preloader

Zeytinyağının Faydaları

01.05.2023
Zeytinyağının Faydaları

Yazı Boyutu:

İnsanlığın sahip olduğu en kıymetli besinlerden biri olan, şifa kaynağı zeytinyağının kalpten cilde uzanan faydalarını öğrenin.

<script src="https://run.admost.com/adx/get.ashx?pbk=500769-352574-63556&preredir={amClickThru}"></script>

Antik Yunan ve Roma’dan beri hem tedavi hem de beslenme amaçlı kullanılan zeytinyağı, insanlığın sahip olduğu en kıymetli besinlerden biri. Kalp sağlığı başta olmak üzere vücudumuzu tümden iyileştirebilecek güce sahip. Bu değerli ve mucizevi besini sofralarımızdan eksik etmemek için birçok sebep var. Zeytinyağının faydalarını ve özelliklerini öğrenerek keşfedin!

Not: Yazımızın sonunda sizi çok lezzetli ve sağlıklı bir tarif bekliyor!

1

Kalp Sağlığı

Zeytinyağının Faydaları
Zeytinyağının Faydaları

Lezzetli mi lezzetli zeytinyağının içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, monosodyum glisinat (Omega-9) ve antioksidan bulunur. Tüm bunlar sayesinde kalp sağlığı için mükemmel bir koruyucudur. Zeytinyağının kalp hastalıklarını, kalp krizini ve kalp krizine bağlı ölümleri azalttığı kanıtlanmıştır. “Kalbin İlacı” olarak adlandırılan zeytinyağı, bilim dünyasının en çok değer verdiği besinlerden biridir. Kalbimizi korumak ve hayatı daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için zeytinyağını her gün tüketmeliyiz.

2

Bağışıklık Sistemi

Zeytinyağının Faydaları
Zeytinyağının Faydaları

Akdeniz yemeklerinin vazgeçilmezi zeytinyağı, içeriğindeki antioksidan ve polifenoller ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklığımız için güçlü bir antienflamatuar özellik gösterir. Özellikle hastalandığınızda kan testlerinizde CRP değerinizin yüksekliğini fark etmişsinizdir, araştırmalar gösteriyor ki günlük zeytinyağı tüketimi 50 ml olan bireylerin CRP ve diğer inflamatuar belirteçleri azalmıştır.

Zeytinyağının diğer önemli faydalarına geçmeden önce “kaliteli zeytinyağı” içeriğinin nasıl olduğundan bahsetmek isteriz. Şifa deposu zeytinyağını evlerinize sokmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey polifenol değeridir. Polifenol yani “çok sayıda fenol” anlamına gelen bu bileşen; hücrelerimizi korur, onarır, aşılmasını önler ve daha iyi çalışmasına neden olur. Yani zeytinyağını diğer yağlardan farklı kılan polifenolün değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi ve faydalıdır.

3

Cilt Sağlığı

Zeytinyağının Faydaları

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi zeytinyağı, cilt sağlığı için de harika bir alternatif. Zeytinyağı; cildi nemlendirir, yumuşatır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca antimikrobiyal etkisi ile oluşabilecek enfeksiyonları önleyerek sizi cilt sorunlarından korur. Bu nedenle cilt sağlığınız için beslenmenize zeytinyağını mutlaka eklemelisiniz. Fakat cildi yediklerimiz ile içeriden ve kullanılan ürünlerle de dışarıdan desteklemek çok önemli. Zeytinyağının gücünden tümüyle yararlanmak adına içeriğinde zeytinyağı olan kozmetik ürünler ilk tercihiniz olmalı.

4

Hastalıklarla Mücadele

Zeytinyağının Faydaları

Kanser, diyabet, kronik hastalıklar… Çağımızın hastalığı olan kanserle mücadelede zeytinyağının içindeki antioksidan ve polifenol büyük bir yardımcıdır. Bunun yanında diyabet, insülin direnci ve çeşitli kronik hastalıkların zeytinyağı sayesinde şifa bulduğu araştırmalarda görülmektedir.

5

Sinir Sistemi

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının birbirinden değerli faydaları var… Sıra geldi çağımızın sorunlarından biri olan dikkat, hafıza ve konsantrasyon eksiklikleri üzerindeki faydasına. Zeytinyağı beyin sağlığını iyileştirerek sinir sistemi fonksiyonlarının da düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.

Bonus: Zeytinyağlı Kinoa Salatası (Glütensiz, vejetaryen)

Zeytinyağının Faydaları

Malzemeler:

  • 130 gram kinoa
  • Dilediğiniz taze sebzeler (maydanoz, salatalık, domates…)

Sosu için:

  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı nar ekşisi
  • Tuz

Hazırlanışı:

  1. Kinoayı bol su ile yıkayın. 1 ölçüye, 1,5 olacak şekilde protein deposu kinoayı tuz ekleyerek kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra tencereyi kapatın ve altını kısıp suyunu çekene kadar pişirmeye bırakın,
  2. Doğradığınız sebzeleri bir kasede karıştırın. Dinlendirdiğiniz kinoayı karışıma ekleyin,
  3. Sos için hazırladığınız malzemeleri karıştırın,
  4. Sos ve karışımı iyice karıştırın. Üzerine dilediğiniz malzemeyi ekleyebilirsiniz, zeytin ve lor peyniri çok yakışıyor!
Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları