasında emeği çok büyük olan ve resimleriyle ekol yaratan Bedri Rahmi Eyüboğlu bu haftaki sanat turumuzu zenginleştiriyor. Ressam, şair, akademisyen, eğitimci ve yazar kimliği ile sayısız çalışmaya imza atmış ve Türk sanatına pek çok isim kazandıran Eyüboğlu’nun şiir imgesinden yola çıkılarak derlenen sergisi ise radarımızda. Bunun için biz de Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun farklı dönemlere ait değişik tekniklerle yaptığı 30 adet işinden oluşan "Al Gözüm Seyreyle" başlıklı sergisini gezmek için Galeri Selvin'in Nişantaşı galerisinde bir sanat turuna çıkacağız.

 Haftanın Önerileri: 15 - 21 Kasım

Bu haftaki keyifli buluşmalarımız için birbirinden farklı lezzet noktaları ve çeşitli etkinlikleriyle açık havada şehrin nabzını tutan dekk’te olacağız.

Spor aktivitelerinden atölyelere, kültür sanat etkinlerinden şehrin önde gelen lezzetlerine kadar İstanbulluların eğlenceye ve sosyalleşmeye dair her türlü ihtiyacını karşılayacak olan dekk’i keşfe çıkıyoruz! Nişantaşı, Maçka ve Harbiye’nin merkezinde konumlanan bu mekan, 2.500 metrekarelik alanında haftanın her günü ve günün her saatinde sunduğu çeşitli etkinliklerle eğlenceye doyuruyor. Biz de bu haftaki buluşma noktamız olarak eşsiz manzara eşliğinde gastronomi deneyimi sunan lezzet noktalarından birini seçip keyifli bir gün geçireceğiz.

Frank Herbert’in ünlü bilim kurgu romanının yeni uyarlamasıyla yılın en merak edilen ve sabırsızlıkla beklenen “Dune:Çöl Gezegeni” filmini izleyeceğim.

 

OGGUSTO yazı işleri yöneticisi Cemre Bosnalı diyor ki;

Alejandro Jodorowsky’nın yıllarca uyarlamaya çalışıp ancak bir türlü tamamlayamadığı… Ardından David Lynch’in denediği ve kiminin çok sevdiği kimininse bir daha anmak bile istemediği… O filmi deneme sırası şimdi Blade Runner: 2049’u yaratan Denis Villeneuve’de! Frank Herbert’in ünlü bilim kurgu romanının bu yeni uyarlaması, 2021’in en beklenen vizyon süreçlerinden birini yaşadı. Başrollerinde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Jason Momoa, Oscar Isaac, Javier Bardem ve Josh Brolin gibi isimlerin yer aldığı film, çöl gezegeni Arrakis’i kontrol eden Paul Atreides’in öyküsünü anlatıyor.

Dünya Süperyat Ödülleri'ne damgasını vurarak birinci olan 56 metre boyundaki Türk süperyatı Blue II’yi keşfedeceğiz.

Her yıl Boat International dergisi tarafından verilen Dünya Süperyat Ödülleri'ne bu sene bir Türk süperyatı damgasını vurdu! Nostaljik tasarımıyla geçmişten izler taşıyan ancak bu görünümün arkasında günümüzün en gelişmiş teknolojisini barındıran güçlü ve sağlam bir süperyat olan Blue II,  aynı zamanda Turquoise Yachts'ın buzul sınıfı ilk süperyatı. Başta dünyanın en zorlu denizi olan Arktik suları keşfetme amacıyla yaratım sürecine başlanan bu tekneyi keşfetmek için sabırsızlanıyoruz.

Modadan mimariye, heykelden sinemaya kadar sanatın tüm alanlarındaki en güncel ve kapsamlı koleksiyonları içeren Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi’ni 10. yılında AKM’de ziyaret edeceğiz.

Vitali Hakko’nun sanat ve eğitimdeki vizyonundan ilham alarak kurduğu; moda, mimari, fotoğraf, resim, heykel, sinema gibi sanatın tüm başlıklarındaki en güncel ve kapsamlı koleksiyonları içeren Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, 10. yılında Atatürk Kültür Merkezi’ne taşındı. Bu kütüphane, Vakko’nun kurucusu Vitali Hakko’nun vefatının ardından, onun sanata, kitaplara ve eğitime olan ilhamıyla, ismini kuşaklar boyunca yaşatmayı hedefleyerek Cem Hakko tarafından oluşturulmuştu. Mimarisiyle ödüllü Vakko Nakkaştepe Moda Merkezi içerisinde bulunan ve 10. yaşını kutlayan kütüphane, şimdi yine bir ödüllü yapıda varlığını sürdürecek.

Cam sanatçısı ve tasarımcı Felekşan Onar'ın, ileri dönüşüm yöntemleriyle tasarlayıp ürettiği cam eserleri bir araya getiren Artakalan sergisinde ileri dönüşüm eserlerine yakından bakacağız.

Sürdürülebilir yaşam odaklı projelere kapılarını açan KTSM, Felekşan Onar'ın kurucusu olduğu Fy-shan Glass Studio'nun ileri dönüşüm yöntemleriyle tasarlayıp ürettiği kullanıma yönelik cam eserler ile heykelsi objeleri bir araya getiren Artakalan sergisine ev sahipliği yapıyor. Onar'ın imalat süreçlerinden geriye kalan cam parçaları değerlendirdiği bir dizi tasarımına yer verdiği Artakalan sergisi, atık olarak gözden çıkarılmış parçaların, en az ürüne dönüşenler kadar değerli ve biricik olduğunu ortaya koyuyor. Biz de Kasım ayı sergi takvimimizde bulunan bu sergiyle ileri dönüşüm sanat eserlerini keşfe çıkacağız.

Aramızdan ayrılışının 20. yılında, Türkiye’nin öncü çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayatını konu alan “Benim Sanatım” adlı belgeselini Youtube’da izleyeceğiz.

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden Şakirpaşa ailesinin bir üyesi olan Füreya Koral, sıra dışı yaşamı, ilham veren mücadelesi ve seramik sanatına getirdiği yenilikçi anlayışla Türk sanat tarihinin unutulmaz isimlerinden. Youtube üzerinden izleyeceğimiz belgesel, Kurtuluş Savaşı’nın çok önemli kararlarının alınışına tanıklık eden Füreya Koral’ın Atatürk’e yakın olduğu yıllardan, Paris’te başlayıp Meksika’ya kadar uzanan sanat yolculuğunun hikayesini de konu alıyor. Füreya’nın aramızdan ayrılışının 20. Yılında Kale Grubu tarafından hayata geçirilen ve Füreya’nın en kapsamlı retrospektifi olan sergi ve kitaptan hareketle hayata geçirilen belgesel çok kıymetli tanıklıklarla sanatçının hayatının bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor.

Minik kaşifler için ara tatilde İstanbul’un gizli kalmış noktalarına ve en önemli tarihi eserlerine gezi programları düzenleyen “Ailemle Geziyorum” etkinliklerinden birine kayıt yaptıracağız. 

Ailemle Geziyorum ekibi bu ara tatil için birbirinden farklı gezi programları düzenliyor. İstanbul’un gizli kalmış noktalarından en önemli tarihi eserlerine, açık havada gerçekleşecek geziler 4-12 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerine yönelik hazırlanıyor. Program listesinde; Topkapı Sarayı ve Hipodrom Medyanı’nda “Kayıp Elmas”, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde “Gizli Sembollerle Felsefe”, Süleymaniye ve Vefa’da “Mimar Sinan’ın Şifreleri”, Galata Kulesi’nde “Uçan Adam Hazarfen”, Dolmabahçe Sarayı’nda “Boğazın İncisi” ve Atatürk Arboretumu’nda ise “Doğa Benim” etkinlikleri yer alıyor.

 

Haftanın Önerileri: 8 - 14 Kasım

Lezzetli balıkları ve hoş ortamlarıyla keyifli dakikalar yaşatan İstanbul'un en iyi balıkçılarında bir günümüzü keyif günü ilan edeceğiz.

Geçirilen en güzel dakikaların ve uzun sohbetlerin adresi, şüphesiz ki balık restoranları… Restoranların kapalı olduğu dönemde eve taşıyamadığımız nadir keyif ve atmosferlerden biri de işte bu balık restoranlarında geçirilen hoş sohbet anlardı. Evde yapılanın keyfi de bir başka olsa bile, biz sevdiğimiz balık restoranlarında yapılan kalabalık buluşmaları, dost sohbetlerini ve lezzet şölenlerini çok özledik. İşte bunun için biz de keyifli bir akşam geçirmek adına, yalnızca lezzetli balıkları ve mezeleriyle değil, keyifli atmosferleriyle de ön plana çıkan İstanbul’un en iyi balıkçılarından birine rezervasyon yaptıracağız.

Kendimize yeni bir cilt bakım rutini oluşturmak için genç cilt görünümünü destekleyen yüz yogasına başlayacağız.

Genç cilt görünümü maalesef yalnızca cilt bakımıyla elde edilemiyor, bakım rutininin yanı sıra yüz yogası yapmak büyük önem taşıyor. Biz de canlı bir cilde sahip olmak için yüz yogasını bakım rutinimize dahil etmeye başlayacağız. Yaşlanma belirtilerini en aza indirmenin yanı sıra sosyal medya gıdısını eriten yüz yogası nasıl yapılır? Püf noktalarıyla birlikte yüz yogasına dair her şeyi öğrenip bakım rutinimize dahil etmek için göz çevresi, dudak, alın, gıdı gibi farklı bölgeler için yüz yogası hareketlerini öğreneceğiz.

“Dünyanın En İyi Otomobili” ünvanının sahibi Rolls-Royce’un ihtişamlı tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkacağız.

Hem günümüzde hem de bundan 100 yıl önce “Dünyanın En İyi Otomobili Hangisidir?” sorusunun yanıtı değişmedi: Rolls-Royce. Çok lüks ve pahalı otomobiller üreten Rolls-Royce, otomotiv endüstrisinin zirvesini belirliyor, hem de 1904’ten beri. Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle kurulan Rolls-Royce, önceki yüzyılın başında yaşanan otomobil çılgınlığında en iyisini hedefledi. Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce için o günlerdeki alışkanlıkların pek çoğu günümüzde de devam ediyor. İşte bizim için de şimdi biraz tarihe uzanıp “Dünyanın En İyi Otomobil Markası”nın yaptıklarını hatırlama zamanı.

Daha sağlıklı bir yaşam için kullanabileceğimiz teknolojik aletleri ve uygulamaları keşfedip, yaşam tarzımıza uygun olanları kullanmaya başlayacağız.

Kimi zaman iş kimi zaman özel hayattaki stresli durumlar fiziksel ve ruhsal sağlığımız olumsuz yönde etkileyebiliyor. Teknoloji ise elbette bu konulara da çözüm sunuyor. Daha sağlıklı beslenme, kendimizi zararlı dış etkenlerden koruma, konforlu zaman geçirme ve diğer pek çok ihtiyaç için teknoloji tüm nimetlerini seferber etmiş durumda! Robot yastıktan gürültü önleyici kulaklığa, akıllı ampulden mobil sağlık uygulamalarına kadar pek çok inovatif teknolojiyi daha konforlu ve sağlıklı bir hayat için yaşam rutinimize adapte edeceğiz.

Giyim kuşamından duruşuna, tavırlarından konuşmasına, her hareketiyle birer centilmen olan efsanevi karakterlerin unutulmaz filmlerini izleme listemize alacağız.

“Tekrar çal Sam.” repliği ile akıllarımıza kazınan Casablanca filminin yıldızı Rick Blaine, siyah beyaz yılların en centilmen isimlerinden.  Baba filminde Don Corleone rolüyle Marlon Brando izlediğimiz gelmiş geçmiş en ikonik karakterlerden. Tüm değerlerini aile kavramı üzerine kuran Don Corleone, en centilmen mafya babalarından biri olarak tanınıyor. Unutulmaz tango sahnesi ile hatırladığımız Scent of A Women filminde ise hem Al Pacino’nun hem de canlandırdığı Frank Slate karakterinin centilmenliği sıklıkla kendini gösteriyor. Bunlar gibi ikonikleşmiş 10 filmle en centilmen 10 karakteri, bu haftaki film maratonumuzla yakından tanıyacağız.

İstanbul’un Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’ndaki en güzel yürüyüş alanlarında açık havanın keyfini çıkaracağız.

İster yürüyüş, ister koşu, ister sevdiklerimizle verilecek kısa bir mola olsun; bu hafta buluşma noktalarımız İstanbul’un en güzel yürüyüş alanları. Adeta şehrin nefes alan ciğerleri görevi gören bu yeşili bol tabiat alanları arasında ise Polonezköy Tabiat Parkı’ndan Atatürk Arboretumu’na kadar 12 farklı nokta var.

Sezonu çellist István Várdai ve İstanbul Ensemble ile açan İş Sanat etkinliklerine katılacağız.

İş Sanat, orkestra şefi Rengim Gökmen yönetimindeki İstanbul Ensemble ve dünyaca ünlü çellist István Várdai ile 12 Kasım’da Maximum Uniq Hall’da sezon açılışını yapmaya hazırlanıyor. Klasik müzikten caza, Türk Halk Müziğinden şiir ve hikâye dinletilerine geniş yelpazede hazırladığı programını seyircisine sunmaya hazırlanan İş Sanat, hibrit olarak planladığı 22. sezonuna 12 Kasım Cuma akşamı Maximum Uniq Hall’da gerçekleştireceği açılış konseri ile başlayacak. Açılış konserinin kaydı ise 17 Kasım saat 20.30’da İş Sanat Youtube kanalından erişilebilir olacak. Yedi ay boyunca devam etmesi planlanan kültür-sanat sezonunda İş Sanat, biletli etkinliklerin yanı sıra çevrim içi yayınlarını da YouTube kanalından sürdürmeyi hedefliyor. Biz de bu haftaki etkinlik takvimimize İş Sanat yeni sezon açılışıyla renk katacağız.

Haftanın Önerileri: 1 - 7 Kasım

Erken yılbaşı kutlaması için Saffet Emre Tonguç’un Eceabat’ta Yılbaşı Partisi ve Troya Gezisi’ne rezervasyonumu şimdiden yaptıracağım.


OGGUSTO Kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

2021’in son demlerini yaşarken sıra geldi erken yılbaşı kutlamalarını programlamaya! Yılın en keyifli zamanları olan bu dönemde benim rotalarımdan biri de huzurlu ve yemyeşil doğasıyla Eceabat. Böylesine büyüleyici güzellikteki bir destinasyonu benim için daha keyifli hale getiren ise Saffet Emre Tonguç eşliğinde düzenlenen Bengodi Otel’deki yılbaşı partisi ile Troya Gezisi. 17-18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan bu keyifli seyahatin tadını çıkarmak için ben de rezervasyonumu şimdiden yaptıracağım.

Daha parlak saçlara kavuşmak için kullanabileceğiniz bakım yağlarını saç bakım rutinimize ekleyeceğiz.

Güneş, rüzgâr ve hava kirliliği derken dış etkenler ve saç şekillendiricilerin ısısına maruz kalmak çeşitli saç problemlerine sebep oluyor. Yalnızca görünümü değil, zaman içerisinde yıpranıyor, kırılıyor, nemini kaybederek mat ve cansız bir yapıya sahip oluyor. Bu noktada devreye saç bakım yağları giriyor. Zengin içerikleriyle saçımıza ihtiyacı olan bakımı sunan bu yağlarla sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmak mümkün! Bunun için biz de ihtiyaçlarımıza en iyi karşılık veren, bakım rutinimize ekleyebileceğimiz en iyi saç yağlarını keşfedeceğiz.

1984 hiç bu kadar 2021 olmamıştı! 80’li yılların eğlence özgürlüğünü yakalayarak, en göz alıcı ilk Swatch saatlerini yeniden yorumlayan Swatch 1984 Reloaded koleksiyonunu keşfedeceğim.


OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Swatch’un biyo-yenilikçi hikâyesinin en yeni bölümünde unutulmayan 1984 yılı var! Yani ikonik tasarımlar ve öncü kişilerin hayatımızı etkilediği zamanlar… Prince’in Purple Rain’i, Madonna’nın Like a Virgin’ı ve Tetris oyununun çıktığı o yıl, siz de hatırladınız mı? Aynı yıl Swatch da Frankfurt’ta sergilediği 13 ton ağırlığında, 162 metre uzunluğundaki dev saati ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Şimdi 1984 Reloaded koleksiyonu ile bu köklerden ilham alan marka, özgün ve en çok beğenilen 1984 Swatch tasarımlarını BIOCERAMIC ile birleştiriyor. Ben de bu benzersiz birleşimle çizilmelere karşı dayanıklı, sağlam ve ipeksi bir dokunuş sunan koleksiyonu yakından inceleyeceğim.

Menüsünü vegan tatlarla genişleten Starbucks’ın yeni bitkisel lezzetlerini deneyeceğiz.

Yiyecek menüsünü bitkisel beslenmeyi tercih edenleri de mutlu edecek lezzetlerle genişleten Starbucks’ın 3 yeni lezzeti radarımızda! Vegan tüketimine uygun olarak hazırlanan yeni menüde: Kare ciabatta sandviç ekmeği içerisinde vegan peynirli, soslu vegan şinitzel’den oluşan Çıtır Pane Ciabatta, dikdörtgen ciabatta sandviç ekmeği içerisinde soslu vegan mini köftelerin yer aldığı Mini Sebze Köfte Ciabatta ve Kare foccacia sandviç ekmeği içerisinde 3 çeşit vegan peynir’den oluşan 3 Lezzetli Focaccia bulunuyor. Hayvansal gıdalara alternatif olarak bezelye proteini bazlı ürünler kullanılarak hazırlanan bu yeni tatların bulunduğu seçili mağazalar bizim de bu hafta buluşma noktalarımızdan biri olacak.

“Keşke bir kere sohbet edebilseydim” dediğimiz Metin Akpınar ile bir araya gelmemizi mümkün kılan “Metin Akpınar ile Muhabbet” programına katılacağız.

Kasım ayı etkinlik takvimimize keyifli bir başlangıç yapıyoruz! “Keşke bir kere sohbet edebilseydim” cümlesi bizim de Metin Akpınar denince en çok kurduğumuz cümlelerden biri… Ancak artık bir “keşke” olmak olmaktan çıkıp gerçek oluyor! 2 Kasım tarihinde yeniden seyircisiyle buluşacak olan Metin Akpınar anlatacak, biz dinleyeceğiz. Bazen de biz soracağız, o cevaplayacak. Belki geçmişin tatlı anıları arasında dolaşacak, belki gelecekten konuşacağız. Sonra da “Dün akşam neredeydin?” diye soranlara gururla söyleyeceğiz: “Metin Akpınar ile sohbet muhabbette!”.

Yorgunluk, kafa karışıklığı, unutkanlık, zayıf hafıza ve konsantrasyon güçlüğü olarak dile getirdiğimiz beyin sisi hakkında her şeyi öğrenip sona erdirmenin yollarını uygulayacağız.

Aşırı çalışma, uyku eksikliği, stres ve bilgisayarda çok fazla zaman harcamaktan kaynaklanabilen “Beyin sisi nedir?” yakından tanıyoruz! Bunun için de beyin sağlığını, zindeliğini ve optimum işleyişini sürdürmek, insan yaşamının birçok karmaşık faaliyetini en gelişmiş haliyle gerçekleştirmeye devam edebilmek için bilmemiz gereken her şeyi öğrenip yaşam tarzımıza adapte edeceğiz.

Haftanın Önerileri: 25 - 31 Ekim

Sanatseverlerle yeniden buluşmak için gün sayan AKM’nin açılışa özel dünyanın en iyi orkestralarından Londra Filarmoni Orkestrası ile gerçekleşecek olan konserine biletimizi alacağız.

1978 – 2008 yılları arasında tam 30 sene boyunca kesintisiz şekilde hizmet veren, Cumhuriyet tarihinin ilk opera binası olan Atatürk Kültür Merkezi 13 yıl aradan sonra kapılarını yeniden açmak için gün sayıyor! Açılış haftasına özel olarak 31 Ekim'de dünyanın en iyi orkestralarından olan Londra Filarmoni Orkestrası'nı ve 2 Kasım'da da yaşayan en büyük caz müzisyenlerinden biri olan Grammy ödüllü ünlü trompet sanatçısı Chris Botti'yi ağırlayacak olan AKM, bir hafta boyunca sanatseverlere dolu dolu bir program sunmaya hazırlanıyor. Biz de bu konserler için şimdiden biletlerimizi alacağız.

C vitamininden 62 kat daha etkili Viniferine içeriğiyle tüm leke tipleri üzerinde etkili olan ve aydınlık görünüm sunan Caudalie Vinoperfect serisini bakım rutinime ekleyeceğim. 

OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Yazın bolca haşır neşir olduğumuz güneş, yüzünü sonbahara çevirse de lekelere davetiye çıkaran etkisinden hiçbir şey kaybetmiyor… Benim de mevsim geçişlerinde farklı problemlerle karşılaştığım cildim için bakım rutinimde farklı etkilere sahip ürünler yerini almaya başladı. Bunun için Caudalie’nin leke bakımında kültleşmiş ürünü Vinoperfect serumu fotosensitif olmayan; yani cildi güneş ışınlarına karşı aşırı duyarlı hale getirmeyen içeriğiyle bu dönemde hassas ve lekelenmeye meyilli cildim için tam bir kurtarıcı. Vinoperfect leke karşıtı ve ışıltı verici serumu en hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri ve leke türleri üzerinde bu kadar etkili yapan şey ise içeriğinde bulunan C vitamininden 62 kat daha etkili “Viniferine”. Patenti Caudalie tarafından alınan bu içerik, koyu lekelerin görünümünü azaltırken yeni leke oluşumunu önlemeye de yardımcı olup, cilt tonunu eşitliyor ve cilde aydınlık bir görünüm kazandırıyor. Kullananlardan tam puan alan serumun gücünü arttırmak içinse bakım rutinimi serinin geri kalan üyeleri; yani esansı ve gece bakım kremi tamamlıyor.

Ardımızda iz bırakan büyüleyici kokuları ve yarattıkları çekici etkiyle erkek bakımının vazgeçilmezi olan en yeni ve en çekici erkek parfümlerini keşfe çıkacağız.

Kokuların hafızası olduğu inkar edilebilir mi? Sadece anlık bir etkiyle değil, daima kendini hatırlatan kokularla an’ı ve anıları güçlü kılacağız. Bunun için de 2021’in en yenileri listesinde yer alan erkek parfümlerinden ardımızda iz bırakan kokuları keşfedeceğiz. 

Sesini filmlerden tanıdığımız seslendirme sanatçısı Levent Dönmez’in bizleri şiirlerin ve öykülerin dünyasına alıp götüren Youtube kanalıyla edebiyata farklı bir yorumla karışacağız.

 

Filmlerde duyduğumuz o sesin sahibiyle bu sefer de edebiyata karışıyoruz! Oyuncu, Seslendirme Sanatçısı, Spiker ve Diksiyon Öğretmeni Levent Dönmez, alıp başımızı başka dünyalara gitmek istediğimizde Youtube kanalı kadar uzağımızda. Hayata başka açılardan bakan insanların; şiirlerin, öykülerin, edebiyatın içinden insanların dünyalarına bir çırpıda alıp götürüyor. Biz de edebiyata karışmanın tadını, Levent Dönmez ile hasretini çektiğimiz o rahatlatıcı nefesi alarak karışacağız.

Çalışırken masa başında geçen saatler sonucu oluşan ağrılarımıza ilaç gibi gelecek yeni nesil masaj aletlerinden edineceğiz.

Home office, bilgisayarımızı götürdüğümüz her yerden çalışabilme imkanı sunan avantajlı bir çalışma şekli olsa da bazen bu avantaj bilgisayar başında geçen uzun saatlere dönüşebiliyor. İşte bu noktada meydana gelen boyun ve çeşitli eklem ağrıları belki de bu düzenin en büyük dez avantajlarından biri. Bunun için kronikleşmeye giden kas ağrılarımızı hafifletmek ve spor sonrası kaslarımızı rahatlatmak için daima elimizin altında bulunacak kurtarıcı bir masaj aleti edineceğiz.

Ya şundadır ya bunda, bizim gönlümüz ömürlük olanda! Düğün günü başrolü çalan gelinliklere sadece bir gün eşlik edecek değil, ömür boyu kullanılabilecek en güzel mücevherlerin peşine düşeceğiz.

Ya şundadır ya bunda, bizim gönlümüz ömürlük olandan yana! Bir düğünün kurgusunu yapan, senaryosunu yazan, kastingini belirleyen, stilistiliğini üstlenen gelinler aynı zamanda bu filmin başrol oyuncuları. Her detayın ince ince kurgulandığı bu en önemli etkinlikle mücevherler her ne kadar gelinliğin gölgesinde kalsalar da gelinlik bir güne, mücevherler ise bir ömre eşlik ediyor. Biz de bir klasik olan “Tektaş”, başrol tahtına oturan kolyeler, asaletin sembolü inciler, alışılmışın dışındaki uzun küpeler ve daha pek çok çeşit arasında favorimizin peşine düşeceğiz.

Haftanın Önerileri: 18 - 24 Ekim

Bu yıl yelkenlerini yangın bölgelerinde açan ve çeşitli etkinlikler ile bölgede zarar görmüş işletmelere destek olan Akdeniz’in en büyük yelken festivali “Yelken ve Deniz Festivali Bodrum Cup”a katılacağız.

Bodrum’un ve ülkemizin geleneksel değerlerinden birine dönüşen ve tüm dünyaya gururla tanıtılan uluslararası yelken ve deniz festivali American Hospital The Bodrum Cup başladı! Dünyanın dört bir yanındaki yelken sporcularını ve meraklılarını Bodrum’da bir araya getiren festival 33. yılında yelkenlerini yangın bölgelerinde açıyor ve çeşitli etkinlikler ile bölgede ekonomik olarak zarar görmüş işletmelere destek oluyor. 5 muhteşem yarış etabı ve çeşitli etkinliklerle, 180’den fazla tekneyi, 1.500’den fazla denizciyi ve 10.000’in üzerinde katılımcıyı bekleyen bu festivalde biz de yerlerimizi alacağız.

Mahalle pubları, meşhur balıkçıları, rüya pastacıları ve diğer tüm vazgeçilmezleriyle Arnavutköy’ün en iyi mekanlarında buluşacağız.

Bugün eski İstanbul diye tanımlayabileceğimiz son birkaç muhitten biri olan Arnavutköy, mübadele öncesi ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı tarihî yalılarını koruyabilmiş ender semtlerden. Mahalle ruhunu kaybetmeyen sokakları, dükkânları, kaldırımlarıyla zamanın kesinlikle daha yavaş aktığı bu sakin semt, son birkaç yıldır şehrin en popüler adreslerinden biri haline geldi. Biz de eski ve yeni konseptleri tek bünyede toplayan bu semtin en iyi mekanlarından biriyle haftamıza renk katacağız.

Ayrıcalıklı bir etkinlikle tanıştığımız 870 bin Euro’luk en yeni Ferrari modeli 296 GTB ‘yi yakından inceleyeceğiz.

Otomobil dünyasında “hız” ve “performans” kelimeleri denildiğinde akla ilk gelen marka olan Ferrari, en yeni modeli 296 GTB’nin Türkiye tanıtımını gerçekleştirdi. Biz de yalnızca otomobilin sınırlarını zorlarken değil, aynı zamanda günlük sürüş koşullarında da heyecanı garanti eden 296 GTB ‘yi yakın markaja alacağız.

Yemyeşil bir bahçe içinde nefes kesen Boğaz manzarasıyla alışılagelmişin dışında bir Spa deneyimi sunan Six Senses Spa ile tanışacağız.

Boğaz’ı yukardan gören ve asırlık çınar ağaçları arasında gizli kalmış bir vaha olarak konumlanan Six Senses Spa, 100 yıllık bir taş evin restorasyonu sonucu hayat bulmuş. İstanbul Boğazı’nın en nadide kıvrımında adeta lüks bir vaha olarak konumlanan Six Senses Spa’da biz de kendimizi şımartmaya cildi yumuşatıp bedeni rahatlatarak gerilimi dağıtma etkisi olan özel Tai bitkisel masajı ile başlayacağız. Ardından da cildi sıkılaştırmak ve tonlamak için kuzey Tayland kökenli 12 amino asit içeren doğal ipek kozalarının kullanıldığı anti-aging yüz bakımını deneyimleyeceğiz.

Seramik, porselen ve torna olmak üzere farklı sanat dalları üzerine eğitimler veren Gizz’li atölyelere katılıp sanat tutkumuza workshoplarla hareket katacağız.

Üretmek, gelişmek ve yenilenmek insana tarif edilemez bir haz ve cesaret katıyor! Bunun için biz de Ekim ayı itibariyle farklı sanat dallarında atölye dersleri veren Gizem Girav’ın Gizz’li atölyelerinde sanat tutkumuzu yaratıcılıkla buluşturacağımız atölye ve etkinliklere katılacağız.

Eski ve nadir bulunan özel vintage parçalar için online alışveriş yapabileceğimiz en iyi Instagram hesaplarını inceleyeceğiz.

“Bolca seyahat ve keşiften beslenen bir tutkunun ürünü” olan vintage parçalar dekorasyonumuzun yeni kahramanları! Bunun sebeple biz de aile büyüklerinin eski mobilyalarına ve sofra takımlarına göz koyan, yenisini almak yerine eskinin daha kıymetli ve kişisel olduğunu savunanlar için eski ve nadide bulunan özel vintage parçalar bulabileceğimiz en iyi Instagram hesaplarını inceleyeceğiz.

19 Ekim itibariyle zengin içeriği ile dopdolu bir deneyim sunan Mamut Art Project’te 44 sanatçının eserlerini ve “Dreamscapes” adı altındaki özel seçkiyi keşfedeceğiz.

Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan ve süresiz danışmanlık desteği sağlayan Mamut Art Project, yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Biz de Ekim ayı sergi rehberimizle bu hafta, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan sergi alanları ve zengin içeriği ile dopdolu bir deneyim sunmaya hazırlanan Mamut Art Project için Bomontiada’dayız!

Haftanın Önerileri: 11 - 17 Ekim

12-15 Ekim tarihleri arasında dijital olarak gerçekleşecek olan Fashion Week İstanbul’da görsel sanatları modayla buluşturan şovları izleyeceğiz.

Farklı disiplinleri yaratıcı işlerle bir araya getiren yılın en renkli haftası Fashion Week Istanbul geldi çattı! 12-15 Ekim tarihleri arasında biz moda severleri 29 şov ve 38 tasarımcının koleksiyonlarıyla buluşturacak olan FWI Bu sezon üçüncü kez dijital olarak gerçekleştirilecek. Biz de Uluslararası moda takviminde de yer alarak yaratıcılığı ülke sınırlarının dışına taşıyacak olan FWI’da moda severlerle buluşacak olan moda filmlerini izlemeyi iple çekiyoruz. 

Hafta sonu planımızı şimdiden belirleyip, İstanbul’un en iyi yeni nesil meyhanelerinden birinde haftayı eğlenceyle sonlandıracağız.

Meyhanelerin günümüz ritmine uyum sağlayan modern versiyonları artık şehrin her semtinde, neredeyse her sokak ve her köşe başında karşımızda! Eğlencenin müzik, lezzet ve keyifle buluştuğu bu mekanlarda biz de haftaya renk katmak için planımızı şimdiden belirleyeceğiz. Aralarında kaybolmamak içinse seçkin önerilerden oluşan en iyi meyhaneler rehberini ve içerisindeki tavsiyeleri inceleyeceğiz.

Hem iş hayatında hem de bazı özel buluşmalarda olmazsa olmazımız olan takım elbiseyi modern gösterecek tüyolarla stilimizi bir adım ileri taşıyacağız.

Klasik bir takım elbiseyle nasıl özgün bir tarz yaratılır? Modern stiller nasıl yakalanır? İster ofis hayatının bir getirisi isterse sadece zevk meselesi olsun takım elbise giyen her erkeğin özgün ve modern bir stil çizgisi için birkaç küçük tüyoya ihtiyacı vardır! Biz de hangi aksesuarı seçmemiz gerektiğinden parçaları nasıl kullanmamız gerektiğine kadar takım elbisemizi daha modern gösterecek ipuçlarını bu rehberle öğreneceğiz.

Yediklerimizin bedenimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi nasıl etkilediğine dair farkındalık geliştiren ‘Mindful Beslenme’ hakkında merak ettiklerimizi öğreneceğiz.

Bir çoğumuz öğünümüzü bir toplantıda ya da ekran başında otururken salata ya da sandviçle geçiştirebiliyoruz. Üstelik beraberinde gelen sıkıntılı durumları, bu şekilde yediklerimize değil strese bağlıyoruz. Ancak istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için dikkatli yemeyi denemek, yemek yerken yavaşlamak, yediklerinizin tadına ve her lokmanın farkına varmak fiziksel ve zihinsel sağlığımızın en önemli parçasıymış! Bunun için biz de mindful beslenmeye dair bilmemiz gereken her şeyi öğreneceğiz.

Atölye Modern’in Mario Levi liderliğindeki Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne katılacağız.

Yazmak nedir? İyi bir yazının önünde duran engeller nedir? İnsan öncelikle kendini mi yazmalı? Coğrafyamız yazdıklarımızı ne kadar etkiliyor? Farklı konuşma şekilleri nasıl oluşturulur? Yaratıcı Yazarlık Atölyesi farklı yazı türlerinin, yazar Mario Levi’nin denetiminde gerçekleşen bir seminer ve sohbet dizisi. Biz de bir yazının, yaratım sürecine ilişkin tüm soruların yanıtlarını bulmak için Atölye Modern’in Mario Levi ile çevrimiçi Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne katılacağız.

Evlerimizde sanata davet var! Farklı köşelere sanatsal dokunuşlarda bulunmak için sanat eserlerini evde sergilenenin yollarını keşfedeceğiz.

Kanepenin arkası, dresuar üstü, yemek masasına fon derken sanat eserlerini mükemmel konumlandırmanın farklı yolları var. Belki radikal bir değişiklik, belki de yatak odasında sanatsal dokunuşlar hiç de fena olmaz! İşte bunun için biz de sanatla dolu dolu geçen bir haftanın ardından eserleri evlerimizde sergilenenin yollarını keşfedeceğiz.

20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından biri olan Fahrelnissa Zeid hakkında yazılmış en kapsamlı kitap adına hazırlanan sergi için Bozlu Art Project’te olacağız.

Fahrelnissa Zeid’in (1901-1991), yaşamı ve sanatı hakkında yazılmış en kapsamlı yayınlardan biri olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap adına hazırlanan sergi için Bozlu Art Project Mongeri Binası’ndayız! Türkiye’de modern sanatın öncülerinden biri olan ve “Paris Ekolü” sanatçıları arasında yer alan Zeid’in, erken tarihli figüratif resimlerinden soyut çalışmalarına ve 1970 sonrası yoğunlaştığı portrelerine kadar geniş bir seçkiye yer veriliyor. 

Haftanın Önerileri: 27 Eylül - 3 Ekim

Dünya mutfağının en sevilen lezzetleri nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hepsinin cevabını sevilen tarifleriyle işin ustalarından öğreneceğiz!

Restoranların tadı damağınızda kalan yemeklerini mutfağımıza taşıyoruz! Yüzyılların kültür mirası sayılan dünya mutfaklarına ait yemekleri yapması başka, yemesi bambaşka bir zevk! Türk mutfağıyla benzerlik gösteren mutfaklardan, yepyeni tatlar deneyimlememizi sağlayacak mutfaklara kadar dünyanın en ünlü lezzetlerini öğreniyoruz! Bunun için de dünyaca ünlü şeflerin de yer aldığı bu listede, işi ustasından öğrenebileceğiniz tarifleri ve daha fazlasını  dünya mutfağının en leziz örneklerini en iyi YouTube yemek kanallarıyla sofralarımıza taşıyacağız.

Huzur dolu bahçelerin içinde eşsiz bir inziva deneyimi için 1-4 Ekim’de Golden Key Bördübet’te düzenlenen yoga kampına katılacağız. 

Golden Key Bördübet’in huzur veren sakin bahçelerinde zamanın tadını çıkarmak için gün sayıyoruz! Turkuaz bir denizin kıyısına konumlanan adada dinlenmek, tavus kuşlarıyla sohbet etmek ve doğayla bütünleşeceğimiz daha pek çok aktiviteyle kendimizi tam bir inziva deneyimine bırakacağız. Tracey Grebinsky ve Ses Terapisti Müge Ceylan ile Yoga - Meditasyon - Ses Terapisi ve Nefes tekniklerinden oluşan bu Yoga Kampı için bu hafta istikamet Bördübet’in cennetten bir köşe sunan büyülü doğası… 

Özel gecelerin vazgeçilmezi olan smokini giymenin püf noktalarından kombin seçimlerine kadar mükemmel smokin görünümüne giden yolu keşfedeceğiz.

Özel davetlerin olmazsa olmazı smokin. Peki smokin giymenin incelikleri neler? Böylesine şık bir görünüm sunan smokini taşımanın elbette bazı önemli püf noktaları var. Doğru smokini seçmenin yanı sıra ayakkabı seçiminden kemer kullanımına kadar dikkat edilmesi gereken bazı kurallar mevcut. Biz de özel gecelerde mükemmel smokin görünümü elde etmek için bilinmesi ve uygulanması gereken adımları mercek altına alacağız.

Evimi yenilediğim şu dönemde Ahu Studio’nun Türk kültür ve geleneklerinden esinlenerek yarattığı “Meyhane” koleksiyonundaki “Nazar” dolabına dekorasyonumda yer açacağım.


OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Yeni tasarım kolektifi Ahu Studio, Türk kültür ve geleneklerinden esinlenerek yaratılan grafik sanat eserlerini, çağdaş mobilya tasarımları ile birleştiriyor. Londra Tasarım Festivilin’de tanıtılan ve nazar olgusundan ilham alan Meyhane Koleksiyonu’ndaki “Nazar” dolabı da diğer tüm parçaları gibi 15. yüzyılda Türkiye, İran ve Hindistan’da ortaya çıkan Ebru tekniğine ait bir tasarımı taşıyor. Ben de tam evimi yenilerken karşıma çıkan bu tasarımı hem anlamı hem de işlevselliğiyle çok beğendim. Mümkün olduğunca sade olmasına dikkat ettiğimiz dekorasyonumuza bu tasarım oldukça farklı bir duruş ve renk katacak.

Sonbahar mevsiminde ortaya çıkan cilt problemlerini ve bu problemlerden korunmanın yollarını Amerikan Hastanesi Dermatoloji bölümünde görev yapan Prof. Dr. Sibel Alper’den öğreneceğiz.

Sonbahar geldiğinde, günler kısalıp hava sertleştiğinde cildimizde çok da hoşumuza gitmeyen değişiklikler fark etmeye başlıyoruz. Cildimiz eskiye göre çok daha gergin ve kuru. Akneye meyilli dönemlerde ise bu sorun hafiften şiddetini arttırıyor. Tüm bunların nedeni mevsimsel değişim! Bu sorunlara engel olamasak bile, cildimizin etkilenmemesi için alabileceğimiz bazı önlemler var. Bunun için biz de yılın bu dönemlerinde meydana gelen cilt sorunlarını ve bunlardan korunmanın yollarını öğrenmek için Amerikan Hastanesi Dermatoloji bölümünde görev yapan Prof. Dr. Sibel Alper’e kulak vereceğiz.

Gün boyu enerjik ve motive bir şekilde çalışmak için sabahları evde yapabileceğimiz egzersizlerden oluşan bir sabah rutinine başlayacağız. 

Evden yürütülen yeni çalışma düzeninde saatlerce hareketsiz kalan vücudumuz artık ne yazık ki daha da gerginleşiyor, metabolizmamız yavaşlıyor, kilo alıyor ve daha çok tembelleşiyor. Hal böyle olunca yapılacak tek şey; sabah sporu için evimizin en rahat köşesini seçmek! Güne erken başlayıp yapacağımız egzersizler duruş bozukluğumuzu düzeltecek, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek, ve kronik ağrılarımızı minimuma indirecek. Sadece fiziksel değil zihinsel olarak da etkileyeceği için artık tüm gün daha üretken, yaratıcı ve dikkatli olacağız.

Osmanlı döneminden günümüze kalan endüstriyel mirasımız Hasanpaşa Gazhanesi’nin, Müze Gazhane’ye dönüşümünü keşfedip burada düzenlenen etkinliklerle sanata karışacağız.

Çeyrek asırlık bir mücadelenin sonunda restorasyonu tamamlanan Hasanpaşa Gazhanesi şehrin kültür ve sanat etkinlikleri için yeni gözbebeği! Kamu yararına canlandırılan Hasanpaşa Gazhanesi artık kütüphanelerin, tiyatro merkezlerinin, kültür etkinliklerinin ve sergilerin düzenlenebileceği “Müze Gazhane” olarak yeniden hayat buldu. Biz de 100 sene boyunca hava gazı üreten ve İstanbul sokaklarının aydınlanma serüveninde başrolde yer alan bu yapının tarihi ve verdiği mücadele hakkında her şeyi öğrenip, bugün ev sahipliği yaptığı kültür, sanat ve sosyal etkinlikleriyle sanata karışacağız.

Haftanın Önerileri: 20 - 26 Eylül

Gastronomi yolculuğuna çıkıyoruz! Türkiye’nin dört bir yanında lezzet ve stili buluşturan gastronomi otellerinden birine rezervasyon yaptıracağız.

"Bir toplumu oluşturan yemeklerdir. Bana göre, yemekler keyifli, ilginç ve çekici birçok şekilde toplumun ham maddesini oluşturur." diyen Anthony Bourdain’e katılıyor, kendi mutfağımızın en leziz yemeklerini tatmak üzere nefis bir yolculuğa çıkıyoruz! Günümüzde iyi yemek, yaşam sanatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Doğanın, doğal tatların, yerel malzemelerin, yerel ile dünya mutfağını buluşturmanın kıymetinin anlaşıldığı gastronomi dünyası artık stil sahibi otellere yeni bir soluk getiriyor. Türkiye’de yeteneğini ve mutfak tutkusunu konaklama hizmetleriyle buluşturan şeflerle anılan gurme oteller.

Bu haftayı romantik bir akşam yemeğiyle taçlandırmak için İstanbul’un en romantik restoranlarından birine rezervasyon yaptıracağız.

Sonbaharın romantik atmosferine en iyi ne gider? Elbette romantik bir akşam yemeği… Büyüleyici manzaraları, atmosferi ve nefis lezzetleri ile yılların vazgeçilmezi olan noktalardan, Türkiye’nin başarılı şeflerinin harikalar yarattığı fine-dining restoranlara kadar İstanbul’un en romantik ve lezzetli restoranları bu haftaki planlarımız için mercek altında.

Evlerimize karakteristik bir dokunuş katan antre, koridor ve merdivenlerimizu bitkilerle zenginleştirmenin püf noktalarını öğreneceğiz.

Ev dekorasyonu yaparken genelde ikinci plana attığımız, daha az önem verilen, çekici hale getirilmesi ertelenen alanlar vardır. Bunların başında; antreler ve holler, koridorlar, kilerler varsa merdivenler geliyor. Ancak eve ilk girişimizde bizi karşılayan antreyi daha düzenli, kullanışlı ve pozitif hisler uyandıracak şekilde dizayn etmek, odalar arası geçiş yaparken yürüdüğümüz uzun koridoru canlandırmak, inip çıkarken merdivenleri daha eğlenceli hale getirmek günlük modumuzu yükseltmek için yapabileceğimiz basit ama etkili dokunuşlar arasında. Bunun için biz de evimizde ikinci plana attığımız tüm bölümleri yeşille canlandıracağız.

Ofis stilimizi bir adım öne çıkarmak için her erkeğin dolabında mutlaka olması gereken 15 parçayı edineceğiz.

Ciddi duruş yakalamayı gerektiren ofis stili için seçim yapmak aynı zaman hem çok kolay hem de çok zor olabiliyor. Kolay çünkü sadece gömlek, pantolon kombiniyle kurtarabiliyoruz. Zor çünkü ne seçersek seçelim herkesle aynı görünüyormuşuz gibi gelebiliyor. Ancak ofis stilimizi sıradan olmaktan çıkaracak ve kendi tarzımızı ortaya koyabileceğimiz kombinler için mutlaka dolabımızda yer alması gereken parçalar var.  Biz de stilimizi farklılaştıracak her erkeğin dolabında mutlaka olması gereken parçaları gardırobumuza taşıyacağız.

Evde doğal yollar ile saç ve cilt bakımımızı desteklemek için güzelleşmeye içten destek veren 10 yağı keşfedip güzellik rutinimize ekleyeceğiz.

Son dönemlerde doğala yönelimin artmasıyla beraber cilt ve saç bakımında da doğal yağ kullanımı arttı. Peki hangi yağ ne için kullanılır? Önce Hindistan cevizi yağından badem yağına, susam yağından argan yağına, doğal yağların cilde ve saçlara olan faydalarını öğreneceğiz. En etkili doğal yağları keşfettikten sonra ise ihtiyacımıza göre bakım rutinimize ekleyeceğiz. Özellikle saçlarımızda etkili bir sonuç alabilmek için planlarımız arasında tüm gün evde olacağımız bir günü bakım günü ilan etmek var!

Yaratıcı düzenlemelerle sonbahar mevsiminin renklerini ve romantizmini evlerimize taşımak için ilham dolu dekorasyon fikirlerini mercek altına alacağız.

Kendine dönüşün ve eve dönüşün mevsimidir sonbahar. Pratik ve kolay düzenlemelerle mekanlarımıza yeni bir ruh katmanın ve değişikliklerin tam zamanı. Sepia tonları, kurumuş yapraklar, baharatlı bir renk paleti, ısıtan dokular ve mumlar mevsimin dekorasyon kodlarının başında geliyor. İşin sırrı, sadece bedenimize değil ruhumuza da iyi gelen bir atmosfer yaratmak. İşte tüm bunlar için sonbaharın renklerini ve romantizmi evlerimize taşımak adına yaratıcı dekorasyon fikirlerinden ilham alacağız.

Yeni haftaya yeni motivasyon kaynakları! Başarılı iş insanlarının önerdiği en ilham veren TED konuşmalarını izleme listemize alacağız.

Peki nereden gelecek bu motivasyon? Hem de bir Pazartesi gününde… Cevabı çok basit; başarıları pek çok insanı etkileyip ilham olan başarılı iş insanlarından! Başarılı iş insanları, izlemekten keyif aldığı ve ilham verici bulduğu TED konuşmalarını OGGUSTO okurları için paylaşmıştı. Biz de her gün gelişip değişen bu dünyada aynı kalamayanlar olarak yeni ilham kaynakları için başarılı iş insanlarının favorileri olan en ilham veren TED konuşmalarına kulak vereceğiz.

Haftanın Önerileri: 13 - 19 Eylül

Türkiye’nin dört bir yanında tarih, gastronomi ve kültüre doyabileceğimiz destinasyonlar için sonbahar tatili planlayacağız.

Sonbahar tatili denince akla tarih, gastronomi ve kültür gelir! Ve elbette bunları muhteşem bir ambiyansta sunan doğanın sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengini binbir tonuna şahitlik etmek gözlerimiz için ayrı bir ziyafet. Bunun için biz de Ege’den Akdeniz’e, Karadeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya kadar tarihimizin, kültürümüzün ve mutfağımızın en zengin örneklerini sunan bölgelerindeki en iyi otellerden birine rezervasyon yaptıracağız.

İstanbul ile buluşan dünyaca ünlü bütüncül sağlık anlayışı alanında alışılmışın dışında hizmetler sunan Six Senses SPA ile Sonbahara yenilenerek gireceğiz.

Bütüncül sağlık anlayışı alanında alışılmışın dışında hizmetler sunan Six Senses Spa artık yanıbaşımızda! Yemyeşil bahçesi, geleneksel Türk Hamamı ve Six Senses’e özel terapileri ile dikkat çeken merkez, sağlıklı yaşam ışığında kendimizi şımartmak için büyükeyici bir adres. Six Senses’in dünyaca ünlü Holistik Spa ve Wellness hizmetleri için istikamet Boğaz’ın en nadide kıvrımı Sarıyerde; şehrin tarihini aynalayan iki muhteşem yalıda konumlanan Six Senses Kocataş Mansions’ın koru alanında…

Antakya’da güzel bir sofraya kurulmak gibisi  yok! Tarihi, kültürü ve eşsiz mutfağı ile Güneydoğu Anadolu'nun en özgün şehirlerinden biri olan Antakya’nın en iyi mekanlarını gidilecek yerler listemize alacağız.

Cıvıl cıvıl sokaklarından taşan tepsi tepsi kebap ve künefeler, humus, nar ekşisi, halhalı zeytin... Birçok farklı din ve kültürden insanın bir arada yaşadığı rengarenk bir atmosfere, ılık Akdeniz rüzgarına, türlü ot ve peynire, etin, kebabın, mezenin en güzellerine sahip Antakya, binlerce yıllık kadim geçmişi, tarihi mirası ve yaz kış güzel havasıyla seyahat rotamızın ilk sıralarında yer alıyor. Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Antakyalıların pek çok dili şakır şakır konuşmalarına şaşırmamak gerek. Bu dil zenginliğinin sokak yaşamına ve sokak yemeklerine kattığı canlılık ise gerçekten görülmeye değer. Dolayısıyla Antakya’nın en iyi mekanları da listemizin başında geliyor.

Çok daha genç ve sağlıklı görünüm sunan aydınlık bir göz çevresi için takip etmemiz gereken cilt bakım adımlarını uygulayacağız.

Gün içerisinde saatlerce elektronik cihazlara bakmak, cihazlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmak, kaliteli uyku uyuyamamak, sağlıklı beslenememek ve yaşın ilerlemesi gibi faktörler göz çevresinde yorgun bir görünüm oluşturuyor. Canlı bir göz çevresi görünümü her zaman için önemli ancak maske kullandığımız için bu günlerde çok daha fazla önem taşıyor! Bu yüzden biz de daima ön planda olan gözlerimizin genç bir görünüme kavuşması için takip takip etmemiz gereken 5 adımı cilt bakım rutinimizde uygulayacağız.

“Dünyanın En İyi Otomobili” unvanının sahibi Rolls-Royce’un ihtişamlı tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkacağız.

Hem günümüzde hem de bundan 100 yıl önce “Dünyanın En İyi Otomobili Hangisidir?” sorusunun yanıtı değişmedi: Rolls-Royce. Çok lüks ve pahalı otomobiller üreten Rolls-Royce, otomotiv endüstrisinin zirvesini belirliyor, hem de 1904’ten beri. Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle kurulan Rolls-Royce, önceki yüzyılın başında yaşanan otomobil çılgınlığında en iyisini hedefledi. Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce için o günlerdeki alışkanlıkların pek çoğu günümüzde de devam ediyor. İşte bizim için de şimdi biraz tarihe uzanıp “Dünyanın En İyi Otomobil Markası”nın yaptıklarını hatırlama zamanı.

Kış hazırlıkları başlasın! Anne sofralarından ünlü şeflerin menülerine transfer olan turşunun yapımını öğrenip kendi turşularımızı kurmak için kolları sıvıyacağız.

Havaların serinlemeye başladığı bu dönemlerde Ege ve Anadolu mutfaklarını tatlı bir telaş almaya başlar. Meyveler, sebzeler yıkanır, kavanozlar birikir, fırınlar ısınır, büyük tencereler ocakların üzerine yerleşir… Metropollerde birçok sebze ve meyveyi yıl boyu kolayca bulmak mümkün ama mevsim dışı tüketilen yiyecekler sağlığımızda telafisi güç hasarlar da bırakıyor. Yükselen sağlıklı beslenme trendiyle birlikte geleneklerimizden gelen turşu ve salça yapımının kıymetini, kış hazırlıklarının değerini daha iyi kavrıyoruz. Bunun için biz de anne sofralarından ünlü şeflerin menülerine transfer olan turşunun tarihinden yapımının püf noktalarına kadar her şeyi öğreneceğiz. Ardından ise leziz ve emek dolu saatler bizi bekliyor!

Eylül ayında İstanbul’da düzenlenecek olan sanat etkinlikleri ile sanata karışacağız.

Şehre dönüşün başlamasıyla birlikte Eylül ayında İstanbul, tam bir kültür ve sanat merkezi olarak yerini ayırmaya başladı! Bir Yaz Gecesi Festivali’nden Artists’ Film Internatinal’a kadar sanata karışmamıza yardımcı olabilecek güncel Eylül Sanat Etkinlikleri Rehberi’ni mutlaka inceleyeceğiz.

Haftanın Önerileri: 6 – 12 Eylül

Akşamüzeri günün tüm yorgunluğunu leziz reçetelere hazırlanmış nefis kokteyller içerek geride bırakmak için İstanbul’un birbirinden keyifli kokteyl mekanlarında buluşacağız.

Konu kokteyl olunca tek bir doğru olmuyor; çünkü aynı reçeteyi farklı tekniklerle hazırlayınca ortaya çok daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. İşinin ehli olan miksolojistlerin hazırladığı kokteylleri denemek ise damakta fark yaratan tatlar bırakıyor. İkonik kokteyllerden yetenekli miksolojistlerin elinden çıkan yeni tatlara İstanbul’da keşfedilecek sayısız kokteyl ve kokteyl barı var. Biz de güzel zaman geçirmek, lezzetli bir kokteyl eşliğinde uzun uzun sohbet etmek için yeni yerler keşfederken; nokta atışı yaparak mekân seçmek için koktely mekanları rehberini takip edeceğiz.

Sonbaharda mavi yolculuğun tadı bir başka! Bunun için biz de dört dörtlük zamanlamayla usta denizcilerden sonbaharda gidilebilecek en güzel koyları öğreneceğiz.

Sanılanın aksine sonbahar mavi yolculuğun tam da zamanıymış! Çünkü kavurucu sıcaklar hafif serinliğe, kalabalık denizler de doğanın ıssızlığına bırakıyor yerini. Gündüz sıcacık denizde yüzdükten sonra akşamüstü serinliğinde üzerine ince bir hırka almanın tadı başka hiçbir şeye benzemez. Hal boyle olunca biz de kendimizi bir kere de sarı sonbaharın serinliğinde maviliklere bırakmaya karar verdik! Ancak bu kez kendimiz karar vermek yerine rotamızı belirlerken denizin ustalarına sorduk sonbaharda en sevdikleri koylar hangileri diye.

Leke bakımları başlasın! Güneş etkisini yitirmeye başlamışken leke bakımında kullanabileceğimiz en etkili 8 üründen ihtiyacımız olanları bakım rutinimize ekleyeceğiz.

Cilt lekeleri, diğer adıyla hiperpigmentasyon, melanosit hücreleri tarafından üretilen; deriye, göze ve saça rengini veren melanin pigmentinin artışından kaynaklanıyor. Lekelerimizin nedeni ve tipi ne olursa olsun, melanin artışını önlemek mümkün. Bunun için biz de leke oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olan ve cilde aydınlık bir görünüm kazandıran ürünlerden oluşan bir bakım rutini izleyeceğiz. Maskeden toniğe, serumdan nemlendiriciye kadar en etkili leke bakım ürünlerini de bu rutine dahil edeceğiz.

Gece yarısı çılgınca koşuyor, karnını açıyor ama sevdirmiyor! İki numaralı bakışını atınca saldırmadan bırakmıyor... Hepsinin sebebini öğrenmek için kedilerin vücut dilinin şifresini çözeceğiz!

Ah bu kediler, tuhaf hareketleriyle bazen şaşırtıcı bazense komik ve eğlenceliler! Gizemli canlılar olduğu gerçeğini inkar etmek mümkün değil ve hareketleriyle ne ima ettiklerini anlamak için davranışlarını çözmeye çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Bazı davranışları her biri şahsına münhasır olsa da bazı hareketleri kedilerin beden dilini yansıtan, doğalarında olan davranışlar. Ve evet, kedimizin ısrarla o kutunun içinde oturmasının bile bir anlamı varmış! Mırlamayı neden sevdiğini, göbeğinin ovulmasından neden hiç hoşlanmadığını ve daha pek çok hareketin sebebini masaya yatırıyoruz ve yanaklarından kuyruğuna kadar kedilerin vücut diliyle bize gerçekte neler söylediğini öğreniyoruz!

Evlerimizin açık havaya açılan bölümlerini daha işlevsel hale getirip, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmemizi sağlayacak en popüler dış mekan trendlerini evlerimizde uygulayacağız.

Bu senenin açık havada yaşam trendleri ön veya arka bahçelerimizi, verandamızı ve hatta balkonumuzu bile günlük hayatımızda birer yaşam alanına dönüştürmeye odaklanıyor! Ancak bu dönüşüm yalnızca dekorasyondan ibaret değil. Bu sefer akıllı teknolojiler, çok amaçlı eklentiler ve yalnızca sıcak havalarda değil tüm yıl boyunca açık havada vakit geçirebilmemizi sağlayacak yapılar ön planda. Bu yıl evlerimizin açık havaya açılan bölümleri evlerimizin iyi donanımlı uzantılarına dönüşüyor. Biz de bu bölümlerini daha işlevsel hale getirmek için, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmemizi sağlayacak trendleri evlerimize adapte edeceğiz.

Sonbahar depresyonu kapıya dayanmışken stresi azaltan, enerji veren ve ruh beden dengesine daha pek çok fayda sağlayan meditasyonun gücünden faydalanacağız.

Harvard Üniversitesi’nin, stresli ve çalkantılı dönemlere karşı herkesi yoga yapmaya çağırdığını biliyor muydunuz? Kelime olarak anlamı olarak yoga “birleştirmek”, “kontrol etmek” ve “birlik” gibi birden çok anlama sahip. Duruş, nefes ve meditasyonun bir birleşimi olan yoga; kendimizle baş başa kalabileceğimiz, beden ve zihinsel sınırlarımızı keşfedip onu genişletebildiğimiz bir uygulama. Benliğimize dönmemizi sağlarken, aynı zamanda nefes kontrolü ve enerji farkındalığına sahip olmamız için bizi destekleyen yoganın hayatımızı etkileyecek 7 faydasını keşfedeceğiz.

Haftanın Önerileri: 30 Ağustos - 5 Eylül

Çok uzaklara gitmeden tatili hemen ayağımıza getirmek için İstanbul Adalar Rehberi ile “Nerede ne yapılır, ne yenilir, ne içilir?” hepsini öğrenip planları hayata geçireceğiz.

Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada; İstanbul’un tadı işte şimdi 2000 yıllık tarihe sahip Prens Adaları ile çıkar! Şehrin kalabalığından ve trafiğinden kaçmak, üstüne bir de denize girmek istersek şanslıyız ki vapurla ulaşabileceğimiz ve kendimizi tatilde hissedebileceğimiz dört güzel ada mevcut. Ancak “Nerede ne yapılır, nereye gidilir, ne yenir?” detaylı İstanbul Adalar rehberi incelenmeden planlara nokta konulamaz. Bisiklet turlarından eşsiz güzellikteki ada evlerine, leziz dondurmalardan enfes balık ziyafetine kadar İstanbul Adalar çıkartmamızda yapılacaklar listemizi hazırlayacağız.

Şef elinden çıkmış burgerleriyle Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki en leziz hamburgercilerin imza lezzetlerini tadacağız.

Hamburgerin altın çağı hız kesmeden yükselişini sürdürüyor! İyi kalite malzemeyle biraz daha ayrıcalıklı teknikler kullanılarak hazırlanan, şef elinden çıkmış hamburgerler de akıllarda şu soruyu oluşturuyor ‘en leziz burger hangisi?’. Bize göre bu sorunun tek bir cevabı yok ancak en iyi hamburgercilerde en favori lezzetlerimiz elbette var! Yani bizim için enler listesi, sevdiğimiz lezzet duraklarımızdaki favori lezzetlerimizden geçiyor. Hamburgerin lezzetine doyamayanlar olarak da gastronomi turuna çıkılmış bir haftayı, hamburger yemeden geçirmek düşünülemiyor…

Cilt bakımında kimyasal peeling, mezoterapi ve mikroiğneleme gibi en popüler estetik ve kozmetik dermatoloji uygulamarına dair merak edilen her şeyi Prof. Dr. Sibel Alper’den öğreneceğiz.

Lekeler, ince kırışıklıklar, renk düzensizlikleri, ince damar tedavileri ve ciltte elastikiyet kaybı gibi çeşitli sorunların çözümüne odaklanan pek çok başarılı uygulama bulunuyor. Bunca çeşitlilik arasında tercih edilmesi gereken uygulama türleri ise elbette kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösteriyor. Ancak yine de bilmekte fayda var! Bunun için biz de kimyasal peeling, enzimatik peeling, mezoterapi, fibroblast kültürü tedavisi, PRP, mikroiğneleme, radyofrekans ve BBL gibi uygulamalar hakkında merak ettiğimiz her şeyi Amerikan Hastanesi’nin Dermatoloji doktoru Prof. Dr. Sibel Alper’den öğreneceğiz.

Tam bir ilham kaynağı olan ve 100. yaşını kutlayan stil ikonu Iris Apfel’in hayatı, kariyeri ve stilini mercek altına alacağız.

Başarılı bir iç mimar ve iş kadını olan Iris Apfel, 2005 yılında stili ve gardırobu Metropolitan  Museum of Art tarafından sergilendiği günden beri aynı zamanda bir moda ikonu. Sofistike, renkli ve eklektik bir gardıroba sahip olan Apfel için stilinin anahtar parçaları ve hatta yıldızı ise elbette “aksesuarlar”. Eğlenceli kişiliği, tükenmeyen enerjisi, sıra dışı maksimalist stili ve renkleri korkusuzca kullanan vizyonuyla Iris Apfel tam bir ilham kaynağı. Her aksesuar severin mutlaka takip etmesi gereken özel bir isim olan Iris Apfel’i biz de daha yakından tanımak için hayatı, kariyeri ve stiline dair daha fazlasını keşfedeceğiz.

NASA’nın araştırmalarına göre havayı temizlediği ispatlanan 10 bitkiyi keşfedip, evlerimizin yeşillenen köşelerini bu yeşil dostlarımızla zenginleştireceğiz.

NASA'nın havayı temizleyebilmek için bitki ve toprağın gücünden yararlandığı deneyini daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız artık biliyorsunuz! Gezegenimiz hiç olmadığı kadar kalabalık, doğal kaynaklarımız hiç olmadığı kadar kirli. Kentler büyürken, sanayi ve teknoloji gelişirken, şehirlerde yoğunluk artarken madalyonun diğer yüzünde bununla doğru orantılı artan doğal kaynakların tahribatı, hava ve su kirliliği, karbon ayak izimiz yer alıyor. Dışarıdaki hava kirliliğinin yanı sıra evlerimizin de nefes almaya ihtiyacı var. İşte tam da bunun için NASA’nın havayı temizlediğini açıkladığı 10 bitki radarımıza giriyor! Biz de evlerimizde rahat nefes almamızı sağlayıp ruhumuza iyi gelecek bu yeşil dostları keşfederken, dokunduğu her noktaya hayat veren bu yeşil dostları evlerimize taşıyacağız.

Büyüleyici kokuları ve yarattıkları çekici etki ile erkek bakımının vazgeçilmezi olan en iyi erkek parfümleri arasından yeni favorilerimizi seçeceğiz.

Enerjik, asi otantik, sofistike veya gizemli… İnsan ruhunun bir dışa vurumu olarak ardında iz bırakan bazı parfümler korkumuzu değiştirmemize neden olacak kadar iddialı! Biz de yaz mevsimiyle muhteşem uyum yakalayan, girdiğimiz her ortamda ardında iz bırakacak imza niteliğindeki en iyi ve en çekici erkek parfümleri arasından yeni favorimizi seçip sonbahara yenilenerek gireceğiz.

Haftanın Önerileri: 23 - 29 Ağustos

En favori lezzetlerimizle nefis bir Sushi keyfi için İstanbul’un en iyi Sushi restoranlarından birinde buluşacağız.

Altın çağını yaşayan Asya mutfağına ilgimiz tattığımız her yeni lezzetle daha da artıyor! Geniş coğrafyasında yaşayan pek çok köklü kültürün öğretisiyle, pişirme teknikleri ve malzemesiyle şekillenen bu özgün mutfağın tüm dünyaca olduğu gibi bizim için de değişmeyen yıldızı ise elbette sushi. Bugün nigiri, sashimi, urakami, inari, maki gibi onlarca farklı çeşitle büyüyen sushi çeşitleri listesinde hemen herkesin bir favorisi var. Biz de en favori lezzetlerimizi şansa bırakmamak adına en sevdiğimiz sushi lezzetleriyle dolu bir sushi gecesi için, İstanbul’un en iyi Sushi restoranlarında buluşacağız.

“Dünyanın En İyi Otomobili” unvana sahip olan Rolls-Royce’un ihtişamlı tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkacağız.

Hem günümüzde hem de bundan 100 yıl önce “Dünyanın En İyi Otomobili Hangisidir?” sorusunun yanıtı değişmedi: Rolls-Royce. Çok lüks ve pahalı otomobiller üreten Rolls-Royce, otomotiv endüstrisinin zirvesini belirliyor, hem de 1904’ten beri. Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle kurulan Rolls-Royce, önceki yüzyılın başında yaşanan otomobil çılgınlığında en iyisini hedefledi. Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce için o günlerdeki alışkanlıkların pek çoğu günümüzde de devam ediyor. İşte bizim için de şimdi biraz tarihe uzanıp “Dünyanın En İyi Otomobil Markası”nın yaptıklarını hatırlama zamanı.

AHA’lar, BHA’lar, antioksidanlar, lipitler, türlü türlü asitler… Cilt bakım ürünlerinin formüllerinde sıkça gördüğünüz bu popüler bileşenlerin hangi cilt sorunlarını hedeflediğini keşfedip cildimizi ihtiyaç duyduğu formüllerle destekleyeceğiz.

Asitlerden lipitlere, antioksidanlardan kolajene; cilt bakım ürünlerindeki en popüler içeriklerden ihtiyacımız olan hangileridir? İşleri biraz kolaylaştırmak içn bir ürün alacağımız zaman kendimizi biyoloji sözlüsünde gibi hissetmemize neden olan içerikler hakkında bilgi edinebileceğimiz cilt bakım sözlüğümüz hazır! Temizleyiciden nemlendiriciye, maskeden seruma, cilt bakım ürünlerinde en çok karşımıza çıkan bu süper kahramanları yakından tanırken “nedir, neye yararlar”, bu dosyayla hepsini öğrenip cildimizin ihtiyacı olan bileşenleri bakım rutinimize taşıyacağız.

Güne daha sakin başlamak ve günü daha huzurlu geçirebilmek adına stressiz bir gün için uygulamamız gereken sabah ritüellerini uygulamaya koyulacağız.

Günlük yaşamda ve uzun vadede en çok ihtiyacımız olan şeyler aslında önce sağlık sonra da biraz huzur, sakinlik ve dinginlik… Dünyayı değiştiremeyiz ancak alışkanlıklarımızı değiştirerek değişime kendimiz yön verebiliriz! Kolay uygulanabilir bir sabah rutiniyle güne keyifle başlamak, strese karşı kontrolün bizde kalmasını sağlamak aslında mümkün… Bunun için biz de stressiz bir gün için 10 dakikalık sabah ritüellerinden oluşan bir rutine başlayacağız. 

Tarzımıza göre şekillendirebileceğimiz en trend uzun saç modelleriyle uzun saçların feminen ve genç görüntüsünü stilimize yansıtacağız.

Sarı, kumral, kızıl fark etmesizin uzun saçların ilk bakışta çarpıcı göründüğü ve dikkat çekici olduğu bir gerçek. Her uzun saç tipinin yıkayıp çıkmaya uygun olmayışı uzun saç kullanmayı zahmetli gösterse de uzun saç, örgülerden su dalgalarına birçok farklı model deneyebilmeyi mümkün kılıyor. Biz de uzun saçtan vazgeçemeyenler olarak farklı şekillendirme yöntemlerini püf noktalarıyla inceleyip, stilimizi en trend uzun saç modelleriyle taçlandıracağız

Evlerimize karakteristik bir dokunuş katan antre, koridor ve merdivenleri bitkilerle zenginleştirmenin püf noktalarını öğreneceğiz.

Ev dekorasyonu yaparken genelde unutulup ertelenen alanların başında; antreler, holler, koridorlar, kilerler ve merdivenler geliyor. Ancak eve ilk girişimizde bizi karşılayan antreyi daha düzenli, kullanışlı ve pozitif hisler uyandıracak şekilde dizayn etmek, odalar arası geçiş yaparken yürüdüğümüz uzun koridoru canlandırmak, inip çıkarken merdivenleri daha eğlenceli hale getirmek günlük modumuzu yükseltmek için yapabileceğimiz basit ama etkili dokunuşlar arasında. Biz de evlerimizin unutulmuş veya ertelenmiş bu köşelerini ev bitkilerimizle nasıl daha keyifli hale getirebileceğimizi öğrenmek için bu rehberi takip edeceğiz.

Daha barışçıl yaşamak için sürdürülebilir bir yaşam adına uygulanması gereken adımları hayatımıza dahil edeceğiz.

Daha barışçıl yaşamak aslında hiç de zor değil… Her gün yaşantımızda çevreyi, iklimi ve diğer canlı türlerini etkileyecek kararlar alıyoruz. Beslenme seçimimizden su kullanımına sürdürülebilir bir günlük yaşamı destekleyecek ve dünyada daha az ayak izi bırakmamızı sağlayacak pek çok unsur var! ‘Eksilt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür’ biraz modası geçmiş bir slogan gibi gelebilir; ancak sürdürülebilir bir yaşamı benimsemek için dile getirilmesi gereken ilk motto da bu. İşte biz de bu felsefeyle yola çıkarak tüketim alışkanlıklarımıza yeniden yön verip, günlük yaşamda uygulayabileceğimiz 11 sürdürülebilir adımı hayatımıza dahil ederek daha barışçıl bir yaşam tarzını hayatımıza adapte edeceğiz.

Haftanın Önerileri: 16 - 22 Ağustos

Manzaraları, mezeleri ve canlı müzikleriyle çok sevdiğimiz İstanbul’un en iyi yeni nesil meyhanelerinden birinde yemek ve eğlencenin tadını çıkaracağız.

İstanbul meyhane kültürü Osmanlı’dan bugüne sosyal hayatı, memleketin geçtiği süreçleri yansıtan, yanındaki çilingir sofrasıyla, mezelerle, farklı etnik kökenlerin İstanbul’a kattığı zenginlikler ve bıraktığı hatıralarla şekillenen derin bir mevzu. Meyhanelerin günümüz ritmine uyum sağlayan modern versiyonları ise artık şehrin her semtinde, neredeyse her sokak ve her köşe başında. Biz de bunların arasında kaybolmamak ve nokta atışı planlar yapmak için İstanbul’daki en iyi yeni nesil meyhaneler ve her birine dair tavsiye ve yorumlarla dolu olan bu seçkin listeyi mercek altına alacağız.

Deniz ve güneşin etkisiyle yıpranan saçlarımızı güçlendirecek en iyi bakım maskelerinden edinip püf noktalarıyla uygulayacağız.

Parlak ve göz alıcı saçlar, bir kadının en güzel aksesuarı diyebiliriz. Ancak kusursuz bir saç görünümüne ulaşmak biraz emek istiyor. En az cildimiz kadar bakım isteyen saçlarımız için bakım rutininde mutlaka bulunması gereken bir adım var; maske uygulamak... Tatil sezonunda yıpranan saçlarımızı onarmak ve güçlendirmek için biz de saçları besleyen, nemlendiren ve onaran maskelerini nasıl kullanacağımızı öğrenip ihtiyacımız olan en iyi saç maskeleri ile tanışacağız.

Ünlü duvar resimleriye savaş karşıtlığı, çevrecilik, hayvan hakları gibi konularda mesajlar veren Banksy ve en önemli eserlerini yakından tanıyacağız.

Takma adı ve eserlerinde kullandığı isim Banksy, peki gerçekte kim bu Banksy? Güncel medyada sıklıkla Bansky’nin deşifre olduğuna dair haberler çıksa da kimliği ile ilgili bilgiler oldukça sınırlı olan ünlü sanatçıyı yakından tanıyoruz! “Bence uslu durmanın hiçbir anlamı olmadığını bu kadar erken öğrendiğim için çok şanslıydım. Asla yapmadığınız bir şey için bir gün cezalandırılabilirsiniz. İnsanlar her zaman olayı yanlış anlayabilirler. Ölüm cezasına inanan herkes vurulmalıdır.” uslu durma davranışın bu sözleriyle ifade eden ve kendisine gerille & vandal sıfatlarını layık gören ünlü ressam Banksy çarpıcı duvar resimleriyle ünlü. Peki kimdir, isminin anlamı nedir ve en önemli eserleri hangileridir? Tamamını öğrenmek, sanatçının hikayesini keşfetmek için Banksy’nin hayatı, eserleri ve hakkında az bilinenlerini keşfe çıkacağız.

İklim krizinin üzerimizdeki en büyük etkilerinden biri olan eko-anksiyete dair bilmemiz gerekenleri ve bununla başa çıkma yöntemlerini öğreneceğiz.

İnsanlık bugün gezegen üzerindeki ekosistemlerin yenileyebileceğinden %74 daha fazla kaynak kullanıyor. 2020 senesinde, pandeminin etkisiyle, Dünya Limit Aşımı günü 22 Ağustos idi. Ancak bu sene, takvimler 29 Temmuz 2021’i gösterdiğinde, dünyanın bize sunduğu bir yıllık doğal kaynağı tükettik. Senenin ilk 7 ayında dünyanın bir yıl içinde yenilenebilme kapasitesini tükettiğimiz için yılın geri kalanında 2022’nin kaynaklarına yönelmeye başlayacağız. Bu bilgi bile ne kadar endişe verici değil mi? Ancak endişelerimiz bundan ibaret değil… Biz de  “Dünyanın ve onun ev sahipliği yaptığı tüm canlı yaşamının geleceğinden sürekli endişe duyma” olarak tanımlanan eko-anksiyete hakkında bilmemiz gerekenleri ve bununla başa çıkma yöntemlerini keşfederek hem kendimiz hem de evimiz dünya için yapabileceklerimizi öğreneceğiz.

İç ve dış mekanlarda yeşil alanlar oluşturmak ve dekorasyonda farklılık yaratmak için alışveriş yapabileceğimiz en iyi bitki markalarını inceleyeceğiz.

Yeşil alanlara ve bitkilere daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde aradığımız en öncelikli unsur huzur. Bunun için de bakımı kolay bitkilerden özel bitki ve çiçek tasarımlarına, bitki aksesuarlarından geniş iç mekan bitkilerine kadar pek çok bitki radarımızda. Ancak iş yalnızca evlerimizi yeşillendirmek istemekle kalmıyor, nereden bitki alacağımıza karar vermek de bir hayli zorlaşıyor. Bunun için biz de farklı botanik markalarını keşfedip, küçük veya büyük tüm bitki seçeneklerine göz atacağız.

Uzmanlara göre evdeki çalışma alanlarımızda yaratıcılığı artıran, odaklanmayı ve konsantrasyonu güçlendiren renkleri keşfedeceğiz.

Pandemi ile birlikte bir çoğumuz ofislerimizi evlere taşıdık. Ancak zamanla farkettik ki bu süreç uzadıkça uzadı ve evdekilerin yarattığı kargaşa ve gürültü içinde işe konsantre olmak gittikçe zorlaştı. Biz de bunun için kendimizi evin genelinden soyutlayabileceğimiz özel bir alana ihtiyaç duymaya başladık ve bunun önemine işaret eden uzmanlar, renklerin insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkilere göre çalışma alanınızda bazı tonlara öncelik verebileceğinizi söylüyorlar. Sakinleştiren, rahatlatan, tazeleyen, odaklanmayı sağlayan, yaratıcılığı besleyen farklı renklerden biz de hem zevklerimize hitap eden hem de ihtiyacımız olan etkiyi yaratacak olan rengi seçip duvarlarımıza renk katacağız.

Haftanın Önerileri: 9 - 15 Ağustos

Bitki zekası ile insanlık nasıl büyük adımlar atabilir? Önce mucizelere tanık olup, ardından uygulanabilir bilgiler edinebileceğimiz çevre bilinci oluşturan en iyi kitapları kütüphanemize ekleyeceğiz.

Yeryüzüne dair öğrenecek ne çok şey var! Herbirini tek tek öğrenmek zor olabilir. Ancak bazı şeyler var ki onların farkında olmamak, önce dünyaya sonra da insanlığa zarar olarak geri dönüyor. Halbuki insanlığa yol gösteren rehberlerimiz onlar! Biz de bunları öğrenmek için rehber niteliğinde bir model görevine sahip olan bitki zekasından ekofobiye, sebze meyve yetiştiriciliğinden sürdürülebilir yaşama dair pek çok şey öğrenebileceğimiz kitaplara kütüphanemizde yer açacağız.

Instagramlarımıza da çevre bilinci yükleniyor! Farkındalığımızı arttırıp uygulanabilir bilgiler edinmek için çevre bilinci ve sürdürülebilir bir yaşama dair ilham veren Instagram hesaplarını takibe alacağız.

Dünya’ya iyi davranmanın bizim sorumluluğumuz altında olması bilinciyle hareket ederek farkındalık yaratmaya çalışan, Küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif çevre teknolojileri geliştiren, bütüncül yaşam felsefesine inanarak sürdürülebilir modeller kurma ve bu var olan modelleri destekleme çalışmaları yürüten ve bunlar gibi daha pek çok çevre bilinci arttırmayı hedefleyen paylaşımlarda bulunan Instagram hesapları radarımızda! Bunun için biz de yalnızca felaket zamanlarında değil, daima dünyaya dost bir yaşam için bilinçlenmenin önemli olduğu bu günlerde çevre bilinci ve sürdürülebilir yaşama dair bilgiler, ipuçları, ilham veren paylaşımlarda bulunan Instagram hesaplarını takibe alacağız.

Teknoloji sayesinde sürdürülebilirliği kucaklamak ve anlamak çok daha kolay! Biz de çevre dostu alışkanlıklar edinip bunları pekiştirmek için sürdürülebilir günlük yaşam için geliştirilmiş en iyi uygulamaları indireceğiz.

Günlük yaşamda etkili adımlar atmanın birincil şartı bunu bir alışkanlık haline getirmek. Zarar verenleri bir bir terkedip, dünyaya dost alışkanlıklara yönelmek. Ancak alışkanlık haline gelen bir şeyi dönüştürmek ne kadar kolay? Tekrar edildikçe pekişen bu faydalı alışkanlıkları edinmenin en kolay yolu her an elimizin altında bulunan akıllı telefonlarımızla daha kolay. Bunun için biz de günlük hayat akışımız içinde bize akıllı telefonunuz kadar yakın en iyi mobil uygulamalarla daha sürdürülebilir pratikler edineceğiz. 

Amacı bitki, hayvan ve insanları doğada bir araya getirerek bakımı kolay ve kendi kendine yetebilen üretim sahaları oluşturmak olan “permakültür’’ kavramını, günümüzdeki örnekleri ve Türkiye’deki permakültür çiftlikleriyle keşfedeceğiz.

Permakültür: Bir Tasarımcı Elkitabı adlı eserin yazarı Mollison bu kavramı; “Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır’’ şeklinde tanımlıyor. Sürdürülebilir bir biçimde gıda, enerji, barınak ve diğer maddi-manevi ihtiyaçların uyum içinde karşılanması olarak da permakültürü açıklayan Mollison’a göre istikrarlı bir sosyal düzen sürdürülebilir tarımla sağlanmaktadır. Aynı zamanda evrendeki tüm canlıların yararına çalışan bir model türü oluşturup içerisinde tasarım, kavramsal, maddi ve stratejik bileşenleri barındıran permakültüre dair nasıl uygulandığını, günümüzde uygulanan permakültür örnekleri  ve Türkiye’de bulunan permakültür çiftlikleri de dahil olmak üzere daha pek çok bilgiyi keşfe çıkacağız.

Hayatını sokakta geçiren ve yardıma ihtiyacı olan diğer tüm hayvan dostlarımızın daha iyi şartlarda yaşamalarına yardımcı olabilmenin yollarını hayata geçireceğiz.

Komşularımız ve mahallemizin sakinleri yalnızca insanlardan ibaret değil! Sokakta yaşayan kediler ve köpekler de bizim sokağımızın neşe kaynakları. Temiz suya ulaşmak her canlı gibi onlar için de kritik bir konu. Kapımızın önüne bir kap su koymak, artan yemekleri vermek, sokakta rastlayacağımız başka patililer içinse mama taşımak gibi bizim için küçük ancak onlar için çok kritik adımlar var. Biz de tüm minik hayvan dostlarımızın daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak için başka neler yapabileceğimizi öğrenip hayata geçireceğiz.

Geri dönüşüme doğru ve verimli bir katkı sağlayabilmek için ambalajların üzerindeki geri dönüşüm sembollerin nasıl okunduğunu ve ne anlama geldiklerini öğreneceğiz.

Hangi ürünün ambalajı geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş? Peki ya hangisi geri dönüştürülebilir maddeden elde edilmiş? Bu üçgen sembollerin içinde yazan rakamlar ve altında yazan kodlar ne anlama geliyor? Hepsinin bie anlamı var ve doğru okuyunca geri dönüşüm çok daha kolay bir hal alıyor! Kağıt ve kartondan metale, camdan plastiğe kadar biz de Sürdürülebilir yaşama ve geri dönüşüme katkı sağlamak için ambalajları ve üzerlerindeki sembolleri doğru okumayı öğreneceğiz.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.