preloader

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

B-SUV segmentine tasarımı ve teknolojileriyle bambaşka bir bakış açısı getiren yeni Hyundai KONA hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Söz konusu, Türkiye’nin en popüler segmentlerinden B-SUV olunca, Hyundai KONA’nın katkısı yadsınamaz. B-SUV segmentine tasarımı ve teknolojileriyle bambaşka bir bakış açısı getiren Kona, 2023 itibarıyla yenilenerek artık her zamankinden daha iddialı bir konuma geldi. Bir önceki jenerasyona göre daha geniş, daha teknolojik ve daha dinamik olan model, tek bir gövde altında 3 farklı motor tipine yer veriyor. Her birinde farklı kullanım özellikleri ve görsellik sunan yeni Hyundai KONA, daha fazla sportif sürüş ve dinamizm isteyen tüketiciler için de N Line versiyonunu öne çıkarıyor.

Elektrikli KONA da Olacak

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hyundai KONA N Line, dinamik ve agresif çizgilerle desteklenmiş dış görünüşünü 198 beygir gücündeki turbo beslemeli motorla perçinliyor. İçten yanmalı benzinli motorların yanı sıra geleceğin mobilitesi için de tamamen elektrikli KONA modelini 2023’ün son çeyreğinde satışa çıkıyor. Hyundai, tüm seçeneklerde en son teknolojilere, üst düzey konfora ve pratik kullanım özelliklerine yer veriyor.

Karakteristik KONA, Tamamen Yeni Tasarımıyla

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Farklı tasarım öğeleri ve üst düzey sürüş dinamikleriyle B-SUV segmentinin bugünlere gelmesine katkıda bulunan Hyundai, yeni KONA’nın ön ve arka bölümünde pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Önde ve arkada yer alan çizgi şeklinde yatay boylu boyunca uzanan LED aydınlatma grubu, köpekbalığını andıran burundan başlayarak yumuşak bir şekilde eğim gösteren bagaj kapağına kadar benzersiz bir silüet oluşturuyor.

18 İnçlik Jantlar

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

B-SUV modelin sportif karakteri ise entegre ön ve arka lambalara sahip çamurluk eklentileriyle daha dinamik bir hale getiriliyor. Kama oranlarına sahip yan paneller de tavan hattından arka spoylere kadar uzanan karakteristik krom çıta ile vücut buluyor. Özel olarak tasarlanmış çok kollu 18 inçlik jant tasarımı ise KONA’nın tüm versiyonları için bir ilk. Benzinli ve hibrit seçeneklerde, daha fazla vurgu için siyah çamurluk kaplaması kullanıyor.

Daha da Dinamik Görünümlü “N Line”

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Performanstan ilham alan N Line versiyonu ise sportif görüntüsünü vurgulamak için geniş hava girişli dinamik tamponlar, çift egzoz çıkış ve gümüş renkli marşpiye kullanıyor. Daha agresif ön ve arka tasarım için plastik eklerden faydalanan N Line, 18 inçlik özel alaşım jant tasarımıyla da sportif görüntüsünü belirginleştiriyor.

Genişletilmiş İç Mekân

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni KONA, daha fazla yolcu konforu ve depolama için daha geniş ve çok yönlü bir iç mekân sağlıyor. Ayrıca, önceki nesle kıyasla 60 mm daha uzun dingil mesafesi, 77 mm daha uzun diz mesafesi ve ikinci sıradaki koltuklarda 11 mm daha yüksek baş mesafesi ile sınıfının en iyi değerlerini sunuyor. Sınıfının en büyüğü olan ikinci sıradaki omuz mesafesi ise 1.402 mm. Böylece yolcular için “en iyi yaşam alanı” unvanına sahip. KONA’nın sadece 85 mm inceliğindeki sert koltukları da arkadaki yolcular için daha fazla yaşam alanı anlamına geliyor. Yeni KONA, iki farklı döşeme seçeneğine de sahip. Standart Siyah tek tonlu iç mekân, kırmızı dikiş detaylarıyla N Line versiyonda sunulurken diğer modeller ise gri iki tonlu seçenekle satışa sunuluyor.

Sofistike Sadelik

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Heyecan verici dinamiklere sahip yeni KONA, geniş iç mekânını ve sağlam duruşunu, sofistike bir sadelikle birleştiriyor. Direksiyona entegre vites kolu, bardak tutucular, büyük çantalar için saklama gözleri ve geniş orta konsolla genişlik hissi artıyor. Tamamen katlanabilir ikinci sıra koltuk ve arka bölme de geliştirilmiş yükleme kolaylığını destekliyor. Bu sayede en yüksek düzeyde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için 466 litrelik bagaj 1.300 litreye kadar genişletilebiliyor.

Kokpitte Yatay Mimari

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Hyundai KONA, 12,3 inçlik entegre çift ekranıyla ergonomik olarak konforlu kullanımı desteklerken, özellikle uzun mesafeli sürüşlerde bir adım öne çıkıyor. Sürücü odaklı mimariyle tasarlanan geniş ve esnek iç yaşam alanı ile kendi segmentinde üstün konfor ve ferahlık sağlıyor. Açık modüler düzen ve yatay kokpit mimarisi, daha geniş kabin alanıyla birleştiğinde hem sürücünün hem de yolcuların ihtiyaçlarını karşılarken sadeliği ve ferahlığı da cömertçe vurgulamış oluyor. Elektrikli açılır sunroof ise daha iyi bir araç içi deneyimi sağlıyor. İç mekâna daha fazla ferahlık katan bu donanım, aynı zamanda temiz havanın ve güneş ışığının kabine dolmasına da izin veriyor.

Dilersen Kablosuz, Dilersen Kabloyla Şarj İmkânına Sahip İç Mekân

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni jenerasyon KONA’nın özelleştirilebilir akıllı elektrikli bagaj kapağı, kullanıcılar için ek bir kolaylık sağlıyor. Sürücüler, bagaj kapağının açılma yüksekliğini ve hızını bilgi-eğlence sistemi ekranından seçebiliyor. KONA’nın koltuk konumu ayarları için de entegre bellek sistemi ve kablosuz şarj sistemi de dahil olmak üzere çoklu şarj bağlantı noktaları da daha fazla mobilite deneyimi sunuyor. Kullanıcılar, KONA’nın orta konsolunda bulunan kablosuz hızlı şarj pedi ile uyumlu cihazlarını hareket halindeyken de zahmetsizce şarj edebiliyor. Bu şarj sistemiyle beraber 15 W’a kadar performans sergileyen araç, ayrıca hem sürücü hem de yolcular için önde 2 USB-C şarj portu ve 1 de 12V elektrik prizi bulunduruyor. Arkadaki yolcular da 2 adet USB-C şarj cihazını sürüş boyunca rahatlıkla kullanabiliyor.

Güvenlik Ekipmanında En Üst Seviyede

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk Hyundai KONA’da olduğu gibi yeni KONA da en güncel güvenlik donanımlarıyla yollara çıkıyor, hem yolcularını hem de trafikteki diğer araçları ve yayaları koruyor. Geleneksel vites kolu yerine direksiyona entegre elektrikli vites değiştirme, hassas ve güvenli bir gelişmiş deneyim sunmak için daha hızlı ve sezgisel olarak görev alıyor. Direksiyon simidinin arkasına yerleştirilen bu vites kolu, eşyalar için daha fazla alan ve düzenli bir iç görünüm de sağlarken, dinamik kullanıma da olanak sunuyor. Yeni KONA, Ön Çarpışma Önleme Asistanı (FCA), Şeritte Kalma Asistanı (LKA), Kör Nokta Çarpışma Önleme Asistanı (BCA), Güvenli Çıkış Uyarısı (SEW) gibi çeşitli gelişmiş sürücü destek sistemleriyle (ADAS) geliyor. Akıllı Hız Limit Yardımı (ISLA), Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW), Kör Nokta Görüntüleme Asistanı (BVM), Uzun Far Yardımı (HBA), Akıllı Hız Sabitleme Kontrolü (SCC) ve Şerit Takip Asistanı (LFA) gibi çeşitli sürüş kolaylığı işlevleriyle sunuluyor. Güvenli park manevrası için de Çevre Görüş Monitörü (SVM), Arka Çapraz Trafik Çarpışma Önleme Asistanı (RCCA), İleri/Yan/Geri Park Mesafe Uyarısı (PDW), Geri Görüş Kamerası gibi çeşitli gelişmiş teknolojiler mevcut. KONA, hibrit versiyonda Uzaktan Akıllı Park Yardımı (RSPA) özelliğini de sunuyor.

Motor Seçeneklerinde Yok Yok!

Yeni Hyundai KONA Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni KONA Türkiye’de üç farklı motor seçeneği ile tercih edilebiliyor. İçten yanmalı benzinli motor seçenekleri 120 beygirlik (200 Nm tork) 1.0 litrelik T-GDi Elite DCT ile başlarken, daha fazla performans için 198 beygir (265 Nm tork) gücündeki 1.6 T-GDi N Line öne çıkıyor. Kullanıcılar, daha fazla yakıt ekonomisi için, 141 beygirlik kombine güç ve 265 Nm’ye kadar tork ile etkileyici hızlanma ve yüksek verimlilik sağlayan 1.6 litrelik GDi Hibrit versiyonu da tercih edebiliyorlar. Bu motor seçenekleri, turbo versiyonlarda 7 ileri Çift Kavramalı Şanzımanla (7DCT) kombine edilirken, hibrit versiyon ise 6 ileri Çift Kavramalı Şanzımanla (6DCT) geliyor. Hyundai KONA, N Line versiyonunda 4×4 çekişle sunulurken diğer seçenekler ise önden çekişli olarak satın alınabiliyor. Hyundai, elektrifikasyonda standartları yeniden belirleyen tamamen elektrikli versiyonu ise 2023 yılının son çeyreğinde satışa sunuyor. Tek bir gövde altında üç farklı motor tipini zengin donanım seçenekleri ve akıllı teknolojilerle sunan Hyundai, KONA modeliyle beraber B-SUV segmentinde daha fazla aktif olmayı hedefliyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları