Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ile daha da ilgi çeken elektrikli arabalara her geçen gün yenileri eklenirken, fiyat ve segmentasyon da artıyor. Geleceğin mobilitesine bugünden geçilebilecek, dünya genelinde ve Türkiye'de satılan elektrikli arabaları keşfedin!

Elektrikli otomobiller aslında 100 yıl kadar önce yollarda dolaşıyordu. Ancak içten yanmalı motorlara sahip arabaların fiyat avantajları ve yaygınlığı sebebiyle 20. yy’daki ulaşım alışkanlarımızı petrole bağımlı olanlar belirledi. Son 10 yıla baktığımızdaysa, çevresel faktörlerin baskınlığıyla elektrikli otomobiller hiç olmadığı kadar hayatımıza girdi. Bu süreçte en büyük sorun olan menzil ve şarj edilme süreleri de oldukça geliştirildi. Geliştirilmeye de devam ediliyor. Bu noktada Türkiye’de satılan yüzde 100 yani tamamen elektrikli otomobillere bir göz atalım istedik. Elektrikli otomobillerin tamamı otomatik şanzımanlara sahip. Şarj edilebilme ve menzil durumları ise nerede nasıl şarj ettiğinizden, aracı nasıl performanslı kullandığınıza göre değişiyor. Geleceğin mobilitesine bugünden geçilebilecek dünya genelinde ve Türkiye'de satılan elektrikli arabaları keşfedin!

BMW i3

Türkiye’de en uzun soluklu satılan elektrikli otomobillerden olan BMW i3, geçtiğimiz yıllarda makyajlanarak daha uzun menzil ve daha kısa zamanda şarj edilebilme özelliklerine kavuştu. Yüksek oturma pozisyonu, 4 metre civarındaki toplam uzunluğuyla tam bir şehir otomobili olan BMW i3, karbon-fiber gövdesi ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen detaylarıyla her alanda çevreye duyarlı bir karakter sergiliyor. Çevreci otomobil algısı sebebiyle, BMW’nin dinamik kullanım özelliklerinin törpülendiğini düşünenler yanılırlar çünkü BMW i3, yolda ilerlerken markanın dinamik genlerini aynen taşıyor.

BMW i3 satın almak isteyenler, Borusan Otomotiv’in özel paketlerinden yararlanabilirler. Hatta uzun dönem kiralama seçenekleri de mevcut. Günlük kullanım koşullarında 260 km seviyesinde menzil sunan BMW i3, 325 km’ye kadar menzile ulaşabilmenize olanak sağlıyor. 0-100 km/s hızlanması 6.9 saniye olan BMW i3’ün sistem gücü ise 184 HP. Hızlı şarj istasyonlarında bataryanın yüzde 80’ine kadar dolması 42 dakikada gerçekleşebiliyor.

BMW iX3

BMW’nin SAV ailesindeki merkez model olan BMW X3 tamamen elektrikli bir versiyona da sahip oldu. BMW iX3 adındaki bu model, mevcut BMW X3’ün ana tasarımını korurken “BMW i” ailesinin detaylarıyla kendini belli ediyor. Otomobilin pek çok noktasındaki mavi renkli detaylar haricinde 19 inçlik jantlar da elektrikli mobiliteyi vurguluyor. Normalde yakıt deposuna ulaşılan kapak, BMW iX3’te elektriğin depolanmasını sağlıyor. Tam şarjlı haldeyken 460 km’ye kadar menzil sağlayabilen BMW iX3, 150 kw’a kadar yüksek güçlü şarj edilebilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu seviyede şarj edilmesi halinde yaklaşık 34 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşılabiliyor. 286 HP seviyesinde güç ve 400 Nm tork üreten BMW iX3, 6.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor.

BMW i4

BMW 4 Gran Coupe’nin tamamen elektriklisi olan BMW i4, sportif, şık bir binek otomobil görünümünde. eDrive40 ve M50 uzantılı iki tipte satılan BMW i4, şu sıralar Türkiye pazarında, en geleneksel görünen ancak tamamen elektrikli olan az sayıdaki binek otomobilden biri. Hatta bazıları onu spor otomobil olarak bile tanımlayabilir. 590 km’ye kadar elektrikli menzil sunmasıyla şu an piyasadaki en uzun menzil sunan otomobillerden biri olması dikkat çekiyor. 200 kw’lik DC şarj istasyonlarında sadece 10 dakikada şarj edilerek 164 km menzil sunabilmesiyse ayrı bir çekicilik faktörü. 5.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ise etkileyici bir değer.

BMW i4’ün “M50” uzantılı versiyonu ise performansa odaklı ancak yine de elektrikli tercihi yapmak isteyenler için uygun. 340 HP yerine 544 HP olan BMW i4 M50, 521 km’ye varanmenzil sunuyor. BMW i4 M50, 200 kw’lik DC şarj istasyonlarında 10 dakikada şarj edilerek 140 km menzil sunuyor ancak 0-100 km/s hızlanması sadece 3.9 saniye!

BMW iX

İ3 ve i8’den sonra BMW’nin “Beyaz Bir Kağıttan” başladığı ilk model olan iX, son dönemin üstünde en fazla tartışılan elektrikli otomobillerden biri oldu. Fotoğraflarına bakıldığında hemen radikal hatları dikkat çeken BMW iX’e, gerçek hayatta denk geldiğinizde, başka bir boyut olduğuna kayıtsız kalamıyorsunuz. Kesinlikle gelecekten gelmiş hissi var. Geri dönüştürülmüş malzemeleri lüks bir görünümde aracın pek çok yerinde gözlemliyoruz. Kristal görünümlü koltuk kumandaları ve kapı içlerindeki döşemeler bu kombinlerden sadece bir tanesi. BMW iX xDrive40 adıyla sunulan tamamen elektrikli bu modelin ön ve arka akslarında yer alan elektrik motorlar, 326 HP güç ve 630 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanması 6.1 saniye iken; WLTP normlarına göre tam şarj ile yaklaşık 425 km menzile ulaşıyor. 150 kwh desteği olan yüksek güçlü şarj istasyonlarında 10 dakikalık şarj ile 100 km menzil üreten bataryalar yalnızca 31 dakikalık şarjla yüzde 10 pil doluluk oranından yüzde 80 pil doluluk oranına erişiyor.

Jaguar I-Pace

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller arasında en fazla dikkat çekenlerden biri Jaguar tarafından üretiliyor. I-Pace adındaki bu otomobil, SUV sınıfında yer alıyor ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. Bataryası tam dolu haldeyken 470 km menzil sunan ve 0-100 km/s hızlanması 4.8 saniye olan bu performans makinesi, benzinli bir muadiline göre 4’te 1 oranında daha düşük kullanım maliyetine sahip. İngiliz Jaguar markasının en son konfor ve güvenlik teknolojilerine sahip olan I-Pace, muhteşem tasarımıyla geçmiş ve geleceği harmanlıyor.

Mercedes-Benz EQC

Mercedes-Benz’in, tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli olan EQC, 2020’nin son aylarında Türkiye’de satılmaya başlandı. Orta segment bir SUV boyutlarında olan Mercedes-Benz EQC, tasarım detaylarıyla markanın elektrikli ailesinden ögeler taşısa da geleneksel Mercedes-Benz görünümünü tek bir potada eritebiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikada yaklaşık 403 km menzile kadar şarj edilebilen EQC 400 4MATIC’in bataryaları, yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doldurulabiliyor.

Adeta safkan spor otomobiller kadar yüksek, 300 kW (408 HP) güç ve 760 Nm tork üreten iki elektromotor, EQC’nin 5,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabilmesine imkân tanıyor. 2 adet elektromotoru sayesinde dört tekerlekten çekişli olan Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC, her türlü hava ve yol koşulunda ilerleyebilmesiyle de gerçek bir SUV karakteri sergiliyor.

Mercedes-Benz EQS

Sadece tamamen elektrikli olmasıyla değil, dünyanın en aerodinamik otomobili unvanını almasıyla da son dönemin en fazla ses getiren otomobillerinden EQS, Türkiye’de de satılmaya başlandı. Elektrikli Mercedes modelleri arasında “Amiral Gemisi” pozisyonunu alarak, S-Serisi’nin elektriklisi olarak da düşünülebilecek olan EQS, 649 kilometreye kadar menzil sunabilmesi ve 300 kilometreye kadar menzil için sadece 15 dakikada şarj edilebilmesiyle, türünün en iyileri arasında gösteriliyor.

Hyundai Kona Elektrik

Hyundai’nin B-SUV segmentindeki başarılı modeli Kona’nın, bir de tamamen elektrikli versiyonu bulunuyor. 484 km’lik menzil sunmasıyla tüm elektrikli B-SUV’ler arasında üst sıralarda yer alan Kona Elektrik ile ilgili çok detaylı yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

MG ZS EV

İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG’nin (Morris Garages) Çin’deki üretiminin başlamasının ardından, elektrikli ZS EV modelinin Türkiye’deki teslimatları Mayıs 2021’de başladı. Kompakt bir SUV olan MG ZS EV, Türkiye’deki en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerden biri konumunda. CATL marka su bazlı sıvı soğutmalı 44,5 kWS batarya kapasitesi ile 335 km (NEDC) veya 263 km (WLTP) menzil sunabilen MG ZS EV’de, “Yavaş”, “Normal” ve “Hızlı Şarj” seçenekleri mevcut. 7,4 kW’lık dahili şarj sistemiyle Tip2 22kW AC’den yani evinizdeki prizden, 7 saat 45 dakikada tam şarja ulaşılabiliyor. 50 kW’lık CCS DC desteği sayesinde 50kW’lık hızlı şarj ünitesinde ise 42 dakikada, yüzde 10’dan yüzde 80 şarj seviyesine ulaşılabiliyor. 143 HP’lik MG ZS EV, 140 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlıyor.

MINI Cooper SE

Bundan yaklaşık 10 sene önce elektrikli ilk MINI modeli, Türkiye’ye deneme amacıyla geldiğinde test etme şansı bulmuş ve hızlanma performansından oldukça etkilenmiştik. Ancak o otomobil seri olarak satılmadı sadece belli başlı ülkelerde uzun süreli olarak kiralandı. 2020 itibarıyla bu durum değişti. Artık isteyen herkes tamamen elektrikli bir MINI sahibi olabiliyor.

MINI Cooper SE adındaki elektrikli otomobil markanın Go-Kart hissini veren sürüş karakterini sessiz ve çevreci bir biçimde yaşatıyor. 184 HP güç sunan araç 7.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında yarım saat içinde bataryalarını yüzde 80 doldurabilen MINI Cooper SE, tam batarya doluluğunda ise 232 km menzil sağlıyor.

Porsche Taycan

2020’de Türkiye’nin en fazla satılan elektrikli otomobilinin Porsche Taycan olduğunu biliyor muydunuz? Bu şaşırtıcı unvan, aracın özelliklerine baktığınızda daha da şaşırtıcı olabiliyor. Lakin; 2021’de elektrikli otomobillere uygulanan yeni ÖTV düzenlemesi öncesinde, en uygun fiyatlı Porsche modeli olan Taycan, aynı zamanda Porsche 911 Turbo gibi markanın en yüksek performanslı seçeneği ile yarışabiliyor! Taycan, Taycan 4S, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S gibi versiyonları olan araçların adındaki “Turbo” ifadesi sizi yanıltmasın. Buradaki “Turbo” ifadesi, markanın en performanslı efsanelerine gönderme niteliğinde.

Taycan’ın güç seviyeleri, 408 HP, 530 HP, 680 HP ve 761 HP arasında değişirken baz versiyonun 0-100 km/s hızlanması bile 5.4 saniye. En üst versiyon ise 2.8 saniye ile endüstrideki en performanslı seçeneklerden biri. 400 km’in üzerinde menzil sunabilen Porsche Taycan, her noktasıyla geleceğin çevreci ulaşım çözümlerini bugünden sunabiliyor. Her elektrikli otomobilde olduğu gibi farklı şarj koşullarına göre dolum süresi değişen Porsche Taycan, hızlı şarj istasyonuna yaklaşık yarım saatte 100 km’lik menzil sağlanabilecek kadar bataryalarını doldurabiliyor.

Porsche Taycan’ın, station yeni gövde serisi ise Cross Turismo ve Sport Turismo olarak iki farklı tipte satılmaya balkandı. Standart bir Taycan yerine kesinlikle bizim tercihimiz bu kasa tipi olurdu!

Renault ZOE

2021’in en fazla satılan elektrikli otomobili Renault Zoe oldu. Türkiye’de satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı elektrikli arabalardan biri olan Renault Zoe, yakın zamanda güncellenmesiyle artık daha fazla menzil ve daha kısa şarj olabilme imkânlarına sahip. 4 metreden daha kısa olan toplam uzunluğunda 5 yetişkin için iç mekan sunabilen Renault Zoe, hiçbir modelden devşirilmemiş, tamamen elektrikli olacak şekilde geliştirilmiş bir model olmasıyla dikkat çekiyor. 395 km’ye kadar menzil sunabilen Renault Zoe, 22 kW’lık halka açık şarj istasyonunda 1 saatte 120 km sürüş menzili sunabilirken 50 kW’lık hızlı şarj istasyonundaysa yaklaşık yarım saate 150 km’lik menzil sağlayabiliyor.

Volvo XC40 Recharge

Volvo Cars, sadece kendi kullanıcılarının güvenliğini değil aynı zamanda çevre güvenliği kavramıyla tüm canlıları önemsediğini ortaya koyduğu ilk tam elektrikli otomobili Volvo XC40 Recharge’ı Türkiye ile buluşturdu. Volvo XC40 Recharge, 2025 yılına dek otomobil üretiminin yüzde 50'sinin tamamen elektrikli ve geri kalanın ise hibrit modellerden oluşmasını; 2030'a gelindiğinde ise satılan tüm otomobillerin tamamının elektrikli olmasını hedefleyen Volvo Cars’ın bu yöndeki önemli modellerinden birini oluşturuyor. Aynı zamanda Volvo Cars'ın 2025 yılına kadar otomobil başına CO2 ayak izini yüzde 40 azaltma hedefine doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Gezegen için sürdürülebilir bir amaçla tasarlanan model, kentte sürüş için üretilmiş kompakt bir SUV.

Volvo’nun en popüler modellerinden biri olan ve “Avrupa'da Yılın Otomobili” ödülünü kazanan XC40 SUV'un tamamen elektrikli bir versiyonu olan XC40 Recharge, Volvo Cars’ın Kompakt Modüler Mimarisi (CMA) üzerinde üretiliyor. Tasarımdaki en önemli fark ön ızgara tasarımında kendini ortaya koyuyor. Otomobilin motoru soğutma ihtiyacı olmadığı için ön ızgara kapalı ve gövde renginde tasarlandı. Ayrıca XC40 Recharge dış tasarım elemanları, XC40 R-Design versiyonu ile aynı özellikleri taşıyor ve tavan siyah renkte tasarımıyla geliyor.

XC40 Recharge Google Android işletim sistemi ve Google Maps gibi uygulamalar, Pilot Assist sürücü destek sistemi, City Safety, BLIS, Cross Traffic Alert, şerit takip sistemi, ön ve arka park sensörleri, 360 derece kamera, Harman Kardon ses sistemi, elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon, adaptif ve viraj aydınlatmalı LED farlar, otomatik ve ayak ile kontrol edilebilen bagaj kapağı gibi birçok donanımı standart olarak sunuyor.

Dört tekerlekten çekişli XC40 Recharge, tek bir şarj ve 408 hp çıkışla 418 kilometre menzil sunuyor. Pil, hızlı şarj sistemiyle yaklaşık 40 dakikada yüzde 80 düzeyinde şarj edilebiliyor. Otomobili DC charger dışında AC duvar prizi ya da AC wallbox ile şarj etmek de mümkün olabiliyor. 11KwH’lık bir wallbox ile yaklaşık 7 saatte tam şarja akıma bağlı olarak ulaşılabiliyor. Yeni Volvo XC40 Recharge, Volvo Cars’ın 2020 yılında aldığı bir kararla trafikte olabilecek ciddi yaralanma ve hayat kayıplarını engellemeye yardımcı olmak amacıyla uyguladığı 180 km/s hız sınırına sahip.

AION S & V

Elektrikli otomobiller çoğaldıkça, Çin’den gelen modellerin sayısı da hızla arttı. Piyasadaki pek çok yeni marka arasında AION da bulunuyor.

“S” adındaki sedan ve “V” isimli SUV modeliyle E-Garaj tarafından ülkemize getirilen bu otomobiller, 650 km’ye varan menzil ve 40 dakikada yüzde 80’e kadar şarj imkanı sunuyorlar.

Skywell ET5

Ulu Motor tarafından Türkiye’ye getirilen Skywell ET5, D segmentinde yer alan bir tamamen elektirkli bir SUV. 520 km’ye varan menzil sunulurken, hızlı şarj istasyonlarında Skywell ET5’in bataryasını yüzde 30’dan yüzde 80’e 30 dakikada şarj edebiliyorsunuz. 8 yıl batarya ve 150.000 km sürüş garantisi sunuluyor.

Seres 3

Elektrikli SUV trendine eklenen bir diğer yeni araba da Seres 3. Şahsuvaroğlu tarafından ithal edilen Seres 3, 8 yıl 150.000 km garanti ve 4 yıl geri satın alma garantisi sunuyor. 310 km tamamen elektrikli menzil sunabilen araç 160 HP’lik bir motora sahip. Seres 3, 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniyeden daha kısa sürede tamamlarken, 155 km/s’de sınırlandırılmış bir maksimum hız ve 3 farklı sürüş modu sunuyor. DC hızlı şarj desteğine sahip olan bataryanın yüzde 20’den yüzde 80 seviyesine gelmesi 30 dakika sürüyor. AC normal şarj ile bataryanın boş halden yüzde 100 tam şarj kapasitesine ulaşması için 8 saat gerekiyor.    

Elektrikli Mikro Otomobiller İle Pratik Mobilite

Tam boy elektrikli otomobiller haricinde, Türkiye’de 4 tekerlekli mikro otomobiller de satılıyor. Bu alanın öncülerinden Renault Twizy, iki kişinin arka arkaya oturması ve Formula 1 teknolojisi kullanılarak oluşturulan teknik altyapısıyla muhteşem bir yol tutuş sunuyor. Tam boy otomobiller gibi değerlendiremeyeceğimiz mikro otomobilleri satın almak yerine dakikalık ya da uzun dönem gibi farklı seçeneklerde de kiralayabiliyorsunuz.

Bu alanın en fazla dikkat çekenlerinden bir diğeri de Citroen Ami. Kubik tasarımında iki ikişi yan yana otururken, kapıların birbirlerine ters yönde açılması da bir başka Citroen radikalliği.

Elektrikli bir başka mikro otomobil ise Çin’den geliyor. XEV Yoyo adındaki bu araç haricine bir de XEV Kitty mevcut.

Yakında Türkiye’de Satılacak Elektrikli Otomobiller

Bu haberimizin yayınlanmasının ardından bazı yeni modeller de bu listeye dahil olacaklar. Yakında Türkiye’de satışa sunulacak elektrikli arabaları sizler için derlerdik.

Audi e-Tron GT

BMW i7

Citroen C4-e

Dacia Spring

Ford Mustang Mach-E

Mercedes-Benz EQA

Mercedes-Benz EQB

Mercedes-Benz EQE

Nissan Leaf

Peugeot e-2008

Renault Megane E-Tech

Subaru Solterra

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.