preloader

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en iyi otomobil markalarından Lexus’un Premium SUV arenasının en karizmatik seçeneklerinden biri olan Yeni RX modelini keşfedin.

Uzun dönem kalitesi, satış sonrasında eşi benzeri olmayan hizmetleri, üst düzey tasarımları, güvenilir teknolojileri ve elbette lüks konusunda, dünyanın en iyi otomobil markaları arasında sayılan Lexus, Yeni RX ile Premium SUV arenasının en karizmatik seçeneklerinden birini sunuyor. İlk olarak 1998 yılında tanıtılan Lexus RX, günümüzde beşinci jenerasyonuyla E-SUV segmentine öncülük yaparken karizmatik tasarımı, modayı belirleyen çizgileri, heyecan uyandıran renkleri ve yenilikçi teknolojileriyle dikkat çekiyor.

3 Farklı Hibrit Seçeneği

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyanın ilk lüks SUV modeli olarak tanıtılan RX, son nesliyle iddiasını daha da ileriye taşıdı. Lexus’un öncü olduğu hibrit teknolojisi sadece daha çevreci otomobiller yapmakla kalmıyor aynı zamanda onları daha yüksek performans ve verimlilik sunan otomobiller haline de getiriyor. Türkiye’de Lexus RX, kendi kendini şarj eden hibrit RX 350h, şarj edilebilir hibrit RX 450h+ ve performans hibrit RX 500h modellerinden oluşan üç farklı seçenekle müşterileriyle buluşuyor.

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendi kendini şarj eden hibrit RX 350h, 2.5 litre hibrit motoruyla 250 HP güce sahip. Bununla birlikte RX ürün gamının ikinci seçeneği olan RX 450h+ şarj edilebilir hibrit, etkileyici verimliliği ve yüksek performansıyla göze çarpıyor. RX 450h+ aynı zamanda 24 g/km CO2 emisyonu, 1.1 l/100 km birleşik yakıt tüketimi ve 69 km’ye kadar ortalama elektrikli menzil ile öne çıkıyor.

371 HP’lik Performans Hibrit

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ürün gamının en güçlü versiyonu RX 500h performans hibrit ise hibrit teknolojisini daha önce olmadığı kadar farklı bir noktaya taşıyor. Turbo beslemeli 2.4 litre benzinli motor ve 6 ileri otomatik şanzımana sahip araç toplamda 371 HP güç ve 550 Nm tork üretiyor. RX 500h, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 6.2 saniyede tamamlıyor.

Sadece 19 Kişiden Oluşan Takumi Ustaları Üretimden Sorumlu!

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus RX’in dış tasarımı, yeni modelin dinamik sürüş deneyimini yansıtacak tarza sahip olarak şekillendirildi. Yeni nesil NX ile başlayan yeni tasarım dilini evrimleştirerek RX modeline adapte eden Lexus, ilk bakışta RX olduğunu belli eden kendine özgü tasarım dilini de kullanarak önceki nesle ait, karakteristik detayları devam ettirdi. RX’in iç tasarımı ise sade bir lüksü yansıtarak modern ve çağdaş bir görünüm sunuyor.

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus’un kabini ilk andan itibaren ferahlık, zariflik ve konfor hissini yansıtıyor. Lexus’un üst düzey kalitesinin mimarı olan son derece iyi eğitilmiş, ayrıntılara özen gösteren Takumi Ustaları, RX modelinde de kendisini gösterdi.

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç üretimindeki tüm süreçlerde mükemmelliğe odaklanan Takumi Ustaları’nın el işçiliği dikkat çekiyor. Sadece 19 kişiden olan Lexus Takumi Ustaları, RX modelinde kapının açılma-kapanma hissine ve sesine kadar tüm detayları yakından inceleyerek kusursuz bir kabine imza atıyorlar.

Kişiselleştirilmiş Lüks ile Bir Adım Önde

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus, RX modeliyle kişiselleştirilmiş lüks kavramını daha da ileriye taşıyor. Müşterilerini birer misafir olarak gören ve ihtiyaçları önceden belirlemeye odaklanan Omotenashi felsefesi ile otomobil geliştiren Lexus, tüm detaylarıyla bunun altını çiziyor. Lexus RX, Tazuna konseptine sahip kabiniyle de farkını ortaya koyuyor. Adını, binicinin atın dizginlerini kullanarak kontrol etmesi anlamına gelen Japonca bir kelimeden alan “Tazuna”, eller direksiyonda-gözler yolda anlayışıyla sezgisel bir sürüş sağlıyor. Tazuna kokpit, at ile binici arasındaki doğal iletişimin, araç ile sürücü arasında kurulmasını amaçlıyor. Bu konseptle birlikte tüm kontroller ve bilgi kaynakları, sürücünün, tamamen sürüşe odaklanmasını sağlayacak şekilde konumlandırılıyor.

14 İnçlik Dokunmatik Ekran

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni RX, ileri seviye bağlantı özellikleriyle birlikte daha hızlı ve daha kullanışlı multimedya teknolojisiyle de dikkat çekiyor. Akıllı telefonun kolayca entegre edilebildiği RX modelinde, sınıfının en büyük ekranlarından biri olan 14 inçlik dokunmatik ekran, yüksek çözünürlüklü grafikleriyle öne çıkıyor.

Yaşlanma Karşıtı Klima Kabin İçini de Temizliyor

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Premium otomobil markası Lexus, kişiselleştirilmiş lüks anlayışını klima sistemlerindeki detaylarla da gösteriyor. Kabin içerisindeki havanın mümkün olduğu kadar saf ve temiz kalmasını sağlamak adına Yeni RX modelinde Nanoe X teknolojisi kullanılıyor. Lexus’un kabininde herkes için sağlıklı bir atmosfer sunulmasını sağlayan Nanoe X klima teknolojisi, bilimsel yöntemleri kullanarak havayı temizliyor. Klimanın hava akımına bıraktığı su molekülleri ise araç içerisindekilerin cildini ve saçlarını nemlendirerek yaşlanma karşıtı bir etki sağlıyor. Nanoe X teknolojisine sahip bu klima, kabine salınan negatif iyon yüklü su molekülleri ile rahatlatıcı bir atmosfer yaratıyor. Bu sistem, koltukları ve tavanı da otomatik olarak temizleyerek araç içindekileri alerjenlerden de koruyor.

Lexus’un “Sessiz Lüks” Anlayışı

Lexus RX Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lexus, marka DNA’sını oluşturan tüm unsurları araç geliştirirken her aşamada kullanarak eşsiz modeller üretiyor. Lexus’un RX modeli de sessiz lüks felsefesi ile geliştirildi. RX SUV ürün gamı, abartıdan ve gösterişten uzak tasarımıyla zarifliği yansıtacak şekilde tasarlandı. Bununla birlikte Lexus, RX modelinde yer alan yeni teknolojileri ve lüks özellikleri, el işçiliği ve yüksek kaliteye sahip malzemelerle harmanlayarak eşsiz bir atmosfer ortaya çıkardı. Bu sayede RX’in zarif tarzı, hibrit motorun getirdiği sessiz ve yüksek konforla birleşerek her sürüşün eşsiz bir deneyim olmasını sağladı.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları