preloader

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Yazı Boyutu:

Ren geyiklerinin çektiği kızaklar, Noel Baba hikayeleri ve Kuzey Işıkları… Finlandiya’nın en büyüleyici bölgesi Laponya’yı tüm detaylarıyla inceleyin.

Kuzey Işıkları, kar manzaraları, geceyarısı güneşi, ren geyikleri ve husky’lerin çektiği kızakları, Noel Baba hikayeleri ve doğal yaşamı ile Kuzey Yarım Küre’nin en masalsı diyarı Laponya… Finlandiya’nın en büyük bölgesi olan Laponya, ülkenin en kuzey noktasında, Kuzey Kutup Çizgisi’nin yanında yer alıyor. Kutup ikliminin hakim olduğu bölge özellikle kış aylarında olağanüstü bir çehreye bürünüyor.

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Batı kısmı dağlık, doğu kısmı ise tundra alanları, göller, nehirler ve bataklıklarla kaplı Laponya, dünyanın en bakir bölgelerinden biri. Büyük çoğunluğu köy ve çiftliklerde yerleşik olarak yaşayan Laponya halkının bir kısmı da kışın ovalarda, yazın dağlarda ren geyiği sürüleri ile hareket eden göçebe bir yaşam sürüyor.

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

İklimin yaşam koşullarını, yaşam koşullarının da aktiviteleri belirlediği bölgede husky’ler ve ren geyikleri ile kar safarisine çıkabilir, buz tutmuş göllerde balık avlayabilir, kar araçlarıyla dağlık bölgeleri keşfedebilirsiniz.

{7353}

Yerkürenin Büyüleyici Şovu Aurora

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Güneşten gelen rüzgar, dünyanın manyetik kalkanı, yerkürenin altındaki sıvı metallerin hareketi, atmosferdeki gazlar, aralarındaki enerji alışverişi ve ortaya çıkan doğal fenomen; Kuzey Işıkları. Yerkürenin sunduğu büyüleyici ışık şöleni Aurora Borealis, Laponya’ya seyahat etmek için tek başına yeterli bir sebep. Açık ve karanlık gökyüzünde, eğer şanslı ve sabırlıysanız, hayatınızın sonuna kadar hafızanızın bir yerinde asılı kalacak özel bir an olarak, bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kuzey Kutbu’nun Ev Sahibi Noel Baba

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Laponya’nın Kuzey Kutup çizgisi üzerinde yer alan başkenti Rovaniemi, tam da konumu itibariyle Noel Baba köyü olarak tanıtılıyor. ‘Kuzey Kutbu’nda yaşayan Noel Baba’ fikrine ithafen kurulan bu kurgusal köy ve hediyelik eşyaları, oteli, lokantası, parkı ile devasa eğlence merkezi Santa Park çocuksu bir kar tatili geçirmek isteyenler için oldukça orijinal ve ideal.

Bilim Merkezi Arktikum Müzesi

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Hem bir müze hem de bilim merkezi olan Arktikum, Arctic Center ve Lapland Museum’u kapsayan bir yapı. Arktik bölgesinin tarihini, kültürünü ve modern hayatını inceleyen, doğayla uyum içinde bir insan hayatının mümkün olup olmadığını araştıran kurum, edindiği sonuçları bir sergileme materyaline dönüştürüyor. Tasarımında bölgeye ait doğal malzemelerin kullanıldığı müzenin en ilgi çekici yanı ise 30 metre genişliğinde bir otoyolun ortasından kestiği 172 metrelik cam koridoru.

Vahşi Yaşam Parkı Ranua

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Kutup ayısı, volverin, vaşak, kutup kurdu gibi Kuzey Kutup Dairesi’ne özgü birçok vahşi canlıyı görme şansına erişebileceğiniz Rauna Vahşi Yaşam Parkı, Rovaniemi’ye sadece bir saat mesafede ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

Fin Mutfağının En Leziz Yemekleri

Bir Masal Diyarına Yolculuk: Laponya

Geleneksel Fin mutfağının en leziz örneklerini tadabileceğiniz Laponya’da yemek kültürü, avcılığa ve doğadan elde edilen malzemelere dayanıyor. Bölgede en çok geyik eti, keklik ve somon tüketiliyor. Patatesin hemen her halinin tüketildiği bölge mutfağının vazgeçilmezlerinin başında mantar ve kremalı çorbalar geliyor. Bölgenin en çok tüketilen meyvesi ise yaban mersini.

Etiketler

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları