preloader

En Havalı 10 Gölge Süperyat

03.01.2023
En Havalı 10 Gölge Süperyat

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük süperyatlarının açık denizlerde gerekli olan yüklerini taşıması için kullandığı en havalı gölge yatlarını keşfedin.

Patronları olan dev süperyatların gerekebilecek tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel olarak üretilen ve destek yatı olarak anılan bu tekneler sahiplerini her yerde bir gölge gibi izliyor. Bu yüzden bu yatlar “gölge yat” olarak da anılıyor. Her biri neredeyse patronu kadar büyük ve iddialı olduğundan bu tekneleri birer süperyat olarak anmak da mümkün. Patronlarının helikopter, otomobil, denizaltı, tender, su oyuncakları, yedek yakıt gibi “ıvır zıvır”ını taşımakla yükümlü olan bu gölge yatlar endüstrinin yeni trendi. Aslında geçmişi sandığımızdan daha eskiye dayanan ancak son 10 yılda üretimi hız kazanan gölge yatların en havalılarından oluşan bir liste hazırladık.

Hodor

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Hodor, 87 metrelik bir süperyatın tüm ‘ıvır zıvırını’ taşımak üzere inşa edilmiş 66 metre boyunda bir destek teknesi. Yani neredeyse büyük patronu kadar büyük olan Hodor, adını aldığı efsane dizi Game Of Thrones’un güçlü devi kadar da dayanıklı. Sadece 3,2 metrelik su kesimi sayesinde neredeyse kıyıya kadar çıkabilecek yeteneğe sahip katamaran tipi Hodor’da 14 kişilik H160 model helikopter, 17 metre boyunda beş bottan oluşan bir tender filosu, dokuz jet ski, dört ATV, iki motosiklet, eğlence amaçlı iki adet yelkenli, bir denizaltı, hızlı bir katamaran daha ve bir de basınç odası bulunuyor.

Phi Phantom

En Havalı 10 Gölge Süperyat

İlk kez 2019 Monaco Yacht Show’da duyurulan, 2020 yılında sahibine teslim edilen Phi Phantom, Türk tersane Alia Yachts tarafından üretildi. Phi Phantom’un ‘patronu’ 58,5 metre boyundaki süperyat Phi. Patronu Phi’nin neredeyse birebir aynısı olan Phi Phantom üzerinde bir sürü eğlenceli deniz oyuncağı taşıyor. İçlerinde en çok gurur duyulanı ise Spirit Yachts tarafından sadece Phi Phantom’a özel olarak üretilen 12,3 metre boyundaki tender. Adı Spirit of Phi olan bu tender çok havalı bir ahşap gövdeye sahip. Phi Phantom’da bunun yanı sıra küçük bir yelkenli, elektrikli bir otomobil, jet skiler ve hatta şişirilebilir büyük bir kaydırak bulunuyor. Phi Phantom’da dört adet kamara bulunuyor.

Axis

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Damen Yachting tarafından üretilen 55 metre boyundaki Axis, patronu Gigi’den (50 metre) daha büyük bir destek teknesi. Dolayısıyla bu özelliğiyle ezber bozduğunu söyleyebiliriz. Sahibi ise birçok süperyata sahip zengin bir ABD’li iş insanı olan Carl Allen. Bu sıra dışı destek teknesi üzerinde Triton marka bir denizaltı, Icon A5 model bir uçak, birçok tender, jet ski ve dalış ekipmanı taşıyor. Yine üzerinde bulunan su yapıcı her gün 75 litre deniz suyunu tatlı suya çevirerek denizin ortasında yaşanabilecek büyük bir sıkıntıyı önlüyor. En yüksek 22 knot hıza ulaşıyor.

{8859}

Pink Shadow

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Destek yatlarını çoğunlukla motoryatların yanında görmeye alışığız. Ancak Pink Shadow’un patronu ise bir yelkenli olan Pink Gin. Alman iş insanı Hans Georg Näder’in karbondan üretilmiş, pespembe bir yelkene sahip 54 metre boyundaki yelkenlisi Pink Gin’in destek teknesi olan Pink Shadow’un boyu 46 metre. Yine bir Damen Yachting ürünü. Pink Shadow sadece gezi amaçlı seyirlerde değil aynı zamanda bir yarışçı olan Pink Gin’i regattalarda da bir gölge gibi takip ediyor. Üç kamaranın yer aldığı Pink Shadow’da bir helikopter pisti, denizaltı, jet-ski’ler, iki küçük yelkenli ve karada kullanılabilecek araçlar taşıyor.

Game Changer

En Havalı 10 Gölge Süperyat

70 metre uzunluğunda bir destek teknesi olan Game Changer da Damen Yachting’in ellerinden çıkmış. Dünya Süperyat Ödülleri’nde “En İyi Destek Teknesi” ödülüne layık görülen Game Changer, güvertesindeki etkileyici helikopter pisti, hangarı ve su oyuncaklarıyla botları rahatlıkla saklayabilen geniş depolama alanları sayesinde bu ödülü kazanmaya hak kazanmıştı. Game Changer’ın görevi benzerlerinden biraz farklı. Sahibinin isteği üzerine okyanusların kurtarılması için çalışma yapan bilim insanlarını taşıyor. Aynı anda iki helikopteri taşıyabilen Game Changer’da ayrıca 1.100 metre derinliğe kadar inebilen bir denizaltı, 11,30 metre uzunluğunda Wajer tender, 10,50 metre boyunda Damen RIB bulunuyor.

Gene Chaser

En Havalı 10 Gölge Süperyat

55 metre boyundaki Gene Chaser aslında Damen Yachts tarafından Blue Ocean adıyla suya indirilmişti. Daha sonra 180 metre boyundaki Gene Machine adlı süperyatın destek teknesine dönüştürüldü ve Gene Chaser adını aldı. Gene Chaser, benzerlerinden farklı olarak bilim insanlarının deniz araştırmaları yaptığı laboratuvarlara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca konferans ve eğitim amaçlı da kullanılıyor. Gene Chaser’in ana salonu da laboratuvara dönüştürülmüş. Kuzey Kutbu’nda keşif çalışmaları yapan Gene Machine ve Gene Chaser’da bilimsel araştırmalarını sürdüren Dr. Jonathan Rothberg’in amacı küresel ısınma sorununa çözüm bulmak.

Charley

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Görüntüsüyle pek kalpleri fethetmese de çok büyük işler gören bir gölge süperyat Charley. Echo Yachts tarafından suya indirilen Charley, 84 metre boyundaki White Rabbit atlı trimaranın destek teknesi. 51 metre boyundaki Charley’nin içerisindeki piyano salonu ve korunaklı gözlem evi misafirlerin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Garajı ise dikkat çekici genişlikte. Charley’nin garajında 10 tane küçük deniz uçağı, beş tender tekne, dört jet-ski ve bir hovercraft yer alıyor.

Garçon

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Yine Damen Yachting’in bir ürünü olan Garçon, destek teknesi filosunun en eskilerinden biri. 2012 yılında suya indirilen Garçon, bu alanın öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Sert denizlerde cesurca yol almasını sağlayan baltabaş tipi pruvaya sahip Garçon’un güvertesinin genişliği tam 360 metrekare. 140 metrekare genişliğe sahip iç alanında ise 21 kişi konaklayabiliyor. Destek teknesi olarak görev yaptığı patronu ise 87 metre boyundaki Ace. Bu süperyat okyanusların korunması için yapılan çalışmalar için kullanılıyor. Üzerinde jetski’ler, yelkenli küçük dingiler gibi birçok deniz oyuncağı taşıyan Garçon’da helikopter pisti de bulunuyor.

Better Space

En Havalı 10 Gölge Süperyat

2021 yılında suya indirilen 55 metre boyundaki Better Space, Damen’in Antalya’daki tersanesinde üretildi. Türkiye’de Time Off adıyla doğan ve satıldıktan sonra adı Better Space olarak değiştirilen bu destek teknesi Damen Yachting’in bugüne kadar ürettiği en büyük 10. süperyat. En yüksek 20 knot hız yapabilen Better Space, seyir hızında ise 5.000 deniz mili menzile ulaşabiliyor. Mühendisliği, iç ve dış tasarımı da Damen Yachting’e ait Better Space altı misafir ve 10 mürettebat taşıma kapasitesine sahip.

Sherpa

En Havalı 10 Gölge Süperyat

Adını Everest’in emekçi şerpalarından alan bu güzel destek teknesi adının hakkını verdiği şekilde en zorlu koşullarda dahi patronunun yüklerini taşımakla sorumlu. Feadship tarafından üretilen Sherpa 74 metrelik boyuyla en iddialı destek teknelerinden biri. Çelik gövdesi, alüminyum üst binası ve tik güvertesiyle hem gücü hem de konforu bir araya geçiren Sherpa, çok sert deniz ve hava koşullarına dayanabilecek kadar kuvvetli. 13 metre seyir hızında 5.200 deniz mili menzile ulaşan bu etkileyici destek teknesi, 13’ü misafir olmak üzere 35 kişiyi ağırlayabiliyor.

{772718}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları