preloader

En Havalı 10 Gölge Süperyat

06.05.2024
En Havalı 10 Gölge Süperyat

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük süperyatlarının açık denizlerde gerekli olan yüklerini taşıması için kullandığı en havalı gölge yatları keşfedin.

Patronları olan dev süperyatların gerekebilecek tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak üretilen ve destek yatı olarak anılan bu tekneler sahiplerini her yerde bir gölge gibi izliyor. Bu yüzden bu yatlar “gölge yat” olarak da anılıyor. Her biri neredeyse ana yat kadar büyük ve iddialı olduğundan bu tekneleri birer süperyat olarak anmak da mümkün. Sahiplerinin helikopter, otomobil, denizaltı, tender, su oyuncakları ve yedek yakıt gibi yüklerini taşımakla yükümlü olan bu gölge yatlar endüstrinin yeni trendi. Geçmişi sandığımızdan daha eskiye dayanan ancak son 10 yılda üretimi hız kazanan gölge yatların en havalılarından oluşan bu listeyi sizin için hazırladık.

Hodor

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Hodor, 87 metrelik bir süperyatın tüm ‘ıvır zıvırını’ taşımak üzere inşa edilmiş 66 metre boyunda bir destek teknesi. Yani neredeyse büyük patronu kadar büyük olan Hodor, adını aldığı efsane dizi Game Of Thrones’un güçlü devi kadar da dayanıklı. Sadece 3,2 metrelik su kesimi sayesinde neredeyse kıyıya kadar çıkabilecek yeteneğe sahip katamaran tipi Hodor’da 14 kişilik H160 model helikopter, 17 metre boyunda beş bottan oluşan bir tender filosu, dokuz jet ski, dört ATV, iki motosiklet, eğlence amaçlı iki adet yelkenli, bir denizaltı, hızlı başka bir katamaran ve bir de basınç odası bulunuyor.

Phi Phantom

En Havalı 10 Gölge Süperyat

İlk kez 2019 Monaco Yacht Show’da duyurulan ve 2020 yılında sahibine teslim edilen Phi Phantom, Türk tersane Alia Yachts tarafından üretildi. Phi Phantom’un destek vardiği 58 metre boyundaki süperyatın ismi ise Phi. Phi’nin neredeyse birebir aynısı olan Phi Phantom üzerinde bir sürü eğlenceli deniz oyuncağı taşıyor. İçlerinde en çok gurur duyulanı ise Spirit Yachts tarafından sadece Phi Phantom’a özel olarak üretilen 12 metre boyundaki tender. Adı Spirit of Phi olan bu tender çok havalı bir ahşap gövdeye sahip. Phi Phantom’da bunun yanı sıra küçük bir yelkenli, elektrikli bir otomobil, jet skiler ve hatta şişirilebilir büyük bir kaydırak bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak Phi Phantom’da konaklamalar için dört adet kamara bulunuyor.

Axis

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Damen Yachting tarafından üretilen 55 metre boyundaki Axis, bir gölge gibi takip ettiği Gigi’den daha büyük bir destek teknesi ve bu özelliğiyle ezber bozuyor. Sahibi ise birçok süperyata sahip ABD’li iş insanı Carl Allen. Bu sıra dışı destek teknesi üzerinde Triton marka bir denizaltı, Icon A5 model bir uçak, birçok tender, jet ski ve dalış ekipmanı taşıyor. Yine üzerinde bulunan su yapıcı her gün 75 litre deniz suyunu tatlı suya çevirerek denizin ortasında yaşanabilecek büyük bir sıkıntıyı önlüyor. Yatın çıkabildiği en yüksek hız ise 22 knot.

{8859}

Pink Shadow

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Destek yatlarını çoğunlukla motor yatların yanında görmeye alışığız. Ancak Pink Shadow’un patronu ise bir yelkenli olan Pink Gin. Alman iş insanı Hans Georg Näder’in karbondan üretilmiş, pespembe bir yelkene sahip 54 metre boyundaki yelkenlisi Pink Gin’in destek teknesi olan Pink Shadow’un boyu 46 metre. Destek yatları üretmek konusundaki uzmanlığıyla bilinen Damen Yachting ürünü olan Pink Shadow, sadece gezi amaçlı seyirlerde değil aynı zamanda bir yarışçı olan Pink Gin’i regattalarda da bir gölge gibi takip ediyor. Üç kamaranın yer aldığı Pink Shadow’da bir helikopter pisti, denizaltı, birkaç jet-ski, iki küçük yelkenli ve karada kullanılabilecek araçlar yer alıyor.

Game Changer

En Havalı 10 Gölge Süperyat

70 metre uzunluğunda bir destek teknesi olan Game Changer da Damen Yachting’in ellerinden çıkmış. Dünya Süperyat Ödülleri’nde “En İyi Destek Teknesi” ödülüne layık görülen Game Changer, güvertesindeki etkileyici helikopter pisti, hangarı ve su oyuncaklarıyla botları rahatlıkla saklayabilen geniş depolama alanları sayesinde bu ödülü kazanmaya hak kazandı. Game Changer’ın görevi ise benzerlerinden biraz farklı. Sahibinin isteği üzerine okyanusların kurtarılması için çalışma yapan bilim insanlarını taşıyor. Aynı anda iki helikopteri taşıyabilen Game Changer’da ayrıca 1.100 metre derinliğe kadar inebilen bir denizaltı, 11 metre uzunluğunda Wajer tender ve 10 metre boyunda Damen RIB bulunuyor.

Gene Chaser

En Havalı 10 Gölge Süperyat

55 metre boyundaki Gene Chaser Damen Yachting tarafından Blue Ocean adıyla suya indirilmişti. Daha sonra 180 metre boyundaki Gene Machine adlı süperyatın destek teknesine dönüştürüldü ve Gene Chaser adını aldı. Gene Chaser, benzerlerinden farklı olarak bilim insanlarının deniz araştırmaları yaptığı laboratuvarlara ev sahipliği yapıyor ve çeşitli konferans ve eğitimlere ev sahipliği yapıyor. Ana salonu da laboratuvara dönüştürülmüş olan teknede çalışan bilim insanları küresel ısınma sorununa çözüm yolları geliştirmeye çalışıyor.

Charley

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Görüntüsüyle pek kalpleri fethetmese de çok büyük işler gören bir gölge süperyat Charley. Echo Yachts tarafından suya indirilen Charley, 84 metre boyundaki White Rabbit atlı trimaranın destek teknesi. 51 metre boyundaki Charley’nin içerisindeki piyano salonu ve korunaklı gözlem evi misafirlerin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Garajı ise dikkat çekici genişlikte ve 10 tane küçük deniz uçağı, beş tender tekne, dört jet-ski ve bir hovercraft rahatlıkla buraya sığabiliyor.

Garçon

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Damen Yachting tersanelerinde üretilen Garçon destek teknesi filosunun en eskilerinden biri. 2012 yılında suya indirilen Garçon bu alanın öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Sert denizlerde cesurca yol almasını sağlayan baltabaş tipi pruvaya sahip Garçon’un güvertesinin genişliği tam 360 metrekare. 140 metrekare genişliğe sahip iç alanında ise 21 kişi konaklayabiliyor. Destek teknesi olarak görev yaptığı süperyat ise 87 metre boyundaki Ace. Bu süperyat ise okyanusların korunması için yapılan çalışmalar için kullanılıyor.

Better Space

En Havalı 10 Gölge Süperyat

2021 yılında suya indirilen 55 metre boyundaki Better Space, Damen’in Antalya’daki tersanesinde üretildi. Türkiye’de Time Off adıyla doğan ve satıldıktan sonra adı Better Space olarak değiştirilen bu destek teknesi Damen Yachting’in bugüne kadar ürettiği en büyük 10. süperyat. Motorları tam performansla çalıştırıldığında 20 knot hız yapabilen Better Space, seyir hızında ise 5.000 deniz mili menzile ulaşabiliyor. Mühendisliğiyle beraber iç ve dış tasarımı Damen Yachting’e ait olan Better Space, 6 misafir ve 10 mürettebat taşıma kapasitesine sahip.

Sherpa

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Adını Everest’in emekçi şerpalarından alan bu güzel destek teknesi adının hakkını verdiği şekilde en zorlu koşullarda dahi ana teknenin yüklerini taşımakla sorumlu. Feadship tarafından üretilen Sherpa 74 metrelik boyuyla en iddialı destek teknelerinden biri. Çelik gövdesi, alüminyum üst binası ve tik güvertesiyle hem gücü hem de konforu bir araya getiren Sherpa, çok sert deniz ve hava koşullarına dayanabilecek kadar kuvvetli. 13 knot seyir hızında 5.200 deniz mili menzile ulaşan bu etkileyici destek teknesi, 13’ü misafir olmak üzere toplam 35 kişiyi ağırlayabiliyor.

{772718}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları