preloader

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yeni jenerasyonu ile çok daha dikkat çekici olan MINI Countryman’in tamamen elektrikli versiyonunun öne çıkan özelliklerini keşfedin.

Otomobil dünyasının en özel tasarım genlerinden birisine sahip olan MINI, aynı zamanda bir geleneğin temsilcisi. Monte Carlo Rallisi gibi dünyanın en prestijli yarış organizasyonlarından birisini domine etmesinin ardından adeta kuralları baştan yazan bu özel otomobil, aradan geçen neredeyse 65 yılın ardından sürüş zevki arayan sürücülerin tercihleri arasında konumlanmaya devam ediyor.

BMW Group çatısı altında yoluna devam eden MINI’nin bu heyecan verici macerası için önemli dönüm noktalarından bir tanesi bizleri 2010 yılına götürüyor. Otomotiv endüstrisinde kendisini hissettirmeye başlayan SUV dönüşümüne ve kullanıcı taleplerine kayıtsız kalamayan marka, yollara çıkarttığı Countryman modeli ile bu beklentilere cevap verdi. Bu süreçte iki jenerasyonu geride bırakan MINI Countryman ailesi için üçüncü jenerasyon ile birlikte işin içerisine bir de elektrik gücü dahil oluyor. Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanan Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman, güçlenen tasarım karakteriyle meraklılarını mutlu etme konusunda çok fazla zorlanmayacak gibi görünüyor.

Tasarımda Yeni Felsefe; “Karizmatik Sadelik”

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MINI’nin geçtiğimiz dönemde yakaladığı başarılara baktığımızda, mütevazi bir otomobilin ne denli başarılar yakaladığını görürüz. “Az, çoktur” felsefesini akıllarımıza getiren bu özel kombinasyon, üçüncü jenerasyon Countryman’in tasarım felsefesi olan “Karizmatik Sadelik” için de temel oluşturuyor. MINI tasarımcıları, otomobilin tasarımını güçlendirmenin yanında, verimliliğine de önemli ölçüde eğilmeyi es geçmemiş. Önceki jenerasyonda 0,31 cd olan sürtünme katsayısı, 0,26 cd’ye çekilen Countryman’de elektrikli otomobillerin ihtiyaç duyduğu başarılı rüzgar yönetimi de sağlanmış durumda.

Renkli MINI Karakterinden Taviz Yok

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MINI modellerinin en sevdiğimiz yanlarından birisi olan zengin kişiselleştirilebilirlik ve renkli gövde/panel kombinasyonu, yeni Countryman ailesinde de kullanıcılara sunulmaya devam ediliyor. C sütununa kadar etkisini hissettiren ve üç farklı tavan rengiyle kombin edilebilecek olan ürün gamında, 20 inçe kadar yükselebilen yeni jant setleri de bu renk kombinasyonuna eşlik ediyor.

MINI-malist ve Teknolojik Kokpit

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MINI otomobillerinin dışarıda olduğu gibi içeride de başka hiçbir modelde görmediğimiz bir kokpit tasarımı taşıdığını biliyoruz. Artık ikon haline gelen orta konsola entegre dairesel formlu bilgi-eğlence ekranı, yeni jenerasyonda son teknolojiyle donatılarak karşımıza çıkıyor. OLED teknolojisine sahip olan ekranın yeni tasarımı, otomobilin minimalist yaklaşımını keyifli bir şekilde tamamlıyor. İlk defa dairesel formda bir otomobil içerisinde gördüğümüz OLED teknolojisi, yüksek seviyede çözünürlük ve hassasiyeti de beraberinde getiriyor. Ulaşım kolaylığı için kullanıcılara daha yakın konumlandırılan ekranın tasarım arayüzü MINI İşletim Sistemi 9’dan güç alıyor.

Tamamen yeni direksiyon simidiyle kullanıcıları da karşılayan yeni konsolda, sürüş sırasında güvenliğe de doğrudan etki edecek MINI Head-Up Display desteği de opsiyon olarak sunuluyor. Direksiyonun arkasında yer alan yeni ekranda, kullanıcılar istediği tüm temel bilgilerin yansımalarını görebiliyor.

Daha Keyifli Yaşam Alanı

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman‘de ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi artırılmış ebatların paralelinde bizleri çok daha ferah bir iç yaşam alanı bekliyor. 13 cm daha uzun ve 8 cm daha yüksek olan Tamamen Elektrikli MINI Countryman’de; ön bölümde 3 cm olarak verilen omuz mesafesi iyileşmesi, arka tarafta ise 2,5 cm olarak karşımıza çıkıyor. Gerek önde gerekse arka tarafta içerisine girdiğimiz ilk andan itibaren hissedebileceğimiz bu iyileştirmeleri taçlandıran bir detay da panoramik cam tavan desteği olacak. Yeni jenerasyonun sunduğu 460 litrelik bagaj hacmi de beklentileri karşılayan önemli özellikler arasında.

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman‘de minimal tasarım çizgileri ve yeni teknolojinin yanında iyileştirilen malzeme kalitesi de kolaylıkla fark edilebilir. MINI, tekstil kullanımı aracılığıyla tamamen yeni bir estetik oluşturmak istiyor. Gösterge paneli ve kapı panellerinde kullanılan yeni malzeme daha keyifli bir ambiyans yaratıyor. Kokpitte kullanılan kumaş döşemede kaliteden ödün vermeyen MINI, kumaşın kolay temizlenebilir özellikte olmasına da öncelik veriyor.

Sürdürülebilirlik felsefesinin de öne çıktığı yaşam alanında artık deri yerine hayvan dostu iç mekân opsiyonları da mevcut. Deriyle aynı üstün kaliteyi ve oturma konforunu sağlayan %100 geri dönüştürülmüş örme kumaşlardan ve Vescin adını verdiği vegan deriden üretilen koltuk yüzeylerinde; görünüm, his ve işlevsellik açısından hiçbir taviz verilmediği vurgulanıyor. Yeni direksiyonlarda da kullanılan bu malzemenin aşınma ve dayanıklılık açısından zorlu kriterlerin tamamını karşıladığı ifade ediliyor.

Eşsiz Deneyim Modları

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MINI ailesinin yeni jenerasyonunda deneyime doğrudan etki eden belki de en karakteristik özelliklerinen bir tanesi “Deneyim Modları” üzerinden karşımıza çıkıyor. Core, Green, Go-Kart, Timeless, VIVID, Balance, Trail ve Personal olmak üzere oldukça zengin bir yelpazede gelen bu modlar, merkezdeki yeni dairesel OLED ekranla birlikte ön konsolu tamamen etkisi altına alan keyifli bir renk kombinasyonu sunuyor. Konsolun üzerinde konumlanan özel desenli ambiyans aydınlatmalarıyla zengin bir görsellik sunan bu modlarla birlikte kullanıcıların yaşam alanlarını ruh hallerine göre bir eşlikçi haline getirme ayrıcalığı da söz konusu.

462 Kilometrelik Menzil

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman, teknik altyapı elemanlarıyla da günümüz beklentilerini karşılayacak bir kombinasyonla yollara çıkmaya hazırlanıyor. Batarya tarafında 64,6 kWh net kapasiteli bir paketin kullanıldığı model, bu sayede 462 kilometreye varan menzil iddiasına sahip. 130 kW hızlı şarj desteğinin de sunulduğu modelde 29 dakikalık kısa bir sürede bataryayı yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine getirmek mümkün. AC şarj desteği ise 11 kW olarak karşımıza çıkıyor.

Tek elektrik motorlu bir kombinasyondan güç alan Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman, ön aksta konumlanan bu ünite sayesinde 204 beygir güç ve 250 Nm tork gibi yine segment beklentilerini yansıtan değerlere sahip. Bu kombinasyonda 0’dan 100’e hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlayabilen modelin erişebileceği maksimum sürat ise 170 km/s ile limitli olacak. Üretim süreci Almanya’da gerçekleşen Yeni Tamamen Elektrikli MINI Countryman, 2030 itibarıyla sadece elektrikli otomobiller satmaya hazırlanan MINI için bu zemini oluşturacak en önemli üyelerden biri olarak maceraya atılacak.

*Bu içerik MINI Türkiye iş birliğinde hazırlanmıştır.

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları