preloader

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant

18.05.2023
Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant

Yazı Boyutu:

İstikamet Sapanca… Göl manzaralı Beta Home Otel’in içinde bulunan Anapa Restaurant’a doğru yola çıkıyoruz. Lezzetlerinden konseptine bilmeniz gerekenleri mercek altına aldık.

Hikâyesini dinlerken size hayaller kurduran, içeriye adım attığınız anda atmosferiyle kavrayan mekânları çok seviyorum. İstanbul’dan Beta Home Sapanca ve içinde bulunan Anapa Restaurant’ı deneyimlemek üzere yola çıktığımda hem yemekleri hem de daha önce hiç görmediğim Beta Home Otel’i çok merak ediyordum. Yaklaşık bir saati geçen otomobil yolculuğunun ardından Sapanca’ya vardık. Trenle de buraya gelebilmek mümkün. Otoparktan geçip, bahçeden içeri girdiğimizde otelin villaları ve yemyeşil bir bahçe bizi karşılıyor. Ve göl manzarası… Anapa Restaurant göle bakan bir konuma sahip. Önünde bir iskele, çevresinde sazlıklar… Bahçede geniş gövdeli ağaçlar, ortancalar…

Konsept

Anapa Restaurant bir şef restoranı. Şefi Doğan Anapa, İngilizce işletme yüksek lisansını tamamladıktan sonra sinema/TV yüksek lisans eğitimi almış. On beş yıl boyunca İstanbul’da reklam sektöründe yönetmenlik yapmış. On yıldır ise mutfakta yemek pişiriyor. Şef Doğan Anapa; ustalarını alafranga mutfakta annesi, alaturka mutfakta dedesi ve anneannesi olarak anlatıyor. Seyahat etmeyi çok seviyor. Dünyanın dört bir yanında iyi lokantalarda yemek yemeği, iyi yemek nedir onu analiz edip anlamaya çalışan bir şef.

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Şef Doğan Anapa

Aynı zamanda Slow Food üyesi. Yeniliği çok seviyor, hayatın farklılıklarla güzel, sahici olduğuna inanıyor ve restoranını da bu çerçevede kurguluyor. Mutfağında sakatat kullanmayı seviyor. Etlerle meyveleri kullanma eğilimi var. Örneğin ızgara bir pirzolanın yanına köz çilek ya da incir görebilirsiniz. Asit oranı yüksek lezzetleri ve onlarla uyumlu sosları seviyor. Tatlı, tuzlu, acı, ekşi dengesine dikkat etmenin iyi bir sonuç verdiğini dile getiriyor. Misafirleri için kışın şömine karşısında içlerini ısıtan, yazın göl kenarında ferahlatan lezzetler tasarlamaya çalışıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğu odun fırınını da tamamlamışlar.

Menü ve Yemek Tarzı

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Humusa kırmızı biber turşusu eşlik ediyor.
Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Dana kuyruk hinkali (mantı) sarımsaklı yoğurt ve biberli yağ ile tabakta buluşuyor.
Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Patates terin kestane mantarı kreması, isli etli mantar salsası ile servis ediliyor.

Anapa Restaurant’ta menü değişken. Mevsimlere göre tasarlanıyor. Doğan Anapa menü konseptini şu sözlerle anlatıyor:

“Kış sebzelerini çok bereketli ve renkli buluyorum. Kerevizi, pancarı, kestane kabağını, yaz sebzelerinden bamyayı severim. Gölyazı’ndan tedarik ettiğimiz tatlı su kerevitini özel buluyorum. Sakatat bana heyecan verici geliyor; dil, yanak, gerdan kullanımıyla yaratıcı tabaklar çıkarmak, bir maceranın peşinden gitmek gibi geliyor bana. Mutfağımda aynı zamanda yerellik ilkesini savunuyorum. Yereli evrensel olarak sunmaya çalışıyorum. Sakarya’nın yerel malzemeleriyle sevgili Hocamız Kübra Sultan Yüzüncüyıl sayesinde Topraktan Tabağa Sakarya: Bir Yemek Antropolojisi kitap projesi sırasında tanıştım. Bu kitap projesinden sonra malzemeye bakış açım değişti ve yerel malzemenin ne kadar değerli ve lezzetli olduğunu bir kere daha anladım. Enginarımı Taraklı’dan, nohudumu Akçakaya Köyü’nden, sucuğumu, manda sütü ürünlerimi Söğütlü’den, mısır unumu Ferizli’den, karakabak ve isli etimi Hendek’ten alıyorum. Seyahat edip keşfetmek bence bir aşçıyı besleyen, ilham veren en önemli unsur. Başka bir deyişle, farklı kültürleri anlamak, onların mutfaklarına misafir olmak, yeni malzemeler keşfetmek bu işin kurucu öğeleri.”

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Kuşkonmaz; soğan krakeri, enginar krema, bernaise sos ile çok lezzetli.
Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
Ana yemeklerde keşkek ile servis edilen kuzu incik tadılması gereken lezzetlerden. Lokum gibi dana incik. Dişe gelir bir keşkek ama lezzetli.

İştah açan görüntüsüyle semizotu salatasını da es geçmeyin. Çilek, kibrit elma, domates, ceviz, nar ekşisi vinegrette gibi tatların buluştuğu bu salata nefis.

{32575}

Odun Fırını Kahvaltısı

Anapa Restaurant’ın yerel lezzetlerden oluşan çok keyifli bir odun fırını kahvaltısı var. Özel lezzetlerin olduğu serpme bir kahvaltı. Göl manzarasına nazır, brunch tadında bir kahvaltı. Odun fırınından bahar lezzetleri tadabilirsiniz. Kuşkonmazlar, enginarlar…

Tatlı menüsünde isotlu çikolata mus ve gölün fısıltısı çilek, yanık cheesecake ve Çerkes peynir dolgulu kadayıf rulo bulunuyor.

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant

Gölün fısıltısı çilek tatlı menüsünün öne çıkanlarından.

Anapa’nın ‘gölün fısıltısı’ adında bir tadım menüsü de bulunuyor. Bu menü için 48 saat önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

En Çok Aklımda Kalan Lezzetleri

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
  • Başlangıçlardan fıstık, nane, çörek otuyla araka-sultani bezelye, enginar kremalı kuşkonmaz.
  • Ana yemeklerden kuzu incik ve kuzu tandır.
  • Henüz tatmadım ancak odun fırını kahvaltısı da denemek üzere aklımda kaldı. En yakın zamanda deneyimleyeceğim.

{15406}

Mekânın Öne Çıkan 3 Özelliği

Sapanca’da Saklı Bir Gastronomi Cevheri: Anapa Restaurant
  • Göl manzarası ve yemyeşil, büyük ağaçlarla çevrili bahçesi.
  • Yerel ve mevsimsel bir yaklaşımın hakim olduğu menüsü.
  • Odun fırını kahvaltısı.

Kimler Gitmeli?

İstanbul’a yakın ama tatile gitmiş hissi yaşatacak bir mekâna gitmek isteyenler radarına almalı. Hafta sonu kahvaltı için farklı bir lezzet arayanlar, lokal ürünlerle hazırlanmış lezzetler tatmak isteyenler gitmeli.

Beta Home, Rüstem Paşa Mahallesi, Sahil Caddesi, No:222, Kırkpınar Köyü, Sapanca/Sakarya, 05336954579

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları