preloader

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Yazı Boyutu:

aaa

Bursa etkinlik takviminin 2023 yılının ilk listesi hazır! Bursa’da ocak ayı boyunca düzenlenecek konserleri, sergileri, kültür-sanat etkinliklerini, çocuk aktivitelerini ve tiyatro oyunlarını OGGUSTO ile keşfedin.

Yeşil şehir Bursa, yeni yılın ilk ayında da tiyatrodan konserlere, çocuk etkinliklerinden sergilere kadar son derece keyifli ve eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Eğer sizler de“bu ay ne yapsak?” diye düşünüyorsanız, sizin için derlediğimiz size mutluluk, huzur ve keyif verecek etkinliklere bir göz atın!

Müzikli Gösteri:Aşık Veysel Müzikali

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Yıl 1894. Bir doğum gerçekleşir. Anadolu’da bir kadın koyun sağmadan gelirken yol üstünde sancısı tutar. Acıdan kıvranarak tek başına bir çocuk doğurur. Üstünden yırttığı bezlere sarar onu, kucağına alır evine götürür. 1901 yılında Anadolu çiçek salgınından kırılırken çiçek hastalığı, yol üstünde doğan çocuğa da uğrar. Çiçek hastalığından gözü gönlüne kaçar. Artık o, başka görür, başka duyar. Eline bir saz verirler hem eğlensin hem öğrensin diye hem de belki geçimini sağlar diye.

Cem olur. Zâkir dinler. Dede dinler, pir dinler. Dolar, taşar. Cem olur. Cem evinde can olur. Açılır da açılır “gönül gözü…”. 1914 yılında ilk kura askerdir. Çok hayıflanır gidemediğine, kendini dağlara taşlara vurur. Ağaç tepelerinde türküler söyler, ağıtlar yakar. Askere gidememek çok koyar ona. Değil mi ki askere gidemeyen yarım adam sayılır? Kız bile vermek istemezler. Zaman geçer 1919’da kurtuluş meşalesi yakılır “Mavi gözlü dev adam’’ tarafından. Yine bilir gidemeyeceğini ama sevdalanır Mavi Gözlü Dev Adam’a. O yıl “Esma’’ aşk olur, gelir konar yüreğinin dalına. Esma ona yâr olur, yoldaş olur. Her şey olur. Uzun sürmez. Felek elbirliği etmişçesine oynar kahpe oyununu. Esma, bir kuş misali uçar gider. “Güzelliğin on para etmez” der, hayıflanır durur. 1928 yılında “Gülizar” ona yâr olur, yol olur. Can olur… 1931 yılında sarrafını bulur, anlar bulduğu sarrafını. Gözü yerine gönül görür artık; lâl olan dil şakır, bülbül olur. Ahmet olur. Kutsi olur. Tecer olur. 1933 yılında aşkı büyür, mavi olur. Dev olur. Mustafa olur. Kemal olur; gün geçer Atatürk olur. O “Türkiye’nin ihyası” der. Şiir olur, Görmez göz, işitmez kulak, suskun dil, şair olur. Destan olur. Köy enstitülerinde saz öğretmeni olur. “Dost dost diye nicesine sarıldım, benim sadık yârim kara topraktır”, dedirtir Köy Enstitüleri O’na. Öğretirken öğrenir. Halk Evleri, konser salonu olur Veysel’in. İlden ile dilden dile dolaşır halk evlerinde.

1894 yılında başlayıp 21 Mart 1973 yılına dek süren “uzun ince”, meşakkatli bir yolculuğun hikâyesi… Veysel’in hikâyesi, âşığın hikâyesi, Aşk’ın hikâyesi… Türkülerle Âşık Veysel’in hikâyesi… Anadolu’nun, Cumhuriyet’in hikâyesi…

Yer: Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu

Tarih: 16 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Kaç Baba Kaç

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Ray Cooney’in ustalık eseri “KAÇ BABA KAÇ” Haldun Dormen’in çevirisi ile seyirciyle buluşuyor.

Londra’da kariyerinizin en önemli konuşmasını yapmak üzereyken ve Rektör olma şansı kapınızı çaldığı an, yıllar önce yaptığınız küçük bir kaçamak 18 yaşında bir oğlan çocuk olarak karşınıza çıkarsa, üstelik sarhoş ve ehliyetsiz araba kullandığı için peşinde polis memuru varsa ve bunu herkesten özellikle de karınızdan saklamaya çalışırsanız, en yakın arkadaşınızdan yardım isteyip onun da başını belaya sorarsanız, üstelik bu da yetmez gibi doktorları, hemşireleri ve hastaları işin içine sokmadan idare edemeyip onları da bu arapsaçına dönüşmüş durumun ortasına atarsanız, başınıza neler gelebilir hiç düşündünüz mü?

Yer: Bursa Kafa Sahne

Tarih: 21 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro:Hayat Kime Güzel

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Annemize göre hayat babamıza güzel, “Yediği önünde yemediği arkasında.”
Babamıza göre hayat bize güzel, “Ver yiyeyim, ser yatayım.”
Bize göre, hayat dostlara güzel “Ekmek elden su gölden.”
Sahi, hayat kime güzel?
Her kameradan kaçana mı, yoksa Mobese kamerasına bile konuşanına mı?
Her anını yayınlayana mı, yoksa her yemeğini fotoğraflayana mı?
Bilime sorsak, hayat bilinmeze güzel.
Güzele sorsak, hayat kendine güzel…
Memura sorsak amire; amire sorsak müdüre güzel…
Patrona sorsak, işçiye; işçiye sorsak patrona güzel…
İşsize sorsak, çalışana; çalışana sorsak hayat aylaklara güzel.
Aylaklık en eski meslek, çünkü çalışmak, adamın karakterini bozar.
Sahi, hayat kime güzel?
Yer: Nilüfer Uğur Mumcu Kültür Merkezi

Tarih: 23 Ocak 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Korkuyu Beklerken

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Korkularından başka silahı olmayan bir adamın, silahları parçalanana kadar mücadele ettiği bir kavga. Bu kavgada anlatılanlar için, aslında bir başka Tutunamayan’ın hikayesidir diyebiliriz. Zaman zaman bir rehber olarak kullanmaya çalıştığımız Tutunamayanlar’da, Oğuz Atay bu türün (disconnectus erectus) tanımı için şöyle demiş:

“Erkekleri, yalnız bırakıldıkları zaman acıklı sesler çıkarırlar. Dişilerini de aynı sesle çağırırlar. Genellikle terkedilmiş yuvalarda yaşarlar. Belirli bir aile düzenleri yoktur. Doğumdan sonra ana, baba ve yavrular ayrı yerlere giderler. Toplu olarak yaşamayı bilmezler ve dış tehlikelere karşı birleştikleri görülmemiştir. Belirli bir beslenme düzenleri yoktur. Başka hayvanlarla birlikte yaşarken onların getirdikleri yiyeceklerle geçinirler. Kendi başlarına kaldıkları zaman genellikle yemek yemeyi unuturlar. Bütün huyları taklit esasına dayandığı için, başka hayvanların yemek yediklerini görmezlerse, acıktıklarını anlamazlar. İçgüdüleri tam gelişmemiştir. Kendilerini korumayı bilmezler. Fakat gene taklitçikleri nedeniyle başka hayvanların dövüşmesine özenerek kavgaya girdikleri olur. Şimdiye kadar hiçbir tutunamayanın bir kavgada başka bir hayvanı yendiği görülmemiştir.”

Yer: Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu

Tarih: 23 Ocak 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Istırap Korosu

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Ölüm yok, rüyalar var. İstanbul’un seslerini, genç ve yaşlı kadınların içlerinden geçirdiklerini, oradan oraya savrulan gençlerin kırgın ve öfkeli hallerini sahneye taşıyan Murat Mahmutyazıcıoğlu, bu kez bir “apartman hikayesi” anlatıyor. Kendi halinde, “huzurlu” bir aile apartmanından, başka deyişle memleket insanlarından gelen sesler duyacağız bu kez.

Dip dibe evlerinde, birbirlerine fersah fersah uzak yaşamlar süren komşuların içlerinden geçen ve dışlarına taşan bağırışlar; çarpan kapılar, titreyen pencereler, parçalanan kalpler, tepinen çocuklar…

Kadın, erkek, genç, yaşlı, evli, bekar, çocuk ve köpek, kısaca bütün karakterleri sırtlanan oyuncular, oyuna yayılan tüm ses ve efektleri üstleniyor. Karakterlerin kâh kimselere sezdirmeden çektikleri, kâh yeri göğü inleterek ilan ettikleri “ızdırapları”, oyunu açılıştan finale hareketli kılan ritmik bir akışın içine yerleşiyor.

Yer: Podyum Sanat Mahal

Tarih: 27 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro:Piknik Sepeti

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Birbirlerinden tamamen farklı iki aile, bir piknik sırasında tanışırlar. Bu iki aile arasında herhangi bir ortak nokta olmamasına rağmen şaşırtıcı bir yakınlık gelişir. Fakat daha sonra bu pikniğe beklenmedik birisi dahil olur ve bu kişinin gelişiyle olaylar sarpa sarar.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 28 Ocak 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Konser: Gökhan Türkmen

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Gökhan Türkmen sevenleri ile buluşmaya Bursa’ya geliyor.

Yer: Merinos AKKM, Osmangazi Salonu

Tarih: 28 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tek Kişilik Gösteri: Armağan Çağlayan ile Size Anlatacaklarım Var

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Türkiye’nin en önemli televizyon yapımcılarından Armağan Çağlayan, sektörde 30 yılı geride bırakmaya hazırlanırken, milyonların izlediği YouTube kanalında da yaptığı “sıra dışı” röportajlarla da gündemin nabzını tutmaya, dikkatleri çekmeye devam ediyor. “Size Anlatacaklarım Var” adını verdiği tek kişilik gösterisinde, 20 yıl önceki Türkiye ile günümüzdeki Türkiye arasındaki değişimleri, ünlü isimlerle başından geçen eğlenceli anılarını, YouTube çekimlerinde karşılaştığı hikayeleri seyirciyle buluşturuyor. Müzik, kahkahanın bir arada olduğu “Size Anlatacaklarım Var” sürprizlerle dolu.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 31 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Bursa’da Ziyaret Edebileceğiniz Sergiler

Sergi: Singer 170. Yıl Sergisi

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Açılışının 11. yılı dolayısıyla Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Singer paydaşlığı ile düzenlediği “Singer 170. Yıl Sergisi” ne ev sahipliği yapıyor.

Dikiş makinesi sektörünün lider markalarından Singer’in iki asra yakın tarihinde tanıklık ettiği önemli dönüm noktalarını, her biri özel bir hayat hikayesine dokunan makine ve belgelerle anlattığı sergi, 3 ay boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yurt dışından ve Anadolu’nun farklı bölgelerinden toplanan, şahsi koleksiyonlardan temin edilen tarihi makinelerin yanı sıra tarihi değeri olan radyo, makas, kaşık, saat gibi Singer markalı birçok ürün ve nostaljik fotoğraflar, fatura ve kıymetli belgelere de sergide yer verildi.

Yer:Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Galeri Alanı

Tarih: 9 Ocak 2023’ye kadar

Bilet: Ücretsiz

Sergi: Sonsuzluk Kapıları / Gate of Eternity Sergisi

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Sanatçılar Hakan Yılmaz ve Seyd Ahmet tarafından dünyanın farklı yerlerinde ve dönemlerinde üretilmiş çini örneklerinin kolajlanmasından doğan Gate of Eternity/Sonsuzluk Kapıları başlıklı NFT sergisi 17 Eylül’den itibaren ZİNDANKAPI&Güncel Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin izleniminde olacak.

Kökleri Mezopotamya’ya uzanan, Osmanlı tezhiplerinde ve çinilerinde görülen, sonsuzu hedef alan, sınırlandırılmamış kompozisyon anlayışının teknoloji ile buluştuğu yerden doğan “Gate of Eternity,” koleksiyonu iç içe geçmiş sürekli bir döngü içinde devinen motifleri ile sonsuzluğun kapılarını aralıyor.

Sanatın sakinleştirici, medite edici ve iyileştirici yanlarını barındıran 50 eşsiz parçadan oluşan koleksiyon içinde beşi Bursa’ya ait bezemelerle derlenmiş. Motiflerin çeşitli algoritmalar ile kolajlandığı bu çalışmalar, geleneksel sanatların zamansızlığını sanal dünyada gözler önüne sererken blockchain üzerinde saklanarak korunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, teknoloji sponsoru ADF’nin destekleriyle gerçekleştirilen “Sonsuzluk Kapıları” başlıklı NFT sergisini, 19 Kasım’a kadar pazartesi hariç̧ her gün ZİNDANKAPI & Güncel Sanat Galerisi’nde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Yer:Zindankapı Sanat Galerisi

Tarih:6 Şubat 2023’e kadar

Bilet: Ücretsiz

Sergi: Nazif’in Düğmeleri

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Selanik’ten Bursa’ya uzanan yaşanmış bir hayat hikâyesinin sonucunda oluşan koleksiyonda, yaklaşık 4000 adet düğme bulunmaktadır. Metal, ahşap, deri, sedef, cam, kumaş ve daha birçok farklı malzemeden yapılan düğmeler sergide yer almaktadır. Bunun yanı sıra koleksiyonda; sanatçılar, yazarlar, spor camiası, Bursalı tanınmış kişiler, hikâyesi bulunan ve farklı ülkelerden toplanan düğmeler de yer almaktadır. Sergide düğmenin, hayatımızda artık sıradan bir obje olmaktan çıkıp, insan hayatındaki farklı bir yeri de vurgulanmaktadır.

Yer: Bursa Kent Müzesi

Tarih: 1 Nisan 2023’e kadar

Bilet: Ücretsiz

Bursa’da Katılabileceğiniz Çocuk Etkinlikleri

Gölge Oyunu: Karagöz Sihirli Ağaç

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Somut olmayan Kültürel Mirasımız Karagöz’ün ihya dolabından çıkıp Hacivat ile yaşadıkları maceraları, hayal perdesinden yansıyan suretleriyle Karagöz Müzesi’nde sizlerle…

5 yaşve üzeri için uygundur.

Oyun süresi 30-45 dakikadır.

Oyun başlamadan 15 dakika önce salonda olunması gerekmektedir.

Yer: Bursa Karagöz Müzesi

Tarih: 1-5-13-17-21 Ocak 2023

Bilet: Biletinial

Gölge Oyunu: Koş Karagöz Yangın Var

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Somut olmayan Kültürel Mirasımız Karagöz’ün ihya dolabından çıkıp Hacivat ile yaşadıkları maceraları, hayal perdesinden yansıyan suretleriyle Karagöz Müzesi’nde sizlerle…

Yer: Bursa Karagöz Müzesi

Tarih: 5-10-18-22-26 Ocak 2023

Bilet: www.biletinial.com

Süresi Geçen Etkinlikler

Tiyatro: Bir Kumarbazın Ölüm Kılavuzu

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Kazanmak yok. Sıradan, sıra dışı hayatlar sürdürüyoruz. Servet yok. Tekrar tekrar havaya atılan madeni paralarız. Geride bıraktığımız asrın sonunda insanın, düzenin, işçi sınıfının ve bunu yıkmak üzere hayatını bir zar gibi umuda sallayan bir kumarbazın öyküsü bu. 1966 Dünya Kupası’nda bahis oynayarak bir servet kazanan kahramanımız kumarbaz Archie, bütün birikimini ‘kanseri yenmek’ üzere girdiği bir bahse yatırır.

Torun Gary, dedesinden aldığı en büyük miras olan komik ve hüzün dolu hikayeleri şimdi ve burada bize anlatmaya başlar. Yazar Gary McNair, dram ve komediyi ustaca aynı potada erittiği bu anlatıda, multimedya ve tiyatronun oyunsu hakikati birleşip kendine has bir dille seyirci karşısına çıkıyor. Zafer yok. Paylaştığımız tek kader var, doğar ve ölürüz!

Yer: Nazım Hikmet Kültür Evi: Nazım Sahne

Tarih: 5-6-7 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Nilüfer Belediyesi

Şiir Dinletisi: Akif Oktay ile Şiirler Arası Yolculuk

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Bir akşamüzeri başladı her şey
Ben avare insandım halbuki
Nasıl oldu, birdenbire sıkıldım
Kasım ortalarında bir akşam
İçmemiştim aşıktım…

1998 yılında televizyonda başlayan “Şiirler Arası Yolculuk” isimli kültür sanat programı Çağdaş Türk şairlerinin şiirleri ile sahnede seyirciyle buluşuyor!

Yer: Bursa Kafa Sahne

Tarih: 5 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Konser: Derya Bedavacı

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Derya Bedavacı sevilen şarkılarını Bursa’da sevenleriyle buluşturuyor.

Yer: Jolly Joker Bursa

Tarih: 6 Ocak 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: Celile

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

9. Uluslararası Emek ve Başarı Ödüllerinde “YILIN EN BAŞARILI KADIN PERFORMANSI” ödülüne layık görülen oyunda “Celile” Ayşegül Yalçıner tarafından; sadece Nazım Hikmet’in annesi ya da Yahya Kemal’in sevgilisi olarak değil, 1900’lerden izleyiciye ulaşan güçlü bir kadın portresi sunuluyor. Nazım’ın uzun hapislik sürecinde kendisinin ve bütün dünya aydınlarının verdiği mücadele yıllarında, yüreği evladının özgürlüğü için çarpan bir annenin feryadı da vardı. Osmanlı’nın son yıllarında yasak aşkı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında oğlunun yaşamı ve özgürlüğü için verdiği mücadele ile konuşulan güçlü ve cesur bir kadın…Resimlerini insanlara verirken; “Bunu yatak odasına değil salona asın lütfen” diye tembih eden, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı tüm gerçekliğiyle aktarılıyor izleyiciye.

Kendi zamanı için alabildiğine cesur ve cüretkâr bir ressam… Oğlu açlık grevindeyken hiç düşünmeden, zamanın şartlarına, baskılarına aldırmadan, Galata Köprüsü üzerinde eylem yapma cesaretini gösteren güçlü bir kadın, bir anne, bir aşık… Celile!

Yer: Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu

Tarih: 8 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Konser: Sagopa Kajmer

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Sagopa Kajmer Bursa’ya sevenleri ile buluşmaya geliyor.

Yer: Club Inferno Bursa

Tarih: 8 Ocak 2023, 21:00

Bilet: Biletix

Tiyatro: 1984

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Winston, Partinin çıkarları ve gücü için çalışan bir parti üyesidir.
Kimliğini partinin kimliği altında tanımlayan Winston’ın hayatı, günlük tutmaya başlamasıyla değişir.
Büyük biraderin herkesi izlediği Okyanusya’da, hatırladıklarını, fikirlerini ve gözlemlediklerini not aldığı bu günlük Winston için büyük tehlikedir. Winston’ın; geçmişi, şimdiyi, geleceği sorgulamaya başlaması ve aşık olması onu bu acımasız rejim için tehlikeli hale getirir ve cezası “yokkişileştirme”dir. Aşkı Julia ve koşulsuz inandığı O’Brien onun rejimi yıkma planlarındaki itici gücüdür. Winston ya bir kahraman olacaktır ya da “yokkişi”…

Yer: Nazım Hikmet Kültür Evi: Nazım Sahne

Tarih: 11-12-13-14 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Nilufer

Tiyatro: Seninle Evlenir Miyim?

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Haldun Dormen süpervizörlüğünde, Barbaros Uzunöner’in yönettiği mükemmel komedi.

Şebnem Özinal ve YosiMizrahi’nin rol aldığı, Yılmaz Gruda ve Haydar Dümen’in sesleri ile katkı yaptıkları kahkahası bol oyun. Yosi ve Şebnem’i hiç böyle görmediniz.
Cansu ve Baran’ın aşkına çok güleceksiniz. Aşka gülmek için bu oyunu kaçırmayın.

Yer: Bursa Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi

Tarih: 13 Ocak 2023, 20:30

Bilet: Biletinial

Tiyatro: Evliliğin Halleri

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Anton Çehov’un, “Tütünün Zararları, Ayı, Bir Evlenme Teklifi ve Sayfiyede Yaz” adlı oyunlarını birleştirerek, Yılmaz Gruda’nın farklı bir kurgu ve yeni bir anlatımla sahneye koyduğu Tek Perdelik oyun ‘Evliliğin Halleri’, bireylerinin yaşamlarında büyük rolü olan, “evlilik/aile” kurumu içindeki doğrular ve yanlışların yarattığı “komik, eğlenceli’’ halleri, çarpıcı/etkin bir biçimde ortaya koyuyor.

Yer: Podyum Sanat Mahal

Tarih: 14 Ocak 2023, 20:00

Bilet: Biletinial

Tek Kişilik Oyun: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bursa Etkinlik Rehberi: Ocak 2023

Stefan Zweig’ın ölümsüz eseri “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” adlı romanı muhteşem performansıyla Çağdaş Serter tarafından sahnelere taşınıyor.

Yer: Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB)

Tarih: 15 Ocak 2023, 17:00

Bilet: Biletinial

Feyza Çankaya Yücel

Feyza Çankaya Yücel