preloader

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Günümüzde e-POWER teknolojisiyle kendi alanının öncülerinden biri olan Nissan Qashqai hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Hem Türkiye’de hem de dünyada kompakt Crossover diye bir kategori biliyorsak ya da aklımızda bir fikir canlanıyorsa bunun sebebi Nissan Qashqai’dir. 2007’den itibaren yollarımızda görmeye başladığımız Nissan Qashqai, yerden yüksek-hakim sürüş pozisyonu ve kompakt ölçüleriyle Crossover tanımının yaratıcısı olurken, her dönemin güncel teknolojileriyle otomotiv sektörünün en popülerleri arasında yer aldı. Hem 0 km olarak hem de halen tüm nesillerinde ikinci el otomobil pazarının en fazla tercih edilen Crossover-SUV’lerinde önde yer almaya devam ediyor. Aradan geçen yıllar sonrasında üçüncü nesline kavuşan Nissan Qashqai, günümüzde e-POWER teknolojisiyle de kendi alanının öncülerinden biri olma görevini sürdürüyor.

e-POWER Nedir?

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük dönüşüm yaşanan otomotiv sektöründe içten yanmalı motorlar artık tek başlarına neredeyse var olamazken, hibrit ve elektrikli gibi kavramları daha sık duyar olduk. Tamamen elektrikli otomobillerin menzil ve şarj süreleri gibi konular, pek çok kullanıcı için kaygı verici bir unsur olurken, Nissan Qashqai’nin e-POWER teknolojisinde böyle bir kaygıya yer yok. e-POWER sisteminde 1.5 litrelik içten yanmalı benzinli motor, bir jeneratör görevi görerek bataryaları ve gerektiğinde elektrik motorunu besliyor. Qashqai e-POWER’ı şarj etmeye ihtiyacınız olmadığı gibi, alıştığımız benzinli otomobiller gibi deposunu doldurarak menzil kaygısı olmadan, elektrik motoruyla seyahat edebiliyorsunuz. EV modu ve e-Pedal teknolojisinin de katkısıyla daha yumuşak, daha sessiz ve hepsinden önemlisi de şehir içinde yüzde 34’e varan yakıt tasarrufu sağlayan bir sürüş deneyimine kavuşuyorsunuz.

Neden e-POWER?

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geleneksel hibritlerden farklı olarak sürekli elektrik motoruyla sürüş sağlayan Nissan Qashqai e-POWER, tamamen elektrikli araçlar ile benzer şekilde seri tepkiler verebiliyor, anlık tork sağlıyor ve içten yanmalı motorlu otomobillere kıyasla daha düşük egzoz emisyonları ile işletim maliyetleri ortaya çıkarıyor. Ayrıca fişe takılmasına gerek olmaması da başka bir avantajı. Jeneratöre ek olarak e-POWER, bataryanın dolu kalmasına yardımcı olmak için rejeneratif frenleme için de kullanılıyor. Bu da sürüş esnasında jeneratör devreye girmeden bataryaların doldurulabilmesi anlamına geliyor.

Trendleri Belirleyen Tasarım Anlayışı

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yıllar içerisinde tasarım trendlerini belirleyen markalar arasında yer alan Nissan, yeni Qashqai’de de kompakt-Crossover segmentinin yansımasını yönlendiriyor. Yeni Qashqai, keskin hatları, siyah/gri tavan seçenekleri, full LED farları, alüminyum tavan rayları ve etkileyici 19 inçlik alaşım jantlarıyla crossover tasarımına yeni bir vizyon getiriyor. 4425 mm’lik uzunluğuyla 5 yolcu ve eşyaları için 479 litrelik bagaj alanı da sunabilen Qashqai, arka koltuk sırtlıklarının katlanmasıyla 1.447 litreye ulaşan bir yükleme hacmine ulaşabiliyor. Ayrıca bagaj kapağı elektrikli olarak da açılıp-kapatılabiliyor.

İç Mekânda Konfor ve Teknoloji Harmanlanıyor

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Nissan Qashqai’nin iç mekânına adım atıldığında kaliteli malzemeler ve üst düzey işçiliğin en yeni teknolojilerle harmanlandığına şahit olunuyor. Gelişmiş ekran görünürlüğü sağlayan 12,3 inçlik tamamen dijital gösterge paneli ve 12,3 inçlik dokunmatik multimedya ekranı sayesinde optimize bir sürüş deneyimi yaşanabiliyor. 15W’lık hızlı kablosuz şarj ve e-POWER’a özgü vites topuzu ile teknolojik vurgu daha da pekişiyor.

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

85 derecelik açıyla açılabilen arka kapılar sayesinde çocuk koltukları kolayca yerleştirilirken, bu işlem tamamlandıktan sonra çocukların ebeveynleri tarafından alınıp-yerlerine yerleştirilmesi de kolaylıkla yapılabiliyor. Arka koltuklar için düşünülmüş iki adet USB bağlantı noktası ve havalandırma ızgaralarıyla da konfor maksimize ediliyor. Nissan Qashqai’nin özel tasarlanmış, bel destekli, ergonomik koltukları, uzun yolculuklarda bile rahat seyahat edilmesini sağlıyor. Ayrıca hem sürücü hem de ön yolcu için koltuk masajı da sunuluyor. Dileyenler Qashqai’lerini Nappa deri döşemeli olarak da tercih edebiliyorlar.

Odağında Güvenlik Var!

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her zaman olduğu gibi günümüzde de Nissan Qashqai’de en gelişmiş güvenlik donanımları yolcuları ve de trafikteki diğer herkesi korumaya özen gösteriyor. AKILLI HIZ SABİTLEME SİSTEMİ, trafikte diğer araçlarla olan mesafeyi korurken, öndeki araçla olan mesafeyi ölçüyor, ayarladığınız hız dahilinde uygun bir takip mesafesini korumak için hızlanmayı ve yavaşlamayı otomatik olarak kontrol edebiliyor. DİREKSİYON DESTEKLİ ACİL DURUM ŞERİT TAKİP ASİSTANI ise istemeden şerit dışına çıkmanızı önlemeye yardımcı olan bir teknoloji. Direksiyonu yönlendirerek şeridi ortalamanızı sağlıyor ve acil bir durumda fren yapıyor. AKILLI ÇARPIŞMA ÖNLEME SİSTEMİ ise aracın önündeki araçları ve yayaları izleyerek olası çarpışmaları engellemeye yardımcı oluyor. ÖNSEZİLİ AKILLI ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ ise önünüzdeki iki araca kadar trafiği takip ederek, olası bir kazadan önce uyarı veriyor. Sistem, yolun ilerisinde ani bir yavaşlama algıladığında sesli ve görsel bir uyarı veriyor. Avrupa’da AKILLI ADAPTİF UZUN FAR ASİSTANI sistemine sahip ilk Nissan modeli olan Qashqai, uzun farı 12 ayrı bölüme ayırarak karşıdan gelen sürücülerin gözlerini kamaştırabilecek bölümleri otomatik olarak kapatabiliyor. Ayrıca yıllardır gelişimini sürdüren 360 derecelik Akıllı Çevre Görüş Sistemi, güvenli ve kontrollü şekilde park etmenize yardımcı oluyor.

Seçeneklerden Size Uygun Olanı Kolaylıkla Bulacaksınız

Nissan Qashqai Hakkında Bilmeniz Gerekenler

11 farklı tek renkli gövde seçeneğine ek olarak 5 farklı çift renkli gövde seçeneği de sunulan Nissan Qashqai’de, e-POWER’a ek olarak 1.3 DIG-T motor seçeneği de mevcut. Gelişmiş otomatik şanzımanlarla donatılmış Qashqai modellerinde 4×4 aktarma da tercih edilebiliyor.

*Bu içerik Nissan iş birliğinde hazırlanmıştır.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları