preloader

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Yazı Boyutu:

Yeni yılı en eğlenceli şekilde kutlamak isteyenler için yılbaşı zamanında mutlaka görülmesi gereken destinasyonları listeledik.

Yılbaşı, herkesin yepyeni bir sayfa açmak istediği ve yeni yılı en eğlenceli şekilde karşılamak istediği bir zaman. Evde ya da mekanların yılbaşı programlarıyla yeni yılı kutlamak elbette güzel ancak yılbaşı ruhunu en güzel coşkulu yaşatan şehirlerin sokaklarında bu anı yaşamak paha biçilemez… Yılbaşı zamanında mutlaka görülmesi gereken destinasyonları keşfedin.

Londra, İngiltere

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Londra yeni yıl ruhunu en güzel şekilde yaşayan şehirlerden bir tanesi. Kasım ayından itibaren renklenmeye ve ışıklanmaya başlayan Londra sokakları, Aralık ayıyla adeta tam bir yeni yıl şehri oluyor. Sokaklardaki kocaman yılbaşı ağaçlarından ışıl ışıl süslemelere, mağaza dekorlarından restoran menülerine kadar Londra’nın en güzel zamanı kesinlikle yılbaşı dönemi.

Paris, Fransa

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Paris, yılbaşını en coşkulu şekilde yaşayabileceğiniz destinasyonlardan. Yılbaşı gecesini Paris’te geçiriyorsanız öncelikli rotanız Eiffel Meydanı olmalı. Yılbaşına özel olarak ışıklandırılan Eiffel kulesi, havai fişek gösterileriyle daha görkemli bir hal alıyor. Bu anı yaşamak için binlerce kişinin gittiği Eiffel Meydanı gerçek bir şenlik alanına dönüşüyor. Champs-Elysees bulvarı da, gecenin devamını geçirmek için mükemmel bir yer. Birçok bar ve cafe’nin bulunduğu bulvarda aynı zamanda sokaklarda da kutlamalar devam ediyor.

Rio de Janerio, Brezilya

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Rio de Janeiro’da sıra dışı bir yılbaşı gecesi geçirmeye ne dersiniz? Her yılbaşı şehrin ünlü Copacabana plajında hem yerli halk hem de dünyanın dört bir yanından gelen turistler toplanıyor. Gündüzden başlayan partiler yeni yılın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Brezilyalılar, yeni yıla beyaz kıyafetlerle girmenin uğur getirdiğine inandığı için plaj bembeyaz bir görüntüye bürünüyor. Birçok müzik türünün çaldığı bu gecede özellikle sambaya doyacaksınız.

Atina, Yunanistan

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Atina, yeni yılı festival tadında kutlayan şehirlerden. Her bir adımda fotoğraf çektirebileceğiniz Noel babalar, jonglörler ve daha fazla sizi bekliyor olacak. Işıl ışıl bir ambiyansa bürünen Atina’nın birçok yerinde ücretsiz sokak konserleri yapılıyor. Şehrin farklı yerlerine gidebilir ve farklı müzik türlerinde yeni yılın gelişini kutlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra her bir tavernada farklı yılbaşı etkinlikleri düzenleniyor. Geleneksel bir Yunan gecesi yaşamak istiyorsanız rezervasyonunuzu şimdiden yaptırın.

{77490}

Laponya, Finlandiya

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Rotamızı Noel Baba’nın doğduğu şehir Laponya’ya çeviriyoruz. Kış boyunca Kuzey Işıklarının hakimiyeti altında olan şehir yeni yıla havai fişeklerin altında değil, gerçek bir ışık şöleniyle girmek isteyenler için paha biçilemez bir lokasyon. Noel Baba’nın yaşadığı köyü ziyaret ederek oradaki kutlamalara katılabilir ve göz alıcı bir şekilde süslenmiş köyün tadını çıkarabilirsiniz.

Maderia Adaları, Portekiz

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Dünyanın en büyük havai fişek kapsamında 2006 senesinde Guinness Rekorlar kitabına giren Maderia Adaları, yılbaşı gecesi mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon. Maderia’nın başkenti Funchal’da farklı zevklere hitap eden çokça Restaurant ve gece klubü bulmak mümkün. Başkentin “Eski Şehir” bölgesine bulunun Rua de Santa sokağını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Yılın her akşamında canlı olan sokak, yılbaşı akşamı tam bir festival alanına dönüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, New York

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

New York’ta yapmanız gereken tek şey ışıkları takip etmek! Metropolitan Müzesinin görkemli yapısının önünden, Central Park ışıklarını takip ederek Rockefeller Center’a doğru bir yol tutun kendinize. Rockefeller’ın göğe vuran ışıklarını takip ederken Fifth Avenue’deki mağazaların vitrinlerini arkanızda bırakıp, Bergdorf Goodman ve Tiffany&Co.’nun ışık oyunlarını takip edin. Çok geçmeden Bryant Park’ta sizi karşılayacak olan koskaca buz pisti ise, sizi tüm şehrin ışıkları altında ufak bir eğlenceye çağırıyor olacak.

{20175}

Kopenhag, Danimarka

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

İskandinav ülkelerinin en hareketli şehirlerinden biri olan Kopenhag, her yılbaşı zamanı yarım milyon ışık ve binlerce yılbaşı ağacı ile süsleniyor. Tam bir kutlama havasına bürünen şehirin meşhur Tivoli Bahçeleri de büyük bir havai fişek gösterisine sahne oluyor. Bunun yanı sıra Amelienborg meydanında geleneksel bir kutlama yapılıyor. Hem Danimarka’da yaşayan insanlar hem de turist olarak gelenler Kraliyet Sarayı’nın önündeki meydanda buluşup yeni yıla beraber giriyor.

{771532}

Bahamalar

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Farklı bir kültürün yeni yıl kutlamasını görmek isteyenlere önerimiz, Bahamalar. Gündüzden başlayıp tüm gece süren geleneksel eğlenceleri deneyimleyeceğiniz Bahamalar’da, “Jankanoo” isimli geçit törenini mutlaka izleyin. Törene katılan kişiler özel kıyafetler içerisinde çan ve davul çalarak yürüyüp Afrika kökenli goombay rtimi eşliğinde dans ediyorlar. Bunun dışında tiyatro ve dans toplulukları sokaklarda yerel özellikler taşıyan gösteriler sunuyor. Gece ise yine sokaklarda müzik performansları gerçekleşiyor. Sıra dışı bir yılbaşı olacağı garanti!

Prag, Çek Cumhuriyeti

Yılbaşında Görülmesi Gereken En Güzel Şehirler

Prag’ın tarihi sokakları yılbaşı gecesi hiç olmadığı kadar canlı ve neşeli oluyor. Hem sokak partileri hem de Prag’ın en iyi mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence sürüyor. Işıklar ve yılbaşı ağaçlarıyla süslenen şehrin havai fişek gösterisi de oldukça ihtişamlı. Önerimiz, ışık gösterisini Prag kalesinin yakınlarında izlemeniz. Eski Kasaba Meydanı’ndaki nehrin kenarında ise havai fişeklerin yansımasını izleyip farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları