preloader

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Yazı Boyutu:

Range Rover ailesinin dördüncü modeli Range Rover Velar, eşsiz tasarımıyla dikkatleri üzerine topladı. Markanın Tasarım Başkanı Gerry McGovern’e “Yılın Tasarımcısı” ödülünü kazandıran Range Rover Velar, aynı zamanda “2018 World Car Design Of The Year” ödülüyle de ne derece çekici bir SUV olduğunu kanıtladı. Ancak Range Rover Velar sadece iyi tasarımlı dinamik bir SUV değil, aynı zamanda teknik özellikleri ve teknolojileriyle de yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Range Rover Velar ile birlikte markanın iç tasarımında yer alan yeni özellikler ilk defa sunulmaya başlandı. Bunlardan ilki olan Touch Pro Duo, dokunmatik ekranlı kontrollerin sadece bir adet değil, iki adet de olabileceğini kanıtladı. Standart donanımdaki bu çift dokunmatik ekran sayesinde, kullanıcılar aynı anda birden fazla özelliği görebiliyor. Tüm sistemlerin verimli bir şekilde kullanımına yönelik esneklik sağlanmasına bir örnek olarak; alt ekranda herhangi bir medya oynatılırken, üst ekranda navigasyon sistemi kullanılabiliyor.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Kokpitteki teknolojik ekranların haricinde, sürücünün görüş alanındaki gösterge paneli de son derece rafine bir görünüm sunuyor. Yüksek çözünürlüğe sahip gösterge panelini 12,3 inçlik “Etkileşimli Sürücü Ekranı” olarak da tercih edebiliyorsunuz. Ekranla doğrudan etkileşim kurulabilen bu sistemde medyalar kontrol edilebiliyor, telefon aramaları yapılabiliyor veya cevaplanabiliyor. Aynı zamanda bu gösterge paneli istenildiği gibi kişiselleştirilebiliyor. Bu seçenekler arasında “Çift Kadran”, “Tek Kadran” veya “Genişletilmiş” olmak üzere üç farklı görünüm arasından seçim yapılabiliyor.

Bu noktada direksiyon üzerindeki kumandalara değinmek gerek. Normal şartlarda direksiyon üzerindeki butonlar fark edilemezken, parmaklarınızı bu butonların olduğu bölüme getirdiğinizde, o noktada aydınlatmalar devreye giriyor ve çok sayıda işlevi, ellerinizi direksiyondan kaldırmadan yönetebiliyorsunuz. İç mekandaki havayı üst seviyeye çıkaran bu detaylar sayesinde, Range Rover Velar’ı kullanırken Premium SUV’un geldiği son noktaya şahit oluyorsunuz.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Range Rover Velar gibi geniş hacimli bir SUV’da, ağırlık hayati bir öneme sahiptir. Bunun bilincinde olan Land Rover, Range Rover Velar’da alüminyum gövde mimarisine özel bir yatırım gerçekleştirdi. İdeal güvenlik, sağlamlık ve çok daha fazla verimlilik sunmak üzere tasarlanan bu yapı sayesinde Range Rover Velar çok dinamik bir sürüş deneyimi sunarken, yüksek dayanımlı alaşım kısımları sayesinde yolcularını üst düzeyde koruyor. Tüm bunların birleşiminde Range Rover Velar, Euro NCAP çarpışma testlerinden de çok yüksek puanlar alarak kolaylıkla 5 yıldıza ulaştı.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Güvenliğin sadece bir kaza anında değil, kazaların oluşmasını engellemek amaçlı olduğunun bilincinde olanlar; Range Rover Velar’daki performans arttırıcı elektronik yardımcılara hayran kalacaklardır. Adaptive Dynamics adındaki sistem, gövde ve direksiyon hareketlerini saniyede maksimum 500 kez izleyerek çok stabil bir sürüş ve ideal kontrol sağlıyor. Bir diğer donanım olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), aracın hareketlerini izleyerek sürücünün sürüş güvenliğini kaybetmesi halinde müdahale ederek zor durumlardan aracı uzaklaştırıyor. DSC ile beraber çalışan Devrilme Denge Kontrolü (RSC), bir engelden ya da yoldaki başka bir araçtan kaçınmak için gereken kapasiteyi sunuyor. Bu özellik, olası bir devrilme riskini tespit etmek üzere aracın hareketlerini ve viraj dönüş kuvvetini izliyor. Herhangi bir risk tespit edildiğinde ise dengeyi azaltan kuvveti hafifletmek amacıyla dıştaki ön tekerleğe ihtiyaç olan miktarda fren uyguluyor.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Söz konusu Land Rover olunca, arazi kabiliyetlerini sorgulamaya gerek yok diye düşünüyoruz. Range Rover Velar’da markanın en güncel Terrain Response sistemi mevcut. Bu sistem dahilinde, sürücünün kolaylıkla tanımlanabilen sürüş modlarından birini seçmesi yeterli. Aracın motor, vites kutusu, merkezi diferansiyel ve şasi sistemlerinin seyredilen arazinin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmesi Terrain Response 2 sayesinde gerçekleşiyor. Bu ödüllü sistem, mevcut sürüş koşullarını izleyerek en uygun zemin ayarını sistematik olarak seçen bir otomatik ayarı da barındırıyor. Bu sayede Range Rover Velar kesintisiz olarak her türlü arazide yoluna devam edebiliyor. Elektronik Havalı Süspansiyon ve Yokuş İniş Kontrolü gibi ek sistemlerle de hem yolda hem de arazide Range Rover Velar’ın gidemeyeceği yer yok gibi…

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Range Rover Velar’da güvenlik alanında da çok sayıda sistem mevcut. Acil Durum Fren sistemi 5 ve 80 km/s arasında araçlarla, 5 ve 60 km/s arası hızlarda da yayalarla çarpışma potansiyelini algıladığında bir uyarı veriyor. Gerektiği durumlarda da aracı tamamen durduruyor. Şeritte Tutma Yardımı ise otomobilin istem dışı şeridinden ayrılması durumunu algılıyor ve direksiyona güç uygulayarak Range Rover Velar’ı şeridine geri döndürüyor. Ön ve arka park yardımı ise manevra yapmayı daha da kolaylaştırarak boyutların yaratabileceği sorunları ortadan kaldırıyor. Geri vitesi seçerek veya dokunmatik ekran üzerinden etkinleştirilen bu sistemde ekran grafikleri ve sesli uyarılarla engellere ne kadar yakın olduğunuzu görebiliyorsunuz. Ayrıca geri manevra sırasında daha iyi görüş sağlayan Geri Görüş Kamerası, öngörülen yolu temsil eden çizgileriyle park sırasında ya da bir römork bağlı iken yardımcı olmak amacıyla dokunmatik ekrana da görüntüleri aktarıyor.

Range Rover Velar ile SUV Teknolojilerinde Yeni Dönem

Distribütörlüğünü Borusan Otomotiv’in üstlendiği Range Rover Velar, 2.0 litre 180 BG ve 240 BG Ingenium dizel motor seçenekleri ile satışa sunulurken dileyenler için 2.0 litre 250 BG benzinli motor seçenekleriyle de satın alınabiliyor. Motor seçeneklerine bağlı olarak 5 farklı donanım paketinden birini seçebilir, bu paketler üzerinden kendi zevkinize göre kendi Range Rover Velar’ınızı oluşturabilirsiniz.

Range Rover Velar ile ilgili teklif almak ve test sürüşüne çıkmak için tıklayınız.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları