preloader

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

09.05.2024
Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Yazı Boyutu:

Otomobil ve tekne dünyasını bir araya getirerek gücü, hızı ve lüksü birlikte sunan göz alıcı tekne modellerini yakından keşfedin.

Otomobil ve denizcilik dünyaları her ne kadar birbirinden uzak görünüyor olsa da ikisini birleştiren ortak nokta oldukça fazla. Üreticiler de en son teknolojinin peşine düşüp görenleri zaman zaman şaşkına uğratacak yenilikçi özellikleri yeni modellerine yansıtıyor. Otomobil ve tekne dünyasının bir araya gelerek ortaya çıkardığı konseptler ise deyim yerindeyse dudak uçuklatıyor. Otomobil dünyasını mavi sulara taşıyan ve görenleri hayret içinde bırakan en yeni tekneleri sizin için bir araya getirdik.

Tecnomar for Lamborghini 63

Automobili Lamborghini ve The Italian Sea Group’un iş birliğiyle doğan Tecnomar for Lamborghini 63, 19.metrelik süper yat konseptinde hafif tekne tasarımını süper araba uzmanlığıyla birleştiriyor. Bu yat hafiflik, hız ve lüks arasında mükemmel bir denge sunuyor. Lamborghini Sian FKP 37’nin hibrit tasarımından esinlenen futuristik ve sportif profil, aerodinamik bir sabit tavanla tamamlanmış. İtalyan malzemelerinden üretilmiş iç mekân, temiz çizgilere, altıgen şekillere ve spor otomobil kokpitlerinden esinlenen bir kumandaya sahip. Teknomar for Lamborghini 63, Lamborghini’nin yat dünyasındaki ilk adımını temsil ederken, aynı zamanda markanın kuruluş yılına da gönderme yaparak 63 numarasını taşıyor.

BMW X TYDE

Alman otomobil devi BMW, teknoloji start-up’ı TYDE ile iş birliği yaparak The Icon adını verdiği 13 metrelik bir yelkenli tekne ortaya çıkardı. Cannes Film Festivali’nde tanıtılan bu yelkenli, düz trimaran tarzı gövdesi, şeffaf prizma benzeri yapısı ve keskin hatları ile dikkat çekiyor. BMW’nin i3’ünden başlayarak geliştirilen elektrikli mobilite teknolojileri ile donatılan teknede iki adet 100kW motor 240kWh güç, 50 deniz mili menzil ve 30 knot’a kadar hız sağlıyor. TYDE’in hidrofil teknolojisi sürtünmeyi düşürerek enerji gereksinimlerini %80’e kadar azaltıyor ve menzili artırır. BMW, yüksek kaliteli arabalarından ilham alarak tekneye Hans Zimmer tarafından bestelenmiş bir “ses manzarası” deneyimini Dolby Atmos destekli ses sistemi aracılığıyla sunuyor. BMW tasarımı olan kumanda istasyonu, BMW iDrive işletim sistemiyle çalışan 32 inçlik dokunmatik bir üniteden oluşuyor.

Maserati x Vita Power: Tridente

Maserati ve Vita Power iş birliğiyle ortaya çıkan Tridente, elektrifikasyon stratejisini su üzerine taşıyor. Bu 10.5 metrelik lüks elektrikli tekne, performans ve zarafeti bir araya getirerek göl ve kıyı gezintileri için ideal bir seçenek sunuyor. Yüksek performanslı elektrikli tahrik sistemi sayesinde 25 knot seyir hızına ulaşabilen Tridente, 8 yolcu için geniş bir oturma alanına, şık bir güneşlenme bölgesine ve yüzme için uygun bir alan ile karşımıza çıkıyor. Üstelik, karbon fiber gövdesi ve Hodgdon Yachts’ın ustalığıyla tamamlanan Tridente, mükemmel bir şekilde işlenmiş bir de tasarım sunuyor. Bu tekne, geleceğin hareketliliğine zarif ve çevre dostu bir yaklaşım getiriyor.

Fiat 500 Boat

Fiat markasının klasik 500 modelinin hikâyesi ve tasarımından ilham alan bu model, İtalya’da sınırlı sayıda üretim ile karşımıza çıkıyor. Otomobilin en ikonik detaylarını bünyesinde barındıran bu tasarımda, deniz ortamı için uygun teknolojiler ve malzemeler kullanıldı. Ön camı yansıtan camdan başlayarak, merkezi konsol, dümeni yönetmek için direksiyon, yan ve arka dikiz aynaları, arka ve ön ışık kümeleri gibi detaylar otomobilden esinlendi. Oldukça konforlu döşenmiş koltukların yer aldığı teknenin içinde bir stereo sistemi, duş, güneşlik ve bir yüzme platformu bulunuyor. 4.7 metre uzunluğundaki bu tekne, kaptan dahil olmak üzere maksimum 3 kişiyi misafir edebiliyor.

Aston Martin AM37

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

İngilizlerin lüks otomobil markası Aston Martin’in denizcilik dünyasına girişi AM 37 ile oldu. 2016’da Monaco Yacht Show’da dünyanın karşısına çıkan Aston Martin AM 37, İngiliz markanın Hollandalı tekne üreticisi Quintessence ile iş birliğinin ürünü. İki yıllık araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonucunda üretilen 37 feet’lik tekne 50 knot hıza ulaşıyor. Günübirlik gezi teknesi olarak sunulan Aston Martin AM37’nin masası iki kişilik yatağa dönüşebiliyor.

Mercedes Arrow460 Granturismo

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

14 metrelik Arrow460 Granturismo, Mercedes spor otomobillerinin performansını yat dünyasının yenilikçi özellikleriyle bir araya getiriyor. 1930’lu yılların yarış otomobillerinden ilham alan tekne 10 kişiyi ağırlayabiliyor. Yemek masası ve koltuklar genişletilerek yatağa çevrilebiliyor. Teknede banyonun yanı sıra bir de giyinme odası bulunuyor. Teknenin iki güzel sürprizi de var: Dondurma yapma makinesi ve şarap mahzeni. Mercedes, tekneden sadece 10 adet üreteceğini ve bir ülkeye birden fazla satılmayacağını açıkladı.

Jaguar Concept Speedboat

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Jaguar’ın Tasarım Direktörü Ian Callum tarafından çizilen Concept Speedboat’un gövdesi fiberglass, güvertesi de doğal tik. Karbon fiber fin’lerin ise Jaguar’ın ikonik modeli D-Type’dan esinlenerek üretildiği belirtiliyor. 6 metre boyundaki teknede üç kişilik oturma koltuğu bulunuyor. Concept Speedboat’un üretilmeyeceğini ve satılmayacağını söyleyen Callum, bu tasarımla amaçlarının hız ve güzelliğin öncelikli olduğu farklı ürün tasarımlarında da vizyonlarını sergilemek olduğunu belirtiyor.

Lexus Sport Yacht

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Lexus Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen Lexus Sport Yacht, sekiz kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Yarış otomobilleri, süper spor otomobiller ve yüksek performanslı uçaklarda kullanılan karbonfiber takviyeli polimer (CFRP) teknolojisiyle tasarlanan gövde hem çok daha sağlam hem de çok daha hafif hale getirildi. Böylelikle rakiplerine göre 1.000 kilogram civarında ağırlık tasarrufu elde edildi. Suyun altında kalan gövde kısmı ise, yüksek hızlardaki dengeyi artıracak ve sürtünmeyi azaltacak şekilde tasarlandı. Lexus V8 motoruyla donatılan spot yat, 43 knot hıza ulaşıyor.

50′ Marauder AMG

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Karada ve denizle hız denildiğinde akla gelen markalardan ikisi Mercedes AMG ve Cigarette Racing’in ortaklıklarının 10’uncu yılı şerefine sundukları konsept tekne ve otomobilden oluşuyor. Mercedes AMG GTR modelinden ilham alınarak ortaya çıkan 50′ Marauder AMG isimli teknenin tasarımında Daimler’in şef tasarımcısı Gorden Wagener’ın imzası var. Geçen yıl Miami Boat Show’da dünya tanıtıım yapılan teknenin neredeyse tamamı karbon fiberden üretildiğinden tam da amacına uygun olarak başarılı bir hız performansı sunuyor.

Benetti Fisker 50

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Benetti Fisker 50, Aston Martin DB9 GT Bond Editicon, BMW Z8 ve V8 Vantage gibi otomobilleri tasarlayan Henrik Fisker’in imzasını taşıyor. 50 metrelik süperyat, altı kamarasında 12 misafiri ağırlayabiliyor. Beach club’ı, spa’sı, barları ve jakuzisi sayesinde her türlü keyif aracı mevcut. Ana güvertede yer alan VIP kamarada ofis, kütüphane, şömine, mini bar ve devasa televizyon bulunuyor. Benetti Fisker 50’de 12 kişilik bir sinema salonu da mevcut.

Beneteau Sea Drive Concept

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

İki dev Fransız markası Peugeot ve Beneteau, i-Cockpit ve Ship Control ürünlerini tek bir yapıda bir araya getirerek Sea Drive Concept’i geliştirildi. Beneteau’nun ilk olarak Gran Turismo 50 modelinde uyguladığı i-Cockpit, Peugeot’nun 208, SUV 2008, 308, 308 SW, SUV 3008 ve yeni SUV 5008 olmak üzere markanın ürün gamının neredeyse tamamında kullanılıyor. Peugeot Design Lab tarafından tasarlanan Peugeot i-Cockpit, Beneteau tarafından geliştirilen Ship Control teknolojisi ile kumanda ediliyor.

Frauscher 858 Fantom Air

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Frauscher tarafından Bugatti’den ilham alınarak Audi’nin tasarımcılarından Gerald Kiska tarafından tasarlanan 858 Fantom Air’in dünya tanıtımı geçen yıl Cannes Yachting Festival’da gerçekleşti. 8,6 metre boyundaki model, önceki kardeşi Frauscher 858 Fantom’un karakteristik özelliklerini taşısa da daha geniş alanlar ve seçkin ayrıntılar sunuyor. Misafirlerini tik yüzme platformuyla karşılayan model, öndeki masası ve oturma grubuyla keyfe davet ediyor.

LXT 88

Otomobillerden İlham Alan Tekneler

Türk tersane Naval Yachts’ın ortaya çıkardığı bu fütüristtik tekne tasarımı Lamborghini’nin Huracan LP 610-4 Spyder modelinden esinlendi. 26,8 metre boyundaki yat konseptinin Lamborghini’nin bu çok çarpıcı modeliyle benzerliği daha ilk bakışta renginden anlaşılıyor. Denizlerde görmeye pek de alışkın olmadığınız turuncu renk gövdeye sahip LXT 88, akışkan ve kimi yerlerde keskin hatlarıyla bir spor otomobili andırıyor. LXT 88, 42 knot’a ulaşan süratiyle de spor bir otomobili aratmıyor.

{25765}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları