preloader

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

30.12.2021
Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Yazı Boyutu:

aaa

Gündelik hayatın getirdiği sıkıntı ve stresten bunaldığınızda okuyabileceğiniz en ilham verici kitapları sizin için derledik.

Gündelik hayat içerisinde yaşadığımız stresli durumlar ve çalışma hayatının getirdiği yoğunluk kimi zaman her şeyden bunalıp kaçıp gitmek istememize neden olabiliyor. Tabii yapmamız gerekenleri ve sorumluluklarımızı düşündüğümüzde bu pek de mümkün olmuyor. Gündelik hayatınızla ve işinizle olan bağlarınızı güçlendirecek hobiler edinmek; daha taze bir zihne kavuşmanın ve zinde kalmanın yollarından bir tanesi. Verimliliğinizi yükseltecek ve zihninizi aktif tutacak en önemli aktivitelerin başında ise elbette kitap okumak geliyor. Mola verdiğiniz zamanlarda okuyabileceğiniz, zihninize ilaç gibi gelecek ve en önemlisi size ilham verecek kitapları derledik. Hep birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Geçtiğimiz yüzyılda dünya düşünce tarihine damga vurmuş isimlerden bir tanesi olan, 1950 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Bertrand Russell’ın “Mutlu Olma Sanatı” adlı kitabı, mutluluğa felsefi bir perspektiften yaklaşıyor ve mutluluğu bir “sanat” olarak ele alıyor. Bertrand Russell’ın iyi bir hayat yaşamak isteyenlere adeta bir reçete olarak sunduğu kitap, kişisel gelişim türündeki kitaplarının vermeyi vaat ettiği ama veremediği mutluluk sırlarını açıklıyor. Russell’a göre mutluluk, diğer insanların bizim elimizden alabileceği temel insan haklarından biri değildir. İnsanlar mutluluğa kendi belirledikleri hedeflere ulaşabilmek için mücadele ederken, eğlenerek ulaşır. Yeter ki insan mücadeleyi iç dünyasına değil, sosyal yaşamına dönerek verebilsin. Mutlu Olma Sanatı’nı kişisel gelişim vaat eden bir popüler felsefe kitabı olarak tanımlamamız yanlış olmayacaktır.

Günlük Yaşamda Benliğin Sunumu, Erving Goffman

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Shakespeare’in de ifade ettiği gibi, tüm dünya bir sahneden mi ibarettir gerçekten? 20. yüzyılın önemli sosyologlarından olan ve sosyal-psikoloji üzerine yaptığı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Erving Goffman da bu soruya yöneliyor. “Gündelik Yaşamda Benliğin Sunumu” adlı kitabında sosyal etkileşimin önemini tiyatro üzerinden tasvir ediyor. İnsanı bir varlık olarak iyi ve kötü tüm yönleriyle ele alan kitapta, Erving Goffman farklı kültürlere kadar uzanan titiz bir araştırmanın ürünlerini ince ve titiz bir düşünce süzgecinden geçirerek, büyük bir tarafsızlıkla okurlarına sunuyor. “Günlük Yaşamda Benliğin Sunumu” insanların birbirleriyle olan etkileşimlerini ve insanlık hallerini yargılamaksızın gözler önüne sermeyi, irdelemeyi, anlamayı hedefliyor.

İnsan Olmak, Engin Gençtan

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Engin Gençtan’ın ilk kez 1983 yılında yayınladığı ve defalarca yaptığı baskılarla günümüzde de güncelliğini koruyan “İnsan Olmak” adlı kitabı, insan olmanın getirdiği bir ikilemine odaklanırken okurla yapıcı ilişki kuruyor. Gençtan, modernitenin getirdiği daha çok insanla, daha kısa süreli ve daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimini şu şekilde ifade ediyor;

“Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.”

Son çeyrek asrı ele aldığımızda, dünya sosyo-kültürel ve ekonomik anlamda ciddi değişim evrelerinden geçti. Bu anlamda, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden “İnsan Olmak” kitabının bugün hala güncelliğini koruduğunu ve size de aradığınız cevapları bulmanız konusunda yol gösterebileceğini söyleyebiliriz.

Neden ile Başla, Simon Sinek

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

“Her şeye bir “NEDEN” ile başlayın. O işi yapmaktaki amacınızı, sebebinizi ve inancınızı belirgin kılın.”

Simon Sinek “Neden ile Başla”da, insan davranışını etkilemenin iki ana yolunu karşılaştırarak anlatıyor: manipülasyon ve ilham. Sinek, ilhamın daha güçlü ve sürdürülebilir bir fenomen olduğunu savunuyor. Kitap öncelikle liderliğin önemini, yaşamda ve işte başarılı olma amacını tartışıyor. Sinek, küresel sorunlara çözüm bulmak için risk almanın ve statükoya karşı çıkmanın önemini de vurguluyor. Liderliğin, bir ulusun bir araya gelmesi ve bir ulusu veya gezegeni daha medeni bir yer haline getirmek için ortak bir çıkarı ilerletmesi için ilham vermenin anahtarı olduğuna inanıyor. Kitapta, bugün içinde yaşadığımız manipülatif toplumdan uzakta bir kültüre ilham vermek için bir amacın nasıl yaratılabileceğine dair örnekler olarak Dr. Martin Luther King Jr, John F Kennedy, Steve Jobs ve tüm Apple kültürüne yer veriyor.

{774293}

Hesap Lütfen!, Vedat Milor

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Gastronomi ve şarap uzmanı, iktisatçı ve sosyolog, televizyoncu ve yazar… Hepimizin yakından tanıdığı, Türkiye’nin çok yönlü entelektüellerinden Vedat Milor hayatını “roller coaster’a binmek” ifadesi ile tanımlıyor. Farklı alanlar, farklı ülkeler, hatta farklı kıtalar arasında gidip gelen bir hız treni. Vedat Milor geniş tecrübesinden ve bilgisinden süzdüğü insana, topluma dair gözlemlerini; bu kaotik dünyada her daim hayatta kalma stratejilerini “Hesap Lütfen!”de okurları ile paylaşıyor.

Arkadaşlık ve aşk özelinde sosyal ilişkiler, yalnızlık, iş hayatı ve ev yaşamı, boş zamanlar, kariyer seçimi, yemekler ve yeni lezzet arayışları… Günümüz kapitalizminde yeni trendler ve prekarya. Şu sıralar da gündemi meşgul eden Türkiye’nin ekonomi politiği, ülkedeki hâkim sınıf ve devletin niteliği; Türkiye’de çok az rastlanır bir samimiyet ve netlikle kişisel anekdotlar ve gözlemler aracılığı ile tek bir kitapta toplanıyor. “Hesap Lütfen!” şüphesiz içimizdeki sesin, hayallerimizin peşinde koşarken sınırlarımızı zorlamanın ve başka pencereler açmanın önemini hepimize hatırlatan bir kitap.

Sevme Sanatı, Erich Fromm

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan psikanalist ve sosyolog Erich Fromm, “Sevme Sanatı”nda sevgiyi; bireyin kendisini diğer insanlardan ayıran duvarları yıkan, onu diğerleriyle birleştiren etkin bir güç, sevmeyi ise bir sanat olarak ele alır. Kişi gündelik hayatında ve kariyerinde ne her ile ilgileniyorsa, bu durum disiplin, sabır ve odaklanma gerektirir. Başarı ise, tıpkı bir çocuğun yeni yürümeye başladığı dönemlerdeki gibi düşe kalka ama denemekten vazgeçmemekle elde edilir. Sevmek de içinde sevme ve sevilme eylemini barındıran bir sanat olarak karşımıza çıkar. Bir ustası, bir kılavuzu olmayan bu sanat, kişinin yalnızca kendisi için tek başına edinebileceği bireysel bir deneyim olarak ele alınır.

“Sevme Sanatı”, söz konusu sevginin reçetesini sunan veya ne olduğunu anlatan bir kişisel gelişim kitabı olmaktan ziyade yıllar içerisinde bir klasiğe dönüşen, hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen, yayımlandığı ülkelerde milyonlarca satan sevgiye ve sevme eylemine felsefi bir boyuttan yaklayaşan kusursuz bir eser.

Var mısın? – Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler, Doğan Cüceloğlu

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Türkiye’de psikoloji alanındaki çalışmaları ile önemli bir yer edinen Doğan Cüceloğlu, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikâyeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle şüphesiz bu coğrafyaki en önemli ilim insanlarından biriydi. Ciddi hayat birikiminin süzgecinden geçirerek, herkesin merak ettiği “hayati” sorulara samimi cevaplarını sunduğu bu kitapta, öncelikli olarak “Hayatın anlamı nedir?”, “İnsan kendini nasıl geliştirebilir?”, “Yaşam neleri ödüllendirir?”gibi sorulara odaklanıyor.

Bir yolculuk olan yaşamda kişi için neyin önemli olduğunu anlamak, keşif ve merak duygularına sahip çıkarak hayatı “kıymetli” kılma meziyetine erişebilmek elbette çok önemli. Bu anlamda, Doğan Cüceloğlu’nun Deniz Bayramoğlu ile sohbetlerinden oluan bu kitap okuyucu için bir rehber görevi görüyor ve şu soruyu soruyor: “Zorluklarla başa çıkmaya, içindeki gücü keşfetmeye var mısın?”

100 Yıllık Yaşam, Andrew Scott ve Lynda Gratton

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Modern tıpın da gelişmesiyle birlikte, insanın ortalama yaşam süresi artmaya devam ediyor. Peki sizce 100 yıl yaşamak, armağan mı yoksa lanet mi? Her şey elbette yaşamanızı yaşarken gerçekleştirdiğiniz seçimlere bağlı. Bugünün çocuklarının yarısından fazlası 100 yaşına dek, hatta daha da uzun yaşayacak. Farklı kariyerleri ve geçişleri içeren çok evreli meslek hayatları ve özel yaşamlar gelecekte bizleri bekliyor. 20. yüzyılın sonlarına damgasını vuran kadın istihdamındaki patlama ve çekirdek ailenin dönüşümü yaşamlarımızı nasıl değiştirdiyse, ömrün uzaması da hayatı yaşama biçimlerimizi derinden etkileyecek bir olgu olarak karşımızda tüm gerçekliği ile duruyor. 100 yıl yaşamayı lanet olmaktan çıkarıp armağana dönüştürmek için yalnızca bireylerin değil toplumlar ve kurumların da yapması gerekenler var. Bu kitap, 100 yıldan uzun yaşamanın normal olacağı bir dünyada değişen yaşamın nasıl planlanacağını anlamak isteyen herkes tarafından okunmayı bekliyor.

{774094}

Yaratma Cesareti, Rollo May

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Ya hayal gücü ve sanat, çoğumuzun düşündüğü gibi, yaşamın üzerindeki buzlanmaların değil de, insan deneyiminin kaynağıysa? Ya mantığımız ve bilimimiz sanat formlarından türetilmişse, bunun tersi geçerliyse? Bu etkileyici kitapta varoluşçu psikoterapinin önde gelen isimlerinden olan Rollo May, bir kez özgürleştikten sonra başarı için yeni olanaklar sunan yaratıcı dürtüleri bulmamıza yardım ediyor. Ünlü bir terapist ve ilham verici bir rehber olan Dr. May, hayatımızdaki eski kalıplardan nasıl kurtulabileceğimizi göstermek için deneyimlerinden yararlanıyor. Onun anlayışlı kitabı bize korkularımızdan tamamen idrak edilmiş bir benliğe geçmenin bir yolunu sunuyor.

Alışkanlıkların Gücü, Charles Duhigg

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

“Hayatta herkesin sahip olduğu bir alışkanlık var. Her sabah aynı saatte uyanmak, aynı saatte yatmak veya aynı yol güzergahını kullanarak işe gitmek gibi olan bu basit eylemler size hayatta başarı getirir mi? Öyleyse nasıl?”

Kişisel gelişim türünün en iyi örneklerinden biri olan “Alışkanlıkların Gücü”, Charles Duhigg’in imzası ile okurları ile buluşuyor. Duhigg’in hayatımızın merkezindeki alışkanlıklara değindiği bu kitapta, benimsediğimiz alışkanlıklarımızın başarı ve başarısızlıklarımızı nasıl etkilediği üzerine sunulan bazı ipuçları büyük bir titizlik ile okura sunuluyor. Üstelik okura, ünlü reklamcıların başarı hikayeleri, ünlü antrenör Tony Dungy’nin Amerikan Futbol Ligi’nin en kötü takımının kaderini nasıl değiştirmesi, Starbucks’ın başarı sırrını ve Martin Luther King’in yurttaş hakları hareketinin başarıya ulaşması gibi gerçek başarı hikayelerinden örnekler de sunuluyor. “Alışkanlıkların Gücü” ile Hayatınızdaki düzene ve sahip olduğunuz alışkanlıklara başka gözlüklerle bakmaya başlayacaksınız.

Bonus: Hoşunuza Gidebilecek Diğer Kitaplar

Kaçırdıklarımız, Adam Philips

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

“Yaşamınızı bulmak için önce onu kaybetmelisiniz.”

Hayat tercih ettiklerimiz kadar tercih etmediklerimizden de ibarettir. Bugün bizi olduğumuz kişi yapan şey seçtiklerimiz kadar aynı zamanda seçmediklerimizde de gizlidir. Siz de zaman zaman seçmediğiniz şeyler için pişman oluyor ve bir şeyleri kaçırdığınız hissine kapılıyor musunuz? Psikanalist ve yazar Adam Phillips de “Kaçırdıklarımız” ile kaçınılmaz ve içinden çıkılmaz ikileme bir atıfta bulunuyor. Ama kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden özellikle bazılarını mercek altına alıyor. Philips’in kitabı “kaçırdığımız” her şeye bir övgü niteliği taşıyor.

“Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Neden illaki bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Kavrayamamak neden bir dışlanmışlık ve küçük düşme duygusu verir? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz?” gibi sorulara odaklanan Philips, Shakespeare ve Freud gibi edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden aldığı ilham ile eserine taze bir soluk getiriyor.

Kendine Ait Bir Hayat, Marion Milner

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Satın Al

Kendimize ne sıklıkla “Beni ne mutlu edecek?”, “Hayattan gerçekten ne istiyorum?” gibi sorular soruyoruz? Yazar ve psikanalist Marion Milner, 26 yaşındayken bu soruların cevaplarını bulmak ve onu neyin mutlu ettiğini keşfetmek için yedi yıllık kişisel bir yolculuğa çıkar. Kendisini nelerin mutlu ettiğini bir günlüğe tek tek kaydederken asıl amacı hayatta tesadüfen karşısına çıkan mutluluk anlarının çoğalmasını sağlamaktır. Yıllar sonra bu günlüğü elden geçirmeye karar verdiğinde ortaya; iç dünyasını keşfetmekte epey yol kat etmiş birinin, öğrendiği şaşırtıcı şeyleri başkalarıyla paylaşma arzusunun ürünü olan “Kendine Ait Bir Hayat” çıkar.

Biraz durup bakışımızı kendi içimize yönelttiğimizde, kaçılmaz olarak aslında kendimiz hakkında ne kadar az şey bildiğimizi, bastırdığımız ya da görmezden geldiğimiz ne kadar çok yönümüzün olduğunu fark edebiliyoruz. Bu kitap bize tam olarak bunun önemini hatırlatıyor ve benliğimizle bütünsel olarak bağlantı kurmamızın tatminkâr bir hayat için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.