OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 5 - 11 Nisan

OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 5 - 11 Nisan

OGGUSTO ekibinin bu hafta listesinde neler var? Nereye gidiyor, hayallerini neler süslüyor, neyin peşine düşüyor ve haftayı şahane geçirmek için ne planlıyor?

İş dünyasında neler olduğunu takip etmekten hayatımıza keyif katan en yeni teknolojik aletleri kullanmaya, her şeye rağmen hayatta olduğumuz için mutluluk duyacağımız küçük kaçamaklardan kendimizi daha güzel hissetmemizi sağlayacak güzellik ipuçlarına, evimize şık bir dokunuş katacak önerilerden mutfağı alt üst edecek bile olsa mutlaka denemek istediğimiz tariflere kadar her şey planlarımız dahilinde. OGGUSTO’nun haftalık planlarından biri mutlaka size göre.

Metro Türkiye’den aldığım Nohut Makarna ile lezzetli ve bir o kadar da doyurucu bir tarif yaparak, sağlıklı ve lezzetli bir akşam yemeğiyle ziyafet çekeceğim.


OGGUSTO Well-Being editörü Yaprak Üner diyor ki;

Sağlıklı, yeterli, dengeli beslenme dendiğinde aklına sadece salata gelen çok insan var. Harika yeşiller ve çeşitli besinlerle zenginleştirilmiş salata, elbette çok sağlıklı bir seçim. Artık seçeneklerin çeşitliliği ve ulaşılabilir olması sayesinde sağlıklı beslenmek için en sevdiğiniz yiyeceklerden ve tatlardan vazgeçmek gerekmiyor. Beslenme alışkanlıklarında küçük dokunuşlar yaparak, hem sağlık açısından doğru seçimler yapıp hem de damak tadınıza göre yemek yiyebilirsiniz. Benim için vegan “nohut makarna” da bu kategoride. Damak zevkime uygun bir öğün için ben de Metro Türkiye’nin glutensiz ürünlerden oluşan geniş seçkisinden aldığım Nohut Makarna’yı patlıcan, domates sos, mantar ve üzerine taze yeşillerle sağlıklı bir lezzet şölenine dönüştüreceğim.

Her hafta bizi güncel tasarım içeriklerinin yer aldığı “Taze İlhamları” ile besleyen yeni nesil tasarım ve sanat platformu Mercado’nun, Nisan ayı itibariyle satışa çıkan Multidisipliner Nesil temalı yayının ilk sayısını edineceğiz!

Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve ilham veren yenilikler daima radarımızda! Dolayısıyla bizi yeni bakış açıları ve tasarımlarla buluşturduğu için yakın takipte olduğumuz Studio Mercado, şimdi de Multidisipliner Nesil temalı basılı yayınıyla ilham vermeye devam ediyor. İlk sayısı “Mercado Edisyon #1”de ise yeni medya sanatçısı Refik Anadol, modanın yenilikçi ismi Şansım Adalı ve yapay zeka karakteri Sui-D, çağın ötesindeki küratör Lalin Akalan, Les Benjamins markasının kurucusu Bünyamin Aydın ve multidisipliner tasarım stüdyosu Piknik Works ile röportajlar, yeni nesil tasarım ve sanata dair kripto sanat, Instagram filtreleri ve biyolojik tasarım gibi özel konular, ilham veren projeler ve çok daha fazlası yer alıyor.

Yaşam alanlarımı daha detaylı ve farkındalıkla planlayabilmek adına Tuba İmik’in mekanların element haritasını çıkartmayı öğrettiği; “Feng Shui ve Bütüncül Bahar Temizliği” online atölyesine katılacağım.

OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Tuba İmik ’in “Feng Shui ile Bütüncül Bahar Temizliği” online atölyesine katılarak, Nisan ayı itibariyle hem yaşam alanlarımın Feng Shui element haritasını çıkartmayı öğrenip, hem de hayatımda bütüncül bir bahar temizliğine başlıyorum! Bunu öğrenmek istememin en büyük sebebi ise Feng Shui’nin kendimi ve aynı mekanı paylaştığım sevdiklerimi; uyurken, çalışırken, dinlenirken, kısacası mekân içinde geçen tüm vakitlerde ve uzun yılları kapsayacak şekilde destekleyebilecek olması... Sıra bütüncül bahar temizline gelince ise yaşam alanlarımda ve hayatımda sadeliğe, netliğe alan açacağım.

Türkiye’nin birbirinden değerli şefleriyle birlikte 7 bölge 81 şehrin kültürel ve mutfak mirasını temsil ederek dünyaya tanıtmak için şahane bir proje yürüten GastrONE ile bu lezzet yolculuğunun takipçisi olup Türk mutfağına dair her şeyi öğreneceğiz.

GastrONE, insanlık tarihinin başladığı topraklarda bir lezzet yolculuğuna çıkıyor! Sadece bir ülkenin değil; 7 bölge, 81 şehrin taşıdığı katman katman kültürün yansıması ile oluşmuş bir mutfak mirasını keşfederken; Karadeniz’den dünyaya ihraç edilen fındık, Akdeniz’de dünyanın en iyi portakalı olarak adlandırılan Finike portakalı, Güneydoğu Anadolu bölgesinden lezzetinin eşi olmayan Antep Fıstığı, Ege’nin yılların mirasını taşıyan zeytin ağaçları ve nice ürünümüz bu coğrafyanın kültürü ile yetişen genç ve vizyoner şeflerin ellerinde hazineye dönüşüyor. Biz de Refika Birgül, Maksut Aşkar, Fatih Tutak, Osman Sezer, Didem Şenol, Ali Ronay, Maximillian Thomae'nin katkıları ile Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için Turkey One Association Derneği ile birlikte yürütülen bu projenin takipçisi olacağız.

Kurumsal hayatın koşuşturmasından kurtulup girişimciliği seçen çok sevdiğim iki arkadaşımın yeni çanta markası Lupa Project’ten favori çantamı seçeceğim.

OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Çok sevdiğim iki arkadaşım, kurumsal hayatın birikimlerini çantalarına koyup yeni bir yolculuğa çıktı ve karşımıza bu sefer bir çanta markası olan Lupa Project ile çıktı! Ürünlerinde hayatın teferruatlarla vakit kaybedemeyecek kadar kısa olmasından ilham alan Lupa Project, tıpkı bu yaklaşım gibi zamansız tasarımlarla her anda olmayı hedefliyor. Koleksiyonlarında benim en sevdiğim ve seçim yapacağım modeller ise Naaz Bag koleksiyonundaki hardal ve gri renkli tasarımlar.

Kariyerinin ilk günlerinden beri takipte olduğum ve tasarımlarında mistik doğu kültürü ile modern zarafeti buluşturan Begum Khan’ı yeni butiğinde ziyaret edeceğim.

OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Dünyanın en seçkin mağaza ve özel butiklerinde satışa sunulan Begüm Khan’ın doğa harikaları ve yaptığı gezilerden esinlenen tasarımları, dünyaya eşi benzeri olmayan bir egzotik kolaj sunuyor. Geleneksel mücevher sanatlarını modern bir yorumla birleştiren Begüm’ün özel tasarımları, Türk zanaatkârlar tarafından İstanbul’da el emeğiyle üretiliyor, usta dokunuşlarla can bulan her parça, kendine has bir kişilik ve ruh ediniyor. Ben de bu eşsiz tasarımlarla daha yakından tanışmak için Begüm Khan’ı yeni butiğinde ziyaret edeceğim.

Onlar tasarımı, üretici toplulukları güçlendirmek için bir araç olarak kullanıyor! Biz de bu güçlendirme hedefine destek olmak için tasarım odaklı ürünleriyle ödüllü bir sosyal girişim olan Joon’un ev & yaşam ve aksesuardan, evcil hayvana kadar farklı kategorilerdeki ürünleri ile tanışacağız.

Türkiye'de en çok ödül kazanan sosyal girişimlerden biri olarak üreticilerin güçlenmesi için çalışmalar yapan Joon tasarım odaklı ürünler üretiyor. Ev & yaşam, aksesuar, hayvan dostlarımız için oyuncak vb. ürünleri üreticilerle beraber üretip satış kanallarında kullanıcılarla buluşturan Joon’da tüm ürünler nitelikli tasarım fikirleri ile hayat buluyor. Tasarım Joon için üretici toplulukları güçlendirmek adına bir araç. Bu yüzden becerileri ile kendi ayakları üzerinde durmak isteyen üretici toplulukların yaratıcı ve üretken hayatlar sürmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. Biz de bu hedefe ortak olmak adına Joon dünyasında satışa sunulan ürünlerden edineceğiz.

Recep Çiftçi’nin tamamı optik illüzyon tablolardan oluşan eserlerinin yer aldığı, çıplak göz ve mercek arasındaki farkı birebir deneyimlemeyi sağlayan VERITY koleksiyonunu sanatın yeni adresi Sapphire Art’ta keşfedeceğiz.

Ressam Recep Çiftçi’nin ‘Bir tuvalde iki tablo’ mottosuyla son zamanlarda oldukça ilgi gören VERITY koleksiyonunu keşfe çıkıyoruz! Sanatçının tutarlı bir ahenge ulaştığımızda hakikatin netlik kazanacağını vurgulayan eserlerinde ilk bakışta soyut bir renk kompozisyonu görülüyor. Çıplak gözle soyut bir resim olarak görülen eserlere cep telefonlarının kameraları ya da fotoğraf makinelerinin kadrajından bileşik mercekle bakıldığında ise bir suret ortaya çıkıyor; bu da izleyiciye gerçeği gösteriyor... İşte biz de Recep Çiftçi’nin merak yaratan eserlerini, residence algısına farklı bir yaklaşım getiren Sapphire Residence’ın lounge alanında yer alan Sapphire Art’ta keşfe çıkıp, çıplak göz ve mercek arasındaki farkı birebir deneyimleyeceğiz.

Haftanın Önerileri: 29 Mart - 4 Nisan

Bu hafta Radio Racoon’u keşfe çıkıyorum. 7/24 dünyanın her yerinden çeşitli müzikleri dinleyebileceğim radyo, evde geçen bu dönemlerimde kurtarıcım olmaya hazırlanıyor. Ayrıca her pazar Beatmakers Academy ortaklığı ile yayınlanan “Sunday Groove” saati için hafta sonunu iple çekiyorum.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

Yayın hayatına 22 Mayıs 2020'de başlayan Radio Racoon 7/24 dünyanın her yerinden çeşitli müzikleri ve özel DJ setlerini dinleyebileceğimiz, 83'ten fazla ülkede aktif dinleyicisi olan, elektronik ve alternatif müzik türlerine ağırlık veren bir online radyo ve müzik networkü. Global bir platform olma amacı taşıyan Radio Racoon, her seviyeden ve her müzik türünden sanatçı, grup, plak şirketi, gece kulübü ve müzik küratörü ile işbirlikleri oluşturarak merkezinde kendisinin olduğu bir kültürel ağ oluşturuyor. Elektronik müzik tarihi, türleri ve sanatçıları hakkında detaylı podcastler ve her haftanın türünü yansıtan DJ Setleri dinleyicisi ile buluşturuyor. Ben de bu hafta Radio Racoon ile dünyanın farklı yerlerinden farklı müzikleri keşfe çıkıp, Pazar günü Beatmakers Academy ortaklığı ile yayınlanan “Sunday Groove” saati geldiğinde ise haftanın yorgunluğunu favori müziklerimle atacağım.

Şehrin kalbi Akaretler’de bir Amerikan barbekü restoranı radarımda! Kiraz odunuyla 12 saat boyunca tütsülenmiş dana kaburga, brisket ve 72 saat sonunda elde edilen demi-glace barbekü sos ile lezzet kaçamaklarını zirveye taşıyan Just BBQ’da benim favorim Cheddarlı Tiftik Burger.

OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Kısık ateşte yavaş pişim tekniği ile tütsülenerek hazırlanan Just BBQ lezzetleri yiyenin bir daha vazgeçemeyeceği türden! 12 saat boyunca kiraz odunu dumanıyla eti yavaş yavaş tütsüleyerek şahane lezzetler yaratan Just BBQ’da dana kaburga, brisket, burger ve sosisliler; ezilmiş veya çıtır ev yapımı patates, 72 saat ilikli dana kaval kemiğinin kaynatılmasıyla elde edilen demi-glace barbekü sos, ekşi kremalı yaban turbu sosu ve ev yapımı turşular ile birlikte sunuluyor. Tütsülenerek pişirilen etler hem hamburger hem de porsiyon olarak servis ediliyor. Ayrıca Passion Fruit aromalı ev yapımı limonatası ve Churros da oldukça lezzetli. İlk kez deneyecekler için benim önerim restoranın en sevilen tatlarını bir arada bulabilecekleri “Mini Tiftik ve Brisket Burger, Brisket, Lokma Kaburga ve cole slaw ile demi-Glace Barbekü Sos” içeren tadım menüsü.

Üyelere özel pek çok sanatsal etkinliğe katılma fırsatı sağlayan ve İstanbul’un seçkin restoran, kafe, sinema, kitabevi, tiyatro ve kültür merkezinde indirimlerle yepyeni ayrıcalıklar sunan İKSV Lale Kart’ımı yenileyeceğim.

OGGUSTO Kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Pandeminin kültür-sanat üzerindeki etkisiyle dayanışmanın, iş birliğinin, yaratıcı üretimin ve dijitalleşmenin öneminin fark edildiği bu dönemde İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 20 yıldır İKSV’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyelerine çok özel yenilikler hazırlamış! Ben de vakfın düzenlediği etkinliklerde  indirimlerden, ayrıcalık ve önceliklerden yararlanabilmek; yıl boyunca festival direktörlerinden üye sunumları, tadım atölyeleri, söyleşiler, geziler gibi çevrimiçi ve fiziksel pek çok üyeye özel etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilmek ve İstanbul’un seçkin restoran, kafe, sinema, kitabevi, tiyatro ve kültür merkezinde indirimlerden faydalanabilmek için İKSV Lale kartımı yenileyip ayrıcalıkların tadını doyasıya çıkaracağım.

2-3-4 Nisan tarihlerinde Paskalya’yı kutlayacak olan The Marmara Taksim’de, İstanbul Boğazı ve tarihi yarımada manzarasıyla İstanbul’un büyüsüne kapılırken, enfes lezzetlerinin tadını çıkarıp SPA’da haftanın yorgunluğunu atacağımız bir hafta sonu kaçamağı planlayacağız.

Şehrin merkezi The Marmara Taksim’in İstanbul Boğazı ve tarihi yarımada manzarası eşliğinde İstanbul’un büyüsüne kapılırken, harika bir gün geçirmemek elde değil. Üstün hijyen standartları ve dört dörtlük kusursuz hizmeti ile The Marmara GYM ve SPA’da haftanın yorgunluğunu atıp, kahvemizi yudumlarken değişmeyen klasik The Marmara Chocolate’ın doyamadığımız el yapımı muhteşem çikolatalarının tadını çıkaracağız. Üstelik The Marmara, Paskalyayı da es geçmeyerek bugüne özel ürünler ve Easter High Tea Time etkinliği organize ederek, birbirinden lezzetli çikolatalarını ve ürünlerini çay saati eşliğinde misafirlerine sunarak, 2-3-4 Nisan tarihlerinde Paskalya’yı kutlayacak. Birbirinden nefis lezzetlerin buluştuğu Tuti Restaurant’ta ise ödüllü Executive Şef Tolga Özkaya ve ekibi, tattığımız her lokmanın farkını hissettiren bir ziyafet sunuyor. Uzun lafın kısası The Marmara Taksim’de muhteşem bir hafta sonu bizi bekliyor!

Çok sevdiğim ve beğeniyle takip ettiğim iç mimar Kubilay Sakarya’nın, YouTube habitat TV kanalındaki ilham veren “Yaşayan Mekanlar” programı bu hafta izleme listemde.

 

OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Yaşayan mekanları kullanışlı ve şık detaylarla güzelleştiren, özgün ve zamansız tasarımlar sunan İç Mimar Kubilay Sakarya, seyahatlerindeki gözlemleri biriktirdiği anılarını yaşayan mekanlar tasarlarken yepyeni fikirlere dönüştürüyor. Kubilay Sakarya’nın “Yaşayan Mekanlar”ı her hafta birbirinden farklı konuklarla habitat TV’de izleyiciyle buluşuyor. Farklı amaçlar için kurgulanmış ev, ofis, galeri gibi yaşam alanlarında Hakan Helvacıoğlu, Esra Kazmirci, Zeynep Özyılmazel gibi kendi alanlarında uzman konukların yer aldığı program izleyenlere ilham vermeyi amaçlıyor. İç mimari ve dekorasyonun yanı sıra kültürel dokunuşların da bulunduğu programda önce konuk olan kişinin evi daha sonra ise işlerini yürüttüğü ofis ortamı ziyaret edilerek kişinin yaşam tarzı ekrana yansıtılıyor. Ben de Kubilay Sakarya’nın bu ev turu programlarını izleme listeme alıp, keyif dolu dakikalar geçirirken verdiği ipuçları ve detaylardan ilham alacağım.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için Saffet Emre Tonguç çok anlamlı bir çalışmaya imza atıyor! Ben de onun bu anlamlı çalışması için tüm gelirini Tohum Otizm Vakfı’na bağışlayacağı; kendi yazıp, bestelediği ve seslendirdiği “Baharımda Gel” parçasına destek vereceğim.

OGGUSTO Kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Yapılan bilinçlendirme çalışmaları ile otizm farkındalığı her geçen gün daha da artarken; bu sene bu çalışmalara bir yenisi de ödüllü yazar, tarihçi ve profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç’tan geliyor! Sosyal medyanın gücünü iyilik buluşmalarına çeviren Saffet Emre Tonguç, bu sefer de Tohum Otizm Vakfı için kolları sıvamış. Yıllar önce yazıp bestelediği “Baharımda Gel” şarkısının düzenlemesi ve kaydı yapıldıktan sonra, İstanbul’un birbirinden güzel köşelerinde klibi çekilen parça için Saffet Emre Tonguç’a Semiramis Pekkan, Leyla Alaton, Siren Ertan ve Fulya Nayman gibi iş, sanat ve moda dünyasından başarılı isimler eşlik ediyor. Ben de Saffet Emre Tonguç'un iyilik için söylenen ve bir iyilik buluşmasına dönüşen bu şarkısını indirip dinleyerek, hem kalbime hem ruhuma dokunan bu çalışmasıyla iyilik hareketine destek vereceğim.

Yavaş modayı Türkiye’de sahiplenen markalardan One Square Meter’ın yeni koleksiyonunda kaybolurken favori parçalarımı gardırobuma sorumlu alışveriş bilinciyle ekleyeceğim.

OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Çalık Denim firmasının denimleri, lokal olarak üretilen ve dokunan ketenler... Hayat verdikleri ürünlerin tasarlanma aşamasından kalıplarının çıkarılmasına, desenlendirilmesinden dikilmesine, etiketinden paketlenmesine, fotoğraf çekiminden internet sitesi yönetimine kadar her şeyi kendileri üstelenen one square meter, üretim sürecinde de doğal ipliklerle üretilmiş kumaşlar kullanıyor. Temel, çok yönlü, evrensel ve fonksiyonel ürünler çıkarmaya yönelik bir bakış açısı benimseyen marka; ihtiyaca yönelik, özenle hazırlanmış, özel ve kıymetli, uzun süre sevilerek kullanılacak ürünler tasarlamaya odaklanıyor. Ben de sorumlu alışveriş prensibiyle alışveriş yaparken seçimlerimi Yavaş modayı sahiplenen one square meter’ın yeni koleksiyonundan yapacağım.

“OGGUSTO’da bu hafta ne okuyacağız” arayışlarındayken radarımıza takılan, yazar Orhan Pamuk’un 23 Mart’ta çıkan ve 12 kısa video ile anlatacağı “Veba Geceleri” adlı yeni romanını edineceğiz.

Orhan Pamuk’un, “Kırk yıldır düşündüğüm, beş yıldır yazdığım ve son bir yıldır da yeniden yazdığım” diyerek bahsettiği Veba Geceleri adlı yeni romanını anlattığı 12 kısa videosu, Yapı Kredi Yayınları’nın sosyal medya hesaplarından aralıklı olarak yayınlanıyor. Romanının hem polisiye hem de tarihi bir yanı olduğunu belirten yazar, aynı zamanda kitapta ana karakterler arasında karşımıza çıkacak olan çiftlerin aşk hikâyelerini anlatan bir yanı olduğunu da belirtiyor. Ve ardından ekliyor “Postaneden vilayet binasına, hapishaneden Hastaneye ve vilayet binasından isyancı Ortodokslara kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinin genel bir manzarasını veren panoramik bir roman aynı zamanda Veba Geceleri... Günümüze gönderme yapan ve karantina sorunlarıyla, ölüm korkusuyla, kadercilikle, devlete öfkeyle meşgul yerler de var... Ve herkesin bana sorduğu... Siyasi kısımları da var elbette. Ama eski hikayeler ve hayal gücüme dayanan bir masal yanı da var.”.

Haftanın Önerileri: 22 -28 Mart

Çay keyfimiz için; çayı bir de dünyanın en köklü çay markalarından 200 yıllık Ronnefeldt kalitesi ile üreten Dem’den deneyip, “Bir Dem’lik Sohbetle Her Anı Dem’leyeceğiz”.

Keyifli anlarımızın ve sohbetlerimizin değişmeyen olmazsa olmaz eşlikçisi çay... Biz de en leziz ve kaliteli çaylar için geleneksel el işçiliği kullanarak harmanlarını dünyanın en köklü çay markalarından 200 yıllık Ronnefeldt kalitesi ve geliştirdiği en üst kalite çay yaprakları ile oluşturan Dem çaylarını keyifli sohbetlerimize taşıyacağız. Dünyanın en iyi çay bahçelerinden toplanan çay yapraklarından üretilen Dem çayları, Çin, Hindistan, Sri Lanka, Tayvan, Japonya, Güney Afrika gibi dünyanın önde gelen çay ülkelerinden geniş tat yelpazesi sunuyor. Tamamen doğal aromalar kullanılarak harmanlanan çaylar, sadece tadı ile değil kokusu ile de bambaşka bir keyfi sağlıyor…

Yaz hayallerine dalmaya başlayınca Bodrum’daki son yeniliklerin de peşine düştük! Çok sevdiğimiz ShapeUp’ın 1 Mayıs’ta Mandarin Oriental’da açılacak olan yeni şubesi sayesinde tatilde de sporumuzdan ödün vermeyeceğiz.

Amerika’yı hızla ele geçiren yeni nesil antrenman aleti Megaformer’ı Türkiye’ye getirip bizlerle tanıştıran ShapeUp İstanbul’dan yaz tatillerimizi şenlendiren ve Türkiye’ye bir yeniliği daha getirecek olan bir haber var! Çok sevdiğimiz ShapeUp yeni süprizleriyle artık yalnızca İstanbul’da değil, gecesi ayrı gündüzü apayrı bir cennet olan Bodrum’da Mandarin Oriental’in içindeki yeni şubesiyle de bizlerle! Yalnızca spor için rutin olarak haftanın belirli günleri gittiğimiz bir yerden çok kendimizi sağlıklı hissettiren ve  hatta günün en keyifli 1 saatini geçirdiğimiz bir yer haline gelen ShapeUp ile tatilde de sağlıklı ve formda kalacağız. Sezon açılış tarihi olan 1 Mayıs’ı heyecanla beklerken, biz Istanbul Maçka şubesinde zihnimizi ve vücudumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz.

Şef Yağız İzgül’ün bizi nefis lezzetlerle buluşturan mekanı Padre Burger Works’e gidip enfes hamburgerleriyle ziyafete dönüşen bir kaçamak yapacağım.


OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Hamburgere hayır diyebilecek olan var mı? Başkalarını bilemem ama ben Yağız İzgül’ün hamburgerlerine hayır diyemem! Klasik, rokfor ve trüflü hamburgerlerinin yanı sıra glutensiz ve vejetaryen seçenekleri de bulunan menülerine karamelize soğanlı Padre soslu sosisli, dynamite shrimp adında özel tatlı acı soslu karides ve chedarlı, früflü, fümeli patatesleri eşlik ediyor.

Birbirinden özel motiflerle göz dolduran tasarımlara imza atan Batya Kebudi'nin 7 Mucize koleksiyonunu keşfedeceğim.


OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlı Kasnaklı diyor ki;

Pırlanta ve pembe altın ile bizi içsel bir yolculuğa çıkaran yeni koleksiyonuyla Batya Kebudi, renkli dünyasını tasarımlarına yansıtırken son bir senedir yaşananlardan çıkarsadığımız derslerden yola çıkıyor. Hayatta bizi kuşatan temel 7 mucizenin ne kadar önemli olduğu mesajı taşıyan koleksiyonda tasarımcı kadim bilgilerle harmanladığı bu 7 mucizeyi 7 ayrı tasarım ile sembolize ederek yeni koleksiyonuna yansıtıyor. Her bir motif bu 7 mucizeden birini sembolize ediyor. İlk mucize: şifa/nefes, ikinci: huzur üçüncü aşk/sevgi ve bunları ise sarılmak/öpmek, neşe/gülmek, güç ve özgürlük takip ediyor. Ayrıca Batya Kebudi, bu sezon tasarladığı küpelerine ihtiyacınız olan hangi mucizeyse o küpeye bir anlam atfedin diyor… Herkesin kendi iç sesini dinlemesinden ve kendi mucizesinden hikaye yaratacak koleksiyon yalnızca batyakebudi.com  online mağazada.

Denizde veya karada; yazın Türkiye’nin cennet köşelerinde geçecek rüya gibi bir değil birden fazla tatil planımızı tek çatı altında hayata geçirmek için Turmobil’den şimdiden rezervazyon yaptıracağız!

“Sizi şu sıralar en çok ne heyecanlandırıyor?” diye sorsalar “Hayali bile uyanıkken rüya görüyormuş hissi veren yeryüzündeki cennetten köşeler” cevabını veririz... Hayalini kurduk, rotamızı belirledik, şimdi tek eksiğimiz bizi yaza ışınlayacak bir zaman makinesi ve bir de cennet koylara bizi götürecek dört dörtlük bir tekne. Zaman makinesini çözememiş olsak da beklediğimize değecek izole bir mavi tatilde lüks bir villanın tüm konfor ve olanaklarından faydalanırken yeni yerler keşfetmek için Türkiye’nin En yeni Katamaran Charter Firması Turmobil’den rezervasyonumuzu şimdiden yaptıracağız.

Vakko’nun sanat eserini andıran mimarisiyle büyüleyen ve kadın, erkek, Couture, Home, V2K Designers, Vakko L’Atelier konseptlerini tek adreste toplayan Vakko Nişantaşı mağazasını ve 2021 ilkbahar yaz koleksiyonunu keşfe çıkacağım.


OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Yaşam stilini tamamlayan Vakko, yeni mağazasıyla Nişantaşı’na yeniden ‘merhaba’ dedi! Değer yaratan bir alışverişin ötesinde duyusal bir deneyim de sunan Vakko Nişantaşı, tasarımsal, görsel ve sosyal özellikleriyle de misafirlerine özel bir ortam sağlıyor. Dünya modasının önemli bir temsilcisi olarak Vakko, en yeni tasarımları ve Türkiye ile ilk kez buluşacak koleksiyonları Vakko Nişantaşı mağazasında sunacak. Biz de imza ürünleri ve yeni deneyim alanlarıyla ‘flagship’ olarak konumlanan Vakko Nişantaşı mağazasını ziyaret edip koleksiyonları ve yeni mağazayı keşfe çıkacağım.

Radarımıza takılanlarda bu hafta Zorlu PSM’nin Vestel ve Karnaval Medya iş birliğiyle hayata geçirdiği bir eğlence istasyonu var! Pek çok farklı müzik türü ve özgün içerikli programların da yer aldığı “Vestel PSM Radyo” yeni eğlence durağımız olacak.


OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlı Kasnaklı diyor ki;

Dijital içeriklerle sanatseverlere her alandan ulaşmayı sürdüren Zorlu PSM sahnelerinin ruhunu Vestel PSM Radyo’ya taşıyarak, online radyosu ile müziğe ve kültür sanata yepyeni bir alan daha kazandırıyor. Pek çok farklı müzik janrını barındıran bir yayın akışının yanı sıra özgün içerikli programların da yer aldığı online radyoda dikkatimizi çekenler arasında ise “Kuzey ülkelerinden haberler ve müzik seçkileri ile Nordik Simit”, “popüler kültür ve gündeme dair Play Tuşu”, “her bölümde bir kült filmin “Türkiye’de çekilse yönetmeni kim olurdu, kim oynardı, senaryo nasıl olurdu?” sorularına eğlenceli cevaplar arayacakları programları ile “Kutsal Motor” ve kültür sanat gündeminden haberlerin yer alacağı “Bloknot” var.

“Her eve bir sanat” fikrinden yola çıkarak sanatseverleri 10. Yılında bir araya getiren Bazaart Projesi için Ferda Art Platform’da olacağız.

Yeniköy Rotary Kulübü’nün desteklediği Sanat Komitesi’nin yürüttüğü Bazaart Projesi, "Her Eve Bir Sanat" ana fikrinden yola çıkarak sanat öğrencilerini, sanatseverler ve koleksiyonerler ile bir araya getirerek eserlerini sergilemeye devam ediyor. Sanatın ve sanat koleksiyonu yapmanın bir lüks olmadığını hatırlatıp, herkese ulaşılabilirliğini göstermek amacıyla "Her Eve Bir Sanat" misyonundan yola çıkan Bazaart 2021, 10. yılında da seçilecek eserlere çeşitli değerlerde ödül parası vererek o ödül parası ile sanatçının eğitimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca başlangıcından bugüne kadar geçen süre içinde katılan birçok öğrencinin daha sonra Contemporary İstanbul da dahil olmak üzere çeşitli yerel ve uluslararası sanat organizasyonlarına davet edildiğini ve çeşitli ödüller aldığını da belirtmeden geçmemek gerek… Biz de 22-26 Mart tarihleri arasında Ferda Art Platform’da gerçekleştirilecek olan bu projeye destek olurken sanat dolu anlar yaşayacağız..

22 Mart Dünya Su Günü’nde National Geographic’in Finish iş birliği ile ekranlara getirdiği uluslararası bir yapım izleme listemizde! Su kıtlığı tehlikesine ışık tutan ve bu krizi İstanbul, Londra ve Cape Town olmak üzere dünyanın üç büyük metropolünde bütün yönleriyle ele alan “Bir Su Hikayesi”belgeselini izleyeceğiz.

Belgesel çekimlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in tahminlerinden yola çıkarak yaratılan senaryolu bir gelecek hikayesi anlatan “Bir Su Hikayesi” belgeseli, suyun ve insanlığın geleceğine dair öngörülen distopik senaryosuyla bir baba-kız yolculuğu üzerinden aktarılıyor. Üç büyük metropolde su kıtlığının sebepleri ve farklı coğrafyalardan bilinçli su tüketimine dair çözüm önerileri alanında uzman kişiler tarafından paylaşılıyor. Biz de Türkiye’de doğup şimdi daha da büyüyen ve birçok ülkeyi kapsayan dev bir uluslararası projeye dönüşen bu yapımı izleyip izleterek, tüm dünyayı etkisi altına alan tehditler ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi yayarak daha büyük kitlelere farkındalık ve değişim sağlanmasına katkı sağlayacağız. 

Haftanın Önerileri: 15 - 21 Mart

Günün en güzel ve en önemli öğünü kahvaltı. Güne doyurucu, güzel bir kahvaltıyla başladıktan sonra o gün nasıl güzel geçmesin ki? Kahvaltı denince aklımıza ilk gelen Petra Roasting Co. ve Mangerie’nin lezzetlerini evinizde deneyimleyebilmek için Fuudy’den sipariş verebilirsiniz. Üstelik Fuudy’den vereceğiniz siparişlerde Yapı Kredi Crystal kartlara özel %20 indirim ayrıcalığından da faydalanabilirsiniz.

Petra Roasting Co.

2013 yılında işini ciddiye alan küçük ve tutkulu bir ekiple kurulan Petra Roasting Co., daha çok lezzetli ve kaliteli kahveleri ile bilinse de aynı zamanda birbirinden leziz seçenekleriyle keyifli bir kahvaltı rotası. Açıldığı ilk günden beri, müşterilerine  benzersiz bir deneyim yaşatmayı amaçlıyan Petra Roasting Co.’nun kahvaltı menüsünde yumurtalı lezzetler ve Mitte Brot’un hamur işleri baş rolü oynuyor.

İsteyenlerin bu kahvaltı lezzetlerinden yararlanabilmeleri için Fuudy, Petra Roasting Co. imzası olan yemekleri evlere de gönderiyor.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında %20 indirim ayrıcalığı ile bu lezzetleri evinizde deneyimleyebilirsiniz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Mangerie

İstanbul ve Bebek sosyal hayatının vazgeçilmez lezzet durakları arasındaki yerini açıldığı günden beri koruyan Mangerie, 16 yıldır bistro-cafe olarak hizmet veriyor. Her damak tadına hitap eden ana yemekler, sandviçler, burger, noodle ve salataları içeren menüsünde artık klasikleşen yemeklerin yanı sıra mevsime göre değişen farklı tatlar yer alıyor. Ama bizim için vazgeçilmez olan kesinlikle kahvaltıları. Gün boyu kahvaltı servisi yapan Mangerie, evlere servise özel olarak hazırladığı Mangerie Breakfast Box’da mini pancakelerden, kruvasanlara, granoladan Türk kahvaltısının olmazsa olmazı peynirlere kadar geniş bir seçki sunuyor. Bize de Fuudy’den eve sipariş ettiğimiz bu zengin kahvaltının keyfini çıkartmak kalıyor.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında %20 indirim ayrıcalığı ile bu lezzetleri evinizde deneyimleyebilirsiniz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Teknoloji ve sanatı buluşturan Refik Anadol’un ilhamını bilim ve teknolojiden alarak, izleyicisine uzay ve rüyalarla bağlantı kurduran “Makine Hatıraları: Uzay” adlı yeni kişisel sergisine gideceğiz.

Uçsuz bucaksız iki farklı alem; biri uzay, diğeri ise rüyalar… Merak duygusunu daima körükleyen, keşfetmekle bitmeyen bu iki aleme bu hafta sanat dolu bir yolculuğumuz var: “Refik Anadol – Makine Hatırları: Uzay” sergisi. Los Angeles’ta bulunan Refik Anadol Studio’nun İstanbul'da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seren ve uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutan yeni bir kavramsal çerçeve sunuyor. Medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol’un bu yeni kişisel sergisi “Hatıralar” ve “Düşler” olmak üzere birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşmakta. Bölümlerin her biri ise insanlığın uzay keşiflerine farklı bir estetik perspektif ve tematik yönelimle yaklaşıyor. Anadol’un uzay araştırmalarıyla ilgili en son verileri görselleştirmek amacıyla başlattığı projeleri kolektif olarak tecrübe edilen sanatsal ifadelere dönüştüren bu bölümler, yapay zekanın görünmez bilgileri nasıl toplayıp açığa çıkardığını anlatan simülasyonlardan oluşuyor.

Serginin ilk bölümü “Hatıralar”, Refik Anadol’un yapay zeka yardımıyla uzayla ilgili henüz yorumlanmamış, ham görsel verileri topladığı ve onları pigmentlere dönüştürdüğü bir dizi dinamik veri tablosu sunuyor. İkinci bölüm, “Düşler” ise üç boyutlu veri heykelleri ve 15 dakikalık, mekanla bütünleşik bir yapay zeka sineması enstalasyonundan oluşuyor. Keşfedilmeyi bekleyen bambaşka alemlerle izleyicisi arasında bağlantı kurmayı amaçlayan bu sergide biz de olacağız.

Gelenekselleşen başarılı tasarımcı iş birliklerine bu sene Simone Rocha ile devam eden H&M’in SimoneRochaxH&M koleksiyonunu keşfedeceğiz.

Her sene bir gelenek haline gelen H&M ve tasarımcı işbirlikleri modanın öncülerini moda tutkunları ile buluşturmaya devam ediyor. Bu seneki designer koleksiyonu için Londra merkezli moda tasarımcısı Simone Rocha ile işbirliği yapan H&M biz moda tutkunlarına Simone Roche imzalı tasarımlar sunuyor. Bu koleksiyon için Simone Rocha, markasının geçmiş koleksiyonlarından fikirleri bir araya getirmiş ve sevdiği parçaları günümüze uygun hissettiren yeni, beklenmedik tasarımlara dönüştürmüş. Ayrıca koleksiyon Simone Rocha’nın imzası haline gelmiş olan kadın giyim parçalarının yanı sıra erkek ve çocuk giyimini de kapsıyor. Bu vesileyle Simone Rocha ilk defa tüm aileye gardırop önerisi sunabiliyor.

Tül elbiseler, özel dikim tasarımlar gibi özel durumlara uygun parçalar kadar trikolar, gömlekler, dış giyim, trençkotlar, günlük tişörtler, aksesuarlar ve Simone Rocha’nın imzası olan parlak aksesuarlar ve inci detaylı ayakkabılar da koleksiyonun tüm kategorilerinde mevcutken biz de bu zengin koleksiyonu keşfe çıkacağız.

Özgün ve benzersiz tasarımlarıyla radarımıza takılan Wohha’nın moda, sanat ve hayatın ta kendisinden ilham alan her biri el çizimi seramik ürünlerinden edineceğiz.

Heyecan, neşe gibi yüksek enerji tepkisinin sesle ifade edilme sözcüğü; Wohha! 2012 yılında kurulan Wohha moda, sanat ve yaşadığımız hayatın ta kendisinden ilham alınarak yaratılmış temalı koleksiyonlardan oluşuyor. Wohha’nın yenilikçi ve üretken çizgisinin amacı, ürünleriyle sanatı hayatımızın içine dahil edebilmek kullanılabilir kılmakt. Sokak stilinde modern ve güçlü bir tavrı olan wohha maksimum konfor için giyimde fark yaratan kumaşlar (yumuşak, esnek, ince modal, koton ve viskon) ve çevre dostu su bazlı organik boyalar ile serigrafi baskı tekniği uyguluyor. Tasarım ve sanatsal değerlere olan aşkı yüzünden, ‘Wohha on the Table’ ile bin yılı aşkın bir geçmişe sahip tarihi mirasımız çini sanatını kendine has yorumuyla duvarlara ve modern sofralara taşıyor.

Aslı Şarman Toğulga'nın minimal çizgilere sahip, modern renkler ile birleştirilmiş sanat eseri niteliğindeki, her biri el çizimi olan bu tabakları için bizim kullanım amacımız yalnızca masalarımızda yemek yemek değil aynı zamanda da duvarlarımızda sergilemek. Her biri yalnızca 100 adet üretilen ‘wohha on the table’ tabaklarını özel ve gizemli kılan ise kişiye özel el yapımı olmaları. Ancak ürün yelpazesi bunlarla sınırlı değil, Wohha koleksiyonları seramiği evimizin farklı köşelerine taşıyabileceğimiz çeşitli bir ürün yelpazesine sahip.

18 Mart saat 20.00’de Zorlu PSM Youtube kanalında yayınlanacak olan Dijital Sahne serisinin son oyunu; Shakespeare’in defalarca sahnelenen, dünyaca ünlü eseri Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı izleyeceğiz.

“Tamam herkesin eğlenmeye hakkı var.
Perilerin bile var, evet.
Büyülenmek dedik zaten.
Her büyünün bir ömrü var nasılsa geçer.
Azıcık karışır ortalık ama kesin geçer.
Aşk hariç.
Kalıcıdır o.
ve er ya da geç bütün yanlışların üstesinden gelir.”

Shakespeare, Bir Yaz Gecesi Rüyası

@zorlu_psm prodüksiyonu, @basedistanbul işbirliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla gerçekleşen “Dijital Sahne” serisinde, William Shakespeare'in defalarca sahnelenen, dünyaca ünlü eseri erken dönem romantik komedya oyunu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ile sona eriyor. 18 Mart Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında yayınlanacak olan oyun için biz de ekran karşısında yerlerimizi alıp, özlediğimiz tiyatro ortamını evden yaşayacağız. Üstelik sadece bununla kalmayıp OGGUSTO Dijital Etkinlik Rehberi’ni de alt üst ederek bu hafta radarımıza takılan farklı etkinlik ve aktivitelere dijital olarak katılmaya devam edeceğiz.

SosyalBen Vakfı’nın dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklar için bilgi ve becerilerin çevrim içi ortamda toplumsal faydaya dönüştürülürken zaman, mekan ve yaş sınırı olmayan iyiliğin e-hali; e-gönüllüsü olacağız.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği saha çalışmalarıyla bugüne kadar 45.000’i aşkın çocuğun hayatına dokunan SosyalBen Vakfı dezavantajlı bölgelerde yaşamını sürdüren çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve kendilerini geliştirmelerini hedefliyor. Vakıf; 11 ülkede on binlerce çocuğa ulaşarak yarattığı toplumsal fayda odaklı çalışmalarına, 581 topluluk gönüllüsü ve dijital ortamda SosyalBen çalışmalarına katılan 332 e-Gönüllü ile pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ediyor.

SosyalBen Vakfı çocuklara sosyal fayda yaratmaya devam ederken, ulusal ve uluslararası bazda da her fırsatta gönüllülüğün önemine değiniyor. 2020 yılında 14 ülkeden ve Türkiye’nin 59 ilinden toplamda 970 e-gönüllülük başvurusu alan SosyalBen Vakfı’nın 2021 için daha büyük sayılara ulaşacağını öngörüyor. Biz de bu e-gönüllüler arasına katılırken

SosyalBen Vakfı’nın e-gönüllüsü olmak isteyenler için başvurular 15 Mart 2021 saat 00:00’a kadar devam ediyor. Başvuru yapmak için tıklayın.

Viyola Sanatçısı ve aynı zamanda OGGUSTO yazarlarından olan Günsu Özkarar’ın bugüne dek yazdığı hikayelerini tek çatı altında topladığı “Küflü Virgül” kitabını okuyacağız.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Viyola Ana Sanat Dalı’ndan “Onur Derecesi” ile mezun olan Viyola sanatçısı ve aynı zamanda OGGUSTO yazarlarımızdan biri olan Günsu Özkarar, hayatında yeni bir nefes, yepyeni bir alan olarak yazıya da yer açmış ve bugüne kadar bir yerlerde dağınık halde toparlanmayı bekleyen öykülerini “Küflü Virgül” adındaki kitabına dönüştürmüş. Kitabın adı “Küflü Virgül” çünkü Günsu bu öyküler için “Yayınlamasaydım bilgisayarımda dağınık halde kalmış tüm bu öyküler küflenecekti, çöpe mi atacaktım? Atmadım, kitap yaptım” diyor. Biz de okunacak kitaplar listemiz için Günsu Özkarar’ın “Küflü Virgül” kitabını edinip, hayat verdiği öykülerini okuyacağız.

“İçine doğmuş olduğum ataerkil toplumun iliklerime kadar işlettiği nabızla kaplanmak kolay değil. O küçük gamzenin beni nasıl hipnotize ettiğini çaktırmak, tehlikeler karşısında tüm kuşanma bilgilerimle teslim olmak demek. Yapamam…” – Günsu Özkarar, Küflü Virgül adlı kitabından alıntıdır.

Haftanın Önerileri: 8-14 Mart

Swatch, Müze Gezisi serisinin bir devamı olarak, New York Modern Sanat Müzesi (MoMA) ile özel edisyon tasarımlarından oluşan bir koleksiyon sunuyor. Saat ve sanat tutkunlarını bir araya getiren Swatch ve MoMA iş birliğindeki bu özel koleksiyonunun peşine düşmek için Swatch mağazasına gideceğiz.

Ruhumuzu besleyen sanat tarihinde dünyanın en ünlü ve bilindik eserleri bu sefer farklı bir amaç için radarımızda. MoMA’nın koleksiyonundan ilham alan altı benzersiz tasarım, Swatch ve MoMA beraberliğinde saat ve sanat tutkunluğunun eşsiz bir birlikteliğine dönüştü. Altı farklı tasarıma hayat veren eserler arasında Vincent van Gogh'un The Starry Night (1889), Gustav Klimt'in Hope, II (1907-1908), Henri Rousseau'nun The Dream (1910), Piet Mondrian’ın Composition in Oval with Color Planes 1 (1914), Tadanori Yokoo’nun The City and Design, The Wonders of Life on Earth, Isamu Kurita (1966) ve yine Tadanori Yokoo’nun New York (1968) adlı eserleri yer alıyor. Biz de bu eşsiz tasarımları ilk gören olmak için Swatch mağazasına gideceğiz.

Soulfood Kitchen’ın ürünlerini deneyip Instagram hesabında paylaştığı tarifleri mutfağıma getireceğim.


OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı diyor ki;

İlk kuruluşundan beri radarımda olan Soulfood Kitchen, bir catering firması olma yolunda ilk adımlarını atıyordu ancak araya pandemi girince catering fikrini askıya aldı ve kendi ürünlerini yapmaya başladı. Bugünlerde evinde hazırladığı lezzetleri bizlerle buluşturuyor. Ürün yelpazesinde; bal kabaklı, avokadolu ve taze zerdeçallı, kuru domatesli, havuçlu ve pancarlı humus seçenekleri bulunuyor. Humus benim en sevdiğim mezelerden… Bu hafta humusun en güzel hallerini deneyip kendimi ödüllendireceğim diyebilirim! Bunların yanı sıra enginar kalbi, ıspanak ve peynirli dip sos, evde fırınlanmış kırmızı meyveli, karışık, çikolata ve Hindistan cevizli granola, çekirdekli ve tam buğday unlu kraker de mevcut.

Soulfood Kitchen, mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için mükemmel bir ilham kaynağı! Markanın kurucusu Beliz Kıral Kılıç, mutfakta harikalar yaratıp, onları hikayeleştirerek takipçileri ile buluşturuyor. Açıklama kısmında bazen kendi hayatından bir anı anlatıyor, bazense kıymetli bilgiler veriyor. Ben bu hafta Körili Zerdeçallı Karnabahar Çorbası ve Lorlu Vişne Reçelli Turta tarifini deneyeceğim. Hadi, siz de Instagram sayfasından istediğiniz bir tarifi seçin!

Bu hafta boğazın büyüleyici manzarasına karşı yemek keyfinin özlemini, hafta sonu kalabalığına kalmadan İstanbul’un en iyi balık restoranlarıyla gidereceğiz.

Geçirilen en güzel dakikaların ve uzun sohbetlerin adresi, şüphesiz ki balık restoranları… Yalnızca lezzetli balıklarıyla değil, keyifli atmosferleriyle de özlenenler listemizin başında yer alan bu mekanların listesi uzayıp gitse de en iyilerden oluşan favorilerimizin yeri başka. Bunun için biz de hafta sonu kalabalığına kalmadan, hafta içi sakin bir saatte soluğu İstanbul’un en iyi balıkçılarından birinde alacağız.

Schwarzkopf Professional’ın, cilt bakımından ilham alarak aktif bileşenlerle geliştirdiği ve farklı saç ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilen “Fibre Clinix” serisindeki ürünleriyle, kişiselleştirilmiş saç bakım rutinini uygulayacağım.

OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Schwarzkopf Professional’ın cilt bakımından ilham alarak en ileri ve en güçlü onarım teknolojisiyle geliştirdiği yeni Fibre Clinix serisi artık sadece salonlarda değil evde de yanımızda. Birbirinden farklı saç ihtiyaçlarına göre eşleştirip karıştırılarak uygulanan ürünler 5 farklı seriden oluşuyor. Güçlendirme, parlaklık, nem, yatıştırma ve hacim serilerinde bulunan şampuan, maske ve bu seride ürünlerin etkisini arttırışıyla favorilerimden biri haline gelen boosterlar saç bakımında etkili sonuçlar yaratıyor. Salonda başlayan saç bakımına evde devam edebilmem için benim kişiselleştirilmiş bakım serimde; Ceramide ile formüle edilen yatıştırıcı Şampuan, Niacinamide ve Alpha Hydroxy Acid (AHA) içerikli parlaklık veren Maske ve Squalane Complex içeren formülüyle nem seviyesini dengeleyerek, daha parlak ve sağlıklı görünüm sağlayan Booster var.

Bu haftaya Kadınlar Günü'yle başladığımız için ben de kendime Richmond Nua'da kadınlar günü hediyesi vermek istedim. Göl manzarası, temiz doğasıyla şehir temposuna ufak bir mola vermişken, çeşitli masajlar ile yorgunluğumu atacağım.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

Türkiye’nin ilk ve tek destinasyon Spa’sı Richmond Nua Wellness-Spa, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü unutmadı ve otele direkt rezervasyon yaptıran tüm kadın misafirlerine, kendilerini şımartabilecekleri bir gün için pek çok ayrıcalık sundu. Ben de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Richmond- Nua Wellness Spa’ya gidip; kese-köpük ve normal masaj seçeneklerinden birini değerlendireceğim! Ayrıca bu anlamlı günü, eşsiz manzaralı Sapanca Gölü kıyısında keyifle geçirip, kendimi şımartmadan da geçmeyeceğim...

Sanat ve antika dünyasını tek çatı altında buluşturan IAAF İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda yer alan sanatçı ve sanat eserlerini takip edeceğiz.

Eserler: Beyza Mendeloviç

Ülkemizi uluslararası platformda temsil ederken kültür ve sanat alanında önemli bir noktaya gelmesini sağlayan İstanbul Sanat ve Antika Fuarı IAAF, sanatseverler için adeta eşsiz bir buluşma noktası. Osmanlı Saray Saati, 100 yılı aşkın antika parfüm şişe koleksiyonları, II. Abdülhamit’in tahtı, yüzyıllardır hasar görmeden saklanan porselen eşyalar, tarihimize tanıklık etmiş nadide eşyalar, antika halılar ve daha birçok değerli sanat eserinin yanı sıra yerli yabancı pek çok sanatçının da eserlerinin sergilendiği IAAF’de biz de çağdaş sanattan, yakın dönem Türk ressamlarına ve tarihimize iz bırakmış antika objelere kadar sanat ve sanatçıya dair her şeyin takipçisi olacağız.

Moda haftalarına dijital etkinliklerde yarattığı yenilikleriyle damga vuran Christian Louboutin’in 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunu, Loubi Airways ile katıldığımız sanal uçuşunda keşfedeceğim.


OGGUSTO Genel Yayın Yönetmeni Melis Topaloğlı Kasnaklı diyor ki;

2021 Yaz koleksiyonunu, 3 boyutlu Avatar uygulaması Zepeto üzerinden sanal bir etkinlikte tanıtışıyla yeni dönem dijital etkinliklere damga vuran Christian Loubotin, Zepeto oyun uygulamasındaki Loubi World’den sonra bu sefer de 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunun tanıtımı için moda tutkunlarını “Loubi Airways” uçağına davet etti. Eğlenceli dijital ve sosyal deneyimlere hız kesmeden devam eden Christian Louboutin’in 2021 Sonbahar Kış kadın ve erkek koleksiyonlarının tanıtılacağı bu özel seans için ben de Loubi Airways uçağının sanal uçuşuna katılacağım.

23 Şubat’ta gerçekleşen açılışıyla Anadolu yakasındaki sanatseverleri sanatla buluşturan Cadde 160 Art Gallery’deki sergileri keşfe çıkacağım.


OGGUSTO Sanat Editörü Feride Çelik diyor ki;

Anadolu yakasının sosyal yaşamın en hareketli olan bölgesine yepyeni bir sanat galerisi açıldı. Özellikle sanatın genellikle Avrupa yakasında belirli semtlerdeki yoğunlaşmasının ardından yaşadığımız bu pandemi döneminde sanatı insanlara götürmenin gerekli olduğu bir süreçte bu girişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Galerinin ilk sergisi ‘Ön Söz’ de güncel resim sanatından Kadir Ablak, Osman Akça ve İsmail Tetikçi yer alıyor. Sergideki çalışmalarda sanatçılar metaforik olarak büyük şehre dair önsözlerini resimsel olarak dile getiriyorlar. Yabancılaştığımız şehirde neler var? Yaşamı sürdürebilmek adına neler yapıyoruz ya da yapmalıyız_ gibi sorular hemen zihinlerimizi kurcalıyor. Bu sergiyi 17 Nisan’a kadar görebilirsiniz.

Haftanın Önerileri: 1-7 Mart

Sağlıklı beslenmenin bir trend olmaktan çıkıp bir çoklarımız için vazgeçilmez bir yaşam tarzı haline geldiği zamanlardayız. Sağlıklı seçenekleri eşsiz sunumlarla bizlerle buluşturan ve İstanbul’da bu konuda öncü olan restoranlardan favorilerimizi sizinle de paylaşmak istedik. Üstelik Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy’den vereceğiniz siparişlerde geçerli %20 indirim ayrıcalığıyla bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Gabfoods

2018’de açılan ve Türkiye’nın ilk %100 glütensiz ve rafine şekersiz restoranı olarak bilinen Gabfoods, açıldığı günden beri müşterilerini sağlıklı yiyeceklerin de lezzetli olabileceğine ikna etmekte. Ürünlerinin çoğunu organik ve yerel çiftliklerden temin ediyor, müşterilerine gerçek ve işlenmemiş malzemelerle en yüksek kaliteyi sunuyor. Özellike kahvaltı konusunda farklı smoothie kaseleri, çeşit çeşit organik yumurtalı omletler ve tüm gün kahvaltı seçeneğiyle pankekli tabaklar gibi oldukça geniş bir menüye sahip. Glutensiz noodledan levreğe, zengin ana yemekler de barındırmakta. Ayrıca Gabfoods’un tüm menüsü, ve tarifleri restoranın sahibi olan Gabriela Palatchi tarafından belirlenmekte. İsteyenlerin bu sağlıklı lezzetlerden yararlanabilmeleri için Fuudy, Gabfoods imzası olan yemekleri evlere de gönderiyor.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında %20 indirim ayrıcalığı ile bu lezzetleri evinizde deneyimleyebilirsiniz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Bi Nevi Deli

Fuudy ile evinize sipariş verebileceğiniz bir diğer sağlıklı lezzet durağı ise Bi Nevi Deli. İçeriklerin besin değerlerinin korunmasına ve malzemelerin işlenmeden kullanılmasına odaklanıyor. Bitki temelli beslenme mutfağı olarak hizmet veren Bi Nevi Deli, kendine has tarzıyla evlerinize gelmekte. Ayrıca kendi müdavimlerini yaratan ve günün her öğünü için kendinize uygun bir seçenek bulabileceğiniz bu restoran, farklı tatları ve çeşitleriyle her daim bizi şaşırtmayı başarıyor. Domates Soslu Spaghetti Kabak, Pancar Burger ve Otlu Kaju Ayranı gibi seçeneklerin bulunduğu menü tamamen vegan seçeneklerden oluşuyor. Bunlara ek olarak glütensiz ekmek ve krakerler gibi fırından çıkan lezzetleri de bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında %20 indirim ayrıcalığı ile bu lezzetleri evinizde deneyimleyebilirsiniz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Türkiye’nin dört bir yanındaki 35 kadın tarafından her biri özel tasarlanan ve adeta giyilebilir sanat eseri özelliği taşıyan GAIA by GAIA&GINO’nun şapkalarının peşine düşeceğiz.

OGGUSTO Kurucusu Özlem Güsar diyor ki;

Kolleksiyonda en sevdiğimi nokta ise;  el örgüsü ve kristal işlemelerin yer aldığı şapkaların motiflerinin desenlerin ortasındaki daireden oluşan “Hayat Çiçeği” sembolünden ilham alıyor olması.

Gaye Çevikel’in her biri birbirinden farklı olarak tasarladığı ve adeta birer giyilebilir sanat eseri olan şapkaları, Türkiye’nin dört bir yanındaki 35 kadının el emeğiyle ortaya çıkıyor. El örgüsü ve kristal işlemelerle bezeli organik kaşmir, yün ya da pamuk iplikten ürünlerdeki motiflerin her biri tasarlanırken desenlerin ortasındaki daireden oluşan “Hayat Çiçeği” sembolünden ilham alıyor. Bu daire, yaratım sürecinde ne bir başlangıç ne de bir sonuç olduğunu ve tüm hayatın tek bir kaynaktan geldiği mesajını taşıyor. Ayrıca bu şapkaların satışlarından elde edilen gelirin bir kısmıyla Gaia, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki zanaatkar kadınları bu alanda eğitmek amacı ile yatırım yapmayı hedefliyor!

Dünyanın önde gelen markaları ile birlikte yer verdiği yerel aydınlatma armatürlerinin tasarımcılarını ağırlamaya başlayan TEPTA’nın “Aydınlatmada Yerel Tasarım” söyleşilerine katılacağız.

30 yıldır ithal ve özel üretim aydınlatma armatürleri konusunda başvurulan en deneyimli adreslerden biri olan TEPTA Aydınlatma, geçtiğimiz yıl yerel tasarımı ve üretimi desteklemek adına Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının aydınlatma armatürlerinden oluşan bir seçki oluşturarak, bu ürünleri koleksiyonuna eklemişti. 16 Şubat tarihinden itibaren yerel markalarla zoom üzerinden gerçekleştirilen söyleşilerde Daedalus, Fy-shan Glass Studio, Maiizen, Studiotimtim, Uniqka, Wangan ve Bou Design Studio ise önde gelen markalar arasında. Biz de moderatörlüğünü TEPTA Stratejik Marka Direktörü Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Özlem Yalım’ın üstlendiği ve Türkiye’nin tasarım ve üretim gücünü, genç enerjisini ve dinamizmini yansıtan çağdaş tasarımların sahipleriyle aydınlatma tasarımına ilgi duyanları buluşturan söyleşi serisinin 2 Mart Salı günü saat 16:30’da Boudesign Studio ve Wangan söyleşisi ile son bulacak olan oturumuna katılacağız. 

Vakkorama’nın sürdürülebilirliği ön plana çıkararak hepimizi düşünmeye teşvik eden mini re-manifestosunu mercek altına alacağız.

Yaşadığımız zamanların ardından dünyayı algılama biçimlerimizin değişmesi ve evde kalmanın bize gerçek evimizin nerede olduğunu öğretmesiyle Vakkorama, gerçek evimizin dünya olduğu gerçekliğini paylaşıyor. Bir sezon modası olmanın ötesinde dünyayı sevmenin ve alışkanlıklarımızın değişmemizin altının çizildiği sezonda; yeniden kullanmanın, düşünmenin, bağlanmanın, azaltmanın, tepki vermenin zamanının geldiği bir manifesto ile özetleniyor. Vakkorama, ‘Duyuyorsun, değil mi? Dünya bizi çağırıyor.’ diyerek hepimizi düşünmeye teşvik ediyor. Biz de Vakkorama’nın “Refill, Reduce, Reuse, Recycle, Reconnect, Reinvent, Reform, Reclaim, Redefine, React, Reunify, Reanimate, Reimagine, Reveil, Rethink, Reinterpretate, Reilusionate, Respect, Resist ve Repeat” diyerek sürdürülebilirliği ön plana çıkardığı ve hepimizi düşünmeye teşvik ettiği mini re-manifestosunu inceleyeceğiz.

İstanbul Modern’in Çocuklara Özel hazırladığı “Sanal Dedektifler” adlı sanal turu ile çocuklarımıza sanat ve eğlence dolu bir deneyim yaşatacağız.

İstanbul Modern, 2015-2018 yılları arasında düzenlediği “Sanatçı ve Zamanı” isimli koleksiyon sergisini şimdi de çocuklar için bir sanal tur olarak sunuyor. TAİDER Aile İşletmeleri Derneği desteği ile ücretsiz olarak gerçekleşen “Sanal Dedektifler” adlı bu programa çocuklar ayrıca aileleri ile birlikte de katılabiliyor. Bulmacalı sesli tur, soru kartları, bilgi kartları ve evde yapılabilecek etkinlik videolarının yer aldığı “Sanal Dedektifler” turunda, turu tamamlayan çocuklar resimler yapıp ayrıca bunları çevrimiçi resim galerisinde paylaşıyor. Bu proje de dahil olmak üzere üç farklı projeye katılan çocuklar ise “Sanata Sarıl Katılım Belgesi”ni dijital olarak almaya hak kazanıyor. Biz de çocuklarımızla birlikte bu Sanal Dedektifler turuna katılıp, çocuklarımıza sanatla eğlencenin buluştuğu dolu dolu bir deneyim yaşatacağız.

Huner’in 3 yıllık üretiminden artakalan yelken kumaşlarını değerlendirerek ileri dönüşüm kavramını bir adım öteye taşıyan WWF Market X huner koleksiyonunu keşfedeceğiz.

Âtıl yelken kumaşlarını ileri dönüştürerek kullanan Hüner Aldemir’in markası huner ile bir araya gelen WWF Market, yelken kumaşlarından çanta, denizcilik bayraklarından ilhamla ise sweatshirtler üretti. Yelken kültüründen esinlenen bu serinin çanta ve case’lerinin yapımında; omega ve karabina kilitler, halatlar ve dar dokuma saplar gibi denizcilik aksesuarları, el yapımı detaylar ile harmanlandı. Denizcilik bayraklarının geometrik şekillerini birincil renklerle birleştirerek, canlı tonlardan oluşan bir renk paleti yakalayan koleksiyonda dayanıklı, uzun yıllar kullanılabilecek, eşi benzeri olmayan çantalar ve case’ler tasarlandı. Biz de koleksiyondaki her çantanın yapımında farklı bir yelken kullanıldığı için tek ve birbirinden farklı olan bu parçaları keşfedip WWF Market X hüner koleksiyonuna gardırobumuzda yer açacağız.

Kaliforniya stilinden ilham alarak tasarlanan Dockers® koleksiyonundaki Heritage Chino ve Cargo pantolonlarla gardırobumuza çeşitlilik getireceğiz.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

Gardırobumuza çeşitlilik getirecek, çok yönlülüğün esas alınarak tasarlandığı kargo pantolonlar, her duruma uygun ve tümüyle fonksiyonel bir stile kavuşmayı sağlıyor. Daha zarif detaylarla harmanlanan Dockers®’ın yeni modern Ultimate Cargo pantolonları triko bir kazak veya gömlekle rahatça kombinlenebilişiyle rahat stilleri eşleştirirken eşsiz bir şıklık kazandırıyor. Ayrıca Dockers®’ın Water

Haftanın Önerileri: 22-28 Şubat

Özel menüleri deneyimleme tutkunuz varsa, lezzet patlaması yaşatan Fine Dining restoranları ve diğer enfes Asya mutfağı seçeneklerinden vazgeçemediğimiz favori restoran önerilerimize göz atın! Üstelik Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy’de seçili restoranlarda uyguladığı %30 indirim ayrıcalığıyla bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

 

Zuma

Fuudy ile bir diğer Uzak Doğu yolculuğumuz Zuma’ya.  Otantik Japon mutfağını modern yorumlarla harmanlayan bu restoran, kendine has tarzıyla evlerinize geliyor. Hem yemeklere kattığı yorum hem de menü çeşitliliğiyle sadece sushi severleri mutlu etmiyor. Denemek isteyenlere Uzak Doğu’nun pilav& noodle gibi türlü lezzetlerini de sunuyor. Bu durumda sizlere sadece aromatik lezzetlerden birini seçip beklemek düşüyor.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında seçili fine dining ve Asya restoranlarında uyguladığı %30 indirim ayrıcalığı ile yemeklerimizi zengin bir lezzet şölenine dönüştüreceğiz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Da Mario

İstanbul’un ilk İtalyan restoran’ı olan Da Mario, İtalyan kültürünü ve lezzetini, güvenilir malzeme seçimi ve farklı pişirme teknikleriyle kaliteli bir şekilde taşıyor. Taze sebzeleri ve mozarellayı incelikle açtıkları hamurlarla uyum içinde buluşmasına özen gösteriyor. Her sezon menüsünü yenilemeye önem veren restoran, kusursuz hizmet sağlamaya devam edebilmek için Fuudy aracılığıyla evlere hizmet sunuyor. Sicilya’nın deniz ürünleri ve Akdeniz Mutfağı’nın hafif lezzetleri artık sizlerle.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında seçili fine dining ve Asya restoranlarında uyguladığı %30 indirim ayrıcalığı ile yemeklerimizi zengin bir lezzet şölenine dönüştüreceğiz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

Caudalie’nin temiz içerikli ve çevreye duyarlı yeni temizleyici serisindeki farklı formlardaki ürünlerle arındırıcı bakım rutini oluşturacağız.

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı diyor ki;

%97 - %100 doğal türevli içerikleriyle Silikon ve PEG içermeyen Caudalie, ürünlerini sıfır atık hedefiyle tamamı geri dönüştürülmüş plastikten, geri dönüştürülebilir şişelerde sunuyor. Hayvansal türevli içerik bulundurmayan formüllere sahip olan köpük, süt, yağ, süt, su ve losyon formundaki ürünler, tüm cilt tipleri için duyusal bir deneyim yaratıyor. Biz de daha sürdürülebilir bir yaşam sürerken arındırıcı bakım rutinimiz için Caudalie’nin temiz içerikli ve çevreye duyarlı bu yeni serisindeki ürünlerden cilt tipimize uygun olan formu seçeceğiz.

Bitki temelli artizan mutfağında vegan peynirler üreten Beryway’in kaju ve bademden oluşan farklı çeşitlerdeki sert ve sürülebilir peynirlerini tadacağız.

Geleneksel peynir üretimi ve yaşlandırma metodlarına bağlı kalıp, sadece kaju ve badem kullanarak tamamen bitki temelli; hayvansal ürün içermeyen Beryway farklı çeşitlerde sert peynir ve sürülebilir peynirler sunuyor. Ve bu ürünlerinde katkı, bağlayıcı ve soya ürünü içermemesi prensibiyle; aktive edilmiş kaju, badem ve alkali su bazlı peynirler üretiyor. Biz vegan lezzetlere merak salıp bildiğimiz tatların bambaşka şekillerde denemenin peşine düşmüşken; tamamen el yapımı o yüzden de her biri kendine özgü; bol bol sevgi, mutlu probiyotikler içeren bu peynirleri kahvaltı sofralarımıza taşıyacağız.

İstanbul Modern Sinema’nın “En İyi Uluslararası Film” dalında aday 10 filmi izleyiciyle buluşturduğu “Oscar’ın Yabancıları” seçkisinde yer alan filmleri izleyeceğiz.

İstanbul Modern Sinema, bu yıl 93. kez dağıtılacak Akademi Ödülleri yaklaşırken, “En İyi Uluslararası Film” kategorisindeki filmlerden 10 filmlik bir seçki hazırladı. Geçen yıl ilk kez ‘yabancı’ bir filmin En İyi Film Oscar’ını kazandığı çekişmeli Oscar yarışının heyecan verici bu kategorisi en çok dünya sinemasını ilgilendiriyor. Bu kategorideki filmler Oscar adayı olmalarına rağmen halen Hollywood’un “ötekisi” olan, dünyanın çeşitli festivallerinde izlenmiş, ödül kazanmış, farklı coğrafya ve kültürleri temsil ediyor. Biz de film maratonumuza bu 10 filmlik seçkiyi eklemek için İstanbul Modern Sinema’nın çevrimiçi ve ücretsiz olan bu programını takip edeceğiz.

Nesli tükenme tehlikesi altında yaşayan hayvanları mücevher tasarımlarına taşıyan Monan Mücevher ile hayvanlar alemine dalacağız.

Pozitif bir doğa aktivisti olan Monan Mücevher, doğayı paylaştığımız ancak biz insanlar yüzünden nesli tükenmekte olan hayvanlar başta olmak üzere, yaşamlarına saygı göstermediğimiz tüm canlılara dikkat çekmek adına “ANOTHER WORLD” isimli bir proje hazırladı. Bu dünyadan insanoğlu yüzünden ayrılan hayvanların gittikleri fantastik bir Monan rüyasını anlatan koleksiyonda; fil, artık bildiğimiz fil değil. Uçuyor. Zürafa denizde yüzüyor. Panda ise soğuk diyarlarda yaşıyor. Ve çok mutlular... “Pekiyi, bu dünyada hayvanlar yaşamlarına saygı ile yaklaştığımız bir hayat şansı elde etseler...” diyerek yola çıkan MONAN, nesli tükenme tehlikesi altında yaşayan hayvanları mücevher tasarımlarına taşırken, ekibindeki minyatür sanatçılarının elinden çıkan tablolara, sonrasında Monan atölyesinin mücevher sanatçılarının elinden her biri limitli adette üretilen mücevherlere ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla dekoratif yastıklara dönüştürdü. Her bir ‘Another World’ tasarımının bir vahşi hayvanın hayatını kurtardığı projede, hayvanların korunması ve bu konu hakkında toplumun bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Biz de bu koleksiyonla hayvanlar alemine dalarken, bu amaca destek vereceğiz.

İKSV Alt Kat’ın 14-18 yaş arası gençler için İstanbul Film Festivali işbirliği ile gerçekleştireceği çevrimiçi stop-motion film atölyesinde sanatsever gençleri de sanata doyuracağız.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde, kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat, İstanbul Film Festivali işbirliği ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin desteğiyle, 14-18 yaş grubuna özel yepyeni bir çevrimiçi atölye programı sunuyor. Belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu’nun yürüteceği atölye, gençlerin animasyon film yapım süreçleriyle tanışmasına ve stop-motion tekniğiyle kısa filmler üretmelerine olanak sağlayacak.

“Yarın Nasıl Bir Dünya’ya Uyanacağız?” sorusu ekseninde, içinde bulunduğumuz ekolojik krizi ve gezegenin geleceğine dair senaryoları odağına alacak atölye, katılımcıların basit teknikler ve dijital uygulamalar kullanarak ortaya koyacağı yaratıcı üretimleri İKSV’nin dijital platformlarına taşımayı hedefliyor.

Atölyeye başvurmak için 22 Şubat Pazartesi 23.59’a kadar bu bağlantıda yer alan formun doldurulması ve atölyeyle bağlantılı iki soruya yanıt verilmesi gerekiyor. Biz de çevremizdeki sanatsever gençleri bu atölyeyle buluşturup, sanata doyacakları küçük bir serüvene yaşatacağız.

Haftanın Önerileri: 15-21 Şubat

Özel menüleri deneyimleme tutkunuz varsa, lezzet patlaması yaşatan Fine Dining restoranları ve diğer enfes Asya mutfağı seçeneklerinden vazgeçemediğimiz favori restoran önerilerimize göz atın! Üstelik Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy’de seçili restoranlarda uyguladığı %30 indirim ayrıcalığıyla bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Sunset Grill & Bar

Sushi Bar konseptini 1999 yılında ilk kez Türkiye’ye tanıtan Sunset, bugün hala İstanbul’daki en iyi Sushi adreslerinden biri. Uzak Doğudan gelen uzman Sushi şefleri ile oldukça geniş bir menü sunuyor. Sürekli olarak gelişen ve daima en iyiyle ön plana çıkan Sunset aynı zamanda Gastronomi dünyasının Oscar’larını veren kuruluş olarak görülen James Bread Vakfı’na kabul edilen ilk Türk restoranı. Sunset’in eşsiz lezzetlerini Fuudy uygulaması ile kolayca sipariş verebilir ve evde keyifli bir sushi gecesi yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında seçili fine dining ve Asya restoranlarında uyguladığı %30 indirim ayrıcalığı ile yemeklerimizi zengin bir lezzet şölenine dönüştüreceğiz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

29

Türk mutfağını farklı dünya lezzetleriyle buluşmasını sağlayan 29, sizlere geleneksel mutfak anlayışının ötesinde lezzetler sunuyor. Geniş bir coğrafyaya hitap eden zengin menüsünün, mevsimlere adapte bir şekilde oluşturulmasına özen gösteriyor.   Restoranın klasikleşen lezzetlerinden 29 köfte, yoğurtlu kebap ve lahmacun farklı teknikler ile odun ateşinde pişirilmekte. 29’un alışılmış yemekleri dışında, Pekin ördeği ve Cafe de Paris soslu bonfile de menünün favorileri arasında. Fuudy ile bu eşsiz lezzetleri evinizde tadabilirsiniz.

Yapı Kredi Crystal’ın Fuudy uygulamasında seçili fine dining ve Asya restoranlarında uyguladığı %30 indirim ayrıcalığı ile yemeklerimizi zengin bir lezzet şölenine dönüştüreceğiz. Üstelik Crystal Visa karta sahipseniz ek %15 indirim fırsatını da yakalayabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Crystal ayrıcalıkları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın!

İkili ilişkilerdeki iniş-çıkışları, değişim ve dönüşümleri karşı tarafa aktarırken, izleyeni de ilişkiler üzerine düşündüren Malcolm & Marie filmini izleme listemize alacağız.

2021’de mutlaka izlenmesi gereken Netflix filmleri arasında yer alan Malcolm & Marie Şarkıları ve danslarıyla çok beğenilen Zendaya, Malcolm & Marie filmindeki performansıyla da iyi notlar alıyor. Birbirine delicesine aşık iki genci izleyeceğimiz filmde, başarılı bir yönetmenin film galasından döndükten sonra sevgilisiyle yaşadığı tartışma ve sonrası konu alınıyor. Birbirine tutkuyla aşık olan Malcolm ve Marie’nin ilişkisinin bu tartışma sonrası toparlanması hiç de kolay olmayacaktır. İkili ilişkilerdeki iniş-çıkışları, değişim ve dönüşümleri karşı tarafa aktarırken, izleyeni de ilişkiler üzerine düşündüren bu filmi biz de bu hafta izleme listemize alacağız.

Büyüleyici kokuları ve yarattıkları çekici etki ile erkek bakımının vazgeçilmezi olan en çekici parfümlerden favori kokumuzu seçeceğiz.

Tom Ford’un hipnotize edici ve baştan çıkaran zamansız ikonik kokusu, Dior Homme’un imza olmaya aday odunsu maskülen kokusu, Bvlgari’nin doğanın verdiği huzur hissini yaşatan notaları, Yves Saint Laurent’in yoğunluk ile tazeliği bir arada sunarak güçlü bir karakter çizen yeni parfümü ve dahası… Her biri kullananın imza kokusu olmaya aday olan en çekici erkek parfümlerinden ardımızda iz bırakacak favori kokumuzu seçeceğiz.

Doğal görünen pürüzsüz bir ten makyajı için yeni fondöten arayışımızda keşfettiğimiz Huda Beauty’nin anti-transfer özellikli suya ve neme dayanıklı Faux Filter aydınlık veren mat fondötenini deneyeceğiz.

Pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olmak için en doğru fondöteni seçmenin peşine düşüp ürünü doğru uygulamanın yollarını öğrenirken keşfettiğimiz Huda Beauty Faux Filter Aydınlık Veren Mat Fondöten radarımızda! Gelişmiş formülüyle geri dönen bu ikonik ürün, ciltteki kusurları tamamen kapatırken, 24 saat kalıcılık sunuyor. Doğal filtre efekti, cilt tonunu ve dokusunu anında eşitliyor ve dokuyu bulanıklaştırarak parlak bir görünüm için kapama sağlıyor. Anti-transfer olan ürün, suya ve neme karşı son derece dayanıklı. Materyal etkisi olmayan formülü ve tamamen kokusuz olma özelliği de Huda Beauty Faux Filter Aydınlık Veren Mat Fondöten’in artılarından. Biz de doğal görünen ve pürüzsüz bir ten makyajı için Huda Beauty’nin bu fondötenine bir şans vereceğiz.

Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü’nün kazananı ve uluslararası ayağında Türkiye’yi temsil edecek olan Renan Tan Tavukçuoğlu’nın ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ projesine destek olacağız.

Dünyayı değiştirmek için harekete geçen kadınların çevre ile mücadelelerine tam 19 yıldır ışık tutan Yves Rocher Vakfı, Birleşmiş Milletler’in Binyıl Kalkınma hedeflerinden biri olan kadın özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek amacı ile 2001 senesinden bu yana Toprağın Kadınları’nı ödüllendiriyor.

“Puduhepa ve Kız Kardeşleri” için ilhamını Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarı hikayelerinden alan Tavukçuoğlu, çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekleri ve ilham dolu hikâye kitaplarını aracı olarak kullanıyor. Bez bebeklerin tümü el yapımı olarak Türkiye’nin dört bir yanından ev kadınları tarafından üretiliyor. Üretime katkı sağlayan ev kadınlarına istihdam sağlanırken, projenin masraflar ve vergiler sonrasında elde kalan tüm geliri ise kız çocuklarının eğitimine destek olması için TOÇEV’e aktarılıyor. Aynı zamanda bez bebeklerin üretiminde Arzu Kaprol, Zeynep Tosun ve Özlem Süer gibi ünlü modacıların projeye destek olmak amacı ile tasarladığı kıyafetler kullanılıyor.

Bugüne kadar 3000’den fazla bebek ve binlerce kitabı satılan proje, Norveç’ten Avusturalya’ya, Belçika’dan Kanada’ya kadar pek çok ülkeye ulaştı. Bez bebeklerin dikimini sağlayan 55’ten fazla kadına iş imkânı sunuldu, TOÇEV vasıtasıyla 18 kız çocuğun 2 senelik eğitim masrafları karşılandı. Biz de bu projeye destek olmak için Puduhepa ve Kız Kardeşleri serisindeki ürünlerden edineceğiz.

Baksı Müzesi’nin 20 sanatçı ve tasarımcı tarafından maskenin geçmişten bugüne hayatımızdaki rolünü ve pandeminin etkisiyle toplumları nasıl kontrolü altına aldığını anlatan “Maske/Çağrışımlar” sergisi için Contemporary Istanbul Vakfı Cocoon sanat alanında olacağız.

Contemporary  Istanbul Vakfı’nın ilk üretim ve sergi mekanı Cocoon, Baksı Müzesi’nin “Maske/Çağrışımlar” sergisine ev sahipliği yapıyor. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Feride Çelik, Banu Çarmıklı ve Özlem Yalım’ın bulunduğu sanat kurulunun şekillendirdiği sergi, dünyanın içinde bulunduğu bu kaotik ortamı ele alarak, sanatçı ve tasarımcıların yorumları ile sanatseverleri kavramsal bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. İnsanlığın beklenmedik bir anda pandemi ile paniğe ve umutsuzluğa kapıldığı bugünlerde, sanatçılar korunmanın temel unsuru maskeyi farklı bir pencereden gösteriyor. İnsanlık ile maskenin arasındaki bağı metafor olarak sorgulayan sergiyi keşfetmek için biz de Contemporary Istanbul Vakfı’nın Büyükyalı Fişekhane’deki Cocoon sanat alanında olacağız.

Haftanın Önerileri: 8-14 Şubat

28 Şubat 2021’de gerçekleştirilecek olan 78. Altın Küre Ödülleri töreninde 6 dalda aday gösterilen David Fincher’ın filmi “Mank”ı izleme listemize alacağız.

Babası Jack Fincher’ın 30 yıl önce yazdığı senaryo ile David Fincher’ın yönettiği film Mank, sinema tarihinin başyapıtlarından biri olan 1941 yapımı Citizen Kane’in filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz’in hayat hikayesini anlatıyor. Siyah beyaz çekilen film, izleyenleri gerçek hayattan uyarlanan bir biyografik drama ile buluşturuyor. Biz de 1930’lu yıllara tanıklık ederken Hollywood’un gerçekleriyle tanışma fırsatı bulacağımız, 6 dalda Altın Küre Ödülleri’ne aday gösterilen bu filmi ödül törenine kadar izlenecekler listemize alacağız.

Kuru ciltlerin mutluluk kaynağı olmaya aday L'OCcitane Shea Happy koleksiyonuyla cildimizi ihtiyaç duyduğu neme doyuracağız.

OGGUSTO Güzellik Editörü Esra Er Kursan diyor ki;

Kuru ciltlerin mutluluk kaynağı Shea, sevenlerini 2021’in ilk sürprizi L'OCcitane Shea Happy koleksiyonuyla karşılıyor. Sınırlı sayıda üretilen serinin sabunları da canlandırıcı kokuları, tamamen doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir dokuları, çevreye duyarlı ambalajları ile sürdürülebilir güzelliğe öncülük ediyor. Sürdüğümüz her krem ise damarlarımızı ve cildimizin nem seviyesini etkiler. Çok sıcak su ile duş almamak, bol su içmek ve bunları ürünlerle desteklemek cildin tek gerçek kurtarıcısı. Cilt hücrelerinin üst katmanını yeniden nemlendiren ve nemi hapseden Shea Butter ise doğal içeriğiyle kuru ciltle mücadelenin en önemli adımıdır. Bunun için biz de Hand Cream, Ultra Rich Body Cream, Ultra Light Body Cream ve Shower Cream gibi ürünlerden oluşan L'OCcitane Shea Happy koleksiyonuyla cildimizi şımartacağız.

Her zaman olduğu gibi bu sene için de ışıltılı bir Sevgililer Günü koleksiyonu sunan Pandora ile Sevgililer Günü’nde sevdiklerimizi şımartacağız.

Yüksek kalitede, elde tamamlanmış mücevherleri ulaşılabilir fiyatlarla sunan dünyanın en büyük mücevher markası Pandora, her zaman olduğu gibi bu sene için de ışıltılı bir Sevgililer Günü koleksiyonu sunuyor. Koleksiyonu çıkarmadan önce Pandora, Sevgililer Günü’ne özel bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılanların büyük bölümü, özel günlerde, sevildiklerini daha çok hissettiklerini ve özel günleri önemsediklerini söyledi. Bu araştırmadan yola çıkarak biz de sevdiklerimizi Pandora’nın ışıltılı mücevherleriyle daha özel hissettireceğiz.

Aydan Üstkanat’ın paylaşımlarında kullandığı servis ürünlerini, gıda ürünlerini ve tamamen ücretsiz FoodOnline mevsimlik dijital dergisini bulabileceğimiz web sitesini alt üst edeceğiz.

Aydan Üstkanat, her biri çekimleri için özel olarak tasarlanmış, uzun bir zamana yayılan; sabrın, emeğin ve birikimin sonucu ortaya çıkmış ürün ve objeleri, “Aydan Üstkanat Koleksiyonu” altında bir araya getiriyor. Ve böylelikle de çok değerli üretici ve tasarımcı arkadaşlarına herkesin daha kolay buluşmasını da sağlamış oluyor. Kavanozlanmış veya paketli yiyecekler, seramik ve porselen tabaklar ve bardaklar… Bir de bizi oldukça heyecanlandıran mevsimlik online yemek dergisi Food Online!

Uniq İstanbul ve Akasya’daki özgün mekanlarıyla hizmet veren Tamirane’nin “Express Quality Food” ile kendine has, yerinde yediğiniz ve alıştığınız lezzetlerini evimize taşıyacağız.

OGGUSTO’dan Didem Pekmutlu diyor ki;

2008 yılında Santral İstanbul şubesiyle yola çıkan Tamirane, bugün de Anadolu ve Avrupa yakasındaki mekanlarıyla şehrin ritmini tutmaya devam ediyor. Evlerimize kapandığımız bu dönemde ise 10 yıl önce uyguladığı, yüksek kalitede yemeğin evlere de servis edilebilmesini amaçlayan “Tamirane Express Quality Food”u yeniden canlandırıyor ve bünyenizi tamir ederken ruhunuzu da şımartıyor! Tamirane’nin özel olarak hazırladığı menüde, mekanın sevdiğiniz lezzetlerinden burger ve pizza çeşitleri gibi doyurucu yemeklerin yanı sıra, Izgara Somonlu Kinoa Salata, Veggie Burger gibi sağlıklı seçeneklerde bulunuyor. Biz de evde lezzet kaçamağına doymak için dünya mutfağından farklı lezzetleri en özel şekilde paketleyerek eve getiren Tamirane’nin zengin menüsündeki favori lezzetlerimizi eve taşıyacağız.

Kolektif hafızayı tanımlayan verileri yeniden kurgulayıp yorumlayan; tarih anlatısını şekillendiren mekân, zaman ve sistemleri irdeleyen Barış Doğrusöz’ün “Güç Odağı” video üçlemesi için SALT Galata’da olacağız.

Bulduğumuzu korumanın tek yolu, zamanı gelinceye dek onu kumların altına gömmektir...

1920’de Fırat Nehri çevresinde siper kazan İngiliz birlikleri, kamp yaptıkları alanda tesadüfen bir fresk buldu. Bu keşfin ardından başlatılan arkeolojik kazılar, ileride “Suriye Çölü’nün Pompeisi” olarak anılacak Dura-Europos antik kentini, on yedi asırdır gömülü olduğu kumun altından çıkardı. Sanat pratiğini İstanbul ve Beyrut’ta sürdüren Barış Doğrusöz’ün 2017’den bu yana üzerinde çalıştığı Güç Odağı, Deyrizor şehrinde yer alan Dura-Europos’un ekonomik ve siyasi tarihiyle kültürünü inceliyor. Arkeolojik sit alanının yeniden canlandırmasına dayanan ve ilk kez Ardışık programı kapsamında sunulan çoklu medya enstalasyonu, müzecilik ve arkeoloji temelinde harabe estetiği, temsiliyet ve sömürgeci söylemin anlatı inşasına bakıyor. Biz de bu kolektif hafızayı tanımlayan verileri yeniden kurgulayıp yorumlayan; tarih anlatısını şekillendiren mekân, zaman ve sistemleri irdeleyen Doğrusöz’ün Güç Odağı video üçlemesini görmek için SALT Galata’da buluşacağız.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.