preloader

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Yazı Boyutu:

aaa

Otomobil dünyasının sınırlarını zorlayan, dünyanın en yeni lüks otomobillerini keşfedin.

Lüks otomobiller denildiğinde akla gelen markalar bellidir. Rolls-Royce, Bentley, Mercedes-Benz, Cadillac, Range Rover ve daha onlarcası bu alanda yer alır. Bu klasmanda yer alabilmek için, -yılların birikimi bir yana- sürekli değişkenlik gösteren lüks anlayışını takip edebilmek kadar belirleyici olmak da önemli. Bu sebeple bizler de 2022’de öne çıkan ‘Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri’ni sizin için derledik!

Maserati MC20 Cielo

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Maserati, yaklaşık 2 yıl önce ortaya çıkardığı MC20 modelinin tavanı açılan versiyonunu 2022’ye yetiştirdi. Maserati MC20 Cielo adındaki bu modelin “Cielo” takısı, “Gökyüzü” anlamına geliyor. Nettuno adındaki elde üretilen motorunu aynen koruyan bu MC20 serisi de 630 HP güç ve 730 Nm tork değerlerine sahip. 8 kademeli otomatik şanzıman ile kolaylıkla hareket ettirilebilen Maserati MC20 Cielo, 320 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Maserati MC20 Cielo’nun üretilen ilk 60 adedi PrimaSerie Launch Edition olarak anılıyor. Bu ilk üretim serisi şimdiden koleksiyonerlerin portföyüne eklendi bile. Coupe versiyonundan 65 kg daha olan Cielo, sadece 12 saniyede katlanabilen bir tavan mekanizmasına sahip. Kromatik bir camı kapsayan bu tavan, akıllı cam teknolojisi sayesinde bir tuşa basılarak tamamen saydam ya da buğulu bir hale getirilebiliyor.

Bentley Continental GT Mulliner

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

İngiliz Bentley markasının yeniden doğuşunu simgeleyen Continental GT, ikinci neslindeki tazelenmesinin ardından şimdi de en hızlı, güçlü, dinamik ve lüks versiyonu Bentley Continental GT Mulliner ile yeni bir zirve belirliyor. Öncelikle motora ve performansa bakarsak; Crewe’deki karbon nötr bir fabrikada üretilen W12 motor artık yüzde 4’lük bir artışla 659 HP üretiyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

335 km/s maksimum hız ve 3.6 saniyelik 0-100 km/s hızlanması gibi verilerle bu uzun yol canavarı, tüm seyahatleri ardında bırakılmış gibi bir izlenim bırakıyor. Motora destek sağlayan hafif hibrit sistem ile anlık olarak sunulan 1300 Nm’lik tork ise adeta baş döndürüyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Konfor ve lüks konusuna baktığımızda isi; Bentley’nin özel üretim departmanı Mulliner imzasını görüyoruz. Elmas dikim koltuklarda 400.000 dikiş yer alırken, her bir elmasta 712 bağımsız dikiş atılması söz konusu. Sadece bu işlemlerin üretimi 18 ayı buluyor. Sekiz farklı 3 renkli boya seçenekleri bu modele özgü sunulurken, elbette tüm kişiselleştirme imkanları devreye alındığında kombinasyonların “sınırsız” olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır. Bentley Continental GT Mulliner, Coupe ya da Cabrio seçeneklerine sahip.

Cadillac Escalade-V

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Ülkemizden çok uzaklarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde, “En lüks Amerikan otomobil markası nedir?” diye sorsanız, yanıtı bellidir: Cadillac! General Motors bünyesindeki Cadillac, heybetli gövdeleri, güçlü motorları ve Amerikan lüksünün simgesi donanımlarıyla dikkat çeker. Markanın en lüks SUV modeli olan Escalade ise 2023 için yenilenen Escalade-V ile bir kez daha sektörün zirvesindeki algısını pekiştiriyor. Ülkemiz sınırlarında çok göremeyecek olsak da Cadillac Escalade-V, 682 HP ile sektörün en güçlü seri üretim tam boy SUV’si olmasının yanı sıra Cadillac V-Serisi içindeki ilk SUV unvanını da aldı.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

10 kademeli otomatik şanzıman, 6.2 litrelik V8 motorun ürettiği 682 HP güç ve 885 Nm torku, yere 4×4 sistemi üzerinden öyle bir aktarıyor ki, 0-96 km/s hızlanması sadece 4.4 saniye gibi muhteşem bir sürede gerçekleşiyor. Kuzey Amerika’daki liste fiyatının 150.000 dolardan başlıyor oluşu ise pek çoğumuzun iştahını kabartacaktır!

Wiesmann Project Thunderball

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Bu markayı çok azınız duymuş olabilirsiniz. Alman Wiesmann şirketi, semender logosunu bir süredir gözlerden uzak bir biçimde elektrikli altyapıya uygun hale getirmekle uğraşıyordu.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Öncesindeyse genellikle BMW’den alınan motor ve şanzımanlar ile modern-retro tasarımlı roadster’lar ve coupe’ler üretiyordu. BMW’nin yüksek performanslı motorlarını, Shelby Cobra ya da Jaguar E-Type gibi efsane tasarımlı otomobillerle harmanlayan Wiesmann, Project Thunderball’da elektrikli güç ünitesine görev verdi.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Wiesmann’ın iddiası, dünyanın ilk karbon-fiber gövdeli yüzde 100 elektrikli roadster’ını ürettikleri yönünde. 1.7 ton ağırlığındaki Wiesmann Project Thunderball güç başına 2.5 kg’a denk gelen dengesiyle dudak uçuklatan performans verilerinin ipucunu veriyor. 680 HP güç ve 1100 Nm tork gibi değerler üreten elektrikli motor, arka-ortaya yakın konumu ve sadece arkadan itiş prensibiyle çok vahşi bir Wiesmann ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

2.9 saniyede tamamlanan 0-100 km/s hızlanması haricinde 500 km’lik menzil sunabilmesi de etkileyici. Elbette tam gaz (elektrik) kullanımında bu menzil değerleri azalacaktır. Sipariş alımına başlanan Wiesmann Project Thunderball için istenen Avrupa satış fiyatı 300.000 Euro.

Mercedes-AMG ONE

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Formula 1’de mücadele eden markalar genellikle bu şampiyonada edindikleri tecrübeleri yol otomobillerine aktardıklarını iddia ederler. Ancak zannediyoruz ki Mercedes-AMG bunu bambaşka bir seviyeye taşıyor. Formula 1’de kullanılan bir motorun yol otomobillerine aktarıldığı sınırlı örneklerden biri Ferrari F50 idi. Mercedes-AMG ise İtalyanlar ile pistlerdeki rekabetlerini Project ONE ile başka bir vizyona taşıyacağını Eylül 2017’de duyurmuştu. Aradan geçen yaklaşık 5 senede otomobil seri üretime anca getirildi. Bu oldukça uzun bir süre gibi algılanabilir ancak detaylara inildiğinde ne derece büyük bir iş yapıldığına şahit oluyoruz.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Öncelikle Mercedes-AMG Project ONE adı, seri üretime geldiğinde “Project” takısından kurtuldu. Geçtiğimiz günlerde seri üretim versiyonu göz önüne çıkarılan Mercedes-AMG ONE, tam da markanın iddia ettiği üzere, birkaç sene öncesindeki Formula 1 güç ünitesini barındırıyor. Sadece motoruyla değil, aerodinamik özellikleri, kabini, kullanılan malzemeleriyle tam anlamıyla bir yarış otomobili karakteri olan Mercedes-AMG ONE, Hiper-otomobil kategorisinde yıldızlı markanın üst limitlerini çok seçkin insanların satın alabilmesini sağlıyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Teknik detaylarına baktığımızda; bir adet 1.6 litrelik V6 turbo-benzinli motor ve 4 elektrik motorun toplamda 1063 HP’e ulaştığına şahit oluyoruz. Ortada, merkezi yerleşimli bu sanat eseri motor, dakikada 11.000 devir çevirebilmesiyle de eşsiz bir mühendislik şaheseri. 352 km/s’lik maksimum hızın ise açılabileceği düşünülüyor. Sadece 275 adet üretilecek olan serinin tamamı satılmış durumda.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Mercedes-AMG ONE’ın iç mekanı, “2 Kişi İçin Formula 1” olarak adlandırılıyor. Fonksiyonel olmayan hiçbir parça bulunmazken, kokpit tek parça karbon’dan üretiliyor. Bu sebeple Mercedes-AMG, iç mekan tasarımı için “Tasarım uygulamadıkları”nı iddia ediyor. Kulağa garip gelen bu ifade aslında mutlak performansa ne derece odaklanıldığını gösteriyor. Formula 1 araçlarındaki direksiyon “aygıtı” da bunlardan biri. “Simit” olarak adlandırılamayan formuyla bu yönlendirme aygıtının üzerinde Mercedes-AMG ONE’ın temel ayarlarının yapılabildiği butonlar yer alıyor.

Rolls-Royce Phantom Series II

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Madem “Dünyanın En Lüks Yeni Otomobilleri” diyoruz; böyle bir listede Rolls-Royce olmadan olmazdı. 2023 model olarak yenilenen Rolls-Royce Phantom Series II yani bizdeki adıyla İkinci Seri Phantom için bir standart bir de uzatılmış gövde tipleri bulunuyor. Otomotiv sektöründe lüksün amiralinin de tepe noktası olan Phantom Series II’deki yenilikler geleceğin diğer lüks modellerinde neler görebileceğimize işaret ediyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

2017’de sekizinci jenerasyon Phantom’a geçilmişti. BMW’nin hakimiyetindeki ilk yeni model olan altıncı nesil Phantom, yollardaki en lüks kale olarak nitelendiriliyordu. Günümüzde de değişen bir durum yok. Ama değişen çok detay var ki, bu sayfalara sığmaz! Ancak, Rolls-Royce müşterileri, Phantom’un görünümünde büyük değişiklikler istemediği için marka bu yönde bir adım atmak yerine ince detaylarda modernizasyonu tercih etti.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Phantom’un ön görünümünde artık aydınlatmalı bir radyatör ızgarası bulunuyor. Benzer biçimde Ghost modelinde ilk defa görünen aydınlatmalı maskot-Spirit of Ecstasy-Phantom’da da kullanılmaya başlanıyor. Farlardaki ince dokunuşlar ile artık daha yumuşak ama bir o kadar da heybetli ifade vurgulanıyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

İç mekan, aracın kabuğundan çok daha fazla emek gerektiren detaylara sahip desek yanılmış olmayabiliriz! Deri yerine kumaş kullanımı artmaya başlarken, ipek koltuk opsiyonları da sunulmaya başlandı. 3 boyutlu yazıcıda basılan dekorasyon haricinde seramik gibi malzemeler de müşterilerin beğenisine sunuluyor. Elbette tüm detaylar elde şekillendiriliyor ve Rolls-Royce kalitesine uyması halinde araca entegre ediliyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Phantom’un standart versiyonunda sürücü odaklı kişiselleştirmeler söz konusu iken, “Extended” isim uzantılı versiyon daha çok şoförlü kullanımlara yönelik. Bir kez daha “sınırsız” kişiselleştirme söz konusu. Tavandaki yıldızlar temasındaki aydınlatmanın el işçiliği bir kez daha kendini gösteriyor. “Phantom Extended”deki düz yüzeyli jant tasarımı hem aerodinamik olarak iyileştirme sağlıyor hem de parlak görünümleriyle her mekanda kendini belli ediyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Phantom Series II ile birlikte “Rolls-Royce Connected”in de lansmanı yapıldı. “Whispers” adındaki Rolls-Royce kullanıcılarına özel uygulama kapsamında araç ile doğrudan bağlantı yapılabilen bu arayüz ile tüm Rolls-Royce servislerinden anında randevu alınabiliyor. Ayrıca, gidilmesi istenen yere ait bilgiler Whispers’a söylendiğinde navigasyon önceden bu komutları sürüş öncesinde hazırlayabiliyor.

McLaren Artura

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Artura ile Mclaren yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Artura ile bu sefer de McLaren; ilk seri üretim yüksek performanslı hibrit süper spor otomobilini ortaya çıkardı. 30 km’ye kadar saf elektrikli modunda menzil sunabilen McLaren Artura, yaklaşık 130 kg’lık elektrikli parçalardan oluşuyor. McLaren’in Yeni Hafif Karbon Mimarisi’nin (MCLA) kullanıldığı ilk model olan Artura, piller, elektrikli motor gibi ek yüklere rağmen 1.5 tonun altında, ulaşılması zor bir boş ağırlığa sahip.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Her ne kadar çevrecilik için adımlar atılsa da söz konusu bir performans otomobili ve biz de bunlara bir bakmak isteyeceğiz elbette! Litre başına yaklaşık 200 HP sunan 3.0 litrelik çift turbo beslemeli V6, 585 HP güç ve 585 Nm tork gibi enteresan rakamlara sahip. McLaren V8’den 50 kg daha hafif olan V6 motor sadece 160 kg. 330 km/s ile “sınırlı” maksimum hız ve 21.5 saniyelik 0-300 km/s hızlanması yazsak, diğer veriler hakkında da bir fikriniz oluşacaktır zannediyoruz!

BMW 7 Serisi

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Uzun zamandır beklenen yeni BMW 7 Serisi üzerindeki sır perdesi artık kalktı ve tartışmalar bir kez daha alevlendi. BMW’nin 45 yıllık geçmişe sahip olan amiral gemisi modeli BMW 7 Serisi’nin 7’nci Jenerasyonu, BMW Group Dingolfing Fabrikası’nda içten yanmalı, hibrit ve tam elektrik motorlu üç versiyonuyla üretiliyor. Dingolfing Fabrikası, BMW Group’un yeşil, dijital ve sürdürülebilir tesisi olarak öne çıkıyor. Tesisin bu özellikleri sayesinde üretim esnasında çevreye olan zararı azaltma adına otomobillerin parçaları ikincil materyallerden üretiliyor. Ancak bizi daha fazla ilgilendiren konu, yeni 7 Serisi’nin kendisi!

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

BMW 7 Serisi’nin tamamen elektrikli kardeşinin adı ise BMW i7. Görünüm olarak birbirlerinden dramatik olarak ayrılmasalar da altyapıda başka dünyalar söz konusu. Bu da BMW’nin başarısı. Dev böbrek ızgaraları, versiyona göre aydınlatmalı olabiliyor. Ayrıca gündüz farları ile ana farlar birbirinden ayrılmış durumda ve seçilen renk veya donanıma bağlı olarak bambaşka hisler ortaya çıkarıyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Özellikle siyah renkli gövdede krom yerine siyah dekorasyon tercih edildiğinde yollarda diğer bütün sürücülerin önünde durmaya çekineceği bir görünüme kavuşuluyor. Özellikle bu kombinasyonda tercih edildiğinde, son dönemde gördüğümüz en sert ifadeli makam otomobili BMW 7 Serisi oluyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

BMW 7 Serisi’nin bir diğer muhteşem detayı ise arka koltuklarda sunulan ekranları. Ön tarafta, direksiyon simidinin arkasında yer alan 12.3 inçlik bilgi ekranı ve 14.9 inçlik kavisli kontrol ekranı bir yana arka bölümde opsiyonel olarak tavandan aşağı doğru açılabilen 31 inçlik arka ekran sayesinde yolcular için adeta yürüyen sinema salonu oluşturuluyor. Üstelik bu ekranda 4K çözünürlük de söz konusu. Ayrıca arka kapılardaki 5.5 inçlik dokunmatik ekranlardan, bağlı telefon üzerinden arama yapılabiliyor ve konuşmalar, kafalıklardaki hoparlörlerden iletebiliyor.

Range Rover Sport

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Söz konusu lüks olunca SUV dünyasındaki değişmez adreslerden biri Range Rover, sportif lüksteyse Range Rover Sport! Range Rover ailesinin en dinamik ve en yeni üyesi olan Yeni Range Rover Sport, modelin 17 yıllık tarihinin getirdiği tecrübeyle modern lüks kavramını yeniden yorumluyor. Karakteristik tasarımında farlar daha az yer kaplarken, 0.29 Cd’lik rüzgâr direnci, modelin yeni modern tasarımının ne kadar verimli olduğunu da vurguluyor. Yeni Range Rover Sport, markanın ilklerine bir yenisini daha ekliyor. 23 inç jantlar ilk defa yeni Range Rover Sport modelinde kullanılmaya başlandı.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Yeni Range Rover’dan sonra MLA-Flex altyapısına sahip ikinci model olan Yeni Range Rover Sport, 1.820 mm yüksekliğe ve 4.946 mm uzunluğa sahip. Bu değerler bir önceki modele göre 17 mm daha yüksek ve 67 mm daha uzun olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Yeni Range Rover Sport bir önceki nesle göre 74 mm artan aks mesafesiyle kullanıcısına, iç mekânda daha geniş bir yaşam alanı da sunuyor.

Dünyanın En Yeni Lüks Otomobilleri

Yeni Range Rover Sport’un araç içi eğlence sistemi de yolculukların keyfini en üst noktaya taşıyor. Araçta yer alan ödüllü Pivi Pro bilgi-eğlence sistemi, modern gösterge panosunun ortasına yerleştirilmiş yüksek çözünürlüklü, 13.1 inç kavisli dokunmatik ekrana sahip. Navigasyon üzerinden medya ve araç ayarlarına kadar her şeyi kontrol ederek, kullanıcının alışkanlıklarını öğrenen ve deneyimi akıllıca kişiselleştiren sistem, sezgisel bir asistana dönüşüyor. Yeni Range Rover Sport, üretiminin ilk yılına özel First Edition donanımı ile Türkiye’de SE, Dynamic SE ve Dynamic HSE paketleri ile 2022 yılının son çeyreğinde teslim edilmeye başlanıyor. Türkiye’de ilk etapta 3.0 litre 300 HP’lik dizel ve yine 3.0 litre ancak 400 HP’lik benzinli-mild hibrit versiyon ile satışa sunulacak.

Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan