preloader

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

26.07.2021
Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Yazı Boyutu:

Artık her alanda hayatı sürdürülebilir kılan ürünler revaçta. Silent Yachts markası da, okyanuslarda yıllarını geçiren sahibinin çevreci kaygılarıyla kurulmuş ve tamamen güneş enerjisiyle çalışan tekneler üretiyor.

Silent Yachts, yat dünyasının çevreye olan zararlı etkisini lüksten en ufak taviz vermeden ortadan kaldırma hayali üzerine kurulmuş bir marka. Tamamen çevreci kaygılarla kurulan Silent Yachts, yelkenli teknenin sessiz seyrini motor yatın lüksüyle birleştiren modelleriyle müşterilerine bağımsız ve çevre dostu bir yatçılık deneyimi yaratmayı hedefliyor. Gelin markayı yakından tanıyalım.

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Silent 55

16 yıllık geçmişe sahip Silent Yachts'ın arkasındaki isimler Michael ve Haike Köhler çifti. Michaer Köhler üniversitede hukuk okumuş ve yıllarca avukat olarak çalışmış. Ancak yelkenli bir tekneyle okyanusları aşma fikri her zaman kalbinin bir köşesindeymiş. Hukuk dünyasında geçen yılların ardından denizlere açılmaya karar vermiş.

Michael ve Haike Köhler, 23 yıl boyunca denizlerde yaklaşık 5.000 gün geçirerek 75.000 deniz mili seyir yapmış. Silent Yachts'ın temelleri de işte bu uzun seyirde ortaya atılmış. Denizlerde geçen bunca yıl sonunda yat dünyasının kendi kendine yetebilen, çevreye zararı dokunmayan ama bir o kadar konforlu yatlara ihtiyaç duyduğunu fark eden Köhler çifti Silent Yachts markasını ortaya çıkarmaya karar vermiş.

Markanın Yıllar İçindeki Gelişimi

Michael Köhler 2005 yılında bu alanda neler yapabileceğini anlayabilmek için araştırmalara koyuldu. 2009'da markanın ilk modeli olan ve dünyanın ilk, tamamen güneş enerjisiyle çalışan katamaranı Solar Wave 46'yı inşa etmeye başladı. Teknenin prototipi 2009 yılında suya indi. Solar 46'daki güneş panellerinin ürettiği enerji sadece teknenin motoru değil günlük ihtiyaç için gerekli tüm elektriği karşılıyordu. 2010 yılında Solar Wave 46'nın esas modeli suya indi denizdeki denemeler için ilk adım atıldı. Avrupa'da deniz ve nehirlerde, Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi'nde dört yıl süren deneme seyirlerinin ardından 2014 yılında Solar Wave 46 son haline geldi. 15 yıllık çalışma sonunda model, sekiz misafirin 120 günlük elektrik ihtiyacını karşılayabilecek noktaya ulaşmıştı.

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Silent 55

Marka 2016 yılında da Silent 64'ü suya indirdi. 2018 yılında Silent 64, suya indikten sadece iki sene sonra bir dünya rekoruna imza attı. Şubat 2018'de İspanya'nın Cartagena şehrinden palamarları çözen Silent 64, 5.500 deniz mili aşarak Karayiplerdeki Barbados'a ulaştı. Silent 64 bu seyriyle sadece güneş enerjisi kullanarak Atlantik Okyanusu'nu geçen ilk tekne oldu.

2018 yılında markanın yaşadığı bir başka önemli gelişme ise yeni model Silent 55'in suya indirilmesiydi. Modelin dünya tanıtımı Cannes Yachting Festival'da gerçekleştirildi.

{774224}

2020 yılında otomobil markası Volkswagen ile birlikte 50 feet'lik Cupra modeli ortaya çıkarıldı. Volkswagen'ın bataryaları da dahil olmak üzere pek çok parçasını üreteceği model için çalışmalar sürüyor ve 2021 yılına gelindiğinde markanın en son modelleri Silent 60 ve Silent 80 suya indirildi.

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Silent 60

İç Tasarımda Sürdürülebilirlik Esas Alındı

Markanın halen tekne meraklılarına sunduğu üç modeli var: Silent 55, Silent 60 ve Silent 80. Silent 60 ve 80'in açık ve kapalı güverte versiyonları da üretiliyor.

2019 yılında BOB Awards'ta yılın en iyi seyahat teknesi ödülü kazanan Silent 55, kıyılara çok yakın seyredebildiği gibi sert denizlerde de cesur bir model. 16,70 metre boyundaki model özellikle ailelere uygun.

Efsanevi Silent 64'ün modernize edilmiş hali olan 17,99 metre boyundaki Silent 60 da 2021 German Design Award'ta ödül kazanan bir model. Opsiyonel olarak sunulan yüzme platformuna ve maceraperestler için SUP, elektrikli bisiklet, deniz kayağı gibi birçok oyuncağı saklayabilecek garaja sahip.

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Silent 60

Serinin amiral gemisi Silent 80 ise misafirlerine en üst seviye konfor sunuyor. 24,32 metre boyundaki Silent 80, model 6-8 knot hıza ulaşabiliyor.

Tüm modeller sadece güneş enerjisiyle çalışıyor. Yalnız motorlar değil günlük ihtiyaç için gerekli tüm elektriğin üretimi teknedeki güneş panelleri sayesinde sağlanabiliyor.

Silent Yachts modellerinin iç tasarımında da bambu, keten lifi, bazalt lifi ve mantar gibi sürdürülebilir malzemeler kullanılıyor. Her model müşterinin istekleri doğrultusunda farklı yerleşim planı ve kamara sayısıyla oluşturulabiliyor, üç ya da beş kamaralı olarak tercih edilebiliyor.

{88360}

Dünyanın En Çevreci Yat Markası: Silent Yachts

Silent 80

Mazotla çalışan motora sahip geleneksel tekneler yakıt almaya ihtiyaç duyarken Silent Yachts'ın güneş panelli tekneleri hiçbir şekilde yakıta ihtiyaç duymuyor. Üstelik motorun yarattığı ses, titreşim ve kirlilik gibi durumlar güneş enerjisinde yaşanmıyor.

Bu arada Silent Yachts'ın çok farklı bir girişimi daha var. Marka, dünyanın farklı bölgelerinde oluşturduğu Silent Resort'larla tamamen sürdürülebilir bir hayatın esas olduğu tatil noktalarını hayata geçiriyor. Motorlu hiçbir şeyin bulunmadığı bu resort'larda çevreye zarar vermeyen ve sürdürülebilir enerji kullanılıyor.

OGGUSTO Yat Editörü Şule Kaya’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları