preloader

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

06.10.2023
Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

Yazı Boyutu:

Kedi ve köpeğin dostluğunun yer aldığı bir serüvene hazır mısınız? Bu yolculukta size rehberlik edecek ipuçlarını keşfedin.

Bugün muhteşem bir konuyu ele alacağız; evde kedi ve köpeklerin birbirine alışması! Evet, doğru duydunuz, bu süreç biraz çaba ve sevgi gerektirse de sonuçlarına inanamayacaksınız! Bugün sizlere, kuyrukların kıvrılacağı, patilerin sevgiyle sıvanacağı bir hikâyeyi anlatacağım; kedinin köpekle dostluğunu bulduğu bir serüveni…

İlk başta belirtmeliyim ki, bu süreçte sabır çok önemli. Her iki tarafın da kendi hızında ilerlemesi gerekli. Ama merak etmeyin, bu yolculukta size rehberlik edecek harika ipuçları ve eğlenceli anılar sunacağım. Dediğim gibi, bu sadece bir evcil hayvanlar hikâyesi değil, aynı zamanda birbirlerine alışmanın, anlaşmanın ve sevgiyle büyüyen bir dostluğun eşsiz öyküsü! Burada, her patiye bir miktar sevgi ekleyeceğiz. Hazır mısınız? O zaman başlayalım, kedi-köpek uyumunun sırrını keşfetmeye!

Başlamadan Önce Önemli Birkaç Nokta…

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

Evimizi paylaştığımız sevimli dostlarımız, kedi ve köpekler, farklı türlerden olmalarına rağmen uyum içinde yaşayabilirler. Ancak, bu uyumu sağlamak için bazı adımlar atmak önemlidir. Adımlara geçmeden önce sizlere tecrübelerim doğrultusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.

Belli bir süreden fazla kedi ve köpek sahibi olmuş herkes bilir ki kediler köpeklere göre biraz daha bireysel, kendi kararları olan canlılardır. Bu nedenle kedi uyumlu bir kediyse, eve sonradan gelen ya da halihazırda evde yaşayan köpeği alıştırmak biraz daha kolay oluyor. Ancak kediniz köpeklere karşı biraz agresif ya da çok korku dolu ise bu alıştırma süreci biraz daha zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda bir profesyonelden destek almanızda fayda var.

Şimdi gelelim yeni gelen misafiri ev sahibi ile tanıştırmada dikkat etmeniz gereken konulara…

Sabırlı Olun

Tıpkı biz insanlar gibi kedi ve köpeklerin de hayatlarında değişen rutinler için bir alışma süresi söz konusudur. Bu nedenle kedi ve köpeği bir araya getirmek için acele etmeyin. Her iki canlının da birbirlerini gözlemlemesi ve alışması için zaman tanıyın.

Ayrı Alanlar Oluşturun

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

Her iki hayvanın da kendi alanlarına sahip olması, onların rahatlamasını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Bu ayrı alanlar, kedinin ve köpeğin kendi başlarına olabilecekleri, dinlenebilecekleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar olmalıdır. Burada özellikle kedinizin kumuna ve mamasına sürekli ulaşabileceği bir alan yaratmak önemlidir. Aksi halde bu durum kedinizi strese sokabilir. Her iki hayvanın da kendi alanına sahip olması, onların stres seviyelerini düşürür ve kendi başlarına zaman geçirme ihtiyacını karşılar. Ayrı alanlar, aynı evde yaşayan kedi ve köpeğin uyumlu bir şekilde bir arada olmalarını destekler.

Tüm Hayvanların İhtiyaçlarına Dikkat Edin

İyi bir kedi-köpek sahibi olarak bu konuya zaten dikkat ettiğinizden eminim ama ben yine de beslenme ve sağlık konuları dışında ufak hatırlatmalar yapmak istiyorum.

Her iki hayvanın da fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Köpeği yürüyüşe çıkartmak, dışarıda oyunlar oynatmak ve kedinin de oynaması için uygun oyuncaklar sağlamak önemlidir. Bu, enerjilerini atmasını ve streslerini azaltmasını sağlar.

Fiziksel olarak yormak tek başına yeterli olmayacaktır. Kedinize ve köpeğinize zihinsel olarak meşguliyet verebiliyor olmanız gerekir. Akıl oyunları, bulmacalar veya interaktif oyuncaklarla zihinsel aktiviteler sağlamak onların zekâlarını kullanmalarını ve problem çözme becerilerini geliştirecektir.

Birbirlerinin Kokularını Tanımalarına Yardımcı Olun

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

Fiziksel karşılaşmadan önce kedinizin ve köpeğinizin birbirlerinin kokularını tanımaları, karşılıklı olarak birbirlerine alışmalarını kolaylaştırır. Bunun için birbirlerinin oyuncaklarını, kıyafetlerini, yataklarını diğerinin alanına koyabilirsiniz. Ayrıca gün içinde fiziksel karşılaşmalarını engelleyerek birinin diğerinin odasında vakit geçirmesi de kokusuna alışmasını sağlayacaktır.

Kontrollü Karşılaşmalarını Sağlayın

Buraya kadar gayet iyi geldiniz. Bundan sonrası esas can alıcı noktalar. Zor değil ama ne kadar doğru ilerlerseniz o kadar güzel anlaşan iki dost olacaklar.

Öncelikle özellikle köpeğinizin tasması ve kayışı üzerinde takılı olsun. Bu, ani hareketlerin ve sıkıntılı durumların önüne geçecektir. Karşılaşma için evinizde nötr ve sakin bir yer seçmeye çalışın. Yemek yeme alanları biraz da olsa koruma güdülerini devreye sokup daha stresli ve tepkisel olmalarına yol açabilir. İlk buluşmayı kısa tutmakta çok fayda görüyorum. Doğru ve pozitif geçirilen 5 dakika tahmin edeceğinizden çok daha değerli olacaktır.

Yüksek enerjili iletişimden kaçının. Oyuncakları ile dikkatini çekmeye çalışmak hayvanınızı daha da yükseltecektir. Sakin kalmakta fayda var. Hemen yan yana gelmelerini beklemeyin. Öncelikle belli bir mesafeden birbirlerini kabul etmeleri daha doğru olacaktır. Bu mesafeleri pozitif olarak işaretlemeye çalışın. Kedinizin-köpeğinizin çok sevdiği ödülleri burada devreye sokabilirsiniz. Dikkatli olun, mümkün olduğunda dingin bir kafa yapısını ödüllendirin. Heyecanlı bir şekilde kedinize doğru gitmeye çalışan köpeğinize ödül vermek doğru bir davranış olmaz. (Keşke zamanında itaat komutları çalışsaydım dediğiniz yer burası olabilir.)

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşamaya Nasıl Alıştırılır?

Sabırlı olun, sürece güvenin. Bu konuda uzun yıllardır çalışıyorum ve onlarca aile ile bir araya gelip, kedi ve köpeklerin aynı evde uyumlu bir şekilde yaşamalarını sağlamak için beraber çalıştık. Her aile ve her hayvanın benzersiz ihtiyaçları olduğunu anladım ve her duruma özel çözümler geliştirdim. Sabır, anlayış ve doğru yönlendirme ile bu süreci başarıyla tamamladık. Artık siz de bu değerli deneyimin bir parçası olabilirsiniz. Unutmayın, her patinin altında sevgi ve sabır yatar.

Videolu anlatım için…

Melih Çekingen
Melih Çekingen Tüm Yazıları