preloader

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

03.10.2019
Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Yazı Boyutu:

Hayatlarımızın önemli bir parçası olan kedi ve köpekler, çağlar boyunca sanatta da yer alıyor. Eserlerine kedi ve köpeklere yer veren sanatçıları inceleyin.

Hayatımızda büyük bir yer kaplayan kedi ve köpekleri tarih boyunca sanatta da görebiliyoruz. Sanatçıların evlerinde, kucaklarında ve de işlerinde… Böylece onlara nasıl alıştığımıza ve gereğinden fazla alışıldıklarında tahtı nasıl ele geçirdiklerine şahit oluyoruz. Biz de OGGUSTO olarak sizin için hem görmekten ve tanımaktan hoşlanacağınızı hem de şaşıracağınızı düşündüğümüz birkaç isim hazırladık.

Louis Wain’ı İyileştiren Kediler

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Kedilerle kurulan bağların insana terapi gibi geldiği bilinmektedir. Louis Wain de şizofreniden muzdaripliğiyle bilinen İngiliz illüstratördür. O’nun kedilere olan düşkünlüğü zengin hayal gücü ile birleşince hastalığının ilerlemesini önleyen sanatına yardımcı olmuş. Çünkü tablolarındaki kedilerin çokluğuna bakınca kedi sevgisini anlamak oldukça kolay oluyor, bu da çalışmasını kolaylaştırmış olmalı.

Peki Picasso’yu Yiyen Köpek Kim?

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Picasso hayatının son yıllarında bahçeli evinde hayvanlarıyla geçirdiği zamanları ile bilinen bir ressam. Picasso’nun köpekleri Yan ve Esmeralda dışında sonradan evlat edindiği Lump, kısa sürede onun göz bebeği olmuştur. Ressam ilk köpeği Yan’a eserlerinde hiç yer vermemiş ama Esmeralda’nın heykellerini yapmıştır. Lump ise onun sanatında tanıştıkları günden itibaren büyük yer kaplamıştır. Bugün Picasso tabağı olarak bilinen sanat eserinde Lump çizilidir. Bu eser “David Douglas Duncan’ın kitabı Lump: the Dog who ate a Picasso” kitabına da ismini veren kitaptır. Bu son değildir. Ressam, Diego Valezquez’in ünlü Nedimeler tablosunu tekrar çizdiği 45 eserde sağ köşedeki köpeğin yerine Lump’u yerleştirmiştir. Bu çalışmalar günümüzde Picasso Müzesi’nde sergilenmektedir.

Andy Warhol’un 25 Sam’i

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Sanat dünyasına baktığımızda Andy Warhol’u da atlamak olmaz. Kendisi 25 kedisi olmasıyla bilinen sanatçılardan. Hepsinin adını Sam koymuş olması da onun dikkat çekici kişiliğinin bir göstergesi olmuş. Bu bilginin kaynağı olan Resim Sanatında Kediler: Kedi Kitabı ise meraklısı için Resim Sanatında Köpekler: Köpek Kitabı ile birlikte okunabilir.

Lazanya Aşığı Garfield

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Garfield çizgi roman dünyasında gerçek bir fenomen. Bu yaratıcı karakter, Jim Davis’in bir çiftlikte 25 kediyle birlikte büyümesinin bir sonucu. Lazanya seven Garfield belki de birçok aileye İtalyan mutfağını da tanıttığı için gastronomi dünyasına da dolaylı bir katkısı olmuştur. Jim Davis ekibi ile birlikte çizdikleri seride kendisini de Garfield’ın sahibi John olarak göstermiştir. 2004 ve 2006’da iki adet uzun metrajlı filme de konu olmuştur.

Unutulmaz Kediseverler

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Kedilerin çok özel canlılar olmasından dolayı çoğu insan onların uzaylı olduğuna inanmaktadır. Bu uzaylıların aurasına kaptırmış isimler arasında yine Picasso (ressam), Salvador Dali (ressam), Georgia O’Keeffe (ressam), John Cage (besteci), Henri Matisse (ressam), Jean Michael-Basquiat (ressam), Maya Yin (heykeltraş), Herbert Tobias (fotoğrafçı) bilinen isimlerdir.

Geçmişten Günümüze Köpek Portreleri

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Köpekseverler köpeklerini de evin bireyleri gibi düşündükleri için onları resmeden çok ressam var son zamanlarda. Günümüzdeki bu modanın izleri geçmişe dayanıyor. Paul Gauguin, Gustave Gourbet, Francisco Goya, Edward Hopper, Diego Velazquez, Rembrandt Van Rijn, Pierre-Auguste Renoir, Jacopo Bassano, Edouard Manet, Ciacomo Balla ve Paul Cezanne tarihte köpek resimleriyle ünlü ressamlardan sadece birkaçı.

Bir Mizah Kanalı Olarak Resimde Şişman Kediler

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Kediler evlere yerleşince, her gün üretilen envai çeşit mamalarla biraz şişmanlayabiliyorlar ve sanatseverlerin de ilgisini çekmesiyle şişman kediler yeni bir sanat akımı mı yaratıyor yoksa? Evet, Svetlana Petrova’nın tarihteki ünlü resimlere eklediği kedisi Zarathustra, günümüzde FatCatArt olarak anılıyor. Onu James Abbott McNeill Whistler’ın Whistler’ın Annesi tablosunda da, Karel Dujardin’in Baloncuk Yapan Oğlan tablosunda da görebilirsiniz.

En Güzel Kedi Kitapları: Ne Kitapsız Ne Kedisiz

Yazarların çoğunun kedilere olan düşkünlüğü bilinir. Özellikle Türk Edebiyatı için kedili kitap isimlerine örnek vermek gerekirse, Kediler Krallara Bakabilir (Enis Batur), Üzgün Kediler Gazeli (Haydar Ergülen), Göçmüş Kediler Bahçesi (Bilge Karasu), Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm (Zülfü Livaneli), İstanbul’da Kedi (Gündüz Vassaf) ilk akla gelenler…

Çağlar Boyunca Sanatta Kedi ve Köpekler

Oya Baydar’ın Kedi Mektupları’ndaki kahramanlarından Nina, romanı şöyle özetliyor: “Bu hikâyede kedilere ilişkin dişe dokunur, yeni bir şey yok, ama insanları yakından tanıyıp anlamak isteyen kediler için çok yararlı bir kaynak.” Gündüz Vassaf ise İstanbul’da Kedi’de dünyamıza kedi gözüyle bakıyor. Şiir-roman türünde yayımlanan kitapta mitolojilerde ve dinlerde kedilerin başından geçenler aktarılırken insan türünün değerleri de sorgulanıyor. Bu yazarlarımız kedileri kitaplarına konu etmekle kalmıyor, aynı zamanda her biri birer kedi sahibi. Bu durumu en güzel özetleyen kitap Bilge Karasu’nun Ne Kitapsız Ne Kedisiz’i…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları