preloader

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri

07.04.2023
Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri

Yazı Boyutu:

Sanat, seyahat, moda, güzellik, gastronomi… Sezonun öne çıkan trendlerini, konusunda uzman konuklarımıza sorduk. Hem bahar mevsiminin trendlerini hem de öne çıkanları öğrendik.

Seyahat Trendleri – Bahar Akıncı

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri
Seyahat ve Yaşam Kültürü Yazarı Bahar Akıncı

Bahar mevsimi seyahat tutkunlarının en sevdiği ve beklediği dönem. Seyahat ve yaşam kültürü yazarı Bahar Akıncı bahar mevsiminin seyahat trendlerini ve öne çıkanlarını anlattı.

Sizce seyahat alanında sezonun 10 trendi nedir?

Gezginler için beklenen dönem geldi. Yeni listeler yapmak, gezegenin farklı köşelerine ucuz bilet bakmak, konaklama için çareler aramak, biriken milleri kullanmak için şimdi dilek listelerini oluşturma zamanı! Çünkü Lonely Planet, Expedia, Tripadvisor gibi dünyaca ünlü seyahat platformları, TL Magazine, Condé Nast Travel gibi uluslararası seyahat yayınları, Forbes gibi iş dergileri ve Booking.com, Airbnb, Kayak gibi global otel-oda-ev arama motorları 2023’e dair araştırmalarını yayınladı. Verilere göre 2023, ekonomi-sürdürülebilirlik, kişisel gelişim yolculukları ve doğaya dönüş konseptleri ışığında seyahati yeniden tasarlamanın yılı olacak.

2023’ün seyahat destinasyonu tahminleri geçmiş yıllarda ülke ve şehir bazında şekillenirken, bu yıl karşımıza zihinlerini, bedenlerini ve ruhlarını tedavi etmek için kullanmak isteyen gezginler ile çıkıyor. Gezginlerin % 42’si, inzivaların da dahil olduğu zihinsel ve fiziksel sağlıklarına odaklanan bir mola vermek istiyor. Enteresan bir şekilde neredeyse yarısı (% 44) meditasyona veya farkındalık inzivalarına gitmek istiyor. Sıkı durun, her 10 kişiden dokuzu pandemi öncesi yıllara dönmek istediğini belirterek, kendini zaman tünelinde hissettirecek ülke ya da şehirlere gitmek istediğini belirtiyor. Bu sebeplerle de benim bakış açımla bu sezon gezginlerin radarında Türkiye’den üç, dünyadan yedi farklı bakış açısı etrafında toplanan benzersiz destinasyonlar var.

Türkiye’de Seyahat Rotaları ve Trendler…

Ekoturizm Rotaları: Bu sezon Türkiye’de deneyimleyebileceğiniz ekoturizm rotalarından benim seçtiklerim şöyle:

 • Bozkır Yaylası, Bolu: Doğal güzelliği, tarihi kalıntıları, zengin bir flora ve fauna ile ünlüdür. Burada da trekking, yürüyüş, doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekimi gibi birçok aktivite yapılabilir.
 • Maçahel Vadisi, Artvin: Artvin ilinin Şavşat ilçesi sınırları içinde yer alan Maçahel Vadisi, Türkiye’deki en önemli biyolojik çeşitlilik alanlarından biridir. Bu vadi, zengin bitki örtüsü, yaban hayatı, şelaleleri ve muhteşem manzaraları ile doğa tutkunları için ideal bir rota.
 • Çamçukuru Tabiat Parkı, Aydın: Aydın‘da yer alan Çamçukuru Tabiat Parkı, yürüyüş, trekking, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir bölgedir. Ayrıca bölgede endemik bitki türleri ve yaban hayatı da gözlemlenebilir.
 • Artvin Ecolife Vadisi, Artvin: Doğal güzellikle birlikte, yöresel ürünler, köy hayatı ve doğa yürüyüşleri konularında bilgi edinebilirsiniz.
 • Başkonuş Yaylası, Konya: Türkiye’nin Konya ilinin Hadim ilçesinde bulunan doğal güzellikleri ile ünlü bir bölgedir. Yüksek rakımda yer alması nedeniyle yaz aylarında serin ve ferah bir kaçış noktası olarak tercih edilir.
 • Kaçkar Dağları, Rize: Kaçkar Dağları, doğal güzelliği ve zengin bitki örtüsü ile ünlüdür. Rize’nin İkizdere ilçesi sınırları içinde yer alan bu dağlar, dağcılık, trekking ve yürüyüş için ideal bir rotadır. Aynı zamanda Kaçkar Dağları’nda kayak gibi kış sporları da yapılabiliyor.

Gastronomi Rotası: Lezzetiyle coşturan ülkemizde gastronomik açıdan deneyimleyebileceğiniz pek çok şehir var. Benim her seferinde keşfetmeye doyamadığım gastronomi rotaları arasında Bursa, Gaziantep, Mersin, Adana, Diyarbakır, İzmir ve Kayseri şehirleri geliyor. Tabii ki bu listenin baş tacı Hatay (Antakya ve İskenderun mutfakları) ancak yaşadığımız deprem felaketi sonrası Hatay’ımıza yeniden kavuşmak biraz zaman alacak ama bekle bizi Hatay, geri döneceğiz.

Mavi Rotalar: Parsellenen sahillerden, adım başı para isteyen plajlardan, gürültülü müzikten yıldınız mı? İşte size Türkiye’de havlunuzu koyup denize girebileceğiniz, halen halka ait olan en güzel plajlar:

 • İztuzu Plajı, Dalyan
 • Kabak Koyu, Fethiye
 • Kaputaş Plajı, Kaş
 • Çıralı Plajı, Antalya
 • Pırlanta Plajı, Marmaris
 • İncekum Plajı, Alanya
 • Phaselis Plajı, Antalya
 • Kleopatra Plajı, Alanya
 • Patara Plajı, Kaş
 • Bonus: Bozcaada’nın bütün koyları.

Dünyadan Seyahat Rotaları ve Trendler…

Nostaljik kaçışlar: Brugge, Paris, Londra, Prag, Budapeşte, Roma, Floransa… Dokusu hiç bozulmadan günümüze taşınmış, “eski şehir bölgeleri” olduğu gibi korunmuş, Orta Çağ festivalleri, mahzende ve şatoda konaklama deneyimi sunan şehirler bu yıl içinden geçtiğimiz süreçten uzaklaşmak için gezgin listelerinin ilk sırasında.

Korunmuş geleneksel değerler: Kyoto, Şafşavan, Peru, Faroe Adaları, Kahire, Kuzey Tayland, Kamboçya, Varanasi ve Kudüs. Yüzyıllar önceden gelen yaşam felsefelerini, günlük alışkanlıklarını, kültürlerini, topluluklar arası alışverişlerini, beslenme şekillerini, tarım ritüellerini, tasarım anlayışlarını neredeyse hiç değiştirmeden günümüze taşıyan şehirler 2023’te ikinci sırayı alıyor.

Kişisel gelişimi destekleyen inziva destinasyonları: Rajastan, Bhutan, Kapadokya, Moğalistan, Provele Adası, İzlanda, Himalayalar ve Nepal. Yoga, meditasyon, günler boyunca olağanüstü bir doğanın içinde yapılan sessiz araba yolculukları, balon seyahatleri, göller üzerine kurulmuş kamp alanları ve zihinsel inziva yolculukları için 2023’ün en çok araştırılan destinasyonları arasında bu bölge ve şehirler bulunuyor.

Ulaşılabilir lüks: Bali, Mauritius, Belize, Sri Lanka, Zanzibar, Karadağ, Girit Adası, Hırvatistan ve Kıbrıs. Deniz, kum ve güneşin muhteşem bir doğa ile desteklendiği rotalar, sıra dışı ağaç evler, lüks çadır alanlarından oluşan glamping’ler, egzotik yemekler ve tüm bunların binlerce dolar tutmadığı destinasyonlar önümüzdeki yıl “ulaşılabilir lüks” kategorisinde. Listenin en şaşırtıcı ismi ise Kıbrıs!

“Doğa ile bağlantı” destinasyonları: Amazonlar, Kota Kinabalu, Tazmanya, Yeni Zelanda, Uganda, Guatemala ve Kolombiya. Bu kategoriye bir nevi gerçek dünyadan kaçış kategorisi de diyebiliriz. Ormanın derinliklerinde en yakın telefon vericisinden kilometrelerce uzakta, internetsiz, yemyeşil bir doğa içinde trekking yapmak, doğal yaşam kaynaklarını gözlemlemek…

İlham veren metropoller: New York, İstanbul, Tokyo, Seul, Sao Paolo, Mumbai ve Şangay. Modern sanat, yeni nesil gastronomi, tasarım, gece pazarları, yeni akım mimari, hiç durmadan yaşayan semtlerin baş köşede olduğu; gece hayatı, sergiler, davetler ile başınızı döndürecek, eski ile yeninin iç içe geçtiği, nüfusun 5 milyonun üzerinde seyrettiği belli başlı şehirler de gelecek yılın ilham veren metropolleri kategorisinde yer alıyor. Ne mutlu ki listede İstanbul da var.

Eğlencenin başkentleri: Amsterdam, Berlin, Beyrut, Kopenhag, Milano, Barselona, Rio, Belgrad, Tulum, Buenos Aires, Tel Aviv, Los Angeles ve Mykonos. Dünya iki yıl eve kapanmaktan çok sıkılmış olacak ki 2023’te sabahın ilk ışıklarına dek süren partilerin, ilhamını tasarımdan alan şehir mobilyalarının, bisikletle gidilen davetlerin, sokak arası eğlenceli mahalle barlarının, içinde farklı aktiviteler tasarlanan sanat müzelerinin, yeme-içme ve müzik festivallerinin, kaykaycıların ve sörfçülerin cirit attığı, 24 saat yaşayan şehirler ön plana çıkıyor.

Sizin radarınızda bahar sezonunda neler olacak?

Bu bahar benim ilk seyahatim 8-14 Nisan tarihlerinde deprem bölgelerine olacak. Adıyaman, Osmaniye, İslahiye, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e doğru Sosyal Ben Vakfı ile çocuklara sekiz dalda atölyeler düzenlemek üzere yola çıkıyoruz. Ardından 21-25 Nisan tarihlerinde 20 misafirimle beraber Endülüs turum var. 27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde ise rotam; Atina. 16-20 Mayıs Porto-Lizbon turum ile bahar sezonunu uğurluyorum.

{83575}

Sanat Trendleri – Feride Çelik

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri
Sanat Danışmanı ve Küratör Feride Çelik

Sanatseverler için sanat danışmanı ve küratör Feride Çelik, bahar sezonunda öne çıkacak trendleri ve sanat alanında radarına girenleri anlattı.

Sizce sezonun 10 trendi nedir?

 • Koleksiyoner ev ziyaretleri,
 • Sanatçı atölye ziyaretleri,
 • Kurumların hikâyelerine uygun kalıcı sanat koleksiyonu oluşturmak,
 • Galeriler dışında farklı mekânlarda sergi projeleri gerçekleştirmek,
 • Sanat danışmanıyla birlikte sergiler, fuarlar ve galerileri gezmek, bilgi almak,
 • Özel sanat kurumlarından eğitim almak,
 • Sanatla farklı disiplinlerin birlikteliği (Sanat-moda, sanat-mimari, sanat-gastronomi…),
 • Zanaatı bol sanat eserleri,
 • İzleyiciyi içine alan dijital sanat eserleri…

Sizin radarınızda bahar sezonunda neler olacak?

İstanbul Modern’in açılması, Contemporary Bloom, İstanbul’daki diğer müzelerde (Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi ve Arter…) açılacak yeni sergiler ve küratörlüğünü yapacağım yeni sergi projelerim.

{47706}

Gastronomi Trendleri – İsmet Saz

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri
Şef İsmet Saz

Stefano, Bronco, The Steeve gibi sevilen restoranların şefi İsmet Saz, bahar sezonunda gastronomide karşımıza çıkacak trendleri anlattı.

Sizce gastronomi alanında sezonun 10 trendi nedir?

 • Sadelik,
 • Proteinin az kullanılması özellikle kırmızı et azalması,
 • Lokal yeme alışkanlıkları,
 • Sosyal medya yemekleri,
 • Yeni baharatlı etnik mutfaklar,
 • Mutfak & kültür birleşmeleri,
 • Sürdürülebilirlik,
 • Bitki bazlı ürünler…

Sizin radarınızda bahar sezonunda neler olacak?

Bahar aylarında enginar ve kuşkonmaz ile beraber geç gelen yağmurlardan sonra sınırlı sayıda olacak mantarlar.

{83832}

Güzellik Trendleri – Melis İlkkılıç

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri
Makyaj Sanatçısı Melis İlkkılıç

Makyaj sanatçısı Melis İlkkılıç’tan bahar sezonunun güzellik ve makyaj trendlerini öğrendik.

Sizce sezonun 10 trendi nedir? Sizin radarınızda bahar sezonunda neler olacak?

 • 90’lardaki gibi boyutsuz ama taptaze ciltler. Kontür bu sene yok denecek kadar az.
 • Bolca maskara. Takma kirpik etkisi hatta…
 • Cildinizde dururken aynı zamanda bakım yapan incecik fondötenler de çok ön planda.
 • Kaşlar kalın ve ultra şekillendirilmiş.
 • Kedi göz makyajının her çeşidini önümüzdeki yaz görebileceğiz.
 • Renkli nemlendiriciler ve renkli serumların cilt makyajında ön plana çıkacağı bir sene olacak.
 • Bronzerlar’ın bile serum formunda olacağı bir trend geliyor.
 • Dudaklar sanki plastik kaplı gibi görünecek.
 • Aşırı görünür pembe allıklar ve aşırı parlak ciltler yine ön planda.
 • Su damlacıkları gibi duran aydınlatıcılar dolabımızda yerini alacak.

{118639}

Moda Trendleri – Mert Aslan

Alanında Uzman İsimlerden Bahar Trendleri
Moda Direktörü ve Stil Danışmanı Mert Aslan

Bahar mevsiminde öne çıkacak moda trendlerini moda direktörü ve stil danışmanı Mert Aslan’a sorduk.

Sizce moda alanında sezonun 10 trendi nedir?

 • Büyük cepler sezonun en dikkat çeken trendlerinden. Fendi’nin ipek kargo pantolonu favorilerimden.
 • Bu sezon transparan detaylara karşı koyamayacağız. Nensi Dojaka bu trendin öncülerinden.
 • Grunge etkisi Bottega Veneta’dan Ralph Lauren’e pek çok markanın gözdesi.
 • Derin yırtmaçları da bu sezon bolca göreceğiz. Prada’nın “parrot tulip” esintili görünümüne bayılıyorum.
 • Denim bu sezonun da olmazsa olmazı. Chloé koleksiyonuna mutlaka göz atın.
 • Gümüş parıltılar yaz sezonunun vazgeçilmezi olacak. Michael Kors’un gümüş payet eteği zamansız bir seksapel sunuyor.
 • Abartılı süsleme detaylarını hafife almayın. Chanel’in kuş tüylü eteği tam bir rüya!
 • Modern tanrıça elbiselerini ince bantlı sandaletlerle giymeyi ihmal etmeyin. Saint Laurent koleksiyonu favorim.
 • Zırh etkisi sunan detaylar sezonun gözdesi. Gabriela Hearst’in gold korsesinden gözümü alamıyorum.
 • Eğlenceli çantalar yine vazgeçilmezimiz olacak. Tabii ki Etro’nun elma çantası gönlümüze taht kuruyor.

Sizin radarınızda bahar sezonunda neler olacak?

 • Yıllardır kullandığım Jo Malone “Orange Blossom”a ek olarak bu sezon Hermès “Un Jardin à Cythère” parfümünü alacağım.
 • Emily Adams Bode Aujla’nın muhteşem markası BODE de bu yaz radarımda.
 • Dries Van Noten’in dragon desenli pantolonu çoktan gardırobumda yerini aldı bile.
 • Celine beyaz ceket yaz davetlerinin vazgeçilmezi olacak.
 • Bottega Veneta acı kahve “Andiamo” çantası kısa seyahatler için muhteşem bir tercih.
 • Saint Laurent “Cassandre” parmak arası sandaletler hem şortlarla hem de pantolonlarla kurtarıcım olacak.
 • Her bir parçasına hayran olduğum Jacques Marie Mage markasından “Dealan” model güneş gözlüğü alışveriş listemde.
 • Valentino desenlerine bayılırım o yüzden bu yaz da koleksiyonuma bir gömlek mutlaka ekleyeceğim.
 • Yaz sofraları için Sabre’nin bambu çatal-bıçak takımlarını kullanacağım.
 • Hermes’in en yenisi Soleil d’Hermes yemek takımı ise sofralarımı süsleyecek.

{112496}

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları