preloader

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapan elektrikli otomobiller hakkında bilmeniz gereken tüm detayları keşfedin!

Elektrikli otomobiller her geçen gün gündemde daha fazla yer alırken, ikonik modellerin bile elektrikli versiyonların yollarla buluştuğuna şahit oluyoruz. Kısa bir zaman içinde içten yanmalı motorlu kardeşlerinin yerini alacağı konuşulan elektrikli otomobillerin şimdilik en büyük soru işareti şarj noktaları ve menzilleri. Ancak her yeni elektrikli otomobilde bu kısıtlamalar aşılıyor, ideal ve hatta mükemmel elektrikli otomobile doğru yolculuk sürüyor. Ayrıca menzil kaygılarının, gerçek hayatta hesaplandığında korkulacak kadar da büyük bir problem olmadığını deneyimliyorsunuz. Aynı zamanda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli şarj istasyonlarının sayısı ve şarj istasyonu kurabilecek şirketlerin aldıkları lisansları artıyor. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda benzin istasyonlarından çok daha fazla sayıda noktadan otomobillerimizi şarj edebileceğiz. Gelin, hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapan elektrikli otomobiller hakkında bilmeniz gereken tüm detayları keşfedelim!

Elektrikli Otomobil Nedir?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobiller yani kısaca EV’ler, içten yanmalı motorlara emisyonsuz bir alternatif oluşturuyor. Elektrikli otomobillerden bazıları ilk tasarım aşamasından itibaren batarya taşıyacak gibi geliştirilirken, bazıları da dönüşüme uygun platformlarının avantajlarını kullanıyorlar. İçten yanmalı motorlara göre çok daha az parçadan oluşan teknik altyapı sayesinde çok daha geniş iç mekan ve görüş kabiliyeti sunuyorlar. Ayrıca güç için belli bir devir bandı olmadığından, anlık olarak tüm çekiş kuvveti anında tekerleklere aktarılabiliyor. Bu sebeple son derece seri ve sessizler. EV’leri kullanırken çevreye hiç atık gaz salımı gerçekleşmiyor. EV’leri şarj ederken ihtiyaç duyduğunuz elektriğin nasıl üretildiği, ne derece çevreci olduğunuz ile orantılı. Eğer güneş ya da rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrikli otomobilinizi şarj ediyorsanız; o zaman çevrecilik oranınız maksimum seviyede gerçekleşiyor. Batarya teknolojisine yapılan en son yatırımlar ile de bu konudaki ilerlemeler devam ediyor.

Elektrikli Şehir Otomobilleri Nasıl Oluyor?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobiller mikro şehir otomobillerinden hiper sporlara kadar uzanan geniş bir seçenekte üretiliyor. Buradaki esas tercihi sizin ihtiyaçlarınız belirliyor. En popüler elektrikli otomobiller genellikle elektriğin yaygın bulunabilir olduğu şehir hayatına uygun olanlar olarak dikkat çekiyor. Kentli hayatın içinde hem tarz hem de çevreci, sessiz ulaşım sağlayan elektrikli şehir otomobilleri, hava kirliliğinin azalmasına ve dolayısıyla daha yaşanabilir bir atmosfere katkıda bulunuyor.

Yayalar Elektrikli Otomobilleri Nasıl Duyabilir?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobiller yayalar tarafından fark edilmeyebilirler. Çünkü çok sessizler. Bu sebeple otomobillere yayaların algılaması için ek ses donanımları ekleniyor. Her markada bu durum opsiyonel olarak devreye alınabiliyor ya da devreden çıkartılabiliyor.

Elektrikli Otomobiller Nasıl Şarj Ediliyor?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobiller farklı şekillerde şarj edilebiliyor. Bunlardan ilki; “Alternatif Akım” (AC) beslemesi kullanan evde şarj yöntemidir. Elektrikli otomobiller normal ev tipi prize takılabilir, ancak şarj işlemi yavaş ilerler. Bu nedenle evde şarj için bir wallbox montajı yaptırılmalı. Şarj süreleri ise bulunduğunuz ülkeye, şehre ya da bölgeye göre değişiyor. İkinci alternatif ise; ev dışındaki şarj istasyonlarıdır. Sürekli büyüyen ev-dışı şarj istasyonları, genel olarak yolculuk sırasında veya varış noktasında azaltan batarya seviyesini tamamlamak üzere kullanılıyor. Bu şarj noktaları, ev tipi şarj cihazlarına göre daha yüksek güçle çalışıyor; bu nedenle şarj süreleri daha kısa oluyor. Karma AC ve DC (Doğru Akım) şarj akımı kullanan bu sistemlerde, DC şarj akımı en hızlı seçenek oluyor ve sıklıkla “Hızlı Şarj” olarak adlandırılıyor.

Şarj Kabloları ve Bataryalar Araç İçinde mi Geliyor?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm elektrikli otomobiller, kendilerine uygun şarj kablolarına sahipler. Ev tipi her araçta sunulmazken, ilgili aparatlarla bu sağlanabiliyor. Elbette tüm elektrikli otomobillerde AC ve DC tipindeki hızlı şarj istasyonlarına yönelik girişler bulunuyor.

Elektrikli Otomobilin Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçten yanmalı motora sahip otomobillerle kıyaslandığında, elektrikli otomobiller daha az hareketli parçaya sahip olduklarından daha az bakım gerektiriyor. Basit olarak anlatmak gerekirse, yıpranacak daha az parça mevcut. İçten yanmalı motorlardaki motor yağı, hava filtresi, yağ filtresi, şanzıman için ayrıca yağlama gibi ihtiyaçları bulunmazken, güç aktarımında da mekanik parçaların azlığı avantaj sağlıyor. Bakım aralıkları kilometre ve/veya süreyi temel alıyor. Silecek suyu ve fren hidroliği gibi sıvılar en hayati ve değişmesi gereken öncelikler haline gelirken elbette fren balataları ve lastikler aynen içten yanmalı otomobiller kadar aşınıyor. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin bakımları çok daha kolay ve düşük maliyetli.

Elektrikli Bir Otomobille Yaşamak Nasıl?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobilin menzili (bataryayı yeniden şarj etmek zorunda kalmadan önce kat edilen mesafe) birçok kişi için endişe konusudur ve “menzil endişesi” teriminin ortaya çıkmasına neden olur. Ancak, batarya teknolojisindeki gelişmeler, otomobillerin ortalama işe gidip gelme mesafesini aşan seviyede menzili ile birçok kişi için gerçekçi bir çözüm oluşturuyor. Pek çok sürücü, bataryayı haftada bir kez şarj etmenin yeterli olabileceğini fark ediyorlar. Uzun yola çıkıldığı zaman, bataryayı yeniden şarj etmek için mola verilmesi gerekiyor. Bu durum, yola çıkmadan bir süre önce planlama yapılmasını gerektirse de ev-dışı şarj ağının yaygınlaşması ve hızlı şarj istasyonlarının gücünün artmasıyla gittikçe daha kolay hale geliyor.

Elektrikli Bir Otomobile Neden Sahip Olmalısınız?

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çok otomobil kullanıcısı henüz elektrikli bir otomobil deneyimi yaşamamış olabilir. Bu ilki yaşamak da kişiden kişiye göre farklı reaksiyonlara sebep olabiliyor. Kimileri, ilk olmanın özelliğini tatmak istiyor, kimileri ise mesafeli bir tutum sergiliyor. Ama emin olduğumuz bir konu var ki; o da elektrikli otomobil deneyimi bugüne kadar yaşadıklarınızdan çok farklı bir his. Bir şekilde çok tanıdık ancak çok daha sessiz ve hızlı. Elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesiyle, bu türdeki otomobiller, geleneksel yakıt kullanan otomobillere göre çevreye yönelik avantajlar sunuyor. Bu durum, satın alma maliyetlerinin ve şirketlerin otomobil vergilerinin azaltılmasına yönelik çok geniş çaplı teşviklerle dünya çapında hükümetler tarafından destekleniyor. Bu, elektrikli bir otomobili kullanmanın sağladığı düşük maliyetle birlikte birçok kişi için cazip bir finansal çözüm oluşturuyor.

{35101}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları