preloader

Köpek Severlerin İzlemesi Gereken Filmler

28.01.2023
Köpek Severlerin İzlemesi Gereken Filmler

Yazı Boyutu:

İnsanların en sadık dostu olan köpekleri konu alan, birbirinden sıcak ve keyifli film önerilerimizi, IMDb puanlarını ve fragmanlarını, OGGUSTO okuyucuları için listeledik.

Disney animasyonu olan Lady and the Tramp’ten Hollywood yapımı Marley&Me ve 101 Dalmaçyalı’ya kadar en iyi köpek filmlerini izleyerek nostaljik bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? İnsanların en sadık dostları olan köpekleri konu alan, hem çocuklara hem yetişkinlere hitap eden ve ailecek izleyebileceğiniz, birbirinden keyifli filmleri OGGUSTO okuyucuları için listeledik.

The Call of The Wild, Vahşetin Çağrısı (IMDb: 6,8)

Daha önce de sinemaya uyarlanan The Call of the Wild filminde, usta oyuncu Harrison Ford başrolü üstlenirken oyuncu kadrosunda Dan Stevens, Omar Sy, Karen Gillan, Bradley Whitford ve Colin Woodell gibi isimler yer alıyor. Film; 19. yüzyılın sonlarında yaşanan altına hücum sırasında kızak çekmesi için Alaska’ya götürülen Buck adlı bir köpeğin yaşadıklarını anlatıyor. California’daki huzurlu hayatından koparılıp Alaska’ya götürülen ve zorlu bir hayata uyum sağlamak zorunda kalan Buck, zamanla bu vahşi dünyada kendi yerini buluyor.

Hachi: A Dog’s Tale, Hachiko: Bir Köpeğin Hikâyesi (IMDb: 8.1)

Bir profesörün tren istasyonunda karşılaştığı bir köpeği evine almasıyla başlayan film, profesör ve köpek arasında zamanla gelişen duygusal bağa odaklanıyor. Sahibini her gün işe giderken tren istasyonuna kadar yolcu eden köpek, döneceği saatte yine hazır olarak sahibini bekler. Gerçek bir hikâyeden esinlenen film, bir hayvan ile bir insan arasında, iki insan arasında bile kurulamayacak bir bağın kurulmasının mümkün olduğunu gözler önüne seriyor.

Lady and the Tramp, Leydi ile Sokak Köpeği (IMDb: 7,3)

Sinema tarihinin en güzel aşk filmleri arasında yer alan, Disney’in orijinal bir hikâyeden beyazperdeye uyarladığı ilk film olan Lady and the Tramp, aynı zamanda ilk sinemaskop çizgi film olmasıyla da öne çıkıyor. Lady, sahipleri ile oldukça mutlu bir yaşam süren dişi bir köpektir. Eve bir bebeğin gelişi ile artık ilginin üzerinden çekildiğini hisseder. Lady üst üste yaşanan olumsuzluklarla, istenmediğini düşünerek evden kaçmaya karar verir. Sokakta tanıştığı erkek köpek Tramp ise Lady’yi bambaşka bir maceraya sürükleyecektir.

{52260}

Eight Below, Kutup Macerası (IMDb: 7,3)

Antartika’nın dondurucu soğuğunda, bir kurtarma rehberinin köpekleri için verdiği mücadeleyi anlatan film, adeta içimizi ısıtıyor. Tecrübeli bir kurtarma rehberi olan Jerry Shepard, öncülük ettiği Dr. Davis McClaren ve ekibiyle geçirdikleri kaza sonrası, sadık dostu köpeklerini terk etmek zorunda kalır. Yüzyılın en büyük kar fırtınası içinde, köpekleri için benzeri görülmemiş bir kurtarma operasyonu düzenleyen Jerry’nin en büyük destekçisi maceraperest pilot Katie’dir.

Marley&Me, Marley ve Ben (IMDb: 7.1)

Mutluluğa giden yolu bir köpek sayesinde keşfetmek mümkün mü? Grogan ailesine göre evet! Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilen bu filmde yeni bir eve taşınan çift, ailelerine yeni bir üye eklemeye karar verir: Bir golden retriever. Fakat bu köpek, çiftin hayatını fazlasıyla değiştirecektir. Sınır tanımayan, haylaz Marley öte yandan oldukça saf bir kalbe de sahip olduğundan, izleyenlerde sımsıcak bir his bırakma etkisine sahip.

Homeward Bound: The Incredible Journey, Yuvaya Dönüş: İnanılmaz Seyahat (IMDb: 6.9)

Aynı isimli kitaptan uyarlanan filmde, Shadow ve Chance adında iki köpek ve de Sassy adında bir kedi, birlikte yaşadıkları ailenin San Fransisco’ya tatile gitmesiyle terk edildiklerini düşünerek ailelerini aramaya koyulur. Çıktıkları bu yolculukta çeşitli maceralar yaşayan iki köpek ve kedi, evlerini tekrar bulabilmek için zorlu yollardan geçeceklerdir.

{27410}

Lassie (IMDb: 6,7)

1940’ların ünlü televizyon yıldızı Lassie, bu sefer bir filmle karşımıza çıkıyor. Ekonomik durumları oldukça kötüye giden Sam ve Sarah, en değerli dostları Lassie’yi satmak zorunda kalırlar. Ailesinden ayrı kalmayı kabullenemeyen Lassie, ailesine geri dönmek için İskoçya’dan Yorkshire’a uzun bir yolculuğa çıkar.

Benji the Hunted (IMDb: 6.3)

Tam bir aile filmi olan Benji the Hunted, bir kaza sonucu Oregon’un el değmemiş kısımlarında mahsur kalan ve bir an önce sahibinin kollarına kavuşmayı bekleyen Benji’nin hikâyesine odaklanıyor. Benji’nin hayatta kalıp kalmayacağını merak ederken dakikaların nasıl geçtiğini anlamayacağınız film, eski bir yapım olmasına rağmen hafızalarda yer ediyor.

101 Dalmatians, 101 Dalmaçyalı (IMDb: 5,7)

Daha önce animasyon olarak izlediğimiz Dalmaçyalılar, bu sefer insanların dünyasında karşımıza çıkıyor. Şeytani moda tasarımcısı Cruella DeVil, Londra ve çevresinde yaşayan Dalmaçya cinsi köpekleri, kürk tasarımlarında kullanmak için kaçırmaktadır. Pongo ve Perdy’nin yeni doğan yavrularını kaçırma girişiminde bulunan DeVil, büyük sürprizlerle karşılaşacaktır.

{49175}

Beethoven (IMDb: 5.6)

Hayatta birçok şeye sahip olmasına rağmen yine de bir eksiklik hisseden Newton Ailesi, bu eksikliği gidermek adına bir köpek sahiplenmeye karar verir. Geldiği yeni evde birden çok kilo almaya başlayan Beethoven’ı, ailesi veterinere götürür fakat veterinerin Beethoven ile ilgili çok daha farklı ve kötü niyetli fikirleri vardır.

Cats&Dogs, Kediler ve Köpekler (IMDb: 5,1)

Kediler ve Köpekler, iki tür arasındaki zıtlaşmayı matrak bir bakış açsıyla ekranlara getiriyor. Bu iki tür arasında uzunca bir süredir devam eden barış ortamı, bir profesörün insanların köpek alerjilerini tamamıyla ortadan kaldıran bir aşı üretmesiyle bozulur. Hakimiyetlerini tehlikede gören kediler, Mr. Tinkles isimli beyaz bir İran kedisi önderliğinde köpeklere savaş açar. Üstün nitelikli ve yüksek teknoloji sahibi köpek ajanları, kendi kaderlerinin yanı sıra insan ırkını da korumakla görevlidir.

A Dog Year (IMDb: 6,0)

Orta yaş bunalımındaki huysuz Jon Katz, köpeklerle ilgili kitaplar yazan bir yazardır. Bunalımından dolayı son kitabına bir türlü başlayamayan ve agresif davranışlarından dolayı eşiyle arası açılan Jon’un ruhuna iyi gelecek bir köpekle yolları kesişir. Border Collie cinsi bu sevimli köpek daha önceki sahibinden şiddet gördüğü için çeşitli travmalar geçirmiştir.

Beyaz Tanrı (IMDb: 6,9)

Macaristan sinemasına ait önemli filmlerden biri olan Beyaz Tanrı, küçük bir kız çocuğu olan Lili’ nin köpeği Hagen ile birlikte babasına kalmaya gider. O dönem hayvanların bakımı için Macaristan hükumetinde getirilen ekstra vergiler sebebiyle Lili, Hagen’ dan ayrı kalır. Ayrıca Hagen gibi binlerce köpeğin sokağa bırakılması birçok soruna sebep olmuştur.

Isle of Dogs (IMDb: 7,8)

Animasyon türünde, büyük bir izleyici kitlesine ulaşan Isle of Dogs (Köpek Adası) filmi başarılı ve ünlü yönetmen Wes Anderson imzalı bir yapımdır. Konusu, Megasaki City’deki tüm köpeklerin toplatılıp çöp döküm alanına bırakılmaları ve Atari’ nin koruma köpeği olan Spots’ u aramasını anlatmaktadır.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Toffee
Toffee Tüm Yazıları