preloader

Gaziantep'in En İyi Mekanları

29.09.2022
Gaziantep'in En İyi Mekanları

Yazı Boyutu:

Baklava ve kebap denince akla ilk gelen ve Türkiye’nin en güzel mutfaklarından birine ev sahipliği yapan Gaziantep’te nerede ne yenir öğrenin.

Türkiye’nin adını gastronomiyle duyuran şehirlerinin başında Gaziantep’in adını görmek hiç de sürpriz değil. Kebapları, şehre özgü yemekleri, baklavalarıyla Gaziantep sadece lezzetleriyle bile ziyaret etmeye değer.

Güne katmer ya da ciğerle başlanılan, her yemeğinde bol bol kırmızı etin, sade yağın kullanıldığı Gaziantep’te yemeklerin tadının damakta kalacağı kesin bilgi.

Gaziantep’in En Ünlü Kebapçıları

İmam Çağdaş

https://www.instagram.com/p/CjFnvPyDkI4/

Söz konusu Gaziantep’te yemek olunca ilk gösterilen rotalardan biri kesinlikle İmam Çağdaş oluyor. Gaziantep’in merkezinde yer alan restoran geniş bir menü ile misafirlerini ağırlıyor. Lahmacunu, patlıcan kebabı, Ali Nazik kebabı özellikle meşhur olan restoranda bakır bardak içinde, minik bir kepçeyle servis edilen ayranı da çok başarılı.

Adres: Şekeroğlu, Uzun Çarşı, Hamdi Kutlar Cd. No:49, 27010 Şahinbey/Gaziantep
Telefon: (0342) 220 70 80

Kebapçı Halil Usta

https://www.instagram.com/p/CiuRpI8jcyH/

Gaziantep’e geldiğinizde mutlaka uğramanız mekanlardan biri de Kebapçı Halil Usta. Küşleme adı verilen, hem etin kendisi hem marinasyonu hem de pişirme tekniği sayesinde yumuşacık olan etiyle meşhur olan restoranda sosunda sirke olan salatası da çok beğeniliyor.

Adres: Mithatpaşa, Karşıyaka Mah Tekel Cad, Ocukoğlu Sk. No:6, 27500 Şehitkamil/Gaziantep
Telefon: (0342) 323 16 16

Sakıp Usta

https://www.instagram.com/p/CjvVGddqz7C/

Bir çeşit şiş kebap olan acılı kıyma, beyran, Ali Nazik, Antep terbiyeli kuşbaşı denemek isterseniz Sakıp Usta’ya mutlaka uğrayın. Eti mükemmelce işleyen Sakıp Usta’da küşleme de çok beğeniliyor.

Adres: Alleben, Kemal Köker Cd. No:55 D:53, 27010 Şahinbey/Gaziantep
Telefon: (0342) 220 18 19

Gaziantep’in Yöresel Yemek Restoranları

Yesemek

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Geleneksel Antep mutfağından örnekleri sunan Yesemek‘te ne alacağınız konusunda kararsız kalacaksınız. Çeşit çeşit yemekler arasında sofranıza çok fazla çeşidi sipariş edip her birinin tadına bakmayı sağlayan restoranda denediğiniz her bir tada bayılacaksınız.

Adres: Kavaklık, Ordu Cd. No:12/A, 27070 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: (0342) 338 12 35

Hışvahan

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Geleneksel Gaziantep mutfağından yemekleri tadabileceğiniz Hışvahan hem ambiyansı hem de menüsüyle akıllardan çıkmayan bir yer. Özellikle ciğer tantuni, içli köfte, yuvalama ve katmeriyle çok beğenilen Hışvahan, Gaziantep gezinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Adres: Karagöz, Handan Bey Sk No:23/1, 27400 Şahinbey/Gaziantep
Telefon: (0342) 230 77 77

Gaziantep’te Çarşılar & Pazarlar

Tüm yöreselliği, gelenekleri, meşhur lezzetleri bir arada bulabileceğiniz yerlerdir çarşı ve pazarlar. Gaziantep’te de Gaziantep Kalesi’nin yanından başlar çarşılar. Önce Bakırcılar Çarşısı, tarihi Bayazhan, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, sonra Naib Hamamı, Bey Mahallesi, Tarihi Gümrük Hanı ve Zincirli Bedesten gelir sırasıyla. Bu uzun çarşıların sıralandığı eski şehir bölümünde lezzetiyle büyüleyen her türlü tadı bulmanız mümkün. Antep fıstıklarından türlü türlü bakliyatlara, kurutulmuş biberlerden baharatlara envai çeşidin olduğu Almacı Pazarı ise birçok yöresel lezzeti bulabileceğiniz bir yer.

Kahve Molası

Tahmis Kahvesi

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Nostaljik mekanlar içerisinde bulunan Tahmis Kahvesi, Gaziantep’in en gözde, en köklü mekânı olmaya devam ediyor. 400 yıllık lezzette büyük bir kültür yatıyor. Güzelce soluklanabileceğiniz tarihi kahvede içeceğiniz kahvenin tadı bir farklı gelecek.

Adres: Suyabatmaz Mah. Şehitler Cad. No:25/1 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: (0342) 232 89 77

Gaziantep Baklavacıları

Gaziantep denilince akla gelen lezzetlerin başında Antep fıstığı vardır. Antep fıstığının tadına varmanın en güzel ve en lezzetli yolu da baklavalardır. Gaziantep’ten çıkma ismini duyurmuş ve Türkiye’ye yayılmış birçok baklavacı vardır. Baklava ustalığı, nesiller adamak ve büyük emekler vermek gereken bir mertebedir.

Güllüoğlu

Gaziantep'in En İyi Mekanları

1871 senesinden beri kendi farkını ortaya koymuş Güllüoğlu, bir firma isminden öte aile ismidir. Güllüoğlu’nun sırrı babadan oğula aktarılan bilgiye, deneyimlere, işe duyulan saygı ve titizlikte saklı. Harran ovasının buğdayından elde edilen unu, Gaziantep’in fıstığı ve Şanlıurfa bölgesinin sadeyağı; baklavanın vazgeçilmez unsurlarıdır. Gaziantep’in en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Elmacı Pazarı’na yolunuz düştüğünde Güllüoğlu’na uğramayı unutmayın.

Adres: Karatarla, Elmacı Çk. No:4, 27220 Şahinbey/Gaziantep

Telefon: 0342 231 21 05

Gaye Şahin’in Önerileri

Zeki İnal

Yıllardır baklavacılıkla uğraşan bir başka köklü dükkân Zeki İnal’ın şöbiyeti meşhur. Daha önce şöbiyet tatmamışım dedirtiyor. Koçak ve İmam Çağdaş baklavasından tatmadan dönmemeniz gereken diğer adresler. (Akyol Mh., Atatürk Bulvarı, No:38, Gaziantep; 03422318840)

{771648}

Katmer Geleneği

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Antep’in bir başka sabah ritüeli katmer. Antep fıstığı ve yöreye özgü sahan kaymağıyla ince açılan bu olağanüstü tadı denemeden Antep’ten dönmemek gerek. Yıllardır baklavacılıkla uğraşan Zeki İnal’ın mütevazı dükkânı şöbiyet sevenlerin kaçırmaması gereken bir durak. Antep’te hemen her tatlıcıda şöbiyet bulunuyor ama Zeki İnal’ın şöbiyeti, hamurun kıvamı bir başka. Katmer ise Anteplilerin özellikle sabah kahvaltı ritüellerinde başı çekiyor. Antep fıstığı ve yöreye özgü sahan kaymağıyla ince açılan bu olağanüstü hamur tatlısı bölgenin en kıymetli lezzetlerinden. Hem incecik hamuru elde açılırken izlemek hem de fırından çıktığı gibi sıcakken tadına bakmak müthiş bir keyif. Geleneksel katmer tadını almak için Mütercim Asım’daki Zekeriya Usta’ya, katmerin en güzel modern yorumunu görmek için Orkide Pastanesi’ne mutlaka uğrayın. Orkide dört dörtlük bir Gaziantep kahvaltısı da sunuyor, unutulan pek çok lezzete yer veriyor. (Gazimuhtarpaşa Bulv. No:17 Gaziantep; 03422151500)

Restoranlar

Üçler Kebap

Üçler Kebap lahmacunu ile ünlü. Özel sosu, bol yeşilliğiyle Antep lahmacununun da yeri başka. (Sarıgüllük, Zübeyde Hanım Blv. 16/C; 03423412323)

Nohut Dürüm

Gaziantep klasiklerinden biri de nohut dürüm. Yokluktan, zorluklardan türemiş ama en az et dürümler kadar lezzetli. Dürümcü Recep Usta’ya uğrayıp, tatmayı ihmal etmeyin.
(İncili Pınar, 36001. Sok. No:4; 03422151568)

{772035}

Kahvaltıda Beyran çorbası

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Antep’in sabah geleneği beyran çorbası. Antepliler gün ağarırken bol acılı bir beyran çorbası içiyor. Gün boyu yetecek enerjiyi kendi yağında pişen bu pilavlı ve sarımsaklı kuzu eti çorbası ile depoluyor. Beyranın tadına varmak için sabah erken saatlerde uyanmak gerek yoksa kalmıyor. Metanet Lokantası ve Dukat Beyran tercih edebileceğiniz iki doğru adres. Ancak Dukat Beyran saat 19.00’a kadar açık olduğu için gün içinde erken gitmekte fayda var.

Metanet Lokantası

(Tabakhane, Kozluca Mah, Caddesi No:11, 27400 Şahinbey/Gaziantep; 03422314666)

Dukat Beyran

(Fevzipaşa Mahallesi, Korutürk Caddesi No:36, 27665 Şehitkamil/Gaziantep; 03423236733)

Müzeleri İhmal Etmeyin

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Gaziantep’in zengin mutfak kültürünü geçmişten bugüne tanımak için Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmek gerek. Yapı aynı zamanda tarihi Gaziantep Evleri’nin de güzel bir örneği. Müzede eski kap kacaklardan kilere, baharatlardan duvar süslemelerine Gaziantep mutfak kültürüne dair hemen her detay yer alıyor, ayrıntılarıyla açıklanıyor. Bu kadar güçlü ve köklü bir mutfağı geçmişten bugüne öğrenebilmek için güzel bir fırsat. (Karagöz Mh., 27240 Şahinbey/Gaziantep; 03422326616)

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep'in En İyi Mekanları

Günün büyük bir kısmını Zeugma Mozaik Müzesi’ne ayırmak gerek. Nizip ilçesinin Belkıs Köyü sınırlarında bulunan Zeugma Antik Kenti, son yıllarda kültür turizminin en cazip noktalarından biri. Kentin simgesi haline gelen ünlü Çingene Kızı’nı, bölge tarihinin en görkemli dönemlerine ve heyecanlı mitoloji hikâyelerine uzanan etkileyici mozaikleri yakından görme imkanı veren dev müze ise; dört dörtlük bir tasarım ve kurguya sahip. Müze sabah 09.00 – 18.30 arası ziyaretçi alımı yapıyor ve 19.00’da kapılarını kapatıyor. (Mithatpaşa, Hacı Sani Konukoğlu Blv., 27500 Şehitkamil/Gaziantep; 03423252727)

{772236}

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları