preloader

Antakya'nın En İyi Mekanları

19.02.2020
Antakya'nın En İyi Mekanları

Yazı Boyutu:

Tarihiyle, yöresiyle, kebabı, künefeleri, humusu, nar ekşisi, halhalı zeytini ile Antakya zenginlikler şehri. Yöresel lezzetlerinden, tarihi çarşılarına karşınızda Antakya!

İlginç Tarihi geçmişi, doğal ve kültürel yöresi ile oldukça mistik bir bölge olan Antakya gezi listenizde kesinlikle yer almalı. Binlerce yıldır birçok farklı dinden ve kültürden insanın bir arada yaşadığı eşsiz yerlerden biri olan Antakya Akdeniz’e özgü olan çeşitli otlara, birbirinden farklı lezzetlerde peynirlere, tadı hiçbir yerde bulamayacağınız bir lezzete sahip olan eti ve kebabı ile oldukça ünlü.

Şehrin yapısı ve mutfağı yıllar boyunca orada yaşamış ve kendilerinden birer parça bırakmış olan pek çok kültürden izler taşıyor. Antakya’nın sahip olduğu bu kültürel zenginlik elbette ki mutfağına da yansımış.

Uzun Çarşı

Antakya’ya gittiğinizde Uzun Çarşıya uğramamak olmaz. Taze baharat kokularının sardığı çarşıda, yörenin kırma ve halhali zeytinleri, nar ekşileri, beton ismi verilen ve kahvaltıda yenen bakla ezmesinde kullanılan kuru baklaları, humus için olan nohut, kimyonlar, acı biberler, müşebbek denilen leziz halka tatlıları, taş kadayıflar bulunuyor. Antakya’da hem evde hem de çarşıda oldukça lezzetli yemekler yapılan sayılı yerlerden. Evde yapılan yemekler ne kadar lezzetliyse çarşıda yediklerinizde bir o kadar lezzetli, emin olabilirsiniz. Uzun Çarşı’nın en ilginç yanlarından biri de çarşıda herhangi bir kasapta etinizi seçip kendinize özel kebap yaptırıp yiyebiliyorsunuz.

Antakya’da Kebap: Pöç Kasabı

Antakya'nın En İyi Mekanları

Antakya’nın ünlü kebaplarından olan tepsi ve kağıt kebapları koyunun kaburga etinden yapılmakta. Etler ezilmesin diye zırhlarda çekildiği için sulu ve lezzetli. Zırhla çekilen etlere maydanoz, sarımsak, biber ve baharatlar eklenerek iyice yoğuruluyor. Kağıt kebabı yağlı kağıdın, tepsi kebabı ise tepsinin üzerine yuvarlak şekilde açılarak pişiriliyor. Kebap, kasapların hemen karşısında ya da yanında bulunan eski usül odun fırınlarda pişiyor. Kebaplar lezzetli ve sıcak bir şekilde sizin için pişirilmiş oluyor. Pöç Kasabı, Uzun Çarşı içerisinde bulunan kebap yemek için gidilmesi gereken yerlerden.

(Yeni Cami Mh., Uzun Çarşı Cd. No:154; 03262139503)

Antakya’nın En İyi Künefesi

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta

Antakya denilince belki de akıllara gelen diğer bir şey ise lezzetli mi lezzetli Künefesidir. Yusuf Usta künefesini eski tarzda közde pişiriyor, çınar altında masaları ile adını buradan alan bu mekan bilinen adreslerden. Künefe, Arapça tel kadayıftan türeyen bir kelime. Uzun Çarşı’daki tel kadayıf dükkanlarındaki cam ekranda bu kadayıfların nasıl yapıldığını izlemek hem büyüleyici hem de hipnotize edici olabiliyor. Yusuf Usta’nın hazırladığı künefelerin farklı ise künefeyi baştan sona eski usüle göre hazırlaması. Kadayıflar yayladan gelen özel tereyağı ile birlikte kırılıyor ve makinede kesme işlemi yapılmıyor. Künefelerde için günlük olarak üretilen tuzsuz künefelik peynir oldukça fazla kullanılıyor. Ev tipi denilen bu künefe şekli, künefenin çarşıda satılanlarına göre daha kalın. Şerbeti ise çok daha hafif.

(Ayakkabıcılar Çarşısı Pazar Sok. Ahmediye Camii No: 2; 03262126888)

{772236}

Humusçu İbrahim Usta

Antakya’nın en sevilen sokak kahvaltısı olan humus ve bakla ezmesi. Humusun bir çok yerde oldukça farklı versiyonları yapılıyor ancak merkezde bu işi yapan bilinen yer Halepli İbrahim Usta’nın yeri. Humus için tahin, limon ve kimyon kullanıyor. Üzerinde ise acur turşu ile servis ediyor. Cevizlisi de yapılan bakla ezmesi, harika bir lezzet olmasının yanı sıra da tok tutuyor bu yüzden Antakya’lıların bu lezzetleri sabah kahvaltıda tüketmesine şaşmamak gerek.

(Güllübahçe Mah. Saray Cad. Sakarya İşhanı No:13; 03262135506)

Savon Hotel

Antakya'nın En İyi Mekanları

1860’lardan bugüne kadar kalmış olan eski sabunhaneden otele dönüştürülen Savon, odaları ve restoranıyla muazzam bir işletme. Büyük ve güzel bahçesi, otelin kapısından aşağıya sarkan pembe ve mor begonvilleriyle görsel bir şölen sunarken aynı zamanda Antakya’nın yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz harika bir yer.

(Kurtuluş Cad. No: 192; 03262146355)

Affan Kahvesi

Antakya'nın En İyi Mekanları

Tatlı ve kahve için mutlaka İnci Kıraathanesi yanında konumlanan Affan Kahvesi’ne uğramayı unutmayın. 100 yıllık bir binada yer alan bu yer taş zemin üzerinde konumlandırılan eski ahşap masa ve sandalyeleri, yüksek tavanı, eski kitaplarla donatılmış küçük kitaplığı, kadın erkek herkesin sakince vakit geçirebildiği sakin ve huzurlu atmosferiyle Antakya’nın en eşsiz mekanlarından bir tanesi. Bütün gününüzü geçirebileceğiniz bir ortamı olan bu mekan oldukça dikkat çekici. Affan’ın en farklı yanı ise Haytalı. bildiğiniz bici bicinin pembe renkli olanı. Nişastadan yapılan muhallebinin üzerine konulan bol gülsuyu, üzerine de iki top sade dondurma ile servis ediyorlar. Dondurmayı köy sütü ile günlük yaptıkları için oldukça lezzetli. Haytalıyı ise özel bir kaşık ile sunuyorlar.

(Zenginler, Kurtuluş Cd. No 42/a; 03262151248)

Sultan Sofrası

Antakya'nın En İyi Mekanları

Sultan Sofrası Antakya’nın gizli hazinelerinden bir tanesi. Yıllardır kalitesini bozmadan devam ettiren bu mekan Antakya yemeklerinin eşsiz tadını sunan harika bir yer. Mutfağında 20’ye yakın kişi çalışmakta ancak mezeler yöre kadınları tarafından yapılıyor. Dağdan toplanmış zahter ve nar ekşisiyle yapılan zahter salatası denenmesi gereken lezzetlerden. Antakya’da içli köfte oruk adı ile biliniyor ve iki türlü yapılıyor. Zeytinyağı ile birlikte odun fırınında pişirilen versiyonu oldukça hafif ve sağlıklı. Yassı biçimli sac oruğu ise içine kuyruk yağı katıldığı için biraz daha ağır ancak bir o kadar da lezzeti. Tuzlu yoğurttan yapılan yoğurt aşı, güveçte pişen etli firik pilavı ve aşur Antakya’nın en özel lezzetlerinden. Aşur gerdan etiyle birlikte dövülen buğday ile pişiriliyor. Kaytaz böreğini farkı yapan şey ise kıymasına konulan nar ekşisinde gizli. Semsek böreği ise baklavalık yufkadan yapılıyor. İçinde soğanla kavrulmuş kıyma bulunuyor. Yörenin en lezzetli tatlılarından biri olan meşhur çıtır kabak tatlısını üzerinde tahin ve fıstıkla mutlaka denemelisiniz. (İstiklal Cad. No: 20- A Antakya, 03262138759; sultansofrasi.com)

{772642}

Sveyka Restaurant

Antakya'nın En İyi Mekanları

Halep tarzı yöresel ve özgün tatlar denemek isterseniz, kebap, künefe, meze ve pide için dört farklı şefi bulunan Sveyka’yı es geçmeyin. Tahinli Antakya mezelerinin en iyisi taratoru oldukça başarılı. İçine vişne taneleri, vişne suyu ve çamfıstığı katılarak yapılan vişneli köfte, pidelerine katılan şekerle damağınızda lezzet patlaması yaratıyor. Kremtum adı verilen sucuk roll sarımsak kreması eşliğinde sunuluyor, etleri sarımsak ve karabiberle çekip lavaşlara sardıktan sonra kızartıyorlar. Naneli köftelerinin lezzeti ise aklınızda kalan lezzetlerden olmayı başarıyor. Künefeleri de yemekleri kadar lezzetli.

(Kurtuluş Cad. No:58 Antakya; 03262133947)

Dönerci Tacettin Usta

Tacettin Usta Antakya’da döner kültürünü başlatan isimlerden bir tanesi. Kullandığı et oldukça kaliteli ve bir o kadar da lezzetli. Antakya dönerinin özelliği ne diye sorarsanız cevabı ekmeğin üzerine sürdükleri salça sos ve soğan piyazında saklı. Dönerin ekmeği de fırından özel olarak Tacettin Usta’ya getiriliyor.

(Güllü Bahçe, Silahlı Kuvvetler Cad. No:18; 03262124953)

Hammuşun Yeri

Gerçek Antakya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz bu mekân kahvaltısı ile ünlü. Sarımsaklı ve zeytinyağlı suda haşlanan oruk tabağını denemeden es geçmeyin.

(Döver Köyü, Antakya; 05324826892)

Antakya Şehir Kulübü Derneği

Antakya’nın peynir tatlısının en lezzetlisini yemek isterseniz Şehir Kulübüne gitmelisiniz ancak yanınızda bir kulüp üyesi yoksa içeriye giremiyorsunuz. Bu farklı lezzete sahip tatlı Antakya köy peyniri , az miktarda şeker ve un ile yapılıyor. Antakya Şehir Kulübü’nde yapılanın farklı ise bu tatlıda irmik eklenmesi ancak tadı şahane.

(İnönü Cad. No: 11; 03262149797 Antakyasehirkulübü.com)

{772606}

Avlu Restaurant

Antakya'nın En İyi Mekanları

Tarihi bir mekanda işletilen restoranın isminin nereden geldiğini mekanın avlusuna girince anlıyorsunuz. Küçük avlusunda keyifli bir ortamda yemek keyfi yapmanız mümkün. Mezelerinden yemeklerine her şey oldukça lezzetli ancak tarator ve yöreye özgü patlıcan ile hazırlanan etsiz ali nazik tadılması gereken lezzetlerden.

(Zenginler Mahallesi; Antakya; 03262161312)

Antakya’da Alışveriş Durakları

Vakıflı Köyü Kadınlar Kolu El Yapımı Ürünler

Vakıflı Köyü’nden kadınların yüzde yüz doğal yetişen ürünlerden el yapımı olarak yaptıkları ve satışa sundukları reçel, sabun ve meyve likörlerini sipariş edebilirsiniz.

(05347058333)

Berk ve Buket Tatlıcılık

Hülya ve Ayhan Baklavacı bölgenin kış kabağından lezzetli çıtır kabak tatlısı yapıyor. Borani yemeğinde de kullanılan bu yöresel kabak iyice yıkandıktan sonra eritilmiş kireç suyu kabağın içinde bekletilmek üzere bu özel suda bırakılıyor. Yıkanan kabaklar şekerin içine işlemesi için çatal yardımı ile deliniyor. Kabaklar kazanda haşlanıyor ve şeker ile birlikte yeniden kaynatılıyor. Vanilya aroması koyulan lokmalık versiyonlarınıda deneyebilirsiniz. Antakya’nın tescili alınan ünlü ceviz reçelini de burada bulamak mümkün.

(Zenginler Mah. Saydam Cad. No: 3: 03262166109)

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları