preloader

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Yazı Boyutu:

Türkiye’deki en özel ve incelikli ekolojik çiftlikleri sizin için bir araya getirdik.

Şehir hayatının stresinden, telaşından ve yorgunluğundan uzaklaşmak herkesin diline takılmış bir şarkı gibi adeta. Zira bu kaos bizi öylesine boğuyor ki tüm sevdiklerimizle keyifli vakit geçirirken esasında kendimize hiç zaman ayırmadığımızı fark etmiyoruz bile. ‘Kendine zaman ayırmak’tan kasıt bakım yaptırmak değil; arınmanın kaynağını daha derinde aramak esasında. Topraklanmak, toprağa basıp doğadan güç almak; doğadan beslenmek ve onunla bir olmak. Ta ki içimizdeki enerji yeniden yeşillene dek…

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Zamanın birinde şehrin ağırlığını daha fazla taşımak istemeyenlerin, bu ağırlığı kısa süreliğine de olsa bir kenara bırakmayı arzulayanlar için yarattığı kaçış alanları haline gelen ekolojik çiftliklerin Türkiye’deki en özel ve incelikli örneklerini derledik sizin için. Kendine gerçekten zaman ayırmak, yavaşlamak, başka türlü bir yaşamın da mümkün olduğunu görmek; doğaya yakından bakmak ve doğal döngüye dahil olmak için tercih edebilirsiniz…

Grandma’s Wonderland; Silivri, İstanbul

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Grandma’s Wonderland 20 yıl önce, şehirli bir ailenin toprağa dönme hayaliyle başladı. Silivri’nin Akören köyüne giden yol üstündeki boş topraklarda önce çiftliği çevreleyen çam ağaçları yükseldi. Onu meyve bahçesi, bostan, gölet ve üzüm bağı takip etti. Yıllar içinde onlarca çeşit bitki ve çiçekle renklenen çiftlikte taş evin de tamamlanmasıyla yeni bir yaşam başladı. 40 bin metrekareye yayılan çiftliğe gelenleri ağaçların altında sakin bir gün ve çiftliğin restoranı The Barn’da tarladan tabağa bir menü bekliyor. Dostlarınızla mutfak ve bahçe workshoplarına katılabilir, gün batımında yoga ve meditasyon yapabilir, bağbozumunda kasaları doldurup pekmez ve şarap üretimine katılabilirsiniz. Geceyi çiftlikte geçirmek isterseniz GW’nun her biri farklı özelliklere sahip yedi odasından biri sizi bekliyor.

Vadi Alaçatı; Çeşme, İzmir

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Alaçatı’nın dağlık bölgesinde saklanmış, navigasyon olmaksızın bulunması imkansız rotası ile Vadi Alaçatı, 80 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir organik köy. Toskana Vadisi’ni andıran stili ile sakin, huzurlu ve doğanın içinde vakit geçirmek isteyenler için ideal. Alaçatı’nın geleneksel tarım anlayışını yeniden canlandırmak ideali ile kurulan Vadi Alaçatı, temiz enerji odaklı bir tesis. Toprakla arkadaş olmak, yıldızların altında uykuya dalmak ve kendinizle yeniden tanışmak isteyeceğiniz bir yer.

Palivor Çiftliği; Demirköy, Kırklareli

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Palivor Çiftliği Trakya’da, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde, Bulgaristan sınırına yakın bir noktada Karadeniz’in göz alıcı plajlarının bulunduğu İğneada’ya 11 kilometre mesafede konumlanıyor. Palivor Çiftliği toplam 140 dönüm arazi üzerinde kurulmuş, her biri kendine ait 6 dönümle 20 dönüm arasında organik tarla büyüklüğüne sahip 10 ayrı müstakil konuttan oluşan bir eko-yaşam projesi olarak hayata geçirildi. Çiftliğin başlangıç fikri, modern hayatın getirdiği imkanlardan yararlanırken, doğadan ve topraktan uzaklaşan hayatı yeniden yakalamak, gelecek nesillere eşsiz bir miras bırakmak. Siz de kaçış dönemlerinizde çiftlikte yer alan evleri uzun veya kısa dönemli olarak kiralayabilirsiniz.

{771891}

Narköy; Kıncıllı, Kocaeli

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Nar Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin eğitim odaklı sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği Narköy, 14 oda, aile ve grup konaklama üniteleri, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği restoran, açık ve kapalı derslikler, organik tarım çiftliği, muhteşem bir orman ve doğanın sürprizlerini sunuyor. Narköy’ün kapısı, doğayla iç içe vakit geçirmek ve ona katkıda bulunmak isteyen herkese açık. Narköy’de çeşitli eğitim, aktivite ve atölye çalışmalarına katılabilir, sevdiklerinizle doğanın kalbinde bir tatil geçirebilir ya da iş arkadaşlarınızla karmaşadan uzakta proje geliştirebilir ve çalışabilirsiniz.

Komşuköy; Beykoz, İstanbul

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

Üyelerin seçtiği fidelerle GDO’suz, kimyasalsız, doğal tarım yöntemleri ile lezzetli ve sağlıklı ürünler yetiştiren bir tarım platformu olan Komşuköy‘de ürünler gelişimlerine en uygun mevsimde yetiştiriliyor. Ürünlerin besin değerlerini ve lezzetini öncelikli hedef gören platform, bunun için depolama yapmak yerine günlük gönderim sistemi geliştirmiş. Ayrıca üyeler tarlalarını diledikleri zaman ziyaret edebiliyor veya kurulu kameralar sayesinde 7/24 online olarak izleyebiliyor. Doğal tarım üretimi ve yaşam platformu Komşuköy’de dilerseniz tarım eğitimlerine de katılabiliyorsunuz.

İksirli Çiftlik; Daday, Kastamonu

Türkiye’nin En Özel Ekolojik Çiftlikleri

İksirli Çiftlik’in tarihi neredeyse bir asır öncesine dayanıyor. Kastamonu’nun en yeşil ilçelerinden Daday’ın şirin köylerinden biri olan Bayır Köyü’nde 100 dönüm arazi üzerinde kurulu İksirli Çiftlik sırtını Göktepe’nin yeşil ormanlarına dayıyor. Ana avlunun etrafında hayatın döndüğü çiftlikte, avlu kapısından girdiğinizde tüm canlılar sizi kucaklıyor. İneklerin bulunduğu ahırlar, toplantı ve workshopların düzenlendiği eski zaman samanlığı, koyunların yaşadığı çantı ağıl, ortak mutfak ve restoran alanı, geleneksel üretimin devam ettiği, fırınından sıcacık ekmeklerin, odun ateşinde reçellerin çıktığı üretimhane, çiftlikteki tüm işlerin yürümesini sağlayan aile evi ve konuk evi ortak avluda buluşuyor. İksirli Çiftlik’te dilerseniz doğadan topladığınız meyvelerden marmelat yapabilir, dilerseniz dokuma tezgahının başına geçebilirsiniz, dilerseniz de gölette balık tutabilirsiniz. Doğanın meditatif etkisini hissedeceğiniz eşsiz bir rota.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları