preloader

Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

04.05.2023
Molalarınızda Okuyabileceğiniz En İlham Verici Kitaplar

Yazı Boyutu:

Gün içerisinde mola verdiğiniz zamanlarda okuyabileceğiniz, size ilham verecek kitapları keşfedin.

Gündelik hayatınızla ve işinizle olan bağlarınızı güçlendirecek hobiler edinmek; daha taze bir zihne kavuşmanın ve zinde kalmanın yollarından bir tanesi. Verimliliğinizi yükseltecek ve zihninizi aktif tutacak en önemli aktivitelerin başında ise elbette kitap okumak geliyor. Mola verdiğiniz zamanlarda okuyabileceğiniz, zihninize ilaç gibi gelecek ve en önemlisi size ilham verecek olan kitapları derledik.

Hayatı Yürümek: Sakin Bir Mutluluk Sanatı, David Le Breton

Yol yürümek isteyene açar kendini; bazen dünyanın öbür ucuna kadar gidip bütün bağlardan özgürleşmek bazen de evden yalnızca birkaç adım uzaklaşarak o bağları onarmak için…

Dar sokakları, dolambaçlı patikaları, asfalt zemini, nemli toprağı, tozu, pisi, kayaları ve çiçekli kırlarıyla hazır ve nazır beklemektedir yol. Çünkü yürümek sağaltır; gidilecek rotadan bağımsız olarak batan güneşe bastıran soğuğa ağırlaşan bedene rağmen bilinmeyene duyulan güvenle hareket edildiğinde yola çıkanla bir yere varan kişi aynı değildir artık.

Hayatı Yürümek okura beden aracılığıyla manevi bir keşfe çıkmayı, gündelik yaşamın pürüzlerini askıya almayı, zaman kavramına bambaşka yaklaşmayı ve elbette yenilenmeyi nihai hedefe dönüştüren bir yolculuğa çıkmayı öneriyor. Bu teknoloji ve hız çağında ruhun kırılganlığına ve bedenin yorgunluğuna meydan okuyan fiziksel sınırları da aşmaya yönelik bu muazzam çaba arkada bırakılanlara, özleme, kayıplara rağmen ruhsal ve bedensel hasarları iyileştirmeye atılan bir adıma dönüşüyor.

Kendini keşfe dalanlar ve içindeki sığınağı adım adım kat edenler için edebi ve felsefi anekdotlar eşliğinde esaslı bir rehber.

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Çeviren: Gizem Şakar

Edebiyatın İyileştirici Gücü / Edebiyat-Terapi Bağlamında Düşünceler, Ahmet Sarı

Yazmanın ve okumanın insan üstünde iyileştirici bir etkisi olduğu hem yazarlar hem de okurlar tarafından sık sık dile getirilir. Meseleye “hikâyeler kurmak” açısından baktığımızda bile mesela hayal kurmanın, masallar anlatıp dinlemenin üzerimizde “terapi gibi” bir etki yarattığı, bize teselli ve umut verdiği herhalde inkâr edilemez. Ahmet Sarı, Edebiyatın İyileştirici Gücü’nde engin birikimi ve yazmak üzerine, okumak üzerine derin mütalaalarıyla kurmacanın bizi hayata daha çok bağlayan, acılarımızı daha katlanılır kılan, bizi “iyileştiren” tarafını ele alıyor. İlgi alanı Rilke’den Kafka’ya, Bernhard’a, Hölderlin’e; oradan tarihe, psikanaliz ve felsefeye uzanan Edebiyatın İyileştirici Gücü; bizi edebiyat-terapi ilişkisini birçok alandan sayısız anekdot, tanık ve örneği inceleyerek kurmacayı, edebiyatı, onların üzerimizdeki etkisini ve bizzat kendimizi sorgulamaya çağırıyor.

Yayınevi: Ketebe Yayınları

Lezzetli Fransa Tarihi – Devrim, Savaş ve Aydınlanma Üzerine Gastronomi Hikâyeleri, Stephane Henaut, Jeni Mitchell

En popüler Fransız yiyecek ve içecekleri hakkındaki gerçekler ile efsaneleri, Fransa tarihini şekillendiren belli başlı olaylarla ilişkilendirerek ele alıyor. Bu yenilikçi tarih kitabı aynı zamanda savaş, emperyalizm ve gelenek-yenilik çatışmasının bir toplumun beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisine de ışık tutuyor. Yazarlara göre, Fransa’da yeme-içme alışkanlıkları savaş ve devrim, veba ve işgal, buluşlar ve aydınlanmaya paralel olarak gelişti. Bu nedenle Fransa tarihini yiyecek ve içeceklerle birlikte öğrenmek son derece isabetli bir karar. Kısacası hem Fransa tarihini okuyacak hem Fransız mutfağını öğrenecek hem de bir Fransa turu atacaksınız.

Yayınevi: Say Yayınları

Çeviren: Gül Tonak

{113220}

Seyahat Sanatı, Alain de Botton

Kitaplarıyla yaşamın çeşitli kavramlarına yepyeni bakışlar kazandıran Alain de Botton, bu kez “seyahat etmeyi” yatırıyor masaya. Farklı şehirleri, farklı yazarların hayali rehberliğinde gezerken, yolculuğun büyüsü kentlerin kokularına karışıyor.

Alain de Botton, seyahati tatil ya da iş rutininin gerektirdiği bir aracı değil, ruhu dinlendiren ve iyileştiren bir etkinlik olarak görüyor. Seyahat Sanatı, isterseniz trende, otobüste ya da uçakta kilometreler aşarken, isterseniz de koltuğunuzdan kalkmadan kahvenizi yudumlarken okuyabileceğiniz bir kitap.

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Çeviren: Ahu Sıla Bayer

Yavaşla, Kemal Sayar

Büyüğün küçüğü yendiği bir dünyadan, hızlının yavaşı yuttuğu bir dünyaya doğru gidiyoruz.

Afrika sözünde söylendiği gibi, “O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor.”

Kemal Sayar, daha akıllı telefonların, daha hızlı internetin ve daha hızlı otomobillerin çağında yaşayan bizlere, üzerinde “Yavaşla!” yazan bir tabela gösteriyor âdeta. Hatırlamanın, o geniş şimdide yani anda olmanın, yavaşlığın keşfi ve keyfini sürmenin erdemleri üzerinde düşünmeye çağırıyor bizi. Herkesin zamansızlıktan yakındığı bu çağda; hız yapmanın zaman kazandırmadığını, o hızla benliğimizden, sevdiklerimizden ve biricik hayatımızı duyumsayarak yaşamaktan uzaklaştığımızı anlatıyor. Modern hayatın baş döndürücü hızından uzaklaşmak ve sevdiklerinin gözlerinin içine bakmak isteyenler için, bir kılavuz kitap.

Yayınevi: Kapı Yayınları

Picasso ve Aşçısı, Camille Aubroy

Provence lezzetleri, Fransız Rivierası’nın karşı konulmaz manzaraları ve tüm bu güzellikler içinde Picasso’nun yaşamıyla iç içe geçmiş hikâyeler… Picasso ve Aşçısı güçlü bir ruhu olan; tutkunun, aşkın, müthiş lezzetlerin, dokunaklı hikâyeler kadar karmaşık ilişkilerin iç içe geçtiği nefis bir üç katmanlı bir roman. Nadir bulunan, sürükleyici ve gizemli… Paylaşmak istemediğiniz bir tabak gibi damakta patlayan tatları ve denenmemiş lezzetleriyle yuttuktan sonra bile unutulmayacak hazlar barındırıyor.

Yayınevi: Altın Kitap

Çevirmen: Eser Ulun

{45726}

Şiddetsiz İletişim – Bir Yaşam Dili, Marshall B. Rosenberg, Ph. D.

Yaşamın tüm alanlarında güçlü ve tatmin edici ilişkilerin tadını çıkarmak için… Çoğumuz, doğduğumuz günden itibaren, insanlarla olan iletişimimizde “doğru/yanlış” çerçevesi içinde rekabet etmek, yargılamak, talepte ve teşhiste bulunmak üzere eğitiliriz. Şiddetsiz İletişim, kendimizi ifade etme ve başkalarını dinleme biçimimizi yeni bir çerçeveye oturtmamıza ve ilişkilerimizde derinlerdeki ihtiyaçları duyabilmemize rehberlik eder. Sözlerimiz, alışkanlık haline gelmiş ve otomatik tepkiler olmaktan çıkıp ne istediğimizin farkında olma temeline dayalı bilinçli cevaplara dönüşür. M. B. Rosenberg, anlattığı hikâyelerle, paylaştığı deneyimlerle karmaşık iletişim sorunlarını, öfke ve şiddete götüren düşünce kalıplarını anlamayı, anlaşmazlıkları barışçıl görüşmelere dönüştürebilmeyi, kendimizi tam ifade edebilmeyi, korku, utanç veya suçluluk duygusu yerine empatiyle ilişkilerimize farkındalık ve derinlik kazandırmayı öğreneceğimiz uygulanabilir pratik yollar sunuyor.

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Çeviren: Ayşe Başcı

Aşka Övgü – Alain Badiou, Nicolas Truong

Çevrimiçi flörtün risksiz romantizm vaat ettiği, sevginin ise çoğu zaman sadece arzu ve hedonizmin bir çeşidi olarak görüldüğü tüketimcilikle dolu bir dünyada Alain Badiou, aşkın tehdit altında olduğuna inanıyor. Rimbaud’nun ünlü “Aşkı yeniden icat etmeli, besbelli” sözünü özümseyen Aşka Övgü; Kierkegaard, Platon, de Beauvoir ve Proust gibi isimlerin de eşlik ettiği, 21. yüzyıl modernliği karşısında yeni bir aşk anlatısı. Aşkı varoluşsal bir proje, sürekli gelişen bir hakikat arayışı olarak ele alan Badiou’nun “Antikapitalist aşkın birleştirici gücü”ne övgüsü bizi ondan korkmamaya, başkalarını keşfetmeye ve kendimize olan saplantımızdan uzaklaşmaya sevk eden muhteşem bir girişim.

Yayınevi: Tellekt

Çeviren: Orçun Türkay

Bahçede Felsefe, Damon Young

Doğanın felsefeyle ve insanlarla ilişkisini Marcel Proust’un yatağının yanındaki bonsaiden Friedrich Nietzsche’nin düşünce ağacına kadar, felsefenin ve edebiyatın içinden örneklerle gözler önüne seriyor. Young; Voltaire, Jane Austen, George Orwell, Jean-Paul Sartre ve Jean-Jacques Rousseau gibi pek çok isme odaklanarak doğayla ve bahçeyle ilişkilerinin felsefelerini, eserlerini ve hayatlarını nasıl etkilediğini ele alıyor. Bahçede Felsefe‘de aşırı büyümüş çimenlerinizi nasıl biçeceğiniz veya kurumuş bir ağacı nasıl canlandıracağınız konusunda ipuçlarıyla karşılaşmayacaksınız. Parklarda, arka bahçelerde ve saksı bitkilerinde keşfedilen derin düşünceleri bulacaksınız. Bu kitap, bahçedeki yaratıcı ve eğlenceli işlerinizin felsefi arkadaşı olacak.

Yayınevi: Maya Kitap

Çeviren: Esra Birkan

{43228}

Bana Bir Hikâye Anlat- Çocuklara Hikâye Kurma Yöntemleri ve Pratikleri, Silke Rose West & Joseph Sarosy

“Bu kitap sizi usul usul heyecanlandıracak ve çocuklarınızla aranızda derinden bir bağ kuracak. Sizlerde ‘Ben bunu yapabilirim,’ hissini uyandıracak.”

—Kim John Payne, Aile Danışmanı ve Daha Sade Bir Hayat’ın çoksatan yazarı

“Bir kitap nasıl bu kadar şahane olabilir! İnsanlar, dünyayı öncelikle hikâyeler aracılığıyla anlar, bu da sevdiğiniz miniklerin dünyasını birazcık hayal ve bol bol sevgiyle şekillendirebileceğiniz anlamına geliyor.”

—Bill McKibben, Çevreci ve Doğanın Sonu’nun New York Times çok satan yazarı

“İlişkilerde yoksulluk, günlük hayatta stres ve travmanın olduğu bugünlerde hikâye anlatımı bağ kurmayı, ümidi, iyileşmeyi ve direnci destekleyen her ebeveyn, öğretmen veya danışman için erişilebilir bir yöntem olarak kabul ediliyor. Silke ile Joe bu önemli hediyeyi kendilerine ait hikâyeler, atalarından kalma masallar ve öğretilerle sunuyor.”

—Fr. Richard Rohr, Lisanslı Klinik Sosyal Hizmetler Uzmanı ve Çocuk Terapisti

Yayınevi: Düşbaz Kitap

Çeviren: Burcu Asena Şahin

Meral Tabakoğlu
Meral Tabakoğlu Tüm Yazıları