preloader

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

05.12.2023
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Yazı Boyutu:

Kış mevsimini muhteşem hale getiren en güzel detaylardan olan yılbaşı dönemiyle birlikte renkli ışıkların parladığı, sıcak içeceklerin tarçınlı kokusunun yayıldığı ve alışveriş coşkusunun doruklara ulaştığı bir zaman dilimindeyiz. Çoğu Avrupa şehrinde yılın bu zamanları insanları büyülü atmosferin içine çeken yılbaşı pazarları kurulmaya başlıyor. Biz de rotamızı Alsace bölgesine çeviriyoruz.

Alsace bölgesi, her yıl karanlık kış günlerini muazzam bir yılbaşı coşkusuna dönüştüren büyülü pazarlarıyla ünlüdür. Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan bu bölge, tarih ve kültür zenginliğiyle öne çıkarken, özellikle aralık aylarında kendisine özgü yılbaşı pazarları ile adeta bir peri masalına dönüşüyor.

Alsace Bölgesi Nerede?

Alsace bölgesi, Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan ve Almanya ile sınırını paylaşan bir alana kurulmuş büyüklü küçüklü köylerin oluşturduğu bir masal diyarı gibi. Bu bölge, ağırlıklı olarak Ren Nehri’nin doğusunda yer alıyor ve başta Strasbourg olmak üzere Mulhouse, Colmar, Haguenau gibi şehirleri barındırıyor.

Özellikle yılbaşı dönemindeki atmosferi ile ünlü olan Alsace bölgesi tarihi, kültürel zenginlikleri ve özel mimarisi ile turistler için çekici bir destinasyon.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Yeni yıla farklı bir şehirde mi girmek istiyorsunuz? Yılbaşı için planınızı yapmadan önce bu şehirleri mutlaka değerlendirmenize alın!

Alsace’a Ne Zaman Gidilir?

Ziyaret amacına göre yılın her zamanı farklı güzellikler sunuyor Alsace.

İlkbahar ve sonbahar ayları, Alsace bölgesinde ılıman hava ve çiçek açan bağlarla dolu manzaralar sunuyor. Bu dönemde, şarap üretim sürecini görmek ve şarap tatmak için harika bir zaman olabilir.

Yılbaşı döneminde ise Alsace bölgesi ışıltılı sokaklarıyla masalsı bir atmosfer sunuyor. Renkli ışıklarla süslenmiş köyler, geleneksel Noel pazarları ve sıcak içeceklerle dolu sokaklar, ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşamanızı sağlatabilir.

Alsace’a Nasıl Gidilir?

Alsace bölgesine gitmek için birkaç farklı ulaşım seçeneği bulunuyor. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu belirlemek, nereden başladığınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak planlanabilir.

Hava Yolu ile Ulaşım

Alsace bölgesine en yakın havaalanı Strasbourg Entzheim olarak karşımıza çıkıyor. Şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan Entzheim’ta iç hat uçuşları çok daha fazla olduğundan uluslararası uçuşlar seyrek olabilmekte.

Bölgeye 1 saat mesafede olan Fransa – Basel Mulhouse Havaalanı ise uçak ile ulaşım için tercihiniz olabilir. Türkiye’den her gün uçuş alan Mulhouse Havaalanı’nın en önemli özelliklerinden biri de bir kapısının İsviçre’ye diğer kapısının Fransa’ya açılması. Daha geniş bir rota çizmek isteyenler için kapsayıcı olabilir.

Tren ile Ulaşım

Alsace bölgesine trenle ulaşım da yaygın seçeneklerden biri. Strasbourg, Colmar, Mulhouse gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan hızlı tren hatları Fransız demiryolu şirketi SNCF ile farklı alanlar arasında rota oluşturmanızı sağlayabilir.

Otobüs ile Ulaşım

Strasbourg’dan bölgedeki köylere ve havaalanına ulaşım için otobüs de bütçe dostu bir seçenek olarak tercih edilebilir ancak kısa süreli seyahatlerde sefer sıklığı az olduğundan zaman kaybına sebep olabilir.

Araç ile Ulaşım

Alsace bölgesi aralarında mesafe olan küçük köylerden ve Strasbourg şehrinden oluşan bir alanı kapsadığı için zaman kısıtlaması olmadan rahatça seyahat etmek için araç kiralamak en mantıklı seçeneklerden. Fransa’nın birçok şehrinden Alsace bölgesine otoyollarla kolayca ulaşabilirsiniz. Araç kiralama için önerimiz, çoğu kişi bu alternatifi tercih ettiğinden alanda zaman kaybetmemek adına kiralamanızı önceden online şekilde yapmanız ve alanda sigorta ve teslim işlemlerini tamamlayarak hızlıca aracınızı alarak yola çıkmanız.

Alsace Bölgesi Yılbaşı Pazarları

Alsace’da yılbaşı pazarları, tarihi şehirlerin taş sokaklarını renkli tezgahlarla süsleyen bir masal diyarı adeta… Aynı zamanda da rengarenk ışıklar ve bembeyaz kar örtüsü altında, ziyaretçilere adeta bir yılbaşı kartpostalının içinde geziniyormuş hissi veriyor. Pazar alanları, tarih kokan katedrallerin gölgesinde, geleneksel Alsace mimarisini yansıtan ahşap stantlarla doluyor.

Ahşap oymacılığından seramik işçiliğine, geleneksel Alsace şekerlemelerinden özel tasarım hediyeliklere kadar birçok ürün, ziyaretçilere benzersiz ve özel bir alışveriş deneyimi sunan yılbaşı pazarlarında yer alıyor. Bölgeye özgü lezzetleri tatmak isteyenler için de yiyecek tezgahları, sıcak pretzel, Alsace sosisi ve ünlü Noel şarapları da mutlaka denenmesi gerekenler arasında listeleniyor.

Ziyaretçilere bölgenin tarihini, kültürünü ve sıcak misafirperverliğini keşfetme fırsatı sunan yılbaşı pazarlarının kurulduğu köyleri ziyaret için 3 günlük bir rota bile sizi gerçeklikten koparıp rüyalar yaşamanızı sağlayabilir.

Colmar Yılbaşı Pazarları

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Colmar, Alsace bölgesinin büyüleyici ve tarihi şehirlerinden biri olarak yılın her döneminde ziyaretçi çekse de yılbaşı dönemi cazibesi bambaşka oluyor ve şehrin farklı noktalarına kurulan yılbaşı pazarlarına ev sahipliği yapıyor. Şehrin zaten harikalar diyarına benzeyen atmosferini daha da güçlendirerek ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Genellikle kasım ayının son haftasından azxralık sonuna kadar devam eden Colmar yılbaşı pazarları sıcak bir atmosfer, geleneksel Alsace dokusu ve yılbaşı coşkusuyla dolu bir deneyim sunuyor. Etkinlikler ve tarihler her yıl değişebileceğinden, ziyaret etmeden önce güncel bilgileri kontrol etmenizi önerebiliriz.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Şehrin tarihi meydanlarında ve katedral çevrelerinde kurulan Colmar yılbaşı pazarları ve görülecek yerler ise sizi mutlu etmek için bekliyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yılbaşı ruhunu yakalamak için elinizde bir sıcak şarap ile Ortaçağ mimarisiyle çevrili Place Jeanne d’Arc, Place des Dominicains, Place Jeanne D’Arc, Place de l’Ancienne Douane, Koïfhus ve Place de la Cathédrale çevresinde kurulan pazarlar, rengarenk ışıklarıyla gecenin karanlığını dağıtan lunaparkı, hemen ilerisinde konumlanan yeme içme ürünlerinin satıldığı devasa markthall’u ve Petite Venise’i ziyaret edebilirsiniz. Köprüde dilek dileyip anahtarlık asmayı da unutmayın…

Riquewihr Yılbaşı Pazarı

Fransa’nın En Güzel Köyleri” arasında sınıflandırılan Riquewihr’de, mükemmel şekilde aydınlatılmış sokaklarda yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Colmar anayolu üzerinde ve Colmar’a yarım saat mesafede olan bu köyün merkezi tamamıyla yılbaşı köyüne dönüşüyor. Birkaç kilometrelik hafif yokuşlu bir sokakta kendinizi dış dünyadan koptuğunuz bir harikalar diyarında hissedebilirsiniz. Lokal peynirciler, kruvasan dükkanları, makaroncular sizi beklerken şehrin çıkışında kurulan pazar yeri standlarında da dekoratif objeler, takılar, aromatik lezzetlerle taçlandırılmış banana bread’ler sizi bekliyor.

Kaysersberg Yılbaşı Pazarı

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Gürültüyle akan Ren Nehri kıyısına kurulmuş Ortaçağ köyü hava karardığında yılbaşı ruhuyla aydınlanıyor ve bu neşeli atmosferi sıcak şarap, Noel pastaları ve zencefilli kurabiye kokuları kaplıyor. Colmar’dan 40 dakika uzaklıkta olan Kaysersberg Vadisi’nin yılbaşı pazarları dışında ünlü olduğu bir şey daha var: Beyaz şaraplar… Köye ulaşan yol boyunca üzüm bağlarını görmeniz mümkün.

Eguisheim Yılbaşı Pazarı

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Pitoresk ve samimi dokusuyla istisnasız her gidenin bir yere benzetme arzusu duyduğu köy bizim için Ege köylerini andırıyordu. En İyi Noel Kasabaları ve Köyleri arasında listelenen köy, Alsace bölgesi içinde görülmesi gereken alanlardan biri. Şehrin küçük meydanının neredeyse tamamı yılbaşı pazarı olarak konumlanıyor. Büyülü ve masalsı bir atmosfer, Orta Çağ’dan kalma sokaklar, kısmen ahşap evlerin ve pazar yerlerinin dekorasyonları, aydınlatmalar, zanaatkârların özgün üretimleri… Her şey bu zamansız atmosfere katkıda bulunuyor.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Strasbourg Yılbaşı Pazarları

Strasbourg’daki Noel pazarları, şehrin farklı bölgelerine yayılmış bir dizi meydanda ve sokaklarda kuruluyor ve ziyaretçilerine şehrin tarihi dokusu içinde unutulmaz anlar sunuyor.

Strasbourg Notre Dame Katedrali’nin muazzam ve heybetli görüntüsü eşliğinde kurulan en büyük pazar Place de la Cathédrale adıyla biliniyor. Muhtemelen şehrin simgesi haline gelen atlı karınca ile çekilen birçok fotoğraf da bu noktada çekiliyor. Çikolatadan el sanatlarına, sıcak şaraptan baget ekmek üzerindeki lezzetlere birçok şeyi aynı anda bulabileceğiniz pazarda küçük bir pop-up mağazada ise sadece yılbaşı ağacı süsleri satılıyor.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Place Kléber Strasbourg’un en büyük meydanında yer alan pazar ve devasa bir yılbaşı ağacı ile kilometrelerce öteden kendini belli ediyor.

Tarihi Place Broglie meydanında, renkli stantlar, ışıklı süslemeler ve yılbaşı atmosferiyle dolu bir pazar alanı kuruluyor. Place Benjamin-Zix ise Kléber’e yakın konumda küçük stantların olduğu alan olarak samimi bir atmosfer sunuyor.

Place Gutenberg Strasbourg’un tarihi kalbinde yer alan büyük bir meydanda kuruluyor ve el yapımı ürünlerin yanında yeme içme stantları da çeşitlilik sunuyor. Ünlü Alsace sosisini denemek isterseniz adresiniz burası olabilir.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Fransa’nın en çekici yerlerinden biri de La Petite France, Strasbourg’da yer alıyor. Yılbaşı pazarı kurulmasa dahi şehrin cazibe merkezlerinden biri olarak konumlanıyor.

Zamanınız varsa küçük birer yılbaşı köyü haline gelen Turckheim, Ribeauville, Munster ve Obernai’yi de seyahat rotanıza ekleyebilirsiniz.

Noel pazarları sadece Alsace’da değil tüm dünyada çok güzel. Yılın bu zamanında kurulan en güzel Noel pazarlarını keşfetmek için tıklayın.

Alsace’da Ne Yenir?

Alsace, Fransa’nın yeme içme konusunda hayli yüksek frekansa ve bolca Michelin yıldızlı restorana sahip olan bölgesi. Hiç ummadığınız küçük bir kapı size Michelin yıldızlı bir restoran sunuyor olabilir. Buradaki listeden çevredeki Michelin yıldızlı restoranları inceleyebilirsiniz.

Söz konusu yerel lezzetlerin olduğu yılbaşı pazarları olunca yeme-içme anlarının çoğu ayaküstü gerçekleşebilir. Önünde uzun kuyruklar oluşan stantlarda baget ekmek üzerine farklı malzemeler ve peynirin birleştiği Baguette Flambée, patatesin peynirle buluşması tartiflette, ünlü Alman çöreği pretzel, Alsace sosisi, sıcak şarap, French-Alsatia crêpe, gingerbread cookie, banana bread ve enfes çikolatalardan deneyebilirsiniz.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Stantlarda pek yer almayan ama yılbaşı köylerinde küçük mekânlarda satılan kruvasan ve makaronlar ise elbette Fransa’nın vazgeçilmezi. La Petite France’da önünde kuyruk olan kahvaltıcı Cafe Bretelles ve Riquewihr’de kalabalıklar arasından zorla seçim yaptığınız makaroncu Maison Alsacienne de Biscuiterie de es geçilmemesi gereken noktalar. Makaron için tercihinizi Strasbourg Galeries LaFayette içindeki Pierre Herme’den yana da kullanabilirsiniz.

Alsace’dan Ne Alınır?

Alsace bölgesindeki yılbaşı pazarları başlı başına alışveriş noktaları olarak konumlanıyor. Süs eşyaları, çikolata, hediyelik ürünler, ağaç aksesuarları, el işçiliği ürünler, şehrin dokusunu taşıyan şarap ve peynir gibi seçeneklerin tümü alışveriş pazarlarında yer alıyor.

Buradaki ürünlerin dışında, çoğu Avrupa kentinde olan hediyelikler ilginizi çekerse isterseniz Hema ve Flying Tiger tercihiniz olabilir.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace
Strasbourg’un lüks alışveriş durağı Galeries Lafayette de içerisindeki seçkin markalarla hediye skalanızı genişletebilir.

Alsace’da Nerede Kalınır?

Alsace bölgesi genelde küçük köylerden oluştuğu için Avrupa şehirlerinin merkez dışında kalan yerlerinden aşina olunduğu gibi hayatın erken bittiği destinasyonlar. Havanın erken kararmasının ve yılbaşı pazarlarının akşam 20:00 civarı kapanmasının etkisiyle bu saatlerden sonra uzun bir sessizliğe bürünüyor. Böyle sakin kasaba ve köylerde konaklamayı tercih edenler için lokal mimarinin etkilerini taşıyan çok sayıda butik otelden birini tercih edebilirsiniz.

Bölgedeki köyler kısa sürede gezilebildiğinden konaklama için Strasbourg ve köylere göre görece daha gelişmiş olan Colmar’ı seçebilirsiniz.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Relais et Châteaux Le Chambard

Kaysersberg’de bulunan ve bir aile işletmesi olan Hotel Le Chambard, lüks ve konforlu bir konaklama deneyimi sunuyor. Otel içindeki Bib Gourmand Winstub’da ve 2 Michelin yıldızlı Gault & Millau’da tipik yerel yemeklerin veya kaliteli şaraplar eşliğinde kaliteli yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

L’Esquisse Hotel & Spa Colmar

Cormar’ın tarihi merkezinin kalbinde yer alan 5 yıldızlı bir otel ve spa olan L’Esquisse, Champ de Mars’ın içerisinde bulunuyor. Özgün bir zarafete sahip olan mekânları Fransız yaşam sanatının çağdaş bir temsilini sunuyor. Şehrin içindeki otantik mekanları gezip alıştığınız standartlarda konaklamak isterseniz bu lüks deneyimi tercih edebilirsiniz.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

L’ Hôtel & Spa Ribeauville

Ribeauvillé’de yer alan elegan görünümlü butik otel L’ Hôtel & Spa, konukları için spadan Türk hamamına, seçkin gastronomik deneyimlerden şık detaylara her noktasıyla eşsiz bir konaklama deneyimi sunmak için çalışıyor.

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Hannong Hotel & Wine Bar

Strasbourg şehir merkezinin tam kalbinde, en büyük yılbaşı pazarına ve Galeries LaFayette’e birkaç dakika yürüme mesafesinde olan dört yıldızlı şık otel, şehrin mimari dokusunu taşırken odalarında modern izler taşıyor.

Alsace Turu Rota Önerisi

Işıl Işıl Yeni Yıl Rotası: Alsace

Uzun hafta sonu planı yapmak için özellikle yeni yıl döneminde harika bir yer olan Alsace’da planınızı şekillendirirken bu önerileri takip edebilirsiniz.

1. Gün

 • Basel-Mulhouse Havaalanı’na gidiş ve Fransa kapısından çıkış.
 • Aracınızı buradan kolaylıkla kiralayabilirsiniz, online işlem yapıp sadece imza sürecini alanda yapmak zaman kazandıracaktır.
 • 3 saatlik uçuşun ardından 2 saatlik zaman farkı yol sadece 1 saat sürmüş gibi size zaman kazandıracağından ilk gün programını biraz yoğun tutabilirsiniz.
 • İlk durağınız Eguisheim olabilir, küçük bir köy olduğundan 1,5-2 saatlik bir zaman ayırmak yeterli olabilir.
 • Ardından rotanızı Colmar’a çevirip tüm günü burada değerlendirebilir pazarların kapanma saatiyle birlikte Strasbourg’a gidip konaklamanızı burada yapabilirsiniz.

2. gün

 • Bugün zamanınızı Strasbourg’daki yılbaşı pazarlarını, alışveriş mağazalarını ve şehri gezerek geçirebilir gece saatlerini barlar sokağında tatlı bir müzikle bitirebilirsiniz.

3. gün

 • En erken saatlerde yola çıkıp Riquewihr ardından Kaysersberg’i ziyaret edebilirsiniz.
 • Bir gece daha konaklama imkânınız varsa son geceniz için rotanızı Basel’e çevirebilir manastır çevresindeki yılbaşı pazarını da Alsace turunuza bonus olarak ilave edebilir bu sayede bir şehir daha görmüş olabilirsiniz. Basel-Mulhouse havaalanının iki kapılı avantajını kullanmak size zaman kazandırabilir, sadece aracı teslim aldığınız kapıdan bırakmazsanız ekstra ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Editörün Alsace Notları

 • Pazarlar genellikle hafta içi sabah 10:00 ila 19:00 arasında; cuma, cumartesi ve pazar günleri ise 10:00 ila 20:00 arasında açık. Noel günü olan 24 Aralık’ta ise kapanma saatleri 17:00.
 • Köylere ulaşım ve kendi rotanızı çıkarmak, Alsace bölgesinin yılbaşı pazarları ve etkinlik takvimlerine resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Pazarların aktif olduğu saatlerde şehir içine araç ile ulaşımın engellendiğini ve aracınızı merkeze yakın otoparklara bırakmak zorunda olduğunuzu da hatırlatalım. Hava koşullarına uygun gitmekte fayda var…
 • Tüm rotayı kurgulamak ve merkezler arası transfer sizin için zor olacaksa çoğu turizm şirkerinin düzenlediği Alsace bölgesi turlarından da faydalanabilirsiniz ancak ortamın büyüsüne kendinizi kaptırmakla rehber takip etmek arasında bir seçim yapmanız gerekebilir.
Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları