preloader

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları

15.03.2023
Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları

Yazı Boyutu:

Hepsi ayrı ayrı bir mühendislik dehası olan ve her görenin kalbini çalan dünyanın en büyük yelkenli süperyatlarını keşfedin.

Süperyat denildiğinde akla hep motoryat gelir. Çünkü yelkenli tekne, süperyata göre daha zahmetlidir. Dolayısıyla yelkenli süperyatlara denizlerde daha az rastlanır. Ancak bir yelkenliyle yapılan deniz seyrinin keyfi hiçbir şeye benzemez. Biz de hepsi ayrı ayrı bir mühendislik dehası olan ve her görenin kalbini çalan dünyanın en büyük yelkenli süperyatlarını bir araya getirdik.

Sailing Yacht A

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Sailing Yacht A

Bu sıra dışı görünümlü yelkenli süperyatın boyu 142,8 metre. Dünyanın en büyük yelkenli süperyatı unvanını elinde tutan Sailing Yacht A, aslında hem bir yelkenli hem de motoryat olarak üretildi. En uzunu 100 metreye ulaşan üç tane karbon direğe sahip Sailign Yacht A, 2017 yılında Alman tersane Nobiskrug tarafından suya indirildi. Rus milyarder Andrey Melnichenko için üretilen süperyatın sadece mürettebat kapasitesi 51 kişi. Bu sıra dışı süperyat 21 knot en yüksek hıza ulaşabiliyor.

Koru

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Koru

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos’un yeni süperyatı Koru, sektörde son bir yıldır en çok konuşulan konulardan biri. Hollanda’daki Oceanco Tersanesi’nde üretilen ve kısa süre önce suya indirilen Koru, 127 metrelik boyuyla dünyanın en büyük ikinci yelkenli süperyatı unvanını elde etti. Klasik bir görünüme ve siyah bir gövdeye sahip süperyatın üç direği ve üç güvertesi bulunuyor. Süperyat, 18 misafir ve 40 mürettebat ağırlayabilecek. Büyük bir gizlilikle üretilen Koru’nun bugüne kadar hiçbir süperyatta bulunmayan teknolojik özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Black Pearl

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Black Pearl

106,7 metre boyundaki Black Pearl, 2016 yılında suya indiğinde simsiyah gövdesi ve olağanüstü teknolojisiyle büyük ses getirmiş ve Dünya Süperyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Gerçek anlamda sıra dışı bir süperyat Black Pearl. Atlantik Okyanusu’nu hiç yakıt harcamayarak geçmeyi başaran dünyanın en büyük yelkenlisi, yat endüstrisinde bir ilk olarak kabul ediliyor. Dykstra’nın buluşu olan Dynarig ile donatılan Black Pearl’ün yelken direkleri kendi etrafında 360 derece dönerek rüzgarı en verimli şekilde kullanılabiliyor. Toplam 2.900 metrekarelik alana sahip yelkenleri tek bir kişi tarafından dokunmatik ekran aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

{11745}

Eos

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Eos

Üç direkli gulet tipi süperyat olan Eos, 2006 yılında suya indirilmesine rağmen 93 metrelik boyuyla dünyanın en büyük dördüncü yelkenlisi olma unvanını kimseye kaptırmıyor. 21 mürettebat ve 16 misafir ağırlayabilen Eos, şık ve vintage görüntüsüyle rakiplerinden ayrışmayı da başarıyor. Gövdesi alüminyumdan üretilen Eos, 16 knot hıza ulaşıyor. Alman tersane Lürssen tarafından üretilen Eos’un sahibi Fox Yayın Grubu’nun sahibi; ABD’li iş insanı Barry Diller.

Athena

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Athena

Hollandalı tersane Royal Huisman tarafından inşa edilen Athena, EOS’tan daha da eski bir süperyat. 2004 yılında suya indirilen Athena’nın boyu 90 metre. Silikon Vadisi’nin kurucularından biri olan girişimci ve teknoloji insanı James H. Clark’ın sahibi olduğu Athena, modern zamanların en güzel uskuna tipi teknelerinden biri olarak kabul ediliyor. 2008 yılında yenilenen Athena’da 12 misafir ve 22 mürettebat konaklayabiliyor.

Maltese Falcon

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Maltese Falcon

Perini Navi tarafından İstanbul’da inşa edilen 88 metre boyundaki Maltese Falcon, 1990 yılında suya indirildiğinde süperyat endüstrisinde yer yerinden oynamıştı. En önemli sebebi, o güne kadar ilk kez uygulanan ve rüzgarı en verimli açıdan yakalayabilmesi için kendi etrafında 360 derece dönen yelken direkleriydi. Aradan 33 yıl geçmesine rağmen bu teknoloji hâlâ sadece birkaç süperyatta bulunuyor. Üç direkli süperyat dünyanın en ikonik teknelerinden biri olarak kabul ediliyor.

{5708}

Aquijo

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Aquijo

Oceanco ve Vitters tersaneleri tarafından 2015 yılında suya indirilen Aquijo’nun, dünyanın en büyük yedinci süperyatı olmasının yanında çok önemli bir özelliği daha var. 86 metre boyundaki Aquijo, dünyanın keç armalı en büyük süperyatı. Performansıyla dikkatleri üzerine çeken Aquijo, 35-40 knot rüzgarda 20.4 knot gibi inanılmaz bir hıza ulaşıyor. Bu çok etkileyici süperyatın ana yelken direğinin boyu ise 88 metre.

Sea Eagle II

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Sea Eagle II

2020 yılında Royal Huisman tarafından suya indirilen Sea Eagle II, Hollandalı tersanenin bugüne kadar ürettiği en büyük hacimli süperyat. Aslında proje ilk ortaya çıktığında tasarımcıların hayalinde daha klasik görünümlü bir yelkenli varmış. Ancak Sea Eagle II’nin sahibi son anda fikir değiştirince süperyat, üç direkli ve modern görünümlü bir yelkenliye dönüşmüş. Alüminyum gövdeye sahip süperyatta 11 misafir konaklayabiliyor.

M5

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
M5

Listenin dokuzuncu sırasında yer alan ve ve göz alıcı görüntüsüyle herkesi büyüleyen M5’in bir özelliği de dünyanın tek direkli en büyük yelkenlisi olması. 78 metre boyundaki M5, aslında ilk olarak 2004 yılında başka Mirebella V ismiyle suya indirildi. 2020 yılında büyük bir refitten geçerek hem teknik birçok özelliği yenilendi hem de bembeyaz olan gövdesi metalik bir renkle değiştirildi. Bugün Teksaslı bir petrol zenginine ait olan M5, 14 knot hıza ulaşabiliyor.

Badis 1

Dünyanın En Büyük Yelkenli Süperyatları
Badis 1

Bir zamanlar süperyat endüstrisine damgasını vuran İtalyan tersane Perini Navi’nin bir başka ürünü olan Badis 1’in boyu 70 metre. 2016 yılında suya inen Badis 1, Fransız tasarımcı Philippe Briand’ın kaleminden çıkma. Altı kamarasında 12 kişiyi ağırlayabilen Badis 1’in mürettebat kapasitesi ise 11 kişi. Simsiyah gövdesi ve yelkenleriyle etkileyici bir görüntüye sahip Badis 1’in ulaştığı hız ise 17 knot.

{113666}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları