preloader

Tartışmalar Yaratan Dizi Succession’ın Yıldızı Süperyat Solandge

16.02.2022
Tartışmalar Yaratan Dizi Succession’ın Yıldızı Süperyat Solandge

Yazı Boyutu:

Tüm dünyada olay yaratan Succession dizisinin bir bölümünün özel konuğu süperyat Solandge’dı. 85 metre boyundaki süperyat, Roy ailesinin güç savaşına ev sahipliği yaptı.

Yatlar, sinema tarihi boyunca birçok kez film ve dizilere ev sahipliği yaptı, başrol oyuncularından biri oldu. The Wolf Of Wall Street’teki Lady M (diğer adıyla Naomi), Syriana’daki Helios 2 ya da Dead Calm’daki Stormvogel herkesin hafızasına kazınmış durumda. James Bond filmlerinin en sıkı oyuncuları olan tekneler ise elbette en ünlüleri. İşin doğrusu yat markaları ve sinema filmlerinin ilişkisi tam bir “kazan kazan” hikâyesi. Yatlar filmler için eşi bulunmaz bir set görevi görürken filmler de yatlar için tam bir reklam aracı oluyor. Yat markası ve Hollywood dostluğunun en son örneği, son yılların en çarpıcı dizilerinden biri olan Succession oldu. HBO’nun ABD’li medya devi Waystar Royco şirketinin sahibi, multimilyoner Logan Roy ve üç çocuğu arasında geçen güç savaşını anlatan dizi tüm dünyada büyük tartışmalar yaratmaya devam ediyor. Halen dördüncü sezonunun senaryo yazımı devam eden dizinin This Is Not For Tears isimli ikinci sezon final bölümünün başrol oyuncularından biri de Solandge isimli süperyattı. Bölüm bu süperyatta geçiyordu. Bu sahnelerde Roy ailesinin tamamı Solandge’da buluşmuş ve maviliklerin tadını çıkarmaktan çok ailelerinin ve şirketlerinin geleceğini belirleyecek çok önemli bir kararı tartışıyordu.

Tartışmalar Yaratan Dizi Succession’ın Yıldızı Süperyat Solandge

Biz de merak eden OGGUSTO okurları için bu sahnenin perde arkasını ve Roy ailesini ağırlayan süperyat Solandge’ı araştırdık. Öncelikle süperyatta geçen bölümün nerede çekildiğini söyleyerek başlayalım. Dizinin bu bölümü Adriyatik Denizi’nde, Hırvatistan kıyılarında çekildi. Roy ailesini ağırlayan 85 metre boyundaki Solandge isimli süperyat 2013 yılında dünyanın en büyük yat üreticilerinden biri olan Lürssen Yachts’ın Almanya’daki tersanesinde suya indirildi.

Gösterinin Kraliçesi

Solandge’ın asıl sahibi bir Suudi prensi ve işadamı Muqrin bin Abdulaziz al Saud. Süperyat ilk kez 2014 yılında Monaco Yacht Show’da The Queen Of The Show (Gösterinin Kraliçesi) unvanıyla dünyanın karşısına çıktı ve fuar kapsamında verilen ödüllerin Dış Tasarım kategorisinde birinci oldu. Süperyat Solandge aynı yıl üç ödül daha kazandı.

Hem dış hem de iç tasarımıyla son derece görkemli bir süperyat Solandge. Dış tasarımı süperyat dünyasının en iyilerinden biri olan Espen Oino, iç tasarımı ise Aileen Rodriguez’e ait. Altı tane güvertesi bulunan süperyat Solandge’da yok yok… Bir kere sauna, buhar odası ve güzellik salonuyla her şeyiyle tastamam bir spa’ya sahip. İşin eğlence kısmı da es geçilmemiş. İçerisinde piyanosuyla bir bar, profesyonel DJ setiyle bir gece kulübü, güvertede sonsuzluk havuzu, tam kapsamlı dalış merkezi, yardımcı botlar ve deniz oyuncaklarıyla dolu garajı, açık ve kapalı spor salonuyla Solandge, bir süperyattan beklenen her şeyi veriyor.

Solandge’ın, biri ana, biri VIP, altısı da misafir için olmak üzere toplam sekiz kamarası var. 15 adet mürettebat kamarasında ise 29 kişiyi ağırlayabiliyor. Solandge, her ne kadar süper zengin olmasına rağmen o kadar da gösterişli bir hayat yaşamayan Roy ailesinin yaşam tarzından bir hayli uzak iç dekorasyon tarzına sahip. Süperyatın iç mekânları, asıl hayattaki sahibinin beğenisine uygun olarak altın ve gümüş renklerle donatılmış. Mobilyalar da detaylarıyla son derece gösterişli.

{774501}

Sadece Tekne Sahibine Özel Bir Güverte

Misafir kamaralarının büyük çoğunluğunun ana güvertede konumlandırıldığı süperyatta en görkemli kısım ise hiç kuşkusuz tekne sahibinin kamarası. Bu kamara öylesine büyük ki bir güvertenin neredeyse tamamı bu alana ayrılmış. Kadın ve erkek için ayrı giyinme odaları bulunan tekne sahibi kamarasının içerisinde ayrı bir salon da bulunuyor. Sadece bu kamarada kalanlara özel salon, İtalyan tasarımı mobilyaları, şöminesi, dev ekran TV’siyle ortak kullanım alanı olan salondan çok daha sıcak ve rahat. 180 derece deniz manzarasına sahip bu kamaranın kendine ait özel bir spa salonu da bulunuyor. Solandge, çelik gövde ve alüminyum üst binası sayesinde çok dengeli ve güçlü bir süperyat. En yüksek hızı 17, 5, seyir hızı ise 15 knot.

Tartışmalar Yaratan Dizi Succession’ın Yıldızı Süperyat Solandge

Son olarak ekleyelim… Mevzubahis bölümdeki çarpıcı sahnelerin yaşandığı mekânların tadını çıkarmak isteyen Succession hayranları için, böylesine gösterişli bir süperyatı kiralamak ve lüks bir tatil geçirmek mümkün. Ancak bunun için çok ciddi bir bütçeyi gözden çıkarmak gerek. Solandge’ın haftalık kirası 1 milyon doların üstünde. Üstelik bu ücrete yakıt, yiyecek, içecek, vergiler ve bahşişler dahil değil.

OGGUSTO Yat Editörü Şule Kaya’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları