preloader

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

Yazı Boyutu:

Tamamen elektrikli SUV’ler arasındaki iki yeni seçenek ile benzersiz deneyimler yaşanabiliyor. Dikkat çekici özellikleri olan Mercedes – EQ markasının EQA ve EQB modellerini gelin beraber inceleyelim.

Otomobil trendleri, hiç olmadığı kadar, tamamen elektrikli otomobillere doğru yönelim gösteriyor. Bu alanın adeta bayraktarı Mercedes – Benz ise Mercedes – EQ alt markasıyla yeniliklerini ardı ardına yollara çıkartıyor. Türkiye’de EQC ile başlayan, 2022’de EQS ve EQE ile seçeneklerini üçe çıkartan marka şimdilerde iki yeniliği daha Türkiye yollarıyla buluşturuyor. Bu sefer yenilik sırası, ulaşılabilir lüks seviyesindeki modeller, EQA ve EQB’den oluşuyor. Dikkat çekici özellikleri olan modelleri gelin beraber inceleyelim.

EQA: Dinamik bir SUV

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

Mercedes – EQ ailesinin yeni başlangıç seviyesi konumundaki EQA, Mercedes – Benz GLA’dan tanıdığımız boyut ve dinamizmi, tamamen elektrikli bir altyapıda sunuyor. 4,4 metre uzunluğundaki EQB, beş kişilik iç mekanında hakim bir sürüş pozisyonu sunuyor. 340 ile 1320 litre arasında değişen bagaj hacminde, üç farklı parçada katlanabilen arka koltukların etkisi var.

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

Türkiye’de ilk olarak EQA 350 4MATIC versiyonuyla yollara çıkan tamamen elektrikli SUV, iki elektrikli motoruyla dört tekerlekten çekiş sunuyor. 292 HP gibi oldukça yüksek güç, kesintisiz bir hızlanma sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını sadece altı saniyede tamamlarken maksimum hız 160 km/s ile sınırlı. Bu sayede enerji tüketimi de kontrol altına alınabiliyor ve menzil de uzun kalabiliyor. Bu noktada EQA’nın bataryaları tam dolu olduğundan 422 km seviyesinde menzil sunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

EQA 350 4MATIC, DC şarj noktalarından 15 dakika içinde yaklaşık 150 km’lik menzil sunabilecek kadar enerji depolayabiliyor. Güvenlik konusunda kusursuz olan donanımlar, EQA’yı gerçek bir Mercedes yapıyor. GLA’nin sağlam gövde yapısı üzerine inşa edilen EQA’nın gövdesi, bir elektrikli otomobilin özel gereksinimlerine uyarlandı. Bataryalar, kendine ait özel bir gövde içinde şasi zeminine yerleştirildi. Mayıs 2023 itibarıyla EQA model ailesine, 190 HP güç ve 385 Nm tork üreten, EQA 250+ AMG+ versiyonu da eklendi. 506 km menzil sunabilen EQA 250+ AMG+, hızlı şarj istasyonlarında 35 dakika %80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor.

{50304}

EQB: 7 Kişilik Tek Elektrikli Kompakt SUV

Mercedes-EQ model ailesinin bir diğer yeniliği EQB. Beş ve yedi koltuklu oturma düzenleriyle tercih edilebilen EQB, GLB modelinin tamamen elektrikli versiyonu gibi değerlendirilebilir. Kısa zamanda markanın en popüler modelleri arasındaki yerini alan GLB’nin tamamen elektrikli kardeşi, aynı zamanda önemli bir unvanı da kazanıyor. EQB, yedi koltuk opsiyonuyla, elektrikli kompakt SUV’ler arasında bu kombinasyonu şimdilik sunabilen tek otomobil.

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

İster beş, istek yedi kişilik olsun, EQB kabindeki herkes için güvenlik ve konfor sunuyor. 4684 mm’lik toplam uzunluk, modüler koltuk yapısıyla birleşince hemen her amaca uygun olarak koltuklar kombine edebiliyor. İkinci sıra koltukların en öne alınmasıyla bagaj hacmindeki artış 190 litreyi buluyor. Çocuk koltuğu takılabilen üçüncü sıradaki opsiyonel iki koltuk, 1,65 metreye kadar olan yolcuları rahatlıkla seyahat ettirebiliyor. Sürücü ve ikinci sıranın ortasındaki koltuklar haricinde, diğer beş koltuk için çocuk koltukları entegre edilebiliyor. Ayrıca en arka sıradaki yolcuları da kapsayan yan hava yastıkları sayesinde gelişmiş güvenlik sağlanıyor.

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

EQB’nin EQB 350 4MATIC adındaki versiyonu, EQA 350 4MATIC ile benzer güç ve aktarma sistemlerini barındırıyor. 292 HP güç, 520 Nm tork ve dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde EQB kesintisiz bir ivmelenme sağlıyor. Ailelerin veya kalabalık seyahatleri tercih edenler için emisyonsuz bir sürüş sunan EQB, 6.2 saniye gibi beklenmedik bir 0-100 km/s hızlanmasına sahip. Bataryaları tam dolu olduğundaysa 407 km’lik menzil sunuyor. Şarj süreleri ise EQA 350 4MATIC ile aynı. Seriye Mayıs 2023 itibarıyla eklenen EQB 250+ AMG+ ise 195 HP güç, 385 Nm tork, 481 km menzil, 11 kW AC ve 100 kW DC şarj kapasitesi sunuyor. Kardeşi EQA gibi 70 kWh batarya kapasitesine sahip EQB 250+ AMG+, hızlı şarj istasyonlarında 35 dakikada %80 doluluk oranına erişebiliyor.

Elektrikli SUV Arayanların Yeni Gözdeleri: Yeni EQA ve EQB

Hem EQA hem de EQB ile Mercedes-EQ, Türkiye’de toplamda beş değişik elektrikli otomobil sunmaya başladı. Otomobilin mucidinin, otomotiv tarihindeki en büyük değişimdeki rolünde siz de yer almak istiyorsanız, bu iki seçenek iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bizim tercih ettiğimiz renklerin başındaysa Rosegold’un geldiğini söylemek isteriz.

{96994}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları