preloader

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Yazı Boyutu:

İtalyan süperspor otomobili markası Lamborghini, yaklaşık 6 yıl beklemenin ardından Urus adı verilen SUV modelini tanıttı. İlk olarak 2012 Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Urus Concept’in yarattığı etki sonrasında seri üretim kararı alınan bu süperspor SUV modeliyle yeni bir kulvara giren Lamborghini, satışlarını 2 kattan fazla arttırmayı hedefliyor.
Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Aslında Lamborghini’nin ilk SUV modeli Urus değil. 1986 yılında LM002 adında, dönemin süperspor Countach modelinin V12 motorunu taşıyan çılgın bir SUV modeli üretmiş olan Lamborghini, Urus ile bu sularda ilk defa yüzmese de çok çetin rakiplerle karşı karşıya gelecek. Bunların en başında Porsche Cayenne, Bentley Bentayga, Mercedes G 65 AMG, Range Rover, Rolls-Royce Cullinan ve birkaç sene içinde ortaya çıkacak Ferrari’nin FUV modeli var. Tüm bu rakiplerin her biri kendilerine has özelliklerle ayrıştıklarından seçim yapmak tamamen kişisel zevkler ışığında gelişecek.

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Lamborghini Urus’a dönecek olursak, marka tarihindeki ilk 5 kapılı seri üretim model unvanını alan araç 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 benzinli motorunda 650 HP güç ve 850 Nm tork barındırıyor. 305 km/s’lik maksimum hızı ve 3.6 saniyelik 0-100 km/s’lık hızlanmasıyla içten yanmalı motora sahip olan araçlar arasında dünyanın en hızlı SUV’si olacak gibi görünüyor. Bu noktada Tesla Model X’in de performans anlamında Urus’u epey terleteceğini şimdiden söyleyebiliriz.

{77945}

2018’de yollara ilk örnekleri çıkacak olan Urus, Ağustos ayından itibaren Türkiye’de de teslim edilebilecek. Doğuş Otomotiv’in 2018 yılı için sadece 3 tane ithal edeceği Lamborghini Urus’un tahmini fiyatının 500.000 Euro’nun üzerinde olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Tasarımıyla tam anlamıyla bir Lamborghini olduğunu belli eden Urus, 21 ile 23 inçlik jant seçenekleriyle yol kullanımına yatkın bir SUV olduğunu belli ediyor. İsteyenler Urus’u arazi paketi ile de sipariş edebilecekler. Volkswagen Grubu himayesinde hayatına devam eden Lamborghini, Urus’u yaratırken tüm partnerlerden sonuna kadar yararlanmışa benziyor. Motor teknolojisinde Porsche’den, iç mekan ve multimedya sistemlerinde Audi’den izler taşıyan Urus, ne olursa olsun büyük bir başarıya ulaşacaktır. Çünkü Porsche’nin Cayenne’de yaşadığı büyük sıçrayış, Lamborghini’de de Urus ile yaşanacak.

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

Süperspor SUV Lamborghini Urus Geliyor

2.2 tonluk Lamborghini Urus’u durdurmak görevi önde 440 mm çaplı 10 pistonlu, arkada ise 370 mm çaplı 6 pistonlu bir fren sistemi sayesinde gerçekleşecek. 8 kademeli otomatik şanzıman, yükseklik ve sertlik ayarlı süspansiyon sistemi, tork yönlendirme fonksiyonlu arka diferansiyel, değişken oranlı elektromekanik burulma önleyici barlar ve arka tekerlek yönlendirme sistemi gibi detay sayesinde Urus, her koşulda maksimum performans sunacak.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları