OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 21 - 27 Haziran

OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 14 - 20 Haziran

OGGUSTO ekibinin bu hafta listesinde neler var? Nereye gidiyor, hayallerini neler süslüyor, neyin peşine düşüyor ve haftayı şahane geçirmek için ne planlıyor?

İş dünyasında neler olduğunu takip etmekten hayatımıza keyif katan en yeni teknolojik aletleri kullanmaya, her şeye rağmen hayatta olduğumuz için mutluluk duyacağımız küçük kaçamaklardan kendimizi daha güzel hissetmemizi sağlayacak güzellik ipuçlarına, evimize şık bir dokunuş katacak önerilerden mutfağı alt üst edecek bile olsa mutlaka denemek istediğimiz tariflere kadar her şey planlarımız dahilinde. OGGUSTO’nun haftalık planlarından biri mutlaka size göre.

Danimarkalılar için “Hygge” sadece bir kelimeden ibaret değildir, içinde mutluluğun sırrı gizlidir. Biz de mutluluğun sırrını Danimarkalıların Hygge felsefesiyle keşfedeceğiz.

Danimarka’da bulunan “Mutluluk Araştırmaları Enstitüsü” mutluluğun sebeplerini ve etkilerini araştıran bir merkez ve hygge’nin sırrını onlardan öğrenmek için yönümüzü onlara çeviriyoruz. Danimarkalıların %31’ine göre “Hygge” kavramı sadece Danimarka’da yaşanabilir ki bu hiç de azımsanacak bir oran değil. Ancak biz Danimarkalıların 3’te birine aldırmadan, bugün yaşamımızda nasıl “Hygge” ortamlar yaratır ve dolayısıyla mutluluk kat sayımızı yükseltiriz, bunları yakından inceleyeceğiz.

Urla’nın en iyi lezzet duraklarını, Urla'nın en iyi restoranlarından Vino Locale'in şefi Ozan Kumbasar’dan öğreneceğiz.

Urla’da romantik bir buluşma için en iyi restoran hangisi? Harika bir Pazar kahvaltısı en güzel nerede yapılır? Tatlılarına karşı koyamayacağımız pastane ve en iyi kahveci nerede? Hamburgerden vazgeçemeyiz, peki hamburger keyfi için doğru adres neresi? Lezzetlere doyamazsak, göçmenlerin ve Urlalıların özgün yemekleriyle hangi restoranda lezzet kaçamağı yapabiliriz? En iyi meze - balık veya etleri nerede yenir? En İyi lezzet duraklarıyla hepsinin cevabı için Urla'nın en iyi restoranlarından Vino Locale'in şefi Ozan Kumbasar’ın seçimlerini keşfedeceğiz!

Daha sağlıklı bir yaşam için kullanabileceğimiz teknolojik aletleri ve uygulamaları keşfedip, yaşam tarzımıza uygun olanları kullanmaya başlayacağız.

Kimi zaman iş kimi zaman özel hayattaki stresli durumlar fiziksel ve ruhsal sağlığımız olumsuz yönde etkileyebiliyor. Teknoloji ise elbette bu konulara da çözüm sunuyor. Daha sağlıklı beslenme, kendimizi zararlı dış etkenlerden koruma, konforlu zaman geçirme ve diğer pek çok ihtiyaç için teknoloji tüm nimetlerini seferber etmiş durumda! Robot yastıktan gürültü önleyici kulaklığa, akıllı ampulden mobil sağlık uygulamalarına kadar pek çok inovatif teknolojiyi daha konforlu ve sağlıklı bir hayat için yaşam rutinimize adapte edeceğiz.

Türkiye’nin en güzel denizine sahip Likya bölgesindeki en iyi otellerden birine rezervasyonumuzu yapıp, her gün başka bir manzarada güneşi batıracağız.

Doğanın kalbinde el değmemiş doğallıktaki yürüyüş yolları, büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapan konumu ve eşi benzeri olmayan deniziyle Likya bölgesi tatil planlarımız için radarımızda! Günün her saatinde ve her bir noktasında bambaşka bir doğal güzelliği önümüze seren bu bölgede yapılacak listemizde neler yok ki? Patara’nın uçsuz bucaksız kumsalında uzanmak, turkuaz sularında birden beliren caretta carettalar ile birlikte yüzmek ve her gün başka bir manzara eşliğinde güneşi batırmak bunlardan sadece birkaçı. Elbette tüm bunları, Likya bölgesindeki en güzel otellerden birinde keyifli bir konaklamayla taçlandıracağız. Bunun için de Kaş, Kalkan, Kekova ve Olympos'un en iyi otellerine göz atmadan planlarımızı noktalamayacağız.

Yazın sürüş keyfini katlayan, özgürlüğün doyulmaz tadını doyasıya çıkaran cabrio otomobillerin en iyilerini keşfedeceğiz. 

Yaz gelince keyif ve özgürlüğün dozunu yükseltmek, mevsimsel özelliklerimizin başında geliyor. Kim bilir, belki de tatil kaçamaklarımıza ayaklarımızı yerden kesecek yepyeni biri dahil oluverir... Evet o bir Cabrio otomobil! Bizim gibi tavanı katlayarak özgürlüğün tadını çıkarmak isteyenler için ise Cabrio otomobiller listesinde çok çeşitli alternatifler bulunuyor. Bunun için biz de hayalini kurduğumuz yazları taçlandıracak en iyi Cabrio otomobil modellerini kesfedeceğiz.

Çiçeksi, odunsu veya baharatlı... Koku ailesine göre kategorisinin en iyileri olan, imza niteliğindeki parfümlerde  favorimizi seçeceğiz.

Bize göre parfüm bir kokudan çok, stilimizi tamamlayıcı bir parçası demek. Parfüm mağazalarında dolaşıp yeni kokuları keşedip deneyimlemek ise ayrı bir zevk. Tanınmış parfüm uzmanlarının yıllar süren denemeleriyle ortaya çıkan ve çok beğenilen parfümlerin, taşıdığı notalara göre sınıflandırıldığı bu liste parfüm meraklıları olarak merceğimiz altunda! Aynı zamanda farklı notalardan en beğenilen parfümleri keşfedip, kendimize veya sevdiklerimize yeni bir parfüm seçmek için de dört dörtlük bir rehber.

Okyanuslardaki plastik atıkları temizleyerek elektriğe dönüştürecek olan “Manta” adındaki tekneyle tanışacağız.

“Dünya evimiz, ona iyi bakmak en önemli görevimiz!” Derken okyanuslarımızın ve içinde yaşayan tüm canlıların hayatına dokunacak bir yenilik haberi geldi; okyanusları temizleyen tekne “Manta”. Kendisi dev bir plastik yiyici tekne olarak tanımlanıyor. Denizlerden plastikleri toplayan ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan Manta, plastik atıkları elektriğe dönüştürüyor. Dönüştürdüğü elektiriği de kendisi için kullanıyor. İşte bizde denizlerin yeni kahramanı Manta ile yakından tanışıp tüm marifetleri hakkında bilgi edineceğiz.

Haftanın Önerileri: 14 - 20 Haziran

Dikkat dağınıklığı, zamanı planlayamamak, üretkenliğin durması ve düzensizlik gibi sorunların önüne geçmek için üretkenliği arttıran en iyi uygulamaları kullanmaya başlayacağız.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreciyle iş ortamımızı evlere taşıyıp bambaşka bir çalışma sürecine girdik. Ansızın yaşadığımız bu mekan değişiminin, ilerleyen zamanlarda hem avantajlarını hem de dezavantajlarını gördük. Ev ortamı bizler için en özgür ve en konforlu hissedilen alan olsa da konu çalışmaya gelince bu avantajlar kontrolü elden bırakmamıza neden olabiliyor. Hatta dikkat dağınıklığı, zamanı planlayamamak, üretkenliğin durması, düzensizlik gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Neyse ki gelişen teknolojiyle bu duruma da çözüm bulup, yeni düzene alışmamızı sağlayan kurtarıcılar var. Bu yüzden biz de artık çok daha planlı ve programlı olmamızı sağlayacak; projelerimizi, notlarımızı, fikirlerimizi bir düzene sokabilmemiz ve daha fazla üretken olabilmemiz için son derece kurtarıcı olan uygulamaları kullanmaya başlayacağız.

Dünya mutfağının en sevilen lezzetleri nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Hepsinin cevabını sevilen tarifleriyle işin ustalarından öğreneceğiz!

Restoranlarda yemeye alıştığımız ve tadı damağınızda kalan yemekleri mutfağımıza taşıyoruz! Yüzyılların kültür mirası sayılan dünya mutfaklarına ait yemekleri yapması başka, yemesi bambaşka bir zevk! Türk mutfağıyla benzerlik gösteren mutfaklardan, yepyeni tatlar deneyimlememizi sağlayacak mutfaklara kadar dünyanın en ünlü lezzetlerini öğreniyoruz! Bunun için de dünyaca ünlü şeflerin de yer aldığı bu listede, işi ustasından öğrenebileceğiniz tarifleri ve daha fazlasını  dünya mutfağının en leziz örneklerini en iyi YouTube yemek kanallarıyla sofralarımıza taşıyacağız.

Oyunun efsaneleri: sporun gerçek centilmenleri! Kulüpleri ve ülkeleri için birer rol modele dönüşmüş, sporun gelmiş geçmiş en centilmen oyuncularını yakından tanıyacağız.

Sporun zirvesinde başarılı olmak çok çaba gerektirir. Ancak spor dünyasındaki herkesin saygısını kazanmak daha ziyade karakter ister. Onlar sahaya çıktıkları her zaman sadece kendilerini %100 oyuna vermekle kalmayıp oyuna saygınlık da kazandırırlar. Bu oyuncular sportmen ruhları ve profesyonellikleri ile sporun kalitesini yükseltirler. Onlar kulüpleri için birer rol model ve ülkeleri için gösterilecek örneklerdir. İşte biz de sporun gerçek centilmenlerini yakından tanıyacağız.

Fethiye’nin en güzel koylarından birine konumlanan ve Türkiye’nin en fazla takipçiye sahip Sea Me Beach’in yeni açılan bölümü Sea Me More; şahane konumu ve ambiyansıyla bu yazın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Geçen sene açılan ve çok popüler olan Sea Me Beach, Fethiye’nin en güzel koylarından birinde konumlanmış durumda. Sea Me Beach’in hem bu olağanüstü güzellikteki konumu, hem de büyüleyici güzellikteki ambiyansı şahane müziklerle eşleşince popülerliği Instagram’a da yansımış ve Sea Me Beach’i Türkiye’nin en fazla takipçiye sahip Beach’i haline getirmiş. Henüz çok yeni açılan adults only bölümü “Sea Me More” ile 2021 yazına merhaba diyen Sea Me Beach; bu yazın en görülmesi, doyasıya eğlenilmesi ve boho ambiyansında anıların ölümsüzleştirilmesi gereken yerlerinden biri.

Tatilde yanımızdan ayırmak istemeyeceğimiz, deniz kenarında okunabilecek en güzel ve sürükleyici kitaplardan edineceğiz.

Evet, kitap okumanın yeri ve zamanı olmaz; ancak deniz kenarında kitap okumanın tadı bambaşka oluyor... Ancak bazı kitaplar sahil için ağır kaçabiliyor, bu yüzden biz de bu yaz sahilde okuyabileceğimiz sürükleyici ve akıcı kitapları keşfe çıkıp ilgimizi çekenleri önce kütüphanemize, sonra da plaj çantamıza ekleyeceğiz.

Evlerimizin açık havaya açılan bölümlerini daha işlevsel hale getirip, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmemizi sağlayacak en popüler dış mekan trendlerini evlerimizde uygulayacağız.

Bu senenin açık havada yaşam trendleri ön veya arka bahçelerimizi, verandamızı ve hatta balkonumuzu bile günlük hayatımızda birer yaşam alanına dönüştürmeye odaklanıyor! Ancak bu dönüşüm yalnızca dekorasyondan ibaret değil. Bu sefer akıllı teknolojiler, çok amaçlı eklentiler ve yalnızca sıcak havalarda değil tüm yıl boyunca açık havada vakit geçirebilmemizi sağlayacak yapılar ön planda. İster yemek pişiriyor, ister egzersiz yapıyor ya da ister sadece dışarıda vakit geçiriyor olalım, bu yıl evlerimizin açık havaya açılan bölümleri evlerimizin iyi donanımlı uzantılarına dönüşüyor. Biz de bu bölümlerini daha işlevsel hale getirmek için, dışarıda daha fazla keyifli zaman geçirmemizi sağlayacak bu trendleri evlerimize adapte edeceğiz.

Doğru tüketmenin, var olanı dönüştürmenin, doğayla daha uyumlu yaşamanın yollarını paylaşan Instagram hesaplarını inceleyip takibe alacağız.

İklim krizinin yarattığı etkiler günden güne şiddetini arttırırken, sürdürülebilirlik konusunda ilham alıp çeşitli bilgiler edinebileceğimiz Instagram hesapları radarımızda! Daha minimal ve sürdürülebilir yaşam önerileri, doğru tüketmenin, var olanı dönüştürmenin, doğayla daha uyumlu yaşamanın yolları, temiz gıdayı odağımıza almayı, sıfır atık felsefesini ve daha sürdürülebilir bir yaşam için daha pek çok yararlı ve uygulanabilir bilgileri paylaşan instagram hesaplarını yeni rehberimiz olarak benimseyeceğiz.

Haftanın Önerileri: 7 – 13 Haziran

Deniz havası eşliğinde sağlıklı yemeklerin tadını doyasıya çıkarmak için İstanbul boğazıyla iç içe keyifli anlar yaşatan Bebek Baylan’da buluşacağız.

Uzun süren kapanma döneminden sonra sadece sevdiklerimizle görüşmeyi değil, birlikte yapılan buluşmaları ve hoş sohbetler eşliğinde sevdiğimiz lezzetlerin peşine düşmeyi de çok özledik. Ancak artık mekanların açılmasını da fırsat bilerek; özlediğimiz pek çok şeyi aynı anda sunan Bebek Baylan’a özlemimizi doyasıya gidermeye gideceğiz. Boğazla iç içe olan konumu, muhteşem İstanbul manzarası ve enfes sağlıklı lezzetleri eşliğinde sevdiklerimizle buluşurken, özlediğimiz pek çok şeyle aynı anda hasret gidereceğiz. Baylan’ın eşsiz lezzetler sunan menüsündeki Avokado & Somon Füme Carpaccio, Enginarlı Salata ve Mango Soslu Somon gibi nefis ve sağlıklı lezzetleriyle ise bu buluşmayı sağlıklı bir ziyafete dönüştüreceğiz.

Telefon: (0212) 358 07 60

Adres: Cevdet Paşa Caddesi. No:52 D:54 - Bebek

Şef elinden çıkmış burgerleriyle Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki en leziz hamburgercilerin imza lezzetlerini tadacağız.

Hamburgerin altın çağı hız kesmeden yükselişini sürdürüyor! İyi kalite malzemeyle biraz daha ayrıcalıklı teknikler kullanılarak hazırlanan, şef elinden çıkmış hamburgerler de akıllarda şu soruyu oluşturuyor ‘en leziz burger hangisi?’. Bize göre bu sorunun tek bir cevabı yok ancak en iyi hamburgercilerde en favori lezzetlerimiz elbette var! Yani bizim için enler listesi, sevdiğimiz lezzet duraklarımızdaki favori lezzetlerimizden geçiyor. Hamburgerin lezzetine doyamayanlar olarak da gastronomi turuna çıkılmış bir haftayı, hamburger yemeden geçirmek düşünülemiyor…

İtalyan sokak lezzetlerinin baş tacı pizzadan vazgeçemeyenler olarak, İstanbul’uni en iyi pizzacılarındaki en sevilen pizza çeşitlerini keşfe çıkacağız.

Bizimle birlikte tüm pizza severler buraya! Bu hafta çeşit çeşit alternatifleri arasında en lezzetli pizzanın peşine düşmek üzere pizza keşfine çıkıyoruz. Mekanların kapalı olduğu günlerde evlerimize taşıyarak film maratonlarına eşlik eden pizza ziyafetine, bu sefer eğlenceli buluşmalarla devam edeceğiz. Tadına doyamadığımız lezzetlerin yanı sıra çok sevilen ve tarafımızdan keşfedilmeyi bekleyen en leziz lokmalar radarımızda. Bunun için biz de İstanbul’un en iyi pizzacılarında mutlaka denenmesi gereken alternatif lezzetlerle bir günümüzü pizza günü ilan edeceğiz.

Özlediğimiz sushi lezzetlerinin tadını, İstanbul’un en sevilen Sushi restoranlarında çıkaracağız.

Altın çağını yaşayan Asya mutfağı, dünya çapında giderek artan yoğun bir ilgi görüyor. Geniş coğrafyasında yaşayan pek çok köklü kültürün öğretisiyle, pişirme teknikleri ve malzemesiyle şekillenen bu özgün mutfağın değişmeyen yıldızı ise elbette Sushi. Bugün nigiri, sashimi, urakami, inari, maki gibi onlarca farklı çeşitle büyüyen Sushi çeşitleri listesinde herkesin bir favorisi var. İstanbul’da yaşayanlar olarak , Sushi mekânları ve şefleri bakımından bu kadar şanslıyken, özlediğimiz Sushi buluşmaları da bu hafta ajandamızdaki en leziz ve keyifli planlardan biri. Biz de Sushi deneyimi asla şansa bırakmayanlar olarak listemizdeki en iyi sushi restoranlarından birinde sevdiklerimizle keyifli bir buluşma organize edeceğiz.

Bir günümüzü, lezzetli balıkları ve hoş ortamlarıyla keyifli dakikalar yaşatan İstanbul'un en iyi balıkçılarında keyif günü ilan edeceğiz.

Geçirilen en güzel dakikaların ve uzun sohbetlerin adresi, şüphesiz ki balık restoranları… Restoranların kapalı olduğu dönemde eve taşıyamadığımız nadir keyif ve atmosferlerden biri de işte bu balık restoranlarında geçirilen hoş sohbet anlardı. Evde yapılanın keyfi de bir başka olsa bile, biz sevdiğimiz balık restoranlarında yapılan kalabalık buluşmaları, dost sohbetlerini ve lezzet şölenlerini çok özledik. İşte bunun için biz de keyifli bir akşam geçirmek adına, yalnızca lezzetli balıkları ve mezeleriyle değil, keyifli atmosferleriyle de ön plana çıkan İstanbul’un en iyi balıkçılarından birine rezervasyon yaptıracağız.

Ünlü şefler sokağa indi! Lezzet önderleri liderliğinde en leziz lokmanın peşine düşmek için istikamet İstanbul’un en lezzetli street food restoranları!

Kim demiş sağlıklı yaşam tarzını benimserken kaçamak yapamayacağımızı? Hem de en ala lezzetlerle yaparız! İstanbul’daki gastronomi sahnesi için “ünlü şefler sokağa indi” demek pek de yanlış olmaz. Alancha ve Nicole gibi önemli restoranlardan tanıdığımız bazı şeflerin önderliğinde açılan sokak lezzetleri durakları, gün geçtikçe popülerleşmeye devam ediyor. Ufak dokunuşlarla hamburgerleri farklı boyutlara taşıyan restoranlardan, taco ve kokoreci bir araya getiren mekanlara kadar İstanbul’un favori ve kalorileri almamıza yüzde yüz değecek olan Street Food restoranları da bizim bu haftaki gastronomi turumuzdaki favori duraklarımızdan.

Haftanın Önerileri: 31 Mayıs - 6 Haziran

Çeşme, Alaçatı ve Bodrum’dan Güney Ege’nin sahil kasabalarına, Ayvalık’tan Gökçeada’ya kadar favori tatil destinasyonlarımızdan ilk rotamızı belirleyip seyahat rehberleri ile tatil planlarımızı yapacağız.

Nerede kalınır? En iyi oteller hangileridir? Görmeden dönülmemesi gereken yerler nerelerdir? Gitmişken mutlaka tadılması gerekenler hangi lezzetlerdir?... İşte bir tatil planı yaparken listemizde cevaplarını pek çok alternatifle bulmamız gereken ilk sorular bunlar! Çeşme-Alaçatı-Bodrum üçlemesinden Güney Ege’nin en güzel sahil kasabaları Selimiye-Bozburun’a, Kuzey Ege güzeli Ayvalık’tan, Ege ile Akdeniz’in birleşme noktası Datça’ya kadar Türkiye’nin en güzel tatil destinasyonları rehberleriyle OGGUSTO seyahat kategorisini alt üst edip tatil planlarımızı yapacağız.

31 Mayıs Dünya Makaron Günü bahanesiyle İstanbul’un en güzel makaron adreslerindeki favori lezzetlerimizle tatlı keyfi yaparken, çok sevdiğimiz bu lezzetin tarihini ve tarifini de öğreneceğiz! 

Her ne kadar Fransız tatlısı olarak bilinse de makaron Larousse Gastronomique'e  göre ilk olarak, 1791'de Venedik manastırlarında üretilmeye başlanmış. Fransız kraliçesi Catherine de Medici’nin 1533 yılında II. Henry ile evlenip Fransa'ya gelmesiyle makaronun Fransa’daki tarihi böylelikle başlamış… Ancak elbette tarihi bundan ibaret değil; tarifini öğrenmek için de badem unu ve yumurta akıyla yapıldığını bilmek yeterli değil… Biz de bunun için bir yandan makarona dair merak ettiğimiz her şeyi öğrenirken, diğer yandan Dünya Makaron Günü bahanesiyle İstanbul’un en güzel makaron yapan adreslerindeki favori tatlarımızla çok sevdiğimiz bu lezzetin tadını çıkaracağız. Belki de öğrendiğimiz tarifle, mutfağı alt üst etmek pahasına da olsa bir deneme girişiminde bulunacağız!

Tatil planları yaparken alışveriş listemizde rotayı yaz mevsimine çevirip, sahil modasına ayak uydurmamızı sağlayacak 5 öneriyi takip edeceğiz.

Günler uzayıp güneşle biraz daha vakit geçirmeye başladıkça sahil kaçamaklarını her zamankinden çok daha fazla düşler olduk. Diğer yandan yeni sezonun getirdikleri, vitrinlerdeki yerini de almaya başlamışken alışveriş listemizde ufak kaçamaklarla rotamızı yaz mevsimine çoktan çevirdik bile! Ancak ne kadar çok çeşit, o kadar çok alternatif. Tek ihtiyacımız doğru seçilmiş anahtar parçalar… Bunun için biz de ikonik parçalardan renk seçimine kadar tatilde sahil modasına ayak uydurmamızı sağlayacak bu 5 öneriyi takip edeceğiz.

Dört gözle beklediğimiz tatili çok uzaklara gitmeden hemen ayağımıza getirmek için İstanbul Adalar Rehberi ile “Nerede ne yapılır, ne yenilir, ne içilir?” hepsini öğrenip en yakın tarihe planlayacağız.

Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada; İstanbul’un tadı işte şimdi 2000 yıllık tarihe sahip Prens Adaları ile çıkar! Şehrin kalabalığından ve trafiğinden kaçmak, üstüne bir de denize girmek istersek şanslıyız ki vapurla ulaşabileceğimiz ve kendimizi tatilde hissedebileceğimiz dört güzel ada mevcut. Ancak “Nerede ne yapılır, nereye gidilir, ne yenir?” detaylı İstanbul Adalar rehberi incelenmeden planlara nokta konulamaz. Bisiklet turlarından eşsiz güzellikteki ada evlerine, leziz dondurmalardan enfes balık ziyafetine kadar İstanbul Adalar çıkartmamızda yapılacaklar listemizi hazırlayacağız.

Yaza girerken büyüleyici kokuları ve yarattıkları çekici etki ile erkek bakımının vazgeçilmezi olan en iyi erkek parfümleri arasından yeni favorilerimizi seçeceğiz

Enerjik, asi otantik, sofistike veya gizemli… İnsan ruhunun bir dışa vurumu olarak ardında iz bırakan bazı parfümler korkumuzu değiştirmemize neden olacak kadar iddialı! Biz de yaz mevsimiyle muhteşem uyum yakalayan, girdiğimiz her ortamda ardında iz bırakacak imza niteliğindeki en iyi ve en çekici erkek parfümleri arasından yeni favorimizi seçip yaza yenilenerek gireceğiz.

NASA’nın araştırmalarına göre havayı temizlediği ispatlanan 10 bitkiyi keşfedip, evlerimizin yeşillenen köşelerini bu yeşil dostlarımızla zenginleştireceğiz.

NASA'nın havayı temizleyebilmek için bitki ve toprağın gücünden yararlandığı deneyini daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız artık biliyorsunuz! Gezegenimiz hiç olmadığı kadar kalabalık, doğal kaynaklarımız hiç olmadığı kadar kirli. Kentler büyürken, sanayi ve teknoloji gelişirken, şehirlerde yoğunluk artarken madalyonun diğer yüzünde bununla doğru orantılı artan doğal kaynakların tahribatı, hava ve su kirliliği, karbon ayak izimiz yer alıyor. Dışarıdaki hava kirliliğinin yanı sıra evlerimizin de nefes almaya ihtiyacı var. İşte tam da bunun için NASA’nın havayı temizlediğini açıkladığı 10 bitki radarımıza giriyor! Biz de evlerimizde rahat nefes almamızı sağlayıp ruhumuza iyi gelecek bu yeşil dostları keşfederken, dokunduğu her noktaya hayat veren bu yeşil dostları evlerimize taşıyacağız.

Haftanın Önerileri: 24 – 30 Mayıs

Özlediğimiz Sushi lezzetlerini, İstanbul’un en iyi Sushi restoranlarındaki en leziz favorilerimizle evlerimize taşıyacağız.

Altın çağını yaşayan Asya mutfağına ilgimiz tattığımız her yeni lezzetle daha da artıyor! Geniş coğrafyasında yaşayan pek çok köklü kültürün öğretisiyle, pişirme teknikleri ve malzemesiyle şekillenen bu özgün mutfağın tüm dünyaca olduğu gibi bizim için de değişmeyen yıldızı ise elbette suşi. Bugün nigiri, sashimi, urakami, inari, maki gibi onlarca farklı çeşitle büyüyen suşi çeşitleri listesinde hemen herkesin bir favorisi var. Biz de en favori lezzetlerimizi şansa bırakmamak için en sevdiğimiz sushi lezzetlerini, İstanbul’un en iyi Sushi restoranlarıyla evlerimize taşıyacağız.

AHA’lar, BHA’lar, antioksidanlar, lipitler, türlü türlü asitler… Cilt bakım ürünlerinin formüllerinde sıkça gördüğünüz bu popüler bileşenlerin yer aldığı cilt bakım sözlüğünü alt üst edeceğiz.

Asitlerden lipitlere, antioksidanlardan kolajene; cilt bakım ürünlerindeki en popüler içeriklerden ihtiyacımız olan hangileridir? İşleri biraz kolaylaştırmak içn bir ürün alacağımız zaman kendimizi biyoloji sözlüsünde gibi hissetmemize neden olan içerikler hakkında bilgi edinebileceğimiz cilt bakım sözlüğümüz hazır! Temizleyiciden nemlendiriciye, maskeden seruma, cilt bakım ürünlerinde en çok karşımıza çıkan bu süper kahramanları yakından tanırken “nedir, neye yararlar”, bu dosyayla hepsini alt üst edip öğreneceğiz.

Centilmenler için yazlık stil kodlarının şifreleriyle, şehirli yaşamdan tatil destinasyonlarına kadar yaz kombinlerinin anahtar parçalarını gardırobumuza taşıyacağız.

Uzun soluklu kış mevsiminden sonra yazın yenileyici rüzgarı gardıroplardaki kısa ama keyifli serüvenine devam ediyor. Yaz dönemi için önceliğimiz stil sahibi parçaları nefes alan kumaşlarla birleştirmek. Renk seçiminde ise 50’ler döneminin soğuk pastel tonları bu dönem kurtarıcı. Ancak renkler ve trendler değişse de belirli kodlar daima bu değişkenlerin dışında kalır. Bunun için biz de sahilden günlüğe, doğadan şehirli yaşama kadar farklı zamanlar ve yazlık destinasyonlar için kullanılabilecek beş farklı kombinin anahtar parçalarını keşfedeceğiz.

İstanbul’un Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’ndaki en güzel yürüyüş alanlarında yazı selamlarken açık havanın keyfini çıkaracağız.

İster yürüyüş, ister koşu, ister sevdiklerimizle verilecek kısa bir mola olsun; bu hafta buluşma noktalarımız İstanbul’un en güzel yürüyüş alanları. Adeta şehrin nefes alan ciğerleri görevi gören bu yeşili bol tabiat alanları arasında ise Polonezköy Tabiat Parkı’ndan Atatürk Arboretumu’na kadar 12 farklı nokta var.

Evlerimize karakteristik bir dokunuş katan antre, koridor ve merdivenleri bitkilerle zenginleştirmenin püf noktalarını öğreneceğiz.

Ev dekorasyonu yaparken genelde unutulup ertelenen alanların başında; antreler, holler, koridorlar, kilerler ve merdivenler geliyor. Ancak eve ilk girişimizde bizi karşılayan antreyi daha düzenli, kullanışlı ve pozitif hisler uyandıracak şekilde dizayn etmek, odalar arası geçiş yaparken yürüdüğümüz uzun koridoru canlandırmak, inip çıkarken merdivenleri daha eğlenceli hale getirmek günlük modumuzu yükseltmek için yapabileceğimiz basit ama etkili dokunuşlar arasında. Biz de evlerimizin unutulmuş veya ertelenmiş bu köşelerini ev bitkilerimizle nasıl daha keyifli hale getirebileceğimizi öğrenmek için bu rehberi takip edeceğiz.

Dünyanın En İyi Otomobili” unvanının sahibi Rolls-Royce’un ihtişamlı tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkacağız.

Hem günümüzde hem de bundan 100 yıl önce “Dünyanın En İyi Otomobili Hangisidir?” sorusunun yanıtı değişmedi: Rolls-Royce. Çok lüks ve pahalı otomobiller üreten Rolls-Royce, otomotiv endüstrisinin zirvesini belirliyor, hem de 1904’ten beri. Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle kurulan Rolls-Royce, önceki yüzyılın başında yaşanan otomobil çılgınlığında en iyisini hedefledi. Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce için o günlerdeki alışkanlıkların pek çoğu günümüzde de devam ediyor. İşte bizim için de şimdi biraz tarihe uzanıp “Dünyanın En İyi Otomobil Markası”nın yaptıklarını hatırlama zamanı.

Yaz için tatil planları yapmaya başladığımız bu dönemde, seyahatlerimizde uygulayabileceğimiz çevre dostu adımları öğreneceğiz.

Sürdürülebilirlik, hayatın her alanında bir farkındalığı ve sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Seyahat de bunlardan biri. Sürdürülebilir seyahat veya ‘Yeşil Seyahat’ üç temel sütun üzerinde yükseliyor; doğayla barışık pratikler, kültürel ve doğal mirasın korunması, lokal topluluklara sosyal ve ekonomik yarar sağlama. Esasında tamamı basit tercihler yaparak gidilen destinasyona olumsuz etkiyi minimuma indirmeyi öngörüyor. Ve her bir seçimle gelen küçük değişimler büyük resimde etkileyici pozitif sonuçlar yaratıyor. Biz de planlama aşamasından gittiğimiz yerde yapacağımız alışverişe kadar tercihlerimizi değiştirerek sorumlu ve sürdürülebilir seyahat severliğe bir adım atacağız.

Haftanın Önerileri: 17 - 23 Mayıs

Film maratonunun zevkini pizza partisiyle ikiye katlamak için İstanbul’un en iyi pizzacılarındaki favori lezzetlerimizi evlerimize taşıyacağız.

Pizza severler buraya! Çeşit çeşit alternatifleri arasında kendimizi en lezzetli pizzanın peşine düşmeye adayacağımız bir haftaya giriş yapmış bulunuyoruz. Planımız evde film maratonu yapılan bir günün zevkini pizza partisiyle ikiye katlamak! Bunun içinse adres belli; paket servisleriyle tadına doyamadığımız lezzetlerini evlerimize taşıyan “İstanbul’un en iyi pizzacıları”. Biz filmlerimizi ve pizzalarımızı bugünden seçmeye başlıyoruz. Keyfimize ortak olmaları için siz OGGUSTO okurlarını da filmlerini ve İstanbul’un en iyi pizzacılarından favori lezzetlerini seçmeye davet ediyoruz! 

C vitamininden 62 kat daha etkili Viniferine içeriği ve fotosensitif olmayan formülüyle, tüm leke tipleri üzerinde etkili olan ve aydınlık görünüm sunan Caudalie Vinoperfect serumu bakım rutinime ekleyeceğim.

OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Yazın bolca haşır neşir olduğumuz güneş etkisini arttırırken, benim bakım rutinimde de farklı etkilere sahip ürünler yerini almaya başladı. Daha aydınlık, daha mutlu ve pozitif anların müjdeleyicisi güneşin parlaklığı arttıkça ne yazık ki cildi daha savunmasız hale getiriyor ve lekelere davetiye çıkarıyor. Ancak Caudalie’nin leke bakımında kültleşmiş ürünü Vinoperfect serum fotosensitif olmayan; yani cildi güneş ışınlarına karşı aşırı duyarlı hale getirmeyen içeriğiyle bu dönemde kullanım rahatlıyı sağlıyor. Vinoperfect leke karşıtı ve ışıltı verici serumu en hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri ve leke türleri üzerinde bu kadar etkili yapan şey ise içeriğinde bulunan C vitamininden 62 kat daha etkili “Viniferine”. Patenti Caudalie tarafından alınan bu içerik, koyu lekelerin görünümünü azaltırken yeni leke oluşumunu önlemeye de yardımcı olup, cilt tonunu eşitliyor ve cilde aydınlık bir görünüm kazandırıyor.

Rahatlığın zamansız tasarımlarla buluştuğu GTNight giyim koleksiyonundaki renkli kimonolarla yazı selamlayacağız.

Yazın enerjimizi yükselten renk ve desenleri, GTNight markasıyla tamamen organik olarak üretilen keten, koton ve vual kumaşlarda vücut buluyor. Geceden gündüze, uykudan sahile günün ve yaşamın her anına adapte edilebilen kimonolar bizim bu giyim koleksiyonundaki favori parçalarımız.

 “SelfLove” mottosuyla yola çıkan GTNight ürünlerinin üretiminde özellikle kadın iş gücüne olduça önem veriliyor ve koleksiyonlarda yerli üreticilerin kumaşları kullanılıyor. Ürünlerin tasarımlarında ise kumaş ve dikiş kalitesi zamansızlıkla paralel olarak ön planda tutuluyor ve uzun zaman kullanılabilecek ürünler yaratılıyor. Günlük ev giyim, plaj giyim ve uyku giyimi kolleksiyonlarında ipek kumaşlardan üretilmiş, kaftan, kimono, pijama takımları, elbiseler, gecelikler hem ev içinde hem de ev dışında giyime uygun oluşuyla alternatif kullanım seçenekleri sunuyor.

Gulsha’nın Isparta’ya özgü Rosa Damascena değerli esansiyel yağıyla zenginleştirilmiş Rose Kiss lip balmıyla nemlendirme ve renklendirmeyi tek adımda uygulayacağım.

OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Dudaklarımızın, vücudumuzu diğer bölgelerine kıyasla 3-4 kat daha ince bir deri tabakasına sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte dudakları daha pembe ve çekici yapan da aslında tam olarak böylesine ince bir deri tabakasına sahip olması. Ancak bu özellik dudakları güzellik rutinininde bir o kadar hassas bir hale getiriyor ve kuruyup çatlayan dudakların imdadına nemlendirici lip balmlar yetişiyor. Bunun için benim tercihimse Gulsha’nın Isparta’ya özgü narin bir gül türü olan Rosa Damascena’nın değerli esansiyel yağıyla zenginleştirilmiş Rose Kiss dudak koruyucusu. Ayrıca johoba ve tatlı badem yağı içeren Gulsha Rose Kiss renkli alternatifleriyle dudaklara gün boyu doğal bakım yaparken aynı zamanda daha canlı bir görünüm sunuyor.

Oğlumun okuma saatleri için bu haftaki listemizde kıymetli bağlar kurmasını ve farkındalığını geliştirmesini sağlayacak; Özge Lokmanhekim’in son çıkardığı “Dedem ve Ben” kitabı var.

OGGUSTO’dan Lorin Yüncül diyor ki;

Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlıklarını küçük yaşlarda edinmesi için ailecek özel okuma saatleri oluşturmanın oldukça önemli olduğuna inanıyoruz. Ancak bunu severek yapmaları için okuma saatlerinde sıkılmamaları ve dikkatlerinin kolayca dağılmaması gerekiyor. Ben de oğlumu sıkmadan ve zorlamadan bu alışkanlığı edinmesi adına doğduğu ilk günden beri onun eğleneceğini, seveceğini ve oyun oynayabileceğini düşündüğüm kitapları seçmeye özen gösteriyorum.

Bunun için çocuklara başka ülkeleri, şehirleri, kültürleri, yaşamları anlatırken görsellerle yazıyı destekleyen ve onların kitap okumayı severek büyümelerini sağlayan kitaplar yazan Özge Lokmanhekim kitaplarını tüm ebeveynlere önermek isterim. Bugüne kadar yayınlanmış 12 kitabı arasından oğlumun bu haftaki okuma saatleri için benim seçimim ise onun dedesiyle olan ilişkisinin ne kadar kıymetli olduğunun daha da farkına varmasını sağlayacak “Dedem ve Ben” kitabı.

Ödüllü müze Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin sanal gezisiyle paleolitik çağdan günümüze kadar gelen en çarpıcı eserleri keşfederken tarihte sırlarla dolu bir yolculuğa çıkacağız.

1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi ünvanını alan ödüllü müze “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” ile bu hafta tarihte yolculuk yapıyoruz! 22 Mayıs saat 21.00’da başlacak olan bu yolculuğumuz zoom üzerinden profesyonel rehber Tülay Zeybek Özcan liderliğinde ve interaktif bir şekilde gerçekleşecek. Detaylardan bahsedecek olursak; Paleolitik çağdan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergilenen eserler arasında neler yok ki!

Müze tarihçesi ile başlayan program Göbeklitepe, Çatalhöyük, Alacahöyük buluntuları, Mezopotamya ve Anadolu’da Tunç Çağı, Hitit - Boğazköy buluntuları, Hitit Taş eserler bölümü, Frig ve Urartu eserleri bölümü ile devam ediyor. 2 saat sürecek olan müze gezisinde ayrıca bu uygarlıkların kullandıkları dil,din, mimari ve ürettikleri sanat eserlerinin farklı uygarlıklar ile olan etkileşimleri, en önemli sanat eserleri ve Anadolu uygarlıklarının dünya tarihindeki yeri ve önemi işleniyor. Sanal müze geziye katılmak isteyenler Biletix’ten kayıt yaptırabilir, 24-48 saat içerisinde mail adreslerine gönderilecek Zoom linki üzerinden geziye katılabilir.

Haftanın Önerileri: 10-16 Mayıs

Dışarıda gezip tozabileceğimiz günler yaklaşırken, kuralsız ve her yönümüzü ortaya çıkarmayı markanın merkezine koyan Ventotto’nun renkli dünyasını ilk keşfeden biz olacağız.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Başak Güsar diyor ki;

Herkesin aynı markaları giydiği şu günlerde bizi heyecanlandıran ve farklılaştıran yeni bir Türk markasıyla tanışmaktan dolayı çok mutluyuz. İtalya’da kurulan bir hayalin İstanbul’da hayat bulmasıyla tanıştığımız Ventotto, dolabımızın modası hiç geçmeyecek olan ve her zaman elimizin gideceği kurtarıcı parçasını bizimle buluşturuyor. Neden mi? Çünkü her hikayenin iki yönlü olduğuna inanan Ventotto’nun bomber ceket seçenekleri, çift yönlü kullanım özelliğiyle her modumuza uygun bir kombin opsiyonu sunuyor. İster bordo, bej ve lacivert renklerinden seçebileceğiniz düz tarafıyla, istersek de dikkat çeken desenli tarafıyla kullanabileceğimiz bu ceketleri bir an önce giymek için sabırsızlanıyoruz! Favorimizi soracak olursanız Brera ve Tortona modellerine göz atın deriz…

Yeryüzünde bir cennete ev sahipliği yapan Goldenkey Bördübet’te, Youniversity Retreat 5 günlük inziva programı için şimdden rezervasyon yaptıracağım.

OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Ayak bastığımız andan itibaren titreşimini hissettiren ve kuvvetli bir şifa enerjisi yayan Datça Yarımadası’ndaki kadim bir hikayeye sahip olan kıymetli topraklarda kuşlarla, tavşanlarla, kuğularla, tavus kuşlarıyla randevum var! Ancak bu sefer yalnızca tatil değil; durmak, ara vermek, çözülmek, bedene ihtiyacı olanları geri verebilmek, taşıdıklarımızı toprağa bırakmak, doğanın dengesine uyumlanmak için Youniversity Retreat 5 günlük inziva programı ajandamdaki keyifli planlar arasında. Yoga, sound healing, fonksiyonel beslenme ve gece meditasyonu, ateş çemberi, ay ritüeli gibi durum circle gibi gece seansları programın ana hatlarını oluşturuyor. Programda ayrıca Homemade Aromaterapi'nin kurucusu Aslı San Bilgin ile “Ruh, Beden ve Zihin dengesi için Aromaterapi” özel etkinliği yer alıyor. Ben de 2-6 Haziran tarihlerinde doğanın kalbinde gerçekleşecek olan bu 5 günlük inziva programı için şimdiden rezervasyonumu yaptıracağım.

Kendimize bir bakım rutini oluşturmak için ekip arkadaşımız aynı zamanda yoga eğitmeni Cemre’nin yüz yogası derslerine katılacağız.

Genç cilt görünümü maalesef yalnızca cilt bakımıyla elde edilemiyor, bakım rutininin yanı sıra yüz yogası yapmak büyük önem taşıyor. Biz de canlı bir cilde sahip olmak için yüz yogasını bakım rutinimize dahil etmeye başlayacağız. Bunun için ilk olarak Studio Canlı’ya üye olacağız. Studio Canlı; mindfulness, meditasyon, yoga, diyet, spor gibi alanlarda başarılı hocaların canlı derslerine katılabileceğiniz bir platform. Cemre ise bu platformda her salı ve pazar akşamı yüz yogası dersleri veriyor. Yaklaşık yarım saat süren derslerde, boyundan alına kadar yüzdeki kaslar çalıştırılıyor ve masajla kan dolaşımı arttırılıyor. Derse katılanlar, uygulanan pozları kendi bakım rutininin bir parçası haline getirebiliyor ve düzenli uygulamada oluşan farkı gözle görebiliyor.
Üye olduktan sonra derse direkt katılmak için tıklayınız.

Organik deterjanlarla yıkanarak test edilen kumaşlardan oluşan “Pera’s by Serli Keçeoğlu” çocuk koleksiyonunu, oğluma aldığım %100 pamuk gabardinden üretilen pantolonlarla keşfedeceğim.

OGGUSTO’dan Lorin Yüncül diyor ki;

Çocuklarımızın cildi çok hassas. Onların hassas cildi için aldığımız ürünlere, kullandığımız deterjanlara çok ama çok dikkat ediyoruz. Ben de evlerde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu günlerde oğlumun kendi alanında rahat hareket edebilmesi için kaliteli üretilen ürünleri tercih ediyorum. Bunların başında Serli Keçeoğlu’nun kendi çocuğunun ismini verdiği PERA’s by Serli Keçeoğlu markası geliyor. Ürünlerinde  %100 keten, %100 pamuk kullanması en büyük tercih etme sebebim. Kullandığı aksesuarların bile doğal olmasına dikkat eden Serli, ahşap metaryalleri tasarımlarından eksik etmiyor.

Bakım rutinimiz için Kiehl’stan yapacağımız alışverişle aldığımız her bir ürünü, ecoDrone ile doğada bir tohuma dönüştüreceğiz.

Kurulduğu günden bu yana çevre üzerindeki ayak izini azaltma ve çevreye duyarlı formülasyonlar üretme üzerine çalışmalarda bulunan Kiehl’s, daha iyi bir gelecek sözü verdiği “Future Made Better” programıyla doğaya sunduğu destekte yeni bir adım daha atıyor. “Future Made Better” kapsamında sosyal girişim ecording ile yeni bir iş birliğine giden Kiehl’s, tüketicilerinin desteğiyle ağaçlandırma çalışmalarına imza atıyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarına tüketicileri doğrudan dahil eden bu projeyle mağazadan ve web sitesi üzerinden yapılan her Kiehl’s alışverişi, ecoDrone ile bir tohum topuna dönüşüyor. Yapılan her alışveriş için ecording tarafından insansız hava aracı ecoDrone ile ağaçlandırılması gereken alanlara bir adet tohum topu atışı gerçekleştiriliyor. Biz de bu projeye, Kiehl’staki favori ürünlerimizi seçip bakım rutinimize ekleyerek dahil olacağız.

Dünyayı kasıp kavuran ve uzun zamandır dördüncü sezonu beklenen The Handmaid’s Tale dizisinin yeni bölümlerini BluTV’de izleme listemize alacağız.

 

İçinden geçtiğimiz pandemi sürecini düşününce gerçekleşmesi artık çok da zor gözükmeyen bir distopyayı anlatan Handmaid’s Tale, Margaret Atwood’un ödüllü ve çok satan bir kitabından uyarlama. Henüz izlememiş olanlar için dizinin konusundan bahsetmek gerekirse, çevresel felaketler ve doğurganlık oranının hızla düşüşü sonrası kurulan ve demokrasiden oldukça uzak bir yönetim benimseyen Gilead isimli bir distopyada, kalan son doğurgan kadınların güçlü bir erkeğin evine atanıp damızlık olarak kullanılması işleniyor. Yayınlandığı ilk günden beri tüm dünyada çarpıcı bir etki yaratmayı başaran dizinin geri dönüşü ise bizim gibi sıkı takipçilerinin radarında! Biz de ilk 3 bölümü Amerika’dan bir gün sonra sadece BluTV’de yayınlanan dizinin yeni bölümlerini takip edeceğiz.

Dünya tiyatrosunun peşinde ülke ülke dolaşan Tilda Tezman’ın, tiyatroya gönül verenler ve tiyatroseverler için kaynak niteliği taşıyan ‘Oyunname II’ adlı yeni kitabını edineceğiz.

Tiyatro tutkunları olarak kültür & sanat etkinliklerinin hasret kaldığımız bu alanında Tilda Tezman’nın yeni kitabıyla bambaşka bir yolculuğa çıkıyoruz. Okurunu büyülü bir tiyatro yolculuğuna çıkaran ‘Oyunname II’ Tezman’ın ilk kitabı Oyunname’nin yayımladığı 2012 yılından bugüne, kesintisiz takip ettiği Avignon Tiyatro Festivali, Paris ve New York sahnelerinde izlediği oyunlar arasından titizlikle seçtiği 70’e yakın oyunu kapsıyor. Kendi gözünden oyunların yansımalarının, oyun izleyerek geçirdiği büyülü saatlerin kalbinde ve zihninde canlı kalması için, yaptığı her yolculuk dönüşünde izlediği oyunları kaleme alan Tezman kitabını; “Tiyatroseverlerle paylaştığım samimi mektuplardan ortaya çıkan bir hatıra defteri gibi…” şeklinde tanımlıyor.

Yaşadıkları ile baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterinde yazanları konu alan “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyununu Erdal Beşikçioğlu'nun performansıyla online gösterimde izleyeceğiz.

Tiyatro özlememizi dindiren dijital oyunlar sayesinde bu hafta yine bir günü evde tiyatro günü ilan ediyoruz! Yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterinde yazanları konu alan "Bir Delinin Hatıra Defteri", Erdal Beşikçioğlu'nun muhteşem performansıyla Tatbikat Sahnesi’nden özel olarak online gösterimde sergileniyor. Biz de bu oyunu izlemek için 14 Mayıs Cuma günü saat 20.30’da Biletix dijital etkinlik platformu Seyretix’te olacağız!

Haftanın Önerileri: 3 - 9 Mayıs

Biz tiyatroya gidemiyorsak tiyatro bize gelir! Sabahattin Ali’nin ölümsüz romanı Kürk Mantolu Madonna’nın sahneye taşınan oyununu, Biletix’in dijital etkinlik platformu seyretix.com’da online olarak izleyeceğiz.

OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Eve kapanma süreci için dijital etkinlik rehberimiz hazır! Bu haftaki listemizde ise Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna var. İnsan düşüncelerini ve hislerini içinde bulunduğu psikoloji doğrultusunda ustalıkla tasvir eden Sabahattin Ali’nin bu ölümsüz eserini okurken gözümüzde canlanan sahneler, hikayesiyle derin izler bırakan türden. Gerçek bir aşkın zarafeti, inceliği, yalnızlığın acıtıcı buruk çaresizliği bu sefer zihnimizde canlanmakla kalmıyor, dijital sahnede sergilenirken kalbimizde iz bırakmaya hazırlanıyor. Bunun için biz de severek okuduğumuz bu etkileyici eserin oyununu izlemek için tiyatro severler olarak 6 Mayıs saat 21.00 ve 7 Mayıs saat 23.59 saatleri arasında Biletix ’in dijital etkinlik platformu seyretix.com ’da buluşacağız.

Evimizin atmosferine bitkilerle huzur getirip zenginleştirdiğimiz bu günlerde, ektiğimiz yeni bitkiler için Soul Spiritz’in bir eşi daha olmayan el boyaması amorf saksılarından edineceğiz.

Dekorasyonu güçlendiren, evin havasını tek dokunuşla canlandıran ve içimize huzur veren bitkiler yaşam alanlarımızın olmazsa olmazı. Ancak bitkiler gibi onları taşıyan ve sergilerken bir bütün oluşturan saksılar da zengin köşelerin vazgeçilmezi. Biz de bunun için Soul Spiritz’in her biri tek üretilen, bir eşi daha olmayan amorf yapılı ve el boyaması seramik saksılarından edineceğiz.

Doğanın yenileyici etkisini doğal ve vegan ürünlerle cilde sunan Soapy Co’nun 21 günde 7 yıl daha genç bir görünüm vaat eden Glam Overnight Recovery & Repair yüz serumunu deneyeceğiz.

Nem kaybını önlemenin yanı sıra cildi 30 dakikada nemlendirip derinlemesine besleyen bu serumun; nemlendirici özelliği ile cildin 5 güne kadar nemli tutarak kurumasını önlediği klinik çalışmalarla destekleniyor. Göz, alın ve dudak çevresinde oluşan tüm çizgilerde etkili Reco’pair Technology Complex barındıran Soapy Co Glam Overnight Recovery & Repair Yüz Serumu, ciltte oluşan yaşlanma çizgilerini gözle görülür bir şekilde azaltma özelliğine sahip. Biz de düzenli kullanımda 3 hafta içinde cilt sıkılığını %21 artırdığı, cilde neme doygun bir görünüm kazandırdığı, 8 haftada ise kırışıklıkları %23 azalttığı ve cilt lekelerini %51 azalttığı gözlenen bu Soapy Co serumunu bakım rutinimize ekleyip deneyeceğiz.

En büyük tutkularından biri “seyahat etmek” olan ve heyecanı daha gitmeden başlayıp özenle valiz hazırlayanlar olarak; bir sonraki seyahatimiz için Lourmarin’in stil sahibi valizlerinden edineceğiz.

Gezmek, görmek, yeni yerler keşfetmek ve bu yerlerde geçirdiğimiz güzel anları ölümsüz birer anıya dönüştürmek en büyük tutkularımızın başında geliyor. Gezeceğimiz yerin doğasını, tarihini, kültürünü, mutfağını ve daha pek çok özelliğini öğrenmek için gitmeden nasıl okuyup araştırıp hazırlık yapıyorsak, kendimiz de aynı şekilde hazırlanıp valizlerimizi de özenle hazırlarız. İşte tam da seyahate böylesine tutkuyla bağlıyken, yaratım fikri de çıktıkları seyahatlerde ortaya çıkan; ismini Fransa’nın Lourmarin köyünden ilham alan Lourmarin markasının şık ve stil sahibi valizlerinden edineceğiz.

Evde küçük dekorasyon değişikliklerine yöneldiğimiz bu dönemde, ben de oğlumun odası için Dreaming of Ares markasının el yapımı çocuk odası ürünlerinden edineceğim.

OGGUSTO’dan Lorin Yüncül diyor ki;

Evlerde daha fazla vakit geçirmeye başlamamızla birlikte, çoğu kişi gibi biz de evin farklı köşelerinde dekorasyon değişikliklerine yönelmeye başladık. Bazen eşyaların konumunda yapılan yer değişikliği, bazen unutulmuş köşelere hayat veren bitkiler bazense farklı renk, doku ve desenlerdeki tekstil ürünleriyle evin atmosferi çok rahat ve pratik bir şekilde yenilenebiliyor. Söz konusu çocuklarımız olunca ise onların yaşam alanı için işler çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Ancak bu ürünlerin çocukların ruhunu renklendirdiği kadar ne kadar sağlıklı olduğu da önemli. Bunun için ben de eğlenceli şıklığı sağlıklı materyallerle sunan Dreaming of Ares markasının çoğu el yapımı olan dekorasyon ve tekstil ürünlerinden edineceğim.

adidas Originals’ın, plastik atıkların sonlandırılmasına katkıda bulunmak için sürdürülebilir bir yaklaşımla ve dünyanın en sevimli kurbağası Kermit’ten ilham alarak tasarlanan yeni Stan Smith Forever koleksiyonu radarımızda!

adidas Originals, Plastik Atıkların Sona Erdirilmesine (END PLASTIC WASTE) yardımcı olma yolculuğunun bir sonraki adımını, yeni Stan Smith Forever koleksiyonu ile duyurdu. Koleksiyonun en tatlı sürprizi ise adidas Originals’ın yeni ve daha sürdürülebilir Stan Smith modelinde karşımıza çıkan dünyanın en sevimli kurbağası Kermit! Ancak koleksiyon Kurbağa Kermit ile sınırlı değil; Disney, Pixar, Star Wars ™ ve Marvel'in ikonik karakterlerinden esinlenilen Stan Smith silüetine özel daha sürdürülebilir modeller de var. Marvel'dan Hulk, Rex'ten Disney ve Pixar'ın Oyuncak Hikayesi, Star Wars ™ galaksisinden Yoda, Peter Pan'dan Tinker Bell, Disney ve Pixar's WALL-E'den WALL-E, Muppets'in Kurbağası Kermit ve Disney ve Pixar'ın Monsters, Inc.'den Mike Wazowski. Biz de bu zengin seçkiden favori karakterlerimizi seçip, koleksiyonda hayat bulan modellerin peşine düşeceğiz!

Yayınlandığı ilk günden olumlu eleştiriler alan; erkek egemen bir dünyada bir kadının varoluş savaşını anlatan yerli ve özgün mini drama dizisi “Fatma”yı izleme listemize alacağız.

 

Başrolünde Burcu Biricik’in yer aldığı Netflix yapımı mini drama dizisinin konusu, temizlik işlerine giden Fatma isimli karakterin kaybolmuş olan eşi Zafer'i ararken beklenmedik bir kaosun içinde kendini bulmasıyla gelişen olayları el alıyor. Kimsenin şüphelenmediği, görünmez sıradan bir “temizlikçi” olan Fatma’nın hikayesi; erkek egemen bir dünyada bir kadının varoluş savaşını gözler önüne seriyor. Biz de bu haftaki sinema günlerimiz için seyir listemize ilk günden olumlu eleştiriler alarak en iyi Netflix dizileri arasında yerini alan  bu yerli ve özgün mini drama dizisini alacağız.

Boyner mağazaları ve web sitesinden satın alınan her bir Dockers® ürünü doğaya tohum olarak dönüyor! Bir tohum da biz ekmek için yapacağımız alışverişle bu hafta biz de hem sevdiklerimize hem de doğaya birer hediye vereceğiz.

Çevreci, etik ve sürdürülebilir moda anlayışını destekleyen koleksiyonlarını artırmayı ve bu alanda farkındalık yaratmayı hedefleyen Boyner, yeni bir iş birliğine imza attı. WaterDockers® ve küresel iklim krizine karşı inovatif çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim ecording ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, Boyner mağazalarından ve boyner.com.tr ’den satın alınan her bir Dockers® ürünü için insan eliyle ağaç dikmenin mümkün olmadığı arazilere tohum topları atılacak. Biz de “tek evimiz Dünya” diyerek daha sürdürülebilir yaşamaya özen gösterdiğimiz bu günlerde, evimize yeni hayatlar verecek olan bu iş birliğiyle sevdiklerimize Boyner’den alacağımız Dockers® ürünlerini hediye ederken doğaya da dokunacağız.

Haftanın Önerileri: 26 Nisan - 2 Mayıs

60’lar Türkiye’sinde; altın çağına giren Yeşilçam’da bir yapımcının ayakta kalma mücadelesini anlatan “Yeşilçam” dizisini izleme listemize alacağız.

 

Vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu dönemde dizi film maratonu olmazsa olmazımız! Yayına giren her yeni yapımı yakından takip ederken BluTV’de yayınlanan en iyi içerikler arasında radarımız takılanlarda ise bu hafta Çağatay Ulusoy’un yeni filmi “Yeşilçam” var. 60’lar Türkiye’sinde altın çağına giren Yeşilçam’da bir yapımcının ayakta kalma mücadelesini anlatan dizide; Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Semih Ateş karakteri, her şeyini kaybetmiş ancak Yeşilçam’da küllerinden tekrar doğmaya çalışan sinema aşığı bir yapımcıdır. Selin Şekerci Yeşilçam’ın gözde yıldızlarından Mine Cansu’yu, Afra Saraçoğlu ise Yeşilçam’da önemli bir sanatçı olmak için çabalayan genç ve güzel Tülin Saygı’yı canlandırıyor.

Cilt bakımında “az çoktur” prensibine sahip olan Abtira’nın doğal ve minimalist ürünleri ile bakım rutinimizde “yavaş özbakım” ritüeline bir adım atıp, kış soğuklarına karşı yorgun düşen cildimizi bahar detoksuna sokacağız!

Bedenin saygı duyulması gereken doğal bir biyo-ritmi olduğunu savunan Abtira ’nın arındırıcı doğal cilt bakım ürünleriyle kış soğuklarına karşı yorgun düşen cildimizde bahar detoksuna sokuyoruz! Doğal ve minimalist bir felsefe benimseyerek kurulan Abrita , cilt bakımı rutinini “az çoktur” prensibiyle bir “yavaş özbakım” ritüeline dönüştürüyor. Bunun için de yüzümüz, vücudumuz ve ruhumuz için bitkilerden sevgiyle elde edilen; doğal ve minimalist ürünler sunuyor. Hem bedenimize hem de gezegenimize, özellikle cildin yaşamasına, nefes almasına ve yaş almasına saygılı ürünler verebilmek ise öncelikleri. Yavaş özbakım ritüeli ile bakım rutinimize dahil edeceğimiz Abtira ürünlerinin içeriğine gelince; sadece yüksek kalite yağlar, uçucu yağlar, sular, özler, vitaminler ve mineraller kullanılırken paraben, EDTA, silikon, petrol türevleri, sentetik boya veya koku bulunmuyor.

Maria Grazia Chiuri’nin rafine ve sade bir yaşam stilini yansıtan “Dior Chez Moi” giyim koleksiyonunu keşfedeceğiz.

Maria Grazia Chiuri tarafından çok kapsamlı bir ev giyimi serisi olarak tasarlanan; rafineliğe ve sade bir hayata davetiye niteliğini taşıyan “Dior Chez Moi” koleksiyonu yeni parçalarla karşımızda! Pijama setleri, sabahlıklar ve pançolar bu yaz sezonunda Dior Oblique motifinin vurgulandığı büyüleyici güzellikteli elbiseler ve şortlarla buluşuyor. Maison’un zamansızlığını yansıtan toile de Jouy deseni ise palmiye ağaçlarının dahil edildiği, mavi ve beyaz renklerdeki tropik versiyonuyla bu serideki yerini alan bir diğer detay. Bu çekici flora; Dior Book Tote, işlemeli terlikler ve Mitzah şallar gibi ikonik hale gelmiş aksesuarlar üzerinde de çiçeklenirken, zarafet ve özgürlük sanatının tazelikle yeniden inşa edildiği bu koleksiyonu mercek altına alacağız.

Bu hafta Avrupa’nın sektöründe lider markalarını bir çatı altında toplayan @evistanbul ile evimde yenilikler yapacağım. Döşemelik kumaştan perdeye kadar yaptıkları her işe hayran olduğum markanın bence özellikle duvar kağıtları bir şahane. Bir an önce evimin yeni görünüme kavuşması için sabırsızlanıyorum.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen öneriyor:

Evde daha fazla vakit geçirmeye başladığımız bu dönemde ben de evimde keyif veren köşeler yaratmak için işe atmosferi yenilemekle başlıyorum. Duvar kağıdı, döşemelik & perdelik kumaş ve aksesuar ürün gruplarında Avrupa’nın sektöründe lider, 14 farklı üretici ve editör firmanın Türkiye mümessilliğini yapan Evist; yeniliğe gideceğim her nokta için zengin bir seçkiye sahip oluşuyla gerekli olan her ürünü sunuyor.

Dünyada bir ilke imza atan Green Petition boya, su ve kimyasal kullanmadan banyo ve plaj havluları üretti! Biz de çevreye saygılı, doğa dostu bu ürünlerden edinip, Green Petition’ın çocuklarımızın geleceğini inşa edişine ortak olacağız.

Dünyada daha sürdürülebilir bir yaşam için seri adımlar atılırken bir yenilik de Türkiye’nin yeni yeşili Green Petition’dan geldi! Tekstil sektöründe 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Green Petition, dünyada bir ilke imza atarak, boya, su ve kimyasal kullanmadan havlu üretmeyi başardı. %100 geri dönüştürülmüş plaj ve banyo havluları ile organik pamuk peştamallar, güçlerini geri dönüştürülmüş plastik şişelerden, renklerini yeniden üretime kazandırılan atık kumaşlardan alıyor. Böylelikle çocuklarımızın geleceğini Green Petition ’ın çevreye saygılı, doğa dostu ürünleri ile bu şekilde inşa ediyor. Her bir plaj havlusu için 10 adet pet şişe, 5 atık tişört kumaşını geri kazanırken, 5000 litre temiz su tasarrufu sağlıyor. Dünya tüpsüz dalış rekortmeni Şahika Ercümen ile birlikte, çevre farkındalığını artırmayı, sorumlu ve bilinçli bir tüketimi yaygınlaştırmayı hedefleyen Green Petition, elde ettiği gelirin bir kısmını ise temiz denizler için çalışan TURMEPA’ya bağışlıyor.

Evde ve dışarıda aynı konforu aradığım bugünlerde Atelier38 Store’un rahat ve şık alternatifler sunan koleksiyonundan favori parçalarımı gardırobuma taşıyacağım.

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı diyor ki;

Kışın ardından soğuk günlerin yerini daha ılık ve hafif rüzgarlı havaların alması kıyafet seçimlerimi de şekillendiriyor. Baharın gelişini stilime taşımak için benim tercihim ev rahatlığı ile sokak şıklığını bir arada taşımak. Atelier38 Store ’un triko takımları ise bu tercihime harika seçenekler sunuyor. Bunun için ben de Atelier38 Store’un rahat ve şık alternatifler bulunan koleksiyonundaki favori triko parçalarımla bahar gardırobuma tazelik katacağım.

Uluslararası sanatçıların eserlerini, Türk şiirinin güçlü kalemi Edip Cansever'in aynı ismi taşıyan şiiriyle ilişkilendiren “Düş Suda” sergisini borusancontemporary.com ‘da 360 derece sanal tur ile keşfedeceğiz.

Yeni Medya sanatına odaklanan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na disiplinler üstü bir okuma önerisi getiren ve küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği Düş Suda sergisi, Peter Coffin, Thierry Dreyfus, Boomoon, Ellen Kooi, Frank Thiel, Michael Wolf, Antti Laitinen, Rafaël Rozendaal, Jim Campbell, Maurizio Nannucci gibi uluslararası isimlerin eserlerini, Türk şiirinin güçlü kalemi Edip Cansever'in aynı ismi taşıyan şiiriyle ilişkilendiriyor. Biz de artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin desteğiyle 360 derece sanal tur şeklinde borusancontemporary.com üzerinden ile gezilebilecek olan Düş Suda sergisini online olarak keşfedeceğiz.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.