preloader

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Yazı Boyutu:

aaa

Akaryakıt fiyatlarındaki artış ile daha da ilgi çeken elektrikli arabalara her geçen gün yenileri eklenirken, fiyat ve segmentasyon da artıyor. Geleceğin mobilitesine bugünden geçilebilecek, dünya genelinde ve Türkiye’de satılan elektrikli arabaları keşfedin!

Elektrikli otomobiller aslında 100 yıl kadar önce yollarda dolaşıyordu. Ancak içten yanmalı motorlara sahip arabaların fiyat avantajları ve yaygınlığı sebebiyle 20. yy’daki ulaşım alışkanlarımızı petrole bağımlı olanlar belirledi. Son 10 yıla baktığımızdaysa, çevresel faktörlerin baskınlığıyla elektrikli otomobiller hiç olmadığı kadar hayatımıza girdi. Bu süreçte en büyük sorun olan menzil ve şarj edilme süreleri de oldukça geliştirildi. Geliştirilmeye de devam ediliyor. Bu noktada Türkiye’de satılan yüzde 100 yani tamamen elektrikli otomobillere bir göz atalım istedik. Elektrikli otomobillerin tamamı otomatik şanzımanlara sahip. Şarj edilebilme ve menzil durumları ise nerede nasıl şarj ettiğinizden, aracı nasıl performanslı kullandığınıza göre değişiyor. Geleceğin mobilitesine bugünden geçilebilecek dünya genelinde ve Türkiye’de satılan elektrikli arabaları keşfedin!

BMW i7

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

BMW’nin geleneksel zirvesi olan 7 Serisi, artık i7 adındaki tamamen elektrikli kardeşiyle beraber yollardaki yerini aldı. BMW, bir kez daha radikal tasarım dönüşümüne gittiği bu seride, çift yapılı farlarında dev böbrek ızgaralarına yer veriyor. Otomobil sektöründeki en büyük arka sinema ekranı ve arka kapılardaki dokunmatik komuta bölümleriyle lüksün ve teknolojisini zirvesinde bir kez daha BMW imzasına rastlıyoruz. 5 metreyi aşan uzunluğuyla heybetli ifadesini cesur biçimde dışa vuran BMW i7, Pure Excellence ve M Excellence donanım paketlerinde 544 HP’lik devasa elektrikli çekiş sunuyor. Tam adı BMW i7 xDrive60 Sedan olan aracın fiyatı, hem dizel motorlu kardeşine göre oldukça avantajlı hem de sunduğu güç neredeyse 2 katına yakın!

BMW iX3

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

BMW’nin SAV ailesindeki merkez model olan BMW X3, tamamen elektrikli bir versiyona da sahip oldu. BMW iX3 adındaki bu model, mevcut BMW X3’ün ana tasarımını korurken “BMW i” ailesinin detaylarıyla kendini belli ediyor. Otomobilin pek çok noktasındaki mavi renkli detaylar haricinde 19 inçlik jantlar da elektrikli mobiliteyi vurguluyor. Normalde yakıt deposuna ulaşılan kapak, BMW iX3’te elektriğin depolanmasını sağlıyor. Tam şarjlı haldeyken 460 km’ye kadar menzil sağlayabilen BMW iX3, 150 kw’a kadar yüksek güçlü şarj edilebilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu seviyede şarj edilmesi halinde yaklaşık 34 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşılabiliyor. 286 HP seviyesinde güç ve 400 Nm tork üreten BMW iX3 eDrive30, 6.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Seride bir de BMW iX3 eDrive20 bulunuyor ki onun da gücü 163 HP seviyesinde.

BMW i4

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

BMW 4 Gran Coupe’nin tamamen elektriklisi olan BMW i4, sportif, şık bir binek otomobil görünümünde. eDrive40 ve M50 uzantılı iki tipte satılan BMW i4, şu sıralar Türkiye pazarında, en geleneksel görünen ancak tamamen elektrikli olan az sayıdaki binek otomobilden biri. Hatta bazıları onu spor otomobil olarak bile tanımlayabilir. 590 km’ye kadar elektrikli menzil sunmasıyla şu an piyasadaki en uzun menzil sunan otomobillerden biri olması dikkat çekiyor. 200 kw’lik DC şarj istasyonlarında sadece 10 dakikada şarj edilerek 164 km menzil sunabilmesiyse ayrı bir çekicilik faktörü. 5.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ise etkileyici bir değer.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

BMW i4’ün “M50” uzantılı versiyonu ise performansa odaklı ancak yine de elektrikli tercihi yapmak isteyenler için uygun. 340 HP yerine 544 HP olan BMW i4 M50, 521 km’ye varan menzil sunuyor. BMW i4 M50, 200 kw’lik DC şarj istasyonlarında 10 dakikada şarj edilerek 140 km menzil sunuyor ancak 0-100 km/s hızlanması sadece 3.9 saniye!

BMW iX

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

İ3 ve i8’den sonra BMW’nin “Beyaz Bir Kağıttan” başladığı ilk model olan iX, son dönemin üstünde en fazla tartışılan elektrikli otomobillerinden biri oldu. Fotoğraflarına bakıldığında hemen radikal hatları dikkat çeken BMW iX’e, gerçek hayatta denk geldiğinizde, başka bir boyutta olduğuna kayıtsız kalamıyorsunuz. Kesinlikle gelecekten gelmiş hissi var. Geri dönüştürülmüş malzemeleri lüks bir görünümde aracın pek çok yerinde gözlemliyoruz. Kristal görünümlü koltuk kumandaları ve kapı içlerindeki döşemeler bu kombinlerden sadece bir tanesi. BMW iX xDrive40 adıyla sunulan tamamen elektrikli bu modelin ön ve arka akslarında yer alan elektrik motorlar, 326 HP güç ve 630 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanması 6.1 saniye iken; WLTP normlarına göre tam şarj ile yaklaşık 425 km menzile ulaşıyor. 150 kwh desteği olan yüksek güçlü şarj istasyonlarında 10 dakikalık şarj ile 100 km menzil üreten bataryalar yalnızca 31 dakikalık şarjla yüzde 10 pil doluluk oranından yüzde 80 pil doluluk oranına erişiyor.

Jaguar I-Pace

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller arasında en fazla dikkat çekenlerden biri Jaguar tarafından üretiliyor. I-Pace adındaki bu otomobil, SUV sınıfında yer alıyor ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. Bataryası tam dolu haldeyken 470 km menzil sunan ve 0-100 km/s hızlanması 4.8 saniye olan bu performans makinesi, benzinli bir muadiline göre 4’te 1 oranında daha düşük kullanım maliyetine sahip. İngiliz Jaguar markasının en son konfor ve güvenlik teknolojilerine sahip olan I-Pace, muhteşem tasarımıyla geçmiş ve geleceği harmanlıyor.

Mercedes-Benz EQC

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
EQC, Mercedes’in ilk seri üretim elektrikli otomobili.

Mercedes-Benz’in, tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli olan EQC, 2020’nin son aylarında Türkiye’de satılmaya başlandı. Orta segment bir SUV boyutlarında olan Mercedes-Benz EQC, tasarım detaylarıyla markanın elektrikli ailesinden ögeler taşısa da geleneksel Mercedes-Benz görünümünü tek bir potada eritebiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikada yaklaşık 403 km menzile kadar şarj edilebilen EQC 400 4MATIC’in bataryaları, yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece 40 dakikada doldurulabiliyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
Tüm EQ modellerinin karakteristik özelliği, bütünleşik stoplar

Adeta safkan spor otomobiller kadar yüksek, 300 kW (408 HP) güç ve 760 Nm tork üreten iki elektromotor, EQC’nin 5,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabilmesine imkân tanıyor. 2 adet elektromotoru sayesinde dört tekerlekten çekişli olan Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC, her türlü hava ve yol koşulunda ilerleyebilmesiyle de gerçek bir SUV karakteri sergiliyor.

Mercedes-Benz EQA

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli ürün ve hizmetleri Mercedes-EQ alt markasında yürütülüyor. EQA ise markanın en kompakt boyutlu üyesi. GLA’nın tamamen elektrikli kardeşi olan bu model, 292 HP’lik EQA 350 4MATIC versiyonuyla Türkiye’de satılıyor.

Mercedes-Benz EQB

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Elektromobilitenin yeni boyutu sloganıyla Türkiye’de satılmaya başlanan EQB, GLB’nin tamamen elektrikli kardeşi. 7 koltuk opsiyonuyla da tercih edilebilen EQB, bu anlamda Türkiye’de pek de rakibi olmayan bir kompakt SUV. EQA ile aynı, 292 HP’lik güç paketiyle alınabilen EQB 350 4MATIC, 4×4 aktarmasıyla hemen her ihtiyacı karşılayabiliyor.

Mercedes-Benz EQE

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Mercedes-Benz E Serisi’nin tamamen elektrikli kardeşi olarak düşünülebilecek olan EQE, 2022’de satışa sunulmasıyla birlikte adeta pazarı domine etmeye başladı. Tamamen yeni lüks elektrikli platformu üzerinden yükselen bu havalı orta-üst sınıf sportif sedan, EQS gibi liftback değil, safkan bir sedan. Ayrıca 4×4 yerine ağırlıklı olarak arkadan itişli versiyonları olmasıyla da çok daha fazla kişiye hitap ediyor. Güçleri, 245, 292 ve 625 HP gibi seviyelerde tercih edilebilen EQE modellerinde çok sayıda kişiselleştirme özelliği de söz konusu.

Mercedes-Benz EQS

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Sadece tamamen elektrikli olmasıyla değil, dünyanın en aerodinamik otomobili unvanını almasıyla da son dönemin en fazla ses getiren otomobillerinden EQS, Türkiye’de de satılmaya başlandı. Elektrikli Mercedes modelleri arasında “Amiral Gemisi” pozisyonunu alarak, S-Serisi’nin elektriklisi olarak da düşünülebilecek olan EQS, 649 kilometreye kadar menzil sunabilmesi ve 300 kilometreye kadar menzil için sadece 15 dakikada şarj edilebilmesiyle, türünün en iyileri arasında gösteriliyor.

Hyundai Kona Elektrik

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Hyundai’nin B-SUV segmentindeki başarılı modeli Kona’nın, bir de tamamen elektrikli versiyonu bulunuyor. 484 km’lik menzil sunmasıyla tüm elektrikli B-SUV’ler arasında üst sıralarda yer alan Kona Elektrik ile ilgili çok detaylı yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Hyundai Ioniq 5

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Hyundai’nin elektrikli otomobiller serisine verdiği Ioniq isminin Türkiye’deki ilk üyesi Ioniq 5 oldu. Fotoğraflara bakıldığında boyutları pek kolay anlaşılmayan Hyundai Ioniq 5, dev bir HB. World Car Of The Year Ödülü’nü kazanmış olan bu radikal otomobil, ultra hızlı şarj istasyonlarında yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 düzeyine şarj edilebiliyor. WLTP’ye göre, Ioniq 5 kullanıcılarının 100 km menzil kazanmak için aracı yalnızca 5 dakika şarj etmeleri yeterli oluyor. Çok fazla teknoloji barındıran Ioniq 5’i mutlaka bir showroom’da incelemenizi tavsiye ederiz.

MG ZS EV

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG’nin (Morris Garages) Çin’deki üretiminin başlamasının ardından, elektrikli ZS EV modelinin Türkiye’deki teslimatları Mayıs 2021’de başladı. Kompakt bir SUV olan MG ZS EV, Türkiye’deki en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerden biri konumunda. CATL marka su bazlı sıvı soğutmalı 44,5 kWS batarya kapasitesi ile 335 km (NEDC) veya 263 km (WLTP) menzil sunabilen MG ZS EV’de, “Yavaş”, “Normal” ve “Hızlı Şarj” seçenekleri mevcut. 7,4 kW’lık dahili şarj sistemiyle Tip2 22kW AC’den yani evinizdeki prizden, 7 saat 45 dakikada tam şarja ulaşılabiliyor. 50 kW’lık CCS DC desteği sayesinde 50kW’lık hızlı şarj ünitesinde ise 42 dakikada, yüzde 10’dan yüzde 80 şarj seviyesine ulaşılabiliyor. 143 HP’lik MG ZS EV, 140 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlıyor. Model 2023 yılında geliştirilmiş versiyonu ile Türkiye yollarında olacak.

MINI Cooper SE

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Bundan yaklaşık 10 sene önce elektrikli ilk MINI modeli, Türkiye’ye deneme amacıyla geldiğinde test etme şansı bulmuş ve hızlanma performansından oldukça etkilenmiştik. Ancak o otomobil seri olarak satılmadı sadece belli başlı ülkelerde uzun süreli olarak kiralandı. 2020 itibarıyla bu durum değişti. Artık isteyen herkes tamamen elektrikli bir MINI sahibi olabiliyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

MINI Cooper SE adındaki elektrikli otomobil markanın Go-Kart hissini veren sürüş karakterini sessiz ve çevreci bir biçimde yaşatıyor. 184 HP güç sunan araç 7.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında yarım saat içinde bataryalarını yüzde 80 doldurabilen MINI Cooper SE, tam batarya doluluğunda ise 232 km menzil sağlıyor.

Porsche Taycan

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

2020’de Türkiye’nin en fazla satılan elektrikli otomobilinin Porsche Taycan olduğunu biliyor muydunuz? Bu şaşırtıcı unvan, aracın özelliklerine baktığınızda daha da şaşırtıcı olabiliyor. Lakin; 2021’de elektrikli otomobillere uygulanan yeni ÖTV düzenlemesi öncesinde, en uygun fiyatlı Porsche modeli olan Taycan, aynı zamanda Porsche 911 Turbo gibi markanın en yüksek performanslı seçeneği ile yarışabiliyor! Taycan, Taycan 4S, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S gibi versiyonları olan araçların adındaki “Turbo” ifadesi sizi yanıltmasın. Buradaki “Turbo” ifadesi, markanın en performanslı efsanelerine gönderme niteliğinde.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Taycan’ın güç seviyeleri, 408 HP, 530 HP, 680 HP ve 761 HP arasında değişirken baz versiyonun 0-100 km/s hızlanması bile 5.4 saniye. En üst versiyon ise 2.8 saniye ile endüstrideki en performanslı seçeneklerden biri. 400 km’in üzerinde menzil sunabilen Porsche Taycan, her noktasıyla geleceğin çevreci ulaşım çözümlerini bugünden sunabiliyor. Her elektrikli otomobilde olduğu gibi farklı şarj koşullarına göre dolum süresi değişen Porsche Taycan, hızlı şarj istasyonuna yaklaşık yarım saatte 100 km’lik menzil sağlanabilecek kadar bataryalarını doldurabiliyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Porsche Taycan’ın, station yeni gövde serisi ise Cross Turismo ve Sport Turismo olarak iki farklı tipte satılmaya balkandı. Standart bir Taycan yerine kesinlikle bizim tercihimiz bu kasa tipi olurdu!

Renault ZOE

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

2021’in en fazla satılan elektrikli otomobili Renault Zoe oldu. Türkiye’de satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı elektrikli arabalardan biri olan Renault Zoe, yakın zamanda güncellenmesiyle artık daha fazla menzil ve daha kısa şarj olabilme imkânlarına sahip. 4 metreden daha kısa olan toplam uzunluğunda 5 yetişkin için iç mekan sunabilen Renault Zoe, hiçbir modelden devşirilmemiş, tamamen elektrikli olacak şekilde geliştirilmiş bir model olmasıyla dikkat çekiyor. 395 km’ye kadar menzil sunabilen Renault Zoe, 22 kW’lık halka açık şarj istasyonunda 1 saatte 120 km sürüş menzili sunabilirken 50 kW’lık hızlı şarj istasyonundaysa yaklaşık yarım saate 150 km’lik menzil sağlayabiliyor.

Citroen e-C4

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

İlk lansman döneminde benzinli kardeşi ile aynı fiyata satışa sunulan Citroen e-C4, Türkiye’nin en popüler tamamen elektrikli otomobilleri arasındaki yerini aldı. Hatta satış fiyatı ilk açıklandığında, Renault Zoe’nin elinde olan “En uygun elektrikli otomobil” unvanını kazandı. Citroen ë-C4, 350 km (WLTP döngüsü) menziliyle günlük kullanım dışında uzun yolculukları da desteklerken, 50 kWsa bataryayı 100 kW DC hızlı şarj gücüyle birleştirerek rakiplerinin çoğundan daha iyi şarj süreleri sunuyor.

Opel Mokka-e

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

2022’nin getirdiği bir başka elektrikli otomobil olan Opel Mokka-e, tarz bir SUV’de 0 emisyonlu ulaşımı hedefleyenlere sesleniyor. Canlı renk seçenekleri arasındaki yeşil ve kırmızı gibi örnekler haricinde siyah da hayli şık. Bir de aracı siyah kaput ve tavan kombini ile tercih ettiğinizde sürüden ayrılan bir tasarıma sahip oluyorsunuz. 327 km’lik menzil, 100 kW (136 HP) güç, 260 Nm tork gibi değerleriyle Mokka-e’de, pilin %80’ini sadece 30 dakikada şarj etmeyi sağlayan 100 kW DC hızlı şarj sistemini standart olarak yer alıyor.

Opel Corsa-e

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Elektrikli otomobil rüzgarındaki Opel, Corsa-e ile de adından söz ettiriyor. Mokka-e’dekine benzer 100 kW (136 HP) güç ve 260 Nm tork ile 0-100 km/s hızlanmasını 8.1 saniyede tamamlıyor. Şarj süreleri Mokka-e ile aynı olan Corsa-e, 350 km seviyesinde bir menzil sunuyor.

Peugeot e-2008

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Stellantis bünyesindeki markaların elektrikli modelleri ardı ardına ülkemize de giriş yapmaya başladı. Bunlardan B-SUV segmentindeki iddialı seçeneklerinden Peugeot E-2008, 136 HP’lik gücü, 260 Nm’lik torku ve 3 farklı sürüş moduyla, markanın Türkiye’deki elektrikli mobilitedeki dönüşümündeki ilk örneği oldu. Normal Mod seçiliyken 109 HP güç ve 220 Nm tork sunabilen Peugeot e-2008, 130 km/s maksimum hız ve 324 km menzil sağlayabiliyor. Spor Mod seçiliyken 136 HP güç ve 260 Nm tork sunabilen elektrikli SUv, 150 km/s maksimum hıza kadar ulaşabilirken, menzil yaklaşık yüzde 10’luk bir kayba uğrayabiliyor. Eco Mod seçildiğindeyse güç 82 HP’ye, tork da 180 Nm’ye ve maksimum hız da 95 km/s’ye düşüyor ancak menzilde Normal Mod’a oranla yüzde 40’a varan artış sağlanıyor. Peugeot e-2008’deki 50kWh Lityum İyon Bataryalar için 8 yıl- 160.000 km (%70) batarya garantisi sunuluyor. Ayrıca rejeneratif fren ile menzil kazanımı da gerçekleştirilebiliyor.

Volvo XC40 Recharge

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Volvo Cars, sadece kendi kullanıcılarının güvenliğini değil aynı zamanda çevre güvenliği kavramıyla tüm canlıları önemsediğini ortaya koyduğu ilk tam elektrikli otomobili Volvo XC40 Recharge’ı Türkiye ile buluşturdu. Volvo XC40 Recharge, 2025 yılına dek otomobil üretiminin yüzde 50’sinin tamamen elektrikli ve geri kalanın ise hibrit modellerden oluşmasını; 2030’a gelindiğinde ise satılan tüm otomobillerin tamamının elektrikli olmasını hedefleyen Volvo Cars’ın bu yöndeki önemli modellerinden birini oluşturuyor. Aynı zamanda Volvo Cars’ın 2025 yılına kadar otomobil başına CO2 ayak izini yüzde 40 azaltma hedefine doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Gezegen için sürdürülebilir bir amaçla tasarlanan model, kentte sürüş için üretilmiş kompakt bir SUV.

Volvo’nun en popüler modellerinden biri olan ve “Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülünü kazanan XC40 SUV’un tamamen elektrikli bir versiyonu olan XC40 Recharge, Volvo Cars’ın Kompakt Modüler Mimarisi (CMA) üzerinde üretiliyor. Tasarımdaki en önemli fark ön ızgara tasarımında kendini ortaya koyuyor. Otomobilin motoru soğutma ihtiyacı olmadığı için ön ızgara kapalı ve gövde renginde tasarlandı. Ayrıca XC40 Recharge dış tasarım elemanları, XC40 R-Design versiyonu ile aynı özellikleri taşıyor ve tavan siyah renkte tasarımıyla geliyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

XC40 Recharge Google Android işletim sistemi ve Google Maps gibi uygulamalar, Pilot Assist sürücü destek sistemi, City Safety, BLIS, Cross Traffic Alert, şerit takip sistemi, ön ve arka park sensörleri, 360 derece kamera, Harman Kardon ses sistemi, elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon, adaptif ve viraj aydınlatmalı LED farlar, otomatik ve ayak ile kontrol edilebilen bagaj kapağı gibi birçok donanımı standart olarak sunuyor.

Dört tekerlekten çekişli XC40 Recharge, tek bir şarj ve 408 hp çıkışla 418 kilometre menzil sunuyor. Pil, hızlı şarj sistemiyle yaklaşık 40 dakikada yüzde 80 düzeyinde şarj edilebiliyor. Otomobili DC charger dışında AC duvar prizi ya da AC wallbox ile şarj etmek de mümkün olabiliyor. 11KwH’lık bir wallbox ile yaklaşık 7 saatte tam şarja akıma bağlı olarak ulaşılabiliyor. Yeni Volvo XC40 Recharge, Volvo Cars’ın 2020 yılında aldığı bir kararla trafikte olabilecek ciddi yaralanma ve hayat kayıplarını engellemeye yardımcı olmak amacıyla uyguladığı 180 km/s hız sınırına sahip.

Audi e-Tron GT

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Audi’nin e-tron adındaki tamamen elektrikli modelleri, bir süre bekledikten sonra Türkiye’ye kalabalık bir giriş yaptı. Audi e-tron GT quattro, bu serinin sportif sedanı. Bu modelin ayrıca Audi RS e-tron GT versiyonu da bulunuyor. Performans odaklı bu versiyon 3.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlarken, 488 km menzil sunabiliyor. 830 Nm’lik maksimum torku ise oldukça etkileyici.

Audi e-Tron

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Tamamen elektrikli ilk Audi modeli olan e-tron, yakın zamanda Q8 e-tron olarak adlandırılacak. SUV segmentindeki bu Audi, 664 Nm’lik tork değerini elbette dört tekerleğe birden aktarıyor ve kesintisiz hızlanmasının 0-100 km/s’lik bölümünü 5.7 saniyede tamamlayabiliyor. 390 km’lik menzil sunabilen Audi e-tron, 500 litre gibi büyük bir bagaj kullanımı sağlıyor.

Audi e-Tron Sportback

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Audi e-tron’un daha kaslı ve dinamik görünen, coupe esintili SUV kardeşinin adı ise Audi e-tron Sportback. Teknik güç olarak birbiriyle hemen hemen aynı olan kardeşlerden Sportback, 399 km menzil sunuyor, 555 litrelik bagaj alanı mevcut ve onun da maksimum hızı 200 km/s ile sınırlandırılmış.

Subaru Solterra

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Subaru’nun ilk seri üretim elektrikli otomobili olan Solterra, elbette bir marka geleneği olarak dört tekerlekten çekiş sistemini barındırıyor. Solterra’nın, 160 kW gücündeki elektrik motoru, 466 km’ye varan sürüş menzili, 150 KW’lık DC şarj gücü ve 71.4 kWs’lik batarya kapasitesi iddialı olduğu konular arasında. Subaru’nun bataryalarıyla ilgili iddiası, 10 yıl sonra kapasitesini %90 oranında koruyacağı yönünde. Elbette bunu yaşayarak göreceğiz!

Skywell ET5

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Ulu Motor tarafından Türkiye’ye getirilen Skywell ET5, D segmentinde yer alan bir tamamen elektrikli bir SUV. 520 km’ye varan menzil sunulurken, hızlı şarj istasyonlarında Skywell ET5’in bataryasını yüzde 30’dan yüzde 80’e 30 dakikada şarj edebiliyorsunuz. 8 yıl batarya ve 150.000 km sürüş garantisi sunuluyor.

Seres 3

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Elektrikli SUV trendine eklenen bir diğer yeni araba da Seres 3. Şahsuvaroğlu tarafından ithal edilen Seres 3, 8 yıl 150.000 km garanti ve 4 yıl geri satın alma garantisi sunuyor. 310 km tamamen elektrikli menzil sunabilen araç 160 HP’lik bir motora sahip. Seres 3, 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniyeden daha kısa sürede tamamlarken, 155 km/s’de sınırlandırılmış bir maksimum hız ve 3 farklı sürüş modu sunuyor. DC hızlı şarj desteğine sahip olan bataryanın yüzde 20’den yüzde 80 seviyesine gelmesi 30 dakika sürüyor. AC normal şarj ile bataryanın boş halden yüzde 100 tam şarj kapasitesine ulaşması için 8 saat gerekiyor.

Kia EV6 & Niro EV

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
Kia EV6’da Prestige Long Range, GT-Line Long Range ve GT seçenekleri var.

2022’de elektrikli otomobil atağına Kia da 2 yeni modeliyle katıldı. Bunlardan EV6, Hyundai Ioniq 5 ile yakın akrabalık barındırsalar da görüntü olarak birbirlerine pek benzemiyorlar. Ioniq 5’in hatları ne derece köşeliyse EV6’nınki de o derece kıvrımlı. Boyut olarak devasa bir hatchback olan Kia EV6, SUV segmentinin beklentilerini de karşılayabiliyor. Yüksek sürüş pozisyonu ve 4×4 aktarmasıyla her türlü yol koşulunda ilerlenmesini hedefliyor. 325 ve 585 HP’lik güç seviyeleri sunulan Kia EV6’nın bataryaları 506 km’ye varan menzil sağlayabiliyor. AC 11 kW (3 faz) şarj ile %10’dan %100 şarja yaklaşık 7,5 ulaşan araç, 50 kW DC hızlı şarj ile 73 dakikada %10-%80 dolumu gerçekleştirebiliyor. Eğer bulabilirseniz; 350 kW’lık bir DC hızlı şarj istasyonunda bu zamanı 18 dakikaya kadar düşürebilirsiniz.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
Bir kaç yıl önce hibrit olarak gördüğümüz Niro, bu sefer tamamen yeni neslinde elektrikli olarak geldi.

Eğer Kia EV6 sizin için fazla gösterişli ve performanslıysa bu sefer Kia Niro EV’ye bakmanızı öneririz. Kia’nın uzun yıllardır SUV, MPV, Crossover ve Hatchback segmentlerinden esintiler taşıyan modeli, en yeni neslinde artık sadece hibrit değil bir de tamamen elektriklisi ile ülkemiz yollarıyla buluştu. 204 HP’lik gücüyle B-SUV segmneti düşünüldüğünde oldukça performanslı olan Kia Niro EV, 463 km menzil sunarken yüzde 10-80 batarya doluluğuna da 43 dakika seviyesinde ulaşabilecek kabiliyeti gösterebiliyor.

En Ucuz Elektrikli Otomobiller

Elektrikli otomobiller pahalı ya da süper spor performansını vermek zorunda değil. Yukarıda gördüğünüz, pek çoğu bilinen markalara alternatif olarak daha uygun fiyatlı, boyut olarak da küçük alternatifler satın alabilmek mümkün. En ucuz elektrikli otomobiller ise genellikle Çin üretimi oluyor. Gelin, en uygun elektrikli mini otomobilleri birlikte inceleyelim.

Renault Twizy

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Tam boy elektrikli otomobiller haricinde, Türkiye’de 4 tekerlekli mikro otomobiller de satılıyor. Bu alanın öncülerinden Renault Twizy, iki kişinin arka arkaya oturması ve Formula 1 teknolojisi kullanılarak oluşturulan teknik altyapısıyla muhteşem bir yol tutuş sunuyor. Tam boy otomobiller gibi değerlendiremeyeceğimiz mikro otomobilleri satın almak yerine dakikalık ya da uzun dönem gibi farklı seçeneklerde de kiralayabiliyorsunuz.

Citroen Ami

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Bu alanın en fazla dikkat çekenlerinden bir diğeri de Citroen Ami. Kubik tasarımında iki ikişi yan yana otururken, kapıların birbirlerine ters yönde açılması da bir başka Citroen radikalliği. Ev tipi prizden de şarj edilebilen Citroen Ami ile geçirdiğimiz bir kaç saatin ardından yaşadığımız deneyimi 3 bölümlük bir seride aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

XEV Yoyo

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Bu örneklerden XEV Yoyo hem sempatik hem de pratik özellikleriyle dikkat çekiyor. Üstelik hiç de “ucuz” bir izlenim vermiyor. 3D yazıcıda üretilen gövde parçalarıyla adından bahsettiren mikro otomobil sadece 2 kişilik oturma kapasitesi sunuyor. Bu modelin haricinde marka ayrıca XEV Kitty modelini de satıyor.

RKS

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
RKS A1 ve RKS M5

Elektrikli mikro otomobiller arasında RKS markası 2022’nin en dikkat çeken ürün serilerinden birine imza attı. Fiyatları 200.000 TL’den düşük olan A1 ve M5 isimli modellerde 1 kişi önde, ikinci kişi de hemen arkasında oturuyor. Oldukça dar genişlikleriyle bu araçlar şehir içinde kısa mesafelerde ya da yazlık yerlerde çok popüler. 6-8 saat arasında ev tipi şarjdan bataryaları tamamen doldurulduğunda 70-110 km seviyesinde menzil sunabiliyorlar.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
RKS D2 & RKS R3

RKS markasının diğer elektrikli otomobil seçeneklerinde 2 kişi yan yana oturabiliyor. Genişlik olarak geleneksel otomobillerden dar olan bu mikro otomobillerin uzunlukları 2.8 metre civarında. 300.000 TL seviyesindeki fiyatlarıyla bu ikiliden RKS D2, B sınıfındaki hatchback modelleri andıran tasarımıyla dikkat çekerken RKS R3 adeta MINI Countryman’in ölçeklenmiş bir modeli gibi. RKS D2, 4-6 saat arasında şarj olabilirken 120-150 km arasında menzil sunabiliyor ve 80 km/s maksimum hıza erişebiliyor. RKS R3 ise, 8-10 saat arasında şarj olabilirken 90 km menzil sunabiliyor ve 50 km/s maksimum hıza erişebiliyor.

Yakında Türkiye’de Satılacak Elektrikli Otomobiller

Dacia Spring

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Ford Mustang Mach-E

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Maserati Granturismo Folgore

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Maserati Grecale Folgore

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Nissan Ariya

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Renault Megane E-Tech

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

Rolls-Royce Spectre

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller

TOGG C-SUV

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller
Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan