preloader

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Yazı Boyutu:

aaa

Avrupa’da sınırları 12’nci yüzyıldan beri değişmeyen tek ülke olan Portekiz’in başkenti Lizbon; tarihi sokakları, lezzetli yemekleri, festivalleri, renkli gece hayatı, mozaik kaldırımları ve çinili ev duvarlarıyla dünyanın ilgi çeken en güzel şehirlerinden biri.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ve şehrin ortasından geçen Tijo Nehri ile İstanbul’a benzetilen bu şehir; güzel plajları, Ortaçağ’dan kalma kaleleri, hareketli meydanları ve yine İstanbul’u andırından 7 tepesiyle de görülmeye ve yaşanmaya değer otantik bir yer. İstanbul’dan en büyük farkı ise hayatın İstanbul’a nazaran çok daha yavaş ve sakin akması.

Lizbon’a Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Lizbon’da kışlar yağışlı ve ılık geçmesine karşın okyanus etkisi nedeniyle esen sert rüzgarlar, bu mevsimdeki seyahatleri zorlaştırabiliyor. Yazın ise zaman zaman kavurucu sıcakların görüldüğü kenti ziyaret için en güzel ayları Nisan-Haziran arası ve Eylül-Ekim olarak düşünebilirsiniz. Ama özellikle festivalleri ve bayramları yakalamak istiyorsanız Temmuz-Ağustos ayları boyunca şehir sokakları yaz mevsiminin sıcağına rağmen unutulmaz görüntülere sahne oluyor.

Lizbon’da Konaklama ve Portekiz’de Oturma İzni

Portekiz’de evinizde gibi yaşamaya ne dersiniz? Hatta kim bilir belki de 5 yıl sonra burası eviniz olur.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Ando Living

İlk oluşumları Lizbon’da başlayan ve yakın zamanda Türkiye de dahil farklı ülkelere de genişleyecek olan Ando Living ile mutlaka tanışmalısınız. Şehrin göbeğinde evinizdeki gibi rahat bir ortamda, şehri lokal gibi yaşamak isteyenleri buluşturan Ando Living, ortak bir hayalin peşinde olanları bir araya getirmeyi planlıyor. Sadece konaklamak ve yaşamak için bir mekân değil, iş ve eğlenceyi birleştiren, gezginler ve şehrin sakinlerini birbirine bağlayan yeni bir yaşam biçimi.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Ando Living

İlk olarak “Golden Visa” imkânları sebebiyle Türklerin çok tercih ettiği Lizbon’da başlayan Ando topluluğunun şu anda aktif olarak kalabileceğiniz 4 binası var. Kısa veya uzun dönem kiralamalar için açık olan (booking ve airbnb üzerinden) bu dairelerin tümü şu an için satılmış olsa da yeni yatırımcılar için başlamak üzere olan 3 yeni proje var (Liberdade, Alfama, Alcântara). Bunların bazısı daire bazısı ise kulüp olarak hizmete girecek ve yeni bir yaşam biçimini hayata geçirmeyi hedefleyecek. Bu kulüplerde herkese açık restoran, bar, kafe, konsept mağazadaki avantajların yanısıra rahat çalışma ve yaşam alanları, spor salonu, havuz ve SPA gibi kulübün özel alanlarından da yararlanılabilecek. En büyük sürprizlerden biri ise Türkiye’deki olacak. Şehrin göbeğinde Tomtom Sokak’ta, İstanbul’un ilk Ando Living Club binası hayata geçecek. Grubun gelecek 5 yıl içerisinde hedefi ise; İspanya, Yunanistan’ın da aralarında olduğu Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Dubai, Londra, Berlin ve Paris gibi şehirlerde toplam 2.600 daire ve 20 kulübe ulaşmak.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Ando Living Alfama

Lizbon’da Görülmesi Gereken Yerler

Alfama Meydanı

Tejo Nehri ve St. Jorge Kalesi arasında kalan bu tarihi yerleşim bölgesi, Lizbon depremlerinden az hasarla kurtulan nadir bölgeler arasında bulunuyor. Labirenti andıran dar sokakları ve otantik dokusuyla turistlerin en yoğun olduğu alanlardan biri.

Lizbon Katedrali

Şehrin en eski kilisesi olan Lizbon Katedrali’ne Alfama Meydanı’ndan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 12. yüzyılda inşa edilmiş yapısı, depremlerle değişime uğradığı için zaman içinde çeşitli yenilenme çalışmaları yapılarak restore edilmiş. Farklı mimari akımların görülebileceği bu kale görünümlü katedral, ziyaretçilerin yoğun ilgisi altında.

Time Out Market

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Avrupa’nın birçok kentinde bulunan örnekleriyle, sınırsız çeşitlilikte yemeğe ve içeceğe ulaşabileceğiniz; isterseniz hediyelik eşya isterseniz taze sebze-meyve alabileceğiniz Time Out Market, Caios de Sobre’de Mercado da Riberia çarşısının içinde yer alıyor.

Belem Kulesi

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

1514-1520 yılları arasında şehri savunmak için Tejo Nehri’nin kıyısına inşa edilen Belem Kulesi, sonraları gümrük kontrol noktası ve deniz feneri olarak kullanılmış. 1983 senesinde ise Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenen bu kule, Belem bölgesine gittiğinizde kesinlikle uğramanız gereken noktalar arasında.

Kâşifler Anıtı

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Kâşifler Anıtı, Belem bölgesinin en ilgi çeken alanlarından biri. Gemi şeklinde tasarlanan 52 metre yüksekliğie sahip anıt, 1960 yılında Portekizli kâşifler için yapılmış olsa da zamanla bu anıta Portekizli yazarlar ve futbolcu Christiano Ronaldo gibi ünlü isimler de eklendi. Ayrıca anıtın bulunduğu meydanın zemininde keşfedilen ülkelerin ve kıtaların olduğu bir harita bulunuyor.

Jeronimos Manastırı

Yine Belem bölgesinde bulunan Jerenimos Manastırı, Vazco de Gama’nın Hindistan dönüşünü kutlamak için 16. yüzyılda inşa ediliyor. Fas ve gotik etkili mimarisiyle göze çarpan ve Unesco Listesin’de yer alan bu manastırın yapımı sırasında 70 kg altın kullanıldığı söyleniyor.

25 Nisan Köprüsü

1966 yılında inşa edilen bu köprü, ülkedeki diktatörlüğü ve sömürge savaşlarını bitiren Karanfil Devrimi’nden sonra, 1974 yılında 25 Nisan Köprüsü ismini aldı. San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nü tasarlayan mühendisler tarafından yapılan köprü, Tijo Nehriyle ikiye ayrılan Lizbon’u birbirine bağlayan ilk asma köprü olma özelliğini taşıyor.

Vasco da Gama Köprüsü

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’u birbirine bağlayan ve Tijo Nehrinin üzerindeki diğer bir köprü olan Vasco de Gama Köprüsü, 17,2 km’lik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun köprülerinden biri. 1998 yılında inşa edilen köprü, LED ışıklandırmalarıyla geceleri eşsiz bir güzelliğe bürünüyor.

İsa Heykeli

2. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlamak amacıyla Brezilya’daki İsa Heykeli’nden esinlenerek yapılan 82 metre uzunluğundaki heykeli, Lizbon’un hemen hemen her yerinden görmeniz mümkün. İsterseniz heykelin en tepesine çıkarak şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

Ticaret Meydanı

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

18. yüzyılda Lizbon’daki keşif ve ticaret anlaşmalarının yapıldığı bu meydan, şehrin merkezinde bulunuyor. Günün her saatinde çeşitli kültür etkinlikleri konserler ve sokak gösterileri yapılıyor. Zafer Anıtı’nın da bulunduğu meydandan metro istasyonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Santa Justa Asansörü

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Ticaret Meydanı’ndan Rua Augusta caddesine doğru ilerlerseniz 1902 yılında neo-gotik tarzda inşa edilen 45 metre yüksekliğindeki Santa Justa Asansörüyle karşılaşırsınız. Şehri tepeden görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken tarihi bir nokta. Fakat gün içinde asansörde ciddi bir sıra oluyor o sebeple şehri tepeden görmek istiyorsanız sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Ve hatta hemen yanındaki Ando Living Santa Justa evlerinde kalarak hem merkezi en güzel şekilde yaşayıp hem de hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Rossio Meydanı

Bu meydan Orta Çağ’dan beri şehrin buluşma noktası ve en hareketli bölgesi diyebiliriz. Portekiz mozaikleriyle kaplı zemini, havuzları, heykelleri ve bronz Fransız çeşmeleri ile harika bir atmosfer sizi bekliyor.

Coleçao Berardo Müzesi

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Modern ve çağdaş sanat eserlerinden örnekler görebileceğiniz Coleçao Berardo Müzesi, sadece Lizbon’un değil Portekiz’in en ilgi gören müzesi olarak biliniyor. Koleksiyonunda Anish Kapoor, Andy Warhol, Jackson Pollack, Richard Hamilton gibi sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Calouste Gulbenkian Müzesi

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Osmanlı zamanında İstanbul’da yaşamış bir Ermeni olan Gulbenkian Efendi’nin tüm mal varlığını Lizbon’daki bir vakfa bağışlamasının ardından kurulan bu müzede; Pers döneminden kalma porselenler, İznik seramikleri, Lalique mücevherleri ile Monet ve Rembrant gibi sanatçıların da eserleri bulunuyor.

LX Factory

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Alcantra Bölgesindeki bir sanat ve eğlence alanı olan LX Factory, 1846 yılından kalma eski bir kumaş fabrikasının dönüştürülmesiyle ortaya çıktı.. 23.000 m²’yi kaplayan bu yerleşke, farklı konsepteki kafe ve barlar, restoranlar, kitabevleri, galeriler ve çeşitli atölye etkinlikleriyle tüm gününüzü ayırabileceğiniz dopdolu bir yer. Gezinizin arasına Cake Landeau’ya uğrayıp kahve yanında bir chocolate cake yemenizi de tavsiye ederiz.

EmbaiXada

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Principe Real Bölgesi’nin sembolik binalarından sayılan tarihi Ribeiro da Cunha Sarayı’nın içindeki Embaixada, bir sanat ve alışveriş merkezi. Farklı konseptte elbise mağazaları, kozmetik ürünler, el sanatları galerileri, kuyumcular ve özel tasarım ev mobilyaları yapan butik dükkânlar gibi birçok bölümü bulunuyor. Mini konser alanları ve restoranları da olan etkileyici bina yapısının içinde zaman zaman çağdaş Portekiz sanatçılarının özgün eserleri de sergileniyor. Ayrıca kokteylleriyle ünlü ve Embaixada’ya gitmek için başlı başına bir sebep olan Gin Lovers Bar&Restaurant’ı da gözden kaçırmayın.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Sintra

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’un Unesco Dünya Listesi’ndeki diğer yerlerinden biri olan bu kasabada büyüleyici güzellikteki Pena ve Sintra Ulusal saraylarını gezebilirsiniz. Kuleli rengârenk evleriyle masalsı bir ruha sahip olan Sintra’da Avrupa’nın en batı ucu olarak kabul edilen Capo de Boca da yer alıyor. Bu nedenle kıtada güneşin en son battığı yer olarak biliniyor.

Cascais

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’dan 1 saatlik tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu balıkçı kasabası, okyanusun keyfini sürmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri. Uçurumlarıyla ve falezleriyle bilinen Cascais’te ünlü Boca de Inferno; yani ‘cehennem ağzı kayalıkları’ da bulunuyor. Cascais’e kadar gitmişken bölgenin en güzel deniz mahsülü restoranlarından biri olan Fournas da Guincho’ya da uğramanızı öneririz. Denize karşı taze kabukluların keyfini çıkarabilirsiniz.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Boca de Inferno

Lizbon’a Özgü Yiyecekler ve İçecekler

Sardinhas Assadas (Izgara Sardalya)

Atlan Okyanusu’na kıyısı olan Lizbon, her zaman balık ürünleriyle öne çıkan bir mutfağa sahip. Bu ürünlerin başında da elbette sardalya geliyor. Balığın kemik ve kafa kısmı sıyrılmadan ızgara yapılırken, çeşitli baharatlarla tatlanan zeytinyağı üzerine dökülüyor. Sote sebzeler ve salatayla da sunulan bu sade Portekiz yemeğini, St. Jorge Kalesi yakınında bulunan Cocheira Alentejana’da deneyebilirsiniz.

Pasteis de Nata (Belem Turtası)

Milföy hamuru üzerine eklenmiş yanık muhallebiden oluşan bu turta, Belem bölgesinden çıktığı için Belem Turtası olarak da biliniyor. Portekiz’de nereye gitseniz karşınıza çıkacak, denemeden dönemeyeceğiniz bir tatlı. Ama orjinal hâlini tatmak istiyorsanız elbette Belem Pastanesi’ne uğramanız gerekiyor.

Pastel de Bacalhau (Morina Çöreği)

Portekizlilerin bir diğer yerel lezzeti olan Pastel de Bacalhau; Morina balığı, yerel peynir türleri, soğan ve patetes karışımdan oluşan bir çeşit balık köftesi. Her damağa hitap etmediği bilinse de bu yerel lezzeti denemenizi kesinlikle öneriyoruz. Lizbon merkezine yakın eski bir binada bulunan A Casa Do Bacalhau, bu lezzeti en güzel şekilde sunan restoranların başında geliyor.

Sopa de Pedra (Taş Çorbası)

Lizbon’da birçok yerde çeşitli versiyonları yapılan Sopa de Pedra, en eski Portekiz yemeklerinden biri. Hatta isminin savaş zamanı yokluklarla mücadele eden köylüler tarafıdan verildiği söyleniyor. Çeşitli sığır etleri, kırmızı fasulye, bol sarımsak ve karanfil tadının baskın olduğu bu şahane çorbayı Time Out Market’in içinde bulunan Pap’Açorda’da deneyebilirsiniz.

Bica

İlk kez Lizbon’da ortaya çıkan ve Portekiz espresso’su diyebileceğimiz Bica, özel kavurma teknikleri uygulanan ve İtalyan espressolarına göre daha yumuşak içimi olan bir kahve türü. Portekizcede ‘çeşme’ anlamına gelen Bica, ismini kahve makinesinden fincana dökülen kahvenin çeşme şeklinde gözükmesinden alıyor. Fabrica de Nata, hem güzel bir kahve keyfi hem de orjinalini aratmayacak lezzetteki Belem Turtası’nı denemek için en güzel noktalardan biri.

Ginjinha

Lizbon’un meşhur vişneli likörü Ginjinha; brandy içine alıç, tarçın, karanfil gibi çeşitli baharatların eklenmesiyle yapılıyor. Bu likörü denemek için en doğru yer, Rossio Meydanı’na çok yakın olan A Ginjinha Espinheira. Burası 1890’dan beri hizmet veren ve ginjinha’nın doğduğu nostaljik bir kafe. Çikolata kaplı bardaklarıyla sunulan likörler, ağızda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Arroz de Pato

Lokallerin de en sevdiği yemeklerin arasında olan Arroz de Pato, ördek etinin uzun bir haşlama sürecinden sonra pirinç ve kırmızı şarapla fırınlanmasıyla yapılıyor. Üstü çeşitli et türleriyle kaplanarak, yanında genellikle portakal ya da zeytinle servis ediliyor. Baixa Bölgesi’indeki Fidalgo Restoran, bu sunumu en güzel şekilde yapan restoranlardan.

Caldo Verde

Çok lezzetli ve sağlık dolu bir çorba çeşidi olan Caldo Verde, yani ‘yeşil çorba’; bolca soğan ve sarımsakla pişirilip içine sosis, sucuk gibi çeşitli etlerin eklenmesiyle yapılan bir lahana çorbası. Portekizliler bu çorbayı genellikle doğum günü, festival gibi kutlama günlerinde tüketiyorlar. Nehir kıyısındaki Merendeira’da bu otantik tadı deneyimleyebilirsiniz.

Lizbon’da En Beğenilen Restoranlar ve Kafeler

Cafe Brasileira

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Ünlü Portekizli yazar Fernando Pessoa, zamanında bu kafede çok vakit geçirdiği için kafenin girişine, yazarın bir bank üzerine oturmuş kahve içen heykelini yapmışlar. Bu nedenle Cafe Brasileira, Lizbon’un en ünlü kafelerinden biri olarak biliniyor. Ufak bir gezi molası verip, yorgunluk kahvesi içebileceğiniz samimi bir mekân.

Pasteis de Belem

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

İşte Pastais de Nata’nın doğduğu yer. Rivayete göre Jeranimos Manastırı’ndaki keşişler, manastıra yardım amacıyla bu tatlı çöreklerden yaptırıyormuş. Tarifi çok gizli tutulan Belem turtası, o zamanlardan bu zamana değişmeyen özel tadını koruyor. Pastais de Belem’de yiyeceğiniz nata’nın Lizbon’daki diğer pastanelerden kesinlikle çok farklı olduğunu bilmelisiniz.

Mesa de Frades

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Madonna’nın da Fado dinlemeyi en çok sevdiği yer olarak bilinen bu popüler restorana gitmek için önceden kesinlikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Mesa de Frades‘in fiks menüsü Portekiz lezzetlerini deneyimlemek için de ideal.

Moules & Gin

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Cascais meydanındaki bu ufak ve samini restoranda çeşitli deniz ürünleri ve et yemekleri servis ediliyor. Yemeklere özel eşleştirmeleri olan cin kokteylleri ise Moules&Gin’in ünlenmesindeki en büyük sebep. Özellikle pesto soslu midye yanında biberli-portakallı cin kokteyli, misafirlerin favorisi.

Chapito Lisbon

Lizbon Katedrali’nin hemen karşısındaki yokuşu çıktığınızda karşınızda bulacağınız Chapito’da göz kamaştıran şehir ve nehir manzarası eşliğinde lokal mutfak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Cervejaria Ramiro

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Ramiro, Lizbon’un en ünlü balık ve deniz ürünleri restoranı. Hem yerel halkın hem de turistlerin ilgisi yüzünden çok uzun sıralarla karşılaşmaya hazırlıklı olun. Ama servis hızlı olduğu için neyse ki sıra hızla ilerliyor ve Türkçe menüsü olması da ‘beklemeye değdi’ dedirtecek özelliklerinden.

Pharmacia Resraurant

Pharmacia Restoran, Bairro Alto bölgesine çok yakın olan Eczacılık Müzesi’nin içinde yer alıyor. Tarihte klinik olarak kullanılan bu mekân sonradan restorana dönüştürülmüş. İsminden de anlaşılacağı üzere konsepti ezcacılıkla ilgili ürünler üzerine kurulu; yani serum şişesinde şarap sunumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca güzel bir gün batımı manzarası için de ziyaretçilerin en sevdiği yerlerin başında geliyor.

Noobai

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Bairro Alto’daki diğer ünlü mekânlardan biri olan Noobai’de, Portekiz mutfağından dünya mutfaklarına kadar birçok çeşidi bulabilirsiniz. Lezzetli atışmalıklarıyla da bilinen bu teras-restoran, nehir manzarasına karşı harika bir brunch menüsü tatmak için de ideal.

Dear Breakfast

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Alfama bölgesinde bulunan bu şirin kafeterya, doyurucu bir kahvaltı ve brunch için harika lezzetler sunuyor. Turkish Eggs seçeneğini de bulunan klasik omlet çeşitlerinden sağlık dolu bowl’lara, içeriğini kendinizin belirleyeceği smoothie’lerden tatlı-tuzlu hamur işlerine kadar keyifli bir menüsü olan Dear Breakfast’a günün her saati uğrayabilirsiniz.

Pastaleria Alcoa

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Lizbon’un en eski tatlıcılarından biri olan Pastaleria Alcoa için tam bir tatlı cenneti diyebiliriz. Portekiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin yakınında bulunan dükkânın vitrinine bir kez bakarsanız sayısız çeşitte hamur işi ve yöresel tatların arasında biraz başınız dönebilir. Belem Turtası’nı da en iyi yapan yerlerden biri olarak gösterilen pastanenin Lizbon’da kalış süreniz boyunca müdavimi olabilirsiniz.

JNcQUOI Avenida Restaurant

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Otantik iç tasarımı ve çağdaş dekorasyonuyla eskiyle yeniyi buluşturan JNcQUOI Avenida, bölgenin en şık restoranlarının başında geliyor. Tivoli Forum AVM’de yer alan mekâna Lizbon Botanik Bahçeleri’inden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Portekiz Mutfağı’ndan Asya lezzetlerine kadar zengin bir menüsü bulunuyor. Barı ve keyifli bir terası da olan restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Rocco Restaurant

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Baixa Bölgesi’ndeki Bira Müzesi’ nin devamında yer alan Rocco, ağırlıklı olarak deniz mahsülleri ve İtalyan mutfağı sunumlarını bulabileceğiniz; özellikle gastrobar’ı ve Akdeniz esintili iç mekan tasarımıyla dikkat çeken bir mekân. Girişinde uzanan kırmızı halının üzerinden geçerken özel bir atmosfere girdiğinizi hissedeceksiniz. Geniş menüsü yanında enfes şarap eşleştirmeleri de bulunan restorantta, daima hatırlanacak bir Lizbon akşamına hazır olun.

Nicolau Lisboa

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Alfama’daki bir diğer kahvaltı adresi olan Nicolau Lisboa, tropikal dekoru ve samimi atmosferiyle güne başlamak için ideal bir mekân. Ancak diğer öğünler için de buraya bir göz atmanızı öneriyoruz. Taze ürünlerle hazırlanan özenli tabaklarda krep çeşitleri, salatalar, atıştırmalıklar, sağlıklı sandviçler ve tostların yanı sıra, burger ve çorba seçenekleri de sunuluyor. Yoğurtla servis edilen French Toast ile avokadolu ve kavunlu kokteyllerini mutlaka denemelisiniz.

Manteigaria Lisboa

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Eczacılık Müzesi’ne birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Manteigaria, Belem Turtası denemek için harika bir durak. İçindeki kreması ve hamurunun çıtır kıvamıyla orjinal nata’dan biraz farklı olsa da oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı lokallere göre Lizbon’un en iyi nata’sı burada yapılıyor.

A Cevicheria

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

A Cevicheria, harika menüsünde ağırlıklı olarak Asya esintili deniz ürünlerini bulacağınız bir Peru restoranı. Galerileri ve şık restoranlarıyla ünlü Principe Real Bölgesi’nde bulunan mekânın kapısında saatlerce beklemek istemiyorsanız açılış saatinde orda olmanız gerekebilir. Pisco kokteyllerinin ve imza ürünlerinden bir çiğ balık sunumu olan ceviche’nin tadına mutlaka bakmalısınız.

Bettina and Nicolo Corallo

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Leziz kahvelerin ve ev yapımı çikolatanın Lizbon’daki en bilenen adreslerinden biri olan Bettina and Nicolo, anne-oğul tarafından işletilen bir çikolata dükkânı. Zencefilliden biberliye çeşit çeşit çikolataları olan dükkânda, kahvenizin yanında seçtiğiniz çikolatayı ücretsiz olarak veriyorlar. İlk tadımdan sonra ise Lizbon dönüşünüzde ekstra bir çantaya ihtiyaç duyacak kadar çikolata götürmek isteyebilirsiniz.

Lizbon’da Neler Yapmalı?

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi

Tram 28: Lizbon’nun simgeleşmiş 28 numaralı nostaljik tramvayına binerek hızlı bir şehir turu yapabilirsiniz. 1 saat süren yol boyunca 38 tane duraktan geçen tramvay, 100 yılı aşkın bir süredir çalışıyor. Gün içinde oldukça kalabalık olan tramvaya sabah saatlerinde binmenizi öneririz. Veya yürümeyi seviyorsanız tramvayın rotasını yürüyerek gezebilirsiniz.

Fado: Portekizlilerin 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanmış olan halk müziği Fado’yu, bu müziğin doğduğu yer olarak kabul edilen Bairro Alto bölgesinde dinlemelisiniz. Ayrıca kullanılan enstrümanları, orjinal bestelerin kopyalarını ve ünlü Fado müzisyenlerinin fotoğraflarını da Fado Müzesi’ni ziyaret ederek görebilirsiniz.

Tuk Tuk: Lizbon’la özdeşleşmiş bu ufak araçları isterseniz taksi olarak kullanın, isterseniz şehir tutu yapmak için. Keyfinize keyif katacak eğlenceli bir yolculuk olacağını garanti ediyoruz.

Tuzlu Kestane: Her sokak başında bulabileceğiniz kömür üstünde pişen tuzlu kestaneleri seyyar satıcılardan alabilirsiniz.

Kite Surf: Eğer bir kite surf tutkunuysanız Lizbon’da bu sporu yapabileceğiniz onlarca plaj var. Sadece izlemesi bile çok keyifli olan bu aktiviteyi kesinlikle öneriyoruz.

Super Bock – Sagres: Lizbon’un bu en ünlü yerel biralarını mutlaka denemelisiniz.

Lizbon’dan Hediyelik Neler Alınır?

Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
  • Dünya üzerindeki tıpa mantarı ihtiyacının %60’ını karşılayan Lizbon’da mantar üzerine basılmış kartpostallar, ayakkabılar ve çantalar en çok alınan hediyeliklerin başında geliyor.
  • Lizbon geleneksel kültürünü yansıtan ve şehrin eski binalarında kullanılan ‘azulejo’ ismindeki çiniler, Lizbon hatırası ya da dekoratif hediyelik eşya olarak kullanılabilir.
  • Queijaria Nacional’ı ziyaret ederek binbir lezzetteki çeşit çeşit Portekiz peynirlerini tadabilir, hediye olarak hangisini seçeceğinize karar veremeyebilirsiniz.
Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Queijaria Nacional
  • Balık konservesinin bir saklama yöntemi olarak keşfedildiği ve dünyaya yayıldığı Lizbon’dan, üzerinde ünlü ressamların, müzisyenlerin ve sanatçıların isimleriyle doğum tarihlerinin olduğu sardalya konservelerinden alabilirsiniz.
  • Lizbon denince akla gelen ilk şeylerden biri de elbette şaraplar. Portekiz’in ünlü Vino Verde şarapları dışında, Lizbon’un güney bölgesindeki Setubal kasabasında üretilen misket şarabı Moscatel de Setúbal şarapseverler için harika bir seçenek.
  • Eğer kitaplara ilginiz varsa 1732 yılından beri açık olan ve dünyanın en eski kitapçısı olarak bilinen Bertrand Kitapçısı’ndan renkli ve özel kapak tasarımları olan kitaplardan edinebilirsiniz.
  • Portekiz’in temsil markalarından olan Alegre Vista porselenleri için Chiado Bölgesi’ndeki Vista Alegre Chiado mağazasını ziyaret edebilirsiniz. İki katı bulunan mağazada birbirinden zarif vazolar, yemek takımları, şık bardaklar ve sunum tabakları gibi kaliteli porselen koleksiyonları bulunuyor.
Eşsiz Güzellikleriyle Lizbon Şehir Rehberi
Vista Alegre
  • Alışveriş bölgesi olan Chiado’da birbirinden farklı hediyelik eşyalar bulabileceğiniz Tiger isimli sevimli dükkâna uğramadan geçmeyin. Dilerseniz hemen karşısında bulunan alışveriş merkezine de bir göz atabilirsiniz.
  • Asırlık binası ve iç dekor tasarımıyla dikkat çeken Paris em Lisboa’da; otantik ev eşyaları, yerel motiflerle işlenmiş nevresimler ve masa örtüleri gibi ürünleri bulabilirsiniz.
  • Avrupa’nın en lüks alışveriş sokaklarından biri olarak kabul edilen Avenue Liberdade’de; Bulgari, Dior, Gucci, Cartier, Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerine ulaşabilirsiniz.

*Bu içerik Ando Living iş birliğinde hazırlanmıştır.

Etiketler

Melis Topaloğlu Kasnaklı

Melis Topaloğlu Kasnaklı