preloader

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

29.04.2024
En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Yazı Boyutu:

Yatta konforlu ulaşımın son noktası olan helikopter pistli süperyat modellerinin en güzel örneklerini keşfedin.

Denizcilik dünyasında lüks ve konforun sınırlarını zorlayan süperyatlar artık sadece mavi suları değil, aynı zamanda uçsuz bucaksız gökyüzünü de keşfetmek için tasarlanıyor. Helikopter pistleri ise bu prestijli gemilerin sunduğu ayrıcalıklı deneyimi daha da özel kılıyor ve konuklara hızlı ve kolay ulaşım imkânı sunarak seyahat deneyimini sınırsızlaştırıyor. Bu yazımızda ise ağırladıkları misafirler için her bir detayı özenle düşünülmüş çok özel helikopter pistli süperyat modellerini sizin için bir araya getirdik.

Victorious

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Türk tersanelerinden suya indirilen en büyük süperyat olan Victorious, 2021 yılında tamamlandı. Ak Yacht tarafından inşa edilen bu dev gemi keşif seyahatleri için tasarlandı. Helikopter pisti, piyanolu gözlem salonu, odun kullanılan mermer şömine ve purolar için walk in humidor gibi özellikler Victorious’un sahibini şımartmaya yetiyor. 85 metre uzunluğundaki Victorious iç mekânlarıyla sadece sıcak denizlerde değil soğuk bölgelerde de konforlu bir yaşam tarzı sunuyor.

Skat

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Ünlü mega yat tersanesi Lurssen tarafından 2002 yılında üretilen 70 metre boyundaki Skat, yaşına rağmen hâlâ oldukça gözde bir süperyat. Bu dev gemi askeri tarzda tasarlanmış bir helikopter iniş alanına sahip ve bu özellik tasarımcı Espen Oino tarafından bir süperyat için tasarlanan ilk helikopter pisti. Helikopter pisti chopper inişlerinin yanı sıra alt güverteye de gölge sağlıyor ve kullanışlılığı arttırıyor. Skat’ın Marco Zanini tarafından tasarlanan geniş iç mekânları ve lüks detayları konuklarına rahat ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Ace

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Lurssen tarafından 2012 yılında inşa edilmiş olan 85 metrelik Ace isim değiştirerek Eye adını aldı. Genellikle helikopter pistlerinde “H” harfi bulunur ama bu yatın helikopter pistine yatın ismine atıfta bulunularak “A” harfi işlenmiş. 16.5 knot hıza çıkabilen bu teknenin iç mekânı, dış tasarımını üstlenen Winch Design tarafından tasarlanmış ve bu sayede tasarım bütünlüğü korunmuş. Havuz, güneşlenme alanları ve spa gibi birçok imkâna sahip olan bu tekne pek çok su oyuncağını garajında barındırıyor.

Hodor

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Hodor, Astilleros Armón tarafından 2019 yılında inşa edilen 66 metrelik bir katamaran tipinde süperyat. Gemide 220 metrekarelik tam sertifikalı bir helikopter pisti bulunuyor ve bu pist Airbus H145 gibi büyük helikopterlerin bile iniş yapabilmesi için oldukça uygun. Deniz seviyesinde açılabilir bir balkona sahip olan Hodor ayrıca çeşitli oyuncakları ve botları taşıyabiliyor. Tüm bunların yanında, sahip olduğu yüksek tonajlı vinç ile birlikte mega yatlara güzel bir yardımcı olarak da tercih edilebilir.

Octopus

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Alman tersane Lurssen tarafından 2003 yılında inşa 126 metrelik Octopus adından sıkça söz ettiren bir keşif yatı. İki helikopter pisti ve hangar dahil olmak üzere dünya çapında keşifler için inşa edilen bu yat aynı zamanda oldukça lüks özelliklere sahip. Diğer keşif yatları gibi marina güzeli olmayan Octopus’un keşifleri arasında Antarktika kıyıları, Kuzeybatı Geçidi ve II. Dünya Savaşı’nda kullanılan gemiler yer alıyor.

Kismet

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Kismet, Lurssen tarafından 2014 yılında inşa edilmiş olan 95 metrelik bir süperyat. Önde yer alan helikopter pisti istenildiğinde yarı saha basketbol sahası olarak da kullanılabiliyor ve bu yata ek olarak iki basketbol takımının da sahibi olan Shahid Khan’ın tutkularını yansıtıyor. İç mekanları oldukça özenli bir şekilde tasarlanan yatta şömineli bir yemek odası, havuz, özel tasarım bir piyano ve ateş çukuru gibi oldukça keyifli özellikler bulunuyor.

Planet Nine

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Planet Nine, İtalyan tersane Admiral tarafından 2018 yılında inşa edilmiş olan 73 metrelik bir keşif yatı. Helikopter pisti hidrolik platformla tasarlanmış ve bu sayede helikopter kullanılmadığı zamanlarda helipad altındaki hangarda saklanabiliyor. Planet Nine iki helikopteri aynı anda taşıyabilen bir platform sunuyor. Böylece sadece yat sahibinin değil aynı zamanda misafirlerin helikopterle gemiye gelmesi ve sahibin kendi helikopterini güvenli bir şekilde saklaması mümkün oluyor.

Cloudbreak

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Cloudbreak, Abeking & Rasmussen tarafından 2016 yılında inşa edilmiş olan 75 metrelik bir keşif yatı. 2017 yılında pek çok ödüle layık görülen yatın helikopter pisti sun deck kısmında sabit bir şekilde bulunuyor. Geminin iç mekânı modern ve lüks bir konaklama deneyimi sunuyor ve böylece konuklarına unutulmaz bir keşif deneyimi vadediyor.

Madsummer

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Lurssen tarafından 2019 yılında inşa edilmiş olan 95 metrelik Madsummer iç mekân tasarımları ve geniş güneşlenme alanlarıyla tam bir yaz teknesi. Geminin önde bulunan helikopter pisti üç tonluk bir EC135 helikopterini destekleyebilecek kadar sağlam inşa edilmiş. Ayrıca güvertede bir su uçağı rıhtımı da bulunuyor ve geminin yapısı uçağın ağırlığını desteklemek için güçlendirilmiş. 17 knot hız yapabilen bu teknenin dış tasarım proporsiyonları özellikle uyum içerisinde ve göz yormayacak şekilde tasarlanmış.

Stella Maris

En İyi Helikopter Pistli Süperyatlar

Stella Maris, VSY tarafından tasarlanan ve inşa edilen 72 metrelik bir süperyat. Geminin üst arka güvertesinde bulunan helikopter pisti kullanılmadığı zamanlarda güneşlenmek ve dinlenmek için mükemmel bir alan olarak hizmet veriyor. Stella Maris’in dış tasarımı helikopter pistini gizlemeye çalışmayıp tam aksine onu dış profilde belirgin hale getiriyor ve gemiye benzersiz bir karakter kazandırıyor. Aynı zamanda deniz seviyesindeki platformlar açılarak daha ferah bir iç mekân elde edilebiliyor.

{13305}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları