preloader

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

11.08.2022
Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Yazı Boyutu:

Saçlarınız deniz-güneş-klor üçlüsünden fazlasıyla etkilendiyse ve toparlanmaya ihtiyaç duyuyorsa, onları acil bakıma alarak güç kazandırmanın tam zamanı.

Herkes güçlü, parlak ve bakımı kolay saçlara sahip olmak ister. Söz konusu saçlarınızın tipi, gücü, hacmi olduğunda öncelikle genetik faktörler devrededir ancak bu saçlarınız üzerinde kontrolünüzün olmadığı anlamına gelmez. Özellikle mevsim geçişlerinde -hele ki uzun ve güzel bir yazı geride bıraktığımızda- saçlar her zamankinden cansız ve kırılgan olabilir. Güneşin ve tuzlu suyun saçlarda yarattığı hasar, ne yazık ki çok sevdiğimiz yazın en büyük cilvesi. Güneş ve denizin saçlarda yarattığı kuruluğun matlığa ve kırılmalara yol açması kaçınılmaz oluyor. Bunun yanında hormonal sebepler, yüksek ısı kullanımı, aşırı kimyasal kullanımı da saçların kurumasında rol sahibi. Bu noktada önemli olan kendinize etkili bir saç bakım rutini oluşturmanız. İşte saç tellerini güçlendirmek, büyümesini hızlandırmak ve hızlıca toparlamak için yapmanız gereken 5 önemli adım.

Dengeli ve Yeterli Beslendiğinizden Emin Olun

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Beslenmenin genel vücut sağlığımızla birlikte saçlarımız üzerindeki etkisi de oldukça büyük. Saç için gerekli olan vitamin ve mineralleri besinlerden alarak saçlarınızı içeriden desteklemeye başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan bu vitaminleri almak için havuç, tarçın, mandalina, yulaf, mercimek, ıspanak ve kuruyemişlerin de yer aldığı bitkisel bazlı bir beslenme modeli uygulayabilirsiniz. A, E, C, D vitaminleri ve demir, sağlıklı saçlar için büyük önem taşıyor.

Saçlarınızı Derinlemesine Besleyin

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

İşte en önemli konulardan biri: Doğru ürün kullanımı. Güzel, sağlıklı ve bakımlı saçlar için ihtiyaca yönelik ürünleri kullanmak, bazı içeriklere öncelik verirken bazı içeriklerden tamamen uzak durmak şart! Bunlar neler mi? Hemen sıralayalım: Silikon, sülfatlı temizleyiciler, SLS ve mineral yağ. O nedenle seçtiğiniz saç bakım ürünlerinin tamamında bu içeriklerin olmadığından emin olun. Şimdi tam da böyle bir markadan bahsedeceğiz.

Maui markası, Hawai’nin Maui adasında yetişen egzotik meyvelerden esinlenerek hazırlanan güçlü formülleri ve temiz içerikleriyle fark yaratan bir marka. Çevre dostu olduğu için “Good for you, good for earth” mottosunu benimsemesine şaşırmamak gerek. Formülünde yüzde 100 aloe vera suyu barındıran Maui, her saç tipine ve ihtiyacına yönelik serileriyle saça destek veriyor. Size ise ihtiyacınıza ve saç tipinize en uygun ürünü seçmek kalıyor.

Hacim mi arıyorsunuz? Tüm saç tiplerine uygun olan Maui Hibiscus serisi, nem desteğiyle daha güçlü ve hacimli bir görünüm sunarak yaz ayları boyunca deniz, havuz, güneş ve sık yıkama kaynaklı yıpranmalara karşı saçları koruyor. İçeriğindeki hibiscus suyu, C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidanlar sayesinde saçın yatışmasını ve yumuşamasını sağlarken, antioksidan özelliği olan passion meyvesi saçı dış etkenlerden koruyarak, canlandırmaya yardımcı oluyor. Vitamin ve folik asit bakımından zengin olan karpuz özü ise saçın nemlenmesine ve beslenmesine destek sağlıyor.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Satın Al

Maui Agave serisi ise kimyasal etkenlerden hasar görmüş saçları güçlendirerek daha sağlıklı ve uzun bir görünüme kavuşturuyor. Eğer boyalı saçlara sahipseniz bu seri tam size göre! Saçları korumada nemin önemini biliyorsunuz… Agave nektarı, saçı nemlendiriyor, yatıştırıyor ve elektriklenmenin önüne geçiyor. Hibiscus yağı, saç tellerinin etrafında bariyer oluşturarak nem kaybını önlüyor. Esansiyel yağlar bakımından zengin ananas yağı ise saçları besliyor ve kaybettiği nemi geri kazandırıyor.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Satın Al

Maui Coconut Milk ailesi, egzotik içerikleri sayesinde saçları derinlemesine nemlendirirken sağlıklı bir parlaklığa kavuşturuyor. Seriye adını veren lif, vitamin ve mineral yönünden zengin Hindistan cevizi sütü saçlara besleyici bakım sağlıyor. Saf guava yağı, saçın dokusunu iyileştirirken sağlıklı bir parlaklığa kavuşmasına yardımcı oluyor. Besin değeri yüksek mango yağı, saç kuruluğunun önüne geçerken saça elastikiyet kazandırıyor.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Satın Al

Markanın öne çıkan bir diğer serisi Maui Bamboo Fibers, içeriğindeki egzotik bambu lifleri ve zengin Hint yağı ile işlem görmüş, doğal veya geçiş yapan saç tiplerini yenilemeye ve yumuşatmaya yardımcı oluyor. Neem yağı ise kuru saç derisini derinlemesine nemlendiriyor.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Satın Al

Gelelim mucize içerik Shea’ya! Maui Shea Butter ailesi doğrudan kuru ve yıpranmış saçları hedef alıyor ve saça yaz boyu kaybettiği nemi geri kazandırıyor. Shea yağı saç derisini ve saçları onarıyor ve nemlendiriyor. Yağ asitlerinden oluşan Hindistan cevizi yağı cilt ve saçtaki lipitlerin gelişimine destek olurken Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin makademia yağı, ürünlerin nemlendirici etkisini güçlendiriyor. Doğa dostu Maui’nin hayvanlar üzerinde test yapılmayan tamamen cruelty-free bir marka olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Satın Al

Sıkı Toplamadan Kaçının

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Sımsıkı at kuyruklarını ve topuzları çok seviyoruz ancak ne yazık ki sıkı toplamalar saç foliküllerine ciddi anlamda zarar vererek saçın zayıflamasına, hatta saç kayıplarına neden oluyor. Özellikle saçlarınızın iyice zayıfladığı ve güçlenmeye ihtiyaç duyduğu dönemlerde saçlarınızı daha gevşek ve koparıp kırmayacak yumuşak tokalarla toplayın.

{774955}

Ilık Suyla Yıkayın

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Saçın en büyük düşmanlarından biri de çok sıcak su… Maalesef “Saçlarım yeterince temizlenemez” kaygısıyla saçları sıcak suya maruz bırakabiliyoruz. Gereğinden fazla sıcak su, saçın doğal yağının ve neminin kaybolmasına neden oluyor. Bu da zamanla kuruluk ve kepek gibi problemleri beraberinde getirebiliyor. Zayıflayan saçların daha da kırılgan hale gelmemesi ve güçlenmesi için saçlarınızı mutlaka ılık suyla yıkamaya dikkat edin. Saçınızda nasıl bir fark yarattığını kısa sürede gözlemleyeceksiniz.

Mikrofiber Havlu Kullanın

Saçlarınızı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Adım

Saç bakım uzmanlarına göre, yıkandıktan sonra ıslak saçlarınızı klasik havlu ile kurulamanız, oluşan sürtünme nedeniyle saçın zarar görmesine ve kırılmasına neden olabiliyor. Bunun yerine bir mikrofiber havlu ya da pamuklu tişört tercih edebilirsiniz. Bu kumaşlar yumuşak olduğu için sürtünmeyi ortadan kaldırıyor ve saçlara daha nazik davranmanızı sağlıyor.

*Bu içerik Maui iş birliğiyle hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları