preloader

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Hem sürücüler hem de tüm yolcular için prestijli, pratik, konforlu ve en önemlisi de güvenli bir SUV olan Volvo XC90 hakkında bilmeniz gerekenlere göz atın.

Büyük boy SUV pazarında çok fazla seçenek var ancak zannediyoruz ki hiçbiri Volvo XC90 kadar popüler değil. Otomobil yorumcularının en azılıları arasında olan Jeremy Clarkson, zamanında Volvo XC90 için, “Sadece mühendisler tarafından değil, hayatın içinde yer alan insanlar tarafından tasarlanmış bir otomobil” ifadelerini kullanmıştı. Gerçekten de öyle… Kağıt üzerinde pratik olabilecek detaylar gerçek hayatta aynı etkiyi vermeyebilir. Ancak söz konusu Volvo XC90 olunca, hem sürücüler hem de tüm yolcuları için, prestijli, pratik, konforlu ve en önemlisi de güvenli bir SUV aranıyorsa, başka bir yere bakmaya çok da gerek yok! Biz de bu yazımızda Volvo XC90 hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Volvo’nun Yönünü Belirleyen Model

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo XC90, Volvo’nun büyük, yedi kişilik SUV’si ve aynı zamanda şirketin amiral gemisi konumunda. XC90, Volvo’nun gelişmiş modüler ürün platformu, Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi (SPA) üzerinde sunulan ilk otomobildi. Her bir nesli yaklaşık 10 yıl otomobil pazarında varlığını ve rekabetçiliğini sürdüren Volvo XC90, güncel tasarımına 2015 yılında kavuştu.

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

XC90, klasik Volvo tasarım öğelerinin yanında Volvo’nun tasarım dilinin gururlu ve kendinden emin yüzünü taşıyor. Önemli özellikleri arasında ikonik “Thor Çekici” LED ön far tasarımı yer alıyor. Arka bölümde ise tavana kadar uzanan stop grubuyla da Volvo’nun diğer karakteristik imzalarından birini taşıyor. Tüm bu tasarım ögeleri aracı benzersiz yaparken, güvenlikle ilgili detayları da bünyesinde barındırıyor.

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Otomotivdeki Değişimi Simgeliyor

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo, özellikle son 10 yılda, aldığı radikal kararlarla sürekli gündemde yer alıyor. Bu kararlar ilk duyulduğunda eleştirilse de, kısa bir süre sonra diğer markalar tarafından benzer açıklamaları duyuyoruz. Bir zamanlar 3 noktadan bağlantılı emniyet kemerine de karşı çıkılmıştı ancak zaman ve deneyimler, Volvo’nun bu kararının ne derece haklı olduğunu kanıtladı. Volvo’nun yakın dönem kararlarından biri, 2030’a kadar tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini yönündeki açıklamasıydı. 2025 yılı itibariyle Volvo, küresel satışlarının yarısının tam elektrikli otomobillerden, diğer yarısının da hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor. 2030 yılında ise sattığı her otomobilin tam elektrikli olması bekleniyor.

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elbette tamamen elektrikli otomobillere geçişimiz kolay olmayacak. Bunun en başındaki sebeplerden biri de elektrikli şarj altyapısının yeterince yaygın olmaması. Her ne kadar elektrik, benzin ya da dizel gibi yakıtlara göre çok daha yaygınlıkta olsa da, otomobillerin şarj edilmesindeki faktörlerin kolaylaştırılması gerekiyor. Bu sebeple Volvo, yatırımlarının büyük bir bölümünü sürdürülebilirlik için elektrikli araç şarj yapısına da ayırıyor. Şirket, yeni kablosuz şarj teknolojisini de test etmeye başladı.

İç Mekanda İskandinav Estetiği

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İsveç’in estetik anlayışıyla şekillendirilen kabinde, ahşap ve metal gibi lüks malzemelerin kombinasyonuyla şık bir İskandinav tasarımı yoluyla sakin ve dengeli bir iç ortam sunuyor. XC90, yedi koltuklu aile SUV’sinden beş koltuklu versiyona kadar çeşitli farklı koltuk düzenlemeleriyle sipariş edilebiliyor.

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lüks derisiz opsiyonlar ve ayrıca dikişli direksiyon simidi ve vites kolu topuzu gibi seçeneklerle de kişiye özel hale getirmek için fazlaca olanak sağlanıyor. Sürdürülebilirlik konusunda etik bir duruş sergilemeye başlayan Volvo, koltuk materyallerinde de deri iç mekan yerine, müşterilerine biyolojik bazlı ve geri dönüştürülmüş kaynaklardan üretilen yüksek kaliteli sürdürülebilir malzemeler gibi alternatifler sunmaya başlıyor.

{774676}

Duyulara Hitap Eden Detaylar

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo ile uzun yıllardır çalışan ünlü müzik sistemleri markası Bowers & Wilkins, XC90 için de kulaklara hitap ediyor. Hassas bir şekilde yerleştirilmiş son teknoloji hoparlörler sayesinde aracın neresinde oturursanız oturun olağanüstü bir ses deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Kabin mimarisine entegre edilen 4:15 dijital amfi, heyecan verici 1400 W güç ve 19 ayrı high end hoparlör (buna üstte bir tiz hoparlör de dahil) sayesinde derin ve gerçekçi akustik his veriliyor.

Air Purifier İle İç Mekanda Sağlıklı Hava

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

XC90’ın, dünyada bir ilk olan gelişmiş hava temizleyici sayesinde de yüzde 95’e kadar tehlikeli PM 2,5 parçacıklarının kabine girmesini önleniyor. Bu, dışarıdaki hava koşulları ne olursa olsun sizin ve yolcularınızın daha iyi ve daha sağlıklı bir hava kalitesinin keyfini çıkarmalarını sağlıyor.

Güçlü ve Verimli Motorlar

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

XC90, Volvo’nun Drive-E motorlarını kullanıyor ve bunlar içinde benzinli motorlar ve 407 HP güç sunan RechargeT8 Engine AWD benzinli plug-in hybrid motorlar da bulunuyor. Ayrıca hem benzinli hem de dizel modellerde çeşitli 48 Volt’luk mild hybrid versiyonlarla da sunuluyor. Volvo’nun Recharge plug-in hybrid’i yüksek performanslı, düşük emisyonlu benzinli motorun bütün faydalarını, anında güç ve düşük karbondioksit (CO2) atıkları ve 40 kilometreden fazla, tamamen elektrikli menzil sunan bir elektrik motoruyla bir araya getiriyor.

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

{773856}

Teknoloji ile Birliktelik

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo’nun yeni bağlanabilirlik ve bilgi/eğlence sistemi sayesinde çağa uygun bir multimedya ortamı iç mekandaki yolcuları ağırlıyor. Rahatça kullanılabilen dokunmatik ekran arayüzü, otomobilin fonksiyonlarını, navigasyon ve internete bağlı hizmetleri bir araya getiriyor.

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Spotify, Pandora, Baidu ya da TuneIn gibi çeşitli araç eğlence uygulamaları sunuluyor. Dikey dokunmatik ekran çeşitli fonksiyonlara ve özelliklere kolay ve çabuk erişime olanak tanıyor. Apple CarPlay ve Android Auto ile akıllı telefon entegrasyonu da sunuluyor.

Dünyanın En Güvenli Otomobillerinden Biri

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo’nun otomotiv güvenliğindeki liderliği XC90’da kendini gösteriyor. SPA platformu bugüne kadarki en sağlam Volvo otomobillerinin üretilmesini sağladı. Bor çeliği kapsamlı bir şekilde kullanılıyor, ayrıca hem otomobilin içindeki hem de dışındaki insanları korumak için tasarlanmış çeşitli güvenlik sistemleri bulunuyor.

10 Renk, 2 Donanım

Yeni Volvo XC90 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo XC90’da Inscription ve R-Design olmak üzere iki temel donanım paketi sunulurken, 10 farklı renk seçeneğinden birini de tercih edebilirsiniz. Elbette, bu ana paketler haricinde çok sayıda kişiselleştirme opsiyonunuz da bulunuyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları