preloader

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Türkiye’de Yılın Otomobili ödülünün 2023 sahibi olan ve e-POWER teknolojisiyle akıllıca bir çözüm sunan, şarj kablosuz elektrikli Nissan X-Trail modelini keşfedin.

Otomotiv dünyasında iki kavram yükselişini sürdürüyor: SUV ve elektrik! Bu her iki tanıma genelleme yapılarak yaklaşılsa da aslında kendi içlerinde farklı çözümleri barındırıyorlar. Örneğin; her elektrikli otomobil aynı değilken, her SUV de aynı özellikleri göstermiyor. Araç boyutlarından, tahrik sistemlerine, şarj seçeneklerinden menzil uzatılabilen opsiyonlara kadar akılları karıştıracak türlü türlü parametre var. Elektrikli otomobillere veya daha spesifik bir yaklaşımla elektrikli SUV’lere yaklaşımdaki en büyük birkaç kaygı; “Nerede?”, “Nasıl şarj edeceğim?”, “Şarj sürem ne kadar sürecek?” ya da “Kaç kilometre menzilim olacak? gibi soruları beraberinde getiriyor. Nissan ise e-POWER teknolojisiyle bu kaygıları silmek için akıllıca biz çözüm sunuyor. Gelin, Türkiye’de Yılın Otomobili” 2023 ödülünün sahibi Nissan X-Trail modelini keşfedelim

Nissan X-Trail’de Hangi Seçenekler Var?

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan X-Trail 2 farklı motor seçeneği ve 5 farklı donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunuldu. 1.5 litrelik LVC-Turbo yarı hybrid – hafif hibrit Skypack ve Platinum Premium donanımlarının yanı sıra e-4ORCE teknolojili altyapıda, Skypack 4×4, Platinum Premium 4×4 ve Platinum Premium 7 koltuklu 4×4 tercih edilebiliyor. 10 farklı renk seçeneğinden 5’i için çift renkli tavan seçeneği ile alınabiliyor.

e-POWER Teknolojisi Nedir?

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan e-POWER teknolojisi, şarj kablosu olmadan elektrikli otomobil deneyimi yaşatıyor. Nissan X-Trail’de de bu teknoloji mevcut. Bir elektrikli bir de benzin motor var. Bu güç aktarma organını diğer elektriklilerden ya da hibritlerden ayıran en önemli nokta ise elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması. Bu sayede e-POWER’da, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmıyor. Yani benzinli motor elektrik motorunu şarj etmek için bir jeneratör görevi görüyor.

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan X-Trail e-POWER’da, jeneratör ünitesinde bulunan 1.5 litrelik içten yanmalı motor, yalnızca elektrik üretmek için kullanılıyor. Burada üretilen enerji invertör aracılığı ile bataryaya ve elektrik motoruna iletiliyor. Gaz pedalı hareket ihtiyacını elektrik motorundan aldığı için anlık performans üst düzeye çıkıyor. Ayrıca yavaşlama ve frenleme anında geri kazanılan kinetik enerji, yeniden kullanılmak üzere bataryaya yönlendiriliyor. e-POWER sisteminin gaz pedalına gösterdiği anlık tepki, tüm sürüş koşullarında benzersiz ve heyecan verici bir deneyim sunuyor.

e-PEDAL İle Şehir Hayatında Tek Pedallı Sürüş Kolaylığı

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürüş süresinin %70’inin şehir içinde geçirildiğini düşünerek Nissan, “e-PEDAL” olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e- PEDAL, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor. Nissan X-Trail e-POWER’da yer alan bu donanım, sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlandı. Sistem önce orta konsoldaki düğme ile etkinleştiriliyor ve devreye girdiğinde gaz pedalı her zamanki gibi hızlanmayı sağlıyor.

SUV Segmentinin En Popülerlerinden X-Trail

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan X-Trail, modern SUV kavramının doğuşunda ve yaygınlaşmasındaki en etkin modellerden bir tanesi. İlk olarak 2000 yılında yollara çıkan X-Trail, 2007 ve 2013’te kapsamlı nesil değişiklikleri yaşadı ve güncel dördüncü jenerasyonu 2021’de ilk olarak üretildi. Nissan X-Trail, sezgisel teknolojisi ile SUV stiline ek olarak esnek kullanım ve dört tekerlekten çekiş özelliklerine sahip gelişmiş bir güç aktarma organına sahip. X-Trail, hem 5 hem de 7 koltuklu konfigürasyon seçenekleri sunuyor.

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

X-Trail, Nissan’ın Avrupa ürün gamındaki, yenilikçi e-POWER sürüş sistemi ile donatılan ikinci model. Elektrifikasyona benzersiz bir yaklaşım olan Nissan’a özgü e-POWER sistemi; yüksek çıkışlı bir batarya, jeneratör ünitesi, invertör ve 150 kW ön elektrik motoru ile entegre güç aktarma sisteminden oluşuyor. Tekerleklere giden gücün yalnızca elektrik motorundan geldiği bu benzersiz güç aktarma sistemi, gaz pedalının anında ve basıldığı oranda tepki vermesini sağlıyor.

e-4ORCE 4 Tekerlekten Çekiş Sistemi

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanan yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi, Avrupa’da lanse edilen X-Trail ile tanıtıldı. e-4ORCE’daki “e”, Nissan’ın %100 elektrikli motor tahrik sistemi anlamına geliyor. “4ORCE”, aracın fiziksel gücünü ve enerjisini ifade ederken, “4” dört tekerlekten çekişi temsil ediyor. İki ayrı elektrik motoru toplamda 157 kW (213 PS) güç üretiyor. Böylece X-Trail 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlıyor. Güçlü çift e-motor sisteminin mekanik bir dört çeker sisteme kıyasla arka tork tepkisi 10.000 kat daha hızlı. Buna ek olarak, sabit tork dağılımı ve ideale yakın ağırlık dengesi, güvenli yol tutuşuna ve sürüş konforuna katkıda bulunarak güçlü ancak yumuşak bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Sadece Turbo Benzinli Motorlusu Da Var

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

X-Trail’in e-POWER donanımlı versiyonuna ek olarak 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranı ile tekerleklere geleneksel tarzda güç sağlayan turbo şarjlı modeli de tercih edilebiliyor. 120 kW (163 PS) ve 300 Nm tork üreten, tekerleklere gücü Xtronic kademeli sürekli değişken CVT şanzıman ile aktaran bu versiyon, sadece iki tekerlekten çekişli. Rahat sürüş ve hafif hızlanmanın olduğu sürüşlerde motor, optimize edilmiş yakıt verimliliği için yüksek sıkıştırma oranına geçerken, daha fazla performansa ihtiyaç duyulan durumlarda düşük sıkıştırma oranları kullanılabiliyor. Güç aktarma sistemi ayrıca, 12V hafif hibrit teknolojisi ile donatıldı. Sistem, hem yakıt ekonomisi sağlayan hem de CO2 çıkışını azaltan tork desteği, uzatılmış rölantide durma, hızlı yeniden başlatma ve boşta durma özelliklerine sahip.

V-Motion Izgara ve LED’lerden Gelen Verimlilik

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lars Taubert, Takeo Horie ve Shinya Momokawa gibi tasarımcıların birlikteliğiyle son halini alan Nissan X-Trail, Japon tasarım çizgilerini pekiştiren şık LED farları ile otoriter bir karakter çiziyor. Markanın karakteristik V-Motion ızgarası, yeni görünümde form buluyor. Bumerang formlu arka aydınlatma grubu, gece de X-Trail ifadesini yansıtıyor. 19 inçlik çift renkli alaşım jantlarla da heykelsi tasarım tamamlanıyor. Panoramik cam tavanın açılabilir olması da ayrıca bir başka avantaj.

Ekranlı ve Ergonomik İç Mekân

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

X-Trail’in konforlu, ergonomik tasarımlı koltuğuna yerleşirken hemen karşınızda konumlandırılmış gelişmiş Nissan Sürücü Destek Sistemleri ve Navigasyonu görüyorsunuz. Eşyalarınızı nereye koyacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bunun için çok farklı alan tasarlanmış. Bunlardan biri de orta konsolun altında yer alıyor. X-Trail’in kabininde her şey kaliteli detaylara sahip. Ortam aydınlatmasının rahatlatıcı atmosferi, premium malzemelerin yumuşak dokusu ve akıllı telefonlar için kablosuz şarj rahatlığı da unutulmamış.

Yaşam Dolu Yolculuklar

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İç mekâna dair çok fazla detay var ancak en temellerine değinmemiz gerekirse; bagajdan ve koltuk kombinasyonundan bahsetmek isteriz. Ve elbette aile ve çocuk koltuklarından… Çocuk koltuklarını yerleştirmenin zorluklarını X-Trail’de unutabilirsiniz. Çünkü 85 dereceye kadar açılan arka kapılar ve 7 kişiye kadar çok yönlü oturma düzenleri, yola çıktığınız andan istediğiniz yere vardığınız ana kadar huzurlu ve keyifli aile maceralarının tadını çıkarmanızı sağlıyor. İster ön ister ikinci veya üçüncü sıra koltuklarda olsun, tüm yolcular, en uzun yolculuklarda bile 3 bölgeli klima ve konfor sağlayan ergonomik koltuklarda kendilerini rahat hissedebilirler.

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yükleme söz konusu olduğunda 16 farklı kombinasyon sunulan bagaj panoları ile yükleme alanı kişiselleştirebiliyor. 60:40 oranında katlanabilen ve kaydırılabilen ikinci sıra koltuklar sayesinde veya üçüncü sıra koltuklara çok daha rahat geçiş yapılabiliyor. 5 koltuklu ve benzinli motorlu X-Trail’de bagaj hacmi 585 ile 1424 litre arasında değişiyor. Nissan X-Trail e-POWER’da ise 575 ile 1396 litre arasında değişiyor. Aynı aracı 7 koltuklu tercih ederseniz bu sefer de 2 ekstra koltuğa rağmen 485 ile 1298 litre gibi çok az bir kayıp yaşayarak fazladan yolcuları da ağırlayabiliyorsunuz.

Zahmetsiz Park İçin Gelişmiş Teknolojiler

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ProPILOT Park Sistemi ise yolculuklarınızı daha kolay hale getiriyor. Uygun bir park yerini otomatik olarak algılayabiliyor ve direksiyon, fren ve gaz pedalının tam otomatik kontrolü ile zahmetsizce manevra yapılabiliyor. 360 derecelik Akıllı Çevre Görüş Sistemi sayesinde güvenli ve kontrollü bir şekilde park edebiliyor, ön, arka ve yan kameralar arasında seçim yapılabiliyor.

Güvenlikten 5 Yıldız

Nissan X-Trail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan X-Trail’ın önceki jenerasyonda olduğu gibi 5 yıldızlı güvenlik sunması şaşırtmıyor. Pek çok donanıma ek olarak Nissan’ın öncülüğünde yaygınlaşan donanımlar da elbette mevcut. Akıllı Hız Sabitleme Sistemi ile trafikte diğer araçlarla olan mesafeyi koruyabiliyorsunuz. Öndeki araçla olan mesafeyi ölçen, ayarlanan hız dahilinde uygun bir takip mesafesini koruyan, hızlanmayı ve yavaşlamayı otomatik olarak kontrol eden bu sistem ile yarı otonom sürüş deneyimi yaşanıyor. Önsezili Akıllı Çarpışma Uyarı Sistemi ile öndeki iki araca kadar trafik takip ediliyor, olası bir kazadan önce uyarı veriliyor. Sistem, yolun ilerisinde ani bir yavaşlama algıladığında, yavaşlamanız için sesli ve görsel bir uyarı veriyor. Arka Otomatik Frenleme Sistemi ile güvenle geri gidişler mümkün kılınıyor. Aracın arkasında sabit bir nesne algılanırsa, sistem olası bir çarpışmayı önlemek için otomatik olarak frene basıyor. Direksiyon Destekli Acil Durum Şerit Takip Asistanı istemeden şerit dışına çıkmanızı önlemeye yardımcı olan bir teknoloji. Direksiyonu yönlendirerek şeridi ortalamanızı sağlıyor ve acil bir durumda fren yapıyor. Akıllı Çarpışma Önleme Sistemi ise bir otomobil, yaya veya bisiklet sürücüsü ile düşük hızda çarpışma riskini tespit ediyor ve gerektiğinde fren yapıyor. Kavşak Desteği de kavşaklarda çarpışmayı önlemeye yardımcı olarak daha fazla güvenlik sağlıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları