Kış ve Karın Durduramayacağı Otomobiller

Kış ve Karın Durduramayacağı 16 Otomobil 

Kışın keyfini doyasıya yaşamanıza yardımcı olacak en iyi 4x4’leri inceleyin.

Aniden bastıran kar yağışıyla beraber Türkiye’nin pek çok noktasında ulaşım sıkıntıları yaşanıyor. Biz de sizleri için kışın keyfini doyasıya yaşamanıza yardımcı olacak otomobilleri derledik. Üstelik bu otomobilleri tercih ettiğinizde alıştığınız lüksten ödün vermiyorsunuz. Yine de hatırlatmadan geçmeyelim; aracınız ne olursa olsun iyi bir kış lastiği olmadan bu 4x4’ler bile sizi kurtaramayabilir!

Land Rover Defender

Bu listede Defender olmasaydı, bir eksiklik hissederdik. İngiliz markanın Discovery Sport ve Discovery modellerine ek olarak yaklaşık 70 yıl üretildikten sonra tamamen yenilenen Defender modeli, görkemli bir değişim yaşadı. Karakteristik tasarımı, en modern teknolojiler ile kullanıcılara sunulan Defender’da arazide ilerleyebilmek için çok şaşırtıcı donanımlar sunuluyor. Hem kısa hem de uzun kasa versiyonlarıyla dikkat çeken Defender’ın o kadar kapsamlı bir aksesuar genişliği ve kişiselleştirme seçenekleri var ki ne bizim yazmak ne de sizin okumak için enerjiniz yeterli gelmeyebilir. Bu sebeple alttaki haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

BMW iX

BMW’nin SUV segmentindeki araçlarına SAV demesinin ardından şimdilerde yaşanan elektrikli otomobil devrimi de öncelikle bu segmentte gerçekleşiyor gibi. Yakın zamana kadar heybetli motor hacimli motorlara eşlik eden xDrive aktarmalar, günümüzde elektrikli güç üretiminin zemine aktarılmasında görev alıyor. 2022 itibarıyla Türkiye’deki tek 4x4 BMW SAV modelinin yüzde 100 elektrikli olması oldukça çarpıcı. BMW iX, markanın elektrikli mobilitede geldiği noktayı simgeliyor. Çevre dostu materyallerden üretilen iç mekan özellikleri haricinde 326 HP’lik motor gücüyle 6.1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Ayrıca böyle bir otomobile sahip olduğunuzda konakladığınız otelin prizinden de şarj etme imkanınız bulunabiliyor.

Jaguar F-PACE

SUV pazarında ilk defa bir Jaguar göreli bir süre oldu. F-PACE sonrasında E-PACE ile seçeneklerini arttıran Jaguar, bir de bu segmentte I-PACE adında tamamen elektrikli bir SUV’ye sahip. 2021 yılı itibarıyla F-Pace kapsamlı bir yenilenme sürecinden geçti. Tasarımında incelen farlarıyla kedi bakışları keskinleşen Jaguar F-PACE, iç mekanında da daha kapsamlı bir ekran sunmaya başlıyor. Motor kaputunun altında da yenilikler var. Daha güçlü dizel motor ayrıca elektrikli bir ünite tarafından destekleniyor. 8 kademeli otomatik şanzıman ve 4x4 sistemi de cabası. Tüm bu toplamda Jaguar F-PACE, SUV pazarındaki en aristokrat seçenek olmayı sürdürüyor.

Volvo XC90

Volvo kendini yeniden yaratmaya devam ediyor. Markanın en dramatik değişimleri hep XC90 ile oluyor. Yaklaşık 15 yıl sonra yeniden doğan XC90, muhteşem bir geri dönüş yaşattı. Pazardaki en güvenli otomobillerden biri olan XC90, saymakla bitmeyecek güvenlik ekipmanı bir yana, muhteşem ses sistemi opsiyonları ya da kristal vites topuzu gibi detaylarla zenginleştirilebiliyor. Özellikle çocuklu ailelerin hayatlarını kolaylaştıran XC90 ile 7 kişiye kadar her yere tüm eşyalarınızla gidebilirsiniz. İç huzur ve performansı bir arada yaşamak isteyenler XC90’ı mutlaka kullanmalılar. Eğer XC90 size büyük gelirse, daha kompakt ancak an itibarıyla dünyanın en güvenli otomobili olarak gösterilen XC60’ı da mutlaka incelemelisiniz.

Alfa Romeo Stelvio

SUV fırtınasından Alfa Romeo'nun da etkilenmemesi kaçınılmazdı. Ancak kimse bu denli büyük ve güçlü bir SUV'yi Alfa'dan beklemiyordu. Yoksa bekliyor muydu? Stelvio, bildiğiniz gibi Avrupa'da ve belki de dünyada otomobil kullanılabilecek en şahane rotalardan bir tanesi. Bu sebeple Alfa Romeo da gerçek anlamda ilk SUV modeline buranın adını verdi. Stelvio'da İtalyanlar'ın hemen her markasından bir destek görebilmek mümkün. Quadrifoglio uzantılı Stelvio'da Ferrari'nin motoru kullanılırken, tüm modeller Maserati ile ortak platformdalar. Belli başlı parçaların Fiat ve grubun ortağı Chrysler-Jeep'ten de alındığına şahit olabilirsiniz. Ama mutlak olan bir konu var ki o da Stelvio'nun SUV pazarındaki en farklı ve muhteşem tasarımlarından birini sunması gerçeği. Stelvio, 2.0 litrelik turbo benzinli motorunda 280 HP güç üretiyor. Çok özel müşteriler için Ferrari motorlu Stelvio Quadrifoglio’nun da olduğunu hatırlatalım.

Audi Q7

Audi’nin en heybetli SUV’si Q7. Karakteristik tasarımını koruyan Audi Q7, 5 metreyi aşan uzunluğu ve 7 kişilik oturma kapasitesi sunan bir dev. Quattro adındaki 4 tekerlekten çekiş sistemi onu bir yol tutuş efsanesi haline getiriyor. Ayrıca yüksekliği ayarlanabilen adaptif süspansiyonlarıyla da her koşula kolaylıkla ayak uyduruyor.

Otoyollarda yüksek hızlara çıkmasını sağlayan güçlü motorları, yol şartları zorlaştığında onu adeta bir tanka çeviriyor. Audi Q7’nin büyük açılır cam tavanı ve ısıtmalı deri koltukları kış şartlarını dize getirirken konforunuzu arttırıyor. Yol şartlarına göre değiştirebileceğiniz çekiş karakterini dokunmatik ekran üzerinden yönetebiliyorsunuz. Audi Q7’de 286 HP’lik 3.0 TDI (dizel) motor sunuluyor. Eğer Audi Q7 sizin için çok büyük ya da gösterişli ise Q5'i de inceleyebilir ya da A4 ve A6'nın allroad versiyonlarından kişiye özel sipariş verebilirsiniz.

Audi Q8 

Audi Q7’den daha dinamik bir seçenek arayışındaysanız o zaman bakmanız gereken araç Audi Q8. Coupe formlu arka tasarım, markanın quattro efsanesine gönderme yaparken, cam çerçevesiz kapılar da sportif otomobillere gönderme yapıyor. Özellikle Metalik Dragon Turuncu renk tercih edildiğinde çok havalı duran Audi Q8, standart donanımındaki 21 inçlik jantlarıyla da adet bir heykel gibi bir izlenim veriyor. Audi Q8 50 TDI quattro olarak fiyat listesinde yerini alan araç elbette 4 tekerlekten çekişi standart olarak sunuyor.

Bentley Bentayga

Hiçbir SUV bu kadar güçlü ve lüks olmamıştı. Volkswagen Group bünyesindeki Bentley, Continental GT modellerinden edindiği 4x4 tecrübesini türünün en güçlü motor seçenekleriyle harmanlayarak çıtayı belirliyor.

Bentley Bentayga, ortaya çıkardığı fırtınayı 2021 yılı itibarıyla güncellenmiş versiyonuyla sürdürüyor. Dizel yerine artık Hybrid bir versiyona görev verilirken, V8’in üretimi de sürüyor. Bir de Bentayga Speed versiyonu var ki; performans SUV’leri arasında lüks ve hızın zirvesini belirliyor. Ama bunun elbette bir bedeli var! Piyasadaki en pahalı SUV’lerden biri olan Bentley Bentayga, buna rağmen ödenen her kuruşun hakkını sununa kadar veriyor.

Jeep Wrangler Unlimited

Bu listedeki araçlar içinde arazi kabiliyeti en yüksek araç tartışmasız Jeep Wrangler. 2020 yılında bir kez daha yenilenerek görünümü tazelenen aracın motorunda büyük bir değişim yaşandı. 2.8 litrelik dizel yerine 2.0 litrelik benzinli motora geçilirken, 272 HP’lik ünite adeta bu aracı uçuruyor. Jeep Wrangler Rubicon adıyla hayatına devam eden arazi efsanesi, 8 kademeli otomatik şanzımanı ve Euro 6 normunu karşılamasıyla adeta zamanın akışına bir kez daha meydan okuyor. 4 kapılı Wrangler, çıkartılabilen tavan, snorkel, vinç, yükseltme kitleri gibi aksesuarlarla daha da muhteşem bir kış savaşçısına dönüştürülebiliyor. Şehir içinde yüksekten bakarak ilerlediğiniz Wrangler Rubicon, şartlar zorlaştığında diğer tüm araçları geride bırakabilecek yeteneklere sahip. Devre dışı bırakılabilen kilitler bunlardan sadece biri. Wrangler Rubicon’un gidebileceği en uç nokta sizin istediğiniz kadar uzak olabilir. Elbette bu Jeep klasiği sizin için fazla iddialıysa, o zaman son teknoloji altyapısıyla hibrit Compass’a da bakmanızı tavsiye ederiz. 1.3 litrelik turbo beslemeli motoruna eklenen elektrik desteği sayesinde Compass, 240 HP sunarak adeta insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Lamborghini Urus

Bir Lamborghini’nin bu haberde olduğunu görmek sizi şaşırtmış olmasın. Markanın “askeriye kaçkını” ilk SUV’si LM002’den onlarca yıl sonra daha sivil özellikler gösteren ikinci SUV’si, dünyanın en hızlı SUV’lerinden biri konumuna geldi. Her noktasında Lamborghini çılgınlığı yansıtan Urus, Volkswagen Group bünyesindeki tüm teknolojilerin zirvesini sunuyor. Muhteşem sesler çıkartan Lamborghini Urus, gerektiğinde sivil bir şehirde şehir içinde de rahatlıkla hareket ediyor. Otoyollara çıktığındaysa adeta besin zincirinin tepesine yerleşiyor. Uygun lastikler takılı olduğunda Lamborghini Urus’un gidemeyeceği kar merkezi yok gibi…

Lexus RX

Lexus’un Türkiye’deki en lüks SUV’si RX serisi. RX 300 ve RX 450h adında iki versiyonla satılan aracın farklı donanım paketleri de bulunuyor. Markanın onlarca yıllık 4 tekerlekten çekiş teknolojilerini günümüzde en güncel detaylarıyla harmanlayan RX, alışılmışın dışında bir deneyim yaşamak isteyenleri bekliyor. Lexus’un efsane süper spor otomobil LFA’nın ışığında oluşturulan RX F Sport paketi ise serinin en havalı görüneni.

İç mekanda Yamaha tarafından lazerle kesilmiş ahşap kaplama gibi detaylar olduğundan bahsedince ne denli yüksek mühendislikle oluşturulmuş bir otomobille karşı karşıya olduğumuzu tahmin edeceksinizdir. Dünyanın Ar-Ge’ye en fazla bütçe ayıran firmasından çıkan bir SUV olan RX’te Mark Levinson imzalı müzik sistemi ise uzun yolculukları adeta bir konser salonunda geçirmenize olanak sağlıyor. Uzun yolculuklar sonunda telefonunuzun şarjının bitmesinden de endişe etmeyin çünkü RX içindeyken telefonunun kablosuz sistem sayesinde kendi kendine şarj olacak. Eğer RX’in boyutları size büyük gelirse, o noktada bir de Lexus NX 300h modeli var ki, o da oldukça havalı.

Maserati Levante

Maserati’nin arazide gidebilen muhteşem tasarımlı SUV’si Levante birkaç yıldır Türkiye’de marka tutkunlarına yeni deneyimler yaşatıyor. Fiat ile Chrysler evliliğinin gözbebeklerinden olan Levante, Ferrari’nin geliştirdiği benzinli motorlarının haricinde bir de türünün en iyi Mild Hybrid motorlarında birini de barındırıyor. 4 tekerlekten çekiş sistemi kendini çoktan kanıtlamış bir markadan geliyor! Dolayısıyla Levante’nin gidemeyeceği yer yok gibi. Levante, İtalyan markanın tüm sportif genlerini taşıyor. Tabana kadar açılan kapıları paçalarınızın kirlenmesini engellerken, cam çerçevesiz kapılarıysa sportif kimliğine vurgu yapıyor.

Mercedes-Benz G Serisi

O bir efsane ve durmadan gelişmeye devam ediyor. Her ne kadar 6x6 gibi versiyonları olsa da bu denli fantezilere gerek duymadan da aramızda olabilir. Kutu gibi tasarımı halen korunan G Serisi’nde limit sizsiniz. Yüksek hızlara çıkıldığında ön camından dışarıyı izlemek yeni nesil için alışılmamış bir deneyim. Ancak eski topraklar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

G Serisi o kadar güçlü bir etki bırakıyor ki, bazen havayı nasıl yardığınızı düşünüyor ve kendinizi dünyanın hakimi zannediyorsunuz. Elbette bunun bir de bedeli var. Tüm yeni teknolojiler ile kendini sürekli güncelleyen G Serisi aynı zamanda bir yatırım aracı. Değerini neredeyse hiç yitirmeyen G Serisi’ne gücünüz yetiyorsa düşünmeden bir tane edinin. O tüm zamanların moda ikonu çünkü…

Porsche Cayenne

İlk çıktığında ona karşı önyargılıydık ama zamanla vazgeçilmezimiz oldu. Ne zaman lüks SUV’lerden konu açılsa söz ona bir şekilde geliyor. Hiçbir SUV onun kadar iyi bir spor otomobil gibi arazide de gidemiyor. Porsche mühendisliği Cayenne’de ışıldamaya devam ediyor. Üstelik bir de hibrid versiyonu var. Doğru kış lastikleriyle gidemeyeceği yer olmayan Cayenne için tüm SUV’lerin en iyi özelliklerinin bir potada eritilmesi diyebiliriz. Daha da söze gerek yok sanki!

Range Rover

Konumuz zorlu kış koşulları ve lüks otomobiller olunca Range Rover’ın olmaması düşünülemezdi. Premium SUV’nin yaratıcısı olan Range Rover, halen çıtayı belirliyor. Bu, 2022’de teslimatları başlayacak yeni jenerasyon için de geçerli. Yaklaşık 7 milyon TL'den başlayan ve opsiyonlarla 9 milyon TL'ye kadar yükselebilen fiyatlarıyla da krallığını her şekilde göstermeyi biliyor. Elbette İngiliz markada daha uygun fiyatlı Evoque, Velar, Range Rover Sport gibi alternatifler bulunuyor ama Range Rover bu işin zirvesi. Onunla Monte Carlo sokaklarından Erciyes’e, Nişantaşı’ndan Ayder Yaylası’na kadar her yerde aynı saygıyı görürsünüz.

Volkswagen Touareg

Tüm zamanların en yetenekli halk otomobili mi? Nereden baktığınıza bağlı! “Halk”ın kolaylıkla satın alabileceği bir otomobil olmadığı kesin ama yetenekleri konusunda “yaşayanlar bilir” diyebiliriz. Touareg, Alman mühendislerin en ince noktasına kadar geliştirdikleri bir arazi canavarı olabilmesi bir yana, şehir içine de gayet uyum sağlayabilen bir SUV. Kendinden çok daha pahalı marka/modellerin kalitesini sunan Touareg’in kendine has bir kullanıcı profili bulunuyor. İç mekanda tüm parçaları muntazam yerleşimli olan araç ile uzun yıllar sorunsuz bir birliktelik yaşayabilirsiniz. 

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.