preloader

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

06.05.2024
Dünyanın En Hızlı Süperyatları

Yazı Boyutu:

Zarif tasarımları ve teknolojik özellikleri ile deniz tutkunlarının ilgisini çeken dünyanın en hızlı süperyatlarını keşfedin.

Denizlerin derin maviliğinde hız ve lüksün mükemmel bir birleşimi olan süperyatlar, denizcilik dünyasında unutulmaz izler bırakıyor. Bu özel süperyatlar, teknoloji ve tasarımın en üst seviyede buluştuğu noktada, dünyanın en hızlı süperyatları olarak tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bolide 80’den başlayarak Alamshar’a kadar uzanan bu süperyatlar, benzersiz motor güçleri ve özel tahrik sistemleri sayesinde denizde adeta birer hız canavarına dönüşüyor. Bu yazımızda, mavi suları yarmak için tasarlanmış dünyanın en hızlı süperyatlarını sizler için bir araya getirdik.

Bolide 80

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

Bolide 80, süperyat dünyasına “Hyper Muscle Yacht” olarak damgasını vuran nadir bir örnek. Bu 80 fitlik yat, tamamen karbon fiber gövde ile üretilmiş olup 6000 beygir gücünden fazlasını barındırıyor. Bu güç, yatı 70 knot (84 mph) hıza kadar itiyor ve ayrıca düşük hızlarda daha ciddi yakıt tasarrufu sağlıyor. Tüm bu hızlı özelliklerinin yanı sıra iç mekânda ise oldukça lüks bir tasarıma sahip. Bolide 80, Monaco Yat Fuarında gözleri üzerine çekmeyi planlıyor.

Foners

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

70.1 knot (80 mph) hıza ulaşabilen 136 fit uzunluğundaki Foners, 20 yıldan fazla bir süredir dünyanın en hızlı süperyatı olarak anılıyordu. Bu eşsiz yat, 1,280 beygir gücündeki MAN motorları ve üç Rolls-Royce 6,700 beygir gücündeki gaz türbini ile donatıldı. Üzerinde bulunan üç KaMeWa su jeti, bu alüminyum devi denizlerde hızla yol almaya yönlendiriyor.

The World Is Not Enough

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

139 fit uzunluğundaki World Is Not Enough, hızın ve performansın peşinden koşan iş adamı John Staluppi tarafından özel olarak tasarlatıldı. Millennium Super Yachts tarafından 2004 yılında inşa edilen bu eşsiz süperyat, Paxman dizel motorları ve Lycoming gaz türbinleri sayesinde etkileyici 20,600 beygir gücüne ve soluksuz 67 knot (77.1 mph) hıza ulaşabiliyor. Bu hız canavarı, sadece yüksek hızlara çıkmakla kalmayıp aynı zamanda uzun mesafeli deniz yolculuklarını da kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Galeocerdo

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

118 fit uzunluğundaki Galeocerdo, gücü ve hızı maskülen bir tasarımla birleştiren eşsiz bir süperyattır. Wally’nin kurucusu Luca Bassani tarafından tasarlanan bu özel yat, deniz koşullarının zorluğuna karşı üstün performans sunmak üzere özel olarak üretildi. İçerisinde üç adet Vericor TF50 gaz türbini ve Rolls-Royce KaMeWa su jetlerini tahrik eden sistem bulunuyor. Bu güçlü kombinasyon, Galeocerdo’yu 65 knot (74.8 mph) hıza kadar taşıyabiliyor.

Tecnomar for Lamborghini

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

İtalyan otomobil efsanesi Lamborghini ile The Italian Sea Group’un yatçılık alanındaki birlikteliğinin ürünü olan Tecnomar for Lamborghini 63, mükemmel tasarımı ve hızıyla dikkat çekiyor. 63 fit uzunluğundaki bu yat, karbon fiber gövde ve iki adet güçlü MAN V12-2000HP motor ile donatıldı. Bu kombinasyon, yatı 63 knot (72.5 mph) hıza kadar taşıyarak denizlerin hızlı ve zarif güzelliklerinden biri haline getirdi.

Chato

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

1980’lerin ortalarında Amerikalı iş adamı Baron John von Neumann, Monaco’dan St. Tropez’e hızla seyahat edebilecek bir yat isteğiyle İtalyan tersanesi Baglietto’ya başvurdu. Ortaya çıkan sonuç, efsanevi Alcide Sculati tarafından tasarlanan Chato oldu. Bu 85 fitlik hız canavarı, MTU’nun son teknoloji 3,480 beygir gücündeki V16 motorları tarafından tahrik ediliyor. Chato’nun 60 ton ağırlığı ve 71.9 mph (62.5 knot) hıza ulaşma yeteneği, denizlerin en hızlılarından biri olarak onu öne çıkarıyor.

Oci Ciornie

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

82 fit uzunluğundaki Oci Ciornie, teknoloji ve mühendislik harikası olarak öne çıkıyor. İç mekân tasarımı uçaklardan ilham alsa da yatı gerçekten özel yapan detay Don Shead’in deniz mühendisliği ve güçlü motor kombinasyonudur. İki adet 1,800 beygir gücündeki MTU 16V 2000 M90 motoru ve 4,600 beygir gücündeki AVCO Lycoming gaz türbini, yatı 60 knot (69.04 mph) hıza kadar taşıyarak sıra dışı bir deniz deneyimi sunuyor.

Destriero

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

224 fit uzunluğundaki Destriero, büyüklüğü ve hızı mükemmel bir şekilde birleştiren nadir bir süperyattır. Tamamen alüminyum gövdeye sahip olan yat, üç adet GE Aviation LM1600 gaz türbinini barındırıyor. Bu motorlar toplamda 60,000 beygir gücü üretebiliyor ve yatı inanılmaz 68 mph (59 knot) hıza taşıyabiliyor. 1992 yılında inşa edilen Destriero, Blue Riband Trans-Atlantik hız rekorunu zorlamış ve uzun bir süre boyunca hızın sembolü olmuştur.

Ermis²

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

123 fit uzunluğundaki Ermis², hafif malzemelerin ve teknolojinin birleşimi ile süperyat dünyasında dikkat çekiyor. Karbon/epoksi ve titanyumdan üretilen gövde, yatın 57 knot (65.59 mph) hıza ulaşmasını sağlayan üç adet MTU 16V 4000 M90 motorunu barındırıyor. Hem iç hem de dış mekân tasarımı özel bir dikkatle oluşturulan Ermis², hem performans hem de rahatlık sunuyor.

Why Not U

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

‘Why Not U’, hız düşkünü birçok insan için sadece bir hayal olan yüksek hızlara ulaşabilen bir süperyattır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu yat kendine güvenen yapısıyla cesur bir şekilde dalgaların üstüne çıkmaya hazırdır. Overmarine tarafından 2001 yılında teslim edilen ‘Why Not U’, normalde ortalama bir yatın seyir hızının çok üzerinde rahatça seyahat edebilme yeteneğine sahiptir. Vericor TF40 gaz türbini motorları sayesinde bu yatın hızı maksimumda 63.3 mph (55 knots) olarak kayıtlara geçmiştir. Shallow Waters (Sığ Sular) adı verilen bu yat, 4.3 feet derinliği ile sığ suları kolaylıkla aşabilirken, güneşlenme alanları ve konforlu iç mekânı ile misafirlerine lüks ve hızı bir arada sunar.

Alamshar

Dünyanın En Hızlı Süperyatları

590 fit uzunluğuyla Azzam, hem uzunluğu hem de hızıyla dikkat çekiyor. 35.7 mph (31 knot) hızıyla dünyanın en hızlı süperyatlarından biri olan Azzam, 94.000 beygir gücüne kadar çıkabilen güçlü motorları ile sürükleyici bir deniz yolculuğu vadeder. Hem lüksü hem de hızı bir araya getiren Azzam, denizlerin efendisi olarak adını yazdırmış durumda. Pininfarina imzası taşıyan bu canavar, suya indiğinde 200 milyon dolar değerindeydi.

{137535}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları