OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 18 -24 Ocak

OGGUSTO'da Haftanın Önerileri: 11-17 Ocak

OGGUSTO ekibinin bu hafta listesinde neler var? Nereye gidiyor, hayallerini neler süslüyor, neyin peşine düşüyor ve haftayı şahane geçirmek için ne planlıyor?

İş dünyasında neler olduğunu takip etmekten hayatımıza keyif katan en yeni teknolojik aletleri kullanmaya, her şeye rağmen hayatta olduğumuz için mutluluk duyacağımız küçük kaçamaklardan kendimizi daha güzel hissetmemizi sağlayacak güzellik ipuçlarına, evimize şık bir dokunuş katacak önerilerden mutfağı alt üst edecek bile olsa mutlaka denemek istediğimiz tariflere kadar her şey planlarımız dahilinde. OGGUSTO’nun haftalık planlarından biri mutlaka size göre.

19 Ocak Dünya Popcorn gününde sınırsız patlamış mısır keyfine doyacağımız bir film maratonu için hayatın her döneminden ve her alanından ilham verici hikayeler sunan filmleri izleme listemize alacağız.

19 Ocak Dünya Popcorn gününün tadı film maratonuyla çıkar! Yaşayarak öğrenmek kadar yaşananlara tanıklık etmenin de ufkumuzu açtığına inanıyoruz. Bazen yüzyıllar öncesine kadar uzanan yaşam hikayeleri, bazense etkileyici bir senaryo bunun için yeterli… 18. Yüzyıl İngiltere’sinde akıl sağlığını yitirerek ülkesini kaosa sürükleyen Kral 3. George’un hikayesinden dünya müzikal tarihine yön veren Mozart’ın yaşamına, Nazi Almanyası’nın Enigma şifrelemesini çözen İngiliz matematikçi Alan Turing’den, geçirdiği kaza sonucu yatağa mahkum olan ve tek gözüyle bir mucizeyi başaran Elle editörü Jean-Dominique Bauby’nin yaşam hikayesine… Birbirinden ilham verici ve motive edici filmleri izleme listemize alıp seyir keyfinin tadını çıkaracağız.

Favori çikolatacılarımızdan Harem Chocolate'ın gurme çikolatalarıyla enfes bir kaçamak yapacağız.

OGGUSTO Yayın Koordinatörü Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

20 yılı aşkın bir süredir zengin içerikli, yenilikçi ve lüks çikolatalar üreten Harem Chocolate, yeni lezzetler keşfetmek istediğimizde bize daima gurme tadımı için eşsiz deneyimler sunuyor. Cara, roş, truf, draje, krokan, stick ve tablet olmak üzere farklı koleksiyonlar sunan Harem Chocolate çikolataları arasında favorimiz sütlü ve fıstklı roş. Kaçamaklarımızı süsleyip taçlandıran bu lezzetten vazgeçmek zor olsa da her biri tatlı aşkımızı kabartan bu çikolata koleksiyonlarından bu gidişimizde farklı tatları da deneyeceğiz.

Soğuk kış günlerinde cilde kaybettiği nemi yeniden kazandıran seçilmiş ürünlerle kışı baştan ayağa yenilenip tazelenerek geçireceğiz!

Mevsim geçişlerindeki ani hava değişimlerinden olumsuz etkilenen cildimizin ihtiyaçlarına kulak verme zamanı! Şanslıyız ki göz çevresinden dudaklara, ellerden ayaklara, her bölge için cildin kaybettiği nemini yerine koyacak, gerginliği azaltacak ve yapılandırıcı etkisi olan ürünlerden oluşan bir güzellik rehberimiz var. Bunun için biz de kış ortasında hassasiyeti artmış ve tahriş olmuş bir cilt, çatlamış dudaklar, sertleşmiş el ve ayaklarla baş başa kalmamak adına; cildimiz için adeta bir ilk yardım ekibi görevi gören seçilmiş ürünlerden cildimizin ihtiyaçlarına karşılık verenleri bakım rutinimize ekleyeceğiz.

Serli Keçoğlu’nun yeni markası Pera’s ile muhteşem sofralar kurmanın hayalini kurarken hayallerimizi süsleyen favori parçalarımızı seçip sofralarımıza taşıyacağız.

Enfes tatlar bir yana, tadına doyamadığımız lezzetlere kucak açan masalara hakim olan sofra düzeni bir diğer tutkumuz. Kurguladığımız sofralarda mükemmel ambiyansı yaratmak için masa düzeninden dekoratif unsurlara, teknik ve pratik çözümlere uzanan gustosu yüksek fikirler daima radarımızda! Bunun için biz de Serli Keçoğlu’nun yeni markası Pera’s ile gustosu yüksek karakteristik sofralar kurmamızı sağlayacak parçaların peşine düşeceğiz.

Hamlet ve Martı oyunları ile Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based İstanbul iş birliğinde başlayan Dijital Sahne serisini, Zorlu PSM Youtube kanalında takibe alacağız.

Zorlu PSM prodüksiyonu ve Based İstanbul iş birliği ile Dijital Sahne serisi başladı! Seri, Türk tiyatro sahnesinin en cesur isimlerinden İbrahim Çiçek uyarlaması ve yönetmenliğinde, alışılagelmiş tiyatro dekorlarının dışında abstrakt bir bakış açısı ile skenograf Ceyda Balaban’ın hazırladığı sahne ve kostümlerle; sinematografik bir dilde video yönetmeni Gizem Kızıl tarafından dökümante ediliyor. William Shakespeare’e ait Hamlet ve Anton Çehov!a ait Martı oyunları ile Ocak 2021’de başlayan Dijital Sahne, her perşembe Zorlu PSM YouTube kanalı üzerinden ücretsiz izlenebiliyor. Biz de tiyatroya duyduğumuz özlemi, dijital etkinlik rehberimiz arasındakilerden Zorlu PSM Youtube kanalında yayınlanan başarılı oyunlarla gidereceğiz.

Her gün bir yenilikle karşımıza çıkan teknoloji dünyasında 2021 yılı için bizi bekleyen dijital trendleri mercek altına alacağız.

Veri odaklı olmanın zorunluluk haline geldiği dijital dünyada uzun vadede verimli olabilmek yeni trendleri takip etmeyi gerektiriyor. Yapay zekânın öneminin arttığı, sohbet temelli pazarlama tekniklerinin yoğunlaştığı, kitlelerin podcast yayını kavramıyla tanıştığı 2020’den sonra 2021’de dünyayı ne gibi dijital yeniliklerin beklediği merak ediliyor. Hibrit bulut teknolojisi ve hiperotomasyondan, online CRM ve 5G’nin önemine kadar dijital dünyaya dair beklenen gelişmeler ve yeniliklere dair bilmemiz gereken her şeyi mercek altına alacağız.

Haftanın Önerileri: 11-17 Ocak

Glütensiz un ve katkısız sebze-meyve tozları ile sağlıklı beslenmeye yeni bir soluk getiren Naturelka ile lezzetli tarifler deneyeceğiz.

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı diyor ki;

Sağlıklı beslenmeyi yaşam rutinimiz haline getirmeye çalıştığımız bu günlerde, mutfakta glütensiz un ve katkısız sebze-meyve tozları ile harikalar yaratacağız. Öncelikle kısaca size markadan bahsedelim… Meyve ve sebzeleri kapalı sistem fırınında kurutan ve kurutulan sebze-meyveleri özel değirmende öğüterek toz haline getiren Naturelka; bu işlem sırasında gıdaların vitamin, mineral değerlerini ve antioksidan özelliklerini korumasını sağlıyor. Üstelik her biri hiçbir katkı maddesi eklenmeden paketleniyor. Glütensiz unlar; un bulunan her tarifte un yerine, tek başına veya herhangi bir un ile karıştırılarak kullanılabiliyor. Meyve-sebze tozları ise baharat gibi her türlü yemek, ikram ve içeceklerde tüketilebiliyor. Biz de bu hafta, Naturelka’nın seyir defterinden sağlıklı atıştırmalıklar deneyeceğiz. Maceramıza ise tatlı isteğimizi en güzel şekilde kesecek olan Muzlu Rulo Pasta ile başlayacağız!

Nereden geliyor bu saat tutkusu? Cevabı öğrenmek için centilmen erkeklerin olmazsa olmaz aksesuarı olarak yer edinen saat tutkusunu mercek altına alacağız!

¨Siz buna nasıl başladınız?¨ Bu soru, özellikle yaşadığımız teknoloji dünyasının boyutunu da düşününce, bu arkaik cihazların büyüsünü tam olarak kavrayamayanlar tarafından, birçok saat tutkununa soruluyor. Bu bahaneyle biz de bu konuyu masaya yatırıp; “Bir erkek kol saatlerine ve genel olarak saatlere nasıl bu denli tutkuyla bağlanabilir?” sorusunu mercek altına alacağız! Birçok kişinin bu aşk ilişkisinin başlangıcına dair kişisel bir anısı var; çoğunlukla da hikaye ilk satın alınan veya hediye gelen saat ile başlasa da sonuç hep bir duyguya çıkıyor. Ancak bununla kalmıyor… İşte biz de asla unutulmayan ve derinleştikçe tutkuyu besleyen o duygu anlamak için centilmen bir erkeğin olmazsa olmazı olarak düşünülen saatlere yönelik bu tutkuya yakından bakacağız.

Bakım ve güzellik rutinimizde sürdürülebilir güzelliğin 3 R’sini benimseyip dünyaya duyarlı ve çevreye dost adımlar atacağız!

Sürdürülebilirlik, diğer tüm sektörlerle beraber kozmetik ve kişisel bakım sektöründeki markaların da uzun vadede başarılı olabilmek ve hayatta kalabilmek için er ya da geç benimsemesi ve uygulanabilir hale getirmesi gereken bir süreç… Peki bizler tüketici olarak ne yapabiliriz? Aslında asıl en büyük etkiyi biz yaratabiliriz! Bilinçli birer tüketici olarak artık sadece ürün performansıyla yetinmeyip, kullandığımız markaların içerik tedariklerinden üretim süreçlerine ve atık haline dönüşümlerine kadar sürdürülebilirlik çalışmalarını göz önüne alarak tercihlerde bulunabiliriz! İşte tam da bunun için hayatımızın her noktasında benimsemeye özen gösterdiğimiz sürdürülebilir çözümlere, güzelliğin 3R’sini de ekleyerek dünyaya daha saygılı bir bakım rutinine adım atacağız.

Evde sinema keyfi ilan edeceğimiz 19 Ocak Dünya Popcorn Günü’nde, film maratonlarının olmazsa olmazı popcorn keyfini dört dörtlük yaşamak için WMF KITCHENminis® Popcorn makinesi edineceğiz.

Dizi – film maratonuna bu seferki bahanemiz Dünya Popcorn Günü! Sinemada patlamış mısırlarımızı alıp film izlemeyi o kadar özledik ki, 19 Ocak Dünya Popcorn Günü’nde bu özlemimizi gidermenin en keyifli yolu dört dörtlük bir sinema ortamı yaratmak olacak! Bunun içinse kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde dakikalar içinde sınırsız patlamış mısır keyfi sunan WMF KITCHENminis® Popcorn makinesinden edineceğiz.

Türkiye’deki üçüncü nesil kahvenin öncü isimlerden olan ve uzman kahve lezzetini Erenköy’de açılan yeni mekanıyla devam ettiren Cup of Joy kahveleri ile yürüyüşlerimize tat katacağız.

İki girişimci arkadaş Suzan Serez ve Ebru Döşekçi’nin 7 yıl önce Bebek’te 14 m2’lik küçük bir dükkanda başlayan Cup Of Joy hayali, şimdi Erenköy’de 6. satış noktasını müjdeliyor! Bebek, Zorlu Center, Levent Loft, Vadi İstanbul ve Nişantaşı şubeleriyle nitelikli kahve keyfini İstanbul’un farklı noktalarına taşıyan ikili, bu sefer de Erenköy Cadde ile Anadolu yakasında… Suzan Serez ve Ebru Döşekçi’nin işlerine duydukları sevgi ve kahve aşkıyla dünyanın en iyi kahvelerini getirdikleri Cup Of Joy menüsünde kahve dışında 30 dan fazla pastane ürünü, glutensiz, şekersiz, vejetaryen, raw ve vegan ürünler de dahil olmak üzere farklı diyet alternatiflerini bulmak da mümkün. Bağdat Caddesi’nde Erenköy Mudo’nun caddeye bakan cephesini keyifli bir kahve köşesine dönüştüren, alışverişe ya da yürüyüşe çıkanlara eşlik edecek leziz tatlar sunan Cup of Joy Cadde ile biz de yürüyüşlerimizi tatlandıracağız.

Yaşam alanlarımızı canlı ve huzur dolu bir karaktere bürüyen, dekorasyonu ise anında zenginleştiren bakımı kolay bitkilerle evlerimize tazelik getireceğiz.

Artık her mekanda görmeye alıştığımız ancak her gördüğümüzde tekrar tekrar büyülenmekten kendimizi alamadığımız yeşil canlılar radarımızda! Ancak hepsine bakmak o kadar kolay değil… Öyle ki her birinin farklı bir dili ve anlaşılabilmek için ise gözlemlenmeye ihtiyacı var. Bazı denemeler başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir ancak başlangıçta hem onların dilini öğrenmek hem de yaşam alanlarımıza canlılık katmak için bakabileceğimiz savaşçı bitkiler de var! Biz de evlerimizi uzun ömürlü bitkilerle paylaşmak için bakımı kolay ve az bakım isteyen savaşçı bitkileri keşfedeceğiz.

Televizyon dünyasının ikonik yapımlarından Sex and the City “And Just Like That…” adıyla geri dönüyor! Biz de mini dizi formatıyla yeniden buluşacağımız bu diziyi beklerken en iyi mini dizileri izleme listemize alacağız.

Online dizi-film platformu HBO Max, ekranların ikonikleşmiş dizisi Sex and the City’i mini dizi formatıyla yeniden çektiğini duyurdu! Kim Cattrall dışında tüm başrol oyuncularını yeniden ekranlarda bir arada göreceğimiz mini dizinin adı ise “And Just Like That…” olacak. 7 Emmy ve 8 Altın Küre kazanan 6 sezonluk dizinin devamı niteliğindeki bu yeni format bizi şimdiden oldukça heyecanlandırdı. Bu sene içinde yayınlanması beklenen diziyi sabırsızlıkla beklerken biz de en iyi mini dizilerle dizi maratonuna devam edeceğiz.

Haftanın Önerileri: 4-10 Ocak

Merakla beklenen ve 8 Ocak itibariyle Netflix’te izleyicisiyle buluşacak olan efsane oyuncu kadrosuna sahip Türk filmlerinden “Azizler” ile keyifli bir film gecesi yapacağız.

OGGUSTO Lifestyle Editörü Başak Güsar diyor ki;

Netflix, Türkiye'deki birbirinden zengin ve çeşitli hikayelerin anlatımına yatırım yapmaya devam ediyor! Netflix ekibi, Türkiye'de üretilecek ve 190 ülkede aynı anda yayına girerek heyecan verici yeni projelerini, önümüzdeki günlerde izleyici ile buluşacak yapımlarını tanıttığı içerik sunumunda duyurmuştu. İşte o merakla beklenen ve Netflix’in en iyi filmlerinden biri olmaya aday filmlerden biri de Haluk Bilginer, Engin Günaydın ve Binnur Kaya gibi efsane oyuncuların başrolde olduğu “Azizler”. Biz de heyecanla beklediğimiz ve 8 Ocak’ta Netflix’te yayına girecek olan “Azizler” için şimdiden planlarımızı yapıp, 8 Ocak gecesini film keyfine ayıracağız.

Cemre Torun ve Begüm Yaramancı’nın ilhamını İstanbul'dan alan, 34 ana malzemenin başrolde olduğu ve 150’den fazla tarif sunan şahane yemek kitabı “İçindekiler II” ile mutfakta harikalar yaratacağız.

OGGUSTO Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni Özlem Güsar diyor ki;

Kitap hakkında Cemre Torun ve Begüm Yaramancı “İyi yemek yapmak için içindekileri tanımak, koklamak, denemek şart. Bu sebepten yine kitapta malzeme ön planda. Bizim gibi iki İstanbullunun şehirden aldığı ilhamla, İstanbul’da buluşan malzemeleri mutfakta pratik bir şekilde dönüştürürken amaç, aynı zamanda, Anadolu’nun değerli ürünlerine farklı açılardan baktırmak; malzemelerin değişik hallerini düşündürmek, kimi zaman unutulan klasiklere döndürmek, kimi zaman da hep yapılanın dışına yönlendirmek.” diyorlar. İlhamını İstanbul’dan alan; mutfak kültürü, kent yaşamı ve doğru malzemenin peşine düşmenin önemine değinen İçindekiler II; bakliyattan ayvaya, vişneden yoğurda, tarhanadan hamsiye yüzlerce malzemeye yer verirken 34 ana malzemenin başrolde olduğu tarifler sunuyor. Biz de bu rehber niteliğindeki şahane yemek kitabıyla mutfağa girip, eşsiz lezzetlerle donatılmış harika sofralar kuracağız.

Güçlü ve zamansız modellerle zenginleşen 2021’in saat trendlerini keşfedip favori aksesuarlarımızdan en çok konuşulacak olan koleksiyonları radarımıza alacağız.

Yeni yılın saat modelleri, 2020’de yaşanılan sıkıntılı günlerin sentezi olarak karşımıza çıkıyor ve güçlü, zamansız modeller 2021 yılında da önemli konseptler olmaya devam ediyor. Kısıtlı karasal yaşantı bizleri doğaya doğru yönlendirip özellikle denizde yaşam, özgürlüğü daha çok hissettiğimiz kaçış noktalarına dönüşürken denizcilikle paralel olarak ilgi odağı olan “dalış saatleri”, elegant bir şıklık kazandırışıyla son derece popüler olan Unisex modeller, yılın yine en çok merak edilip üzerine konuşulacak modelleri olarak yapılarında harikalar barındıran ince ve güçlü saatler, astronomik komplikasyonlu modeller ve daha fazlası için 2021’in saat trendlerini keşfedeceğiz.

2021’i daha sakin geçirebilmek için yeni yılın ilk haftasında stressiz bir gün için uygulamamız gereken sabah ritüellerini uygulamaya koyulacağız.

OGGUSTO Yayın Koordinatörü Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Zorluklarla geçen 2020’de anladık ki en çok ihtiyacımız olan şeyler aslında önce sağlık sonra da biraz huzur, sakinlik ve dinginlik… Dünyayı değiştiremeyiz ancak alışkanlıklarımızı değiştirerek değişime kendimiz yön verebiliriz! Kolay uygulanabilir bir sabah rutiniyle güne keyifle başlamak, strese karşı kontrolün bizde kalmasını sağlamak ve devam etmek aslında mümkün… Bunun için biz de stressiz bir gün için 10 dakikalık sabah ritüellerinden oluşan bir rutine başlayacağız.

Hücre yenileyici Mucize İksir™ ile güçlendirilen ve 4 adımda sağlıklı ışıltı sunan La Mer’in “The Essentials: Günlük Yenilenme Rutini” koleksiyonuyla güzellik rutinimizde sihirli bir dokunuş yaratacağız.


OGGUSTO editörlerinden Aslıhan Dönmez diyor ki;

Beslenme ve uyku gibi temel ihtiyaçları doğrultusunda cilde gösterilen özenin yanı sıra; her biri birer mucize iksir niteliğinde olan cilt bakım ürünleri, güzel ve sağlıklı bir cilt için sihirli bir anahtar görevi görüyor. Diğer yandan cildin farklı ihtiyaçlarına doğru ve etkili yanıtlar vermek sağlıklı güzelliğin en önemli adımı. Bu noktada cildin canlandırıcı potansiyelini ortaya çıkarmak için en imrenilen ışıltı ritüelinde, sürekli yenilenen ve dönüşen denizden ilham alan ve hücre yenileyici Mucize İksir™ ile güçlendirilen La Mer temel tedavileri; parlaklık, nemlendirme ve yeni bir canlılık görünümü sağlıyor. Ayrıca 4 adımda sağlıklı ışıltı sunan La Mer’in “The Essentials: Günlük Yenilenme Rutini” koleksiyonunu cildimizin en temel ihtiyaçlarına dört dörtlük bir yanıt niteliğine de sahip. Bunun için biz de tüm tedavilerinin kalbinde, cildi en sağlıklı görünümüne kavuşturma amacı taşıyan La Mer’i güzellik rutinimizin vazgeçilmezlerinden biri olarak bakım ritüelimize ekleyip cildimizde sihirli bir dokunuş etkisi yaratacağız.

Daha barışçıl yaşamak için sürdürülebilir bir yaşam adına uygulanması gereken adımları hayatımıza dahil edeceğiz.

OGGUSTO editörlerinden Cemre Bosnalı diyor ki;

Daha barışçıl yaşamak aslında hiç de zor değil… Her gün yaşantımızda çevreyi, iklimi ve diğer canlı türlerini etkileyecek kararlar alıyoruz. Beslenme seçimimizden su kullanımına sürdürülebilir bir günlük yaşamı destekleyecek ve dünyada daha az ayak izi bırakmamızı sağlayacak pek çok unsur var! ‘Eksilt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür’ biraz modası geçmiş bir slogan gibi gelebilir; ancak sürdürülebilir bir yaşamı benimsemek için dile getirilmesi gereken ilk motto da bu. İşte biz de bu felsefeyle yola çıkarak tüketim alışkanlıklarımıza yeniden yön verip, sürdürülebilir bir yaşam adına uygulanması gereken adımları hayatımıza dahil ederek daha barışçıl bir yaşam tarzını hayatımıza adapte edeceğiz.

Akıllı telefonlara ölçümleme teknolojisi getiren MySize’ın geliştirdiği MySizeID uygulaması, yeni dönemde en yakın alışveriş arkadaşımız olacak!

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

A’dan Z’ye tüm alışkanlıklarımızın değiştiği bu dönem, alışveriş alışkanlıklarımıza yön verirken gelişen teknoloji ve yeniliklerle alışveriş yapma şeklimizi de şekillendiriyor. Her ne kadar beden rehberleri yol gösterici nitelikte olsa da doğru kalıbı ve doğru bedeni bulmak her zaman kolay olmuyor. İşte tam bu noktada artık imdadımıza MySizeID yetişiyor! Uygulama; IOS veya Android telefonlara indirdikten sonra cep telefonunu kullanarak göğüs derinliği, göğüs çevresi, basen, ön kol boyu olmak üzere 4 ana vücut ölçüsü alınmasını sağlıyor ve daha sonra MySize ile entegre olan markalardan ürün seçme imkanı sunuyor. Biz de bu uygulamayı edinip online alışverişlerimizde kullanarak markaların beden, kalıp kesim farklılıklarını bilmek zorunda kalmadan nokta atışı seçimler yapacağız!

Evimizin atmosferine bitkilerle huzur getirip zenginleştirdiğimiz bu dönemde ektiğimiz yeni bitkiler için Soul Spiritz’in bir eşi daha olmayan el boyaması amorf saksılarından edineceğiz.

Dekorasyonu güçlendiren, evin havasını tek dokunuşla canlandıran ve içimize huzur veren bitkiler yaşam alanlarımızın olmazsa olmazı. Ancak bitkiler gibi onları taşıyan ve sergilerken bir bütün oluşturan saksılar da zengin köşelerin olmazsa olmazı. Biz de bunun için Soul Spiritz’in her biri tek üretilen, bir eşi daha olmayan amorf yapılı ve el boyaması seramik saksılarından edineceğiz.

Haftanın Önerileri: 28 Aralık - 3 Ocak

Hala hediye seçemediğimiz sevdiklerimiz için her birinin karakterine uygun en iyi hediye önerileri bulabileceğimiz bir hediye rehberini alt üst edeceğiz.

Bir yanda teknoloji tutkunu, bir yanda sanatsever, diğer yanda ise gurme biri varken hediye seçmek ne kadar kolay olabilir? Hangisi en çok neyi sever, mesela bir teknoloji tutkununu tam şu an en mutlu eder, peki ya sanatseveri? Adı üstünde gurme; tadı damakta kalan en nefis lezzetleri nerede bulabiliriz? İşte tüm bunların cevabı için işkoliklerden hayvan severlere, gençlerden dekorasyon tutkunlarına kadar daha pek çok farklı karakter için en uygun hediye önerileri arasından sevdiklerimizin gözlerinden kalpler çıkartacak hediyeleri seçeceğiz.

Bundle’ın arşivlik derlemesi “Best of 2020” ile 2020’de Türkiye’de ve dünyada yankı uyandıran olayları en baştan gözden geçireceğiz.

Tarihin dönüm noktalarından biri olarak anılacak bir yılı bitirmek üzere olduğumuz aşikar! Ardı ardına çarpıcı olayların yaşandığı bu seneyi en baştan gözden geçirmek için, Türkiye’nin en başarılı haber uygulamalarından Bundle’ın hazırladığı “Best of 2020” derlemesini inceleyeceğiz. Bundle tarafından oluşturulan özel bir mikro site olan Best of 2020’de politikadan sanata, spordan yaşam ve bilime, 2020’de hem dünyayı hem de bireysel yaşamlarımızı kökünden değiştiren pek çok olay kronolojik olarak yer alıyor.

“Best of 2020”ye buradan ulaşabilir ve geride bırakmak üzere olduğumuz yılda yaşanan ve tarihin akışını değiştiren olayları inceleyebilirsiniz.

Yeni yıla girerken toksinlerimizden arınıp canlı bir zihin ve bedene kavuşmak için, dünyanın en eski sağlık sistemi ayurvedanın sabah rutinlerini uygulayacağız.

OGGUSTO Editörlerinden Cemre Bosnalı diyor ki;

Her sabah erken bir saatte uyanıp yüzümüzü soğuk bir suyla yıkayıp, dil temizleme, yağ çekme ve diş fırçalama işlemleri yapıp sonrasındaysa bir bardak limonlu sıcak su içerek güne başlamak yeni sabah rutinlerimizden! Ardından doğal ve ılık bir yağ ile vücudumuza masaj yapmak, vücudumuzun yağı emmesi için beklerken ise meditasyon ya da nefes egzersizleri yapmak ise bu rutini keyiflendirenlerden... Sıra duş keyfine gelince kendimizi spa’daymış gibi hissetmek için mumlar yakıp arkaya rahatlatıcı bir müzik koyarak banyo yapacağız. Banyodan sonra hafif ama besleyici bir kahvaltı olmazsa olmaz; işte bu ayurvedik ritüelleri düzenli olarak yaparak vücut direncimizi arttıracağız!

Yeni yıla sayılı günler kala evimizin atmosferine yılbaşı dokusu getiren çekici yılbaşı köşeleri yaratacağız.

Yeni yıl kapıda! Madem yeni yıla bu sene evde giriyoruz biz de yeni yılın ruhunu tamamıyla eve getiririz! Bir tutam sihir, bir tutam mutluluk için ihtiyacımız olan ise dallar, çamlar, evimizin havasını en güzel değiştiren mumlar, ışıl ışıl süsler ve dekoratif objeler… Biz de bunun için renk dengesinden yalın ve kreatif fikirlere, doğanın kalbinden kopup gelen dallar ve natüralist kurgulardan sihirli bir atmosfer yaratan mumlarla dekorasyonumuzda yaratıcı dozu yüksek bir yılbaşı ambiyansı yaratacağız

Enfes lezzetlerin başrol oyuncularından biri olduğu yılbaşı yemekleri için; yaratıcı sofraların dekorasyon sırlarını ve küçük dokunuşlarla uygulayabileceğimiz stil sahibi çözümleri keşfedeceğiz.

Lezzet şöleni yaşatan yemeklerle adeta birer sanat eserine dönüşen yılbaşı sofraları için ilk kural en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yaratılmış şık detaylar! Tabakların arasını süsleyen çam dalları, mumlar, tavandan asılmış süsler, kozalaklar, yaratıcılığın aynası masa kartları ve daha pek çok minik detay işte bu şıklığın bir parçası. Biz de her şeyin birbiriyle uyumlu, masalsı bir ahenk yaratacağı bir sofra için farklı stillerde kurgulanmış, aurası yüksek yılbaşı sofralarını ve bu sofralardan ilham alabileceğiniz pratik ipuçlarını keşfedeceğiz.

Bir araya gelemediğimiz sevdiklerimizle yapacağımız görüntülü görüşmelere hazırlanırken ünlü makyaj sanatçılarının görüntülü görüşmeler için verdiği makyaj tüyolarını uygulayacağız.

Nasıl çekim makyajları ile günlük makyaj birbirinden ayrılıyorsa, sevdiklerimizden ayrı kaldığımız bu dönem hayatımıza bir makyaj konsepti daha ekledi ve görüntülü görüşme makyajı da bir o kadar önemli hale geldi! Bunun için biz de Hamiyet Akpınar ve Seçkin Süngüç gibi makyajın en başarılı isimlerinden abartıdan uzak, en güzel halimizi ortaya çıkartacak ve iyi hissetmemizi sağlayacak pratik makyaj tüyolarını öğreneceğiz

Haftanın Önerileri: 21-27 Aralık

Yeni yıl ruhunu evlerimize taşırken dekorasyonumuzu büyüleyici kokularıyla tamamlayacak Jo Malone mumlarıyla favori köşelerimizi yaratacağız.

Kokusu olmayan bir evin dekorasyonu tamamlanmış sayılmazmış… Ama zaten biz bunu, büyüsü ve gizemine hayranlık duyduğumuz parfümleri evlerimize taşıyarak gayriihtiyari bir şekilde yapıyormuşuz meğer… Ancak bu kokuları eve taşımanın en sevdiğimiz yolu, evin atmosferini hem kokusuyla hem de o küçücük aleviyle bir üst seviyeye taşıyan mumlar. Özel günleri ve konseptleri dekorasyonumuza adapte etmek ise vazgeçilmez favorimiz. Bunun için biz de yeni yıl dekorasyonumuzda eşsiz kokularıyla tüm evi saran Jo Malone mumlarıyla sofistike ve mis kokulu bir atmosfer yaratacağız.

İlk lokmayı ağzımıza attığımız anda bizi bir çırpıda o peynirin kendi coğrafyasına ışınlayan Antre Gourmet peynirleriyle, gurme sevdiklerimiz için leziz bir hediye hazırlayacağız.

Ne güzel demiş yazar İtalo Calvino “Her peynirin ardında farklı bir mera vardır, farklı bir göğün altında” diye… İşte peynirlerin iklim, coğrafya, insan ve onun yarattığı kültür ile birleştiğinde nasıl farklılaştığını ve çeşitliliğini özetleyen bu söz, Antre Gourmet peynirleriyle bizim hayatımızda da leziz bir yer ediniyor. Mıhalıç peynirini Fransa’da olduğu gibi özel olgunlaştıran üstatlarımız olduğunu… Mayanın bir miras olabileceğini, göçle gelen peynirlerin coğrafya sınırı tanımadığını… Kaybolmaya yüz tutan Kirli hanım peynirini yeniden var edecek ustalarımız olduğunu ve en güzeli de bir peyniri ağzımıza attığımızda bir çırpıda kendi coğrafyasına götürebileceğini bize ispatlayan Antre Gourmet peynirlerinden hiçbir gurme kişilik mahrum kalmamalı! Bunun için biz de gurme sevdiklerimiz için tam bir gurme hediyesi olarak Antre Gourmet peynirleri ile lezzeti ve kültürü bir araya getiren enfes bir paket hazırlayacağız. 

Daha iyi ses kalitesi, daha iyi yalıtım, daha konforlu kullanım ve tarzımızı tamamlayan en iyi kulak üstü kulaklıkları satın alma ipuçlarıyla birlikte keşfedeceğiz.

Müzik dinlemenin ve film izlemenin keyfi, çalışırken dış seslerden izole olmanın konforu ve başlı başına stil tamamlayıcı bir aksesuar olan kulak üstü kulaklıklar radarımızda! Ancak piyasadaki yüzlerce model arasından seçim yapmak, hele kendimize uygun kulaklığı bulmak adeta samanlıkta iğne aramak gibi! Bunun için biz de cep telefonu ve bilgisayarla rahatlıkla kullanabileceğimiz, sohbet etmek ve oyun oynamanın yanı sıra iyi ses kalitesiyle müzik dinlemek ve video için gerekli olan kriterleri öğrenip en iyi kulak üstü kulaklıkları mercek altına alacağız.

Yılbaşında kendimizi ve sevdiklerimizi şımartmak için hediye alışverişlerimize tam gaz devam edeceğiz; bu haftaki odağımız ise kahve ve eşlik edenleri!


OGGUSTO Lifestyle Editörü Başak Güsar diyor ki;

Kahve bizim için günlük rutinin olmazsa olmaz bir parçası, kahve bizim için öyle bir tutku ki “bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şeyden biri ne olur?” sorusuna yanıtlarımızdan biri kahve olurdu. Evlerde geçmesi muhtemel olan yeni bir seneye hazırlanırken, kendimizi bizi yarı yolda bırakmayacak yeni bir kahve makinesi ile ödüllendireceğiz. Tercihimiz ise sevdiğimiz tüm kahveleri bir barista kadar profesyonel hazırlamaya imkan veren Nespresso ailesinin yeni üyesi Nespresso Atelier’den yana olacak! Siz de eğer bir arayış içindeyseniz bizim izimizden gelebilirsiniz. Eğer makinem var ama yeni tatlar arıyorum diyorsanız çok şanslısınız! Çünkü Nespresso’nun her sene yeni yıla özel çıkardığı limitli sayıdaki serilerini depolamak için en doğru zaman. Bu seneki tema ise İtalya! Üç farklı aromaya sahip olan Variations Italia serisinden favorimiz ise fındık aromalı olan Torta di Nocciole Flavour.

Mevsim geçişlerindeki ani hava değişimlerinden olumsuz etkilenen cildimize kaybettiği nemi yeniden kazandıran ve koruyan ürünlerle baştan ayağa yenilenip kışa meydan okuyacağız!

Hava sıcaklığı uzun bir süre mevsim normalleri üzerinde seyretmiş olsa da soğuk günler kapıda! Tıpkı havanın dengesini bir türlü bulamadığı gibi cildimiz de bu durumdan olumsuz etkilenenler arasında… Ancak bu hava değişimlerine tepki gösteren cildimize için de şahane bir rehberimiz var! Hem de göz çevresinden dudaklara, ellerden ayaklara, her bölge için cildimizin kaybettiği nemini yerine koyacak, gerginliği azaltacak ve yapılandırıcı etkisi olan; cildi kışa hazırlayan ürünlerden oluşan bir rehber. Biz de böylesine bir hazine keşfetmişken kış ortasında hassasiyeti artmış ve tahriş olmuş bir cilt, çatlamış dudaklar, sertleşmiş el ve ayaklarla baş başa kalmamak için bu rehberi cildimizin ilkyardım ekibi ilan edeceğiz.

Serda Büyükkoyuncu eşliğinde gerçekleştirilen ve kendimizi adeta peri masallarında gibi hissettiren sanal turlar ile Ren Nehri kıyılarında Noel pazarlarının renkli dünyasına konuk olacağız.

Kışın karlarla örtülen, rengarenk ve ışıl ışıl süslere bürünen sokakları ne çok özledik… Yeni yıl ruhu böylesine renkli, ışıltılı ve heyecanlı gelişiyle tam olarak yılın en sevdiğimiz zamanları. Ancak alıştığımızdan farklı bir yıl geçiriyor olsak da içimizi kıpır kıpır yapan bu coşkudan yine de vazgeçmeyeceğiz! Havasını soluyup sokaklarında gezemesek de özlediğimiz yeni yıl coşkusunu; Noel Pazarlarının ışıltısının yansıdığı Ren Nehri’nin büyüleyici atmosferine kendimizi kaptırarak yaşayacağız! Bunun için de 22 Aralık Salı günü saat 20.30’da Sanatla Randevu ve Serda Büyükkoyuncu’nun kendimizi peri masallarında gibi hissettiren sanal turlarına katılıp, Ren Nehri kıyılarında Noel pazarlarının renkli dünyasına konuk olacağız.

19-20 Aralık’ta ön izlemeyle başlayan; 11 ülkeden 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eserin yer aldığı 15. Contemporary İstanbul’u virtual.contemporaryistanbul.com ‘da online olarak keşfetmeye devam edeceğiz.

Akbank ana sponsorluğunda yapılan Virtual Contemporary Istanbul, 19-20 Aralık’taki ön izlemenin ardından 21 Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında genel izlemeye açık olarak sanat, sanatçı ve sanatseverleri buluşturuyor! Şanslıyız ki pandemi sebebiyle fiziki edisyonu 27 Nisan-2 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Contemporary İstanbul, online ön izleme günleri ve sanal fuarıyla yine karşımızda olacak. Biz de 11 ülkeden 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eserin yer aldığı 15. Contemporary İstanbul’u 17 gün boyunca virtual.contemporaryistanbul.com üzerinde ücretsiz gezilebileceğiz!

Şarap ve üzüm çeşitleri hakkındaki bilgilere ulaşıp, dünya mutfağından yöresel lezzetlere kadar yemek tercihlerimize göre şarap önerileri listeleyebilen online Sommelierimiz ŞARAPP mobil uygulaması ile kendi tadım notlarımızı oluşturacağız.

OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

Gastronomi dünyasında önemli bir role sahip olan şarap ve şarap kültürüne dair mükemmel bir rehber görevi üstlenen yeni keşfimiz; Mobil Sommelierimiz ŞARAPP! 280 şarap çeşidi ve 311 yemek çeşidi başta olmak üzere uygulama; şarap ve üzüm çeşitleri hakkında kırmızı, beyaz, tanenli, asitli ve meyvemsi gibi özellikleri de bulunduran ayrıntılı bir liste sunuyor. Yemek tercihlerine göre şarap önerileri listeleyen ve anket sistemiyle damak zevkine göre alternatif şarap listesi oluşturan uygulama ayrıca denemiş olduğumuz ve denemek istediğimiz şaraplarla mobil mahzenimizi yaratma imkanı da sağlıyor. Biz de bir sonraki yemek-şarap eşleşmemizi, başlı başına bir keyif unsurumuz olan şaraplara dair hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir rehber niteliğindeki iOS ve Android uyumlu ŞARAPP uygulaması ile yapacağız.

Oganaki’nin Bedri Baykam küratörlüğündeki “Fısıldayan Kutular” sergisiyle derinlere atılmış anıları tetikleyen, bir yandan da inanılmaz keyif veren nostaljik bir tura çıkacağız.

“Oganaki’nin üç boyutlu, minyatür ötesi yapıtlarıyla göz göze gelir gelmez bir girdaba yakalanır; bir Lilliput katmanının zaman tünelinde safariye çıkarsınız. Nostaljik tur bittiğinde ‘küçük’ ve ‘detay’a sempatiniz artacak; sanatçının yaratıcılığı ve emeğine saygı duyacaksınız.” Giriş sunumu Selçuk Altun’un bu sözleriyle yapılan Oganaki’nin Fısıldayan Kutular adlı sergisinde biz de geçmişimizi, özlemlerimizi, unuttuğumuz şarkıları ve yaşanmışlıklarımızı canlandıran üç boyutlu büyülü işlerle dolu bir alemde gezintiye çıkmak üzere Piramid Sanat’ta olacağız.

Haftanın Önerileri: 14 - 20 Aralık

15 Aralık Dünya Çay Günü’nü; çay serüvenine 19. yüzyıl başlarında kraliyet aileleri ve ikonik otellere çay tedarik ederek başlayan Ronnefeldt çaylarından içerek kutlayacağız.

Çay serüvenine 19. yüzyılın başlarında kraliyet aileleri ve ikonik otellere çay tedarik ederek başlayan Ronnefeldt ailesi, Avrupa’nın en köklü çay tüccarlarından biri. Frankfurt’ta küçük bir çay dükkanıyla başlayıp önce Avrupa’da sonra da tüm dünyada servis sektöründe “çay mükemmeliyeti” anlamına gelen Ronnefeldt, yaklaşık 200 yıllık tarihini çaya karşı beslediği müthiş tutkuyla sürdürüyor. Günümüzde ailenin 7. kuşağı tarafından yönetilen Ronnefeldt 80’den fazla ülkede beş yıldızlı oteller ve premium işletmelerin tercih ettiği profesyonel bir çay markası ve son yıllarda bireysel tüketime yönelik ürün grupları da geliştiriyor. Biz de 15 Aralık Dünya Çay Günü’nde bir yandan Ronnefeldt ile çayın tarihine yolculuk yaparken, ürünün kalitesi ve lezzeti söz konusu olduğunda mümkün olan en yüksek standartları sunan Ronnefeldt çayları ile çay keyfimizi zirveye taşıyacağız.

17 Aralık Perşembe günü saat 13.00-14.00 arası Rachel Araz ve Özlem Güsar ile birlikte OGGUSTO hesabındaki canlı yayında Tiffany & Co. ile buluşacağız. Üstelik yayın sırasında sürpriz hediyeler olduğunu da ilk ağızdan öğrendik!

Bu hafta tutkunu olduğumuz bir marka ve enerjisine hayran olduğumuz kişiler ile birlikte OGGUSTO’da heyecan verici ve sürprizlerle dolu bir randevuya çıkacağız! İkonik mavi kutusuna bile kalbimizi bıraktığımız, mücevherlerine gözlerimizden kalpler çıkartarak baktığımız Tiffany & Co. ile 17 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek randevumuzu şimdiden iple çekiyoruz, üstelik ilk ağızdan aldığımız duyumlara göre yayın sırasında da bizi sürpriz hediyeler bekliyormuş! Sabırsızlıkla beklediğimiz bu randevu için Rachel Araz ve Özlem Güsar ile birlikte 17 Aralık günü 13.00-14.00 saatleri arasında OGGUSTO instagram hesabındaki canlı yayında buluşacağız.

Tohum Otizm Vakfı’nın otizmli çocuklar yararına düzenlediği ve bu sene Trendyol üzerinde gerçekleştirilen geleneksel Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’ne katılacağız.

Tohum Otizm Vakfı, otizmli çocuklar yararına düzenlediği geleneksel Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’ni bu sene Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu Trendyol’a taşıyarak ilk kez dijital ortamda gerçekleştiriyor. Biz de bu festival aracılığı ile otizmli çocuklar için yürütülen projelere ve eğitimlerine destek olmak adına Trendyol’da “Festival Evinize Geliyor, Otizme Destek Büyüyor!" sloganıyla hayata geçecek olan Tohum Otizm Vakfı Online Alışveriş Festivali’nden alışveriş yapacağız.

OGGUSTO otomobil editörümüz Birkan Demir Çalışkan’ın klasikten modernde kadar otomobil inceleme videoları yayınladığı YouTube kanalını izleyeceğiz.

Her otomobili tutku ile sevse de favorilerinin “Youngtimer”lar, “Hot-Hatch”ler ve minimalist sürüş makineleri olduğunu çok iyi biliyoruz! Ve bu favorilere olan merakıyla doğan tutkusunu işinden hobilerine kadar pek çok alana taşıyan Birkan Demir Çalışkan’ın, tutkusunu yalnızca kendi yaşamakla kalmayıp sahip olduğu bilgileri paylaştığı OGGUSTO dışında bir yer daha var, YouTube kanalı! Biz de Birkan’ın tıpkı yazılarını keyifle ve merakla okuduğumuz gibi, bu sefer de ekran başına geçip kendisinin YouTube kanalını alt üst edeceğiz.

Rosa Damascena esansiyel yağının aktif maddelerini içeren etkili ve doğal cilt bakım serileriyle gülsha ürünlerini bakım rutinimize ekleyeceğiz.

Isparta’ya özgü narin bir gül türü olan “Rosa Damascena”; Gürkan ailesi tarafından, 1965 yılından beri dünyaca ünlü parfüm ve kozmetik üreticilerine gül yağı, gül konkreti ve gül absolütü gibi ham maddeleri şeklinde tedarik ediliyor. Ailenin bir ferdi olan Gülşah Gürkan’ın da ailesi sayesinde gül hakkında edindiği tüm zengin bilgiler, özel bir cilt bakım serisiyle Gulsha markasında karşımıza çıkıyor. Biz de Gülsha’nın zengin bilgiler ışığında Rosa Damascena ile zengin içerikler sunduğu cilt bakım ürünlerinden edinip, doğal ve etkili bir bakım rutinine adım atacağız.

Hazır Pantone 2021’nin renklerini seçmişken; güç ve umudu simgeleyen gri ile sarıyı dekorasyonda kullanmanın yollarını öğrenip evimizin atmosferini yenileyeceğiz.

Güç ve umudu simgeleyen gri ve sarı renklerin birlikteliği için uzmanlar, "Tünelin sonundaki ışık" gibi başarılı bir betimleme yapıyorlar. Aydınlık ve canlı sarı tonu girdiği mekana güneşin enerjisini ve iyimserliği taşırken, sağlamlık ve güvenirlik unsurlarının simgesi gri rengiyle bir araya gelerek dengeli bir bütün yaratıyor. Biz de bu güçlü etkileri ruhumuza taşımak ve hissetmek için gri ve sarıyı evlerimizde kullanmanın yollarını öğreneceğimiz dekorasyon önerilerinden ilham alacağız.

Kış günlerinin renksizliğini evlerimize sofistike bir dokunuş getirecek Siren Ertan İstanbul markasının renkli yastıklarıyla sileceğiz.

Her mevsimin kalbimizde yeri ayrı olsa da kışın içimizi ürperten soğuk günlerinde bir miktar renklenmeye ihtiyaç duyuyoruz. İçimizi ısıtırken ruhumuzu da renklendiren sıcak tonlardan evimize lüks dokunuşlar katan mücevher tonlarına kadar dekorasyonumuzda yer açmak ise göz dolduran atmosferimizin en büyük sırrı. Bunun için biz de hem dekorasyonumuza renk katacak hem de kış günlerinin renksizliğine ilaç gibi gelecek Siren Ertan İstanbul markasının renkli yastıklarıyla evimize renk katacağız.

Sohbetlerimize en güzel şahit yorgunluğumuza ise en tatlı ilaç olan en keyifli tutkumuz Türk kahvesine dair merak ettiklerimizi öğrenmek için Mario Levi’nin online “Türk Kahvesi ve Edebiyatımızdaki Yeri” söyleşisine katılacağız.

Kahve bahane, sohbet şahane! İstanbul’daki tarihi nerdeyse beş yüz yıla uzanan Türk kahvesi hayatlarımızda neleri değiştirdi? Dünyada nasıl Türk Kahvesi adını aldı? Edebiyatımızda nasıl yer etti? Kahvehanelerde neler yaşandı? Hangi eserler yazıldı? Bu muhabbet medeniyetine sıcacık kahvenizle siz de misafir olmak ister miydiniz? Ancak bu 40 yıl hatırı olan yüzlerce yıllık içeceğin tarihi, hikayesi ve edebiyatımızdaki yerine dair öğrenilecek o kadar çok şey var ki; bunları da kitapları 27 çevrilmiş değerli yazarımız Mario Levi’den öğreneceğiz.

Haftanın Önerileri: 7 - 13 Aralık

Fine Dining keyfimize hiç ara vermeden, Alancha’nın Ege Sofrası’ndan vejetaryen menüsüne kadar en sevdiğimiz lezzetlerini evde tadacağımız bir Fine Dining gecesi yapacağız.

Yemek ve lezzet peşinde koşma tutkumuz dur durak bilmiyor! Ege lezzetleri ve ilhamını Ege mutfağından alan duraklar favorilerimiz arasında… Ancak lezzet duraklarımıza uğrayıp, enfes lezzetlerin tadına lezzetin merkezinde varamadığımız bugünlerde Alancha bizi tadı damağımızda kalan yemeklerinden mahrum bırakmıyor. Biz de bu şansı değerlendirip, şef Aylin Yazıcıoğlu’nun imzasını taşıyan nefis Alancha lezzetleri ile bir günümüzü evde Fine Dining gecesine ayıracağız.

Evde sinema günü ilan ettiğimiz günlerde film ve dizi maratonlarının zevkini ikiye katlayak teknolojik ürünlerle seyir keyfimizi zirveye taşıyacağız.

Sinefillerin “sinema, sinema salonunda izlenir” mottosuna katılmamak mümkün değil. Büyük perdede tüm görsel detayları yakalamak ve çevresel ses sistemiyle ambiyansın içinde hissetmek benzersiz bir deneyim. Ancak sinemaya gidemiyorsak sinemayı evimize getiririz çünkü teknoloji bize kendi salonumuza da bu deneyimi kazandırma imkanı sağlıyor. Bunun için biz de maksimum konfor ve maksimum kalitede sinema keyfini evimizde çıkarmak için ihtiyacımız olan teknolojik cihazları edineceğiz.

Sesiyle tüylerimizi diken diken eden ve dinlemeye doyamadığımız yeni keşfimiz Selin Geçit’in cover şarkılarını dinleme listelerimize taşıyacağız!

3 senedir şehrin müzik sahnesinin ön saflarında bulunan Selin Geçit duru ve büyüleyici sesiyle aşina olduğumuz sevilen parçalara doğaçlama olarak bambaşka bir ruh kazandırıyor. Babası Selim Geçit ile birlikte; hem Türkçe hem de İngilizce parçalara yaptığı bu doğaçlama coverlar bizim bugünlerde en sevdiğimiz bağımlılığımız olabilir! Ancak dinlemelere ve izlemelere doyamadığımız için hem Instagram’da yayınladıkları videolar, hem de bu duru sesin her tınısını iliklerimize kadar işleyebildiği Soundcloud’daki şarkıları daima radarımızda olacak.

Darphin Stimulskin Plus Absolute Renewal Cream ile cildimize kolajen desteği sağlayıp yaşlanmanın önüne geçeceğiz.

OGGUSTO editörlerinden Cemre Bosnalı diyor ki;

20’li yaşların sonlarından itibaren ciltte yavaş yavaş belirmeye başlayan yaşlanma etkilerinin önüne geçmek mümkün! Olabildiğince genç ve güzel yaş almak için de cilt bakımında kolajenden destek almak önemli. Bu noktada biz kolajen üretimini arttırmak için etkili bir anti-aging ürüne sahibiz: Darphin Stimulskin Plus Absolute Renewal Cream! Botanik içeriklerin gücünden yararlanan ve deniz zümrüdü ile cildin kolajen üretimini artıran bu anti-aging etkili yeni Stimulskin Plus Absolute Renewal Cream’in yeni formülü, %95 doğal kaynaklı içeriklerden oluşuyor ve doğal kaynaklı içeriklerle, cildin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı oluyor. Ürünün içeriğinde, deniz zümrüdüne ek olarak baobab, Hindistan cevizi ve kabak çekirdeği yağı da mevcut. Yaşlanmayı geciktirmek için bu kadar etkili bir ürünü kullanırken beslenmemize de dikkat edip antioksidan yönünden zengin gıdalar tüketerek sağlıklı ve güzel yaş almak adına güçlü adımlar atacağız!

Sevdiklerimize hediye ararken kendimize de Mehry Mu ile Ayça Sarc iş birliğinde hazırlanan; geleneksel Türk yorgan zanaatını taşıyan enfes Mehry Mu x Yorganlar Fora koleksiyonuna ait çantalardan alacağız.

Yumuşacık çantalarda hayat bulan nesli tehlike altındaki bir halk sanatı; “Yorgancılık”...

Ancak ne mutlu bize ki; Mehry Mu’nun tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalilar ve koleksiyoner-küratör Ayça Sarc’ın işbirliği geleneksel Türk yorgan zanaatını çağdaş çanta tasarımlarına taşıyarak yaşatmaya devam ediyor! Anadolu’da çeyizlerin vazgeçilmezi olan el işi yorganlar, koleksiyoner-küratör Ayça Sarc’ın belki de en değerli tutkusu. Hem antika hem de yeni yorganların yer aldığı bir yerleştirme sergisini Sultanahmet’teki tarihi bir köşkte açması, Sarc’ın Mehry Mu’nun kurucu-tasarımcısı Güneş Mutlu ile şans eseri tanışmasına ön ayak olmuş. Aynı dili konuşan iki yaratıcı kadın, bu kültürel mirası çağdaş bir el işi çanta koleksiyonunda canlandırmaya ve böylece gelir gücü tehlike altındaki zanaat ustalarına destek çıkmaya karar vermişler. Biz de bu iki yılda hazırlanan ve zanaatkarların elde hazırladığı, üzerinde yonca yaprağı, yıldız ve gökkuşağı gibi geleneksel motiflerin işlendiği saten ipek kumaşlardan oluşan koleksiyona ait çantalardan alacağız.

Çiçek Tasarımcısı Yunus Karma’nın eşsiz çiçek tasarımlarını evimize taşıyıp, yaşam alanlarımızda renkli ve neşe dolu köşeler yaratacağız.


OGGUSTO Proje Yöneticisi Zeynep Ülgen diyor ki;

Bir evin havasını en çok değiştiren şey nedir? Bu soruya pek çok alternatifle cevap verilebilir ancak biz yaşam alanlarımızı canlılarla paylaşmanın huzur verici gücünü hiçbir şeye değişmeyiz! Bunun için de evlerimize renkli bir ruh katmak adına işin ehli Yunus Karma’nın benzersiz tasarıma sahip çiçeklerini evimize taşıyıp hem ortamı hem de hayatımızı renklendirirken, zengin ve estetik algısı yüksek köşelere sahip olacağız.

Ayrılmaz bir parçamız haline gelen maske ve dezenfektanlarımızı daha rahat, pratik ve estetik bir şekilde taşıma imkanı sunan Mano Tasarım aksesuarlarından edineceğiz.

Titizlikte nirvanaya ulaşanlar bizi iyi anlar; o kolonya ve dezenfektanlar minimum temasla en ulaşılabilir noktada olmak zorunda! Zaten ihtiyacımız olan ve yapmamız gereken de bu değil mi? Ellerimizi dezenfekte etmemiz gerekiyorsa mümkün olduğunda başka bir şeye dokunmamalı ve hijyen koşullarını bir an önce sağlamalı… İşte Mano ürünlerinin tasarım macerası da benzer dertten mustarip iki arkadaş Gülay Kamaz ve Ayşem Sezer Binatlı’nın pandemi günlerinde alışveriş yaparken dezenfektanlarını çantanın içerisinden rahatlıkla çıkaramamasıyla başlamış… “Çantanın üzerine asabileceğimiz bir şey olsa da bunu aramasak” diye düşünürken; “bu maskeleri de kolumuza takacağımıza temiz bir kabımız olsa kolay ulaşabileceğimiz” ile devam eden süreçte ilk iki modellerini ortaya koymuşlar. Biz de hazır titizlikte çığır açmış ve benzer çözümlere kavuşmanın yollarını arıyorken imdadımıza yetişen bu pratik, eğlenceli ve kullanışlı maske & dezenfektan aksesuarlarından edineceğiz.

Haftanın Önerileri: 30 Kasım - 6 Aralık

Her detayını severek hazırladığımız OGGUSTO yılbaşı kategorimizdeki dopdolu içerikleri bu sefer de kendimiz için talan edip ilham alacağız.

Kendimizi yeni yılın en şanslılarından sayabiliriz çünkü sevgi ve enerji dolu bir yeni yıl karşılaması için ihtiyaç duyulabilecek her şeyi içeren bir rehbere sahibiz! Ekipçe her bir detayını titizlikle ve severek hazırladığımız OGGUSTO yılbaşı kategorisi yeni yıla sayılı günler kala A’dan Z’ye ihtiyacımız olabilecek her şeye bir rehber niteliğinde. Biz de sahip olduğumuz bu şansı sonuna kadar kullanarak, sevdiklerimizin gözlerinden kalpler çıkartacak hediye önerilerinden tutun da sofralarımızı donatacak önerilere kadar her şeyi içeren yılbaşı kategorimizi yeni yıl hazırlıklarında pusulamız ilan edeceğiz.

İstanbul’da en sevdiğimiz stüdyolarından biri olan ShapeUp İstanbul’un yepyeni bebeği Running Academy’e katılarak haftanın iki gününü koşuya ayıracağız.

OGGUSTO Lifestyle Editörü Başak Güsar diyor ki;

Pandemi döneminde bağışıklığı güçlü tutacak en önemli araçlardan biri kesinlikle spor yapmak! Üstelik açık havada spor yapmanın yararları da oldukça fazla. Bu sebeple biz bu hafta çok güvendiğimiz ve kendimizi hep mutlu hissettiğimiz ShapeUp İstanbul’un yeni başlattığı Running Academy’e katılarak Salı ve Perşembe sabahları Emre Apaydın önderliğinde saat 7.15’de, Maçka civarlarında koşmaya başlıyoruz. Running Academy deyince sakın gözünüz korkmasın çünkü bu koşu grubunda her katılımcı ilk defa koşuyormuş gibi değerlendiriliyor. Biz de acemi koşucular olarak, konunun uzmanı eğitmenlerin takibinde ve analizinde olacağımız bu süreçte, koşmanın temellerini, koşarken dikkat etmemiz gerekenleri öğrenirken, ayda bir kere gerçekleşecek workshop ve özel konuklarla da daha da bilinçleneceğiz. Yine ayda bir gerçekleşecek destinasyon koşularıyla da Atatürk Kent Ormanı vb. lokasyonları da hep birlikte keşfedip, sosyalleşeceğiz.

Madem ki evlerdeyiz ve “Restoranına Sahip Çık!” dedik; biz de bunu fırsat bilip özlediğimiz tatlardan çok daha fazlasıyla bu hafta evlerimizde lezzet şöleni yaşayacağız.


OGGUSTO Yayın Koordinatörü Melis Topaloğlu Kasnaklı diyor ki;

Dışarıda geçirdiğimiz vaktin önemli bir kısmını yeme-içmeye ayırdığımız bir dönemden sonra evde geçen bugünlerde özlenenler arasında en çok favori restoranlarımızın enfes lezzetleri var. Şanslıyız ki Fine Dining restoranların bir kısmını evimizde taşıma imkanına sahibiz! Hazır geçtiğimiz hafta Fuudy App ile Cantinery at the Square’den sipariş verdiğimiz Füme Etli Pizzetta, Somon Bowl ve Vegan Bowl restoran kalitesinde gelmişken, arayı hiç açmadan yine bir fine dining restoranın lezzetleri evde denemeye devam edeceğiz.

Soğuk kış günleri kapıda! Mevsim geçişlerindeki ani hava değişimlerinden olumsuz etkilenen cildimizi kışa hazırlayacak bakım ürünlerini keşfedeceğimiz bir güzellik rehberini talan edeceğiz.

Soğuk günler yaklaşıyor! Ancak mevsim geçişlerindeki ani hava değişimleri karşısında pek çok olumsuz tepki gösteren cildimize müjdemizi isteriz... Göz çevresinden dudaklara, ellerden ayaklara, her bölge için cildimizin kaybettiği nemini yerine koyacak, gerginliği azaltacak ve yapılandırıcı etkisi olan ürünlerin yer aldığı bir rehber radarımızda. Kış ortasında hassasiyeti artmış ve tahriş olmuş bir cilt, çatlamış dudaklar, sertleşmiş el ve ayaklarla baş başa kalmamak için bu listeyi cildimizin ilk yardım ekibi ilan edeceğiz.

Vazgeçilmez parçamız sneakerlarımıza bir yenisini daha eklemek için tasarımcı iş birlikleri sonucu ortaya çıkan modeller ile birlikte sezonun en favori sneakerlarının peşine düşeceğiz.

Sneaker tutkumuz sorgulanamaz! Ve kaç tanesine sahip olduğumuz değil kaç tanesine daha sahip olmak istediğimiz asıl önemli olan… Ruhumuzu renklendiren enerjik tasarımlar ve her mevsime uygun kullanışlı rahat modeller arasına bir yeni üye daha eklemek içinse radarımızda taze tasarımlar var… Bunun için tüm kombinlerimizi tamamlayışıyla her mevsim dolabımızın vazgeçilmezlerinden olan ve 2020'de pek çok farklı renk ve formda karşımıza çıkan sneakerları yakın takibe aldık. Sezon trendlerini yakalamak için ise radarımıza takılanlardan Converse x Wolf Gang imzalı bir tasarımın peşine düşeceğiz.

Tatlı keyfimiz için tarih, lüks ve zarafetin Çırağan Sarayı görkemiyle birleşerek oluşturduğu Çırağan Palace Shop online sitesinden sevdiğimiz tatları evlerimize taşıyacağız.

İtiraf edelim ki söz konusu tatlı olunca el yapımı çikolatalar, Saray’daki özel baklava odasında üretilen çeşit çeşit baklavalar, lezzetiyle ödüllü olan pastalar, farklı aromalarıyla güne keyif verecek rengarenk makaronlar ve daha birçok lezzet arasında karar vermekte zorlanacağız. Ancak en sevdiğimiz Saray lezzetlerini çeşitlendirmek için evde tatlı keyfi ilan ettiğimiz bir günde her birimiz en sevdiğimiz tatlardan seçip, tatlı keyfinin doruklarına ulaşacağız.

49 sanatçının 400’e yakın eserinden oluşan zengin seçkisiyle, sanatçı ve sanatseverleri bir araya getiren Mamut Art Project’in 2020 edisyonunu online olarak ziyaret edeceğiz.

Mamut Art Project’in 2020 edisyonu, pandemi koşullarına uygun olarak tasarlanan yeni yapısıyla fiziksel ve çevrimiçi olmak üzere iki farklı platformda sergileniyor. Türkiye genelinde 8 yıldır kesintisiz olarak bağımsız yeteneklere sergi alanı sunmanın yanı sıra, portfolyo günleri, sağladığı süresiz danışmanlık ve iletişim desteği ile sanatçılarını sanat profesyonelleriyle buluşturan Mamut Art Project’te bu yıl 49 sanatçının 400’ün üzerinde eserleri bulunuyor. Biz de birer sanatsever olarak Mamut’un internet sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden online olarak ziyaret edip bu zengin seçkideki eserleri inceleyeceğiz.

Yaşasın balık mevsimi! Balığın yağlanıp lezzetlendiği, tezgahlarda parladığı bu mevsimin hakkını vermek için biz de şeflerin nefis balık tariflerini ve tüyolarını mutfakta hayata geçirip sofralarımıza taşıyacağız.

OGGUSTO Gastronomi Editörü Gaye Şahin diyor ki;

Balık işi bazen bizim için içinden çıkılması zor bir durum alabildiği için bu sefer hiç riske atmadan durumu kurtarmak için şeflerin izinden gideceğiz. Tabii ki işe malzemeler ve haftalık alışveriş için liste kontrolü ile başlayarak… Şef Müge Ergül’ün sağlıklı palamutu, Şef Melih Demirel’in aile sofrasından tekiri, Zaaf İstanbul isimli restoranıyla adından söz ettiren genç şef Aras Çetin’in füme palamut pate’si ve Beyoğlu’ndaki değişmeyen alışveriş adresi, Usla Akademi şefi Cenk Akkaya’dan taze balığı gözünden tanıma tüyoları başta olmak üzere tüm nefis balık tüyolarını ve tariflerini mutfakta hayata geçireceğiz!

Rahmi M. Koç Müzesi’nin astronomiden teknolojiye kadar uzanan çevrimiçi eğitimlerine öğretmen ve öğrenci sevdiklerimiz için rezervasyon yaptıracağız.

‘Sınırsız müzecilik’ anlayışıyla çalışmalarını devam ettiren Rahmi M. Koç Müzesi, eğitimde de sınırları kaldırdı! Nasıl mı? Müzenin, okul müfredatını destekleyen ‘Müzede Eğitim’ uygulamasını çevrim içi ortamda öğretmen ve öğrencilerle buluşturarak! Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Bölümü tarafından hazırlanan eğitimler iki aşamalı olarak gerçekleşiyor. İlk aşamada çevrim içi eğitim öncesi öğretmen ve öğrenciler sınıfta seçtikleri konu hakkında tartışma ve etkinlikler düzenliyor. İkinci aşamada ise canlı yayın ziyareti ile müze tanıtımı, konu anlatımı ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin sınıf içi öğrenmesini desteklemek için hazırlanan ve Türkiye’nin her yerinden katılımın mümkün olduğu eğitimler, biyolojiden astronomiye, fen bilgisinden teknolojiye kadar birçok konuya odaklanıyor. Keşfe dayalı ve eğlenceli içerikler öğrencilere mekandan bağımsız bilinç ve beceri kazandırmayı hedefliyor. Biz de öğretmekten hiç yorulmayan öğretmen ve öğrenmeye hiç doymayan öğrenci sevdiklerimiz için bu eğitimlere rezervasyon yaptıracağız.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.