preloader

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller 

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller 

Yazı Boyutu:

Kışın keyfini doyasıya yaşamanıza yardımcı olacak ve lüksten ödün vermeyen en iyi 4×4’leri inceleyin.

Türkiye’nin pek çok noktasında düşen hava sıcaklıkları ve yer yer kar yağışlarıyla beraber ulaşım sıkıntıları da yaşanıyor. Biz de sizler için kışın keyfini doyasıya yaşamanıza yardımcı olacak otomobilleri derledik. Üstelik bu otomobilleri tercih ettiğinizde alıştığınız lüksten de ödün vermiyorsunuz. Listemize Pick-Up modellerini eklemedik çünkü onlar farklı bir klasmanda yer alıyor. Yine de hatırlatmadan geçmeyelim; aracınız ne olursa olsun iyi bir kış lastiği olmadan bu 4×4’ler bile sizi kurtaramayabilir!

Land Rover Defender

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bu listede Defender olmasaydı, bir eksiklik hissederdik. İngiliz markanın Discovery Sport ve Discovery modellerine ek olarak yaklaşık 70 yıl üretildikten sonra tamamen yenilenen Defender modeli, görkemli bir değişim yaşadı. Karakteristik tasarımı, en modern teknolojiler ile kullanıcılara sunulan Defender’da arazide ilerleyebilmek için çok şaşırtıcı donanımlar sunuluyor. Hem kısa hem de uzun kasa versiyonlarıyla dikkat çeken Defender’ın o kadar kapsamlı bir aksesuar genişliği ve kişiselleştirme seçenekleri var ki ne bizim yazmak ne de sizin okumak için enerjiniz yeterli gelmeyebilir. Bu sebeple burayı tıklayarak daha detaylı haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

BMW iX

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

BMW’nin SUV segmentindeki araçlarına SAV demesinin ardından şimdilerde yaşanan elektrikli otomobil devrimi de öncelikle bu segmentte gerçekleşiyor gibi. Yakın zamana kadar heybetli motor hacimli motorlara eşlik eden xDrive aktarmalar, günümüzde elektrikli güç üretiminin zemine aktarılmasında görev alıyor. 2022 itibarıyla Türkiye’deki iki farklı 4×4 BMW SAV modelinden birinin yüzde 100 elektrikli olması oldukça çarpıcı. BMW iX, markanın elektrikli mobilitede geldiği noktayı simgeliyor. Çevre dostu materyallerden üretilen iç mekân özellikleri haricinde 326 HP’lik motor gücüyle 6.1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Ayrıca böyle bir otomobile sahip olduğunuzda konakladığınız otelin prizinden de şarj etme imkanınız bulunabiliyor.

Jaguar F-PACE

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

SUV pazarında ilk defa bir Jaguar göreli bir süre oldu. F-PACE sonrasında E-PACE ile seçeneklerini arttıran Jaguar, bir de bu segmentte I-PACE adında tamamen elektrikli bir SUV’ye sahip. 2021 yılı itibarıyla F-Pace kapsamlı bir yenilenme sürecinden geçti. Tasarımında incelen farlarıyla kedi bakışları keskinleşen Jaguar F-PACE, iç mekânında da daha kapsamlı bir ekran sunmaya başlıyor. Motor kaputunun altında da yenilikler var. Daha güçlü dizel motor ayrıca elektrikli bir ünite tarafından destekleniyor. Yani hibrit. 8 kademeli otomatik şanzıman ve 4×4 sistemi de cabası. Tüm bu toplamda Jaguar F-PACE, SUV pazarındaki en aristokrat seçenek olmayı sürdürüyor.

{66823}

Volvo XC90

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Volvo kendini yeniden yaratmaya devam ediyor. Markanın en dramatik değişimleri hep XC90 ile oluyor. Yaklaşık 15 yıl sonra ikinci jenerasyonunda adeta yeniden doğan XC90, muhteşem bir geri dönüş yaşattı. Pazardaki en güvenli otomobillerden biri olan XC90, saymakla bitmeyecek güvenlik ekipmanı bir yana, muhteşem ses sistemi opsiyonları ya da kristal vites topuzu gibi detaylarla zenginleştirilebiliyor. Özellikle çocuklu ailelerin hayatlarını kolaylaştıran XC90 ile 7 kişiye kadar her yere tüm eşyalarınızla gidebilirsiniz. İç huzur ve performansı bir arada yaşamak isteyenler XC90’ı mutlaka kullanmalılar.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Eğer XC90 size büyük gelirse, daha kompakt ancak an itibarıyla dünyanın en güvenli otomobili olarak gösterilen XC60’ı da mutlaka incelemelisiniz. Dileyenler ayrıca V90 Cross Country isimli station bazlı bir crossover’ı da radarlarına alabilirler.

Alfa Romeo Stelvio

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

SUV fırtınasından Alfa Romeo’nun da etkilenmemesi kaçınılmazdı. Alfa Romeo’dan bekleneceği üzere hızlı ve güçlü bir SUV geldi. Stelvio, bildiğiniz gibi Avrupa’da ve belki de dünyada otomobil kullanılabilecek en şahane rotalardan bir tanesi. Bu sebeple Alfa Romeo da gerçek anlamda ilk SUV modeline buranın adını verdi. Stelvio’da İtalyanlar’ın hemen her markasından bir destek görebilmek mümkün. Quadrifoglio uzantılı Stelvio’da Ferrari’nin motoru kullanılırken, tüm modeller Maserati ile ortak platformdalar. Belli başlı parçaların Fiat ve grubun ortağı Chrysler-Jeep’ten de alındığına şahit olabilirsiniz. Ama mutlak olan bir konu var ki o da Stelvio’nun SUV pazarındaki en farklı ve muhteşem tasarımlarından birini sunması gerçeği. Stelvio, 2.0 litrelik turbo benzinli motorunda 200 ve 280 HP’lik iki versiyona sahip. Çok özel müşteriler için Ferrari motorlu Stelvio Quadrifoglio’nun da olduğunu hatırlatalım.

Audi Q7

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Audi’nin en heybetli SUV’si Q7. Karakteristik tasarımını koruyan Audi Q7, 5 metreyi aşan uzunluğu ve 7 kişilik oturma kapasitesi sunan bir dev. Quattro adındaki 4 tekerlekten çekiş sistemi onu bir yol tutuş efsanesi haline getiriyor. Ayrıca yüksekliği ayarlanabilen adaptif süspansiyonlarıyla da her koşula kolaylıkla ayak uyduruyor. Otoyollarda yüksek hızlara çıkmasını sağlayan güçlü motorları, yol şartları zorlaştığında onu adeta bir tanka çeviriyor. Audi Q7’nin büyük açılır cam tavanı ve ısıtmalı deri koltukları kış şartlarını dize getirirken konforunuzu arttırıyor. Yol şartlarına göre değiştirebileceğiniz çekiş karakterini dokunmatik ekran üzerinden yönetebiliyorsunuz. Audi Q7’de 286 HP’lik 3.0 TDI (dizel) motor sunuluyor.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Eğer Audi Q7 sizin için çok büyük ya da gösterişli ise Q5’i de inceleyebilir ya da A4 ve A6’nın allroad versiyonlarından kişiye özel sipariş verebilirsiniz.

{27837}

Audi Q8

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Audi Q7’den daha dinamik bir seçenek arayışındaysanız o zaman bakmanız gereken araç Audi Q8. Coupe formlu arka tasarım, markanın quattro efsanesine gönderme yaparken, cam çerçevesiz kapılar da sportif otomobillere gönderme yapıyor. Özellikle Metalik Dragon Turuncu renk tercih edildiğinde çok havalı duran Audi Q8, standart donanımındaki 21 inçlik jantlarıyla da adeta bir heykel izlenimi veriyor. Audi Q8 50 TDI quattro olarak fiyat listesinde yerini alan araç elbette 4 tekerlekten çekişi standart olarak sunuyor. Dileyenler 340 HP’lik benzinli ya da 600 HP’lik muhteşem RS Q8’den de sipariş verebilirler.

Audi e-tron

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Biraz gecikmeli de olsa Audi’nin ilk seri üretim otomobili olan e-tron da artık resmi olarak Türkiye yollarında. Advanced ve S Line olarak iki farklı donanımda, 408 HP’lik gücünü ve 664 Nm’lik devasa torkunu dört tekerleğine birden aktarabilen bu sportif SUV, tamamen elektrikli olmasıyla, tam şarjlı haldeyken 400 km civarındaki sürüş menzili esnasında hiçbir gaz salımı gerçekleştirmiyor. Bu modele alternatif olarak bir de Sportback versiyonu olan e-tron’u da Türkiye yollarında göreceğiz.

Bentley Bentayga

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Hiçbir SUV bu kadar güçlü ve lüks olmamıştı. Volkswagen Group bünyesindeki Bentley, Continental GT modellerinden edindiği 4×4 tecrübesini türünün en güçlü motor seçenekleriyle harmanlayarak çıtayı belirliyor. Bentley Bentayga, ortaya çıkardığı fırtınayı 2021 yılı itibarıyla güncellenmiş versiyonuyla sürdürüyor. Dizel yerine artık Hybrid bir versiyona görev verilirken, V8’in üretimi de sürüyor. Bir de Bentayga Speed versiyonu var ki; performans SUV’leri arasında lüks ve hızın zirvesini belirliyor. Ama bunun elbette bir bedeli var! Piyasadaki en pahalı SUV’lerden biri olan Bentley Bentayga, buna rağmen ödenen her kuruşun hakkını sununa kadar veriyor.

{34552}

Jeep Wrangler Rubicon

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bu listedeki araçlar içinde arazi kabiliyeti en yüksek araç tartışmasız Jeep Wrangler. 2020 yılında bir kez daha yenilenerek görünümü tazelenen aracın motorunda büyük bir değişim yaşandı. 2.8 litrelik dizel yerine 2.0 litrelik benzinli motora geçilirken, 272 HP’lik ünite adeta bu aracı uçuruyor. Jeep Wrangler Rubicon adıyla hayatına devam eden arazi efsanesi, 8 kademeli otomatik şanzımanı ve Euro 6 normunu karşılamasıyla adeta zamanın akışına bir kez daha meydan okuyor. 4 kapılı Wrangler, çıkartılabilen tavan, snorkel, vinç, yükseltme kitleri gibi aksesuarlarla daha da muhteşem bir kış savaşçısına dönüştürülebiliyor. Şehir içinde yüksekten bakarak ilerlediğiniz Wrangler Rubicon, şartlar zorlaştığında diğer tüm araçları geride bırakabilecek yeteneklere sahip. Devre dışı bırakılabilen kilitler bunlardan sadece biri. Wrangler Rubicon’un gidebileceği en uç nokta sizin istediğiniz kadar uzak olabilir.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bu Jeep klasiği sizin için fazla iddialıysa, o zaman son teknoloji altyapısıyla hibrit Compass’a da bakmanızı tavsiye ederiz. 1.3 litrelik turbo beslemeli motoruna eklenen elektrik desteği sayesinde Compass, 240 HP sunarak adeta insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Lamborghini Urus

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bir Lamborghini’nin bu haberde olduğunu görmek sizi şaşırtmış olmasın. Markanın “askeriye kaçkını” ilk SUV’si LM002’den onlarca yıl sonra daha sivil özellikler gösteren ikinci SUV’si, dünyanın en hızlı SUV’lerinden biri konumuna geldi. Her noktasında Lamborghini çılgınlığı yansıtan Urus, Volkswagen Group bünyesindeki tüm teknolojilerin zirvesini sunuyor. Muhteşem sesler çıkartan Lamborghini Urus, gerektiğinde sivil bir şehirde şehir içinde de rahatlıkla hareket ediyor. Otoyollara çıktığındaysa adeta besin zincirinin tepesine yerleşiyor. Uygun lastikler takılı olduğunda Lamborghini Urus’un gidemeyeceği kar merkezi yok gibi…

Lexus RX

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Lexus’un Türkiye’deki en lüks SUV’si RX serisi. Markanın onlarca yıllık 4 tekerlekten çekiş teknolojilerini günümüzde en güncel detaylarıyla harmanlayan RX 300, alışılmışın dışında bir deneyim yaşamak isteyenleri bekliyor. Lexus’un efsane süper spor otomobil LFA’nın ışığında oluşturulan RX F Sport paketi ise serinin en havalı görüneni.

İç mekanda Yamaha tarafından lazerle kesilmiş ahşap kaplama gibi detaylar olduğundan bahsedince ne denli yüksek mühendislikle oluşturulmuş bir otomobille karşı karşıya olduğumuzu tahmin edeceksinizdir. Dünyanın Ar-Ge’ye en fazla bütçe ayıran firmasından çıkan bir SUV olan RX’te Mark Levinson imzalı müzik sistemi ise uzun yolculukları adeta bir konser salonunda geçirmenize olanak sağlıyor. Uzun yolculuklar sonunda telefonunuzun şarjının bitmesinden de endişe etmeyin çünkü RX içindeyken telefonunun kablosuz sistem sayesinde kendi kendine şarj olacak.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Eğer RX’in boyutları size büyük gelirse, o noktada bir de Lexus NX 300h modeli var ki, o da oldukça havalı.

{35101}

Maserati Levante

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Maserati’nin arazide gidebilen muhteşem tasarımlı SUV’si Levante birkaç yıldır Türkiye’de marka tutkunlarına yeni deneyimler yaşatıyor. Fiat ile Chrysler evliliğinin gözbebeklerinden olan Levante, Ferrari’nin geliştirdiği benzinli motoruyla ışıldıyor. 4 tekerlekten çekiş sistemi kendini çoktan kanıtlamış bir markadan geliyor! Dolayısıyla Levante’nin gidemeyeceği yer yok gibi. Levante, İtalyan markanın tüm sportif genlerini taşıyor. Tabana kadar açılan kapıları paçalarınızın kirlenmesini engellerken, cam çerçevesiz kapılarıysa sportif kimliğine vurgu yapıyor.

Maserati Grecale

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Levante’nin “küçük kardeşi” Grecale ise, serinin daha yeni üyesi. Grecale’de de 4×4 aktarma mevcut ve daha kompakt yapısıyla şehir içinde daha kıvrak. Grecale ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mercedes-Benz G Serisi

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

O bir efsane ve durmadan gelişmeye devam ediyor. Her ne kadar 6×6 gibi versiyonları olsa da bu denli fantezilere gerek duymadan da aramızda olabilir. Kutu gibi tasarımı halen korunan G Serisi’nde limit sizsiniz. Yüksek hızlara çıkıldığında ön camından dışarıyı izlemek yeni nesil için alışılmamış bir deneyim. Ancak eski topraklar ne demek istediğimizi anlayacaklardır.

G Serisi o kadar güçlü bir etki bırakıyor ki, bazen havayı nasıl yardığınızı düşünüyor ve kendinizi dünyanın hakimi zannediyorsunuz. Elbette bunun bir de bedeli var. Tüm yeni teknolojiler ile kendini sürekli güncelleyen G Serisi aynı zamanda bir yatırım aracı. Değerini neredeyse hiç yitirmeyen G Serisi’ne gücünüz yetiyorsa düşünmeden bir tane edinin. O tüm zamanların moda ikonu çünkü…

{12447}

Mercedes-Benz SUV Ailesi

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Mercedes-Benz, söz konusu gerçek 4×4 aktarmasına sahip SUV’ler olduğunda en fazla çeşidi sunan marka konumunda. İçten yanmalı motorlu SUV’lerde 4MATIC donanımı GLB ile başlıyor, GLC Coupe ve tamamen yenilenen GLC ile büyüyor. Tamamen elektrikli Mercedes-EQ SUV’leri de 4×4 aktarmasıyla cezbedici. Öyle ki, kompakt EQA, EQB’nin her ikisi de bu boyutlarda 4×4 ve elektrikli olan çok sayıdaki modelden ikisi. Bir de Mercedes-EQ markasının ilk göz ağrısı olan EQC var ki, o da sürekli güncellenen teknolojiyle yeni bir dönemi başlattı.

Porsche Cayenne

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

İlk çıktığında ona karşı önyargılıydık ama zamanla vazgeçilmezimiz oldu. Ne zaman lüks SUV’lerden konu açılsa söz ona bir şekilde geliyor. Hiçbir SUV onun kadar iyi bir spor otomobil gibi arazide de gidemiyor. Porsche mühendisliği Cayenne’de ışıldamaya devam ediyor. Üstelik bir de hibrid versiyonu var. Doğru kış lastikleriyle gidemeyeceği yer olmayan Cayenne için tüm SUV’lerin en iyi özelliklerinden biri potada eritilmesi diyebiliriz. Daha da söze gerek yok sanki!

Range Rover

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Konumuz zorlu kış koşulları ve lüks otomobiller olunca Range Rover’ın listede olmaması düşünülemezdi. Premium SUV’nin yaratıcısı olan Range Rover, halen çıtayı belirliyor. Yaklaşık 9 milyon TL’den başlayan ve 11 milyon TL’ye kadar yükselebilen fiyatlarıyla da krallığını her şekilde göstermeyi biliyor. Elbette İngiliz markada daha uygun fiyatlı Evoque, Velar, Range Rover Sport gibi alternatifler bulunuyor ama Range Rover bu işin zirvesi. Onunla Monte Carlo sokaklarından Erciyes’e, Nişantaşı’ndan Ayder Yaylası’na kadar her yerde aynı saygıyı görürsünüz.

Alüminyum gövdesi sayesinde her zamankinden daha hafif olabilen Range Rover artık sadece Hybrid seçeneği ile yollarımıza çıkıyor. Bu da bu devasa aracın ne derece çevreci olabileceğini hayretler içerisinde izlememize sebep oluyor. İsteyenler arka koltuklarda daha fazla diz mesafesi sunan uzun Range Rover’dan da tercihlerini kullanabilirler. Range Rover’da tüm yol koşullarını otomatik olarak algılayarak en uygun aktarmayı sağlayan en yeni Terrain Response çekiş sistemi mevcut. Kişiselleştirilebilen kabin içi özellikler bir yana arazide ilerlemenin en tarz şekli kesinlikle Range Rover olmayı sürdürüyor.

{17954}

Volkswagen Touareg

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Tüm zamanların en yetenekli halk otomobili mi? Nereden baktığınıza bağlı! “Halk”ın kolaylıkla satın alabileceği bir otomobil olmadığı kesin ama yetenekleri konusunda “yaşayanlar bilir” diyebiliriz. Touareg, Alman mühendislerin en ince noktasına kadar geliştirdikleri bir arazi canavarı olabilmesi bir yana, şehir içine de gayet uyum sağlayabilen bir SUV. Kendinden çok daha pahalı marka/modellerin kalitesini sunan Touareg’in kendine has bir kullanıcı profili bulunuyor. İç mekanda tüm parçaları muntazam yerleşimli olan araç ile uzun yıllar sorunsuz bir birliktelik yaşayabilirsiniz.

Aston Martin DBX

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Diğer pek çok köklü spor otomobil markası gibi Aston Martin de SUV çılgınlığına kayıtsız kalamayarak DBX modelini yollarımızla buluşturdu. SUV’ler arasındaki en hızlı, en güçlü ve 0-100 km/s hızlanması en kısa sürenlerden biri olan Aston Martin DBX, elbette 4×4 aktarmasıyla her türlü hava koşulunda ilerlemeyi biliyor.

MINI Countryman

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

En maksi MINI olan Countryman, adından da anlaşılacağı üzere şehir kadar şehir dışındaki mecralarda da potansiyel barındırıyor. Bunlardan biri de Cooper versiyonunda sunulan ALL4 çekiş sistemi. 1.5 litrelik benzinli motorunda 136 beygir güç üreten MINI Countryman Cooper ALL4, şimdiler 3 farklı donanım ile tercih edilebiliyor.

{8504}

CUPRA Formentor

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Çok şey isteyenlerdenseniz, o zaman size hem performanslı hem dinamik hem de 4×4 aktarmasıyla diğer tüm modellerden ayrışan bir marka olan CUPRA’yı incelemenizi tavsiye ederiz. Seat kanatları altında hayatına bir model uzantısı olarak başlayan Cupra, artık başlı başına bir marka ve Formentor isimli modelinde de 310 HP’lik müthiş bir 4Drive aktarması söz konusu. Dolayısıyla kar veya kış koşulları için elbette hazırlıklı!

Mazda CX-5

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Mazda’nın muhteşem tasarımlı kompakt SUV’si CX-5, az sayıda da olsa Türkiye’de satılmaya devam ediyor. 2.0 litrelik SKYACTIV motorunda 165 beygir sunan CX-5, tamamı otomatik şanzımanlı 4×4 aktarmasıyla yollara çıkıyor.

Nissan Qashqai

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Kompakt SUV’nin bir dönem satış rekortmeni Nissan Qashqai artık üçüncü neslinde yollara çıkarken, her zaman olduğu gibi bir kez daha 4×4 opsiyonunu da barındırıyor. Sadece en kapsamlı iki donanım paketi kapsamında Qashqai’nizi 4×4 olarak da sipariş edebiliyorsunuz.

{15760}

Hyundai Tucson & Santa Fe & IONIQ 5

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Söz konusu 4×4 bir SUV olduğunda Hyundai’nin de 30 yıla dayanan bir geçmişi bulunuyor. Günümüzde kar ve kış koşullarında kesintisiz ilerlemek isteyen Hyundai kullanıcıları için Tucson veya Santa Fe tercih edilebiliyor. Oldukça popüler olan Tucson, turbo benzinli, turbo dizel ya da hibrit seçeneklerinde 4×4 opsiyonlu da tercih edilebiliyor. Farklı tasarımıyla kompakt SUV’nın seçenek çangılında bir anda öne çıkan Tucson, bu segmette 4×4 sunan az modelden bir tanesi.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Santa Fe ise sadece hibrit olarak özel kullanıcıların tercih ettiği daha büyük bir model.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Tamamen elektrikli tercih edenler için ise 4×4 aktarmasıyla artık IONIQ 5 modeli de sunulmaya başlandı.

Suzuki Jimny & Vitara & S-Cross

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Ülkemizde 40 yıla yaklaşan 4×4 geçmişiyle Suzuki, bu geleneğini modern turbo hibritleri ile devam ettirirken Jimny gibi ikonları da sunmayı sürdürüyor. Jimny, tam anlamıyla her türlü zorlu yol koşulunun üstesinden, boyutlarından beklenmeyecek kapasitede aşabiliyor. Tüm modeller arasında en yüksek satış fiyatının Jimny’de olması, ona duyulan hazzı engellemiyor. Ciddi bekleme sırası yazılan Jimny için hava ya da yol koşulunun nasıl olduğunun önemi yokken, otomatik şanzımanı ve gelişmiş multimedya özellikleriyle şehir cangılının da ideallerinden biri oluyor.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Vitara efsanesi günümüzde de 4×4 opsiyonunu sunarak yola devam ediyor. Tamamı 6 kademeli otomatik şanzımanlı olan bu B-SUV, çift renkli olarak da tercih edilebiliyor. Suzuki Vitara Hibrit hakkında bilmeniz gerekenler bu haberimizde.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Suzuki’nin fazla bilinmeyen ancak kullanıcıları tarafından tutkuyla bağlı oldukları S-Cross modeli de Vitara gibi turbo hibrit bir güç kaynağına sahip. S-Cross’da da 6 kademeli otomatik şanzıman ve AllGrip isimli 4×4 sistemi bulunuyor.

Kia Sorento

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Kia’nın 2000’li yıllarda satış rekortmeni SUV modeli Sorento, günümüzde eskisi kadar çok adetlerde yollarda olmasa da değişmeyen bir özellik olarak 4×4 sistemini sunuyor. 230 HP’lik hibrit benzinli Sorento, prestijli tasarımı ve zengin donanımıyla Kore’den çıkıp da Amerikan tarzını yaşamak isteyenlerin tercihlerinden olabilir.

{96787}

Skoda Kodiaq

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Tasarımıyla görkemli bir SUV olan Kodiaq, 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli ve dizel motorlarında 4×4 aktarmasını standart olarak sunuyor. Sportline ve L&K Crystal donanımlarındaki dizeller 200 beygir gücündeyken, bizim favorimiz olan Kodiaq RS ise 245 beygir gücünde.

Subaru Forester

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Söz konusu her türlü yol koşulu ya da yolun bitmesi durumunda da ilerlemek olunca, Subaru’nun konumu bir başka oluyor! Türkiye’de satılan tüm modelleri simetrik 4×4 sistemiyle donatılmış olan Subaru modellerinden Forester, son dönemde hibrit yani hem benzinli hem de elektrikli olmasıyla her zamankinden daha çevreci oluyor.

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Forester haricinde Subaru’da XV ya da tamamen elektrikli yeni Solterra da 4×4 aktarmasına sahip.

Toyota RAV4

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

SUV’lerin bu denli çoğalmasındaki “Sorumlulardan” biri de RAV4. Toyota’nın kompakt SUV’si, 90’lardan günümüze küresel olarak en fazla üretilen SUV’ler bir yana en fazla satılan otomobiller arasında da yer almak gibi haklı bir başarıya sahip. Türkiye’de ise hibrit motorundaki 4×4 aktarmasıyla RAV4’e sahip olarak hem ekonomi hem de performanslı sürüşler gerçekleştirebilirsiniz.

{79965}

Toyota Land Cruiser Prado

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bir arazi efsanesi olan Land Cruiser, ülkemizde Prado takılı versiyonuyla ithal edilmeye devam ediyor. 2.8 litrelik 4 silindirli turbo dizel motorunda 204 beygir gibi bir güç barındırması bazıları için çok etkileyici olmayabilir ancak Land Cruiser Prado’nun ışıltısı, şartlar çetinleştiğinde artıyor. Bu SUV’nin en fazla kullanığı yerlerin çöller veya kutup eksenine yakın yerler olduğunu hatırlatırsak; ne demek istediğimizi anlayabileceğinizi tahmin ediyoruz!

Dacia Duster

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Bu kadar güçlü, hızlı ve performanslı 4×4’ten sonra Duster’ı görünce şaşırmış olabilirsiniz ancak Dacia’nın kasalarını parayla dolduran bu SUV, Türkiye pazarında satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı 4×4’lerden biri olmayı sürdürüyor. Dileyenler 4×4 aktarmalı Dacia Duster’ı 150 beygirlik turbo benzinli ya da 115 beygirlik turbo dizel olarak alabilirken, ne yazık ki otomatik şanzıman bu aktarma ile kombine edilemiyor!

Fiat Panda Cross

Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

İşte Türkiye’de satın alabileceğiniz en ucuz 4×4 otomobili; Fiat Panda Cross. Aslında yıllardır süren bu unvan bir Fiat Panda geleneği. Şimdilerde 0.9 litrelik turbo beslemeli motorunda 85 beygir gibi mütevazı bir karakter sunsa da kar ve kış koşullarında minik Panda’nın devasa SUV’leri nasıl utandırdığını sosyal medyadaki videolardan görüyoruz!

{26992}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları