preloader

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

01.05.2023
Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Yazı Boyutu:

İnsanlığın sahip olduğu en kıymetli besinlerden biri olan, şifa kaynağı zeytinyağının kalpten cilde uzanan faydalarını öğrenin.

<script src="https://run.admost.com/adx/get.ashx?pbk=500769-352574-63556&preredir={amClickThru}"></script>

Antik Yunan ve Roma’dan beri hem tedavi hem de beslenme amaçlı kullanılan zeytinyağı, insanlığın sahip olduğu en kıymetli besinlerden biri. Kalp sağlığı başta olmak üzere vücudumuzu tümden iyileştirebilecek güce sahip. Bu değerli ve mucizevi besini sofralarımızdan eksik etmemek için birçok sebep var. Zeytinyağının faydalarını ve özelliklerini öğrenerek keşfedin!

Not: Yazımızın sonunda sizi çok lezzetli ve sağlıklı bir tarif bekliyor!

1 – Kalp Sağlığı

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin
Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Lezzetli mi lezzetli zeytinyağının içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, monosodyum glisinat (Omega-9) ve antioksidan bulunur. Tüm bunlar sayesinde kalp sağlığı için mükemmel bir koruyucudur. Zeytinyağının kalp hastalıklarını, kalp krizini ve kalp krizine bağlı ölümleri azalttığı kanıtlanmıştır. “Kalbin İlacı” olarak adlandırılan zeytinyağı, bilim dünyasının en çok değer verdiği besinlerden biridir. Kalbimizi korumak ve hayatı daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için zeytinyağını her gün tüketmeliyiz.

2 – Bağışıklık Sistemi

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin
Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Akdeniz yemeklerinin vazgeçilmezi zeytinyağı, içeriğindeki antioksidan ve polifenoller ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklığımız için güçlü bir antienflamatuar özellik gösterir. Özellikle hastalandığınızda kan testlerinizde CRP değerinizin yüksekliğini fark etmişsinizdir, araştırmalar gösteriyor ki günlük zeytinyağı tüketimi 50 ml olan bireylerin CRP ve diğer inflamatuar belirteçleri azalmıştır.

Zeytinyağının diğer önemli faydalarına geçmeden önce “kaliteli zeytinyağı” içeriğinin nasıl olduğundan bahsetmek isteriz.

Şifa deposu zeytinyağını evlerinize sokmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey polifenol değeridir. Polifenol yani “çok sayıda fenol” anlamına gelen bu bileşen; hücrelerimizi korur, onarır, aşılmasını önler ve daha iyi çalışmasına neden olur. Yani zeytinyağını diğer yağlardan farklı kılan polifenolün değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi ve faydalıdır.

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Kaliteli zeytinyağına ulaşmak için ise çok uzaklara gitmemize gerek yok… Oleamea‘nın Memecik zeytinleriyle hikâyesini dinleyin. “İlk Türk Zeytini” olarak bilinen, yağ kalitesi yüksek Memecik zeytinlerini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte Oleamea, uzun yıllardır zeytinyağı üretimi yapan bir ailenin 2. kuşağı tarafından kurulmuş, Memecik zeytinlerini kullanan özel bir marka. Lezzeti ve kalitesiyle uluslararası ödülleri olan Oleamea, yüksek polifenol değerine sahip. Birden fazla zeytinyağı çeşidi ile deneyenin vazgeçemediği lezzetlere sahip olmaktan çok mutlu. Oleamea’nın ilk hedefi ise; sürdürülebilirlik, kalite ve memnuniyet. Aromatik tat ve kokusu, yüksek polifenol değeri ve organik olması ile sofralarınızın en lezzetli şifa kaynağı olmaya hazır!

3 – Cilt Sağlığı

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi zeytinyağı, cilt sağlığı için de harika bir alternatif. Zeytinyağı; cildi nemlendirir, yumuşatır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca antimikrobiyal etkisi ile oluşabilecek enfeksiyonları önleyerek sizi cilt sorunlarından korur. Bu nedenle cilt sağlığınız için beslenmenize zeytinyağını mutlaka eklemelisiniz. Fakat cildi yediklerimiz ile içeriden ve kullanılan ürünlerle de dışarıdan desteklemek çok önemli. Zeytinyağının gücünden tümüyle yararlanmak adına içeriğinde zeytinyağı olan kozmetik ürünler ilk tercihiniz olmalı.

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Oleamea, zeytinyağının cilt sağlığındaki gücünü biliyor! Markanın bebeklerin narin ciltlerine özel şampuandan pişik kremine kadar uzanan geniş bir kozmetik serisi var. Elbette zeytinyağının başrolde olduğu bu kozmetik seriyi yetişkinler de kullanabiliyor! Şampuan, saç kremi, banyo köpüğü, vücut losyonu, balsam, pişik kremi… Bebeğinize ve kendinize oluşturacağınız, cilde dost bir bakım rutini için Oleamea’nın zeytinyağlı kozmetik ürünlerini mutlaka keşfedin. İçiniz rahat olsun, cildiniz de Oleamea gücüyle parlasın!

4 – Hastalıklarla Mücadele

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Kanser, diyabet, kronik hastalıklar… Çağımızın hastalığı olan kanserle mücadelede zeytinyağının içindeki antioksidan ve polifenol büyük bir yardımcıdır. Bunun yanında diyabet, insülin direnci ve çeşitli kronik hastalıkların zeytinyağı sayesinde şifa bulduğu araştırmalarda görülmektedir. Beslenme düzeninize organik Oleamea zeytinyağını ekleyerek sağlığınız için en doğru adımı atmış olacaksınız.

5 – Sinir Sistemi

Zeytinyağının birbirinden değerli faydaları var… Sıra geldi çağımızın sorunlarından biri olan dikkat, hafıza ve konsantrasyon eksiklikleri üzerindeki faydasına. Zeytinyağı beyin sağlığını iyileştirerek sinir sistemi fonksiyonlarının da düzgün çalışmasına yardımcı oluyor.

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Tüm bu maddelerin sonunda hiç şüphe duymadan diyebiliriz ki zeytinyağı insanlığa verilen en değerli hediyelerden… Neden uzun yıllardır şifa kaynağı olarak görüldüğüne ise şaşırmamak gerek. Kendinize ve sevdiklerinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, zeytinyağı kullanımını yaşam tarzınız haline getirmek. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı bir diyeti benimsemek düşündüğünüz kadar zor değil. Yalnızca karar verdiğinizde karşınıza çıkacak lezzetli seçeneklerin fazlalığına şaşıracaksınız. O halde Oleamea zeytinyağı siparişinizi hemen verin çünkü biz bu lezzetli alternatiflerden bir tanesini hemen sizinle tanıştırmak istiyoruz!

Bonus: Zeytinyağlı Kinoa Salatası (Glütensiz, vejetaryen)

Zeytinyağının Faydalarını Keşfedin

Malzemeler:

  • 130 gram kinoa
  • Dilediğiniz taze sebzeler (maydanoz, salatalık, domates…)

Sosu için:

  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı nar ekşisi
  • Tuz

Hazırlanışı:

  1. Kinoayı bol su ile yıkayın. 1 ölçüye, 1,5 olacak şekilde protein deposu kinoayı tuz ekleyerek kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra tencereyi kapatın ve altını kısıp suyunu çekene kadar pişirmeye bırakın,
  2. Doğradığınız sebzeleri bir kasede karıştırın. Dinlendirdiğiniz kinoayı karışıma ekleyin,
  3. Sos için hazırladığınız malzemeleri karıştırın,
  4. Sos ve karışımı iyice karıştırın. Üzerine dilediğiniz malzemeyi ekleyebilirsiniz, zeytin ve lor peyniri çok yakışıyor!

*Bu içerik Oleamea iş birliğinde hazırlanmıştır.

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş
editörün tüm yazıları