preloader

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

11.08.2022
Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Yazı Boyutu:

Saçlarınız deniz-güneş-klor üçlüsünden fazlasıyla etkilendiyse ve toparlanmaya ihtiyaç duyuyorsa, onları acil bakıma alarak güç kazandırmanın tam zamanı.

Herkes güçlü, parlak ve bakımı kolay saçlara sahip olmak ister. Söz konusu saçlarınızın tipi, gücü, hacmi olduğunda öncelikle genetik faktörler devrededir ancak bu saçlarınız üzerinde kontrolünüzün olmadığı anlamına gelmez. Özellikle mevsim geçişlerinde -hele ki uzun ve güzel bir yazı geride bıraktığımızda- saçlar her zamankinden cansız ve kırılgan olabilir. Güneşin ve tuzlu suyun saçlarda yarattığı hasar, ne yazık ki çok sevdiğimiz yazın en büyük cilvesi. Güneş ve denizin saçlarda yarattığı kuruluğun matlığa ve kırılmalara yol açması kaçınılmaz oluyor. Bunun yanında hormonal sebepler, yüksek ısı kullanımı, aşırı kimyasal kullanımı da saçların kurumasında rol sahibi. Bu noktada önemli olan kendinize etkili bir saç bakım rutini oluşturmanız. İşte saç tellerini güçlendirmek, büyümesini hızlandırmak ve hızlıca toparlamak için yapmanız gereken 5 önemli adım.

Dengeli ve Yeterli Beslendiğinizden Emin Olun

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Beslenmenin genel vücut sağlığımızla birlikte saçlarımız üzerindeki etkisi de oldukça büyük. Saç için gerekli olan vitamin ve mineralleri besinlerden alarak saçlarınızı içeriden desteklemeye başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan bu vitaminleri almak için havuç, tarçın, mandalina, yulaf, mercimek, ıspanak ve kuruyemişlerin de yer aldığı bitkisel bazlı bir beslenme modeli uygulayabilirsiniz. A, E, C, D vitaminleri ve demir, sağlıklı saçlar için büyük önem taşıyor.

Saçlarınızı Derinlemesine Besleyin

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

İşte en önemli konulardan biri: Doğru ürün kullanımı. Güzel, sağlıklı ve bakımlı saçlar için ihtiyaca yönelik ürünleri kullanmak, bazı içeriklere öncelik verirken bazı içeriklerden tamamen uzak durmak şart! Bunlar neler mi? Hemen sıralayalım: Silikon, sülfatlı temizleyiciler, SLS ve mineral yağ. O nedenle seçtiğiniz saç bakım ürünlerinin tamamında bu içeriklerin olmadığından emin olun. Şimdi tam da böyle bir markadan bahsedeceğiz.

Sıkı Toplamadan Kaçının

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Sımsıkı at kuyruklarını ve topuzları çok seviyoruz ancak ne yazık ki sıkı toplamalar saç foliküllerine ciddi anlamda zarar vererek saçın zayıflamasına, hatta saç kayıplarına neden oluyor. Özellikle saçlarınızın iyice zayıfladığı ve güçlenmeye ihtiyaç duyduğu dönemlerde saçlarınızı daha gevşek ve koparıp kırmayacak yumuşak tokalarla toplayın.

{774955}

Ilık Suyla Yıkayın

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Saçın en büyük düşmanlarından biri de çok sıcak su… Maalesef “Saçlarım yeterince temizlenemez” kaygısıyla saçları sıcak suya maruz bırakabiliyoruz. Gereğinden fazla sıcak su, saçın doğal yağının ve neminin kaybolmasına neden oluyor. Bu da zamanla kuruluk ve kepek gibi problemleri beraberinde getirebiliyor. Zayıflayan saçların daha da kırılgan hale gelmemesi ve güçlenmesi için saçlarınızı mutlaka ılık suyla yıkamaya dikkat edin. Saçınızda nasıl bir fark yarattığını kısa sürede gözlemleyeceksiniz.

Mikrofiber Havlu Kullanın

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Saç bakım uzmanlarına göre, yıkandıktan sonra ıslak saçlarınızı klasik havlu ile kurulamanız, oluşan sürtünme nedeniyle saçın zarar görmesine ve kırılmasına neden olabiliyor. Bunun yerine bir mikrofiber havlu ya da pamuklu tişört tercih edebilirsiniz. Bu kumaşlar yumuşak olduğu için sürtünmeyi ortadan kaldırıyor ve saçlara daha nazik davranmanızı sağlıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları